شهر ممنوعه چین

پشت پرده شهر ممنوعه چین و رازهایی که در قلب پکن نهفته‌ است

شهر ممنوعه چین و دنیایی از رازهای ناگفته

اولین چیزی که با شنیدن نام کشور چین به یاد می‌آورید، چیست؟ احتمالا علاوه‌بر خوراکی‌ها و غذاهای عجیب چینی، معماری خاص بناهای تاریخی این کشور که در فیلم‌ها و سریال‌ها زیاد دیده‌ایم، در ذهن شما تداعی می‌شود.

یکی از بناهای تاریخی که کنجکاوی هر توریستی را برمی‌انگیزد، شهر ممنوعه چین در پکن است. احتمالا با شنیدن نام شهر ممنوعه، تصور می‌کنید که ورود برای توریست‌ها هم ممنوع و این شهر متروکه است؛ اما این‌طور نیست و بازدید برای عموم آزاد است.

شهر ممنوعه پکن با داشتن تاریخ ۶۰۰ساله، یکی از میراث‌های جهانی یونسکوست و بازدید از آن شما را به سفری در زمان خواهد برد. این بنای تاریخی زمانی مقر اصلی امپراتوران چین بوده و قلب تپنده سیاست، فرهنگ و هنر این کشور به شمار می‌رفته است.

اما شهری که روزی مرکز همه اتفاقات و تصمیم‌گیری‌های کشور چین بوده، چرا ممنوعه نامیده شده است؟ اگر ذهنی کنجکاو و علاقه‌مند به تاریخ دارید؛ با مجله گردشگری علی‌بابا همراه شوید تا در عظمت این اثر باستانی چینی غرق شویم.

شهر ممنوعه چین کجاست؟
شهر ممنوعه یک مجموعه کاخ در منطقه دونگ‌چنگ است که در مرکز شهر پکن، پایتخت چین قرار دارد.
شهر ممنوعه چین چقدر قدمت دارد؟
ساخت شهر ممنوعه چین در پکن در سال ۱۴۰۶ میلادی در دوره دودمان مینگ آغاز شد و در سال ۱۴۲۰ به پایان رسید؛ بنابراین قدمت شهر ممنوعه به حدود ۶۰۰ سال می‌رسد.
اقامت در شهر ممنوعه چین چگونه است؟
امکان اقامت دائمی در شهر ممنوعه وجود ندارد؛ زیرا این مکان به‌عنوان یک موزه ملی و میراث جهانی یونسکو تحت حفاظت قرار دارد. بااین‌حال بازدید از شهر ممنوعه برای عموم مردم امکان‌پذیر است. بازدیدکنندگان می‌توانند از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۵ بعدازظهر، از این شهر تاریخی بازدید کنند.
ساعت مناسب برای بازدید از شهر ممنوعه چین چه زمانی است؟
علاقه‌مندان می‌توانند هرروز از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۵:۰۰ عصر از شهر ممنوعه بازدید کنند؛ البته آخرین زمان ورود به این بنای تاریخی ساعت ۴:۰۰ بعدازظهر است و بهترین ساعت برای بازدید از این شهر جذاب، زمان بازگشایی آن یعنی حدود ۸:۳۰ صبح است.
چه فصلی برای بازدید از شهر ممنوعه چین بهتر است؟
معمولا اواخر بهار و اوایل پاییز، بهترین زمان برای بازدید از شهر ممنوعه چین در پکن است؛ زیرا در این زمان هوا خیلی گرم یا خیلی سرد نیست و باران شدید نمی‌بارد.

معرفی شهر ممنوعه پکن

شهر ممنوعه چین باستان، یک مجموعه عظیم از کاخ‌های امپراتوری در مرکز پکن، پایتخت چین است. این مجموعه از سال ۱۴۲۰ تا ۱۹۱۲ میلادی محل اقامت امپراتوران نسل‌های مینگ و چینگ بود. شهر ممنوعه پکن شامل ۹۹۹۹ اتاق است و مساحتی بالغ بر ۷۲ هکتار دارد.

ورود مردم به این مجموعه عظیم تا اوایل قرن بیستم ممنوع بود، در نتیجه به شهر ممنوعه مشهور شد. تنها افراد خاص (مثل خانواده سلطنتی، مقامات بلندپایه و خدمه دربار) اجازه ورود به آن را داشتند.

شهر ممنوعه چینی

عکس از: سایت Britannica

امروزه شهر ممنوعه پکن به‌عنوان یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری چین، میزبان بازدیدکنندگان از سراسر چین و جهان است. مردم چین به این مجموعه کاخ گوگونگ می‌گویند؛ اما عنوان شهر ممنوعه به انگلیسی در میان توریست‌ها جا افتاده است.

گردشگران می‌توانند با تهیه بلیط به این مجموعه تاریخی وارد شوند و از صبح تا بعدازظهر از موزه‌ها، کاخ‌ها و باغ‌های زیبا بازدید کنند؛ همچنین اطراف این شهر باستانی، سایر جاهای دیدنی پکن ازجمله میدان تیان‌آنمن، پارک جینگ‌شان، منطقه دونگ‌چنگ را می‌توان دید که ارزش تاریخی و فرهنگی دارد.

شهر ممنوعه چین کجاست؟

شهر ممنوعه در شهر پکن، منطقه دونگ‌چنگ، خیابان جین‌شان، شماره ۴ قرار دارد.

لوکیشن شهر ممنوعه چین روی گوگلمپ

شهر ممنوعه چین کجاست؟

عکس از: سایت Odysseytraveller

دسترسی به شهر ممنوعه چین از تهران

برای سفر به شهر ممنوعه چین از تهران، باید ابتدا به پکن سفر کنید. برای این سفر، بهتر است با پرواز مستقیم به پکن بروید. فاصله هوایی مستقیم بین تهران و پکن حدود ۵۶۱۲ کیلومتر و ۷ساعت است.

بعد از رسیدن به پکن، برای بازدید از شهر ممنوعه چین باستان می‌توانید از تاکسی یا مترو استفاده کنید؛ البته اگر از تاکسی استفاده کردید، بگویید می‌خواهید به کاخ گوگونگ بروید؛ چراکه اهالی پکن این شهر را به این نام می‌شناسند.

شهر ممنوعه چین باستان

عکس از: سایت Britannica

همچنین برای بازدید از این مجموعه کاخ ارزشمند، می‌توانید از مترو پکن استفاده کنید و در ایستگاه Tiananmen East (خط ۱) یا Tiananmen West (خط ۱) پیاده شوید. سپس به‌سمت شمال و به‌سوی ورودی جنوبی شهر ممنوعه پکن (دروازه Tiananmen) بروید.

بهترین زمان سفر به شهر ممنوعه چین

بهترین زمان برای سفر به شهر ممنوعه چین در پکن، از اواخر آوریل تا اوایل ژوئن (اوایل اردیبهشت تا اوایل خرداد) و از اواخر آگوست تا پایان نوامبر (اوایل شهریور تا اوایل آذر) است. در این ماه‌ها، آب‌و‌هوا مناسب است و باران زیادی نمی‌بارد؛ همچنین در بهار، کاخ امپراتوری با گل‌های زیبا مسحورکننده می‌شود.

بازدید از شهر ممنوعه چین

عکس از: سایت Britannica

شهر ممنوعه پکن آوریل تا اکتبر (اواسط فروردین تا اوایل اردیبهشت) بیشترین تعداد بازدید‌کننده و در ماه‌های نوامبر تا مارس (اوایل آذر تا اوایل فروردین) کمترین تعداد بازدید را دارد.

اگر از شلوغی و ازدحام فراری هستید، به شما توصیه می‌کنیم از اواخر اکتبر تا انتهای نوامبر (اوایل آبان تا اوایل آذر)، زمانی که هوا خوب است و جمعیت کمتری برای بازدید اقدام می‌کنند، به دیدن این بنای تاریخی بروید.

اما در صورتی که فصل بهار را ترجیح می‌دهید، بهتر است برای شروع بازدید ساعت ۸:۳۰ صبح یا ۲ بعد‌از‌ظهر را در نظر بگیرید؛ همچنین در روزهای تعطیل و آخر هفته، به‌ویژه از ۱ تا ۳ اکتبر (روز ملی چین) شهر ممنوعه بسیار شلوغ است و بهتر است این روزها را برای بازدید انتخاب نکنید.

تاریخچه شهر ممنوعه چین

شهر ممنوعه چین باستان بیش از ۶ قرن سابقه تاریخی دارد. این بنا از سال ۱۴۰۶ تا ۱۴۲۰ به دستور امپراتور یونگل سلسله مینگ (حکومت ۱۴۰۲ تا ۱۴۲۴) ساخته شد.

این امپراتور تاج و تخت را از برادرزاده‌اش گرفت و به‌منظور تحکیم قدرت امپراتوری و حفاظت از امنیت خود، تصمیم گرفت پایتخت را از نانجینگ به پکن، منتقل کند؛ بنابراین، امپراتور یونگل به کوآی شیانگ دستور داد تا شهر ممنوعه را در پکن طراحی کند.

تاریخچه شهر ممنوعه چین

عکس از: سایت Bulgarihotels

شهر ممنوعه چین سه آتش‌سوزی را تجربه کرده است؛ بنابراین اکثر کاخ‌های کنونی در دوره سلسله چینگ بازسازی شده‌اند؛ همچنین در طول جنگ افیون دوم (۱۸۵۶ تا ۱۸۶۰)، شهر ممنوعه تحت کنترل نیروهای انگلیسی و فرانسوی قرار گرفته و برای مدتی اشغال شده است.

پویی، آخرین امپراتور چینی است که در شهر ممنوعه چین باستان زندگی می‌کرد تا اینکه در سال ۱۹۲۴ اخراج شد. پس از آن، با تأسیس جمهوری چین، شهر ممنوعه به دولت واگذار شد و به موزه تغییر کاربری داد. از آن زمان تا به امروز، این مکان به عنوان یک جاذبه گردشگری شناخته می‌شود.

شهر ممنوعه پکن بیش از ۱.۵ میلیون نمایشگاه دارد که اشیا متنوعی از دوران‌ مختلف تاریخ چین را شامل می‌شود و معماری این شهر نمونه‌ای از هنر و فرهنگ باستانی چین است.

راز شهر ممنوعه چین

شهر ممنوعه چین، درخشان‌ترین مجموعه کاخ در چین و جهان به حساب می‌آید. این مجموعه کاخ، به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و محافظت‌شده‌ترین میراث‌های فرهنگی چین شناخته می‌شود و در میان پنج کاخ بزرگ جهان جای دارد.

جذب گردشگران از سراسر جهان، این مجموعه را به یکی از مقاصد گردشگری محبوب چین تبدیل کرده است؛ اما چه رازهایی در دل این شهر جذاب و مرموز نهفته است؟

راز شهر ممنوعه چین

عکس از: سایت klook

 • شهر ممنوعه بزرگ‌ترین کاخ امپراتوری جهان محسوب می‌شود و بیش از سه برابر بزرگ‌تر از کاخ لوور در فرانسه است.
 • این مجموعه بزرگ‌ترین و زیباترین ساختمان‌های چوبی باستانی جهان را دارد.
 • این مجموعه کاخ با بیش از ۱‌میلیون کارگر، ازجمله ۱۰۰هزار صنعتگر، در مدت ۱۴ سال (از سال ۱۴۰۶ تا ۱۴۲۰) ساخته شد.
 • این کاخ به‌مدت ۴۹۲ سال (۱۴۲۰ تا ۱۹۱۲) کاخ امپراتوری چین بود و خانه ۲۴ امپراتور، ۱۴ امپراتور از سلسله مینگ و ۱۰ امپراتور از سلسله چینگ بود.
 • موزه کاخ در شهر ممنوعه یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های فرهنگی جهان است که سالانه ۱۴ میلیون بازدیدکننده را میزبانی می‌کند.
تاریخچه شهر ممنوعه پکن

عکس از: سایت Chinahighlights

 • در این شهر، ساختمان‌هایی با سبک‌های مختلف اروپایی و عربی هم وجود دارد.
 • در صحن بیرونی درختی وجود ندارد؛ چراکه امپراتوران فکر می‌کردند، وجود آن‌ها عظمت کاخ را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.
 • سقف ساختمان‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌ است که جلوی فرود پرندگان را بگیرد تا تمیزی و شکوه شهر ممنوعه حفظ شود.
 • در این مجموعه‌ی باستانی، کاخ‌هایی وجود دارد که کاخ‌های سرد نامیده می‌شود و زنان یا شاهزادگانی که مرتکب اشتباه می‌شدند و لطف امپراتور را از دست می‌دادند، باید در آن‌ها سکونت می‌یافتند.
 • روال روزمره امپراتوران در شهر ممنوعه بسیار منظم بوده است و ساعت بیداری و خواب آن‌ها، ۴ صبح و ۸ شب اعلام می‌شده است.

دلیل نام‌گذاری شهر ممنوعه چین

آیا تا اینجا حدسی درباره علت نام‌گذاری این مجموعه کاخ‌های تاریخی داشته‌اید؟ اگر فقط یک علت برای نامگذاری شهر ممنوعه چین در ذهن خود دارید، باید بدانید علل مختلفی در انتخاب نام این شهر دخیل بوده است. شهر ممنوعه ترجمه انگلیسی نام چینی Zijincheng 紫禁城))، به معنای شهر ممنوعه بنفش است.

علت نامگذاری شهر ممنوعه چین

عکس از: سایت chinaculturetour

اما چرا شهر ممنوعه، ممنوعه بود؟ امپراتوران چین خود را فرزندان آسمان می‌دانستند. نگهبانان امپراتوری بیرون دروازه‌های کاخ مستقر بودند تا مردم عادی را بیرون نگه دارند و علاوه‌بر حفاظت از امنیت امپراتور و خانواده سلطنتی، قدرت او را هم نشان دهند.

بنابراین، به آن شهر ممنوعه می‌گفتند. همان‌طور که می‌دانید شهر ممنوعه اکنون نه‌تنها ممنوعه نیست؛ بلکه از سال ۱۹۲۵ به موزه کاخ تبدیل شده است.

چرا رنگ بنفش در نام‌گذاری این شهر باستانی به کار رفته است؟ رنگ بنفش یکی از رنگ‌های محبوب محسوب می‌شود؛ اما آیا علت بنفش‌بودن شهر ممنوعه هم علاقه امپراتوران چینی به این رنگ است؟

در جواب این سؤال نه می‌توان گفت بله و نه می‌توان گفت خیر. چون عنوان شهر ممنوعه بنفش به فلسفه و نجوم باستانی چین مرتبط است.

شهر ممنوعه چین

عکس از: سایت Chinadaily

دو دلیل برای انتخاب این رنگ وجود دارد:

 1. فرهنگ سنتی چین: در فرهنگ سنتی چین، رنگ بنفش نماد جایگاه بالاست. این رنگ نمایانگر ظهور خردمندان، امپراتوران و گنجینه‌هاست. مثلی از چین باستان به یادگار مانده است که می‌گوید: «هوای بنفش از شرق می‌آید.» که در واقع نشانه‌ای خوش‌یمن است.
 2. فلسفه و نجوم باستانی: در چین باستان، هماهنگی میان انسان و طبیعت مهم بوده است و مکان ستارگان در آسمان با برنامه‌ریزی کاخ هماهنگ بود. این کار برای برجسته‌کردن مشروعیت حکومت و قدرت امپراتوری بود.

در طالع‌بینی سنتی چین، ستاره Ziwei یا ستاره ممنوعه بنفش (پولاریس) در وسط آسمان شمالی به‌عنوان محل سکونت امپراتور آسمانی در نظر گرفته می‌شد. امپراتور که خود را فرزند آسمان می‌دانست، محل سکونتش را با امپراتور آسمانی هماهنگ می‌کرد؛ بنابراین، Zigong یا کاخ بنفش به نام محل سکونت امپراتور تبدیل شد.

شهر ممنوعه چین در پکن

عکس از: سایت Chinahighlights

البته امروزه مردم چین به جای نام Zijincheng، از عنوان گوگونگ «故宫»، به معنای کاخ‌های پیشین برای این مجموعه کاخ‌ها استفاده می‌کنند. اصطلاح شهر ممنوعه بیشتر میان توریست‌ها رایج است.

معماری شهر ممنوعه چین

شهر ممنوعه بزرگ‌ترین مجموعه کاخ قرون وسطایی در جهان است و معماری حیرت‌انگیزی دارد. این شهر به‌عنوان کاخ اصلی امپراتوری دو سلسله آخر چین، یعنی سلسله‌های مینگ (۱۳۶۸ تا ۱۶۴۴) و چینگ (۱۶۴۴ تا ۱۹۱۲) استفاده می‌شد.

معماری شهر ممنوعه چین

عکس از: سایت Chinahighlights

با اینکه بیشتر ساختمان‌های شهر ممنوعه از چوب ساخته شده‌ است و سبک مشابهی دارد؛ اما معماری آن‌ها بسیار متنوع، ظریف و نمادین است.

این مجموعه برخی از باشکوه‌ترین و تاریخی‌ترین ساختمان‌ها در چین را داراست که ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فردی دارد. معماری این مجموعه هر فردی را میخکوب می‌کند. در ادامه به ۱۱ ویژگی برجسته معماری آن اشاره می‌کنیم تا شما هم از این همه پیچیدگی معماری در آن زمان انگشت به دهان بمانید.

 1. چیدمان کاخ‌ها محور شمال به جنوب یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های طرح شهر ممنوعه است. شهر ممنوعه از ورودی جنوبی آغاز می‌شود و به تالارهای باشکوه و اقامتگاه‌های امپراتوری در شمال ختم می‌شود.

این محور شمال به جنوب، براساس باورهای قدیمی، امپراتوران را به‌سوی آسمان هدایت می‌کرده و تحت‌تأثیر تفکرات کیهانی، برنامه‌ریزی و ساخته شده است. طبق اصول فنگ‌شویی، ساختمان‌ها به‌صورت متقارن در امتداد این محور قرار داشته و به اتحاد بین انسان و طبیعت تأکید می‌کند.

شهر ممنوعه چین

عکس از: سایت Designingbuildings

 1. ساختار چوبی: تیرها و ستون‌های شهر ممنوعه از چوب ساخته شده‌ است و علت این کار استفاده بسیار از چوب در معماری سنتی چینی است. این شهر بزرگ‌ترین مجموعه سازه‌های چوبی در آن زمان محسوب می‌شده و امروزه نمونه‌های برجسته‌ای از نجاری ماهر چینی محسوب می‌شود.

طراحی‌های پیچیده سقف‌ها در تمامی کاخ‌های این شهر، نشان‌دهنده هنر نجاری در آن زمان است که علاوه‌بر زیبایی، به کارایی و پایداری سازه‌ها هم کمک می‌کند.

 1. نقاشی و تزیینات: در شهر ممنوعه، بیشتر ستون‌ها و دیوارها با رنگ قرمز تزیین شده است که این رنگ نشان‌دهنده خوش‌یمنی و قدرت بوده است. تزیینات و نقاشی‌ها در طول تاریخ امپراتوری تغییر کرده، اما بعضی عناصر ثابت مانده‌ است.

عناصری مانند اژدها و ققنوس‌ به‌عنوان الگوهای اصلی شناخته شده و بیش از ده هزار اژدها در سراسر شهر وجود دارد.

در ضمن، ساختمان‌ها و برج‌ها با طرح‌های باغ سوژو، مزین شده است. رنگ‌هایی مانند قرمز و زرد و سبز در تزیینات استفاده شده است که هرکدام معنای خاصی دارد. برای مثال، زرد به‌عنوان نمادی از خوش‌یمنی و قدرت امپراتوری شناخته می‌شود، درحالی‌که قرمز با شادی و ثروت ارتباط دارد.

شهر ممنوعه چینی

عکس از: سایت Familyhotelfinder

 1. تزیینات سقف‌ها: سقف‌های شهر ممنوعه از زیباترین عناصر معماری آن است. تزیینات حیوانی، از دوران سلسله هان شروع شده و در ساختمان‌های امپراتوری به کار رفته است.

هر حیوان نمادی خاص را نشان می‌دهد. اژدها نماد محافظت و ققنوس نماد خوش‌بختی و شیر نماد قدرت است. تعداد حیوانات در تزیینات نشان‌دهنده وضعیت ساختمان بود و ۹ حداکثر تعداد مجاز بوده است.

سقف تالار عالی هارمونی بهترین و بلندترین سقف در شهر ممنوعه است و ۹ حیوان افسانه‌ای دارد که عدد ۹ به‌عنوان نمادی از طول عمر و ابدیت به کار رفته است.

 1. علم اعداد: در فرهنگ چینی، عددشناسی اهمیت زیادی دارد که در شهر ممنوعه به‌وضوح مشاهده می‌شود. الگوهایی که بر اساس عدد ۹ و مضارب آن ساخته شده است، نمایانگر طول عمر و قدرت است و در سراسر ساختارها دیده می‌شود.

برای مثال، ساختمان‌های اصلی دارای ۹ بخش بودند و ۹ دروازه برای برج‌های نگهبانی وجود داشت؛.همچنین، دروازه‌های اقامتگاه امپراتور همه دارای میخ‌هایی در ردیف‌های ۹تایی بودند. این الگوها در بخش‌ها و ساختمان‌های مختلف شهر ممنوعه وجود دارد مانند اینکه کل مجموعه ۹۹۹۹ اتاق داشت.

شهر ممنوعه چین

عکس از: سایت Jimcdn

 1. تراس‌های سنگی و کنده‌کاری‌ها: تراس‌های مرمری زیر کاخ‌ها ساخته شده‌ است تا از ساختمان‌ها پشتیبانی و از پوسیدگی پایه‌های چوبی جلوگیری کند. ارتفاع تراس‌ها نماد سلسله مراتب است. به همین دلیل تراس زیر تالار عالی هارمونی بلندترین است.

پشت تالار حفظ هارمونی، بین پله‌ها، یک سنگ کنده‌کاری‌شده عظیم از سنگ آبی وجود دارد که چندین اژدها را در حال بازی با مروارید‌ها نشان می‌دهد.

این کنده‌کاری ابتدا در دوران سلسله مینگ (۱۳۶۸ تا ۱۶۴۴) و دوباره در دوران سلسله چینگ (۱۶۴۴ تا ۱۹۱۱) انجام شده است. وزن اولیه آن بیش از ۳۳۰ تن بود و اکنون حدود ۲۲۰ تن وزن دارد.

سنگ اصلی در منطقه فانگشان قرار داشت و بیست هزار کارگر به‌وسیله سورتمه‌ها روی یخ به کاخ ممنوعه منتقل شد که این کار ۲۸ روز طول کشید. طراحی پیچیده اژدها نمایانگر قدرت امپراتور و اقتدار امپراتوری است.

شهر ممنوعه چین

عکس از: سایت Kastatic

 1. شیرهای سنگی و برنزی: شیرهای سنگی و برنزی در دوران سلسله مینگ (۱۳۶۸ تا ۱۶۴۴) به‌عنوان نگهبانان نمادین شناخته می‌شد و کنار بسیاری از دروازه‌های کاخ شهر ممنوعه قرار گرفته‌ است.

این شیرها همیشه به‌صورت جفت دیده می‌شود: شیر ماده سمت چپ و شیر نر سمت راست. پای راست شیر نر روی یک توپ است که نماد دوستی و محبت است و پای چپ شیر ماده یک توله شیر را نگه می‌دارد که نشان‌دهنده نگهبانی است.

در فرهنگ چینی، شیر به‌عنوان پادشاه حیوانات نماد تسلط بوده و وقتی به‌صورت جفت قرار می‌گیرد، نمایانگر شادی و سعادت است.

 1. اتاق‌های تاج و تخت مزین: به‌دلیل وسعت شهر ممنوعه و تعداد زیاد اتاق‌ها، چندین تخت پادشاهی در ساختمان‌های مختلف این مجموعه وجود دارد که در اتاق‌های تخت مجلل قرار گرفته‌ است. یکی از چشمگیرترین آن‌ها، تخت اژدها در تالار عالی هارمونی است.
شهر ممنوعه چین

عکس از: سایت Chinahighlights

امپراتوران به‌عنوان فرزندان اژدها دیده می‌شدند و اژدها نماد قدرت و اقتدار آن‌ها بود. تخت اژدها روی سکویی با هفت پله قرار دارد و حیوانات و موجودات افسانه‌ای آن را احاطه کرده است. تخت‌ها رو به جنوب قرار گرفته‌ است تا افرادی که به امپراتور نزدیک می‌شدند به‌سمت شمال نگاه کنند و احترام خود را نشان دهد.

 1. خانه اپرای پاویون چانگ‌یین: این پاویون که به پاویون نغمه‌های شاد هم معروف است، داخل کاخ آرامش و طول عمر قرار دارد و بزرگ‌ترین صحنه نمایش شهر ممنوعه را دارد.

این خانه اپرای سه ‌طبقه چوبی با ارتفاع ۲۱ متر در سال ۱۷۷۶ ساخته شده است و ویژگی‌های جالبی مثل درهای تله‌ای برای ورود نمایشی بازیگران دارد. در سال‌های اخیر، اجراهایی برای مهمانان بین‌المللی مهم در اینجا برگزار شده است.

شهر ممنوعه چین

عکس از: سایت Klook

 1. کاخ کریستالی به سبک غربی: کاخ کریستالی یا کاخ شادی ماندگار یکی از شش کاخ شرقی در پشت شهر ممنوعه است که به سبک غربی و در اوایل قرن بیستم ساخته شده. ساخت این کاخ در سال ۱۹۰۹ شروع شد؛ اما به‌دلیل کمبود بودجه نیمه‌تمام باقی ماند.

این کاخ پایه‌ای از سنگ مرمر حکاکی شده دارد و بخش‌های بالایی آن از آهن ریخته‌گری و پنل‌های شفاف شیشه‌ای ساخته شده است. این سبک معماری خارجی آن را به یکی از متفاوت‌ترین سازه‌های شهر ممنوعه تبدیل کرده است.

 1. تعداد میخ دروازه‌ها: به‌جز دروازه دونگ‌هوا، تمام دروازه‌های شهر ممنوعه با آرایشی نه‌درنه از میخ‌های طلایی تزیین شده است. همه درها ۸۱ میخ دارد؛ یعنی ۹ ردیف از ۹ میخ. عدد ۹ در فرهنگ چینی نماد برتری و ابدیت است.

دروازه دونگ‌هوا تنها ۸ ردیف میخ دارد. ازآنجاکه تابوت‌ها نیز از این دروازه عبور داده می‌شدند، تعداد میخ‌ها باید عددی زوج باشد.

شهر ممنوعه چین

عکس از: سایت Odysseytraveller

بخش‌های مختلف شهر ممنوعه چین

شهر ممنوعه با طراحی منحصر‌به‌فرد، معماری فوق‌العاده و تاریخچه‌ای غنی، یکی از نمادهای برجسته فرهنگی چین و میراث جهانی یونسکوست.

معماری این مجموعه، نشان‌دهنده قدرت و شکوه امپراتوری چین در طول قرون مختلف است. شهر ممنوعه به سه بخش اصلی تقسیم می‌شود: بخش دفاع و دربار بیرونی و دربار داخلی.

شهر ممنوعه چین

عکس از: سایت Smarthistory

– بخش دفاع شهر ممنوعه چین

این بخش شامل دروازه‌ها و دیوارهایی می‌شود که برای دفاع از کاخ‌ها ساخته شده است. برای امنیت این مجموعه، شهر ممنوعه با یک دیوار دفاعی به ارتفاع ۱۰متر محصور شده و محیط آن ۳۴۳۰ متر است.

در هر گوشه از شهر ممنوعه، یک برج نگهبانی باشکوه وجود دارد که در گذشته به‌شدت تحت حفاظت بوده است. دروازه مریدیان (Wumen به زبان چینی) دروازه اصلی شهر ممنوعه است.

شهر ممنوعه چین

عکس از: سایت Wikimedia

این دروازه سه ورودی داشت و تنها امپراتور می‌توانست از ورودی وسط عبور کند. این مکان جایی بود که امپراتور فرمان‌های امپراتوری و دستورات جنگی را صادر می‌کرد.

امروزه دروازه مریدیان ورودی برای بازدید از شهر ممنوعه است. بازدیدکنندگان باید از دروازه تیان‌آن‌من عبور کنند تا به دروازه مریدیان برسند.

– بخش دربار بیرونی شهر ممنوعه چین

بخش بیرونی، یا بخش جنوبی شهر ممنوعه، منطقه فعالیت‌های رسمی دولتی بوده و برای امور دولتی استفاده می‌شد. این بخش شامل مجموعه‌ کاخ‌ها، ازجمله تالارهای پذیرایی امپراتور، مکان‌هایی برای مراسم مذهبی و مراسم دولتی و دروازه مرزی است.

شهر ممنوعه چین

عکس از: سایت Toiimg

بخش بیرونی در دوره‌های سلسله‌های مینگ و چینگ منطقه فعالیت‌های رسمی دولتی بود. فقط مردان می‌توانستند به این بخش دسترسی داشته باشند و نبود درختان، دید واضحی را ایجاد می‌کرد که اطمینان حاصل می‌شد هیچ مکان مخفی برای پنهان‌شدن دشمنان وجود ندارد.

بخش دربار داخلی شهر ممنوعه چین

حیاط داخلی یا کاخ پشتی، بخش شمالی شهر ممنوعه است که محل زندگی امپراتور و خانواده‌اش بود. این بخش نسبت به مناطق رسمی که مراسم دولتی در آن‌ها برگزار می‌شد، صمیمی‌تر بوده است.

بخش های شهر ممنوعه چین

عکس از: سایت Wildgreatwall

بخش دربار داخلی، جایی بوده است که امپراتور سلیقه شخصی خود را در هنر و دکوراسیون نشان می‌داد. حیاط داخلی شامل کاخ‌هایی است که در امتداد محور مرکزی شهر قرار دارند، مانند کاخ پاکی آسمانی (Qianqinggong) در جنوب و کاخ آرامش زمینی (Kunninggong) در شمال.

تالار اتحاد آسمانی و زمینی (Jiaotaidian)، یک ساختمان مربع کوچک‌تر بین کاخ‌هاست که برای مراسم عروسی امپراتوری و مراسم خانوادگی استفاده می‌شد.

شهر ممنوعه چین

عکس از: سایت Odysseytraveller

گشتی میان تالارهای شهر ممنوعه چین

تالارهای شهر ممنوعه به‌گونه‌ای طراحی شده است که عظمت و شکوه امپراتوری چین را به نمایش بگذارد. این تالارها با تزیینات خاص، نقاشی‌های دیواری و مجسمه‌های طلاکاری‌شده تزیین شده است.

سقف‌های بلند و منحنی با کاشی‌های لعاب‌دار زرد، رنگ مخصوص امپراتور، پوشیده شده است. ۳ تالار اصلی در این مجموعه وجود دارد که عبارت است از:

– تالار حفظ هارمونی

تالار حفظ هارمونی که در ابتدا با نام تالار جین شن شناخته می‌شد، در سال ۱۴۲۰ بنا شد. این تالار در دوره مینگ، به‌عنوان مکانی برای اهدای عناوین اشرافی به ملکه و شاهزادگان به ‌کار می‌رفت.

شهر ممنوعه چین

عکس از: سایت Magnifissance

همچنین این تالار محل زندگی برخی امپراتوران چینگ و کانگشی و مکانی برای آزمون‌های فئودالی بوده که امپراتوران در دوره کیان لونگ برگزار می‌کرده‌اند.

تالار حفظ هارمونی با مساحت ۱۲۴۰ مترمربع و ارتفاع ۲۹.۵ متر، با لبه‌های دوبل و سقف شیروانی زیبا از کاشی‌های لعاب زرد پوشیده شده است. نقوش اژدهای طلایی روی لبه‌ها و داخلی تالار آن را زینت داده و سقف آن با نقاشی‌های رنگارنگ و مبلمان قرمز تیره، به آن منظره‌ای زیبا بخشیده است.

– تالار هارمونی مرکزی

تالار هارمونی مرکزی که میان تالار هارمونی برتر و تالار حفظ هارمونی واقع شده، مکانی بود که امپراتور قبل از برگزاری مراسم باشکوه و پذیرش عبادات مقامات در تالار هارمونی برتر در آن استراحت می‌کرد.

امپراتور در آنجا پیش از مراسم، پیام تبریک روز قبل را مرور می‌کرد و بذرها و ادوات مزرعه را در مقابل محراب خدای کشاورزی بررسی می‌کرد.

شهر ممنوعه چین

عکس از: سایت Alittleadrift

این تالار به معنای «همه‌چیز باید به نحوی عالی تمام شود تا هماهنگی به وجود بیاید» است. تالار هارمونی مرکزی با آجرهای طلا سنگ‌فرش شده و سقف آن چهار زاویه تیز دارد که با کاشی‌های لعاب زرد پوشیده شده‌ است.

دو طرف آن دروازه با آجر سیاه و دیوار آستانه دارد و لبه بام بیرونی و داخلی هر دو با نقش‌های اژدهای طلایی تزیین شده است. در وسط سالن، یک تخت قرار دارد.

– تالار هارمونی برتر

تالار عالی هارمونی که به‌عنوان تالار طلایی هم شناخته می‌شود، بزرگ‌ترین ساختمان چوبی در چین بوده و در موقعیت مهمی در محور اصلی شمال به جنوب شهر ممنوعه واقع شده است.

این تالار در سال ۱۴۲۰ بنا شده و بارها به‌دلیل آتش‌سوزی تخریب و بازسازی شده است. از این تالار برای برگزاری مراسم‌های باشکوه امپراتوران، ازجمله عروسی‌ها و تاج‌گذاری ملکه استفاده می‌شد.

شهر ممنوعه چین

عکس از: سایت Wikimedia

شیوه خاص تزیینات و نظم ساختاری این تالار از برتری‌های آن به شمار می‌رود. تالار هارمونی برتر با ۱۰ حیوان زیبا تزیین شده که آن را در تاریخ معماری کاخ‌های چین، بی‌نظیر و منحصر‌به‌فرد نشان می‌دهد و موقعیت مهم آن را بیان می‌کند.

قصرهای شهر ممنوعه چین

در شهر ممنوعه پکن، شش کاخ غربی و شش کاخ شرقی وجود دارد که به‌صورت متقابل در هر طرف از صحن داخلی قرار داشت. این دو دسته کاخ محل اقامت امپراتور، خانواده‌ او و بعضی از مقامات بلندپایه بود.

هر کاخ یک حیاط مجزا، یک تالار اصلی در جلو، یک تالار در پشت و چند تالارهای کمکی بود؛ اما بسیاری از این کاخ‌ها امروزه به سالن‌های نمایشگاهی تبدیل شده است.

شهر ممنوعه چین

عکس از: سایت Chinahighlights

شش کاخ شهر ممنوعه پکن در غرب صحن داخلی قرار داشت که عبارت هستند از: کاخ طول عمر ابدی (Yongshou Gong)، کاخ ملکه (Yikun Gong)، کاخ برای جمع‌آوری ظرافت (Chuxiu Gong)، سالن قطب عالی (Taiji Dian)، کاخ بهار ابدی (Changchun Gong) و کاخ شادی جهانی (Xianfu Gong).

شش کاخ شرقی شهر ممنوعه پکن در ضلع شرقی صحن داخلی قرار داشت و همچنین سه تالار اصلی داشت. این کاخ‌ها شامل کاخ خیرخواهی بزرگ(Jingren Gong)، کاخ لطف بهشتی(Chengqian Gong)، کاخ خلوص(Zhongcui Gong)، کاخ شادی ماندگار(Yanxi Gong)، کاخ هماهنگی ابدی(Yonghe Gong) و کاخ درخشش بزرگ(Jingyang Gong) بود.

جاهای دیدنی نزدیک شهر ممنوعه چین

شهر ممنوعه یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های توریستی پکن، پایتخت چین است؛ اما جاذبه‌های دیدنی بسیاری در نزدیکی شهر ممنوعه قرار دارد؛ پس اگر شما هم مثل ما می‌خواهید از هر روز خود در سفر نهایت استفاده را کنید، پس از بازدید شهر ممنوعه به محل‌های دیدنی اطراف آن سر بزنید. ۴ تا از دیدنی‌ترین مکان‌های اطراف شهر ممنوعه عبارت است از:

– پارک بی‌های

پارک بی‌های (Beihai Park) یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین باغ‌های چین است که در شمال غربی شهر ممنوعه واقع شده است. دریاچهTaiyeو جزیره گل جید (Jade Flowery) در این پارک قرار دارد. در این پارک می‌توانید از پاگودا سفید White Pagoda) که بر فراز جزیره گل جید قرار دارد، بازدید کنید.

پارک بی های

عکس از: سایت Chinadaily

پارک بی‌های به دلیل دریاچه زیبا و مناظر طبیعی فوق‌العاده‌ای که دارد، برای قدم‌زدن و قایق‌سواری بسیار مناسب است. فاصله این پارک با شهر ممنوعه حدود ۲۷ دقیقه پیاده‌روی دارد.

– پارک جینگ‌شان

پارک جینگ‌شان (Jingshan Park) یک پارک سلطنتی است که مساحتی بالغ بر ۲۳هکتار را در شمال شهر ممنوعه پوشش می‌دهد. این پارک که در گذشته باغ خصوصی امپراتوری بود، در سال ۱۹۲۸ برای بازدید عموم باز شد.

پارک جینگ‌شان

عکس از: سایت Tripadvisor

از بالای تپه جینگ‌شان، چشم‌انداز بسیار زیبایی از شهر ممنوعه و دیگر مناطق پکن مشاهده می‌شود. این پارک با شهر ممنوعه حدود ۱۵ دقیقه پیاده‌روی فاصله دارد.

– میدان تیان‌آنمن

میدان تیان‌آنمن (Tiananmen Square) یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های عمومی در جهان است که در جنوب شهر ممنوعه قرار دارد. این میدان به‌علت برگزاری مراسم‌های رسمی و نمایشگاه‌های بزرگ کشور چین مشهور است.

میدان تیان‌آنمن

عکس از: سایت Victimsofcommunism

در این میدان می‌توانید معماری و نمادهای ملی چین را ازجمله بنای یادبود قهرمانان خلق و دروازه تیان‌آنمن تماشا کنید. بازدید از این میدان حس قدم‌گذاشتن در قلب تاریخ و سیاست چین را در شما زنده می‌کند. فاصله آن با شهر ممنوعه حدود ۲۸ دقیقه پیاده‌روی است.

– موزه ملی چین

موزه ملی چین (National Museum of China) سمت شرقی میدان تیان‌آنمن در پکن واقع شده است و یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های جهان است که تاریخ و فرهنگ چین را از دوران باستان تا دوره معاصر به نمایش می‌گذارد. این موزه مجموعه‌ای غنی از آثار هنری و تاریخی و فرهنگی دارد.

موزه ملی چین

عکس از: سایت Thebeijinger

موزه ملی چین مساحت کلی حدود ۲۰۰۰۰۰ مترمربع، ۴۸ سالن نمایشگاهی و مجموعه‌ای بیش از ۱.۴ میلیون اثر دارد. بازدید از آثار حیرت‌انگیز این موزه شما را میخکوب خواهد کرد. با حدود نیم‌ ساعت پیاده‌روی از شهر ممنوعه به این موزه می‌رسید.

اقامت در نزدیکی شهر ممنوعه چین

اگر می‌خواهید تاروپود فرهنگی و تاریخی پکن را با تمام وجود حس کنید، در نزدیکی شهر ممنوعه چینی، محلی برای اقامت خود در نظر بگیرید؛ زیرا در این محدوده جاذبه‌های گردشگری بسیاری وجود دارد.

در ادامه، گزینه‌های مختلف برای اقامت در نزدیکی این بنای تاریخی را به شما معرفی می‌کنیم تا متناسب با سلیقه و بودجه خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

شهر ممنوعه چین

عکس از: سایت Chinahighlights

 • هتل Peninsula Beijing: این هتل تنها چند قدم با شهر ممنوعه فاصله دارد و بسیار لوکس است. اتاق‌های این هتل ترکیبی از طراحی سنتی چینی و امکانات مدرن است. رستوران‌های درجه یک و چشم‌اندازهای خیره‌کننده، اقامت شما را خاطره‌‌انگیز می‌کند.
 • هتل Waldorf Astoria Beijing: یکی دیگر از هتل‌های نزدیک این بنای تاریخی، هتل Waldorf Astoria Beijing است و از نمای زیبای برنزی ساختمان تا دکوراسیون داخلی شیک آن، شما را شگفت‌زده می‌کند.
 • هتل Novotel Beijing Peace: اگر مثل ما ترجیح می‌دهید، پول خود را برای تفریح و گردش خرج کنید، این هتل میان‌رده گزینه‌ای عالی است که تعادلی بین راحتی و کیفیت و موقعیت مکانی به شما ارائه می‌دهد. امکانات هتل مانند استخر سرپوشیده و باشگاه، فرصتی برای استراحت و تجدیدقوا به شما می‌دهد.
 • هتل Park Plaza Beijing Wangfujing: این هتل یکی دیگر از گزینه‌های میان‌رده است که به‌علت امکانات مدرن و موقعیت مکانی عالی شناخته شده است. این هتل نزدیک به شهر ممنوعه و خیابان خرید Wangfujing قرار دارد.
شهر ممنوعه چین

عکس از: سایت Chinahighlights

 • هاستل Leo: اگر اهل سفرهای کم‌هزینه هستید، هاستل Leo اقامتگاهی دلپذیر برای شما خواهد بود. این هاستل پرجنب‌وجوش در قلب منطقه‌ سنتی هوتونگ واقع شده و با اقامت در آن تجربه زندگی در مناطق اصیل پکن را به ‌دست خواهید آورد. کافه و بار موجود در هاستل، فضایی امن برای معاشرت با دیگران دارد.
 • هاستل ۳۶۵ Inn: این هاستل یکی دیگر از گزینه‌های اقتصادی است که کارکنان آن به‌ مهمان‌نوازی معروف و آماده کمک به مسافران در برنامه‌ریزی سفر به شهر ممنوعه چینی هستند. این هاستل اتاق‌های خوابگاهی و خصوصی دارد.
 • اقامت در هتل‌های دوستدار محیط‌زیست در نزدیکی شهر ممنوعه با رزرو از طریق سایت ETIC Hotels، ممکن است. شما می‌توانید با اقامت در این گزینه‌های اقامتی به حفظ میراث فرهنگی و طبیعی پکن کمک کنید و اطمینان داشته باشید که شگفتی‌های شهر ممنوعه و اطراف آن برای نسل‌های آینده هم حفظ می‌شود.
شهر ممنوعه چین

عکس از: سایت Odysseytraveller

توصیه‌هایی برای سفر به شهر ممنوعه چین

اگر می‌خواهید در زمان سفر کنید، یکی از بهترین انتخاب‌ها سفر در تاریخ چین و تجربه زندگی در بناهای چینی با معماری خاص آن است. بازدید از شهر ممنوعه یک تجربه‌ بی‌نظیر و فراموش‌نشدنی است که شما را با تاریخ، فرهنگ و معماری غنی چین آشنا می‌کند. برای بازدیدی بی‌دردسر از این بنای تاریخی، نکات زیر را رعایت کنید:

 1. برای ورود باید پاسپورت خود را همراه داشته باشید.
 2. روزانه تنها ۸۰ هزار بلیط برای بازدید از شهر ممنوعه فروخته می‌شود؛ بنابراین بلیط خود را از قبل رزرو کنید. برای تهیه بلیط از روش‌های زیر استفاده کنید:
 • اگر به زبان چینی آشنایی دارید از این وب‌سایت چینی برای رزرو بلیط اقدام کنید.
 • همچنین می‌توانید از طریق سایت‌های انگلیسی مانند Klook و Ctrip بلیط رزرو کنید. در این صورت پس از خرید بلیط و دریافت تأییدیه آن، وقتی به شهر ممنوعه چینی می‌رسید، فقط گذرنامه خود را نشان خواهید داد.
 • می‌توانید به شهر ممنوعه بروید و بلیط را از محل بخرید.
شهر ممنوعه چین

عکس از: سایت Odysseytraveller

 1. شهر ممنوعه در تمام طول سال از سه‌شنبه تا یکشنبه، حتی در تعطیلات ملی و دوره تعطیلات تابستانی هر روز باز است.
 2. کفش‌های راحت و لباس مناسب با شرایط آب‌وهوایی بپوشید.
 3. تابش آفتاب در این شهر شدید است؛ بنابراین کرم ضدآفتاب، عینک و کلاه را فراموش نکنید.
 4. بطری آب و خوراکی همراه داشته باشید.
 5. در روزهای تعطیل، هنگام بازگشایی شهر یا در ساعت پایانی برای بازدید بروید.
 6. برای بازدید از همه زیبایی‌های این بنا، بهتر است از تور یا راهنما کمک بگیرید.
 7. بهترین زمان بازدید از شهر ممنوعه چینی از اواخر آوریل تا اوایل ژوئن (از اوایل اردیبهشت تا اوایل خرداد) و از اواخر آگوست تا پایان نوامبر (از اوایل شهریور تا اوایل آذر) است.
 8. هر قسمت از این مجموعه کاخ، افسانه و حکات به‌خصوصی دارد؛ پس پیشنهاد می‌کنیم از تالارهای اصلی و قصرها و موزه‌ها بازدید کنید.
 9. از پارک جینگ‌شان به نمای کلی کاخ‌ها نگاه کنید و از بزرگی و طراحی فنگ‌شویی یکپارچه آن شگفت‌زده شوید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه

 1. محمد می‌گوید

  مطلب خیلی عالی بود.
  موضوع را از همه نظر بررسی کردید و خیلی کامل و با جزئیات بود. لحن بیانش هم به گونه‌ای بود که مدام تمایل به ادامه خوندنش را ایجاد می کرد.
  خیلی ممنونم از مقاله خوبتون.