گوانجو چین

راهنمای سفر به گوانجو چین: از جاهای دیدنی تا نکات کلیدی سفر

گوانجو چین، یک کلان شهر کاملاً متمایز در چین است که تا حد زیادی تحت تأثیر همسایه خود، هنگ‌کنگ قرار گرفته. این شهر با ساختمان‌های بلند و تزئین شده با چراغ‌های نئونی چشمک‌زن و سنت‌های جذاب جنوب چین، گردشگران را از سراسر جهان جذب خود می‌کند.

گوانجو، شهر گل چین، سال‌ها است که به عنوان مرکز اقتصادی، فرهنگی و سیاسی در جنوب چین شناخته می‌شود. در گذشته به دلیل داشتن موقعیت جغرافیایی مناسب، بندر اصلی در مسیر دریایی جاده ابریشم بود و در حال حاضر، این بندر زیبا، محل دائمی نمایشگاه کانتون است. سالانه صدها هزار تاجر برای شرکت در این نمایشگاه به گوانجو می‌آیند. آنها در سفر به گوانجو چین علاوه بر شرکت در یک رویداد صنعتی بزرگ، از جاذبه‌های دیدنی، موزه‌ها، معابد قدیمی، پارک‌های تفریحی و باغ وحش گوانجو دیدن می‌کنند و طعم غذاهای اصیل چینی را در رستوران‌های گوانجو می‌چشند.

اگر شما هم مایل هستید به گوانجو سفر کنید، بد نیست بیشتر با این شهر آشنا شوید.

گوانجو چین را بیشتر بشناسید

گوانجو چین مرکز بازرگانی بین‌المللی، بزرگ‌ترین شهر تجاری چین و یک از مرفه‌ترین شهرهای چین است. این شهر در جنوب چین، در مرکز استان گوانگدونگ، در فاصله ۵۰ کیلومتری از شهر گوانگدونگ و شمال دلتای رودخانه مروارید قرار دارد. مساحتی بیش از ۱۶۰۰۰ کیلومتر مربع دارد و ۴۴ میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است.

گوانجو چین را بیشتر بشناسید

این شهر زیبا همیشه سرسبز و پر گل است از این رو به عنوان «شهر گل» هم شناخته شود. همچنین در سطح ملی به دلیل داشتن انواع میوه‌ها از آن به عنوان «زادگاه میوه» هم یاد می‌شود. افسانه‌ای جالب در این مورد وجود دارد که می‌گوید: پنج خدا سوار بر پنج بز، اولین دانه میوه را به این شهر آوردند، از این روگوانگجوبه شهر «پنج» بز نیز معروف شد.

طبق سوابق تاریخی، گوانجو که ابتدا با نام پانیو (Panyu) معروف بود، ۲۱۴ سال قبل از میلاد مسیح ساخته شد. بازرگانان هند و و عرب در قرن ۱۰ به گوانژو آمدند و از آن به بعد این شهر به اولین بندر تجاری چینی تبدیل شد که به طور مرتب توسط بازرگانان مختلف مورد بازدید قرار می‌گرفت.

به عنوان یک بندر بزرگ دریایی، تاریخ گوانجو پر از حادثه است. در سال ۱۵۱۱ میلادی پرتغال در این بندر انحصار تجاری داشت. اما در اواخر قرن ۱۷ این انحصار توسط انگلیسی‌ها شکسته شد و متعاقب آن در قرن ۱۸ فرانسوی‌ها و هلندی‌ها هم از این بندر برای تجارت استفاده کردند.

تاریخچه گوانجو چین

در سال ۱۷۵۷ میلادی دولت چین این بندر را تنها بندر مجاز برای انجام معاملات تجاری خارجی تعیین کرد. این انحصار تا سال ۱۸۴۲ ادامه داشت. در این سال پیمان نانکینگ به چهار بندر دیگر هم اجازه شرکت در معاملات تجاری بین‌المللی داد. از دست دادن امتیاز انحصاری گوانژو را وادار کرد که بعداً صنعتی‌تر شود.

در سال ۱۹۱۱، گوانژو شاهد جنبش انقلابی تحت عنوان Sun Yat-sen بود و شروع جمهوری چین در آنجا اعلام شد. از گوانجو، ارتش‌های ناسیونالیست چیانگ کای پیک در دهه ۱۹۲۰ به سمت شمال حرکت کردند تا دولتی در نانجینگ تأسیس کنند. در اواخر اکتبر سال ۱۹۴۹، گوانجو قدرت را به ارتش کمونیست‌ها واگذار کرد. این سال زمانی بود که کل چین زیر سلطه کمونیست رفت و از این دوره به بعد گوانجو به عنوان یک مرکز صنعتی و یک بندر مدرن و دارای تجارت گسترده‌ توسعه یافت.

با بیش از ۲۸۰۰ سال قدمت، گوانجو طولانی‌ترین تاریخ را در بین شهرهای تجاری بندری در جهان داراست. اینجا و آنجا این شهر بناهای تاریخی گذشته دموکراتیک و انقلابی به چشم می‌خورد. آداب و رسوم خاص جنوب چین، تاریخ طولانی و فرهنگ و خدمات عالی برای بازرگانان و گردشگران باعث شده تا این شهر به یکی از مهم‌ترین شهرهای توریستی در چین تبدیل شود.

چه زمانی برای سفر به گوانجو چین مناسب است؟

چه زمانی برای سفر به گوانجو چین مناسب است؟

گوانجو با آب و هوای موسمی و نیمه گرمسیری، نه تابستان گرم دارد و نه زمستان سرد. در چهار فصل سال شاهد بارندگی در این شهر خواهید بود به همین دلیل همیشه سرسبز است. میانگین دمای آن ۲۲.۸ درجه سانتی‌گراد و متوسط رطوبت نسبی آن حدود ۶۸٪ است. با این تفاسیر بهترین زمان برای سفر به گوانجو در بهار و پاییز است. در بهار شهر پر از گل می‌شود و می‌توانید انواع مختلف گل‌ها را در گوشه کنار شهر، پارک‌ها و روستاها ببینید. در عوض پاییز بهترین زمان برای خرید است. چون بسیاری از مغازه‌ها در این زمان لباس‌های خارج از فصل خود را حراج می‌گذارند.

راه‌های زیادی برای سفر گوانجو چین وجود دارد

برای سفر به گوانجو راه‌های زیادی وجود دارد ولی به طور قطع استفاده از مسیر هوایی و ریلی از همه راحت‌تر است. در مورد حمل و نقل داخلی در شهر گوانجو هم راحت‌ترین وسیله حمل و نقل مترو است. مترو شهر گوانژو در بیشتر نقاط شهر ایستگاه دارد.

فرودگاه گوانجو

گوانجو فقط یک فرودگاه بین‌المللی به نام Baiyun دارد. از این فرودگاه پرواز‌های مختلفی به اکثر شهرهای چین، آسیای جنوب شرقی، آسیای میانه، اروپا، آمریکا، استرالیا و مناطق دیگر انجام می‌شود.

راه آهن گوانجو

چهار ایستگاه قطار در این شهر وجود دارد.

ایستگاه راه آهن گوانجو (Guangzou) ایستگاه اصلی قطار در این شهر و بزرگ‌ترین در جنوب چین است. از این ایستگاه قطار می‌توانید به راحتی به شنزن، پکن و سانشویی بروید. ایستگاه گوانژو در منطقه Yuexiu در جاده Shixi قرار گرفته و راحت‌ترین راه رسیدن به آن مترو خط دو و پنج است.

از ایستگاه راه آهن گوانجو شرقی، قطار برای شنژن، هنگ کنگ، شانتو و سایر شهرهای شرق چین، وجود دارد. این ایستگاه در منطقه Tianhe و جاده غربی Linhe قرار دارد و از طریق مترو خط یک و خط سه شمالی قابل دسترسی است.

ایستگاه راه آهن گوانجو جنوبی محل ورود و خروج قطارهای سریع‌السیر بین شهری در استان گوانگدونگ است. این ایستگاه که در روستای Shibi منطقه Panyu قرار دارد از طریق مترو خط دو به راحتی در دسترس است.

ایستگاه راه آهن گوانجو شمالی هم در منطقه هوادو خیابان شین هوا قرار دارد.

ایستگاه قطار گوانجو

ایستگاه‌های اتوبوس گوانجو

ایستگاه‌های اتوبوس زیادی در گوانجو چین وجود دارد، ترمینال مرکزی اتوبوس گوانجو، ایستگاه اتوبوس جنوبی Yuexiu، ترمینال اتوبوس تیانه، ترمینال اتوبوس نانپو، ترمینال اتوبوس گوانژو گوانژوان اشاره کرد.

از ترمینال گوانجو، اتوبوس به مقاصد به استان هاینان(Hainan)، گوانگسی (Guangxi)، هونان (Hunan)، جیانگشی (Jiangxi) ، فوجیان (Fujian)، ژجیانگ (Zhejiang)، شانگهای، جیانگ سو (Jiangsu)، هوبئی (Hubei)، استان گیژو (Guizhou) حرکت دارد. این ایستگاه از طریق مترو خط دو و پنج در دسترس است.

از ایستگاه Yuexiu جنوبی اتوبوس‌ها به استان‌های گوانگسی (Guangxi)، جیانگشی (Jiangxi)، ژجیانگ (Zhejiang) و شانکسی (Shannxi) می‌روند.

ترمینال اتوبوس گوانجو تیانه هم اتوبوس به مقصد شهرهای مختلف دلتای رود مروارید، فوجیان و ژجیانگ دارد.

جاهای دیدنی گوانجو چین که نباید از دست بدهید

اگرچه گوانجو به عنوان یک شهر صنعتی در چین مشهور است، اما گردشگری این شهر نیز همزمان با صنعت آن شکوفا شد. این شهر مملو از جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی است. بی شک آشنایی با این جاهای دیدنی گوانجو چین سبب می‌شود سفری خاطره‌انگیز برای شما رقم بخورد.

دیدنی‌های مدرن گوانجو

گوانجو شهری به‌روز است که بناهای مدرن بی‌شماری ساخته شده در آن زیبایی شهر را چند برابر کرده‌اند.

خانه اپرا، برترین اثر معماری مدرن در گوانجو

برجسته‌ترین اثر معماری مدرن در گوانجو خانه اپرا است که در سال ۲۰۱۰ توسط زاها حدید (Zaha Hadid) طراحی و در پایین رودخانه مروارید احداث شد. ساختمان شکل نامنظمی دارد که در کنار برج‌های CBD گوانجو، منظره‌ای فانتزی به وجود آورده است. طراحی خاص این شاهکار معماری سبب شد خانه اپرای گوانجو در سال ۲۰۱۴ به عنوان یکی از ۱۰ خانه اپرای برتر سراسر جهان شناخته شود.

خانه اپرا، برترین اثر معماری مدرن در گوانجو

در طراحی زاها حدید از رودخانه مروارید الهام گرفته شده است و ساختمان به شکل دو تکه سنگ طراحی شده که به رودخانه مروارید سرازیر می‌شوند.

تالار اصلی که در سنگ بزرگ‌تر قرار دارد کاملا نامتقارن است ولی با این حال ۱۶۸۷ صندلی را در خود جای داده. سنگ کوچک‌تر با داشتن ۴۴۳ صندلی محلی برای برگذاری تئاتر است. صندلی‌ها در صورت نیاز تئاتر متحرک هستند تا حس واقعی را به تماشاگران الغا کند.

گالری مدرن در این تالار هم یکی از جاهای دیدنی گوانجو چین است که در آن آثار هنری هنرمندان مختلفی از سراسر جهان جمع‌آوری شده است.

چطور به تالار اپرای گوانجو بروید؟

خانه اپرای کوانگجو چین از طریق مترو خط سه و پنج در دسترس است. کافی است از خروجی B1 ایستگاه مترو خارج شوید و ۵۰۰ متر به سمت جنوب قدم بزنید. بنای باشکوه خانه اپرا را می‌بینید.

برج کانتون، نقطه عطف گوانجو چین

برج کانتون بلندترین سازه شهر و از دیدنی‌ترین ساختمان‌های مدرن جهان در شهر گوانجو است. این بنا با شکل پیچ خورده که در شب چراغ‌های رنگارنگ آن روشن می‌شوند، تصویری زیبا از مدرنیته را به شما نمایش می‌دهد. برج کانتون در سال ۲۰۰۹ ساخته شد و در ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۰ برای بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ شروع به کار کرد. این برج بلندترین برج تلوزیونی آسیا است که شامل یک بدنی اصلی به ارتفاع ۴۵۰ متر و یک دکل رادیویی به ارتفاع ۱۵۰ متر است. برج کانتون از فولاد ساخته شده است و با وجود این که ۵۰ هزار تن وزن دارد، می‌تواند زلزله‌های شدید حتی بالاتر از هشت ریشتر را تحمل کند.

خانه اپرا، برترین اثر معماری مدرن در گوانجو

معماری برج بسیار خاص است و طراحان تصمیم گرفتند بر خلاف اکثر برج‌ها که دارای ویژگی‌های مردانه هستند، به این برج زیبایی و ظرافت زنانه بدهند. به همین دلیل قوس‌های زیبایی در آن به وجود آوردند. علاوه بر این قوس‌ها لامپ‌های آن که هر کدام رنگ‌هایی خاص ایجاد می‌کنند، زیبایی آن را دو چندان کرده‌اند. نور این لامپ‌ها تا فاصله یک کیلومتری قابل دیدن است و رنگ آنها به مناسبت‌های مختلف تغییر می‌کند. به همین دلیل مردم محلی به راحتی بر اساس رنگ نور متوجه خواهند شد که در چه روز و چه مناسبتی هستند.

شش آسانسور شیشه با سرعت بسیار زیادی به ارتفاع ۴۵۰ متری برج می‌روند و گردشگران از ایوان فضای آزاد آن می‌توانند پانورامایی نفس‌گیر از شهر گوانجو را ببینند. در بخش بالایی آن در ارتفاع ۴۲۴ متری رستورانی گردان وجود دارد که ظرفیت پذیرایی همزمان از ۴۰۰ میهان با غذاهای داخلی و بین‌المللی را دارد. مرتفع‌ترین سینمای چهاربعدی جهان هم در این برج قرار گرفته است.

برج CTF، ابر آسمان خراش گوانجو

برج CTF، ابر آسمان خراش گوانجو

شروع به ساخت برج CTF مانند بسیاری از ساختمان‌های دیگر گوانجو، در سال ۲۰۱۰ بود و ساخت آن در سال ۲۰۱۶ به پایان رسید. این برج ۵۳۰ متری ۱۱۱ طبقه دارد و به عنوان یکی از دو برج فوق ستاره در منطقه تیانه (Tianhe) در مرکز شهر گوانجو است.

گردشگران می‌توانند از ایوان طبقه ۱۱۱ آن از دیدن مناظر اطراف لذت ببرند. هتلی هم در این برج قرار دارد که یکی از بلند‌ترین هتل‌های جهان محسوب می‌شود.

برج IFC، دومین برج بلند گوانجو

برج IFC، دومین برج بلند گوانجو

مرکز مالی بین‌المللی گوانجو (IFC) که با نام برج غربی نیز شناخته می‌شود، یک آسمان خراش فوق‌العاده در منطقه Tianhe گوانجو است این برج اولین آسمان خراش بلند در گوانجو تا سال ۲۰۱۰ بود ولی بعد از احداث برج CTF جایگاه آن تغییر کرد. ارتفاع این آسمان خراش ۴۳۹ متر است و ۱۰۳ طبقه دارد و ۳۰ طبقه بالایی آن هتل و بقیه طبقات اداری و تجاری هستند.

برج IFC شکل مثلی و حالتی خمیده دارد که همین ویژگی باعث شده تا فشار ناشی از ارتفاع بر اسکلت آن کاهش پیدا کند. نمای شیشه‌ای و تیره آن در طول شب با روشن شدن چراغ هایش به زیبایی در شهر می‌درخشد.

دیدنی های تاریخی گوانجو

گوانجو تاریخ پرفراز و نشیبی داشته و تمام مراحل تاریخی آن آثاری از خود در این شهر به جای گذشته‌اند.

شامیان، جزیره‌ای به سبک اروپایی

این جزیره یکی از زیباترین جاهای دیدنی گوانجو چین است. جزیره‌ای ماسه‌ای که زیبایی‌های مدرن و تاریخی آن در کنار هم سبب تضادی رویایی شده است. این جزیره در فاصله نه چندان دور از مرکز شهر گوانجو قرار دارد و گردشگران به راحتی می‌توانند ساعاتی از روز خود را برای دور شدن از هیاهوی شهری، در آن بگذرانند.

شامیان، جزیره‌ای به سبک اروپایی

در جزیره شامیان با طول ۹۰۰ متر از شرق به غرب و ۳۰۰ متر از شمال به جنوب، حدود ۱۵۰ ساختمان وجود دارد. این ساختمان‌ها با سبک اروپای قدیمی و جدید، توسط اشغالگران در دوره‌های مختلف ساخته شده‌اند. بیشتر بخش‌های جزیره به سبک انگلیسی است و البته در مناطقی هم سبک فرانسوی به چشم می‌خورد.

چطور به شامیان بروید؟

سفر به جزیره شامیان بسیار راحت است زیرا در نزدیکی مرکز گوانژو و در حدود ۶ کیلومتری غرب منطقه توریستی محبوب Tianhe Zhujiang قرار دارد. در خود جزیره ایستگاه اتوبوس نیست، اما ایستگاه‌های اتوبوس زیادی در اطراف آن قرار دارند.

یادبود سان یات سن (Sun Yat-sen)

در انتهای جنوبی پارک Yuexiu سالن یادبود سان یات سن برای گرامی داشت اولین رهبر چین مدرن بنا شده است. این بنا محل اصلی دفتر ریاست جمهوری Sun Yat-sen است که در سال ۱۹۳۱ با بودجه جمع آوری شده توسط مردم محلی و چینی‌های خارج از کشور در یادبود این رهبر فقید بنا شد.

طراحی این بنای یادبود که یکی از از جاهای دیدنی گوانجو چین است، توسط معمار مشهور چینی لو یانژی انجام شد. سالن یادبود به شکل هشت ظلعی است و جلوه‌ای باشکوه دارد.

یادبود سان یات سن (Sun Yat-sen)

تالار و حیاط آن مجموعا ۶۲ هزار مترمربع مساحت دارند. در مقابل تلار مجسمه‌ای از خورشید ژونگشان (تندیس سان یات سن) قرار دارد. بالای درب جلویی تالار هم تابلویی طلایی با نوشته ای از چهار کاراکتر چینی «Tian Xia Wei Gon» آویخته شده که خود سان یات سن آن را نوشته است. مجسمه و این تابلو به نوعی مکمل هم هستند و مفهوم زندگی درخشان را می‌رسانند.

مسجد هوآشینگ (Huaisheng)، قدیمی‌ترین مسجد چین

به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مساجد چین، مسجد Huaisheng، بیش از ۱۳۰۰ سال قدمت دارد. گوانجو جایی بود که اسلام در قرن هفتم میلادی از آنجا به چین معرفی شد و اولین مبلغ اسلام، وان گسی (Wan Gesi)، مسجد هوآشینگ را در اوایل سلسله تنگ (۶۱۸-۹۷۰) بنا کرد.

این مسجد با مساحتی حدود ۳۶۰۰ مترمربع یکی از بزرگ‌ترین مساجد سواحل جنوبی شرقی چین است. ساختمان آن ترکیبی از معماری سنتی چینی و سبک عربی است. روی ستون‌ها و دیوارها نوشته‌هایی به خطوط عربی در کنار کاراکترهای چینی خودنمایی می‌کنند.

مسجد هوآشینگ (Huaisheng)، قدیمی‌ترین مسجد چین

یکی از جاهای دیدنی گوانجو چین در این مسجد، برج نور، یکی از منارهای مسجد است. این مناره با ۳۶ متر ارتفاع در گذشته نقش فانوس دریایی را داشت و مسیر درست را به کاروان‌های مسافرتی در مسیر دریایی راه ابریشم نشان می‌داد.

انجمن اسلامی گوانجو و انجمن تحقیقات فرهنگی تاریخ گوانجو در این مجموعه مستقرند. همچنین کتابخانه‌ای برای تحقیقات در مورد اسلام در این مجموعه در دسترس مسلمانان و علاقه‌مندان به دین اسلام قرار گرفته است.

معبد خانوادگی چن، نمایی از هنر معماری قدیمی چین

معبد خانوادگی چن، نمایی از هنر معماری قدیمی چین

معبد خانوادگی چن یکی از جاهای دیدنی گوانجو چین است که در قسمت غرب شهر قرار دارد. از نظر معماری این معبد از بناهای معروف در بخش جنوبی چین است.

معبد خانوادگی چن که به عنوان موزه هنرهای مردمی گوانگدونگ نیز شناخته می‌شود، دارای نه سالن و شش حیاط است. پنجره‌ها، درها و غرفه‌های آن با تزئینات زیبا و مجسمه‌ها آراسته شده‌اند. این تزئینات شامل منبت کاری چوب، منبت کاری آجری، حجاری سنگی، مجسمه خشت، مجسمه برنجی، ریخته گری آهنی و سایر تزیینات هنری است. تمام این ویژگی‌های تاریخی، هنری و علمی معبد، آن را به یک جذابیت مهم در گوانجو تبدیل کرده است.

معبد شش درخت بانیان (Banyan)، بت‌کده گل

معبد شش درخت اولین بار در سال ۵۳۷ میلادی ساخته شده است. این معبد در حقیقت مجموعه از معابد قدیمی بودایی است و گفته می‌شود که قدمتی بالغ بر ۱۵۰۰ سال دارد. این معبد شامل یک بقعه بلند است که در حدود سال ۱۹۰۰ بازسازی شده است و یک سالن اصلی که اغلب عبادتگران بودایی در آن مشغول عبادت و بخور دادن هستند.

pic 13 temple of six tree banyan

ساختمان اصلی با نام بت‎کده گل، ویژگی خاص معبد شش درخت بانیان است که بنایی هشت ضلعی با ارتفاع حدود ۵۸ متر است. بتکده گل هفده طبقه دارد و مجسمه‌های مختلفی از بودا در آن قرار دارند. در داخل معبد سه مجسمه برنجی باستانی بیشتر از همه خودنمایی می‌کنند. ساکیامونی (Sakyamuni) در وسط، آمیتابا (Amitabha) در سمت چپ و میتریا (Maitreya) در سمت راست. این سه مجسمه بزرگ‌ترین سازه‌های برنجی باستانی در استان گوانگدونگ هستند.

موزه استانی گوانگدونگ، یادبودی از روشنفکران چینی

موزه استانی گوانگدونگ، یادبودی از روشنفکران چینی

موزه استانی گوانگدونگ موزه‌ای عمومی با مساحت ۲۹۰۰۰ متر مربع است. که ساخت آن پس از چهار سال، در سال ۱۹۵۹ به پایان رسید و برای بازدید عموم بازگشایی شد. دو موزه مجزا در موزه استان گوانگدونگ وجود دارد.

بخش قدیمی که محل دانشگاه ژونگ شان (Zhongshan) بوده و اکنون به سالن یادبود لو شون (Lu Xun) معروف شده است. این تالار حاوی نمایشگاهی از اشیاء مربوط به لو شون و برخی روشنفکران دیگر است که در نوسازی چین تأثیر گذاشته و به طور غیرمستقیم راه را برای انقلاب کمونیستی آماده کرده‌اند.

در بخش دیگر این مجموعه بخش جدید قرار دارد که در سال‌های ۱۹۵۷-۱۹۵۹ ساخته شد و در سال ۱۹۹۲ به طور کامل مرمت شد. نمایشگاه‌های مختلفی در این تالار وجود دارند که معروف‌ترین آنها، نمایشگاه حکاکی‌های چوبی چائوژائو (Chaozhaou) است. در بخشی دیگر از این تالار هم مجسمه‌های سرامیکی که به سبک مدرن و سبک سنتی شیوان (Shiwan) ساخته شده‌اند، قرار دارند. طبقه بالای تالار هم به تاریخچه مردم گوانجو اختصاص یافته و آثار هنری مردم این منطقه در زمینه سفالگری و خوشنویسی به نمایش گذاشته شده است.

موزه مقبره پادشاه یو (Yue King Mausoleum Museum)

موزه مقبره پادشاه یو (Yue King Mausoleum Museum)

موزه مقبره پادشاه یو، مقبره دومین حاکم پادشاهی جنوبی Yue به نام ژائو مو در زمان سلسله هان است که قدمت آن به ۱۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. این مقبره در ۲۰ متری زیر تپه Xianggang قرار داشت ولی در سال ۱۹۸۳ کشف شد. طراحی پیچیده آن که با حدود ۷۵۰ سنگ ساخته شده است و داشتن دو تالار اصلی و چندین اتاق، این موزه مقبره را شبیه کاخ‌های ژائومی (Zhao Mei) کرده است.

بیش از ۱۰۰۰ شی باستانی همراه مقبره پیدا شد که در این موزه مقبره به نمایش گذاشته شده‌اند. از جمله یک ارابه، سفال‌ها، یشم، ظروف طلا و نقره، ابزار موسیقی و اسکلت انسان‌های قربانی شده.

زیبایی‌های طبیعی گوانجو چین

اقلیم گوانجو سبب شده این شهر طبیعتی زیبا و بکر داشته باشد. جاهای دیدنی زیادی برای طبیعت دوستان در گوانجو وجود دارد. از جمله:

رشته کوه ابرهای سفید (Baiyun)، طبیعتی بی‎نظیر در چین

رشته کوه‌های Baiyun منطقه بزرگی از شمال شرقی گوانجو چین را در بر می‌گیرد. نام کوه بایون به معنای کوه ابرهای سفید است زیرا قله این کوه بعد از باران در بین ابرهای سفید پنهان می‌شود.

رشته کوه ابرهای سفید (Baiyun)، طبیعتی بینظیر در چین

دریاچه لوهو جنوبی‌ترین منطقه در کوه Baiyun است. یک باغ گیاهشناسی به یادبود یک نوازنده چینی در کنار دریاچه وجود دارد. مجموعه‌ای از گل‌ها، درختچه‌ها و درختان نادر را می‌توانید در این باغ ببینید. همچنین گلخانه‌ای در باغ گیاهشناسی با گیاهان گرمسیری و یک باغ گل سرخ در آن احداث شده که در تمام فصول سال گل‌های آن شکوفا هستند. پارک اکولوژی Yunxi هم در سمت غربی کوه بایون قرار دارد. می‌توانید انواع درختان میوه، گل‌های رنگارنگ و استخرهای نیلوفر آبی را آنجا ببینید.

دره مینگچون در کوه بایون مکانی عالی برای تماشای پرندگان است. بیش از ۵۰۰۰ پرنده از ۱۵۰ گونه در این دره زندگی می‌کنند. Moxing بلندترین قله در این رشته کوه است. با صعود از این قله می‌توانید حالت‌های مختلف آب و هوایی را در یک روز تجربه کنید. از مه و باران گرفته تا آفتاب.

خانه مینگژو در شمالی‌ترین قسمت کوه ابرهای سفید، مکانی مناسب برای استراحت و بازدید از گل هاست. در پارک مجسمه این منطقه هم مجسمه‌هایی در رابطه با تاریخ و فرهنگ گوانجو قرار دارد.

چه زمانی برای دیدن کوه‌های بایون مناسب است؟

بهترین زمان برای صعود از کوه ابرهای سفید ماه‌های شهریور، مهر و آبان است که دمای هوا در آن مناطق کاملا مناسب است. با کمک تله کابین می‌توانید به بالاترین نقطه در دسترس کوه بروید و از آن بالا مناظر زیبای طبیعت گوانجو را ببینید.

پارک ملی نانلینگ، پارک عشاق

این پارک محلی برای پیاده‌روی و لذت بردن از طبیعت گوانجو چین است. مسیر‌های مشخصی برای پیاده‌روی وجود دارد اما گردشگران بیشتر ترجیح می‌دهند در مسیرهای ناهموار کنار دریاچه قدم بزنند. دو قله مرتفع در این پارک جنگلی وجود دارد. کوه Shikeng Kong با ارتفاع ۱۹۲۰ متر کوه Shifei با ارتفاع ۱۸۸۸ متر. این دو قله آنقدر بلند هستند که در زمستان کاملا منجمد می‌شوند.

pic 16 nanling park

کوه کوچک Huangshan هم در پارک نانلینگ به داشتن جنگلی از انواع درختان کاج معروف شده است. آبشارهای گوناگون در گوشه کنار پارک، گردشگران را به خود جذب می‌کنند. دره Qinshui دره باریک و دارای دامنه‌های شیب دار در این پارک است که انواع درختان قدیمی و گیاهان در معرض انقراض را می‌توانید در آن ببینید.

باغ گیاهشناسی جنوب چین

باغ گیاهشناسی جنوب چین

باغ گیاه شناسی چین جنوبی در گوانجو یکی از بزرگ‌ترین باغ‌های گیاه شناسی جهان است. این باغ وابسته به آکادمی علوم چین بوده و در سال ۱۹۵۶ در مساحتی حدود ۳۰۰ هکتار بنا شد. بیش از ۶۰۰۰ گونه از گیاهان گرمسیری و نیمه گرمسیری از داخل و خارج از کشور در این باغ به نمایش گذاشته شده اند. از نخل، بامبو گرفته تا ارکیده و گیاهان سایه.

بهترین مراکز تفریحی در گوانجو کدامند؟

پارک Yuexiu، بزرگ‌ترین پارک گردشگری چین

پارک Yuexiu، بزرگ‌ترین پارک گردشگری چین

این پارک روی کوه Yuexiu قراردارد و بزرگ‌ترین پارک گردشگری بین‌المللی چین و بهترین پارک گوانجو برای پیاده‌روی است به خصوص که اطراف آن انواع رستوران‌های گیاهی عالی وجود دارد.

پارک Yuexiu از هفت تپه و سه دریاچه مصنوعی تشکیل شده است. در طول سال سرسبزی چمنزار‌ها و زیبایی بی‌نظیر درختان در کنار آواز پرندگان و عطر گل‌ها، گردشگران را جذب خود می‌کند.

علاوه بر شگفتی‌های طبیعی پر زرق و برق در پارک Yuexiu، بسیاری از مکان‌های دیدنی مشهور از دوره‌های مختلف تاریخی در این پارک وجود دارد، مانند مجسمه معروف پنج بز، برج ژنگی، دیوار شهر باستانی سلسله مینگ، استقرار سیفانگ، بنای یادبود Zhongshan.

علاوه بر این، استادیوم که در کوه Yuexiu وجود دارد می‌تواند حدود ۳۰ هزار نفر را در خود جای دهد و مورد تقاضای بازی‌های داخلی و خارجی زیادی است.

بهترین زمان رفتن به این پارک زمانی است که درجه حرارت هوا متعدل باشد. اردیبهشت یا شهریور.

 گردش شبانه در رودخانه مروارید

رودخانه مروارید با طول ۱۲۱۲۹ کیلومتر سومین رودخانه بلند چین است. بخش رودخانه‌ای گوانجو جایی است که زیباترین نقاط گوانجو در آن قرار گرفته‌اند.

رودخانه مروارید نامش را از یک سنگ بزرگ گرفته است که در هنگام عبور در طول رودخانه در کنار گوانجو به صورت جزیره‌ای سنگی کنار ساحل گوانجو قرار گرفت. با گذشت زمان این سنگ صاف و صیقلی و شفاف شد و به سنگ مروارید دریایی مشهور شد. بر همین اساس نام رودخانه هم به رود مروارید تغییر یافت.

 گردش شبانه در رودخانه مروارید

این رودخانه قدمتی طولانی دارد و داستان‌های زیادی از تمدن جنوب چین در دلش نهان است. امروزه در ساحل رودخانه دکه‌ها، هتل‌ها و ساختمان‌های تجاری درجه یکی قرار دارند که گردشگران را جذب خود می‌کند. قایق‌های تفریحی به آرامی روی رودخانه مروارید حرکت می‌کند و گردشگران در آنها به جشن و سرور می‌پردازند.

مناظر زیبای شبانه رودخانه مروارید را می‌توان با پارک ویکتوریا هنگ کنگ مقایسه کرد. یک مسافرت دو ساعته عصرانه روی رودخانه مروارید از استخر غاز سفید آغاز می‌شود و از روی پل تاریخی گوانژو به سمت شرق یا غار سفید در جنوب ختم می‌شود.

باغ وحش گوانجو چین

باغ وحش گوانجو چین

باغ وحش گوانجو با مساحت ۴۲ هکتار در حال حاضر بیش از ۴۰۰ گونه حیوانی که شامل ۵۰۰۰ حیوان می‌شوند، در خود جای داده است. این باغ وحش در کنار باغ وحش پکن و شانگ های، سه باغ وحش بزرگ چین هستند. در بخش‌های مختلف باغ وحش انواع مختلف حشرات، خزندگان، دوزیستان، پرندگان، پستانداران، گوشتخواران و گیاهخواران نمایش داده می‌شوند. حیوانات نادری مثل پاندا، میمون‌های طلایی، ببرهای جنوبی چین، الکس‌ها و بسیاری دیگر و همچنین حیواناتی نادر از سراسر جهان مانند شامپانزه‌ها، زرافه‌ها، فیل‌های آفریقایی، اسب آبی، گورخر، کرگدن و قوها سیاه.

در سال‌های اخیر جاذبه‌های بیشتری به باغ وحش گوانجو اضافه شد. از جمله آکواریوم گوانجو، بزرگ‌ترین باغ اکولوژیکی پروانه در چین، سالن علمی دایناسورها و اجراهای با مزه حیوانات.

آکواریوم گوانجو چین

آکواریوم گوانجو چین

اکواریوم گوانجو که در باغ وحش گوانجو قرار دارد در سال ۱۹۷۷ احداث شد. این دنیای زیر آب، هم برای سرگرمی و تفریح و هم برای تحقیقات علمی و آموزشی کاربرد دارد.

مساحت آکواریوم ۱۵ هزار مترمربع است و بیش از ۲۰۰ گونه دریایی منحصر به فرد در آن نگهداری می‌شود. از جاهای دیدنی گوانجو چین در این آکواریوم، تونلی است که به داخل آکواریوم می‌رود و گردشگران می‌توانند از زیر آن به تماشای مرجان‌ها، ماهی‌های طلایی، کوسه‌ها و شیرهای دریایی بپردازند.

تالار اورانگوتان

تالار اورانگوتان

تالار اورانگوتان مساحتی در حدود ۳۰۰۰ متر مربع را شامل می‌شود که شامل یک زمین بازی باغ مانند در حدود ۲۰۰۰ متر مربع است. این مجموعه شامل دو بخش است سالن نمایشگاه شیشه‌ای داخلی و زمین نمایشگاهی در فضای باز. سالن نمایشگاه سرپوشیده دارای هشت اتاق با تهویه هوا برای استراحت حیوانات و دو سالن نمایشگاهی شیشه‌ای برای گردشگران تعبیه شده تا اورانگوتان‌ها را از فاصله خیلی نزدیک ببینند. البته سکویی برای مشاهده آنها در طبقه دوم هم وجود دارد که شرایطی برای بازدید‌کنندگان فراهم می‌کند تا عادات زندگی حیوانات را از یک مکان مرتفع مشاهده کنند.

ماهی‌های طلایی

ماهی طلایی آکواریومی است که در مجاورت استخر اسب آبی‌ها در باغ وحش گوانجو قرار دارد و نزدیک به ۱۰۰ گونه و بیش از ۱۰۰۰۰ ماهی نادر جهان را به نمایش می‌گذارد. همچنین می‌توانید از ​​ماهی‌گیری و صید خرچنگ در آنجا لذت ببرید.

سالن نمایشگاهی هنرهای حیوانات

در این سالن نمایشگاهی، شیرها، ببرها، خرس‌ها، میمون‌ها، بزها، سگ‌ها، اسب‌ها و حیوانات دیگر به دستور مربیان اجراهای خارق العاده و متنوعی را ارائه می‌دهند.

جهان دایناسورها

در دنیای دایناسورها با استناد به نتایج تحقیقات علمی، دنیای نمایشی از دایناسورها برای بازدیدکنندگان ایجاد شده است.

جهان شادی

جهان شادی

جهان شادی در کنار پارک تفریحی و دنیای دایناسورها قرار دارد و با داشتن ساختمان‌های منحصر به فرد و عجیب و غریب، مانند دنیای پریان است.

پارک سافاری Chimelong Xiangjiang

پارک سافاری - گوانجو چین

این پارک، حیات وحشی ملی است که گردشگری در آن با آموزش همراه شده است. پارک سافاری Chimelong Xiangjiang بزرگ‌ترین پارک با تم حیوانات وحشی در آسیا است.

در این پارک ۴۶۰ گونه نادر و در معرض خطر از جمله ۱۰ پاندا، ۱۳ کوالا، اسب آبی، کرگدن سیاه، ببرهای سفید و شیرهای سفید و بیش از ۲۰۰۰۰ حیوان مختلف به طور آزاد زندگی می‌کنند. بازدید‌کنندگان می‌توانند برای دیدن مناظر حیات وحش، از قطار استفاده کنند با با ماشین شخصی خود وارد پارک شوند.

پارک آبی چیملونگ (Chimelong)

پارک آبی چیملونگ - گوانجو چین

پارک Chimelong بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین پارک آبی با بیشترین تجهیزات آبی در جهان است. به بسیاری از تفریحات موجود در پارک جوایز بین‌المللی اهدا شده است. این پارک رودخانه به طول ۱۲۸۰ متر دارد که طولانی‌ترین در جهان است و سرگرمی‌های زیادی را برای بازدید‌کنندگان در سنین مختلف به ارمغان می‌آورد.

پارک تمساح گوانژو

پارک تمساح گوانژو

یکی از جاهای دیدنی گوانجو چین، پارک تمساح، بزرگ‌ترین پارک تمساح جهان است که نمایش تمساح‌ها را با آموزش علوم ادغام کرده است. این پارک دارای ۱۰۰۰۰۰ تمساح از ده‌ها نوع و شکل است و ۷۰٪ کل جمعیت تمساح در چین را تشکیل می‌دهد. گونه‌های بسیار قدیمی و با ارزش تمساح‌های چینی در اینجا سکونت دارند.

در این پارک بازدیدکنندگان می‌توانند چرخه زندگی تمساح‌ها را مشاهده کنند، روش تهیه پوست تمساح را یاد بگیرند، میوه و سبزیجات را در پارک اکولوژی انتخاب کنند و از غذاهای درست شده از تمساح‌ها در رستوران‌های این پارک لذت ببرند.

لذت خرید در سفر به گوانجو چین

استان گوانگدونگ مرکز تولید انواع کالاها در چین است. در گوانجو، لوازم الکترونیکی ارزان قیمت، پوشاک، رایانه و هزاران محصول دیگر در بازارهای بزرگ و مغازه به فروش می‌رسند.

در سفر به گوانجو چین هر چیزی که دوست دارید را می‌توانید در بازارهای عمده فروشی یا مغازه‌های کووچک و لوکس پیدا کنید. ولی بهترین مراکز خرید در گوانجو کدامند؟

مراکز فروش لباس در گوانجو چین

یکی از پر جنب و جوش‌ترین بازارهای عمده فروشی در گوانجو بازار عمده فروشی لباس است. صنعت پوشاک در گوانجو با سرعت بالایی در حال شکوفایی و پیشرفت است. بازارهای پوشاک آن همیشه به روز بوده و شیک‌ترین لباس‌ها را به مشتریان ارائه می‌دهد. علاوه بر این، لباس‌های متنوع با سطوح مختلف قیمت نیز برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان در این مراکز ارائه می‌شود.

بازارهای عمده فروشی پوشاک

بازارهای عمده فروشی پوشاک

بازارهای عمده فروشی مورد علاقه مشتریانی است که می‌خواهند بصورت عمده و با قیمت‌های پایین‌تر لباس بخرند. به طور کلی، هرچه لباس بیشتری خریداری کنید، تخفیف بیشتری به دست می‌آورید. در اطراف ایستگاه راه آهن گوانجو، بسیاری از بازارهای عمده فروشی لباس، مانند بازارهای عمده فروشی Tianma و بازارهای عمده فروشی Zhanxi را قرار دارند. علاوه بر این، بازارهای عمده فروشی پوشاک Baima و بازارهای عمده فروشی لباس Shahh بازارهای کاملاً بزرگ و شلوغی هستند. Xindadi روبروی بایما قرار دارد و عمدتا ژاکت‌های پشمی و ژاکت کش بافی در آن به فروش می‌رسد و Hongmian Bubugao در پشت بامیا قرار گرفته و به دلیل لباس‌های زنانه اش معروف است.

راسته‌های فروش پوشاک

مراکز فروش لوازم الکترونیکی در گوانجو

خیابان‌ها یا راسته‌های خاصی برای فروش پوشاک در گوانجو چین وجود دارند که می‌توانید با آرامش در آنها قدم بزنید و کالاهای مختلف را به صورت تکی یا عمده بخرید. خیابان پکن و خیابان عابر پیاده Shangxiajiu محبوب‌ترین در بین افراد محلی و گردشگران است. صدها مغازه کوچک در کنار یکدیگر در خیابان‌ها وجود دارند که انواع لباس، کفش و سایر محصولات منحصر به فرد را می‌فروشند.

مراکز فروش لوازم الکترونیکی در گوانجو

به طور قطع شنزن محل مناسب‌تری برای خرید لوازم الکترونیکی است. اما صنعت الکترونیکی در گوانجو نیز به خوبی توسعه یافته است و این فرصت را به شما می‌دهند تا خرید مقرون به صرفه‌ای از آنها داشته باشید.

ارزان‌ترین لوازم و قطعات الکترونیک را می‌توانید از فروشگاه‌هایی جیفانگ ژونگ لو (Jiefang Zhong Lu) ژونگشان لیو لو (Zhongshan Liu Lu) و Huifu Xi Lu بخرید. مرکز خرید الکترونیک هاییان (Haiyin) و مرکز خرید رایانه هاییان هم از مناطق عمده فروشی لوازم الکترونیکی هستند. بازار Xingzhiguang و بازار لوازم خانگی Stage گردشگران بسیار توصیه می‌شود.

مراکز خرید لوکس و برج‌های بلند گوانجو چین

برج CTF و برج IFC دو مرکز خرید مملو از فروشاه‌های لوکس و برند هستند. مرکز خرید جهانی هم که در کنار برج IFC قرار دارد محلی خوبی برای خرید لوکس، صرف غذا و استراحت در بین خرید است.

مراکز خرید سوغاتی در گوانجو

مراکز خرید سوغاتی در گوانجو

در سفر به گوانجو چین، خرید سوغاتی را فراموش نکنید. اما این سوغاتی‌ها کدام هستند و باید از کجا آنها را خرید؟

گلدوزی کانتونی، که به دلیل رنگ‌های زیبا و طرح‌های منحصر به فرد مشهور است، می‌تواند یک سوغاتی گرانبها از چین باشد. Guangxiuzhuang محلی خاص برای فروش گلدوزی کانتونی است. مجسمه جید را می‌توانید از خیابان Hualin Jadeware بخرید.

بازار چای Nangfang مکان مناسبی برای انتخاب انواع چای از جمله چای سیاه، چای سبز، چای سفید، چای گل‌ها و انواع دیگر چای‌های چینی است.

گوانجو در تولید و توزیع توزیع داروی گیاهی چینی در جنوب چین معروف است، اگر دوست دارید کمی از این داروهای گیاهی را بخرید، به بازار چینگ پینگ که یکی از بزرگ‌ترین بازارهای داروهای گیاهی چینی در جنوب چین است، بروید.

برترین رستوران‌های گوانجو چین برای تجربه‌ای متفاوت

استان گوانگدونگ مرکز غذاهای معروف کانتونی در جهان است. غذاهای کانتونی سبکی از غذاهای چینی است که در بیشتر رستوران‌های چینی در سراسر جهان سرو می‌شود. در گوانجو هزاران رستوران وجود دارند که غذاهای کانتونی را به مشتریان ارائه می‌دهند.

برترین رستوران‌های گوانجو چین برای تجربه‌ای متفاوت

بینگشنگ پینوی (Bingsheng Pinwei)

این رستوران یک رستوران قدیمی کانتونی است که کیفیت غذای آن همیشه زبانزد بوده است غذاهای کانتونی چه سرد چه گرم، سرخ شده یا پخته، همه انواع غذاهای چینی را می‌توانید در این رستوران میل کنید. بهترین غذاهایی که در این رستوران سرو می‌شوند گوشت قرمز کبابی و انواع کیک‌های دوریان است. این رستوران چنیدن شعبه در گوانجو دارد.

آدرس شعبه دونگشیاو (Dongxiao): منطقه هایژو (Haizhu)، جاده ۳۳ Dongxiao

آدرس شعبه تیانه: منطقه تیانه و جاده ۱۶۸ غربی

آدرس شعبه وفنگ: منطقه هایژو، خیابان ۴۳۸ جیانگنان جنوبی، هتل Baigao

رستوران داوشیانگ (Daoxiang)

این رستوران یکی از رستوران‌های گوانجو است غالبا برای صرف غذا در آن باید مدتی منتظر بمانید تا صندلی خالی شود. هر چند که غذاهای این رستوران کمی گران است ولی تازگی و طعم خاص آنها سبب شده است گردشگران زیادی به رستوران داوشیانگ جذب شوند. غذاهایی مثل کیک تربچه این رستوران بسیار معروف است.

آدرس رستوران داوشیانگ: منطقه تیانه، جاده تیانه، شماره ۲۰۸، طبقه هفتم

رستوران چای Wuxi

رستوران چای وکسی یک رستوران معتبر به سبک هونگ کنگ است. مهم نیست که در مورد محیط متفاوت قرار دارید. تمام غذاهای آن طعم غذاهای هنگ کنگی می‌دهد. بهترین دسرهایی که در این در این رستوران می‌توانید تجربه کنید چای و شیر یخ زده و نان آناناس هستند.

آدرس رستوران چای Wuxi: منطقه تیانه، جاده تیانه شرقی، شماره ۷۵

رستوران چای

علاوه بر این رستوران‌هایی که غذاهای چینی سرو می‌کنند، رستوران‌های Taipingguan، Jardin D’Olive و Burton Western هم با غذاهای غربی‌شان معروف هستند.

اگر هم ترجیح می‌دهید غذای حلال بخورید به رستوران‌های براردان مسلم و Xinyue سر بزنید. انواع غذاهای گیاهی را هم می‌توانید در رستوران Yumiku، Changuoyanyi، Mianqianyixian، Xinyi Sushi و Suchengzhai Vegetarian Hall میل کنید.

نکاتی کلیدی برای سفر به گوانجو چین

در زمان نمایشگاه کانتون از سفر به گوانژو خودداری کنید

نمایشگاه کانتون دو بار در سال از ۱۵ آوریل تا ۵ مه و از ۱۵ اکتبر تا ۴ نوامبر برگزار می‌شود. با توجه به تعداد زیاد شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه، تمام سیستم حمل نقل و هتل‌های گوانجو شلوغ هستند. اگر قصد سفر تفریحی دارید این بازه زمانی را برای سفر به گوانجو انتخاب نکنید ولی اگر قصد شرکت در نمایشگاه را دارید، از قبل بلیط هواپیما چین و اتاق هتل را رزو کنید.

نمایشگاه کانتون 

غذاهای کانتونی را امتحان کنید

لذت بردن از چای چینی در صبح یک لذت‌های اصلی سفر به گوانجو است. غذاهای کانتونی مثل کوفته‌های میگو، شیرینی بخارپز و کیک تربچه را هم فراموش نکنید.

 در انتخاب محل اقامتتان در گوانجو چین دقت داشته باشید

 • اگر اولین بار است که به گوانجو سفر می‌کنید، هتلی در منطقه Yuexiu انتخاب کنید.
 • اگر به همراه خانواده سفر می‌کنید منطقه لیوان انتخاب مناسب‌تری است.
 • اگر می‌خواهید با فضای کلان شهری گوانجو آشنا شوید به منطقه تیانه یا شهر جدید ژوجیانگ بروید.
 • اگر برای ماه عسل به گوانجو می‌روید، جزیره شامیان بهترین انتخاب است.
 • اگر به قصد شرکت در نمایشگاه کانتون به گوانجو سفر کردید در منطقه هایژو اقامت داشته باشید.

می توانید به راحتی در گوانجو سیم کارت بخرید

خرید سیم کارت در فرودگاه و یا مرکز خدمات تلفن همراه در این شهر بسیار آسان است. بسته‌های مختلف سیم کارت برای انتخاب وجود دارد. اگر قصد اقامت کوتاه دارید به جای خرید سیم کارت از WIFI رایگان اعتماد استفاده کنید. WIFI رایگان در فرودگاه، ایستگاه‌های راه آهن، هتل‌ها، مراکز خرید و رستوران‌ها در دسترس است.

بانک مرکزی چین در گوانجو خدمات تبدیل ارز را انجام می‌دهد

pic 32 1

شعبه بانک گوانگدونگ در چین در جاده دانگ فنگ شی شماره ۱۹۷، ساختمان مالی گوانگدونگ قرار دارد می‌توانید تبدیل ارز و همچنین خدمات انتقال وجه به شعب دیگر را از این بانک انجام دهید.

شعبه دوم بانک مرکزی چین در گوانجو در جاده چانگدی و شعبه دیگر آن نزدیک ایستگاه راه آهن قرار گرفته است.

شماره‌های تماس ضروری در گوانجو چین را ذخیره کنید.

این شماره‌ها را محض احتیاط در گوشی تلفن همران‌تان ذخیره کنید.

 • اورژانس: ۱۲۰
 • پلیس: ۱۱۰
 • آتش نشانی: ۱۱۹
 • تصادف ترافیکی: ۱۲۲
 • صلیب سرخ: ۹۹۹
 • شکایت گردشگری: ۱۲۳۴۵ یا ۱۲۳۰۱

و در آخر این که

سفر به گوانجو خاطره‌ای به یادماندنی خواهد بود اگر برنامه‌ریزی درستی برای سفرتان داشته باشید. جاهای دیدنی گوانجو چین بسیار زیاد است و به طور حتم شما وقت کافی برای همه آنها نخواهید داشت، به خصوص اگر قصد خرید هم داشته باشید. پس قبل از سفر بهتر است شناخت خوبی از گوانجو داشته باشید تا بهترین گزینه‌ها را برای سفرتان انتخاب کنید. امیدوارم این مطلب علی بابا در این برنامه‌ریزی به شما کمک کند.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه

 1. شیوا احمدی می‌گوید

  من ادرس یه فروشگاه در کوانگ جو میخواستم ، چجوری میتونید کمکم کنید