سوغات چین

۱۲+۱ سوغات جذاب و فوق‌العاده که می‌توانید از چین به خانه بیاورید

با وجود تاریخ چند هزار ساله، چین کشور بی‌نظیر و فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شود. همه چیز چین جالب است: زبان، فرهنگ، تاریخ مدرن و سیاست، ترکیب چیزهای قدیمی و جدید، کشور چین را شگفت‌انگیز و دیدنی می‌کند. مردم چین بسیار مهمان‌نواز و مهربان هستند و همیشه برای برقراری رابطه‌ با توریست‌ها آماده و حاضرند حتی اگر به خوبی نتوانند به زبان انگلیسی صحبت کنند. اما وقتی که صحبت از سوغات چین باشد انتخاب‌های خیلی زیادی خواهید داشت.

به همین خاطر توصیه می‌کنیم اندکی زمان صرف کرده و اولین چیزی که به چشمتان خورد؛ نخرید. اگر می‌خواهید سوغات خوبی برای دوستان و خانواده خود از چین خریداری کنید؛ توصیه می‌کنیم در ادامه این متن با ما همراه باشید تا ایده‌های جذابی برای خرید سوغات از چین به شما بدهیم.

راهنمای سفر به چین را هم بخوانید تا برای این مسافرت آماده شوید.

 

۱- حرف مورد ‌علاقه خود را در کالیگرافی پیدا کنید

سفر به چین

کالیگرافی هنری چینی است که با وجود سادگی، معانی زیادی دارد و بخش مهمی از فرهنگ چینی به حساب می‌آید. جذابیت کالیگرافی در این است که می‌توانید حرفی را انتخاب کنید که با شخصیت خودتان یا دوستتان همخوانی داشته باشد. به عنوان مثال می‌توانید اول حرف نام خود یا دوستتان را خریداری کنید. هنرمندان کالیگراف زیادی در شهرهای مختلف چین هستند. به همین خاطر اصلاً نگران نباشید که یکی از آنها را پیدا کنید. اگر احتمالاً گذارتان به شهر بیجینگ افتاد؛ می‌توانید پیرمردان و پیرزنانی را ببینید که گوشه خیابان در حال کشیدن حرف‌های کالیگرافی هستند و از براش‌های بزرگی برای کشیدن استفاده می‌کنند. توصیه می‌کنیم زمان اندکی به تماشای آنها بنشینید و ببینید که هنر کالیگرافی تا چه اندازه برای آرامش مفید و موثر است.

واحد پول چین را هم بشناسید تا هنگام خرید سوغات سردرگم نشوید.

 

۲- چای سبز، سیاه یا سفید؟ کدام را انتخاب می‌کنید؟

چای سوغات چین

چای یا به قول چینی‌ها 茶 بخشی از زندگی روزمره در این کشور است. در بیشتر رستوران‌های چینی چای سبز سرو می‌شود. در کل چهار نوع چای مختلف وجود دارد که می‌توانید بین آنها انتخاب کنید: چای سیاه، سفید، پوآر و اولونگ.

تمام این چهار نوع چای از یک گیاه یکسان به دست می‌آیند اما به شیوه‌های مختلف فرآوری شده‌اند. در فروشگاه‌های توریستی چای گیاهی و با طعم گُل هم پیدا می‌شود اما خود چینی‌ها تمایلی به آنها ندارد و چندان محبوب نیستند. اگر دنبال چای پوآر هستید ایالت یونن بهترین جا برای پیدا کردن آن است. چای پوآر در شهری به همین نام و در ایالت یونن کاشت می‌شود. چای پوآر مثل شراب است؛ هرچه قدیمی‌تر و کهنه‌تر باشد طعم بهتری خواهد داشت. به همین خاطر توصیه می‌کنیم بعد از خرید چای پوآر بلافاصله آن را ننوشید و چند سالی صبر کنید تا به بهترین طعم خود برسد. چه چیزی بهتر از یک سوغاتی که چندین سال دوام دارد؟!

 

۳- همه ماسک دوست دارند، بهترین‌ها را از چین بخرید!

ماسک چینی

آیا از طرفداران جدی اُپرای پکن هستید؟ اگر پاسختان مثبت است پس احتمالاً بهترین سوغات چین برای شما ماسک خواهد بود. اگر می‌خواهید این ماسک‌ها را هدیه بدهید هم انتخاب خیلی خوبی محسوب می‌شوند. رنگ‌های متنوع و طراحی هنرمندانه آنها می‌تواند چشمان هرکسی را خیره کند. این ماسک‌ها را از دیوار آویزان کنید یا روی طاقچه بگذارید تا دکوراسیون خانه شما یا عزیزانتان را فوق‌العاده سازند. بدون شک هرکسی که وارد خانه شود؛ با دیدن این ماسک‌ها به سلیقه شما آفرین خواهد گفت. بهترین جا برای خرید این ماسک‌ها ایالت بیجینگ است چرا که مهم‌ترین اُپراهای چینی در این ایالت برگزار می‌شوند. قبل از اینکه ماسک بخرید از فروشنده راجع به رنگ آنها سوال کنید. رنگ ماسک‌ها نشانگر نقش هرکدام از شخصیت‌های اُپرا است.

۴- کالاهایی از جنس سنگ جده بخرید

سفر به چین

فرقی نمی‌کند به دنبال چه هستید: یک مجسمه کوچک بودا، قورباغه، حلقه یا گردن بند؛ در هر صورت توصیه می‌کنیم جنس آنها از سنگ جده باشد. جده سنگی بی‌نظیر است که با هر خانه و محل کاری سازگار خواهد بود. بنابراین نگران به هم خوردن دکور منزلتان نباشید. در فرهنگ چین باستان این سنگ با قدرت و شرافت گره خورده است. همچنین می‌توانید جواهرات زیادی پیدا کنید که از این سنگ ساخته شده‌اند. البته باید بگوییم که سنگ تقلبی جده هم در بازار وجود دارد. به همین خاطر تشخیص جنس اصل از تقلبی کار راحتی نیست. اما در صورتیکه آنها را از مغازه‌های رسمی و نمایندگی‌ها خریداری می‌کنید؛ خیالتان از اصل بودن سنگ آسوده باشد. شمال غرب چین بهترین جا برای خرید سنگ جده و کالاهای ساخته شده از آن است.

۵ فکر شکلات را از سر بیرون کرده و میوه بخرید

سوغات چین

شیرینی‌جات در فرهنگ چین جایی ندارند. اگر به چین سفر کردید و دلتان خواست که شکلات میل کنید، احتمالاً نخواهید توانست شکلات مرغوبی پیدا کنید. در نظر چینی‌ها شکلات غذای سالمی نیست. به همین خاطر کمتر پیش می‌آید که آن را مصرف کنند. اما میوه‌های خشک را می‌توانید در هرکجای این کشور پهناور خریداری کنید. در سوپرمارکت، در آجیل فروشی‌ها و حتی مغازه‌های کوچک خوار‌و‌بار فروشی!

این میوه‌ها بسیار خوشمزه هستند و قطعاً ماده غذایی سالم‌تری نسبت به شکلات خواهند بود. اگر برای خرید سوغات چین مردد هستید؛ این میوه‌های خشک انتخاب فوق‌العاده‌ای هستند و قطعاً دوستانتان را خوشحال خواهد کرد. نکته جالب اینجاست که تنوع این میوه‌ها بسیار بالاست. حتی ممکن است میوه‌هایی را پیدا کنید که فقط در خود چین یافت می‌شوند.

۶- بادبزن‌های مخصوص با طراحی چینی یادتان نرود

از چین چی بخریم

اگر در طول تابستان به چین سفر می‌کنید؛ داشتن یکی از این بادبزن‌ها ایده خیلی خوبی است. خیلی از این بادبزن‌های کاغذی بسیار زیبا هستند و برخی از آنها کالیگرافی دارند و بعضی دیگر هم منقّش به سبک خاص طراحی چینی با موضوعات افسانه‌ای هستند. با توجه به اینکه بادبزن‌های کاغذی سبک هستند و به راحتی می‌توانید آنها را جابه‌جا کنید؛ انتخاب خیلی خوبی برای سوغات به حساب می‌آیند. به خصوص اگر سفری طولانی به خانه در پیش دارید و می‌خواهید خیالتان از بابت سوغاتی‌ها آسوده باشد توصیه می‌کنیم خرید این بادبزن‌های کوچک و جذاب را مدّ نظر داشته باشید. علاوه‌بر این، شمال چین در تابستان به شدت گرم می‌شود و داشتن یکی از این بادبزن‌ها به شدت به کارتان خواهد آمد.

۷ – داروهای گیاهی و سنتی چینی را امتحان کنید

داروهای گیاهی چینی

برای خرید داروهای چینی، اگر به زبان چینی مسلط نیستید احتمالاً به یک مترجم نیاز خواهید داشت که مشکلات شما را برای فروشنده توضیح داده و داروهای مناسبی برایتان تهیه کند. حتی اگر از بابت تاثیر این داروها مطمئن نیستید، توصیه می‌کنیم امتحان کردنشان را از دست ندهید. این داروها منبع طبیعی دارند و هیچگونه مواد شیمیایی در آنها به کار نرفته است و غالباً طعمی تلخ دارند. داروها و طب چینی تاریخچه‌ای طولانی دارند و گزارشات زیادی درباره اثرگذاری آنها وجود دارد. همچنین به خاطر طبیعی بودن این داروها مطمئن باشید که آسیبی به شما نخواهند رساند. مگر اینکه نسبت به آنها حساسیت داشته باشد (برای همین می‌گوییم که حضور مترجم در کنارتان ضروری و مهم است)

بیشتر داروخانه‌ها در این کشور، ترکیبی از داروهای غربی و چینی را به فروش می‌رسانند. حتی اگر هیچگونه مشکلی ندارید و در سلامت کامل به سر می‌برید رفتن به این عطاری‌ و داروخانه‌ها می‌تواند جذاب باشد.

۸ – قاشق مخصوص غذاهای چینی

سوغات چین

اگر می‌خواهید که هدیه‌ای خاص و دیدنی برای عزیزان خود از چین خریداری کنید؛ توصیه می‌کنیم قاشق‌های مخصوص چینی را امتحان نمایید. ممکن است با خودتان فکر کنید که این قاشق‌ها چیز چندان جالبی نیستند اما کاملاً در اشتباهید. آنها را می‌توانید از هر گوشه و کنار این کشور خریداری کنید و معمولاً قیمت خیلی پایینی هم دارند. قاشق‌های غذاخوری چینی در انواع و اقسام مختلفی عرضه می‌شوند. قاشق‌های چوبی و از جنس بامبو بسیار محبوب هستند. برخی مواقع روی آنها طرح و نقش‌های جذابی وجود دارد که صرف‌نظر از کاربرد، می‌توان به عنوان دکور منزل هم از آنها استفاده کرد. علاوه بر این، غذا خوردن با این قاشق‌های چوبی سرگرم‌کننده است و حتی ممکن است استفاده از آنها آسان‌تر از قاشق و چنگال عادی باشد.

۹ ظروف چینی، مظهری از چین باستان و جدید

از چین چی بخریم

اصولاً چین منزلگاه اولیه ظروف چینی است. بیراهه نیست که این ظروف با اسم چینی شناخته می‌شوند. علاوه بر این، ظروف چینی مظهری از دانایی و ذکاوت مردم چین باستان محسوب می‌شود. تاریخچه ظروف چینی به حدود ۴۵۰۰ الی ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد برمی‌گردد. اینگونه گفته می‌شود که پیش از آنکه اروپایی‌ها به ساخت این ظروف مسلط شوند؛ در چین ظرف‌های زیبایی ساخته می‌شد که به نقوش مختلفی هم مزین بودند.

قطعاً به عنوان توریست نمی‌توانید ظروف چینی گران یا بزرگی خریداری کنید، بلکه بهتر است به خرید اجسام کوچک چینی و ظرف‌های ساده و ارزان قناعت کنید و به چشم سوغاتی به آنها نگاه کنید. فرقی نمی‌کند که این ظروف چینی را از خیابان بخرید یا شاپینگ مال‌های بزرگ؛ در هر صورت توصیه اول و آخر ما به شما این است که فاکتور قیمت را مدّ نظر داشته باشید چرا که احتمالاً هزینه‌های خرید آن زیاد خواهد بود.

۱۰ – چترهای ابریشمی ساخت چین

سوغاتی چین

چترهای ابریشمی، یکی از بهترین و کاربردی‌ترین سوغات‌های چین است. در ابتدا زنان چینی از چترهای ابریشمی استفاده می‌کردند اما بعد از مدتی به خاطر زیبایی فراوان به عنوان سوغات چین هم در مغازه‌ها و فروشگاه‌ها عرضه شد. اولین چتر ابریشمی بیش از ۸۰ سال قبل ساخته شد و به نام ” گُل دریاچه غربی” شناخته می‌شود. این چتر از ابریشم هانگ‌ژو ساخته شده است. متریال آن به خوبی انتخاب شده‌اند و به همین خاطر است که کیفیت چتر بسیار بالاست. بیش از هر چیز دیگری آنچه که چترهای ابریشمی چینی را جذاب و دیدنی می‌کند طراحی بی‌نظیر و تصاویر زیبای رودخانه و حیوانات روی آنهاست. این مسئله مهمترین مزیت چترهای ابریشمی ساخت چین است که به هیچ وجه قابل مقایسه با چترهای عادی نخواهد بود.

۱۱ – ابریشم، محبوب‌ترین سوغات چین

خرید از چین

ابریشم، کالای مصرفی نیست بلکه بیشتر مواقع برای کاربردهای هنری مورد استفاده قرار می‌گیرد. ابریشم چینی دلپذیر، زیبا، نرم، رنگی و با کیفیت است. خیلی‌ از کارشناسان ابریشم چینی را به نام ” گل سرسبد هنرهای شرقی” می‌شناسند و شاید بهترین سوغات چین برای بانوان باشد. محصولات ابریشمی تنوع زیادی دارند. برخی از آنها ابریشم‌های سنتی با طرح‌های منظره هستند و برخی دیگر لباس‌های ابریشمی ساده.

در حال حاضر بهترین محصولات ابریشمی چینی در شهر نانچونگ ایالت سیچان و هونگ‌ژو عرضه می‌شود.

۱۲ – مجسمه‌های کوچک جنگجویان تاراکوتا و اسب‌هایشان

اگر مسافر ایالت شانکسی هستید به هیچ‌وجه نخواهید توانست جنگجویان کوچک تاراکوتا را نادیده بگیرید. مدل‌ها و شکل‌های مختلفی از این جنگجویان سفالی وجود دارد. به همین دلیل دست شما برای انتخاب یکی از آنها باز خواهد بود. تقریبا ۷۵ مغازه در ایالت شانکسی وجود دارد که مدل‌های مختلفی از جنگجویان تاراکوتا را به فروش می‌رسانند. سایز آنها نیز از ۲۰ سانتیمتر شروع شده و تا اندازه‌های واقعی می‌رسد. می‌توانید چندین مجسمه خریداری کنید و ارتش کوچک خود را شکل دهید یا اینکه هرکدام از آنها را به دوستان خود هدیه کنید. مطمئن باشید که این مجسمه‌های گِلی کوچک برای دکور هر منزلی مناسب هستند. بیراهه نیست که این جنگجویان کوچک تا این اندازه میان توریست‌ها محبوبیت دارند.

۱۳ – کاغذهای برش خورده و جذاب با طرح‌های تاریخی

سفر به چین

کاغذهای برش خورده چینی به عنوان یکی از زیباترین سوغات چین در سال ۲۰۰۹ شناخته شدند. ایالت شانکسی زادگاه این کاغذهای زیباست. موارد کاربرد آنها بسیار وسیع است و سبک منحصربه‌فردی دارند که میان مردم محلی هم محبوبیت زیادی دارد. ساکنین بومی ایالت شانکسی برای خوشبختی و خوش‌شانسی این کاغذهای برش خورده را پشت پنجره و داخل خانه‌های خود آویزان می‌کنند. به همین دلیل است که اگر به دنبال یک سوغاتی کوچک و ارزان هستید توصیه می‌کنیم خرید این کاغذهای کوچک را در نظر داشته باشید.

سخن آخر

سوغات چین

با این اوصاف دیگر جایی برای این سوال نمی‌ماند که از چین چی بخریم. واقعیتش این است که فرقی نمی‌کند با دستی پُر از سوغاتی به خانه برگردید یا نه؛ در هر صورت خاطرات سفر به چین هرگز از یادتان نخواهد رفت. همچنین فراموش نکنید که چین بسیار وسیع و پهناور است و برای کشف تمام جنبه‌ها و سوغاتی‌های آن نیاز به چندین سال خواهید داشت. همیشه جای جدیدی برای کشف وجود دارد، کوهی که از آن بالا بروید و غذایی که امتحان کنید. به هرحال تا جایی که می‌توانید از سفر خود به چین لذت ببرید.

و توصیه آخر

اگر می‌خواهید مردم محلی بلافاصله عاشق شما شوند؛ هر موقع که آنها را دیدید بگویید «نی هاو» . این کلمه به معنای سلام است و می‌تواند اثر خیلی خوبی از شما روی چینی‌ها بر جای بگذارد. حتی شاید هنگام خرید سوغات چین بتوانید، تخفیف‌های خوبی از فروشندگان بگیرید.

 

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.