بهترین سوغات هندوستان

بهترین سوغات هندوستان را می‌شناسید؟

اغلب مردم هندوستان باورهایشان با هم متفاوت است و همین موضوع باعث شده این کشور لقب کشور هفتاد و دو ملت بگیرد. پای این باورهای متفاوت به بهترین سوغات هندوستان از جمله صنایع دستی و خوراکی‌هایی هندی هم رسیده. به همین خاطر هند را می‌توان بهشت بازارگردها و خریددوستان دانست. اگر در پیچ‌وخم بازارهای هند قدم بزنید، هیچ بعید نیست که مجبور شوید یک کوله یا چمدان دیگر بخرید تا بتوانید سوغات هندی که خریده‌اید را در آن جا دهید. به‌ راستی خرید کردن در هند یک هنر است. باید هنر به خرج دهید و از بین صنایع دستی و خوراکی‌های متنوع هند، بهترین‌ها را برای بردن انتخاب کنید.

کلاه هیماچالی؛ یک سوغاتی زیبا و گرم‌ونرم

می‌خواهید همیشه خاطرات سفر به هند را برای خودتان زنده نگه‌دارید؟ یک کلاه هیماچالی به‌عنوان بهترین سوغات هندوستان این کار را برایتان می‌کند.

این کلاه که از ترکیب طرح رنگ‌های زیبای متنوع ساخته شده، متعلق به مردم هیماچال پرادش در شمال غربی هند است. طراح‌های خاصی که روی کلاه وجود دارد، امضای مردم این منطقه هستند.

بهترین سوغات هندوستان

با وجود اینکه کلاه هیماچالی حتی گوش‌هایتان را به‌طور کامل نمی‌پوشاند، اما به‌خوبی می‌تواند سر را در یک روز سرد زمستانی گرم کند.

این سوغاتی حامل بخشی از فرهنگ اصیل هند است. کلاه هیماچالی بهترین سوغاتی برای کسانی است که به تاریخ، هنر و آداب و رسوم ساکنین کشورهای دیگر علاقه دارند.

اصلا قبل از این که خرید کنید، ببینید که چقدر با واحد پول هندوستان آشنا هستید.

جواهرات سنتی و امروزی؛ بهترین سوغات هندوستان

علاقه هندی‌ها به جواهرسازی شهره عام و خاص است. این شهرت چه طور به‌دست‌آمده؟ گردشگران جواهرات مدرن و قدیمی را به‌عنوان بهترین سوغات هندوستان خریده‌اند و با خودشان برده‌اند. جواهرات هندی از کشوری به کشور دیگر و از شهری به شهر دیگر رفته‌اند و شهرتشان را جهانی کرده‌اند. این موضوع باعث شده که در هر کشوری یک‌تکه جواهر ساخت هند پیدا شود.

به چه جواهری علاقه دارید؟ دستنبد را بیشتر می‌پسندید یا گوشواره را؟ حتی ممکن است علاقه زیادی به پابند داشته باشید. در هند دستتان برای خرید کردن باز است. به‌اندازه‌ای جواهرات امروزی و سنتی در طرح‌های متنوع و با قیمت‌های مختلف پیدا می‌شود که هر خریداری را با هر سلیقه‌ای راضی کند. البته باید حواستان باشد که جواهراتی که می‌خرید اصل باشند و کیفیت ساخت آن‌ها خوب باشد.

بهترین سوغات هندوستان

عروسک‌های راجستانی؛ یادآور خاطرات خیمه‌شب‌بازی

عروسک‌گردانی یک هنر باستانی در هند است و از زمان‌های گذشته، هندی‌ها عروسک‌های دست‌ساز را برای داستان‌سرایی‌هایشان استفاده می‌کنند. سابقه درست کردن این عروسک‌ها در هند به یک قرن قبل از میلاد مسیح می‌رسد. روایت‌ها می­گویند که در کاخ پادشاه ویکرام آدیتیا، ۳۲ عروسک راجستانی وجود داشت که از آن‌ها برای اجرای نمایش‌ها و داستان‌سرایی‌ها استفاده می‌شده است.

سوغاتی های هندوستان

عروسک‌های راجستانی را با چوب می‌سازند و روی آن‌ها را حکاکی می‌کنند. پس از تمام شدن ساخت عروسک، لباسی از راجستان را به تن آن می‌کنند. ناگور، جاپور، اودایپور و اجمیر زادگاه این عروسک‌های دست‌ساز هستند. البته عروسک‌گردان‌های راجستانی در تمام نقاط راجستان برنامه اجرا می‌کنند و عروسک‌هایی که دارند را به علاقه‌مندان می‌فروشند.

عروسک‌های راجستانی نماد هنر پرجنب‌وجوش و سنتی هند هستند. کسانی که خیمه‌شب‌بازی و نمایش‌های عروسکی دوست دارند، بهترین سوغات هندوستان را این عروسک‌های رنگارنگ می‌دانند. از طرفی، چون حمل عروسک راحت است، اغلب گردشگران چند نمونه از این عروسک‌ها را می‌خرند و می‌برند.

سفال‌های آبی راجستان؛ یک هدیه باارزش

هنر راجستانی­‌ها تنها در ساخت عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی خلاصه نمی‌شود. هنر دیگر مردم این منطقه ساخت سفال‌های آبی‌رنگ در طرح‌های مختلف است. برای ساخت این ظرف‌های فیروزه‌ای از پودر سنگ کوارتز، پودر شیشه و نوعی خاک رس استفاده می‌شود.

اکسیدِ کبالت برای رنگ‌آمیزی قسمت‌های فیروزه‌ای سفال‌های راجستانی استفاده می‌شود و رنگ سبز ظرف‌ها را با استفاده از اکسید مس درست می‌کنند. زیبایی این ظرف‌ها چشم‌نواز است و می‌توانید برای بهترین سوغات هندوستان روی آن‌ها حساب کنید. تنوع محصولات سفالی راجستان زیاد است. می‌توانید یک کاسه بزرگ فیروزه‌ای بخرید یا این که بودجه خودتان را برای خرید چند ظرف کوچک یا چند لیوان و گلدان صرف کنید.

سفال‌های راجستانی رنگ و بوی دیگری به دکوراسیون خانه شما می‌دهند. دیدن این سفال‌ها همیشه یاد و خاطره سفر به هندوستان را برایتان زنده نگه می‌دارد.

بهترین سوغات هندوستان

ظرف‌های برنجی زیبا؛ سوغاتی خاص و متفاوت هند

زادگاه ظرف‌های برنجی هندوستان شهر مرادآباد اوتار پرادش است و شهرت مرادآباد به‌ عنوان شهر ظرف‌های برنجی در کل جهان پیچیده. چراکه مرادآباد بزرگ‌ترین صادرکننده این ظرف‌ها به ایالات‌متحده، انگلیس، کانادا، آلمان و آسیای خاورمیانه است.

چه سوغاتی با ارزش‌تر از یک ظرف برنجی متفاوت! این ظرف‌ها در طرح‌ها و مدل‌های مختلف ساخته می‌شوند. با توجه به بودجه‌ای که دارید، می‌توانید ظرف‌های برنجی را به‌ عنوان بهترین سوغات هندوستان بخرید و ببرید.

بهترین سوغات هندوستان

روتختی و رومیزی پارچه‌ای چیکان؛ هنر مردم اوتار پرادش

چیکان، نوعی رودوزی روی پارچه است که اولین بار نور جهان همسر جهانگیر شاه گورکانی آن را انجام داد. این ایده از هنر رودوزی مردم ترکیه گرفته شده است. قرن ۱۶ و ۱۷ میلادی زمانی بود که چیکان دوزی در هند مشهور شد و هنوز هم لکنو مرکز شهر اوتار پرادش، تمام و کمال در­زمینه تولید این اثر هنری یکه‌تاز میدان است.

در چیکان دوزی از نخ‌های سفیدرنگی که از جنس ابریشم، پنبه یا نایلون هستند استفاده می‌شود. البته که تک‌رنگ بودن این رودوزی چیزی از زیبایی آن کم نکرده است و پارچه‌های چیان دوزی یکی از زیباترین آثار هنری هستند.

این نوع رودوزی بیشتر روی لباس‌های کورتا هندی دیده می‌شود. البته این روزها پای این هنر تا رودوزی روی ملافه‌ها، رومیزی‌ها، روتختی‌ها و حتی سفره‌های پارچه‌ای هم رسیده است.

چیان دوزی‌­ها، بهترین سوغات هندوستان برای علاقه‌مندان به گلدوزی و آثار تزیینی هستند. چند مدل از این صنایع دستی را بخرید و برای دوستان هنردوستتان ببرید.

بهترین سوغات هندوستان

حالا که تا هندوستان رفته‌اید، جاهای دیدنی دهلی را هم از دست ندهید.

پشمینه یا کشمیر؛ پارچه‌ای به لطافت گل

نام پشمینه را شنیده‌اید؟ نام کشمیر را چطور؟ می­‌دانید که در کشمیر هند پارچه‌ای تولید می‌شود که از برگ گل لطیف‌تر است. این پارچه از ترکیب پشم سه نوع بز کوهی است که در دامنه هیمالیایی کشمیر و در منطقه لداخ زندگی می­کنند.

پشمینه بسیار نرم، سبک و لطیف است. پشمینه‌ها دست‌ساز هستند، پس انتظار نداشته باشید که قیمت آن‌ها خیلی پایین باشد.

پشمینه‌های موجود در بازار هند اغلب خالص نیستند و برای درست کردن آن‌ها از هفتاد درصد پشمینه و سی درصد از الیاف دیگر استفاده می‌شود. پس اگر فروشنده‌ای ادعا کرد که پشمینه‌ای که می‌فروشد صد درصد خالص است، در گفته‌هایش شک کنید.

البته فراموش نکنید که برخی از فروشنده‌ها شال ریون را به‌جای شال پشمینه به گردشگران می‌فروشند. پس اگر می‌خواهید پشمینه بهترین سوغات هندوستان برایتان باشد، حتما آن را از مراکز معتبر بخرید و به دقت کیفیت پشمینه و سبک و نرم بودن آن را بررسی کنید.

بهترین سوغات هندوستان

ساری‌های چاندری؛ سوغاتی از شهر مادیا پرادش هند

هندی‌ها را از لباس‌های خاصی که در فیلم‌هایشان می‌پوشند می‌شناسیم. یکی از این لباس‌های خاص هندی‌ها، ساری است. این لباس سال‌های سال است که در هند تولید می‌شود و هم گردشگران آن را می‌خرند و هم ساکنین خود هندوستان.

می‌خواهید بدانید ساری‌های چاندری چطور درست می‌شوند؟ باورتان می‌شود که ساری هنر دست است. برای درست کردن این ساری‌ها ابریشم و پنبه را با هم ترکیب می‌کنند و توسط دستگاه مخصوص پارچه را می­‌بافند.

روی ساری‌های هندی می‌توان طرح سکه، گل‌های مختلف، پرندگان و … را دید. در حقیقت الگوی اغلب ساری­‌ های هندی از طبیعت الهام گرفته می‌شود. بعضی ساری‌ها زری‌دوزی شده هستند و زیبایی خیره‌کننده‌ای دارند و طرح های بعضی دیگر از ساری­‌ها روی آنها چاپ شده است. البته که هنردست، قیمتش بیشتر از ساری­‌های چاپی است.

برای کسانی که لباس‌های سنتی می‌پسندند، یک ساری هندی می‌تواند سوغات هندوستان باشد. با خرید یک ساری هندی، شما یک اثر هنری دارید که می‌توانید هر جا که می‌خواهید متفاوت به نظر برسید آن را بپوشید.

بهترین سوغات هندوستان

برای این که خیالتان راحت شود، فهرست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان را هم بخوانید.

مروارید؛ سنگ موردعلاقه حاکمان حیدرآباد

حیدرآباد را به جاذبه‌های گردشگری‌اش مانند هفت‌گنبدان، قطب شاهی و چهار منار حیدرآباد می‌شناسند. شاید هم اصلا نام حیدرآباد هند به گوشتان نخورده است. برای آشنایی با هر شهری باید تاریخ آن را مرور کنید.

حاکمان حیدرآباد علاقه زیادی به سنگ مروارید داشته‌اند. به همین خاطر، مرواریدهای زیبایی را از تمام جهان خریده‌اند و به شهرشان برده‌اند. همین موضوع باعث شده که حیدرآباد در گذشته «مرکز تجارت مروارید» باشد و امروزه به مرکز خرید مروارید برای گردشگران تبدیل شود.

درست است که حیدرآباد یک شهر ساحلی نیست، اما مرواریدهایی که در آن پیدا می‌شود از تمام مرواریدهایی که تا­ به­ حال دیده‌اید قشنگ‌تر و باکیفیت‌تر هستند.

بهترین سوغاتی هندوستان می‌تواند مروارید حیدرآباد باشد. یک رشته مروارید ساده می‌خواهید یا یک دستبند یا گوشواره مروارید‌دار، تصمیم با شما است که کدام‌ یک از این سوغاتی‌ها را بخرید و با خودتان ببرید.

بهترین سوغات هندوستان

آثار بیدری، سوغات ناب کارناتاکا هند

گفته می‌شود که منبت‌کاری روی فلز بیدری متعلق به قرن ۱۴ و ۱۵ میلادی است که حکام بهمنی حکومت کارناتاکا را بر عهده داشته‌اند. آثار بیدری یکی از بهترین نمونه‌های صنایع دستی هند هستند.

خاک، روغن کرچک و رزین مواد اولیه‌ای هستند که برای ساخت قالب ظرف‌های بیدری استفاده می‌شوند. پس از آماده شدن ظرف، با استفاده از یک شی فلزی الگوهایی را روی حکاکی می‌کنند.

مهم‌ترین چیز در تولید آثار بیدری دقت است. الگوهای روی ظرف باید به‌ طور پیوسته و بدون اشکال تکرار شوند و سپس ظرف لعاب داده می‌شود.

ظاهر ظرف بیدری خودش گواهی می‌دهد که این اثر هنری چند سال قدمت دارد. اگر آثار بیدری را به‌عنوان بهترین سوغات هند برای کسی خریدید، فراموش نکنید که درباره سختی درست کردن آن‌ها و قدمت ۵۰۰ سال‌های که دارند هم بگویید.

بهترین سوغات هندوستان

ساری ابریشمی میسور، سوغاتی خاص برای افراد متفاوت

میسورِ کارناتاکا شهر ابریشم است. ابریشم‌های خالص میسور برای تولید ساری‌هایی استفاده می‌شود که زیبایی‌شان خیره‌کننده است.

برایتان جالب است بدانید که استفاده از ساری‌های ابریشمی از کی در هند باب شدند؟ استفاده از این ساری‌ها ظریف و ابریشمی از قرن ۲۰ میلادی در هند رواج پیدا کرده است.

شاید برایتان این سوال پیش‌آمده که ساری درست شده با ابریشم میسور چه تفاوتی با سایر ساری‌ها دارد، یا اینکه چرا قیمت این ساری‌ها این‌قدر گران‌تر از سایر مدل‌ها است.

برای درست کردن ساری ابریشمی میسور از زری‌های خالصی حاوی طلا و نقره‌ استفاده شده. همین موضوع ساری­‌های میسور را یک کالای باارزش و متفاوت می­‌کند.


جستجو و رزرو تور هندوستان در علی بابا


آماده کردن و رنگ‌آمیزی ساری‌های میسور هم با دیگر ساری‌ها متفاوت است و حتی پیچ‌وتاب نخ‌هایی که برای درست کردن این ساری‌ها استفاده می‌شود خاص است.

فراموش نکنید که ساری ابریشمی خالص کم‌ پیدا می‌شود. خیلی از تولیدکننده‌ها نخ‌های چینی و پلی‌استر را با ابریشم میسور ترکیب کرده و ساری‌های ابریشمی درست می‌کنند.

برای خرید ساری ابریشمی، اول‌ازهمه از کیفیت آن مطمئن شوید. بعد می‌توانید طرح‌ها و مدل‌های مختلف را بررسی کنید و یک ساری زیبا را به‌عنوان بهترین سوغات هندوستان بخرید.

بهترین سوغات هندوستان

ماسک کاتاکالی؛ عضو ثابت رقص‌های سنتی هندوستان

رقص هندی‌ها معروف است. جدا از مراسم رقص هندی که برای همه شناخته شده، رقص‌های سنتی هم در شهرهای مختلف اجرا می‌شود. رقص کرالا یکی از این مراسم‌های رقص سنتی است که در کاتاکالی اجرا می‌شود.

می‌دانید تفاوت رقص کرالا با دیگر رقص‌های هندی‌ها در چیست؟ در این رقص، رقصنده‌ها لباس‌های مخصوص به تن می‌کنند و با ماسک کاتاکالی صورتشان را می‌پوشانند.

جالب است بدانید که ماسک کاتاکالی را از چوب نیشکر و چوب کومایجو می‌سازند. البته سطح بیرونی ماسک را با کاغذ می‌پوشانند تا بهتر بتوان آن را رنگ‌آمیزی کرد و زیبایی ماسک بیشتر شود. رنگ‌هایی که برای رنگ‌آمیزی ماکس‌های کاتاکالی استفاده می‌شوند از مواد طبیعی ساخته شده‌اند.

هندی‌ها برای تزیین این ماسک از تکه‌های شیشه، ورق‌هایِ فلزی طلایی یا نقره‌ای، مهره‌های مخملی و کاغذهای رنگی استفاده می‌کنند. البته که گاهی پر طاووس زینت‌بخش ماسک کاتاکالی می‌شود تا جذابیت آن را دوچندان کند.

برای هرکسی تعریف این ماسک را ببرید شیفته آن می‌شود و یکی از ماسک‌های کاتاکالی را برای تزیین اتاقش می‌خواهد. پس بهتر است پیش‌قدم شوید و قبل از این که کسی ماسک‌های رنگی را از شما بخواهد، چند مدل ماسک کاتاکالی را به‌ عنوان بهترین سوغات هندوستان بخرید.

بهترین سوغات هندوستان

سوغات چوبی کرالا؛ یک اثر هنری واقعی

نگاهی به دکوراسیون خانه بیندازید؟ یا عمیق‌­تر، نگاهی به‌ کل خانه بیندازید. به نظرتان چند درصد از لوازمی که در اختیاردارید، چوبی هستند یا دست‌کم یک‌تکه چوب در آن‌ها استفاده شده.

استفاده فراوان از این عنصر طبیعی، نشان می‌دهد که ساخته‌های چوبی به‌خوبی توانسته‌اند جایشان را در دل انسان‌ها باز کنند.

مردم هنرمند کرالا هم مانند دیگران به محصولات چوبی توجه ویژه‌ای داشته‌اند. هنرنمایی جالب مردم کرولا روی چوب صندل و خلق آثار منبت‌کاری شده این موضوع را تایید ­می­کند. جاشمعی‌های حکاکی شده، جعبه‌های حکاکی شده و فیل‌هایی که روی آن‌ها حکاکی‌های ظریفی به چشم می‌خورد، می‌تواند لقب بهترین سوغات هندوستان را بگیرد.

بهترین سوغات هندوستان

چای؛ یک نوشیدنی همه‌پسند هندی

یک فنجان چای تازه‌دم، نویددهنده یک روز خوب است. می­دانید چای از هندوستان آمده و هندی‌ها اولین کسانی هستند که این نوشیدنی محبوب و پرطرفدار را تولید کردند. مزارع سرسبزی که در گوشه و کنار هند به چشم می‌خورند، همه مزارع چای هستند.

هندی‌ها تنها چای سیاه را تولید نمی‌کنند. تنوع چای در هند به‌اندازه‌ای زیاد است که می‌تواند هر فردی با هر سلیقه و ذائقه‌ای راضی کند. چای سبز، چای سفید، چای آسم، چای دارجیلینگ، چای کانگرا و چای نیلگری ازجمله معروف‌ترین چای‌های هندوستان هستند.

در سفر هند می‌توانید خودتان را به یک فنجان چای اصیل تازه‌دم و معطر هندی مهمان کنید و خستگی سفر را از یاد ببرید. البته که چای اصیل هندی برای سوغاتی هم انتخاب خوبی است. چند مدل چای را انتخاب کنید و به کسانی که می‌خواهید بهترین سوغات هند را داشته باشند، هدیه دهید.

بهترین سوغات هندوستان

محصولات معطر؛ یادگاری خوشبو از سفر به هند

هنر هندی‌ها فقط به ساخت عروسک‌های راجستانی و تولید ساری‌های ابریشمی خلاصه نمی‌شود. مردم این کشور در زمینه تولید عطر هم حرف‌هایی زیادی برای گفتن دارند. در شهر کانوج در اوتار پرادش نوعی عطر سنتی تولید می‌شود که معروف به Ittar یا Attar است و به‌ عنوان بهترین سوغات هندوستان شناخته می‌شود.

جالب‌ترین نکته درباره عطرهای هندی این است که در ترکیبات آن‌ها هیچ الکلی وجود ندارد. هندی‌ها عطر را تنها برای خوشبو کردن بدن درست نمی‌کنند، بلکه از این عطرهای خوشبو در داروسازی هم استفاده می‌شود. البته شیرینی‌های سنتی هندی هم بوی خوشی که دارند را مدیون عطرهای هندی خوراکی هستند.

اگر علاقه‌مند شده‌اید که یک‌ بار این عطرها را امتحان کنید، سفر به هند بهترین فرصت است. عطرهای مختلف را بررسی کنید و آن را که بویش را می‌پسندید بخرید.

بهترین سوغات هندوستان

ادویه هندی، طعم و عطری جذاب برای غذاها

هند بهشت دوست‌داران غذاهای تند و تیز و پر ادویه است. البته ادویه‌های هندی تنها برای طبخ غذا استفاده نمی‌شوند. آشپزهای هندی این ادویه‌ها را برای درست کردن ترشی هم استفاده می‌کنند چرا که ‌ترشی با ادویه هندی طعمی بی‌نظیر پیدا می‌کند. شاید دلیل پرطرفدار بودن ترشی هندی هم همین باشد.

کسانی که به عطر و طعم غذا اهمیت می‌دهند و میانه خوبی با ادویه دارند که حتما ادویه هندی را در سفر به هند می‌خرند. اما کسانی که اصلا ادویه دوست ندارند هم نمی‌توانند در برابر این‌ همه عطر و بو مقاومت کنند و وسوسه می‌شوند برای یک‌ بار هم که شده طعم ادویه هندی را امتحان کنند.

اگر به آشپزی علاقه دارید و می‌خواهید غذاهایتان طعم فراموش‌نشدنی داشته باشند، حتما چند بسته ادویه هندی را بخرید. برای دوستان‌تان و کسانی که هم که سررشته‌ای در هنر آشپزی دارند هم ادویه هندی بهترین سوغات هندوستان است.

بهترین سوغات هندوستان

کیسه‌های رنگی؛ بهترین انتخاب برای بسته‌بندی هدایا

برای بسته‌بندی هدیه همیشه کاغذ رنگی استفاده می‌کنید؟ شاید هم ترجیح می‌دهید که هدیه‌ای بخرید که جعبه شیکی داشته باشد تا بتوانید آن را بدون بسته‌بندی به دیگران بدهید. روش‌های بهتری برای بسته‌بندی‌های متفاوت هدایا هست که شما نمی‌شناسید.

در سفر هندوستان می‌توانید کیسه‌های پارچه‌ای را در طرح و رنگ‌های مختلف پیدا کنید. مردم شهرهای متفاوت هند، کیسه‌های پارچه‌ای را در مدل های مختلف درست می­‌کنند. همین هم باعث شده که تنوع کیسه‌های پارچه‌ای در هند زیاد باشد.

بعضی از کیسه‌های پارچه‌ای با چاپ‌های طلایی تزئین شده‌اند و بعضی دیگر از کیسه‌ها منجوق‌دوزی و گلدوزی دارند. خود این کیسه‌ها می‌توانند بهترین سوغات هندوستان برای اعضای خانواده یا دوستانتان باشند.

بهترین سوغات هندوستان

نقاشی مادوبانی؛ یک اثر هنری ماندگار از هند

اگر با نقاشی میانه خوبی دارید، نقاشی مادوبانی برای شما خلق‌ شده است. البته نقاشی‌های مادوبانی بیشتر از یک نقاشی ساده هستند. نقاشی مادوبانی در بیهار هندوستان متولد شده است و به‌ عنوان یکی از قدیمی‌ترین سبک‌های نقاشی این کشور شناخته می‌شود. این نقاشی‌ها اول روی دیوارهای گلی خانه‌ها کشیده می‌شد، اما این روزها بوم و کاغذ جایش را به آن دیوارهای گلی داده و میزبان آثار مادوبانی است.

اولین چیزی که در نگاه اول به نقاشی مادوبانی جلب‌ توجه می‌کند، نوعی شورش رنگ‌ها است. به‌نحوی‌که کمتر بخشی از کاغذ نقاشی سفید می­‌ماند و تمام آن با رنگ‌های مختلف رنگ‌آمیزی می­‌شود.

طرح‌ها و الگوهای نقاشی مادوبانی بیشتر مواقع از الهه‌های هندی مانند کریشنا، رام، شیوا، دورگا و لاکشمی الهام گرفته می‌شوند. البته طرح‌هایی مانند خورشید، ماه و گیاهان نیز در این نقاشی‌ها به چشم می‌خورد. در بعضی از نقاشی مادوبانی هم دربار سلطنتی یا صحنه‌هایی از عروسی‌های هندی به تصویر کشیده شده است.

اگر می‌خواهید بهترین سوغات هندوستان را برای علاقه‌مندان به هنر و خلاقیت ببرید، نقاشی مادوبانی می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

بهترین سوغات هندوستان

کفش‌هایی از جنس چرم شتر

به لباس‌های سنتی علاقه خاصی دارید؟ کفش‌های سنتی راجستان را از دست ندهید. در گذشته این کفش‌ها در بیابان‌های راجستان استفاده می‌شد. اما امروزه به‌ عنوان یکی از صنایع دستی این شهر شناخته می‌شود.

کفش‌های راجستانی از جنس چرم شتر هستند. البته روی کفش‌ها چرمی نیست و دوخت‌های تزیین دارد. کفش راجستانی سبک، زیبا و بادوام هستند.

برای کسانی که از کفش‌های مدرن و امروزی خسته شده‌اند و می‌خواهند یک کفش متفاوت بپوشند، کفش راجستانی بهترین سوغات هندوستان است.

بهترین سوغات هندوستان

کاسه آوازه‌خوان؛ هدیه‌ای از جنس آرامش

تاکنون دیده‌اید که یک ظرف آواز بخواند؟ هند سرزمین عجایب است و حتی کاسه‌ها هم در این کشور آوازه‌خوان هستند. برای خریدن یک کاسه آوازه‌خوان باید به مکان‌های بودایی هند بروید.

کاسه آوازه‌خوان به همراه یک دسته چوبی به فروش می‌رسد. لبه کاسه از جنس فلز است و وقتی این چوب را روی آن می‌کشید، صدای دل‌نشینی از کاسه به گوش می‌رسد.

کاسه‌های آوازه‌خوان آرامش‌بخش هستند و بهترین سوغات هندوستان برای دوستداران یوگا، مدیتیشن و موسیقی‌درمانی به‌ حساب می‌آیند.

بهترین سوغات هندوستان

روغن‌های طبیعی و گیاهی هند

در هند روغن‌های خالص گیاهی هم تولید می‌شود. این روغن‌ها جایگزین خوبی برای کرم‌های مرطوب‌کننده شیمیایی هستند. با روغن‌های گیاهی می‌توانید پوست‌تان را همیشه جوان نگه‌دارید و از چین‌ و چروک شدن پوست و لک شدن آن پیشگیری کنید.

روغن نعنا، روغن ریحان شیرین، روغن سیترونلا، روغن اکالیپتوس و روغن گل سرخ محبوب‌ترین روغن‌های گیاهی هستند که در بین سوغاتی های هندوستان، محبوبیت زیادی دارند.

فراموش نکنید که تنوع روغن‌های گیاهی در هند بسیار زیاد است، اما همه این روغن‌ها خالص نیستند. بهتر است روغن‌هایی را بخرید که زادگاه گیاهی که از آن تولید می‌شوند هند است.

بهترین سوغات هندوستان

بهترین سوغات هندوستان را پسندیدید؟

هر گوشه و کنار هند فرهنگ خاص خودش را دارد. این تنوع فرهنگی روی سوغات هند هم تاثیر گذاشته و هندوستان را به کشوری با سوغاتی‌های متنوع تبدیل کرده است. بهترین سوغات هندوستان را در این مقاله معرفی کردیم. بقیه سوغاتی‌ها را خودتان می‌توانید در سفر به هند ببینید و هر چیزی که دوست دارید را بخرید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه

  1. سینا می‌گوید

    عاشق هند از ایران هند بی نظیر تریم کشور جهان❤️❤️❤️