سوغات ترکیه

سوغات ترکیه چیست؟

خریدن سوغاتی همیشه یکی از هیجان‌انگیزترین بخش‌های سفر است. اینکه ساعتی را به گشت‌وگذار در میان بازارهای یک شهر یا یک کشور اختصاص دهیم و سوغاتی را به رنگ‌وبوی آن شهر برای خود به یادگار بخریم. حال فرض کنید که گردشگری در کشور پرماجرا و زیبای ترکیه هستید، بدون شک خرید سوغاتی ترکیه از لذت‌بخش‌ترین بخش‌های سفر شما خواهد بود. این کشور زیبا و خارق‌العاده با دیدنی‌های چشمگیرش، سوغات بی‌نظیری را نیز به شما نشان خواهد داد. در ادامه همراه باشید تا ۱۴ سوغاتی ترکیه که از خرید آن‌ها شگفت‌زده خواهید شد را معرفی کنیم. سوغاتی‌هایی که ماجراجویی شما را در کشور تاریخی و دیدنی ترکیه کامل خواهد کرد.

۱. چای خوش‌طعم ترک

سوغات ترکیه

ترکیه را عموما با قهوه‌های مشهورش می‌شناسند اما جالب است بدانید که به همان اندازه، چای هم در این کشور محبوب است. پس از جنگ جهانی اول و سقوط امپراتوری عثمانی چای در این کشور به دلیل قیمت پایین‌تر و ارزان‌تر جایگزین قهوه شد و از آن زمان با فرهنگ خاص خودش در ترکیه ماندگار شده است.

شما می‌توانید با گشت‌وگذار در کافه‌های این شهر سینی‌های ویژه چای سفارش دهید و از نوشیدن چای خوش‌طعم ترکیه لذت ببرید. همچنین شما می‌توانید چای، فنجان‌های کمرباریک مخصوص نوشیدن چای ترکیه‌ای، قاشق‌های مخصوص این چای و حتی چای‌های گیاهی همچون سیب را به عنوان سوغاتی ترکیه بخرید.

۲. گربه‌های مشهور استانبول

خرید در ترکیه

استانبول را احتمالا با گربه‌هایش می‌شناسید؛ گربه‌هایی که در تمامی سطح شهر دیده می‌شوند و ارتباط خوبی با گردشگران دارند. ازین‌که این گربه‌ها را برای خود به یادگار ببرید، تعجب نکنید. شما قرار نیست یک گربه زنده را از با خود به همراه ببرید بلکه می‌تواند مجسمه‌ها، تابلوها و هرآنچه که طرحی از یک گربه دارد را به عنوان سوغاتی ترکیه بخرید. گربه احتمالا بعد از مسجد ایاصوفیه از نمادهای مشهور ترکیه شناخته می‌شود.

۳. باسلوق‌های ترکیه

سوغات ترکیه باسلوق

باسلوق‌ یکی از شیرینی‌های خوش‌مزه این کشور است که به عنوان سوغاتی ترکیه در میان گردشگران خارجی محبوبیت بالایی دارد. این باسلوق‌ها بدون شک یکی از بهترین هدایای این منطقه به شمار می‌رود که می‌توانید برای دوستان، همکاران و خانواده خود تهیه کنید.

۴. ظروف سرامیکی

سوغات ترکیه سرامیک

احتمالا بازدید از مسجد آبی (مسجد سلطان احمد) ترکیه شما را به حیرت وا می‌دارد. کاشی‌ها و سرامیک‌های رنگارنگ و خوش‌نقشی که به خوبی در این بنا دیده می‌شود، می‌تواند هر گردشگری را مجذوب خود کند. پس اگر این ظروف سرامیکی برایتان جذاب است؛ به شما خرید صنایع‌دستی سرامیکی ترکیه را پیشنهاد می‌کنیم. از قرن هشتم تا به امروز تکنیک‌ها و نقوش مختلفی در طراحی و ساخت این سرامیک‌ها در میان ترک‌ها رواج یافته و این صنایع‌دستی زیبا را به یکی از سوغاتی های ترکیه تبدیل کرده است.

کاسه‌ها، گلدان‌ها، بشقاب‌ها و … به جنس سرامیک و به طرح‌های مختلف در بازارهای ترکیه یافت می‌شود. نگران حمل‌ونقل آن‌ها نیز نباشید چرا که بسیاری از فروشگاه‌ها برای اطمینان از صحت ارسال آن‌ها، خودشان بار را به خانه و کشور شما می‌فرستند.

۵. آثار هنری و عکاسی

سفر به ترکیه

ترکیه مهد هنرمندان آماتور است. در این کشور عکاسان، نقاشان، مجسمه‌سازان و بسیاری هنرمندان آماتور و حرفه‌ای دیگر زندگی می‌کنند که آثارشان را در میان مردم به تماشا و فروش می‌گذارند. پس اگر به آثار هنری علاقه دارید، خرید آثار این هنرمندان جوان می‌تواند برای شما سوغاتی ترکیه محسوب شود. بازدید از گالری‌های هنری استانبول را نیز از دست ندهید که پر است از آثار خارق‌العاده و ارزان‌قیمت.

۶. سازهای سنتی ترکیه

ترکیه سوغات

چه اهل موسیقی باشید و چه نه، سازهای سنتی ترکیه می‌تواند شما را به خرید وسوسه کند. این سازها که تنوع بسیاری نیز دارند از سوغات ترکیه به شمار می‌روند که گردشگران بسیاری حتی اگر نواختن آن‌ها را ندانند، دست از خرید آن‌ها برنمی‌دارند. تنبک، فلوت، باغلاما و … از سازهای سنتی و محبوب این کشور محسوب می‌شوند.

۷. عتیقه‌

خرید سوغات ترکیه

اگر در خیابان‌های استانبول قدم بزنید احتمالا عتیقه‌فروشی‌های بسیاری را خواهید یافت. جالب است بدانید که این وسایل آنتیک و عتیقه از سوغاتی ترکیه به شمار می‌رود و برای گردشگران خارجی بسیار جذاب است. پرسه‌زدن در فروشگاه‌های عتیقه‌فروشی اگر به وسایل قدیمی علاقه داشته باشید، می‌تواند ساعت‌ها شما را سرگرم کند و احتمالا جیبتان را نیز از پول خالی کنید. پس حواستان باشد تا بیش از حد دلباخته عتیقه‌ها نشوید چراکه نمی‌تواند همه آن‌ها را با خود به خانه ببرید.

۸. قهوه ترک

سوغات ترکیه قهوه ترک

قهوه ترک همیشه محبوبیت و شهرت بسیاری داشته است. اگر نوشیدن طعم‌های بی‌نظیر قهوه برایتان لذت‌بخش است؛ بدون شک در سفر به ترکیه نباید قهوه‌های ترک را از دست بدهید. قهوه ترک از دیگر سوغاتی ترکیه به شمار می‌رود که می‌توانید در کافه‌های این منطقه آن را با فرهنگ ویژه خودشان بنوشید یا بخرید و با خود به خانه ببرید. احتمالا در سفر به استانبول کافه‌های فراوانی دیده‌اید که عطر قهوه‌شان شامه‌تان را پر می‌کنند.

۹. چشم‌زخم

خرید سوغات در ترکیه

چشم زخم یا همان چشم شیطان در ترکیه از میان فرهنگ محلی این مردم برخواسته است. اعتقاد آن‌ها از زمان یونان و رم باستان می‌آید که معتقدند هرکه این سنگ را داشته باشد از شر شیطان و بدی‌ها دور می‌شود. این نماد اکنون از محبوب‌ترین سوغاتی ترکیه به شمار می‌رود.

۱۰. فرش و قالیچه‌

خرید در ترکیه

اگر به فرش‌های سنتی علاقه دارید برای خرید آن‌ها در فرودگاه‌ها عجله نکنید؛ به گشت‌وگذار در بازارهای این منطقه بروید. تقریبا در بسیاری از بازارهای ترکیه می‌توانید فرش‌فروشان را پیدا کنید. فرش‌ها و قالیچه‌های ترکیه که عموما آناتولی نامیده می‌شود، زیبایی منحصربه‌فردی دارد. این فرش‌ها که در اندازه‌ها و طرح‌های متنوعی عرضه می‌شود را می‌توانید هم بر روی دیوار و هم بر روی زمین استفاده کنید.

فراموش نکنید که فروشندگان اکثرا خودشان فرش‌ها را برای شما ارسال می‌کنند. پس هنگامی که به خانه بازگردید، فرش شما نیز منتظرتان خواهد بود.

۱۱. ادویه‌های ترک

سوغات ترکیه

ترکیه سرزمین ادویه‌ها است. آنقدری ادویه در ترکیه زیاد و مهم است که حتی یک بازار مخصوص به نام بازار ادویه (Spice Bazaar) در این کشور وجود دارد. محبو‌ب‌ترین ادویه‌ها ترکیه سماق، پاپریکا و فلفل فرنگی است. این ادویه‌ها و جای نگهداری مخصوص ادویه‌ها که عموما مسی هستند، می‌تواند به عنوان هدیه برای دوستان مناسب باشد. پس خرید این سوغاتی ترکیه را از دست ندهید.

۱۲. فانوس‌

سوغاتی ترکیه

فانوس‌های ترکیه که تقریبا در همه جای این کشور یافت می‌شود دارای طرح‌ها و رنگ‌های خارق‌العاده‌ای است. شاید انتخاب کردن یک فانوس کار دشواری باشد و مجبور شوید چندین فانوس را برای زینت خانه خود بخرید. با این حال این سوغاتی ترکیه آنقدری زیبا است که می‌تواند شما را شگفت‌زده کند.

۱۳. چرم

چرم ترکیه

از دیگر سوغات ترکیه می‌توان به اجناس چرمی، ساخته دست هنرمندان و مردم بومی اشاره کرد. کیف‌پول‌های چرمی، دست‌بندهای چرمی و … در طرح‌های زیبایی در ترکیه یافت می‌شود. خرید این وسایل زینتی و کوچک می‌تواند همیشه یادآوری یک سفر شیرین برای شما باشد. همچنین جالب است بدانید که به دلیل محبوبیت بالای چرم در ترکیه، قیمت چرم در این کشور ارزان‌تر کشورهای اروپایی است.

۱۴. کیچ‌های سنتی

سوغات ترکیه

کیچ همان آثار هنری است که به صورت انبوه تولید می‌شود اما تقلید ناموفقی از استانداردهای زیباشناسی بوده است. این آثار که عموما اشیا کوچک هستند را می‌توان از فروشگاه‌ها و خرده‌فروش‌های بسیاری خرید. مجسمه‌ها، تی‌شرت‌ها، قاشق و بسیاری اجناس سنتی دیگر را می‌توانید از این منطقه پیدا کنید. این اجناس ممکن است مجموعه باشد یا تنها یک عدد از آن‌ها وجود داشته باشد، با این حال یک سوغاتی ترکیه محسوب می‌شود که می‌تواند یادگاری جذابی برایتان باشد.

اگر سفرتان به ترکیه به استانبول محدود شود، بهتر است با سوغات این شهر هم آشنا شوید. البته سوغات استانبول تفاوت چندانی با سوغات ترکیه ندارد.

چه سوغاتی برای شما مناسب است؟

اگر از میان انبوه سوغاتی‌های ترکیه گیج شده‌اید و نمی‌دانید که چه انتخابی بکنید؛ به شما کمک خواهیم کرد تا بهترین خرید را داشته باشید. برای همسر و کسی که او را دوست دارید، پیشنهاد می‌کنیم که ظروف سرامیکی، قهوه یا چای بخرید. اگر سلیقه او را در جواهرات نیز می‌شناسید، خرید جواهرات یا کیف‌های چرمی می‌تواند انتخاب درستی باشد.

خرید سوغات ترکیه

برای والدین و خانواده نیز فرش‌ها، قالیچه‌ها، فانوس‌ها و اجناس آنتیک و عتیقه می‌تواند جذاب باشد. برای کودکان نماد گربه و خوراکی‌های خوش‌مزه همچون باسلق را در نظر بگیرید. در کل برای خرید سخت نگیرید و هرآنچه که دوست دارید را برای یادگاری با خود همراه کنید.

از کجا این سوغات ترکیه را می‌توانید تهیه کنید؟

کشور ترکیه و به ویژه شهر استانبول دارای بازارها و فروشگاه‌های سنتی و مدرن بسیاری هستند. اما شاید بهترین و محبوب‌ترین آن‌ها برای خرید سوغاتی‌های معرفی شده بازار بزرگ استانبول، بازار ادویه و فروشگاه‌های حوالی برج گالاتا باشد. بااینحال از گشت‌وگذار در خیابان‌های شهر دست نکشید و به فروشگاه‌های متنوع سر بزنید.

همچنین می‌توانید از فروشگاه‌های Duty در فرودگاه‌ها نیز خرید کنید. هرچند قیمت اجناس در این فروشگاه‌ها گران‌تر از سطح شهر است اما دیگر مجبور به پرداخت هزینه حمل و بار نخواهید بود.

اگر هم قصد خرید حضوری ندارید، می‌توانید از وبسایت‌هایی همچون آمازون و بازار بزرگ (Grand Bazaar) به صورت آنلاین اجناس و سوغاتی های ترکیه را سفارش دهید و در محل خود تحویل بگیرید.

در انتها

خرید سوغات در ترکیه

ترکیه کشوری پر از ماجراجویی است. همان‌طور که در میان بوهای تند ادویه راه می‌روید، ممکن است خودتان را در میان اجناس عتیقه پیدا کنید. میان دو دنیای سنت و هنر رفت‌وآمد کنید و فرهنگ و تاریخچه این کشور را به عنوان یادگاری برای خود بخرید. پس از سفر خود لذت ببرید و خرید سوغاتی ترکیه را فراموش نکنید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.