تصویر شاخص

محدودیت در بودجه، خلاقیت در سفر

سفر از آن اجبارهای قشنگ و دوست‌داشتنی برای بزرگ‌شدن است. از آن اجبارهایی که تا سفر نکرده باشید، یا درست سفر نکرده باشید، نمی‌فهمید چرا می‌گویم اجبار. در حقیقت سفر یک‌جور نیاز است. اما نیاز، یک تصویر بی‌برو‌برگرد از سفر است.

گذر سریع زندگی و انبوه کارهای روزانه، بسیاری از نیازهای ما را به دست فراموشی سپرده است. اما به‌هرحال هوس سفر هرآن ممکن است سرراه ما سبز شود. برای پیدا کردن سرنوشت خودمان، هم می‌توانیم سفر نکنیم و یک انتخاب تکراری داشته باشیم، هم می‌توانیم کره‌ی خاکی را بگردیم تا تکه‌های گم شده از کسی که هستیم را پیدا کنیم. با کدوم پول؟ با یک کوله پشتی، یک جفت کفش پیاده‌روی خوب و راحت، دو دست لباس فصلی مناسب، کمی شکلات، هر چقدر پول که در اختیار دارید، و یک سرمایه‌ی بی‌نهایت به اسم خلاقیت.

من یک کاوشگر کنجکاو و بی‌پولم

همه‌ هتل‌های لوکس دنیا، لوکس هستند. همه‌ی پیتزاها و استیک‌های دنیا، کم و بیش دستور پخت یکسانی دارند. اما، گونه‌های طبیعی گیاهی و جانوری، میوه‌ها و شکل جزیره‌ها از یک کشور تا کشور دیگر یکسان نیست. اگر تکیف را با خودتان معلوم کرده‌اید و از سفر به دنبال کشف و گشتن و دیدن پرندهگان بزرگ و کوچک عجیب، گیاهان کمتر دیده شده، و صخره‌ها و آب‌های بکر هستید، سه مقصد زیر، هم فال هستند و هم تماشا!

۱- چیانگ مای در تایلند

به یک دلیل عمده، تایلند برای بعضی افراد یک مقصد ممنوعه و برای برخی دیگر سفر با هر قیمتی است. ما اصلا کاری با کاربری مشهور تایلند نداریم. اینجا ما تایلند را به عنوان مقصدی برای دیدن چیانگ مای ارزان و زیبا انتخاب کرده‌ایم. چیانگ مای در شمال تایلند قرار دارد و به تفریحات رایگان و شب‌های روشنش معروف است. از فیل‌سواری تا شل کردن در چشمه‌های آب گرم، با رقم‌هایی بین صفر تا صفر دلار برایتان تمام خواهد شد. دوباره بخوانیم: صفر تا صفر دلار!

چاین مای در تایلند

و البته اگر به سفر تایلند علاقه دارید، این مقاله‌ها را هم می‌توانید بخوانید:

کجای چیانگ مای اقامت ارزان داشته باشم؟

وقتی از محدودیت بودجه صحبت می‌کنیم، این شما هستید که باید تعیین کنید تا چه اندازه می‌توانید خرج کنید. اما بد نیست بدانید که اگر اهل سفر به معنی کندوکاو باشید، در چیانگ مای با ۱۲۵ بات (واحد پول تایلند) هم اقامتگاه پیدا می‌کنید. اگر بتوانید فقط کمی بیشتر هزینه کنید، مهمانخانه‌های نسبتا شیک و مجللی در مجموعه‌ SoHostel، اقامت با کیفیتی را در ذهن شما رقم خواهد زد.

هاستل‌های چانگ مای

چیان مای چی بخوریم که گران نباشد؟

در مورد غذا نیز اصلا نگرانی نداشته باشید، غذا در چیانگ مای هم بسیار خوشمزه و متنوع، و هم فوق‌العاده ارزان و به صرفه است. قیمت غذاهای خیابانی در چیانگ مای از ۲۵ بات شروع می‌شود و تا ۵۰ بات هم می‌رسد. برای یک وعده‌ی کامل غذایی با نوشیدنی در یک رستوران خوب در چیانگ مای، باید حدود ۱۵۰ بات هزینه کنید. اگر به چیانگ مای سر زدید، Dada Kafe را فراموش نکنید.

غذاهای چیانگ مای

در چیان مای چگونه ارزان جا به جا شوم؟

قرار نیست با یک لندرور کل چیانگ مای را بگردید. دو پای سالم و نهایتا یک هزینه ۲۰ باتی برای سانگ تو هم جوابگو است. سانگ تو ارزانترین روش حمل و نقل در چیانگ مای است که اتفاقا شبانه‌روزی هم فعالیت دارد. اگر جایی مجبور به گرفتن تاکسی شدید، بیشتر از ۳۰ بات پول پرداخت نکنید. (درباره حمل و نقل به طور کلی در تایلند مقاله راهنمای حمل و نقل عمومی در تایلندرا بخوانید)

حمل و نقل عمومی در چیانگ مای

معابد و بازارها، جنگل‌ها و فیل‌ها

اما یادتان نرود که برای گشتن چیانگ مای را انتخاب کرده‌اید. تایلند هم مثل خیلی از کشورهای آسیایی، به فرهنگ خاص مذهبی‌اش معروف است. معابدی که در چیانگ مای پیدا می‌کنید، بسیار عجیب و زیبایی آن‌ها در هر نقطه‌ای وام دار طبیعت است. قدمت این معابد به قرن دوازده و سیزدهم میلادی باز می‌گردد و قیمت آن‌ها در بیشتر موارد رایگان است!

اما در چیانگ مای ترس را کنار بگذارید! یکی از هیجان‌انگیزترین کارهایی که می‌توانید انجام بدهید، رفتن به معبد وات دوی سوتیب Wat Doi Southeb با استفاده از واگن‌های ریلی کابلی از میان جنگل است. البته اگر ورزشکار باشید، ۳۰۴ پله تا رسیدن به معبد فاصله دارید که از جهات زیادی، فلسفه ساخت چنین معبدی را برای شما روشن خواهد کرد. حوالی غروب که به بالای تپه و به معبد برسید، می‌توانید مناجات بودایی‌ها را تماشا کنید و حسابی از چشم‌انداز خیره‌کننده‌ی آنجا لذت ببرید.

به جز معابد، سری به پارک فیل‌ها بزنید و اگر هنوز تصمیم داشتید فیل سواری کنید، امتحانش بد نیست! فقط تجربه خودتان را با ما هم به اشتراک بگذارید!

شب‌ها در چیانگ مای، شب‌های سفید است. دلیل آن هم چراغ‌های روشن بازارچه‌ی سنتی آنجاست. اگر برای خرید به بازارچه سر زدید، تمام قیمت‌ها را بازی برای تخفیف ببینید. کلا چون در چیانگ مای هیچ چیزی قیمت ندارد، چانه زدن بر سر تمام قیمت‌ها را خوب تمرین کنید. (سفرتان با اختلاف ارزان‌تر خواهد شد.)

جاهای دیدنی چیانگ مای

یک روز ارزان در چیانگ مای چقدر هزینه دارد؟

مجموعا با ۹۰۰ بات در روز (حدود ۱۲۰ هزار تومن در پاییز ۱۳۹۸) شما یک سفر ارزان اما جذاب در چیانگ مای خواهید داشت. یادتان نرود که شما با هدف یک کاوشگر کنجکاو به چیانگ مای سفر کرده‌اید و قرار نیست در یک هتل پنج ستاره بمانید و غذای فرانسوی سفارش بدهید. در هاستل بمانید، غذا را بیشتر خودتان درست کنید و تا می‌توانید بگردید و ببینید.

بوهول در فیلیپین یا فیلیپین در بوهول

زیبا از آبشارهای بلند، زیبا از آتشفشان‌های فعال و غیر فعال و زیبا از جزایر و جزایر و جزایر، این تعریف یعنی خود فیلیپین. قرار نیست برای تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی به فیلیپین بروید، پس اخم‌هایتان را باز کنید و بدانید که با بودجه‌ای محدود قرار است به یکی از محبوب‌ترین و زیباترین و در عین‌حال ارزانترین کشورهای دنیا سفر کنید. کوله‌پشتیتان را بردارید و اگر چادر دارید، چادر و بساط کمپ آماده کنید که بوهول، قرار است مقصد یک کاوشگر واقعی باشد. ما مانیل و جزایر معروف دیگر را فعلا نادیده می‌گیریم، چون محدودیت بودجه‌، ما را به جاهای بکرتری راهنمایی می‌کند!

بوهول فیلیپین

در بوهول کجا اقامت ارزان داشته باشم؟

ترکیب مهمان‌نوازی و امنیت، خیال شما را برای کمترین هزینه‌ی ممکن در سفر به فیلیپین راحت می‌کند. اگر  کوچ سرفینگCouchsurfing  می‌کنید (در سایت‌های مرتبط یک خانواده‌ی میزبان برای خودتان انتخاب می‌کنید.) اعصابتان راحت است که انگار به خانه‌ی مادربزرگ خودتان رفته‌اید. فیلیپینی‌ها میهمان را ناراحت از خانه‌شان راهی نمی‌کنند و حتی اگر اوضاع مالی خوبی نداشته باشند، سعی می‌کنند بهداشت و وسایل راحتی مورد نیاز را برای شما فراهم کنند. اما اگر حوصله‌ی کوچ سرفینگ را هم ندارید، خیالتان راحت. با شبی ۱۵۰ هزار تومان هم اتاق یا هاستل پیدا می‌کنید.

هاستل های فیلیپین

در بوهول غذای ارزان، چی بخورم؟

تنوع و خوشمزگی غذاها در فیلیپین تا حدی بود که مطمئن نبودیم فیلیپین را مقصد غذا دوستان طبقه‌بندی کنیم یا کاوشگران! اما بوهول و قشنگی‌هایش، کمی از غذاهایش امتیاز بیشتری کسب کرد! به هر حال، با ۳۰ هزار تومان غذای خوشمزه می‌خورید. با پانزده هزار تومان، در رستوران‌های زنجیره‌ای بوهول غذا می‌خورید. حدود ۱۰ هزار تومان بابت قهوه پرداخت می‌کنید و برای یک غذای خوب و عالی حدود ۶۰ هزار تومان هزینه می‌کنید. فیلیپینی‌ها به خاطر هوای گرم و شرجی، نوشیدنی‌های خنک و جذاب خودشان را دارند که قیمتشان برایتان خوب تمام می‌شود. اما یادتان نرود که سراغ رستوران‌های توریستی نباشید. جایی غذا بخورید که محلی‌ها غذا می‌خورند تا عموما هم خیر دنیوی ببینید و هم اخروی!

غذاهای فیلیپین

در بوهول با چی ارزان جا به جا بشم؟

به ونیز آسیا خوش آمدید! تاکسی آبی یا همان قایق، برای گشت و گذار بین جزیره‌ای بسیار مناسب است. اما برای شما که بوهول را انتخاب کرده‌اید، اتوبوس و پیاده‌روی هم ارزان و هم منطبق با هدف شما برای سفر هستند. قیمت حمل و نقل اتوبوس در فیلیپین تقریبا شبیه ایران خود ماست. قایق قطعا گرانتر است اما چون شما یک کاوشگر کنجکاو هستید، پیشنهاد ما این است که برای گشتن با قایق نیز هزینه کنار بگذارید که دیدنی‌ها بسیارند!

حمل و نقل در بوهول فیلیپین

تپه‌های شکلاتی و میمون شبگرد هندی

بخش هیجان‌انگیز ماجرا، بازدیدهای طبیعی است. شما جسورید و پر از حس کشف. این را انتخاب “من یک کاوشگر کنجکاو هستم” به ما می‌گوید. تفریحات طبیعی رایگان بوهول، در هیچ کجای دنیا، حتی در آمازون هم نظیر ندارند. از پل معلق عبور کنید و با چند سنت منتظر دیدن میمون شبگرد هندی باشید. به هر حال وارد پناهگاه او شده‌اید!

از تپه‌های شکلاتی نوشتن اشتباه است. دیدن این تپه‌ها، سالانه، توریست‌های زیادی را از همه جای دنیا به دنبال خودش می‌کشاند! به خاطر تپه‌های شکلاتی هم که شده، یکی از این گردشگرهای کنجکاو باشید.

جاهای دیدنی بوهول فیلیپین

هزینه یک روز ارزان در بوهول!

اما بد نیست بدانید که یک سفر ارزان اما هیجان‌انگیز در بوهول روزانه حدود ۳۰۰ هزار تومان برای شما آب می‌خورد. این هزینه می‌تواند حتی کمتر از این هم بشود. همه چیز بستگی به خلاقیت و اولویت‌های شما دارد.

من یک تیستر شکمو با کیف‌پول لاغر هستم

غذا هم راز است و هم نیاز! نیاز را که با نون و پنیر هم می‌شود رفع کرد اما راز غذا یک تفریح است. یک فرهنگ است. یک تجربه است. اگر به چنان بلوغ فکری و جذابیت فردی رسیده‌اید که برای غذا سفر می‌کنید، بودجه حرف خیلی زیادی برای گفتن دارد. پیشنهاد یک مقصد مشخص ارزان برای غذا، کار بسیار سختی است زیرا هم مواد اولیه باید ارزان باشد و هم آدم‌ها بابت آشپزی نرخ زیادی برای خودشان در نظر نگیرند. کوله پشتی‌تان را بردارید و مسواک و نخ دندان و خمیردندان و قرص ضد تهوع، و البته، آدامس را فراموش نکنید که می‌خواهیم سفر کنیم!

سن خوزه در کاستاریکا

کاستاریکا می‌تواند مقصد مهمی برای گردشگران کنجکاو باشد. جایی که مزارع قهوه تا آتش‌فشان‌های عجیب و زیبا، فضای سفری بسیار متفاوتی برای هر گردشگری می‌سازند. جای که زیبایی بهشت را دارد، اما تنوع کره‌ی زمین بر آن حاکم است؛ جایی به اسم کاستاریکا!

خب، از هیجان تبلیغاتی کاستاریکا دست برداریم و برگردیم به کیف پول خودمان و اوضاع دلار! یک بلیط برای سن خوزه تهیه کنید و هتل پنج ستاره را نادیده بگیرید!

شهر سن خوره در کاستاریکا

کجای سن خوزه ارزان اقامت کنم؟

کوچ سرفینگ در سن خوزه هم جواب می‌دهد! مردم مناطق گرمسیری، اخلاق گرمی هم دارند! مجموعا کیفیت زندگی در سن خوزه آنقدر متفاوت است که اگر خوب در سایت‌های مربوط به کوچ سرفینگ بگردید، میزبان‌های لوکس اما ارزانی پیدا خواهید کرد. اگر با چادر زدن مشکلی ندارید، ماه‌هایی که از بارش باران زیاد خبری نباشد و هوا آزاردهنده نباشد، چادر زدن، هیجان سفرتان را یک میلیون سال نوری بیشتر خواهد کرد.

اما اگر خواستید اتاق یا هاستل کرایه کنید، باید شبی از ۷ تا ۲۷ دلار بسته به کیفیت اتاق یا هاستلی که می‌خواهید هزینه کنید.

هاستل های کاستاریکا

در سن خوزه غذای ارزان چی بخورم؟

شما به قصد غذا به کاستاریکا سفر کرده‌اید. این مقصد شبیه به مجمع‌الجزایر آشپزخانه‌های خانگی و باغچه‌های خانوادگی است. مخصوصا در سن خوزه!

سوداس Sodas به رستوران‌های خانوادگی‌ می‌گویند که غذای محلی خوشمزه، با کیفیت، و ارزان برای شما سرو می‌کنند. غذاهای محلی از یک دلار شروع می‌شوند و غذاهای جنجالی آن‌ها چهار یا پنج دلار قیمت دارند. نوشیدنی‌های خانگی و خاص سن خوزه، حدودا دو دلار قیمت دارند.

نکته‌ی مهم اینجاست که از خوردن کاسادو که غذای سنتی کاستاریکاست لذت ببرید و حتما پنج دلار مبارک را برای آن هزینه کنید. یادتان باشد که شما غذا را برای مقصد گردشگری انتخاب کرده‌اید پس باید بیشترین هزینه را برای غذا بکنید. حالا در موقعیت سفری ما، در یک بودجه‌ی محدود.

در موزمانی‌ها نیز می‌توانید با پرداخت دو یا سه دلار ناقابل، یکی از بهترین و جذاب‌ترین ناهارهای نانی با نوشیدنی را تحربه کنید. موزمانی‌ها شبیه شیرینی‌ فروشی‌های زنجیره‌ای در همه جای کاستاریکا هستند.

غذاهای کاستاریکا

در سن خوزه با چی ارزان جا به جا بشم؟

از بابت هزینه‌ی حمل و نقل در کاستاریکا و مخصوصا سن خوزه، خیالتان راحت باشد، اتوبوس هست، زیاد هست، همه جا هست، و فوق‌العاده ارزان است!

اتوبوس های کاستاریکا

یک روز ارزان و جذاب در کاستاریکا!

مجموعا برای یک روز با بودجه‌ی محدود اما پر از جذابیت غذایی باید حداقل حدود ده یا بیست دلار خرج کنید. این هزینه، در مقابل سفر به جایی که قدم گذاشته‌اید هیچ رقمی نیست. ضمن اینکه، کاستاریکا بهشت کارائیبی شماست. غذایتان را پک کنید و هر جا منظره دیدید، بنشینید، بخورید و لذتش را ببرید!

پنوم پن در کامبوج

کامبوج کجاست؟ افریقا نیست! امریکای مرکزی نیست! کامبوج در نزدیکی ویتنام قرار دارد! باز هم یک کشور گرمسیر. کشوری که داشت توسعه می‌یافت اما توسعه نیافت. در واقع توسعه‌اش کامل نشد! پس، هم جذابیت‌های توسعه را دارد، و هم بافت محلی و دست نخورده. اما کار شما در کامبوج مربوط به شکم است. پس آماده باشید تا با چند دلار ناقابل، حسابی از خوردن انواع و اقسام غذاها لذت ببرید. شهرهای کامبوج خودشان هرکدام داستانی دارند، اما چون کامبوج کمی ناآشناست، مقصد را شهر آشنای پنوم پن در کامبوج در نظر می‌گیریم.

پنوم پنه

کجای پنوم پن ارزان اقامت کنم؟

در پنوم پن به جز راه‌های متداول کوچ سرفینگ و هاستل، به هتل‌های دو و سه ستاره هم می‌توانید فکر کنید. البته کوچ سرفینگ آنقدر که در کاستاریکا و فیلیپین جذابیت دارد، در کامبوج خارق‌العاده نیست. قیمت‌ها در پنوم پن همگی به دلار است. اما پول خودشان هم، مثل ریال ما، مدام در حال نوسان و تغییر است و آنقدرها باارزش نیست. پس مجموعا قیمت‌ها خیلی بالا نیست. خواب‌گاه‌های تاریخی و جذاب بسیار زیادی در کامبوج وجود دارد که باورتان بشود یا نه، می‌توانید آن‌ها را با شبی سه یا چهار دلار کرایه کنید. فقط سه دلار بابت یک شب خوابیدن در یک قلعه یا کلبه چوبی! زیبا نیست؟

هاستل های کمبوج

در پنوم پن چطوری ارزان غذا بخورم؟

می‌رسیم به دلیل و هدف سفر شما به کامبوج! قیمت‌ها به دلار است. اما غذاها بسیار جذابند. به جرات می‌توان گفت که تنوع غذایی در کامبوج حیرت‌آور است. آن هم تنوع غذای سالم. غذای غالب کامبوجی‌ها نوعی سوپ نودل است که قیمتش کمتر از یک دلار است.

اما، خوبی کامبوج این است که همه‌جای آن غذاهای جدید و روش‌های خیره کننده برای درست کرده غذاهای جدید با مواد اولیه‌ی عجیب پیدا می‌کنند. قیمت‌ها از یک دلار و دو دلار شروع می‌شود و برای یک غذای دو نفره در یک رستوران نسبتا خوب در شهر پنوم پن باید حدود شانزده دلار بپردازید. البته اگر گروهی سفر کنید، بیشتر به نفع امتحان کردن تنوع غذایی خواهد بود.

غذاهای متنوع کمبوج

در پنوم پن چطوری ارزان جا به جا بشم؟

توک توک یک وسیله‌ی خوب برای حمل و نقل در کامبوج است. مجموعا، حمل و نقل در کامبوج از یک دلار یا دو دلار شروع شده و برای مقصد‌های طولانی به صرفه‌تر می‌شود و شاید تا هفت هشت دلار هزینه داشته باشد. مهم این است که در یک سفر با اهداف غذایی، راه رفتن را بیشتر کنید!

حمل و نقل عمومی در کمبوج

هزینه‌ یک روز ارزان در پنوم پن کامبوج

برای یک روز شهری پر از غذا در پنوم پن، می‌توانید یک عدد شبیه ده دلار تصور کنید. بیست دلار برای یک سفر به کشوری دور دست که اوضاع پیشرفت آن هم بد نیست، رقم خیلی ارزانی است، حتی با احتساب این قیمت دلار!

من پول ندارم، اما فرهنگ و مردم دنیا را دوست دارم

دیدن مردم، کار عجیبی نیست! راستش گردشگرانی که نسبت به مردم کشور مقصد بی‌تفاوتند یا کلا انگار با آن‌ها دعوا دارند، هم عجیب هستند، و هم کمی خطرناک! انگار اصلا گردشگر نیستند. اما از حق نگذریم، همیشه هم مردم برای دیدن آداب و رسوم فرهنگ باقی کشورها سفر نمی‌کنند. اما بودجه‌ محدود، واقعا تنوع می‌خرد! این که چه کشوری برای تجربه‌ی فرهنگ متفاوت و جذاب بهتر است بسیار شخصی است. اما یک استانداردهایی وجود دارد. مثلا، آنچه همه می‌گویند!

دهلی نو در هند

جمعیت زیاد، تنوع زیادی با خود دارد. اگر این تنوع مربوط به هند باشد، یعنی یک تجربه‌ی تمام و کمال از خوشی‌ها و ناخوشی‌ها. هند یک مقصد کامل گردشگری است. یک سینمای کامل. یک داستان شهری. جایی که اتفاقا برای گردشگری با بودجه‌ محدود، خلاقیت، حس کنجکاوی، و چشم‌های عمیق ساخته شده  است. اگر وسواس دارید، هند را از لیست کشورهای مقصد خط بزنید. این را همه می‌گویند. در غیر این صورت، به جذاب‌ترین و کم هزینه‌ترین سفر زندگی‌تان خوش آمدید!

دهلی نو، هندوستان

در مورد هند می‌توانید سایر مقالات مجله علی بابا را هم بخوانید:

چطور در دهلی ارزان اقامت کنم؟

روپیه، واحد پول هندوستان، هم مثل ریال عزیزمان، ارزش پایینی دارد. چه بد، و چه خوب! بدش را می‌گذاریم برای مقالات اجتماعی و اقتصادی اما خوبش به نفع جیب ما! بودجه‌ی محدود ما نیاز به پول‌های شبیه به ارزش پول خودمان دارد. پس اقامت در دهلی نو شبی چند؟

با توجه به سطح بهداشت هند،  اقامت در هتل سه ستاره را لحاظ کنید. از شبی ۲۰۰ هزار تومان می‌توانید بابت هتل‌های سه ستاره‌ معقول، هزینه پرداخت کنید. این قیمت برای پنج شب اقامت در دهلی یعنی مجموعا یک میلیون تومان. برای شروع بد نیست!

هتل های دهلی نو

چطوری در دهلی ارزان غذا بخورم؟

هند یکی از آن کشورهایی است که برای غذا واقعا هزینه‌ای نخواهید کرد. دهلی پر است از انواع کافه‌ی هندی، عربی، انگلیسی و رستوران‌های ارزان و گران. اگر اهل فیلم هندی باشید که با چرخی‌های غذا فروش هم آشنایی دارید. برای شمایی که قصدتان دیدن مردم و تماشای فرهنگ هند است، بهترین کار این است که از هر دری سخنی را داشته باشید. یعنی هزینه‌هایتان را برای تنوع غذایی مدیریت کنید. از خوردن در خیابان گرفته، تا غذاهای نذری هندی و یک بار هزینه‌ی نسبتا زیاد در یک رستوران مجلل هندی! مجموع هزینه‌های شما برای پنج روز، نباید از ۱۰۰ دلار بالاتر بزند. این ۱۰۰ دلار برای غذا در پنج روز، واقعا هزینه‌ی تنوع زیادی است.

بهترین غذاهای هند

چطور در دهلی ارزان این طرف و آن طرف بروم؟

از جذابیت‌های سفر در دهلی، و سفر به دهلی، ارزان بودن حمل و نقل است. البته به شرط آنکه نخواهید اولین ماشین شیک و پیکی که دیدید را سوار شوید. تاکسی در دهلی، و البته همه‌ی شهرهای دیگر هند، قیمت عجیب متفاوتی دارد. از طرفی، قیمت مترو و مونوریل در هند بالاست. از ۱۰ روپیه تا ۴۵ روپیه ممکن است تفاوت داشته باشد. به اتوبوس هم فکر کنید، با ۸ روپیه در کل شهر دهلی جا به جا خواهید شد.

حمل و نقل عمومی در دهلی هند

یک روز ارزان در دهلی، شبی چند؟

هند، و مخصوصا دهلی، به دلیل تنوع عقیده‌ها و قبیله‌ها، پر از مراسم‌های مذهبی و طایفه‌ای و فستیوال‌ها و کارناوال‌های مخصوص به خود است. اما یادتان نرود برای شرکت در این مراسم‌ها، از قبل تقویم فستیوال‌های دهلی را بررسی کنید. به جز مراسم‌های رایگان در هند، باید یک هزینه جدا برای تفریح در هند کنار بگذارید. بازدید از مناطق مختلف هند از حدود ۳۰۰ روپیه شروع می‌شود و تا ۱۱۰۰ روپیه ادامه پیدا می‌کند. این یکی از بخش‌های مهم شمایی است که به قصد تماشای تنوع فرهنگی به هند آمده‌اید.

اما در مجموع، در هند که برای تماشای تنوع فرهنگی آن آمده‌اید، زیاد دست به جیب نشوید. به محلی‌ها نگاه کنید. ببینید بابت هر چیزی چه بهایی می‌پردازند. و البته در دهلی، مراقب همان بودجه‌ی محدود و مبارک هم باشید، چون روزانه حدود دویست هزار تومانی خرجتان خواهد شد!

سئول در کره جنوبی

جایی که پیشرفت چشمگیری داشته، ارزان نیست! جایی که موسیقی و علم در آن حرفی برای گفتن دارد، ارزان نیست! جایی که غذاهای مختلف، انواع فکر، و جاهای دیدنی متنوع دارد، ارزان نیست! اما کره‌ جنوبی، همه این ویژگی‌ها را دارد، به علاوه‌ی خوبی‌هایی مثل دوستی با بودجه‌های محدود! البته این را بگویم، سئول می‌تواند تا ابد شما را بدهکار کند، اگر ندانید بودجه را چطور خرج کنید!

سئول

مگر در سئول هم اقامت ارزان است؟

تنوع اقامتگاه‌ها برای گردشگران دنیا در سئول بسیار زیاد است. در این حد که بعضی سوناها و استخرها، اتاقک‌های خواب هم برای گردشگران دارند. حتما یکی دو شب خودتان را در این مکان‌ها بمانید زیرا به غیر از قیمت ارزان، بسیار تمیز هستند.: مبلغی بین ۵۰ تا ۷۰ هزار تومان. ضمن اینکه یادتان نرود، با سه چمدان بزرگ چنین مکان‌هایی شما را راه نمی‌دهند. پس، سبک سفر کنید.

اگر هم چنین انتخابی را دوست ندارید، تقریبا با همین حدود هزینه (شاید ده یا بیست هزار تومان گران‌تر) می‌توانید در سئول، خوابگاه یا حتی اتاق کرایه کنید. اتاقک‌های خوب ایر بی ان بیAirbnb  هم از ۱۲۰ هزار تومان تا ۱۶۰ هزار تومان بسته به امکانات آن‌ها قیمت دارند.

اقامتگاه های سئول

در سئول، غذای ارزان هم سرو می‌کنند؟

اگر به رستوران‌های محلی خود شهر بروید و نخواهید در یکی از رستوران‌های بورژآی برج‌های سئول ناهار میل کنید، انتخاب کره، یعنی خوراک ارزان. در کره خوراک‌ها و غذاهای فوق‌العاده خوشمزه و ارزانی از ده هزار تومان پیدا می‌کنید. دلیل آن هم این است که مردم کره خیلی به آشپزی در خانه عادت ندارند و بیشتر بیرون غذا می‌خورند.

کره برای میگو خوردن هم مقصد خوبی است، سئولی‌ها ترفندهای بسیاری در آشپزی بلدند تا یک میگوی کوچک را به یک غذا با هزینه‌ای حدود سی هزار تومان تبدیل کنند. از سوشی‌ها و ماهی‌ها و نودل‌های آن‌ها به دلیل طولانی شدن مقاله، صرف نظر می‌کنیم!

بهترین غذاهای سئول

حمل و نقل ارزان در سئول، حدودا چند؟

مترو، مترو، مترو! نه به دلیل اینکه تاکسی گران است، نه! سئول یکی از شلوغ‌ترین شهرها و پرترافیک‌ترین مکان‌های دنیاست. دوست ندارید در ترافیک همت آن‌ها هم گیر بیفتید. به اعصاب و جیبتان لطف کنید و یک کارت پرداخت آسان در مترو خریداری کنید تا بتوانید از مترو، قطارهای سریع‌السیر و البته اتوبوس برای حمل و نقل استفاده کنید. اما اگر آخر شب در شهر بودید و حوصله‌ مترو نداشتید، تاکسی هم برایتان گران نخواهد شد.

حمل و نقل ارزان در سئول

یک روز ارزان منطقی در کره جنوبی!

با اینکه شاید نسبت به بقیه‌ی کشورهای مثال زده شده در این لیست، کره گران‌تر از آب در بیاید، اما هزینه‌ی روزی ۵۰۰ هزار تومان برای گردش در یکی از پیشرفته‌ترین شهرهای دنیا یعنی هیچ! جای شما باشیم، این هزینه را قرض هم می‌کنیم. به دیدن فرهنگ سئول می‌ارزد.

من خرید را به همه چیز ترجیح می‌دهم، مخصوصا خرید ارزان!

بعد از غذا، شاید خرید از آن لذت‌های دست اول سفر مخصوصا برای خانم‌ها باشد. جایی که بتوانی راه بروی، اجناس زیبا و با کیفیت ببینی و بعد از دیدن قیمت‌ها همین طور هاج و واج بمانی و حسابی خرید کنی. البته، این رویا کمی با اتفاقات ارزی تباه شد. اما هنوز هم مقصدهایی هستند که حتی برای خرید شخصی هم، تفاوت بسیار زیادی در هزینه‌های شما ایجاد خواهد کرد.

استانبول در ترکیه

ایرانی که بدون نفت، پیشرفت عجیبی کرد، ترکیه نام دارد! مقصدی با اختلاف دو ساعت و نیم از تهران، و هوای خوب، نان خوب، پنیر خوب که ایرانی‌های زیادی را می‌شناسد. مهم‌ترین تولید کننده پوشاک، که هنوز هم با این اختلاف قیمت دلار، برای خرید منطقی و درست به حساب می‌آید. این بار یک کیف دستی و یک دست لباس بردارید و آماده‌ی رفتن به استانبول باشید.

سفر استانبول

چند مقاله بسیار کاربردی درباره استانبول:

برای خرید ارزان، کجای استانبول اقامت کنم؟

از ترکیه گفتن زیاد است. تورهای لحظه آخری سفر به استانبول گاهی تبلیغاتی با پنج شب سفر، بلیط و ترانسفر و بیمه به مبلغ  ۹۰۰ هزار تومان هم می‌رسد. پیشنهاد ما انتخاب یک هتل حقیقتا سه ستاره‌ ارزان، در منطقه‌ای نزدیک به استقلال یا حتی محله‌ی سلطان احمد است. (درباره این هتل‌ها در مقاله بهترین هتل های ۳ ستاره میدان تکسیم بخوانید) البته تکسیم ارجحیت دارد چون به همه جا دسترسی خوبی دارد. شما برای خرید به استانبول رفته‌اید نه کار دیگری!

هتل های استانبول

برای خرید ارزان، غذای ارزان استانبول چقدر است؟

ترک‌ها آشپزهای خوبی هستند. با کمترین هزینه‌ها هم غذاهای خوبی می‌خورید. حتی در فودکودت‌های مراکز خرید مثل جواهر هم با دو یا سه لیر غذای خوبی خواهید خورد. خرید چنان ذوقی دارد، که اصلا نمی‌خواهد گرسنه شوید. در بدترین و بی‌پول‌ترین شرایط، حتی می‌توانید سیمیت و پنیر بخورید. از سیمیت سرای‌های سرتاسر استانبول خرید کنید. شبیه به نان‌قنادی‌های خودمان است با یک قیمت ایده‌آل. بابت آب هم دچار توهم و شایعه نشوید. آب هم با یک لیر قابل خرید است. اگر در رستوران‌های محلی سلطان احمد غذا بخورید که با ۱۳ لیر، دونر درجه یک برایتان درست خواهند کرد.

بهترین غذاهای استانبول

در استانبول تاکسی ارزان است؟

تاکسی برای حمل و نقل در ترکیه به صرفه نیست. اوبر هم در آنجا کار نمی‌کند. اما سیستم حمل و نقل متروی شهری و اتوبوس‌ها، شما را برای خرید به همه‌جا خواهند برد. فقط کافی است تا مقاصد خرید شما مشخص باشد.

حمل و نقل عمومی در استانبول

یک روز ارزان در استانبول چقدر می‌ارزد؟

مجموعا یک روز اقامت در استانبول آن هم به منظور خرید می‌تواند بسیار ارزان باشد و مجموعا حدود ده لیر برای شما تمام بشود. مهم این است که خرید جذابی در مگا اوت‌لت‌ها یا بازار فروش عمده‌ی لباس در ترکیه داشته باشید.و مهمتر از آن، یادتان نرود که برای خرید به استانبول رفته‌اید!

پکن پر ماجرای چین

بسیار سخت است که چین را صرفا برای خرید انتخاب کنید. چین یعنی یک قاره‌ی جدید و یا حتی یک سیاره‌ی جدید! برای سفر محدود به چین آن هم صرفا برای خرید، باید مراقب هزینه‌هایتان باشید. نه به دلیل گران بودن یوان، بلکه به دلیل جذابیت‌های وسوسه‌انگیز چین. به پکن بروید اما بسیار اقتصادی سفر کنید تا بتوانید پول چین را از فروش خریدهایتان به دست بیاورید!

کجای پکن بمانم تا پول‌هایم تمام نشوند؟

یکی از بهترین گزینه‌های اقامت در چین، هاستل‌ها هستند. کیفیت این اقامتگاه‌ها در سایت‌های معتبر Booking.com  و TripAdvisor قابل بررسی است و از حدود ۱۰۰ هزار تومان در یک شب شروع می‌شوند. این از بهترین گزینه‌های پیشنهادی ما برای سفری است که بودجه‌ی محدودی برای آن تعیین شده است.

اصلا در چین غذای ارزان بخورم؟

از خوردن قهوه در چین پرهیز کنید که غذا برای شما ارزان‌تر خواهد بود. اگر از دکه‌ها غذا بخرید، به پول خود ما حدود بیست و پنج تا سی هزار تومان هزینه‌ی غذاهای کوچک شما خواهد شد. غذا در چین آنقدرها ارزان نیست و به جای خرج کردن در رستوران‌ها بهتر است همان پول را صرف خرید یک شلوار یا یک جفت کفش با کیفیت کنید. (کالا در همین حد ارزان است!)

در چین تاکسی بگیرم ارزان‌تر است یا اتوبوس؟

حمل و نقل شهری در پکن بسیار جذاب است. کارت‌های گردشگری حمل‌و نقل طوری طراحی شده‌اند که در صورت استفاده نکردن شما از آن‌ها بتوانید پولتان را پس بگیرید. از طرفی، در چین پهناور، بهترین راه سفر برای رسیدن به بازارهای مختلف پکن، مترو و قطارهای سریع‌السیر هستند که حدود ۴۰ تا ۷۰ یوان برای چند روزی اعتبار دارند.

یک روز ارزان در پکن!

حواستان باشد که برای یک روز خرید پکن، هزینه‌ای صرف کارهای دیگر نکنید. حتی در مورد خرید در چین، چانه بزنید و حواستان به تقلبی بودن باشد. به هر حال جنس چینی است.

در چین هرچقدر پول بابت خرید بدهید، همانقدر آش می‌خورید. با این وجود مقصد درستی برای خرید، مخصوصا خرید به منظور فروش به حساب می‌آید. به شرط آن که بلد باشید هزینه‌تان را مدیریت کنید تا از روزی ۴۰۰ هزار تومان بالاتر نرود!

چین - پکن

بودجه‌ من محدود است اما آماده سفرم!

سفر با بودجه‌ی محدود، کاری بسیار دشوار است. آنقدر که خیلی‌ها کلا از رفتن به مقصدهای موردنظرشان پشیمان می‌شوند. اما محدودیت واقعا خلاقیت و سطح تحمل بالایی می‌آورد؛ در حدی که باعث می‌شود از جاهایی دیدن کنید که بکر و دست‌نخورده باشند. تجربیاتی به دست بیاورید که سفر را برای شما به یک عمر کلاس درس تبدیل کنند. نهایتا، قرار نیست که به زور سفر کنید، اما اگر هنر و خلاقیت سفر با بودجه‌ی محدود را دارید، هدفتان را مشخص کنید و با کوله پشتی، یکی از مقصدهای بالا را انتخاب کنید. سفر یعنی خریدن زمان در یک پکیج فوق‌العاده ارزان!

سفر بخیر!

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.