آبشار بیشه لرستان، گنجینه‌ای دیدنی در دل جنگل‌های بلوط

معرفی آبشار بیشه از جاذبه‌ها تا دسترسی‌ها

جاذبه‌های گردشگری استان لرستان و شهرستان خرم آباد چنان دیدنی است که هر چه درباره آن بگوییم، کم گفته‌ایم و کلمات قدرت به تصویر کشیدن عظمت و زیبایی این تکه بهشتی در ایران را ندارند. استان لرستان منبعی غنی برای جاذبه‌های توریستی در کشور محسوب می‌شود و طبیعتی حیرت‌آور دارد. طبیعتی که در آن از سرسبزی و لطافت گیاهان لذت خواهید برد و هم مدهوش عظمت صخره‌ها و پدیده‌های زمین‌شناسی خواهید شد. علی‌بابا در این سفر قصد دارد که راهی این استان شود و به تماشای یکی خوش‌قد و قامت‎‌ترین آبشارهای ایران و جهان بنشیند. مقصد ما آبشار بیشه در حوالی دورود و خرم آباد است. برای آشنایی بیشتر با این جواهر ارزشمند لرستان، تا پایان این سفر همراهمان باشید.

در حوالی دورود و خرم آباد، در روستای بیشه واقع شده است.

رستوران، اقامتگاه، بازارچه و… .

دریاچه گهر، دشت لاله‌های واژگون رزستان، منطقه اشترانکوه و… .

آشنایی با آبشار بیشه، زیبایی نفس‌گیر یک پدیده طبیعی

لرستان سرزمین زیباترین آبشارهای ایران و جهان است و می‌توانید با شکوه‌ترین و نفس‌گیرترین آبشارها را در این استان مشاهده کنید. آبشار بیشه از گنجینه‌های طبیعت شهرستان خرم آباد است که در بخش پاپی، شهر سپید دشت و در روستای بیشه جا خوش کرده است و یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی خطه لرستان محسوب می‌شود.

این آبشار در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی دورود و در ۶۵ کیلومتری شرق خرم آباد واقع شده است. علاوه بر خرم آباد، بیشه از جاهای دیدنی دورود نیز محسوب می‌شود و به همین دلیل بعضی آن را با نام آبشار بیشه دورود می‌شناسند. ناگفته نماند که پیمودن مسیر ۳۰ کیلومتری میان دورود و بیشه، تنها با قطار مقدور است. اگر قصد دارید که با خودروی شخصی فاصله آبشار تا دورود را طی کنید، مسیرتان طولانی‌تر خواهد شد و باید در حدود ۹۰ کیلومتر برانید تا به مقصد برسید.

آشنایی با آبشار بیشه، زیبایی نفس‌گیر یک پدیده طبیعیزیبایی منحصربه‌فرد این آبشار سبب شده است که به‌عنوان یکی از آثار ملی کشور، در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شده و از جاهای دیدنی لرستان شود. قد و قامت این آبشار از تاج تا پایین، به ۴۸ متر می‌رسد و تماشای این صخره‌ی بلندقامت، هوش از سر می‌برد. عرض آن نیز به ۲۰ متر می‌رسد و آب بعد از سقوط تا ۱۰ متر پیش‌روی می‌کند. این آبشار در نهایت به رود سزار می‌پیوندد.

آبشار بیشه از چشمه‌های متعددی تغذیه می‌شود و در نهایت منظره‌ای شگرف روی صخره‌ای بلندقامت و سرسبز در جنگل‌های بلوط از رشته‌کوه زاگرس، به نمایش می‌گذارد. زیبایی و سرسبزی روستای بیشه و بافت جنگلی و کوهستانی، با هم‌دستی زیبایی با شکوه آبشار بیشه، این منطقه از لرستان را به تکه‌ای از بهشت تبدیل کرده‌اند. طراوت طبیعت و آب‌وهوای دلچسب کوهستانی و جنگلی، سفری لذت‌بخش برای هر گردشگر خلق می‌کند.

بهترین زمان سفر به آبشار بیشه کدام فصل است؟آب و هوای منطقه بیشه

استان لرستان از مناطق خوش‌آب‌وهوا در ایران است و هر چهار فصل آن زیبا و تماشایی است. منطقه بیشه نیز به تبعیت از این آب‌وهوا، چهار فصل زیبا را به نمایش می‌گذارد. آب‌وهوای خنک و تقریبا بارانی در بهار، بیشه را طراوت می‌بخشد و جریان هوای معتدل، تابستان‌های این منطقه کوهستانی از لرستان را به مقصدی خنک و دلچسب تبدیل می‌کند. پاییزهای سرد و زمستان‌های برفی نیز خاصیت آب‌وهوای کوهستانی بیشه است.

تفریح در آبشار بیشه

روستا و آبشار بیشه، طبیعتی بی‌نظیر دارد و برای گشت‌وگذار یکی از اولین انتخاب‌ها در میان جاهای دیدنی خرم آباد و دورود است. بنابراین سفر به آبشار بیشه تنها محدود چند به دقیقه نشستن کنار آبشار نیست و می‌توانید از این فرصت برای ماجراجویی و لذت بیشتر از طبیعت استفاده کنید.

تفریح در آبشار بیشه1- لذت از آبشار و طبیعت حوالی آن

وقتی آبشار بیشه در جلوی چشمانتان قد علم می‌کند، تا چند دقیقه نمی‌توانید چشم از آن بردارید و مجذوب عظمت افسون‌کننده آن خواهید شد. صخره‌های تنومند از خانواده رشته‌کوه زاگرس، لباس سبز جنگلی به تن کرده و سقوط آب از این صخره مرتفع و سرسبز، هر طبیعت‌دوستی را مجذوب خود می‌کند.

تماشای این منطره در کنار هوای دلچسب و صدای لذت‎‌بخش طبیعت، آرامش را به وجودتان منتقل می‌کند. همچنین حوالی آبشار و در دل جنگل بلوط، مناظر زیبایی برای تماشا و لذت بردن وجود دارد که پیشنهاد می‌کنیم، هرگز از دست ندهید. مسیر رودخانه سزار راهنمای شما برای رفتن به طبیعت کوهستانی زاگرس در این تکه از لرستان خواهد بود.

لذت از طبیعت گردی2- روستاگردی در بیشه

اول از همه شما را به روستاگردی دراین منطقه سرسبز و دلچسب دعوت می‌کنیم. روستای بیشه در نزدیکی آبشار، طبیعتی بی‌نظیر دارد و حال‌وهوای روستایی این منطقه، شما را مجذوب خود خواهد کرد. در حین روستاگردی در بیشه، می‌توانید خوشمزگی‌های این منطقه را با خود به سوغات ببرید. گردو، کشک، عسل و روغن محلی از سوغات روستای بیشه است.

3- عکاسی و ثبت قاب‌های هنرمندانه از طبیعت

لذت تماشای عظمت آبشار بیشه را با لنز دوربینتان همیشگی کنید تا تکه‌ای از طبیعت سحرآمیز لرستان را در آرشیو عکس‌هایتان ابدی شود. علاوه بر زیبایی آبشار، طبیعت جنگل‌های بلوط اطراف آن نیز فوق‌العاده تماشایی هستند و سوژه‌های نابی برای عکاسی در دل این جنگل کوهستانی پیدا خواهید کرد. عکاسی از روستای بیشه را نیز فراموش نکنید و سادگی و زیبایی زندگی روستایی و لطافت طبیعت این منطقه را در یک قاب ثبت کنید.

عکاسی و ثبت قاب‌های هنرمندانه از طبیعت4- پیک‌نیک و وقت‌گذرانی در طبیعت

لذت سفر به دامان طبیعت، با وگذرانی در آن و برپایی بساط پیک‌نیک کامل می‌شود. بنابراین در سفرتان به آبشار بیشه دورود، بساط غذا و چای را همراه خودتان بیاورید و ساعاتی را در کنار رود سزار و آبشار خوش‌قد و قامت بیشه، با لذت تنفس در اکسیژن ناب فضا سپری کنید.

امکانات رفاهی اطراف بیشه

در اطراف آبشار بیشه، امکانات رفاهی محدود و متناسب با طبیعت منطقه برای گردشگران فراهم شده است که می‌توان به پلاژهای اقامتی، چادرهای اسکان، خانه بهداشت، پارکینگ، سرویس بهداشتی، تلفن، رستوران، فروشگاه مواد غذایی، بازارچه‌های بومی و… اشاره کرد.

روستای بیشه، جاذبه‌ دلچسب لرستان

روستای بیشه در دهستان سپید دشت و در بخش پاپی شهرستان خرم آباد لرستان واقع شده است. ایستگاه راه آهن بیشه در این روستا واقع شده است و همچنین آبشار تماشایی بیشه از جاذبه‌های این روستا است. طبیعت سرسبز روستای بیشه مثال‌زدنی است و سرسبزی جنگلی طبیعت آبشار بیشه در این روستا نیز گسترش یافته است.

روستای بیشه، جاذبه‌ دلچسب لرستاننام محلی این روستا «بیشه پورم» است و اگر بخواهیم به سرشماری سال ۸۵ استناد کنیم،  ۱۳۲ خانوار و ۶۰۴ نفر در روستای بیشه ساکن هستند. روستای بیشه از جاهای دیدنی دورود و خرم آباد محسوب می‌شود و از سوغات محلی آن می‌توان به گردو، عسل، روغن محلی و کشک اشاره کرد.

بهترین زمان سفر به آبشار بیشه کدام فصل است؟

از اوایل بهار تا اواسط تابستان بهترین زمان سفر به آبشار بیشه است و بهتر است که در این فصول بار و بندیل را ببندید و راهی این جاذبه زیبا از لرستان شوید. در فصل بهار می‌توانید از تازگی طبیعت و هوای دلچسب بهاری این منطقه لذت ببرید و شاهد تکاپوی طبیعت جنگلی و کوهستانی بیشه برای نمایش زیبایی باشید.

آب‌وهوای خنک کوهستانی در تابستان، بهانه خوبی است تا از شهر خارج شوید و راهی روستا و آبشار بیشه دورود شوید. بهتر است که حداکثر تا اواسط تابستان به سراغ این طبیعت کوهستانی بیایید تا هوای متعادل‌تری را تجربه کنید.

بهترین زمان سفر به آبشار بیشه کدام فصل است؟اگر با سرمای هوا مشکلی ندارید، پاییز را نیز می‌توانیم بهترین زمان سفر معرفی کنیم، زیرا زیبایی خوش‌رنگ این فصل به حدی است که نمی‌توان از آن به راحتی گذشت. پاییز بیشه حال‌وهوای عجیبی دارد و این آبشار پر عظمت را در بسیاری از روزهای فصل، در مه خواهید دید. در این فصل درختان پوششی از رنگ‌های تماشایی پیدا می‌کنند تا تصویری افسانه‌ای برایتان خلق کنند. با گذر از پاییز و سرد شدن هوا، سرمای زمستانی به شما این اجازه را نمی‌دهد که راهی طبیعت کوهستانی آبشار بیشه دورود در این فصل سرد شوید.

آبشار بیشه کجاست؟

آبشار بیشه در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی دورود و در ۶۶ کیلومتری شرق خرم آباد، در روستای بیشه از بخش پاپی استان لرستان واقع شده است.

مسیر دسترسی به آبشار بیشه

برای رسیدن به آبشار بیشه باید خودتان را به یکی از شهرهای خرم آباد با دورود برسانید و آنجا راهی آبشار شوید. فاصله آبشار بیشه از دورود برابر با ۳۰ کیلومتر و از خرم آباد در حدود ۶۵ کیلومتر است. از این دو شهر می‌توانید با خودوری شخصی به سمت آبشار بیشه دورود حرکت کنید. همچنین اگر از دورود راهی می‌شوید، می‌توانید برای رسیدن به آبشار، سوار قطار شوید.

اگر خطوط ریلی را انتخاب می‌کنید…

اگر قصد دارید که از شهر دورود به آبشار بیشه سفر کنید، این شانس را دارید که سوار قطار یکی از زیباترین خطوط ریلی ایران در استان لرستان شوید. این قطار رو به بالا در کوه پیش می‌رود و در ایستگاه حوالی آبشار بیشه توقف می‌کند. این قطار در طول مسیر شما را به تماشای کوهستان زاگرس با بافتی سرسبز از جنگل‌های بلوط دعوت می‌کند.

این مسیر بدون شک، زیباترین راهی است که می‌توانید خودتان را به آبشار بیشه دورود برسانید و با تماشای زیبایی‌‍های مسیر، گذر زمان را حس نکنید. بعد از رسیدن به ایستگاه و گذر از پل، با کمی پیاده‌روی به آبشار با شکوه لرستان خواهید رسید. تابلوهای راهنما در ایستگاه قطار، شما را به سمت پل و مسیر منتهی به آبشار هدایت می‌کنند.

آبشار بیشهاگر با خودروی شخصی سفر می‌کنید…

یکی دیگر از روش‌های سفر به آبشار بیشه دورود، استفاده از خودروی شخصی است. اگر از خرم آباد راهی می‌شوید یا مبدا حرکتتان دورود است، در هر دو نقطه می‌توانید به سمت آبشار حرکت کنید. البته اگر مبدا حرکت شما دورود است، بهتر است مسیر ریلی را انتخاب کنید، چون با خودروی شخصی راه بسیار طولانی‌تر خواهد شد و زمان بیشتری در حرکت خواهید بود.

برای مسافرانی که از خرم آباد راهی می‌شوند، استفاده از خطوط ریلی امکان‌پذیر نیست. از خرم آباد که حرکت کنید، بعد از تقریبا ۶۵ کیلومتر به مقصد می‌رسید. اتومبیلتان را در پارکینگ حوالی روستای بیشه پارک کنید و مسیر باقی‌مانده را تا آبشار پیاده‌روی کنید.

طبیعت آشار بیشهاقامتگاه در بیشه

در طول این سفر می‌توانید در روستای بیشه اقامت کنید و سراغ خانه‌های محلی و مهمان‌خانه‌ها بروید. اگر دلتان اقامتی جذاب‌تر و نزدیک‌تر به طبیعت می‌خواهد، ما کمپ در اطراف آبشار را به شما پیشنهاد می‌دهیم. در اطراف آبشار اقامتگاه‌هایی برای کمپینگ وجود دارد که به شما فرصت اقامت در دل طبیعت را می‌دهند. همچنین می‌توانید روی سکوهایی که در این منطقه وجود دارد، چادرتان را برپا کنید و فاصله‌تان را با طبیعت کاهش دهید.

اقامتگاه در بیشهلوازم مورد نیاز برای کمپ در طبیعت:

 • چادر مسافرتی
 • زیرانداز
 • لباس گرم و سرد
 • کفش و لباس اضافه
 • کیسه خواب و پتو
 • لوازم کمک‌های اولیه
 • غذاهای غیرفاسدشدنی
 • آب معدنی
 • چراغ قوه
 • پاور بانک
 • کیسه زباله و…

دامن آب زیبا و سفیدسایر دیدنی های لرستان و فاصله آن‌ها تا آبشار بیشه

جاهای دیدنی درورود و خرم آباد و دیگر شهرهای لرستان، بسیار است و هر کدام می‌توانند یک جاذبه گردشگری قدرتمند برای جذب توریست‌های داخلی و خارجی باشند. در ادامه این مطلب قصد داریم که تعدادی دیگر از جاذبه‌های لرستان در منطقه دورود را به شما معرفی کنیم و از فاصله تقریبی آن‌ها با آبشار بیشه برایتان بگوییم تا بتوانید زمانتان را برای رفتن به این جاذبه‌ها بعد از ماجراجویی در بیشه مدیریت کنید.

1- دشت لاله‌های واژگون رزستان دورود

در حوالی شهر دورود و در ارتفاعات «پریز کوه»، یکی از زیباترین دشت‌های لاله‌های واژگون ایران جا خوش کرده است. دشت لاله‌های واژگون رزستان در نزدیکی روستایی بهشتی به نام «دره اسپر» و در ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی دورود واقع شده است و برای رفتن به این دشت باید به روستای دره اسپر بروید تا بعد از حدود ۲۰ دقیقه رانندگی به مقصدتان برسید.

دشت لاله‌های واژگون رزستان دوروداگر اول به سراغ آبشار بیشه بروید و بعد به سمت این دشت راهی شوید، مسیرتان طولانی خواهد بود. از آبشار بیشه تا دشت باید در حدود ۲ ساعت رانندگی کنید و نزدیک به ۱۰۰ کیلومتر برانید.

دشت لاله روی گوگل مپ

2- دره اسپر

دره اسپر یکی از روستاهای بهشتی منطقه دورود لرستان است که از زیبایی آن هر چه گوییم کم گفته‌ایم. این روستا در ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی دورود و در ارتفاعات پریز کوه واقع شده است. روستای دره اسپر در میان دره‌های عمیق، کوه‌های بلند و جنگل‌های بلوط می‌درخشد و طبیعتی ویژه دارد. اگر بعد از رفتن به آبشار بیشه، قصد کردید که به این روستا هم سری بزنید، باید بدانید که در مسیری طولانی در حدود ۱۰۰ کیلومتر باید رانندگی کنید.

دره اسپررده اسپر روی گوگل مپ

3- منطقه حفاظت شده اشترانکوه

اشترانکوه از ارتفاعات بی‌بدیل لرستان و مرتفع‌ترین نقطه در رشته کوه زاگرس است. این منطقه مرتفع کوهستانی، به آلپ ایران مشهور شده است و از جنوب شرقی دورود تا شمال غربی الیگودرز کشیده شده است. تنوع گیاهی و جانوری این منطقه حفاظت شده بسیار چشمگیر است و جاذبه‌های اکوتوریستی فراونی از لرستان در این منطقه واقع شده است.

منطقه حفاظت شده اشترانکوهاز این جاذبه‌ها می‌توان به دریاچه گهر، سراب تیان و تونل برفی اشاره کرد. اشترانکوه در شرق آبشار بیشه واقع شده است و پیمودن مسافت بین این دو نقطه از طریق خودرو، نیازمند ۱۱۷ کیلومتر رانندگی است.

منطقه حفاظت شده اشترانکوه روی گوگل مپ

4- دریاچه گهر

این دریاچه در منطقه حفاظت شده اشترانکوه لرستان و در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی دورود واقع شده است. گهر به نگین اشترانکوه معروف است و به مدد نبود راه ماشین‌رو، طبیعت بکر آن همچنان حفظ شده است. آبشار بیشه دورود در غرب این دریاچه واقع شده است و مسافت بین این دو نقطه، در حدود ۱۱۸ کیلومتر است.

دریاچه گهردریاچه گهر روی گوگل مپ

چند نکته در مورد سفر به آبشار بیشه

 • در هنگام رفتن به طبیعت بیشه، حتما با خودتان کیسه ببرید و زباله باقی نگذارید.
 • مراقب طبیعت جنگلی بیشه باشید و هرگز در کنار درختان آتش روشن نکنید.
 • اگر در پاییز راهی می‌شوید، حتما پیش از سفر، وضعیت آب‌وهوایی منطقه را چک کنید.
 • سرعت جریان رود سزار و عمق آن خطر غرق شدن به همراه دارد.
 • به دلیل خطر غرق‌شدگی شنا در رودخانه سزار ممنوع است و به هیچ وجه در این رود عظیم شنا نکنید.

در آخر

امیدواریم که از سفر به آبشار افسانه‌ای بیشه در استان سرسبز لرستان لذت ببرید و مراقب حفظ طبیعت این منطقه نیز باشید. منطقه بیشه از جاهای دیدنی استان سرسبز لرستان است و بازدید از این منطقه، روحتان را تازه می‌کند. پس در فصل مناسب بار و بندیل را بندید و راهی این منطقه کوهستانی شوید. برای آشنایی با دیگر جاذبه‌های استان لرستان، مجله گردشگری علی‌بابا را دنبال کنید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه
 1. محمد کریمی می‌گوید

  بسیار هم عالی
  باز هم تشکر

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام محمد عزیز 🙂
   ممنون از همراهی شما.