راهنمای سفر زمینی به استانبول

سفر زمینی به ترکیه (استانبول) چه زیر و بم‌هایی دارد؟

تجربه یک سفر ارزان اما جذاب به ترکیه

برای سفر زمینی به استانبول، راه‌های زیادی وجود دارند، اما اگر می‌خواهید سفری داشته باشید که تا آخر عمرتان، یک خاطره شیرین و به یاد ماندنی برای خودتان و همراهانتان باشد و در هزینه‌ها هم صرفه‌جویی کنید، پیشنهاد می‌کنیم که سفر زمینی به ترکیه و استانبول را با ماشین شخصی خودتان و یا با اتوبوس تجربه کنید.

در این مقاله، تمام جزئیات سفر زمینی به استانبول (راه‌های خروج از کشور، امکانات و مسافت هر کدام از راه‌ها و حتی مخارج شهر استانبول) را برای شما توضیح داده‌ایم.

سفر زمینی به استانبول با اتوبوس

در سال‌های اخیر، تعداد افرادی که با اتوبوس به استانبول رفته‌اند، افزایش چشم‌گیری داشته و به همین دلیل امروز، خیلی راحت می‌توانید فقط با یک اتوبوس از تهران و یا تبریز به‌صورت مستقیم به استانبول بروید. البته بهتر است بدانید اتوبوس‌هایی که در این فهرست برای شما آورد‌ه‌ایم، سفر یک‌طرفه هستند و برای بازگشت از استانبول به تهران یا تبریز، لازم است که از شهر استانبول دوباره بلیط تهیه کنید.

مقاله «همه آنچه درباره سفر به استانبول باید بدانید» هم یک مقاله جامع و کوتاه درباره سفر به استانبول است که می‌تواند در نوع خودش شما را راهنمایی کند.

 • هزینه اتوبوس تهران استانبول: قیمت بلیط اتوبوس تهران استانبول بین نوسان زیادی دارد. بنابراین نمی‌توان یک قیمت یکسان برای آن اعلام کرد. همچنین این اتوبوس‌ها هم از پایانه آزادی (غرب) و هم از پایانه بیهقی (آرژانتین) ماشین دارند.
 • هزینه اتوبوس تبریز استانبول: اگر می‌خواهید از تبریز به استانبول بروید، خوب است بدانید اتوبوس‌های آن از پایانه تبریز (مرکزی) حرکت می‌کنند. قیمت بلیط استانبول نسبت به تهران ثبات بیشتری دارد (یعنی خیلی در آن تخفیف وجود ندارد.)، چون تعداد مسافرانی که از تهران به سمت استانبول می‌روند، خیلی بیشتر است. پیشنهاد می‌کنیم که سفر زمینی به استانبول را از تهران شروع کنید.

سفر به استانبول با قطار

اگر ماشین شخصی ندارید یا اصلا حوصله رانندگی ندارید، سوار یک قطار شوید و ۷۰ ساعت بعد در ترکیه پیاده شوید. چطور؟ خب برای این کار دو راه پیش روی شماست:

 • قطار تبریز وان
 • قطار تهران آنکارا

درست است که سفر به ترکیه با قطار زمان زیادی طول می‌کشد، اما مسیرهای زیبایی که در راه خواهید دید، ارزش این زمان را دارند. در ادامه، برنامه زمانی قطار تبریز وان و قطار تهران آنکارا را برای شما گذاشته‌ایم.

قطار تبریز وان

برنامه حرکت قطار تبریز وان

همانطور که می‌بینید، اگر سفر به ترکیه با قطار را از تبریز شروع کنید، زمان کمتری در راه خواهید بود.

سفر به ترکیه با قطار، قطار تهران آنکارا

برنامه حرکت قطار تهران آنکارا

سفر زمینی به استانبول با ماشین شخصی

می‌دانید که کشور ترکیه با مرزهای ایران فاصله چندانی ندارد و مسیرش هم بعد از مرز، طوری است که رانندگی در آن بسیار لذت‌بخش است چراکه از میان کوه‌ها و دره‌ها در سایه درختان در جاده‌های کوهستانی رد می‌شوید. به همین دلیل است که خیلی‌ها ترجیح می‌دهند این با ماشین شخصی خودشان به ترکیه/استانبول بروند. در این بخش، هرچه که درباره سفر به ترکیه با ماشین شخصی نیاز دارید را برای شما توضیح داده‌ایم تا با خیالی راحت سفر خودتان را شروع کنید.

راستی اگر در مورد دیدنیهای استانبول نمی‌دانید، مقاله جاهای تاریخی استانبول حتما کمکتان خواهد کرد.

مرزهای زمینی سفر به استانبول

قبل از اینکه سفر خودتان به ترکیه/استانبول را شروع کنید، بهتر است که درباره مرزهای زمینی ایران و ترکیه اطلاعاتی داشته باشید تا بتوانید راحت‌ترین، نزدیک‌ترین و امن‌ترین مسیر برای سفر به ترکیه را انتخاب کنید.

مرز بازرگان

بیش از نصف افرادی که تصمیم دارند از مرزهای زمینی به ترکیه/استانبول سفر کنند، مرز بازرگان را انتخاب می‌کنند. مرز بازرگان هم به‌خاطر نزدیکی و هم به‌دلیل امکاناتی که دارد، به مرز دلخواه برای سفر زمینی به استانبول تبدیل شده است. این مرز در فاصله ۲۹۰کیلومتری از تبریز قرار دارد. از تبریز که راه افتادید، بعد از گذراندن شهرهای مرند و ماکو، به بازرگان خواهید رسید که با شهر گوربولاغ ترکیه مرز دارد.

مرز بازرگان برای سفر به استانبول

بعد از اینکه از مرز رد شدید، برای اینکه به شهر استانبول برسید، باید از شهرهای زیر رد شوید:

 • گوربولاق تا دوغو بایزید: ۴۰کیلومتر
 • دوغو بایزید تا آغری: ۹۰کیلومتر
 • آغری تا ارزروم: ۱۸۴کیلومتر
 • ارزروم تا ارزینجان: ۱۸۸کیلومتر
 • ارزینجان تا آماسیا: ۳۶۷کیلومتر
 • آماسیا تا بولو: ۴۱۳کیلومتر
 • بولو تا ایزمیت: ۱۶۰کیلومتر
 • ایزمیت تا استانبول: ۱۰۲کیلومتر

به‌عبارت دیگر، اگر بخواهید از مرز بازرگان تا استانبول بروید، چیزی حدود ۱۵۴۰ کیلومتر باید رانندگی کنید، ولی مطمئن باشید مسیری که قرار است طی کنید، پر از مناظر طبیعی و ساحل و دریاست و حتی متوجه نخواهید شد که در حال رانندگی هستید.

اگر بخواهید از تهران به استانبول رفته و از مرز بازرگان رد شوید، بین ۲۵ تا ۲۷ ساعت باید رانندگی کنید.

در ضمن، مسیری که برای سفر زمینی به استانبول در اینجا برای شما کشیدیم، تنها مسیر دسترسی به استانبول نیست و شما به دلخواه خودتان می‌توانید از مسیرهای دیگری نیز بروید و از شهرهای موجود در مسیرتان لذت ببرید، اما مسیر پیشنهادی ما، می‌شود گفت که سرراست‌ترین و نزدیک‌ترین مسیر است چون همه جاده‌های آن بزرگ و چند بانده است و هم خیلی صاف پیش می‌رود.

همچنین بهتر است بدانید که مرز بازرگان به‌صورت ۲۴ساعته فعالیت می‌کند و شما هر زمانی از روز یا شب که برسید، می‌توانید امور مربوط به خروج از کشور را انجام داده و از مرز عبور کنید. در ضمن، اگر قصد دارید که عوارض خروج از کشور را پرداخت کنید، می‌توانید به سامانه پرداخت عوارض خروج از کشور مراجعه کنید و هر چه سریع‌تر، سفر زمینی به استانبول را شروع کنید.

مرز رازی

مرز رازی که در ۶۵کیلومتری شهر خوی (آذربایجان غربی) قرار دارد، بعد از مرز بازرگان، انتخاب دوم سایر مسافرین و گردشگران است. یکی از مزایای مرز رازی این است که به شهر وان در ترکیه خیلی نزدیک است (حدودا ۹۰ کیلومتر) و تقریبا ۲ ساعت بعد از ورود به کشور ترکیه، خیلی راحت می‌توانید خودتان را به این شهر رسانده و استراحت کنید. اما جاده‌ای که از شهر خوی تا خودِ مرز رازی طی می‌کنید، جاده‌ای کوهستانی و پرپیچ‌وخم است و با اینکه فاصله بین این دو فقط ۶۵کیلومتر است، اما نسبتا زمان بیشتری می‌برد.

یکی از مشکلاتی که در مورد سفر به ترکیه با ماشین شخصی وجود دارد، قیمت بنزین در ترکیه است که بسیاری از افرادی که با ماشین شخصی خودشان به ترکیه سفر کرده‌‏اند، از این موضوع گلایه می‌کنند! به همین دلیل است که مرز رازی از این نظر، برای شما به‌صرفه‌تر است چراکه اکثر مسیری که طی می‌کنید، در خاک ایران است و اگر نیاز به بنزین داشتید، در ایران با قیمت پایین‌ترین بنزین می‌زنید. همچنین چون مرز رازی به شهر وان نزدیک است، برای رفتن به آنجا سوخت زیادی مصرف نمی‌کنید.

در محوطه مرز رازی، یک پارکینگ بزرگ و روباز فراهم شده است تا اگر بخواهید، ماشینتان را آنجا پارک کرده و با ون‌ها یا تاکسی‌ها به سفرتان ادامه بدهید. این پارکنیگ معمولا به دادِ افرادی که ماشینشان به مشکل می‌خورد می‌رسد و چون امنیت بالایی دارد، دیگر در ادامه سفر نیازی نیست که نگران ماشینتان باشید.

برای اینکه از مرز رازی به شهر استانبول برسید، سه راه متفاوت وجود دارد، ولی این سه راه از نظر مسافت تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند (تفاوتشان بین ۸۰ تا ۱۰۰کیلومتراست). یکی از راه‌ها (که کوتاه‌ترین مسیر است) این است که خودتان را به شهر دوغو بایزید رسانده و از آنجا، طبق راهنمایی که در بخش قبلی (مرز بازرگان) عرض کردیم، خودتان را به استانبول برسانید.

مرز رازی برای سفر زمینی به استانبول

اما در این بخش، راه‌ دوم را برای شما توضیح می‌دهیم، چراکه این راه از شهر وان می‌گذرد و بسیاری از مسافرینی که از مرز رازی رد می‌شوند، ترحیج می‌دهند سریعا خودشان را به وان برسانند. به همین دلیل، مسیر مرز رازی تا استانبول که از وان می‌گذرد را برای شما آماده کرده‌ایم:

 • مرز رازی تا شهر وان: ۱۰۲کیلومتر
 • وان تا تاتوان: ۱۴۳کیلومتر
 • تاتوان تا موش: ۸۳کیلومتر
 • موش تا بینگول: ۱۱۴کیلومتر
 • بینگول تا الازیگ: ۱۴۲کیلومتر
 • الازیگ تا مالاتیا: ۱۰۰کیلومتر
 • مالاتیا تا کایسری: ۳۴۱کیلومتر
 • کایسری تا گلباشی: ۳۰۴کیلومتر
 • گلباشی تا بولو: ۲۰۶کیلومتر
 • بولو تا دوزجه: ۴۵کیلومتر
 • دوزجه تا ساکاریا: ۸۶کیلومتر
 • ساکاریا تا گِبزه: ۹۸کیلومتر
 • گِبزه تا استانبول: ۶۳کیلومتر

این یعنی اگر شما بخواهید از مرز رازی تا استانبول را با ماشین شخصی خودتان بروید، باید مسافتی حدود ۱۸۲۷کیلومتر را رانندگی کنید. البته در قسمت‌های پایانی مسیر، از کنار شهر آنکارا هم رد می‌شوید و اگر دوست داشته باشید، می‌توانید سری به شهر آنکارا هم زده و سپس به مسیر خودتان ادامه بدهید.

اگر بخواهید از تهران به استانبول رفته و از مرز رازی رد شوید، بین ۲۵ تا ۲۷ ساعت باید رانندگی کنید.

درضمن اگر قصد دارید که از مرز رازی وارد ترکیه شوید، بهتر است بدانید که ساعات کاری این مرز مانند مرز بازرگان، شبانه‌روزی نیست، بلکه در نیمه اول سال از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر و در نیمه دوم سال، از ساعت ۰۹:۳۰ دقیقه صبح تا ۰۴:۳۰ دقیقه بعدازظهر (به وقت ایران) باز است، و اگر خارج از این ساعات به مرز برسید، لازم است که تا بازشدن مرز در آنجا بمانید. همچنین بهتر است بدانید که مرز رازی فقط اجازه عبور وسایل نقلیه سواری را می‌دهد و اتوبوس یا تریلر حق عبور از این مرز را ندارند.

مرز سرو (Sero)

سومین مرز زمینی ایران با کشور ترکیه، مرز سرو است که در ۶۰کیلومتری شهر ارومیه (آذربایجان غربی) واقع شده است. اگر از شهر ارومیه بدون ماشین می‌خواهید به مرز سرو بروید، باید در سه‌راه دخانیات سوار ماشین‌های مرز شده و تا آنجا بروید.

درضمن بهتر است بدانید که مرز سرو، به‌دلیل نزدیکی به کوهستان‌های برفی، در اکثر روزهای سال آب‌و‌هوای سردی دارد و اگر در فصل زمستان می‌خواهید از این مرز بروید، هم خودتان و هم ماشینتان را برای سرما و برف آماده کنید تا به مشکل نخورید.

برای رسیدن به استانبول از مرز سرو چند راه مختلف وجود دارد که در اینجا، دو راه را برای شما توضیح داده‌ایم.

یکی از این راه‌ها این است که خودتان را از مرز سرو به شهر یوکسِکوا برسانید که حدودا ۵۶کیلومتر راه است. بعد از اینکه به شهر یوکسِکوا رسیدید، می‌توانید از فرودگاه آنجا سوار هواپیما شده و بعد از یک پرواز تقریبا سه ساعته (دو ساعت و پنجاه دقیقه) به استانبول برسید.

مرز سرو برای سفر زمینی به ترکیه

راه دوم این است که خودتان فاصله بین سرو تا استانبول را رانندگی کنید. برای این مسیر، شهرهایی که باید از آن‌ها رد شوید را به‌همراه مسافت برای شما فهرست کرده‌ایم:

 • سرو تا یوکسِکوا: ۵۶کیلومتر
 • یوکسِکوا تا روستای سواوستو: ۱۶کیلومتر
 • سو اوستو تا باشکاله: ۶۸کیلومتر
 • باشکاله تا تاتوان: ۲۱۹کیلومتر
 • تاتوان تا موش: ۸۳کیلومتر
 • موش تا بینگول: ۱۱۴کیلومتر
 • بینگول تا الازیگ: ۱۴۲کیلومتر
 • الازیگ تا مالاتیا: ۱۰۰کیلومتر
 • مالاتیا تا کایسری: ۳۴۱کیلومتر
 • کایسری تا گلباشی: ۳۰۴کیلومتر
 • گلباشی تا بولو: ۲۰۶کیلومتر
 • بولو تا دوزجه: ۴۵کیلومتر
 • دوزجه تا ساکاریا: ۸۶کیلومتر
 • ساکاریا تا گِبزه: ۹۸کیلومتر
 • گِبزه تا استانبول: ۶۳کیلومتر

در کل اگر بخواهید از مرز سرو تا استانبول را رانندگی کنید، باید مسیری حدود ۱۹۴۰کیلومتر را رانندگی کنید. در ضمن مرز سرو مانند مرز بازرگان، به‌صورت شبانه‌روزی فعال است و هر زمانی از روز که بخواهید می‌توانید از آن عبور کنید. مرز سرو علاوه بر سواری، اجازه تردد اتوبوس و تریلی نیز می‌دهد.

اگر بخواهید از تهران به استانبول رفته و از مرز سرو رد شوید، بین ۲۷ تا ۲۹ ساعت باید رانندگی کنید.

قبل از اینکه وارد محوطه مرز سرو بشوید، بازارچه‌ای در این محل قرار دارد که به اسم بازارچه مرزی سرو شناخته می‌شود. این بازارچه چون به مرز نزدیک است، می‌توانید اجناس اصل ترک و سایر برندها را با قیمت‌هایی بسیار مناسب در آن پیدا کنید.

امور اداری خروج از کشور برای ماشین شخصی

اگر تصمیم جدی دارید که سفر به ترکیه را با ماشین شخصی خودتان تجربه کنید، یک سری امور اداری هستند که باید آن‌ها را انجام بدهید و هرکدام از این امور اداری، هزینه مجزای خودشان را دارند ولی خوشبختانه، این هزینه‌ها چندان هم زیاد نیست و امور اداری هم زمان زیادی لازم ندارد.

 • گواهینامه بین المللی: برای اینکه بتوانید در کشوری خارج از ایران رانندگی کنید، علاوه بر گواهینامه خودتان، به یک گواهینامه بین‌المللی هم نیاز دارید. البته این بیشتر یک برگه اجازه است تا گواهینامه که مدت اعتبار آن، یک سال است.
 • پلاک بین المللی: برای سفر زمینی به استانبول با ماشین شخصی، علاوه‌بر گواهینامه بین‌المللی، شما برای خودروی خودتان به یک پلاک بین‌المللی هم نیاز دارید تا بتوانید از مرز رد شوید. این پلاک متعلق به خودرو است، نه مالکِ خودرو. یعنی زمانی که ماشین خودتان را فروختید، در صورت در اختیار داشتن پلاک بین‌المللی، باید آن را هم تحویل بدهید چون دیگر استفاده‌ای برای شما ندارد. این موضوع را ممکن است با اسم پلاک ترانزیت هم بشنوید.
 • برچسب CD و IR: این برچسب‌ها برای شناسایی خودروی شما در کشور خارجی استفاده می‌شوند. البته هیچ اجباری برای نصب این برچسب وجود ندارد، ولی اگر می‌خواهید آن را نصب کنید، باید وسط شیشه عقب خودتان آن را بچسبانید.
 • کاپوتاژ و مجوز خروج از کشور: در نهایت باید برای صدور مجوز خروج از کشور برای خودروی خودتان اقدام کنید.

در ضمن برای انجام تمامی این اقدامات می‌توانید از وبسایت کانون جهانگردی اتوموبیلرانی جمهوری اسلامی ایران اقدام کنید. اگر هم در این زمینه به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، از روی همین سایت می‌توانید این اطلاعات را به دست بیاورید.

سفر زمینی به استانبول را تجربه کنید!

در این راهنما سعی کردیم اطلاعاتی در مورد سفر زمینی به استانبول از هر سه مرز بین ایران و ترکیه را برای شما توضیح بدهیم. اگر این اطلاعات را قبل از شروع سفرتان داشته باشید، می‌توانید برای فرایند سفر بهتر برنامه‌ریزی کرده (مثلا برای بنزین یا مکان و شهرهای استراحت) و لذت بیشتری هم ببرید. اگر این سفر را تجربه کرده‌اید، حتما تجربه خودتان را با ما به اشتراک بگذارید چون دوست داریم چنین سفری را از زبان شما بشنویم. اگر هنوز سفرتان را شروع نکرده‌اید و سوال یا مشکلی در این زمینه دارید، حتما به ما اطلاع بدهید تا همین الان رسیدگی کنیم. راستی سه مقاله دیگر هم از جذابیت‌های استانبول در مجله علی بابا داریم که انگیزه سفر به استانبول را برایتان چند صدبرابر کند.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

45 دیدگاه

 1. مریم می‌گوید

  عالی بود البته کاش بیشتر توضیحات داشت

 2. مهدی می‌گوید

  سلام من یک سوال دارم اگر از مرز رازی وارد ترکیه شویم میتوانیم از مرز بازرگان خارج شویم؟

 3. فرهاد می‌گوید

  سلام و عرض ادب
  خیلی ممنون که اطلاعات مفیدی در اختیار ما گذاشتید، چند سوال دارم اگر مقدور است پاسخ بفرمایید
  ۱- برای سفر به استانبول با خودرو از مرز بازرگان چه کارهایی قبل و یا موقع حضور در آنجا باید انجام داد و چه کارهایی نباید انجام داد
  ۲- چه مقدار ارز می توانیم با خود ببریم
  ۳- بیمه خودرو را چگونه باید انجام دهیم، آیا امکانش در ایران هست یا باید در ترکیه انجام شود، چون قصد داریم از استانبول تا آلمان برویم
  ۴-فرایند تعویض پلاک خودرو چگونه و کجا باید انجام شود
  ۵- برای استفاده از نرم افزارهایی مثل ویز که نیاز به اینتر نت دارد، چگونه می شود سیم کارت و نت خرید کرد
  ۶- در مرز بازرگان امکان تبدیل ارز به پول ترکیه هست یا باید جای دیگری این کار را کرد
  ۷- آیا بازرسی خودروها سختگیرانه است؟

  از پاسخی که خواهید داد بسیار متشکرم

  موفق باشید

 4. عیسی می‌گوید

  ضمن تشکر از مقاله خوب وجامع

 5. امیر می‌گوید

  با سلام با چ برنامه ایی میشه راههارو دقیقتر نشون بده مثل برنامه نشان که برای ایران هست از پلیس سرعت گیر و… رو‌میگه؟!
  و هزینه ی بنزین تو ترکه لیتری چقدر هست ب پول خودموون؟!
  مدت زمان که توتکیه میشه ایستاد با خودرو شخصی برای اعتبار گواهینامه چقدر هست ؟!

 6. مرجان می‌گوید

  درود برشما
  من روی گوگل مپ سرچ کردم مسافت بازرگان تا استانبول و مسافت رازی تا استانبول زمانش یکی بود اما تو مقاله مسیر رازی رو حدودا ۳۰۰ کیلومتر بیشتر زده ایا مسیری که گوگل نشون میده ممکنه اذیت کننده باشه نسبت به اونی که شما گفتین؟و اینکه مسیر بازرگان رو فرمودین مناظر طبیعی و ساحل و دریاست آیا از مسیر رازی به همین زیبایی میشه لذت برد؟؟

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام مرجان عزیز 🙂
   اگر به طور مستقیم دو مسیر رو بررسی کنید، فاصله هر دو مرز تا استانبول حدود یکسان هست، اما به طور انتخابی در هر مسیر از شهرهای متفاوتی عبور می‌کنید. بهتره به تناسب اینکه دوست دارید از کدوم شهرها بگذرید، مسیر زمینی مناسب خودتون رو پیدا کنید.

 7. رضا می‌گوید

  من ون دوکابین دارم که روی آن کمپر، آذر کمپر گذاشته ام سوال من اینه که ازچه طریق میتوان اطلاع کسب کرد که با داشتن ویزای شنگن اروپا بااین ون میتوانم به اروپا سفر کنم یانه

 8. بابك زماني می‌گوید

  سلام
  آیا اطلاعاتی در مورد مناطقی در مسیر که بتوان در امنیت چادر زد یا کمپر را متوقف کرد و زیبا هم باشد دارید همچنین برای مسیر زمینی بِه اروپا

 9. الهه می‌گوید

  سلام . ایا برای سفر زمینی به ترکیه ویزا هم نیاز هست یانه ؟ اعتبار پاسپورت من هم چهار ساله هست لطفا جواب بدید ممنونم

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂 برای اطلاعات دقیق‌تر با کارشناسای ما صحبت کنین:
   ۰۹۸۲۱۴۳۹۰۰۰۰۰

  2. ابي می‌گوید

   نه ویزا نیاز نیست
   پاستون هم مشکلی نداره

 10. الهه می‌گوید

  سلام. اگه امکان داره راهنمایی کنید.. ایا از راه زمینی رفتن به ترکیه ویزا هم میخواد یانه؟ لطفا جواب بدید

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂 اعتبار پاسپورت شما چقدره؟

   1. الهه می‌گوید

    سلام. اعتبار پاسپورت جهار سال هست لطفا راهنمایی کنید

 11. سارا می‌گوید

  سلام ایا نیشه از طریق مرز زمینی وارد وان‌شد و بعد با هواپیما رفت استانبول؟؟

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂 بله

 12. مهدی سرور می‌گوید

  واقعاعالی بودوتوضیحات کامل🙏

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام مهدی عزیز 🙂
   ممنون از همراهی شما

 13. همشهری می‌گوید

  آیا بردن قرص متادون برای ترک اعتیاد مجاز است ؟

  1. ایمان می‌گوید

   دهنت😆
   ترک کن بعد برو

 14. جیمی می‌گوید

  من شنیدم باید بیمه ترکی هم بشه ماشین، کسی خبر داره از شرایطش؟

  1. علی تهرانی می‌گوید

   جناب آقای خدادوست
   باسلام وعرض خسته نباشید به شما وهمکارانتون بسیار مطالب خوب ومفیدی بود . ممنون وسپاسگزارم

 15. فرشید متقی می‌گوید

  سلام
  شما از هزینه و تعداد عوارضی آزادراه هایی که برای رسیدن از وان به استانبول باید ازش بگذریم اطلاعاتی دارید؟

 16. خسرو می‌گوید

  باسلام
  اگر زمینی تا مرز با ماشین خودمون بریم وانطرف مرز ماشین کرایه ای بدون راننده چطور میشه تهیه کرد واستانبول تحویل بدیم اصطلاحا rent carبگیریم وبرگشت هم همینطور ، تستانبول تحویل بگیریم تا لب مرز ، بعد مرز هم با ماشین خودمون بیایم وشما فرمودین لب مرز پارگینگ خوبی هست

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   بله این امکان فراهمه

 17. هارون می‌گوید

  سلام
  آیا مرز زمینی ترکیه باز هست
  مسافرین میتوانن از طریق مرز زمینی وارد ترکیه شود

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام هارون عزیز 🙂
   ظاهرا اگر اقامت یا پاسپورت کشور ترکیه رو داشته باشین می‌تونین سفر کنین.
   در غیر این صورت بهتره اطلاعات دقیق رو از سفارت بگیرین 🙂

 18. میلاد می‌گوید

  وضعیت امنیت جاده های ترکیه به چه صورت هست؟ به خصوص نیمه شرقی

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام میلاد جان 🙂
   تا جایی که اطلاع داریم امنیتش خوبه و گشت پلیس هم وجود داره 🙂

 19. مظاهر اسدیان می‌گوید

  سفر با اتوبوس از تبریز به استانبول

 20. Z می‌گوید

  این ایام ، گواهی تست کرونا هم می خواد ؟

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام وقتتون بخیر
   با توجه به تغییرات بسیار سریع قوانین سفر به کشورهای خارجی در بازه زمانی کرونا، برای بررسی چنین مواردی با تیم پشتیبانی علی‌بابا به شماره ۰۲۱۴۳۹۰۰۰۰۰ تماس بگیرید. این تیم به صورت ۲۴ ساعته آماده هست به سوالات شما درباره شرایط سفر در کرونا پاسخ بده.

 21. مهدی می‌گوید

  ایا مسیر زمینی استانبول را میشود باپاترولو کانکس متصل به ان حرکت کرد

  1. avatar-image
   بابک خدادوست می‌گوید

   فکر می‌کنم بهتره با گمرک یا مسئولان مرزی چک کنین 🙂

 22. حسن میاحی می‌گوید

  سلام باید باخودمان چقدر پول داشته باشیم باکارت هم میشه
  باید پول ترکیه باشه

  1. avatar-image
   بابک خدادوست می‌گوید

   سلام حسن عزیز
   میزان پول به خرج‌های شما بستگی داره…صرافی هم توی هر دو کشور هست 🙂

 23. حمید چعب می‌گوید

  شکرا علی النصائح
  مفید و کاربردی

 24. حمید چعب می‌گوید

  شکرا علی النصائح
  مقید و کاربردی

 25. حمید چعب می‌گوید

  شکرا علی النصائح
  نصائح مفیده، جزاکم الله
  ?

 26. حمید چعب می‌گوید

  شکرا علی النصائح
  نصائح مفیده، جزاکم الله

 27. فرزاد بيات می‌گوید

  سلام بسیار عالی توضیح دادین ممنون از اطلاعات خوبتون

  1. avatar-image
   بابک خدادوست می‌گوید

   سلام فرزاد جان
   خیلی خوشحالم که مطلب برات مفید بود 🙂

   1. محمد می‌گوید

    سلام آیا بعد سال جدید میلادی میشه باقطار به ترکیه رفت یا اینکه بخاطر کرونا راها بستن

   2. avatar-image
    تحریریه علی‌بابا می‌گوید

    سلام وقت بخیر
    اطلاعیه‌ها و اعلان‌های مربوط به منع تردد و محدودیت‌ها در بازه‌های زمانی مختلف متفاوت هستند و باید به طور مرتب پیگیری باشید.