بیوک آدا

جزیره بیوک آدا ترکیه؛ نگین دریای مرمره ترکیه

جزیره بیوک آدا ترکیه (Büyükada) که در نزدیکی شهر توریستی استانبول ترکیه قرار دارد، بزرگترین جزیره در بین نه جزیره اطراف استانبول است. نام دیگر جزیره بیوک آدا ترکیه یا بویوک آدا، جزیره پرنس است که در دریای مرمره ترکیه همچون نگینی سبز می‌درخشد. به راستی که بازدید از جزیره پرنس استانبول با چشم‌انداز بی‌نظیری که دارد ارزشمند است و بدون شک خاطره‌ای فراموش نشدنی را از سفر به استانبول برایتان به یادگار می‌گذارد.

جزایر پرنس ترکیه (Prens Adaları) متشکل از ۹ جزیره نزدیک به هم هستند که در بخش آسیایی استانبول ترکیه و در دریای مرمره قرار دارند. بزرگترین جزایر در میان جزایر پرنس ترکیه به ترتیب جزیره بیوک آدا (یا بویوک آدا) که نام دیگر آن جزیره پرنس است، جزیره هِیبِلی یا هِیبِلی آدا (heybeliada)، جزیره بورقاز یا بورقاز آدا (Burgazada) و کینالی آدا (Kinaliada) است.

جزایر پرنس ترکیه

از آنجایی‌که بیوک آدا بزرگترین جزیره در میان جزایر پرَنس استانبول ترکیه است، آن را بویوک آدا نامیده‌اند؛ چون به زبان ترکی بیوک (Büyük) به معنی بزرگ و آدا (ada) به معنی جزیره است. جالب است بدانید که در این جزیره خبری از آلودگی هوا و ترافیک و دود خودرو نیست چون در جزیره بیوک آدا ترکیه به جز ماشین پلیس و شهرداری هیچ ماشینی وجود ندارد!

اگر قصد سفر به استانبول ترکیه را دارید در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا همه چیز را در مورد جزیره بیوک آدا ترکیه به شما بگوییم.

جزیره بیوک آدا ترکیه

جاهای دیدنی جزیره بیوک آدا ترکیه

جاذبه های جزیره بیوک آدا ترکیه خیلی زیاد نیستند و اگر در سفر به استانبول وقت زیادی ندارید بهتر است بدانید که نصف روز هم اگر برای دیدن بویوک آدا وقت بگذارید کفاف می‌دهد. اما اگر محدودیت زمانی ندارید می‌توانید یک روز از تور استانبول را برای بازید از جزیره بیوک آدا و جزایر دیگر پرنس بگذارید.

وقتی با کشتی به جزیره پرنس یا جزیره بیوک آدا ترکیه نزدیک می‌شوید منظره سرسبز جزیره به همراه ویلاهایی که به صورت پلکانی روی دامنه تپه‌ها ساخته شده نظرتان را جلب می‌کند.

زیبایی های جزیره بیوک آدا

جاذبه های جزیره بیوک آدا به اندازه‌ی کافی متنوع هستند که گردشگران را برای یک روز کامل سرگرم کنند. از دیدنی های جزیره پرنس یا بیوک آدا استانبول می‌توان به موزه بیوک آدا اشاره کرد که می‌توانید در آنجا تمام ابعاد مختلف زندگی در جزیره را ببینید.

تور ترکیه را از سایت علی بابا رزرو کنید.

همچنین تماشای نمای خیابان‌ها با ویلاهای جالب با سبک معماری قرن نوزدهم، پیاده روی در مسیر مخصوص جنگل‌های سرسبز و انبوه کاج و استنشاق هوای تازه جنگل، استراحت و آبتنی در سواحل درخشان و تمیز و به ویژه بازدید از صومعه ارتدکس یونانی که اثری تاریخی و ارزشمند است از دیگر جاذبه های جزیره بیوک آدا هستند.

صومعه ارتدکس جزیره بیوک آدا

دوچرخه سواری در جزیره بیوک آدا ترکیه

از آنجایی‌که هیچ گونه خودرویی در جزیره پرنس استانبول وجود ندارد دوچرخه از وسایل نقلیه محبوب محسوب می‌شود و می‌توانید وقتی از کشتی پیاده شدید یک دوچرخه کرایه کنید و دور جزیره رار با دوچرخه بگردید. دوچرخه سواری از تفریح‌های دوست‌داشتنی مردم جزیره و گردشگران است.

دوچرخه سواری در جزیره بیوک آدا ترکیه

کالسکه سواری در جزیره بیوک آدا ترکیه

وقتی از کشتی پیاده می‌شوید کالسکه‌هایی را می‌بینید که مسافران را برای گشت دور جزیره سوار می‌کنند. اگر با تور به جزیره پرنس بروید به نوبت همراه مسافرانی که همراهتان هستند سوار کالسکه می‌شوید؛ اما اگر خودتان به تنهایی به جزیره پرنس بروید باید بلیط کالسکه سواری بخرید و بهتر است بدانید که در فصل شلوغ سال مدت زمان زیادی را باید در صف منتظر بمانید. همچنین توجه داشته باشید که هزینه بلیط کالسکه نسبتا بالا است!

کالسکه سواری در بیوک آدا

بازدید از موزه آدالار (Adalar Museum)

موزه آدالار جزیره بیوک آدا ترکیه از اولین موزه‌های شهری معاصر در استانبول ترکیه بشمار می‌رود و در آنجا می‌توانید شاهد داستان‌های جزیره از بدو ایجاد تا به امروز باشید.

بازدید از موزه آدالار

حدود ۶ هزار عکس، هزاران مستند، صدها وسیله تاریخی، صدها فیلم مستند ضبط شده و داستان‌های شفاهی تاریخی موجود در موزه بازدیدکنندگان را قادر می‌سازد تا سفری به عمق تاریخ گذشته جزیره داشته باشند.

بازدید از صومعه سنت جورج کودوناس (Hagios Georgios Koudonas Monastry)

در بازدید از جزیره بیوک آدا ترکیه فراموش نکنید حتما سری هم به صومعه تاریخی هاجیوس جیورجیوس کودوناس (Hagios Georgios Koudonas) بزنید. این صومعه تاریخی در بلندترین نقطه جزیره پرنس استانبول ترکیه، بر روی یوجه تِپه (Yüce Tepe) قرار دارد. صومعه بیوک آدا در سال ۹۶۳ در زمان سلطنت نیکفوروس دوم (Nicephorus II Phocas) احداث شده است.

کودوناس (Koudonas) نامی یونانی به معنی «زنگ‌ها» است و برگرفته از داستان چوپانی است که وقتی گله خود را برای چرا روی این تپه برده بود صدایی همانند زنگ شنید که از زیر زمین می‌آمد؛ وقتی که زمین را حفر کرد با تعجب نمادی از سنت جورج را در آنجا یافت که او و مردمان ساکن آنجا آن نقطه را به صومعه اختصاص دادند و به مرور و با گذشت سال‌ها این صومعه بازسازی شد و تبدیل به صومعه امروزی بیوک آدا شد.

بازدید از صومعه سنت جورج کودوناس - بیوک آدا

مجموعه حاضر شامل ۶ کلیسای جدا و عبادتگاه‌های کوچکی در ۳ سطح مختلف هستند. محراب‌های قدیمی‎‌تر در سطوح پایین‌تر قرار دارند و در طبقه همکف خانه راهب و کلیسای اصلی سنت جورج است که در اوایل قرن ۲۰ ساخته شده است.

در قسمت ورودی جنوبی بر روی دیوار نماد اصلی سنت هاجیوس جورجیوس کودوناس (Hagios Georgios Koudonas) دیده می‌شود که امروزه پوشیده شده از نقره است. در گوشه این نماد کتیبه‌ای جالب دیده می‌شود که زنی یونانی روی آن نوشته: «سنت جورج عزیز به من کمک کن به آتن بروم و داروسازی بخوانم.»

در کل مجموعه کلیساهای جزیره بیوک آدا ترکیه آثار تاریخی جالبی هستند که بازدید از آن حتما توصیه می‌شود. همچنین منظره جزایر پرنس و ساحل آسیایی دریای مرمره ترکیه از روی یوجه تپه (Yüce Tepe) واقعا شگفت‌انگیز است و می‌توانید عکس‌های بی‌نظیری را در آنجا بگیرید.

یوجه تپه - بیوک آدا

ساحل جزیره بیوک آدا ترکیه

اگر در فصل تابستان به استانبول سفر می‌کنید می‌توانید حین بازید از جزیره پرنس وقتی را هم در پلاژهای بیوک آدا صرف کنید. آب‌تنی و آفتاب گرفتن در ساحل زیبای جزیره بیوک آدا با آب‌های کریستالی و هوای صاف واقعا لذت‌بخش است. پلاژهای بیوک آدا متعدد هستند اما از میان سواحل محبوب جزایر پرنس می‌توان به ساحل هالیک بِی (Halik Bay Beach)، هاجیا نیکولا (Hagia Nikola Beach)، و ساحل پرنسس بِی (Princess Bay Beach) اشاره کرد.

ساحل جزیره بیوک آدا ترکیه

غذا در جزیره بیوک آدا

در بازدید از جزیره بیوک آدا استانبول نیازی نیست که نگران غذا خوردنتان باشید؛ از آنجایی‌که بیوک آدا جزیره‌ای توریستی است و تورهای گردشگری زیادی روزانه راهی بیوک آدا می‌شوند، رستوران‌های زیادی دارد. در واقع می‌توان گفت که تنوع رستوران‌های بیوک آدا به قدری زیاد است که باب سلیقه هر نوع  گردشگری است. از غذاهای محلی و سنتی در رستوران‌های دنج ارزان گرفته تا انواع غذاهای بین‌المللی در رستوران‌های لوکس و گران قیمت، انتخاب را برای گردشگران آسان کرده‌اند.

غذا در جزیره بیوک آدا

غذاهای دریایی در رستوران‌های کنار دریا طرفداران خیلی زیادی دارد، البته ناگفته نماند که غذاهای ترکی هم در میان گردشگران بسیار پر طرفدار هستند و اغلب گردشگرانی که به استانبول و بیوک آدا سفر می‌کنند ترجیح می‌دهند که غذاهای محلی و سنتی را امتحان کنند.

رستوران در جزیره بیوک آدا

البته امتحان کردن غذاهای محلی مقصد سفر، خود نیز نوع گردشگری است که با عنوان گردشگری غذا شناخته می‌شود و جهانگردان زیادی در سراسر دنیا تنها با هدف اصلی گردشگری غذا و آشنایی با سبک آشپزی کشورهای مختلف سفر می‌کنند.

بستنی‌های بیوک آدا

جالب است بدانید که بستنی‌های بیوک آدا در بین گردشگران شهرت زیادی دارند. پس در بازدید از بیوک آدا حتما فراموش نکنید بستنی‌های بیوک آدا را امتحان کنید. یکی از دلایل محبوبیت بستنی‌های بیوک آدا تنها طعم خوب آن نیست، بلکه وقتی بستنی را سفارش می‌دهید می‌توانید بستنی را با هرچیزی که دوست دارید تزئین کنید؛ مثلا می‌توانید بستنی را با سس شکلات، پسته، فندوق و یا هر چیز دیگری که دوست دارید تزئین کنید و نوش جان کنید.

بستنی در جزیره بیوک آدا

معمولا این بستنی‌های خوشمزه با میوه‌های تازه فصل و شیر تازه درست می‌شوند و همین باعث دو چندان شدن محبوبیت آن شده است و معمولا در فصول گرم سال و فصول گردشگری جلوی بستنی فروشی‌های معروف صف خیلی طولانی‌ای می‌بینید.

چگونه به جزیره بیوک آدا ترکیه برویم؟

برای رفتن به جزیره بیوک آدا ترکیه باید سوار کشتی شوید چون تنها راه از مسیر دریا است. برای رفتن به جزیره بیوک آدا دو انتخاب دارید؛ اگر برای سفر، تور استانبول خریداری کرده باشید، وقتی به استانبول می‌رسید و همراه لیدر و بقیه مسافران سوار اتوبوس می‌شوید، لیدر تور علاوه بر توضیحات کلی و ضروری، درباره برنامه تمام تورهای گشت شهری استانبول هم اطلاعات لازم را به همراه قیمت به شما می‌دهد؛ در این صورت شما می‌توانید تور بازدید از جزایر پرنس استانبول را رزرو کنید و با لیدر و مسافران دیگر به آنجا بروید و یا اینکه خودتان به تنهایی به آنجا بروید.

حالا شاید سوالی که در اینجا پیش آید این باشد که کدام یک بهتر است؟! بهتر است بدانید که هرکدام مزایا و ویژگی‌های خاص خود را دارند؛ به طور مثال اگر برای بار اول به استانبول سفر می‌کنید و با شهر و محله‌های استانبول آشنایی ندارید و زبان ترکی هم بلد نیستید بهتر است با تور به بیوک آدا بروید. یکی از خوبی‌های تور بازدید از جزایر پرنس این است که سر ساعت مشخص (معمولا ۸ یا ۹ صبح) لیدر و اتوبوس دنبالتان می‌آیند و شما را از هتل به اسکله‌ای که کشتی در آنجا منتظرتان است می‌برد. ولی باید بدانید که تور معطلی خودش را هم دارد چون باید در مسیر جلوی هتل مسافران توقف کنید و آن‌ها را هم سوار کنید.

مجسمه جزایر پرنس

ممکن است این توقف‌ها در کنار هتل‌های مختلف و سوار شدن مسافران ماندن برای بعضی‌ها خسته کننده باشد و توجه داشته باشید که در مسیر بازگشت هم برنامه بر همین روال پیش می‌رود.

اما خوبی دیگر سفربا تور این است برنامه‌های شاد و مفرحی را در مسیر دریایی تا رسیدن به جزیره خواهید داشت و حتما لحظات خوشی را سپری خواهید کرد؛ علاوه براین جزیره‌های بزرگ دیگر را نیز خواهید که معمولا به جز جزیره پرنس یا جزیره بیوک آدا ترکیه، از جزیره هیبلی، جزیره بورقاز و کینالی هم دیدن خواهید کرد. اما زمان بازید از این جزیره‌ها محدود است و باز هم بستگی به نوع تور شما خواهد داشت که بازدید از کدام جزایر را در برنامه گشت قرار داده است.

اگر دوست دارید دور جزیره بیوک آدا را با کالسکه بگردید باید بگویم که روی تور شما هست و نیازی نیست در صف برای خریداری بلیط منتظر بمانید.

کالسکه

همچنین تور شامل ناهار هم می‌شود و در یکی از رستوران‌های عالی کنار آب غذای ترکی خوشمزه و ماهی کبابی که فقط مختص آن منطقه است میل می‌کنید. البته انتخاب غذا نیز باز به ذائقه شما بستگی دارد؛ ولی اگر غذاهای دریایی دوست دارید پسشنهاد می‌کنیم حتما ماهی‌های مخصوص جزیره را امتحان کنید.

رستوران - بیوک آدا

چگونه بدون تور به بیوک آدا برویم؟

اگر هتل‌تان در قسمت اروپایی استانبول است باید از اسکله کاباتاش سوار کشتی‌های مخصوص شوید و مدت زمان رسیدن به جزیره با توجه به سرعت کشتی حدود ۱ ساعت و نیم تا ۲ ساعت طول می‌کشد. اگر بخواهید از تکسیم یا تقسیم بروید می‌توانید سوار مترو کاباتاش شوید و در ایستگاه کاباتاش پیاده شوید. بعد از پیاده شدن به سمت دریا بروید و آنجا کشتی‌های جزیره یا فری (Şehir Hatları Ferryboats, Istanbul) را خواهید دید. این کشتی‌ها در مسیر به هر جزیره‌ای که برسند توقف می‌کنند؛ اما معمولا بیشتر مسافرها در بیوک آدا پیاده می‌شوند.

ferry

جزیره اول هیبلی آدا است و برای بازدید از جزیره بیوک آدا باید وقتی به جزیره دوم رسیدید آنجا پیاده شوید. درضمن بوفه کشتی هم خوراکی‌های متنوعی دارد که می‌توانید در مسیر بخرید. این کشتی‌ها (اتوبوس‌های دریایی) هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب هر نیم ساعت یک بار از استانبول به جزایر پرنس و برعکس تردد دارند. اما به خاطر داشته باشید آخر هفته‌ها به ویژه در فصل تابستان صف این کشتی‌ها خیلی شلوغ است و برای برگشت به استانبول منتظر آخرین کشتی نمانید چون ممکن است ظرفیت کافی نداشته باشد و نتوانید برگردید.

خرید اینترنتی بلیط هواپیما ترکیه را می توانید به راحتی از سایت علی بابا انجام دهید.

از خوبی‌های سفر با این کشتی‌ها این است که خودتان هر وقت بخواهید می‌توانید راهی جزیره بیوک آدا شوید و هر وقت بخواهید می‌توانید برگردید. در واقع کل برنامه ریزی برعهده خودتان است و حتی اگر دوست داشتید می‌توانید شب را در یکی از هتل های جزیره بیوک آدا بمانید.

از مزیت‌های دیگر هم این است که هزینه سوار شدن بر کشتی‌های شهرداری بسیار به صرفه است و با هزینه خیلی پایین‌تری می‌توانید از جزیره بیوک آدا ترکیه دیدن کنید.

Ferry2

سخن آخر

برای بازدید از بیوک آدا بهتر است که صبح زود حرکت کنید تا بتوانید با خیال راحت از وقتتان استفاده کنید و بدون نگرانی از همه دیدنی‌های جزیره بیوک آدا استانبول دیدن کنید.

فراموش نکنید که کرم ضد آفتاب بزنید و عینک آفتابی و کلاه آفتابی همراه داشته باشید تا آفتاب زده نشوید؛ چون قرار است مسیر را از استانبول تا جزیره با کشتی طی کنید و همچنین هنگام گشت و گذار در جزیره و دوچرخه سواری امکان آفتاب سوختگی زیاد است.

یکی از جالب‌ترین دیدنی‌ها در سفر به بیوک آدا استانبول مرغ‌های دریایی هستند که به دنبال کشتی پرواز کنان شما را همراهی می‌کنند. معمولا این مرغ‌های دریایی نظر همه مسافران در سفر به بیوک آدا جلب می‌کنند. حتی اگر در رستوران‌های کنار آب غذا می‌خورید این مرغ‌های دریایی را در فاصله خیلی نزدیکی می‌بینید و اگر کمی نان به آن‌ها بدهید خیلی هم استقبال می‌کنند!

اگر خودتان با فری یا کشتی به بیوک آدا می‌روید حتما ساعت حرکت کشتی‌ها را بررسی کنید و بهتر است که نیم ساعت قبل از حرکت در اسکله باشید چون ممکن است در صورت دیر رسیدن از کشتی جا نمانید و یا ظرفیت آن پر شود. در روزهای شلوغ هم حواستان باشد که از آخرین کشتی جا نمانید و حتما به موقع بازگردید.

نکته آخر اینکه به هرکجا که سفر می‌کنید حتما از محیط زیست مراقبت کنید و هیچ گونه زباله‌ای را در طبیعت جا نگذارید!

در بازدید از بیوک آدا می‌توانید از محلی‌ها سوغاتی‌های جالبی، که بیشتر هم صنایع دستی هستند، با قیمت مناسب خریداری کنید و از آن‌ها حمایت کنید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 دیدگاه

 1. مژگان می‌گوید

  امسال سفر کوتاهی به استانبول و جزیره زیبای بویوک آدا داشتیم.واقعا دیدنی و جالب و بیاد ماندنی است. و نویسنده عزیز مطالب مهم و اساسی و کاملی را ذکر کردند.
  انشاله مجدد بتوانیم به این جزیره سفر کنیم

 2. علی می‌گوید

  آفرین بر شما، منم اون جزیره رو دیدم ولی با خوندن این متن دوباره هوس کردم برم، جالب بود هر گوشش با این ک برای بار اول قشنگ بود ولی انگار یه بار دیگ نیاز شد برم

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   اگه دوست داشتین، از تجربه‌هاتون این‌جا برامون بنویسین 🙂

  2. امین می‌گوید

   بخش حست شک نکن
   واقعا زیبا بود