سفر زمینی به ترکیه (استانبول) چه زیر و بم‌هایی دارد؟

برای سفر زمینی به استانبول، راه‌های زیادی وجود دارند، اما اگر می‌خواهید سفری داشته باشید که تا آخر عمرتان، یک خاطره شیرین و به یاد ماندنی برای خودتان و همراهانتان باشد و در هزینه‌ها هم صرفه‌جویی کنید، پیشنهاد می‌کنیم که سفر زمینی به ترکیه و استانبول را با ماشین شخصی خودتان و یا با اتوبوس تجربه کنید. در این مقاله، تمام جزئیات سفر زمینی به استانبول (راه‌های خروج از کشور، امکانات و مسافت هر کدام از راه‌ها و حتی مخارج شهر استانبول) را برای شما توضیح داده‌ایم.

سفر زمینی به استانبول با اتوبوس

در سال‌های اخیر، تعداد افرادی که با اتوبوس به استانبول رفته‌اند، افزایش چشمگیری داشته و به همین دلیل امروز، خیلی راحت می‌توانید فقط با یک اتوبوس از تهران و یا تبریز به صورت مستقیم به استانبول بروید. البته بهتر است بدانید اتوبوس‌هایی که در این فهرست برای شما آورد‌ه‌ایم، سفر یکطرفه هستند و برای بازگشت از استانبول به تهران یا تبریز، لازم است که از شهر استانبول دوباره بلیط تهیه کنید.

مقاله «همه آنچه درباره سفر به استانبول باید بدانید» هم یک مقاله جامع و کوتاه در مورد سفر به استانبول است که می‌تواند در نوع خودش شما را راهنمایی کند.

 • هزینه اتوبوس تهران استانبول: قیمت بلیط اتوبوس تهران استانبول بین 150 تا 300 هزارتومان (برای هر نفر) است و این اتوبوس‌ها هم از پایانه آزادی (غرب) و هم از پایانه بیهقی (آرژانتین) ماشین دارند.
 • هزینه اتوبوس تبریز استانبول: اگر می‌خواهید از تبریز به استانبول بروید، قیمت بلیط اتوبوس تبریز استانبول بین 180 تا 300 هزارتومان است و اتوبوس‌های آن از پایانه تبریز (مرکزی) حرکت می‌کنند. قیمت بلیط استانبول نسبت به تهران ثبات بیشتری دارد (یعنی خیلی در آن تخفیف وجود ندارد) چون تعداد مسافرانی که از تهران به سمت استانبول می‌روند خیلی بیشتر است. پیشنهاد می‌کنیم که سفر زمینی به استانبول را از تهران شروع کنید.

سفر به استانبول با قطار

اگر ماشین شخصی ندارید و یا اصلا حوصله رانندگی ندارید، سوار یک قطار شوید و 70 ساعت بعد در ترکیه پیاده شوید. چطور؟ خب برای این کار دو راه پیش روی شماست:

 • قطار تبریز وان
 • قطار تهران آنکارا

درست است که سفر به ترکیه با قطار زمان زیادی طول می‌کشد، اما مسیرهای زیبایی که در راه خواهید دید، ارزش این زمان را دارند. در ادامه، برنامه زمانی قطار تبریز وان و قطار تهران آنکارا را برای شما گذاشته‌ایم.

قطار تبریز وان
برنامه حرکت قطار تبریز وان

همانطور که می‌بینید، اگر سفر به ترکیه با قطار را از تبریز شروع کنید، زمان کمتری در راه خواهید بود.

سفر به ترکیه با قطار، قطار تهران آنکارا
برنامه حرکت قطار تهران آنکارا

سفر زمینی به استانبول با ماشین شخصی

می‌دانید که کشور ترکیه با مرزهای ایران فاصله چندانی ندارد و مسیرش هم بعد از مرز، طوری است که رانندگی در آن بسیار لذت‌بخش است چراکه از میان کوه‌ها و دره‌ها در سایه درختان در جاده‌های کوهستانی رد می‌شوید. به همین دلیل است که خیلی‌ها ترجیح می‌دهند این با ماشین شخصی خودشان به ترکیه/استانبول بروند. در این بخش، هرچه که در مورد سفر به ترکیه با ماشین شخصی نیاز دارید را برای شما توضیح داده‌ایم تا با خیالی راحت سفر خودتان را شروع کنید.

راستی اگر در مورد دیدنیهای استانبول نمی‌دانید، مقاله جاهای تاریخی استانبول حتما کمکتان خواهد کرد.

مرزهای زمینی سفر به استانبول

قبل از اینکه سفر خودتان به ترکیه/استانبول را شروع کنید، بهتر است که در مورد مرزهای زمینی ایران و ترکیه اطلاعاتی داشته باشید تا بتوانید راحت‌ترین، نزدیک‌ترین و امن‌ترین مسیر برای سفر به ترکیه را انتخاب کنید.

مرز بازرگان

بیش از نصف افرادی که تصمیم دارند از مرزهای زمینی به ترکیه/استانبول سفر کنند، مرز بازرگان را انتخاب می‌کنند. مرز بازرگان هم به خاطر نزدیکی و هم به دلیل امکاناتی که دارد، به مرز مورد علاقه برای سفر زمینی به استانبول تبدیل شده است. این مرز در فاصله 290 کیلومتری از تبریز قرار دارد: از تبریز که راه افتادید، بعد از گذراندن شهرهای مرند و ماکو، به بازرگان خواهید رسید که با شهر گوربولاغ ترکیه مرز دارد.

مرز بازرگان برای سفر به استانبول

بعد از اینکه از مرز رد شدید، برای اینکه به شهر استانبول برسید، باید از شهرهای زیر رد شوید:

 • گوربولاق تا دوغو بایزید: 40 کیلومتر
 • دوغو بایزید تا آغری: 90 کیلومتر
 • آغری تا ارزروم: 184 کیلومتر
 • ارزروم تا ارزینجان: 188 کیلومتر
 • ارزینجان تا آماسیا: 367 کیلومتر
 • آماسیا تا بولو: 413 کیلومتر
 • بولو تا ایزمیت: 160 کیلومتر
 • ایزمیت تا استانبول: 102 کیلومتر

به عبارت دیگر، اگر بخواهید از مرز بازرگان تا استانبول بروید، چیزی حدود 1540 کیلومتر باید رانندگی کنید، ولی مطمئن باشید مسیری که قرار است طی کنید، پر از مناظر طبیعی و ساحل و دریاست و حتی متوجه نخواهید شد که در حال رانندگی هستید.

اگر بخواهید از تهران به استانبول رفته و از مرز بازرگان رد شوید، بین 25 الی 27 ساعت باید رانندگی کنید.

در ضمن، مسیری که برای سفر زمینی به استانبول در اینجا برای شما کشیدیم، تنها مسیر دسترسی به استانبول نیست و شما به دلخواه خودتان می‌توانید از مسیرهای دیگری نیز بروید و از شهرهای موجود در مسیرتان لذت ببرید، اما مسیر پیشنهادی ما، می‌شود گفت که سرراست‌ترین و نزدیک‌ترین مسیر است چون همه جاده‌های آن بزرگ و چنده بانده هستند و هم خیلی صاف پیش می‌روند.

همچنین بهتر است بدانید که مرز بازرگان به صورت 24 ساعته فعالیت می‌کند و شما هر زمانی از روز یا شب که برسید، می‌توانید امور مربوط به خروج از کشور را انجام داده و از مرز عبور کنید. در ضمن، اگر قصد دارید که عوارض خروج از کشور را پرداخت کنید، می‌توانید به سامانه پرداخت عوارض خروج از کشور مراجعه کنید و هر چه سریع‌تر، سفر زمینی به استانبول را شروع کنید.

عوارض خروج از کشور برای هر شخص برای بار اول، 220، برای بار دوم، 330 و برای بار سوم، 440 هزار تومان است که می‌توانید از همان سامانه پرداخت عوارض خروج از کشور نسبت به پرداخت آن اقدام کنید.

مرز رازی

مرز رازی که در 65 کیلومتری شهر خوی (آذربایجان غربی) قرار دارد، بعد از مرز بازرگان، انتخاب دوم سایر مسافرین و گردشگران است. یکی از مزایای مرز رازی این است که به شهر وان در ترکیه خیلی نزدیک است (حدودا 90 کیلومتر) و تقریبا 2 ساعت بعد از ورود به کشور ترکیه، هیلی راخت می‌توانید خودتان را به این شهر رسانده و استراحت کنید. اما جاده‌ای که از شهر خوی تا خودِ مرز رازی طی می‌کنید، جاده‌ای کوهستانی و پر پیچ و خم است و با اینکه فاصله بین این دو فقط 65 کیلومتر است، اما نسبتا زمان بیشتری می‌برد.

یکی از مشکلاتی که در مورد سفر به ترکیه با ماشین شخصی وجود دارد، قیمت بنزین در ترکیه است که بسیاری از افرادی که با ماشین شخصی خودشان به ترکیه سفر کرده‏اند، از این موضوع گلایه می‌کنند! به همین دلیل است که مرز رازی از این نظر، برای شما به صرفه‌تر است چراکه اکثر مسیری که طی می‌کنید، در خاک ایران است و اگر نیاز به بنزین داشتید، در ایران با قیمت پایین‌ترین بنزین می‌زنید. همچنین چون مرز رازی به شهر وان نزدیک است، برای رفتن به آنجا سوخت زیادی مصرف نمی‌کنید.

در محوطه مرز رازی، یک پارکینگ بزرگ و روباز فراهم شده است تا اگر بخواهید، ماشینتان را آنجا پارک کرده و با ون‌ها یا تاکسی‌ها به سفرتان ادامه بدهید. این پارکنیگ معمولا به دادِ افرادی که ماشینشان به مشکل می‌خورد می‌رسد و چون امنیت بالایی دارد، دیگر در ادامه سفر نیازی نیست که نگران ماشینتان باشید.

برای اینکه از مرز رازی به شهر استانبول برسید، سه راه متفاوت وجود دارد، ولی این سه راه از نظر مسافت تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند (تفاوتشان بین 80 تا 100 کیلومتراست). یکی از راه‌ها (که کوتاه‌ترین مسیر است) این است که خودتان را به شهر دوغو بایزید رسانده و از آنجا، طبق راهنمایی که در بخش قبلی (مرز بازرگان) عرض کردیم، خودتان را به استانبول برسانید.

مرز رازی برای سفر زمینی به استانبول

اما در این بخش، راه‌ دوم را برای شما توضیح می‌دهیم، چراکه این راه از شهر وان می‌گذرد و بسیاری از مسافرینی که از مرز رازی رد می‌شوند، ترحیج می‌دهند سریعا خودشان را به وان برسانند. به همین دلیل، مسیر مرز رازی تا استانبول که از وان می‌گذرد را برای شما آماده کرده‌ایم:

 • مرز رازی تا شهر وان: 102 کیلومتر
 • وان تا تاتوان: 143 کیلومتر
 • تاتوان تا موش: 83 کیلومتر
 • موش تا بینگول: 114 کیلومتر
 • بینگول تا الازیگ: 142 کیلومتر
 • الازیگ تا مالاتیا: 100 کیلومتر
 • مالاتیا تا کایسری: 341 کیلومتر
 • کایسری تا گلباشی: 304 کیلومتر
 • گلباشی تا بولو: 206 کیلومتر
 • بولو تا دوزجه: 45 کیلومتر
 • دوزجه تا ساکاریا: 86 کیلومتر
 • ساکاریا تا گِبزه: 98 کیلومتر
 • گِبزه تا استانبول: 63 کیلومتر

این یعنی اگر شما بخواهید از مرز رازی تا استانبول را با ماشین شخصی خودتان بروید، باید مسافتی حدود 1827 کیلومتر را رانندگی کنید. البته در قسمت‌های پایانی مسیر، از کنار شهر آنکارا هم رد می‌شوید و اگر دوست داشته باشید، می‌توانید سری به شهر آنکارا هم زده و سپس به مسیر خودتان ادامه بدهید.

اگر بخواهید از تهران به استانبول رفته و از مرز رازی رد شوید، بین 25 الی 27 ساعت باید رانندگی کنید.

درضمن اگر قصد دارید که از مرز رازی وارد ترکیه شوید، بهتر است بدانید که ساعات کاری این مرز مانند مرز بازرگان، شبانه روزی نیست، بلکه در نیمه اول سال از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر و در نیمه دوم سال، از ساعت 09:30 دقیقه صبح تا 04:30 دقیقه بعد از ظهر (به وقت ایران) باز است، و اگر خارج از این ساعات به مرز برسید، لازم است که تا باز شدن مرز در آنجا بمانید. همچنین بهتر است بدانید که مرز رازی فقط اجازه عبور وسایل نقلیه سواری را می‌دهد و اتوبوس یا تریلر حق عبور از این مرز را ندارند.

مرز سرو (Sero)

سومین مرز زمینی ایران با کشور ترکیه، مرز سرو است که در 60 کیلومتری شهر ارومیه (آذربایجان غربی) واقع شده است. اگر از شهر ارومیه بدون ماشین می‌خواهید به مرز سرو بروید، باید در سه راه دخانیات سوار ماشین‌های مرز شده و تا آنجا بروید.

درضمن بهتر است بدانید که مرز سرو، به دلیل نزدیکی به کوهستان‌های برفی، در اکثر روزهای سال آب و هوای سردی دارد و اگر در فصل زمستان می‌خواهید از این مرز بروید، هم خودتان و هم ماشینتان را برای سرما و برف آماده کنید تا به مشکل نخورید.

برای رسیدن به استانبول از مرز سرو چند راه مختلف وجود دارد که در اینجا، دو راه را برای شما توضیح داده‌ایم.

یکی از این راه‌ها این است که خودتان را از مرز سرو به شهر یوکسِکوا برسانید که حدودا 56 کیلومتر راه است. بعد از اینکه به شهر یوکسِکوا رسیدید، می‌توانید از فرودگاه آنجا سوار هواپیما شده و بعد از یک پرواز تقریبا سه ساعته (دو ساعت و پنجاه دقیقه) به استانبول برسید.

مرز سرو برای سفر زمینی به ترکیه

راه دوم این است که خودتان فاصله بین سرو تا استانبول را رانندگی کنید. برای این مسیر، شهرهایی که باید از آن‌ها رد شوید را به همراه مسافت برای شما فهرست کرده‌ایم:

 • سرو تا یوکسِکوا: 56 کیلومتر
 • یوکسِکوا تا روستای سواوستو: 16 کیلومتر
 • سو اوستو تا باشکاله: 68 کیلومتر
 • باشکاله تا تاتوان: 219 کیلومتر
 • تاتوان تا موش: 83 کیلومتر
 • موش تا بینگول: 114 کیلومتر
 • بینگول تا الازیگ: 142 کیلومتر
 • الازیگ تا مالاتیا: 100 کیلومتر
 • مالاتیا تا کایسری: 341 کیلومتر
 • کایسری تا گلباشی: 304 کیلومتر
 • گلباشی تا بولو: 206 کیلومتر
 • بولو تا دوزجه: 45 کیلومتر
 • دوزجه تا ساکاریا: 86 کیلومتر
 • ساکاریا تا گِبزه: 98 کیلومتر
 • گِبزه تا استانبول: 63 کیلومتر

در کل اگر بخواهید از مرز سرو تا استانبول را رانندگی کنید، باید مسیری حدود 1940 کیلومتر را رانندگی کنید. در ضمن مرز سرو مانند مرز بازرگان، به صورت شبانه روزی فعال است و هر زمانی از روز که بخواهید می‌توانید از آن عبور کنید. مرز سرو همچنین علاوه بر سواری، اجازه تردد اتوبوس و تریلی نیز می‌دهد.

اگر بخواهید از تهران به استانبول رفته و از مرز سرو رد شوید، بین 27 الی 29 ساعت باید رانندگی کنید.

قبل از اینکه وارد محوطه مرز سرو بشوید، بازارچه‌ای در این محل قرار دارد که به اسم بازارچه مرزی سرو شناخته می‌شود. این بازارچه چون به مرز نزدیک است، می‌توانید اجناس اصل ترک و سایر برندها را با قیمت‌هایی بسیار مناسب در آن پیدا کنید.

امور اداری خروج از کشور برای ماشین شخصی

اگر تصمیم جدی دارید که سفر به ترکیه را با ماشین شخصی خودتان تجربه کنید، یک سری امور اداری هستند که باید آن‌ها را انجام بدهید و هر کدام از این امور اداری، هزینه مجزای خودشان را دارند ولی خوشبختانه، این هزینه‌ها چندان هم زیاد نیستند و امور اداری هم زمان زیادی لازم ندارد.

 • گواهینامه بین المللی: برای اینکه بتوانید در کشوری خارج از ایران رانندگی کنید، علاوه بر گواهینامه خودتان، به یک گواهینامه بین المللی هم نیاز دارید. البته این بیشتر یک برگه اجازه است تا گواهینامه که مدت اعتبار آن، یک سال است. هزینه این برگه 120 هزار تومان است.
 • پلاک بین المللی: برای سفر زمینی به استانبول با ماشین شخصی، علاوه بر گواهینامه بین المللی، شما برای خودروی خودتان به یک پلاک بین المللی هم نیاز دارید تا بتوانید از مرز رد بشوید. این پلاک متعلق به خودرو است، نه مالکِ خودرو. یعنی زمانی که ماشین خودتان را فروختید، در صورت در اختیار داشتن پلاک بین المللی، باید آن را هم تحویل بدهید چون دیگر استفاده‌ای برای شما ندارد. هزینه صدور پلاک بین المللی برای هر خودرو حدود 360 هزار تومان است. این مورد را ممکن است با اسم پلاک ترانزیت هم بشنوید.
 • برچسب CD و IR: این‌ها برچسب برای شناسایی خودروی شما در کشور خارجی استفاده می‌شوند. البته هیچ اجباری برای نصب این برچسب وجود ندارد ولی اگر می‌خواهید آن را نصب کنید، باید در وسط شیشه عقب خودتان آن را بچسبانید. هزینه این برچسب‌ها روی هم رفته 4800 تومان است.
 • کاپوتاژ و مجوز خروج از کشور: در نهایت باید برای صدور مجوز خروج از کشور برای خودروی خودتان اقدام کنید. هزینه این مجوز 18 هزار تومان است.

در ضمن برای انجام تمامی این اقدامات می‌توانید از وبسایت کانون جهانگردی اتوموبیلرانی جمهوری اسلامی ایران اقدام کنید. اگر هم در این زمینه به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، از روی همین سایت می‌توانید این اطلاعات را به دست بیاورید.

سفر زمینی به استانبول را تجربه کنید!

در این راهنما سعی کردیم اطلاعاتی در مورد سفر زمینی به استانبول از هر سه مرز بین ایران و ترکیه را برای شما توضیح بدهیم. اگر این اطلاعات را قبل از شروع سفرتان داشته باشید، می‌توانید برای فرایند سفر بهتر برنامه ریزی کرده (مثلا برای بنزین یا مکان و شهرهای استراحت) و لذت بیشتری هم ببرید. اگر این سفر را تجربه کرده‌اید، حتما تجربه خودتان را با ما به اشتراک بگذارید چون دوست داریم چنین سفری را از زبان شما بشنویم. اگر هنوز سفرتان را شروع نکرده‌اید و سوال یا مشکلی در این زمینه دارید، حتما به ما اطلاع بدهید تا همین الان رسیدگی کنیم. راستی سه مقاله دیگر هم از جذابیت‌های استانبول در مجله علی بابا داریم که انگیزه سفر به استانبول را برایتان چند صدبرابر کند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

35 دیدگاه
 1. الهه می‌گوید

  سلام . ایا برای سفر زمینی به ترکیه ویزا هم نیاز هست یانه ؟ اعتبار پاسپورت من هم چهار ساله هست لطفا جواب بدید ممنونم

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂 برای اطلاعات دقیق‌تر با کارشناسای ما صحبت کنین:
   0982143900000

  2. ابي می‌گوید

   نه ويزا نياز نيست
   پاستون هم مشكلي نداره

 2. الهه می‌گوید

  سلام. اگه امکان داره راهنمایی کنید.. ایا از راه زمینی رفتن به ترکیه ویزا هم میخواد یانه؟ لطفا جواب بدید

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂 اعتبار پاسپورت شما چقدره؟

   1. الهه می‌گوید

    سلام. اعتبار پاسپورت جهار سال هست لطفا راهنمایی کنید

 3. سارا می‌گوید

  سلام ایا نیشه از طریق مرز زمینی وارد وان‌شد و بعد با هواپیما رفت استانبول؟؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂 بله

 4. مهدی سرور می‌گوید

  واقعاعالی بودوتوضیحات کامل🙏

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام مهدی عزیز 🙂
   ممنون از همراهی شما

 5. همشهری می‌گوید

  آیا بردن قرص متادون برای ترک اعتیاد مجاز است ؟

 6. جیمی می‌گوید

  من شنیدم باید بیمه ترکی هم بشه ماشین، کسی خبر داره از شرایطش؟

  1. علی تهرانی می‌گوید

   جناب آقای خدادوست
   باسلام وعرض خسته نباشید به شما وهمکارانتون بسیار مطالب خوب ومفیدی بود . ممنون وسپاسگزارم

 7. فرشید متقی می‌گوید

  سلام
  شما از هزینه و تعداد عوارضی آزادراه هایی که برای رسیدن از وان به استانبول باید ازش بگذریم اطلاعاتی دارید؟

 8. خسرو می‌گوید

  باسلام
  اگر زمینی تا مرز با ماشین خودمون بریم وانطرف مرز ماشین کرایه ای بدون راننده چطور میشه تهیه کرد واستانبول تحویل بدیم اصطلاحا rent carبگیریم وبرگشت هم همینطور ، تستانبول تحویل بگیریم تا لب مرز ، بعد مرز هم با ماشین خودمون بیایم وشما فرمودین لب مرز پارگینگ خوبی هست

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   بله این امکان فراهمه

 9. هارون می‌گوید

  سلام
  آیا مرز زمینی ترکیه باز هست
  مسافرین میتوانن از طریق مرز زمینی وارد ترکیه شود

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام هارون عزیز 🙂
   ظاهرا اگر اقامت یا پاسپورت کشور ترکیه رو داشته باشین می‌تونین سفر کنین.
   در غیر این صورت بهتره اطلاعات دقیق رو از سفارت بگیرین 🙂