بلیط هواپیما چگونه از چالش به راهکار سفر تبدیل شد؟

حرفه‌ای‌ها چگونه به سفر هوایی می‌روند؟

این روزها تقریبا اسم برادران رایت به گوش هر کسی رسیده و همه‌ ما کمی درباره‌ی تاریخ هواپیما و هوانوردی می‌دانیم اما بلیط هواپیما هم تا امروز راه درازی را طی کرده است.
می‌شود گفت جرقه‌ی سفرهای هوایی با همان اولین پرواز هواپیمای ساخت بشر زده شد. ابتدا فقط اعیان و اشراف می‌توانستند با هواپیما سفر کنند. به مرور شرکت‌های هواپیمایی (ایرلاین‌ها) تشکیل شدند و با فروش بلیط سفر هوایی را برای همه ممکن کردند اما در همان ابتدای تشکیل ایرلاین‌ها، باز هم فقط ثروتمندان امکان خرید بلیط هواپیما را داشتند. در آمریکای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ میلادی، حتی بعضی از ثروتمندان نیز ترجیح می‌دادند به جای هواپیما با قطار سفر کنند، چون دولت قیمتِ بلیط هواپیما را تعیین می‌کرد و بلیط هواپیما بسیار گران بود.
در ۱۹۶۵ کمتر از ۲۰ درصد جمعیت آمریکا یک بار سوار هواپیما شده بودند که این رقم در سال ۲۰۰۰ به ۵۰درصد رسید. یعنی تعداد خریداران بلیط هواپیما از دهه‌ی ۷۰ تا سال ۲۰۱۱ سه‌برابر شد. عجیب‌تر این‌که در سال ۱۹۷۴ شرکت‌های هواپیمایی حق نداشتند بلیط نیویورک ـ لس‌آنجلس را زیر قیمت ۱۴۴۲دلار بفروشند، اما در سال ۲۰۱۴ بلیط هواپیما در همین مسیر به ۲۷۸ دلار رسید! یعنی در عرض ۴۰ سال قیمت این بلیط ۸۰درصد ارزان‌تر شد.
اما این اتفاق چگونه افتاد؟


بیشتر بخوانید: همه‌ چیز درباره آزادسازی قیمت بلیط هواپیما در ایران


قیمت بلیط هواپیما چگونه تعدیل شد؟

بلیط هواپیما چگونه از چالش به راهکار سفر تبدیل شد؟در اوایل دهه‌ی ۷۰ بعد از بالارفتن ناگهانی قیمت بلیط هواپیما، بازار بلیط هواپیما راکد شد. درنتیجه، تیم منتخبی از سناتورها و اقتصاد‌دان‌های آمریکایی در جلسه‌هایی پی‌در‌پی به این نتیجه رسیدند که باید هرچه زودتر از کنترل دولت بر بهای بلیط هواپیما جلوگیری کنند و دولت نباید برای خطوط هوایی، تعیین تکلیف کند. با شناورسازی قیمت بلیط، تنها این خودِ شرکت‌های هواپیمایی هستند که تصمیم می‌گیرند چه بلیطی را در چه زمانی با چه نرخی و چه خدماتی عرضه کنند.

به این ترتیب ایجاد رقابت در بازار سفرهای هوایی به نفع هر دو طرف تمام شد و امکان خرید بلیط هواپیما برای قشر متوسط جامعه فراهم شد. به مرور با ورود کامپیوتر به عرصه‌ی گردشگری و ایجاد سیستم‌های گسترده و پیشرفته‌ای مثل آمادئوس، امکان خرید اینترنتی بلیط هواپیما فراهم شد.

خرید اینترنتی بلیط هواپیما

امروزه به لطف افزایش نفوذ اینترنت، خرید اینترنتی بلیط هواپیما در ایران هم رایج شده است. اما خرید آنلاین بلیط هواپیما و خدمات گردشگری چه مزیت‌هایی دارد که این‌طور مورد استقبال قرار می‌گیرد؟
راحتی جستجو: در گذشته کفش و کلاه می‌کردیم، به آژانس هواپیمایی می‌رفتیم و بعد از ادای پاره‌ای توضیحات به اپراتور آژانس، او برایمان بلیط را پیدا و رزرو می‌کرد. امروزه هرجا که باشیم با همین تلفن همراهمان در ۲ دقیقه می‌توانیم بلیط هواپیما بخریم و فقط کافی است آنلاین باشیم.
حق انتخاب: اگر قبلا اپراتور آژانس کار جستجوی بلیط را حضوری یا تلفنی برایمان انجام می‌داد، امروز می‌توانیم با دوتا تقه روی سامانه‌ی خرید آنلاین بلیط هواپیما ردیفی از گزینه‌های مختلف پروازی را با قیمت، زمان پرواز، ایرلاین و کلاس پروازی پیش چشممان ببینیم و انتخاب کنیم. به نظرتان عالی نیست؟
آسانیِ مقایسه: اگر قبلا باید به چند آژانس سر می‌زدیم و قیمت بلیط و زمان پرواز ایرلاین‌های مختلف را می‌پرسیدیم و باهم مقایسه می‌کردیم، همین کار دست‌کم یک روز کاری وقت می‌برد. امروز همین کار را می‌توانیم با تلفن همراهمان در دو دقیقه انجام دهیم.
خرید آسان در روزهای تعطیل: گاهی پیش می‌آید که در روز تعطیل مجبور باشیم بلیط هواپیما بخریم. مثلا به نشستی فوری دعوت می‌شویم یا پیش می‌آید که فوری خودمان را به خانواده برسانیم. آژانس‌های هواپیمایی در روزهای تعطیل مثل باقی کسب و کارها تعطیل‌اند و بهترین ابزار خرید بلیط هواپیما روی کامپیوتر یا تلفن همراه شماست!


کاملترین سامانه‌ی آنلاین بلیط هواپیما: علی‌بابا؛ بلیط تمام ایرلاین‌های داخلی و خارجی


برای خرید یا رزرو بلیط هواپیما چه مدارکی لازم است؟

آدرس ایمیل: قبل از اقدام به خرید اینترنتی یا رزرو بلیط هواپیما باید در سامانه‌ای که می‌خواهید از آن خرید کنید عضو شوید. برای عضویت هم باید یک آدرس ایمیل داشته باشید. بنابراین اگر هنوز ایمیل ندارید بهتر است همین الان دست به کار شوید.
مشخصات کارت ملی یا گذرنامه: شما وقتی برای خرید بلیط به آژانس هواپیمایی یا دفاتر خدمات گردشگری مراجعه می‌کنید، از شما کارت ملی یا گذرنامه (برای پروازهای خارجی) می‌خواهند. در خرید آنلاین بلیط هم باید مشخصاتتان را وارد کنید. برای این‌که اشتباهی رخ ندهد بهتر است کارت ملی یا گذرنامه‌ی خود و همراهانتان دم دستتان باشد تا مشخصات را از روی آن وارد کنید.
رمز دوم کارت عابربانک عضو شبکه‌ شتاب: برای پرداخت آنلاین در تمام خریدهای آنلاین باید پول را از یک کارت بانکی عضو شتاب پرداخت کنید و کارتتان هم رمز دوم داشته باشد. اگر رمز دوم ندارید، کار سختی نیست؛ به یکی از شعبه‌های خودپرداز بانکی بروید که کارتتان متعلق به آن است. خودتان از طریق دستگاه خودپرداز می‌توانید برای کارتتان رمز دوم تعریف کنید.

قیمت بلیط هواپیما در پروازهای داخلی و خارجی چگونه تغییر می‌کند؟

قیمت بلیط هواپیما بیشتر وقت‌ها اولین عاملی است که مسافران در خرید بلیط هواپیما در نظر می‌گیرند. عوامل متفاوتی روی قیمت بلیط هواپیما تاثیر می‌گذارند که آن‌ها را تک به تک بررسی می‌کنیم.
مهمترین عامل تفاوت قیمت بلیط هواپیما تفاوت کلاس‌های پروازی است. به طور معمول قیمت بلیط در سه کلاس فرست‌کلاس، بیزینس و اکونومی متفاوت است. ایرلاین‌ها این سه کلاس را در مختصات خودشان تعریف می‌کنند و مثلا بعضی ایرلاین‌ها فقط پروازهای اکونومی دارند یا اصلا صندلی فرست‌کلاس ندارند.


بیشتر بخوانید: قیمت بلیط هواپیما و عوامل موثر بر آن


کلاس‌های پروازی در ایرلاین‌های خارجی

بلیط هواپیما چگونه از چالش به راهکار سفر تبدیل شد؟فرست‌کلاس (First Class): اگر قیمت بلیط برایتان مهم نیست، فرست کلاس بهترین و گران‌ترین گزینه‌ است. درواقع یک مبل‌ راحت تک‌نفره‌ در یک فضای خصوصی در اختیار شماست که به تختخواب نیز تبدیل می‌شود. بالش و پتو و تلویزیون اختصاصی، اینترنت و… همه جور سرگرمی و امکانات مهیاست. غذا و نوشیدنی را هم طبق میلتان از منو سفارش می‌دهید. مهمانداران دور و برتان می‌چرخند و حسابی بهتان رسیدگی می‌کنند. ترانسفر و چک این مسافران فرست‌کلاس از باقی مسافران جداست. در این کلاس پروازی، قیمت بلیط هواپیما شش تا ده ‌برابر کلاس اکونومی است.
کلاس تجاری یا بیزینس (Business Class): قیمت بلیط در این کلاس از فرست‌کلاس ارزان‌تر و از کلاس اقتصادی گران‌تر است. در این کلاس، صندلی‌ها در کابین خصوصی قرار ندارند اما تقریبا به یک تختخواب راحت تبدیل می‌شوند چون تعداد و ردیف‌ صندلی‌ها بسیار کمتر از کلاس اقتصادی است تا فضای صندلی‌ها راحت باشد. در کابین تلویزیون و اینترنت وجود دارد. غذا را از منو سفارش می‌دهید و مهماندارها حسابی هوایتان را دارند. در کلاس بیزینس نیز کانتر چک این و ترانسفر با مسافران عادی متفاوت است.
کلاس عادی یا اکونومی (Economy Class): صندلی‌های کلاس اکونومی بیشترین تعداد مسافران را در آسمان‌ جابه‌جا می‌کنند، به‌خصوص مسافران سفرهای تفریحی و تورها. این کلاس را تقریبا همه خوب می‌شناسیم؛ صندلی‌های عادی که روی دسته‌شان دکمه‌ای دارند که پشتی‌شان را عقب و جلو می‌بریم و یک میز متحرک غذا متصل به پشتی صندلی جلویی‌مان داریم! نوع غذا را هم که خود شرکت تعیین می‌کند. حتی بعضی شرکت‌های هواپیمایی با حذف سرو غذا و… قیمت بلیط هواپیما را باز هم پایین‌تر می‌آورند تا مشتری بیشتری جذب کنند. البته بعضی شرکت‌ها مثل لوفتانزا و ترکیش ایرلاین در کلاس اکونومی هم خدمات بهتری نسبت به سایر ایرلاین‌ها دارند.
در حال حاضر (۱۳۹۶) در میان ایرلاین‌های داخلی تنها هواپیمایی معراج است که صندلی‌های فرست‌کلاس دارد.


بیشتر بخوانید: راهنمای کلی خرید آنلاین بلیط هوایپما


گاهی اوقات در وب‌سایت‌ها یا پیامک‌های تبلیغاتی به قیمت‌های عجیبی برمی‌خوریم. مثلا «تهران ـ کیش فقط ۷۰ هزار تومان». بیشتر این تخفیف‌ها مربوط به بلیط‌های چارتر هستند و بله، یک دسته‌بندی مهم دیگر هم داریم که بر قیمت بلیط هواپیما تاثیر می‌گذارد.

بلیط هواپیما معراج و کلاس‌های پروازی

فرست کلاس: تعدادی از هواپیماهای این شرکت صندلی فرست کلاس دارند. امکانات و خدمات کلاس درجه یک معراج مانند فرست‌کلاس در سراسر دنیا شامل صندلی‌های مدرن و بسیار راحت، پذیرایی و مهمانداری عالی و تلویزیون، اینترنت و سرگرمی‌های داخل پروازی می‌شود.
بیزینس: این شرکت در کلاس تجاری نیز از صندلی‌های مدرن و راحت بهره می‌برد که قابلیت تبدیل به تختخواب را دارند. کترینگ و پذیرایی عالی، سرگرمی های پروازی و صندلی های دارای LCD از امکانات دیگر این کلاس است.
اکونومی: هواپیمایی معراج با اعمال تغییر چیدمان صندلی‌ها در کلاس اقتصادی، نسبت به بسیاری از ایرلاین‌های داخلی و خارجی فضای بیشتری در کلاس اقتصادی در جلوی پای مسافر فراهم کرده است.

بلیط هواپیما ماهان و کلاس‌های پروازی

کلاس تجاری: بیزینس کلاس ماهان محیطی ایده‌آل برای استراحت، کار یا مطالعه است. صندلی علاوه بر فضای کافی، امکان تنظیم دارد. مسافران می‌توانند از تلویزیون‌های ۴۲‌ اینچ کابین هواپیما به طور زنده صعود و فرود هواپیما را تماشا کنند و در طول پرواز نیز برنامه‌های ورزشی، ‏طنز و برنامه‏های آموزشی سرگرم شوند. در پروازهای بالای ۳ساعت (بیشتر پروازهای خارجی) کیف ملزومات بهداشتی، آرایشی و تحریری هدیه داده می‌شود. همچنین مسافران ماهان می‌توانند با خرید بلیط هواپیما بیزینس‌کلاس از مهماندار فهرست فیلم‌ بگیرند یا از دستگاه پخش شخصی خود فیلم مورد علاقه‌شان را تماشا کنند یا موسیقی مورد نظرشان را بشنوند.
کلاس اقتصادی: ماهان با در نظر گرفتن ۳۱ اینچ فضای جلوی صندلی در این کلاس معمولی پروازی، فضای راحتی را برای مسافران فراهم کرده است.

بلیط هواپیما ایران ایر و کلاس‌های پروازی

ایران ایر نیز از ایرلاین‌های داخلی است که در حال حاضر دو کلاس‌ پروازی متفاوت ارائه می‌کند که کلاس اکونومی آن مانند بقیه است و کلاس تجاری آن «هما کلاس» نام دارد. مسافرانی که بلیط هواپیما هما کلاس می‌خرند، از خدمات متفاوت و خاص هما مانند استفاده از صندلی قابل تنظیم، فضای راحت و چک این و گیت متفاوتی از مسافران معمولی بهره می‌برند. در این کلاس پروازی بهره‌مند می‌شوند. ایران‌ایر برای هر دو کلاس هما و اکونومی مدل‌های نرخی متفاوتی تعریف کرده است که در زیر می‌بینید:
هما کلاس: گروه‌های نرخی I, J, C
کلاس اکونومی: گروه‌های نرخی Y, L, N, M, Q, V

کلاس‌های پروازی در ایرلاین‌های داخلی دیگر

علاوه بر شرکت‌های ماهان، معراج و ایران‌ایر، در حال حاضر (۱۳۹۶) ایرلاین‌های آسمان، اترک، قشم ایر، کاسپین و کیش ایر نیز بلیط‌های مربوط به کلاس پروازی اکونومی و بیزینس را عرضه می‌کنند و شرکت‌های آتا، ایران ایر تور، تابان، تفتان، زاگرس و نفت تنها بلیط اکونومی عرضه می‌کنند و کلاس تجاری و فرست کلاس ندارند.


علی‌بابا: خرید آنلاین بلیط تمام پروازها، تمام کلاس‌های پروازی


چرا قیمت بلیط هواپیما در پروازهای یک مسیر فرق می‌کند؟

گاهی اوقات در وب‌سایت‌ها یا پیامک‌های تبلیغاتی به قیمت‌های عجیبی برمی‌خوریم. مثلا «تهران ـ کیش فقط ۷۰ هزار تومان». بیشتر این تخفیف‌ها مربوط به بلیط‌های چارتر هستند و بله، یک دسته‌بندی مهم دیگر هم داریم که بر قیمت بلیط هواپیما تاثیر می‌گذارد: بلیط سیستمی و بلیط چارتر. البته این‌که بگوییم مثلا بلیط چارتر از سیستمی ارزان‌تر است یا بالعکس درست نیست اما در ادامه متوجه خواهید شد که سیستمی یا چارتر بودن بلیط چطور می‌تواند بر قیمت بلیط هواپیما در یک مسیر پروازی تاثیر بگذارد.

ما در مجموعه علی‌بابا از ابتدای کار تا امروز میلیون‌ها کیلومتر سفر خلق کرده‌ و بخش بزرگی از مسافران پروازهای داخلی را راهی سفر کرده‌‌ایم به طوری که شرکت‌های هواپیمایی داخلی بیشترین میزان بلیط پروازهای داخلی خود را از طریق علی‌بابا به فروش رسانده‌اند.

بلیط چارتر

بسیاری از مسافران که دنبال بلیط ارزان هواپیما می‌گردند، گاهی به قیمت‌های عجیب و غریبی در پروازهای چارتر می‌رسند. مثلا بلیط هواپیما تهران مشهد فقط ۸۰ هزار تومان! بعضی آژانس‌ها تمام صندلی‌های یک پرواز یا بخشی از آن‌ها را از شرکت‌های هواپیمایی پیش‌خرید می‌کنند و قیمت بلیط را خودشان تعیین می‌کنند به این پروازها چارتر، به این آژانس‌ها چارترکننده و به ایرلاین‌هایی که پرواز خود را به آژانس‌ها چارتر می‌دهند، چارتردهنده می‌گویند. اولین نکته‌ای که در خرید بلیط چارتر باید به آن دقت کنید، این است که معمولا قیمت بلیط چارتر به میزان تقاضای مسافر بستگی دارد و اگر در ایام پرسفر اقدام به خرید بلیط چارتر کنید، ممکن است گرانتر از حد معمول تمام شود. مثلا در ایامی مثل نوروز یا تعطیلات تابستانی که تقاضا برای بلیط هواپیما زیاد می‌شود، چارترکننده‌ها قیمت بلیط را بالا می‌برند. معمولا هرچه به زمان پرواز نزدیک می‌شویم، قیمت بلیط هواپیما در پروازهای چارتر پایین می‌آید. همچنین در پروازهای چارتری بر خلاف بلیط سیستمی قیمت بلیط هواپیما برای بزرگسالان و کودکان یکسان است.


بیشتر بخوانید: چارتر چارتر که می‌گویند یعنی چه؟


بلیط هواپیما سیستمی

این بلیط‌ همیشه نرخ یکسانی دارد و قیمت بلیط هواپیما در این پروازها طبق نرخ مصوب خود شرکت هوایی تعیین می‌شود. برنامه‌ی پروازی مشخصی دارند و خلاصه همه‌چیزشان شسته‌رفته و مرتب است. تفاوت مهم این بلیط‌ها با بلیط‌های چارتر در استرداد است. شما به هر دلیلی که قبل از سفر بلیط را برگردانید، شرکت‌ها مبلغی را به عنوان جریمه‌ی کنسلی از قیمت بلیط هواپیما کم می‌کنند و پول شما را پس می‌دهند.

قیمت بلیط هواپیما سیستمی برای گروه‌های سنی متفاوت

یکی از تفاوت‌های بلیط سیستمی با چارتر در این است که قیمت بلیط سیستمی برای گروه‌های سنی متفاوت فرق می‌کند. در پرواز سیستمی برای بلیط نوزادان باید بین ۱۰ تا ۳۰درصد قیمت بلیط بزرگسالان را بپردازید که این میزان درصد به ایرلاین بستگی دارد.
بلیط هواپیما سیستمی برای کودکان بین ۵۰ تا ۷۵درصد قیمت بلیط بزرگسالان است.
در پروازهای چارتر بهای بلیط برای تمام مسافران ۲سال به بالا یکسان است. بنابراین اگر در گروهی خانوادگی یا دوستانه سفر می‌کنید که در میانتان کودکان و نوزادان نیز وجود دارند، بلیط سیستمی به‌صرفه‌تر است.

چرا خرید آنلاین بلیط هواپیما ازسامانه‌ی علی‌بابا؟

علی‌بابا به عنوان اولین سامانه‌ دارای نماد تجارت الکترونیک در زمینه‌ی خرید آنلاین بلیط هواپیما در سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. ما در مجموعه علی‌بابا از ابتدای کار تا امروز میلیون‌ها کیلومتر سفر خلق کردیم و بخش بزرگی از مسافران پروازهای داخلی را راهی سفر کرده‌‌ایم به طوری که شرکت‌های هواپیمایی داخلی بیشترین میزان بلیط پروازهای داخلی خود را از طریق علی‌بابا به فروش رسانده‌اند و امروز به رهبر بی‌رقیب بازار خرید آنلاین بلیط هواپیما تبدیل شده‌ایم.

نماد اعتماد تجارت الکترونیک: این نماد که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر می‌شود، عامل مهمی در توسعه‌ی تجارت الکترونیکی است. در سال‌های گذشته بعضی شرکت‌های خدمات مسافرتی به صورت محدود خدمات آنلاین بلیط و رزرو هتل ارائه می‌کردند، اما علی‌بابا اولین خدمات‌دهنده‌ی آنلاین سفر و گردشگری در ایران است که به عنوان کاملترین سامانه‌ی آنلاین خرید بلیط هواپیما موفق به کسب نماد اعتماد تجارت الکترونیک شده است.

پشتیبانی ۲۴ساعته: واحد پشتیبانی علی‌بابا (کال سنتر) مستقر در نزدیکی فرودگاه مهرآباد تهران، با مجموعه‌ی بزرگی از نیروهای فعال و آموزش‌دیده اولین واحد پشتیبانی خدمات گردشگری است که به صورت حرفه‌ای و شبانه‌روزی در حال پاسخ‌گویی و رفع مشکلات احتمالی تماس‌گیرندگان است.

استرداد آنلاین: تا قبل از سامانه‌ خرید آنلاین بلیط هواپیما در علی‌بابا مسافران در صورتی که می‌خواستند بلیط خود را پس بدهند می‌بایست با در دست داشتن اصل بلیط و مدارک شناسایی در دفاتر فروش بلیط حضور پیدا می‌کردند که فرآیندی پر دردسر و وقت‌گیر بود. ما با آنلاین کردن استرداد بلیط، این فرآیند را از لحاظ زمانی برای مسافر بسیار کوتاه کردیم. کافی است کاربر با چند کلیک ساده بلیط را برگرداند و مبلغ آن را به‌صورت آنلاین در حساب خود دریافت کند.

بلیط هواپیما به مقاصد خارجی: در گذشته در ایران نیز مسافران پروازهای خارجی فقط با داشتن کارت‌های اعتباری ویزاکارت یا مستر کارت و غیره قادر به خرید یا رزرو بلیط هواپیما خارجی بودند. در سال ۱۳۹۵ موفق شدیم بلیط هواپیما به بیشتر کشورهای خارجی را به صورت آنلاین ارائه کنیم. به این ترتیب مسافران ایرانی توانستند بلیط هواپیما را به تمام مسیرهای اروپایی و آسیای شرقی، آمریکا و کانادا به صورت آنلاین و تنها با کارت عابربانک ایرانی تهیه کنند.

اضافه شدن بلیط قطار: بلیط قطار از اواخر سال ۱۳۹۴ روی سامانه‌ی علی‌بابا قرار گرفت. با تلاش‌های مستمر همکاران و مدیران مجموعه، امروز در علی‌بابا کامل‌ترین سامانه‌ی خرید آنلاین بلیط قطار را فراهم کرده‌ایم که بلیط تمام قطارهای موجود در شبکه‌ی ریلی کشور را با کیفیت مشابه خدمات بلیط هواپیما عرضه می‌کند.

اپلیکیشن بلیط هواپیما و قطار: با تلاش مدیران و همکارانمان موفق شدیم اپلیکیشن علی‌بابا را در سال ۱۳۹۵ ارائه کنیم. این اپلیکیشن علاوه بر دارا بودن بلیط تمام پروازهای داخلی و شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی داخلی، امکانات و ویژگی‌های گوناگونی دارد که اپلیکیشن علی‌بابا را به پرفروش‌ترین اپلیکیشن حوزه‌ی سفر و گردشگری تبدیل کرده است.

استقبال کم‌نظیر به زبان آمار: در آخر با افتخار اعلام می‌کنیم که در سال ۱۳۹۵ یک‌چهارم کاربران اینترنت از وب‌سایت علی‌بابا دیدن کرده‌اند و ۹۷/۲درصد از مشتریان ما علی‌بابا را به دیگران توصیه کرده‌اند.


بیشتر بخوانید: پایانی بر دردسرهای متقاضیان بلیط قطار


اپلیکیشن علی‌بابا محبوب‌ترین اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما و بلیط قطار

بلیط هواپیما چگونه از چالش به راهکار سفر تبدیل شد؟اگر مسافر حرفه‌ای هستید، حتما تا حالا با اپلیکیشن‌های خرید بلیط سر و کار داشته‌اید، تقریبا کارکرد تمام اپلیکیشن‌های خرید بلیط شبیه هم است اما اپلیکیشن علی‌بابا تفاوت‌هایی دارد که آن را نسبت به نمونه‌های مشابه متمایز کرده و به پرفروش‌ترین اپلیکیشن حوزه‌ی سفر تبدیل کرده است.

هواپیما و قطار: از مهمترین ویژگی‌های این اپلیکیشن امکان رزرو و خریدِ بلیط هواپیما و بلیط قطار در یک اپلیکیشن است. یعنی علاوه بر جست‌وجو و رزرو بلیط پروازهای تمام ایرلاین‌های داخلی، می‌توانید تمام بلیط‌های قطار رجا و شرکت‌های خصوصی حمل و نقل ریلی را در مسیرهای مختلف جست‌وجو و تهیه کنید.

استرداد آنلاین: به غیر از استرداد آنلاین بلیط هواپیما، در آنلاین کردن استرداد بلیط قطار نیز پیشرو بودیم. در گذشته یکی از دردسرهای عرصه‌ی خرید و فروش بلیط قطار، استرداد آن بود. کسی که حتی عادت داشت بلیط قطار را آنلاین بخرد، برای استرداد بلیط مجبور بود از بلیطی که خریده پرینت بگیرد و صرفاً با مراجعه‌ی حضوری به آژانس‌ها و مراکز فروش بلیط هزینه‌اش را پس بگیرد. اپلیکیشن علی‌بابا فرایند استرداد بلیط قطار را به قدری ساده کرده که به راحتی می‌شود تنها با چند اشاره‌ی انگشت روی موبایل در زمانی زیر دو دقیقه بلیط قطار را استرداد کرد.

خرید اعتباری: در اپلیکیشن، شما می‌توانید با مبلغ اعتبارتان خرید کنید. یعنی مبلغی را به حساب کاربری‌تان وارد کنید و با استفاده از آن خرید کنید؛ به این ترتیب که در هر بار خرید بلیط لازم نیست به درگاه بانکی هدایت شوید و می‌توانید از همان مبلغ اعتبارتان استفاده کنید. اما برای شارژ اعتبار باید از طریق درگاه بانکی اقدام کنید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.