چارتر چارتر که می‌گویند، یعنی چه؟

پیش از هر چیز بهتر است ابتدا یک تعریف دقیق از چارتر به شما بگوییم.

معنی چارتر چیست؟

چارتر از کلمات بسیار پرکاربرد بازار گردشگری است. چارتر به معنی دربست کردن است یا بهتر بگوییم: دربست کرایه کردن. در حقیقت وقتی یک آژانس یا یک شخص حقیقی تعدادی از صندلی‌های هواپیما یا تمام صندلی‌های یک هواپیما را برای مدت مشخصی اجاره کند، یعنی آن تعداد صندلی را چارتر کرده‌ است.

البته چارتر کردن تنها به هواپیما و دیگر وسایل نقلیه محدود نمی‌شود، در هتل هم وقتی یک آژانس یا شخص حقیقی تعدادی از تخت‌های یک هتل را برای مدت مشخصی کرایه کند، یعنی آن تعداد تخت را چارتر کرده است.

به غیر از آژانس‌های هواپیمایی، بعضی شرکت‌ها و ادارات دولتی و خصوصی هم هواپیما یا هتل را برای کارکنان خود چارتر می‌کنند. مثلا اگر تعدادی از کارکنان یک شرکت برای مدتی در سال دائم در سفر هوایی باشند، به نفع آن موسسه یا اداره است که هواپیما یا هتل را برای کارکنان خود چارتر کند. چون چارترکردن مانند خرید عمده است و بالطبع صرفه‌جویی هزینه را در پی دارد. در ادامه به انواع چارتر بر اساس ظرفیت می‌پردازیم:


جستجو و خرید بلیط قطار در علی بابا


انواع چارتر بر اساس ظرفیت صندلی

فول چارتر (Full Charter): به حالتی می‌گویند که تمام صندلی‌های یک پرواز چارتر می‌شوند.
سیت چارتر (Seat Charetr): وقتی است که بخشی از صندلی‌های یک پرواز چارتر می‌شوند.

به طور کل به آژانس یا شخصی که تمام یا بخشی از صندلی‌های یک پرواز را چارتر می‌کند، چارترکننده می‌گویند و چارتردهنده نیز ایرلاینی است که صندلی‌هایش را در پرواز اجاره می‌دهد.

انواع چارتر بر اساس زمان

بر اساس زمان ما سه نوع چارتر داریم که به طور کامل بررسی خواهیم کرد:

پرواز چارتر چیست

1- پرواز چارتر شناور

در این حالت چارترکننده مثلا برای سه ماه تابستان  تمام یا بخشی از صندلی‌های یک پرواز را چارتر می‌کند و بلیط رفت و برگشتِ آن را در همین سه ماه می‌فروشد. بلیط برگشت در این حالت محدودیت زمانی ندارد. مثلا بعضی از ایرلاین‌های ایرانی صندلی‌ها یا تمام هواپیمای خود را در مسیر فرودگاه ازمیر و فرودگاه اسپارتا در ترکیه چارتر می‌دهند. در نتیجه تمام تورهای این مسیر روی پروازهای چارتر برقرار می‌شوند.

[irp posts=”695″ name=”الفبای خرید بلیط چارتر”]

2- پرواز چارتر بک تو بک (Back To Back)

پرواز چارتر بک تو بک، مربوط به زمانی است که چارترکننده موظف می‌شود بلیط‌های چارترش را یا یک فاصله‌ی زمانی مشخص بین زمان رفت و برگشت بفروشد. مثلا شما یک بلیط چارتر به مقصد استانبول می‌خواهید و اپراتور به شما می‌گوید تاریخ بلیط برگشتتان باید حداکثر تا دوهفته بعد از پرواز رفت باشد.

3- پرواز چارتر بلاک (Block)

در این حالت چارترکننده باید بلیط‌های پروازش را در یک تاریخ مشخص رفت و یک تاریخ مشخص برگشت بفروشد. یعنی وقتی برای خرید این بلیط مراجعه می‌کنید، اپراتور به شما می‌گوید مثلا فقط در تاریخ ۲۲ مرداد بلیط رفت و ۲۷ مرداد بلیط برگشت پرواز چارتر مسیر مورد نظرتان را دارد و در تاریخ‌های دیگر موجود نیست.

تفاوت بلیط چارتر و سیستمی در چیست؟

در ادامه به چهار تفاوت مهم بلیط چارتر و سیستمی اشاره خواهیم کرد:

گاهی در وب‌سایت‌های مخصوص فروش بلیط چارتر یا در پیامک‌های تبلیغاتی قیمت‌های عجیب و وسوسه‌کننده‌ای به چشممان می‌خورد. مثلا بلیط تهران ـ مشهد فقط ۸۰هزار تومان. برای بسیاری از مسافران سوال پیش می‌آید که چرا بهای این بلیط‌ها این‌قدر ارزان است؟

چارترکننده بهای بلیط‌های پرواز را پیشاپیش پرداخته است و اگر بلیط‌هایش در تاریخ مد نظرش به فروش نرسد، دچار خسارت مالی می‌شود. بنابراین گاهی اوقات (البته در موارد معدودی) به خصوص نزدیک زمان پرواز، حاضر است بلیطش را به هر قیمتی بفروشد تا خسارت کمتری متحمل شود.

قیمت بلیط چارتر به دو عامل زمان و تقاضا بستگی دارد. در زمان‌هایی که تقاضا برای سفر زیاد است، مثل تعطیلات تابستانی یا عید نوروز، بلیط چارتر فرقی با بلیط سیستمی ندارد و حتی ممکن از بلیط سیستمی گران‌تر نیز فروخته شود. اما به طور کلی در پروازهای چارتر هرچه به زمان پرواز نزدیک‌تر باشید، ممکن است بلیط ارزان‌تری پیدا کنید.

تفاوت پرواز سیستمی و چارتر

چارترکنندگان معتبر

چارترکنندگان اصلی آژانس‌هایی هستند که برای چارترکردن پروازها یا صندلی‌ها با ایرلاین‌ها قرارداد می‌بندند و بلیط ان را ارائه می‌کنند. عده‌ی دیگری از چارترکنندگان نیز وجود دارند که خودشان طرف اصلی قرارداد نیستند و دوباره پرواز یا صندلی را از چارترکنندگان اصلی، چارتر می‌کنند! بارها پیش آمده که مسافرانی که بلیطشان را از چارترکنندگان اصلی تهیه نکرده‌‌اند، از بی‌برنامگی و آشفتگی این پروازها شکایت می‌کنند. مثلا مسافر با خیال راحت کیفش را برمی‌دارد و راس ساعت مقرر خودش را به فرودگاه می‌رساند و پای پرواز تازه متوجه می‌شود علی‌رغم خرید بلیط، اسمش در فهرست پرواز نیست! برای پرهیز از مشکلات این‌چنینی تنها راه حل این است که بلیط چارتر را تنها از مراجعی تهیه کنید که فقط بلیط‌های چارترکنندگان اصلی و معتبر را ارائه می‌کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱ دیدگاه
  1. مهران می‌گوید

    بسیار عالی توضیح دادید. سپاسگزار