خرید بلیط هواپیما چارتر

پرواز چارتر چیست و چه فرقی با پرواز سیستمی دارد؟

آشنایی با صفرتاصد پرواز چارتر

پرواز چارتر از آن عباراتی است که در عرصه‌ سفر هوایی و گردشگری زیاد به آن برمی‌خوریم. بیشتر پیامک‌های تبلیغاتی آژانس‌های گردشگری و پیشنهادهای ویژه‌ لحظه‌آخری زیر سر همین پرواز چارتر است. اما ببینیم داستان این پرواز و بلیط چارتر چیست و چه مزایا و معایبی برای شما دارد.

پرواز چارتر بخش بزرگی از حمل‌ونقل هوایی کشوریمان را در بر می‌گیرد و گل سرسبد جستجوهای کاربران فضای مجازی درباره‌ی بلیط هواپیما است.

واژه‌ چارتر در معنای لغوی آن به معنیِ «دربست کرایه دادن» است. در حوزه‌ی صنعت گردشگری هرچیزی که به تعداد زیاد موجود باشد و قابلیت فروش یا اجاره داشته باشد، می‌تواند چارتر شود. هر وسیله‌ نقلیه‌ عمومی که تعداد زیادی صندلی داشته باشد، یا هر هتل یا مرکز اقامتی که تعدادی تخت و اتاق مناسب داشته باشد، قابلیت چارتر کردن دارند، مثلا صندلی‌های هواپیما یا تخت‌های هتل قابلیت چارتر کردن دارند.

 چارترکننده: به آژانس‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی که بخشی یا همه صندلی‌های یک پرواز با تخت‌های هتل را اجاره می‌کنند، چارترکننده می‌گویند.

 چارتردهنده: به آن شرکت هواپیمایی (ایرلاین) یا هتلی که صندلی‌های پرواز و تخت‌های اتاق‌هایشان را اجاره می‌دهند، چارتردهنده می‌گویند.

این‌ها کلیاتی درباره‌ی مفهوم چارتر بودند. حالا می‌خواهیم کمی روی عبارت پرواز چارتر تمرکز کنیم. می‌خواهیم بدانیم پرواز چارتر چیست و چه ویژگی‌هایی دارد.

پرواز چارتر چیست؟

وقتی که تمام صندلی‌های یک هواپیما در یک مسیر پروازی در اختیار چارترکننده قرار بگیرد به آن پرواز چارتر می‌گوییم. مثلا وقتی که آژانس هواپیمایی یک مسیر پروازی مثلا تهران ـ استانبول یا تهران ـ مشهد را برای مدتی چارتر کند، به آن پرواز استانبول یا مشهد، پرواز چارتر می‌گویند.

در این مثال، پرواز تهران استانبول و پرواز تهران مشهد از مسیرهای پرطرفداری‌اند، که همیشه متقاضی دارند و پرواز این مسیرها به‌صورت سالانه چارتر می‌شود. اما چارتر بعضی مسیرها برای مدت کوتاه‌تری برقرار می‌شود، مثلا فرض کنیم یکی از شرکت‌های هواپیمایی به سفارش بعضی آژانس‌ها یا شرکت‌های گردشگری، پرواز تهران ـ آمستردام را برای مدت سه‌ماه چارتر کند. در کل به دلیل وجود متغیرهایی مثل زمان و مسیر پروازی، عرصه‌ی پرواز چارتر تنوع و گوناگونی زیادی دارد.

اما فقط آژانس‌ها و دفاتر خدمات گردشگری نیستند که پرواز را چارتر می‌کنند. سازمان‌ها، ارگان‌ها، اداره‌ها، باشگاه‌های ورزشی و درکل هر نهاد دولتی و خصوصی که برای تعداد زیادی از نیروهای زیرمجموعه‌اش به بلیط هواپیما نیاز داشته باشد، ترجیح می‌دهد به‌جای خرید بلیط برای تک‌تک کارکنانش، پرواز چارتر بگیرد. در این شرایط هم هزینه‌ی آن سازمان کمتر می‌شود و هم برای نیروهایش در طول پرواز اختیار و راحتی بیشتری دارند.

• پرواز چارتر یعنی دربست کرایه کردن هواپیما برای یک بازه زمانی معین.

تفاوت پرواز چارتر و پرواز سیستمی

بالاتر پرواز چارتر را برایتان تعریف کردیم. در این بخش ابتدا پرواز سیستمی را به شما معرفی می‌کنیم، سپس به تفاوت پرواز چارتر و سیستمی می‌پردازیم.

پرواز سیستمی چیست؟

شرکت‌های هواپیمایی (ایرلاین‌ها) بنا به امکانات و شرایط‌شان، مسیرهای پروازی مختلفی دارند که طبق برنامه‌ریزی سالانه در آن مسیرها، در طول هفته یا ماه، پروازهایی با قیمت مشخص برقرار می‌کنند که به این پروازها، پرواز سیستمی می‌گویند. بلیطی هم که برای این پرواز خریده شده باشد، بلیط سیستمی نام دارد.

تفاوت پرواز سیستمی و چارتر

در ادامه به سه مورد از مهم‌ترین تفاوت‌های پرواز سیستمی و چارتر اشاره خواهم کرد:

۱- برنامه زمانی

تفاوت مهم پرواز سیستم با پرواز چارتر در این است که برنامه‌ پرواز سیستمی در طول هفته و ماه و هزینه‌‌شان مشخص است. شما می‌توانید مثلا از چند ماه قبل به مقصد زوریخ بلیط هواپیما بخرید و هزینه‌اش را بپردازید و بعدا بنا به تغییر شرایط سفرتان تاریخ پروازتان را جابه‌جا کنید.

۲- شرایط سنی

یکی دیگر از ویژگی‌های پرواز سیستمی این است که در این پروازها قیمت بلیط بر اساس شرایط سنی تعریف می‌شود. مثلا بهای بلیط برای گروه سنی بزرگسالان، کودکان و نوزادان متفاوت است. در بلیط‌های سیستمی بلیط نوزادان، کم‌هزینه‌ترین بلیط، و بلیط بزرگسالان، گران‌ترین بلیط است. بلیط چارتر تنها برای نوزادان زیر دوسال ارزان‌تر است.

قیمت بلیط چارتر برای کودکان ۲ تا ۱۲ سال و بزرگسالان یکسان است؛ تنها قیمت بلیط چارتر نوزادان زیر ۲ سال کمتر از قیمت بلیط بزرگسالان است. اما در بلیط سیستمی علاوه بر اینکه برای بلیط نوزادان زیر ۲ سال خود، مبلغ کمتری پرداخت می‌کنید برای کودکان ۲ تا ۱۲ سال هم به میزانی از مبلغ بلیط کاسته می‌شود.

۳- هزینه بلیط

یکی از تفاوت‌های اصلی بلیط چارتر با بلیط سیستمی در قیمت بلیط است. در مورد بلیط‌های سیستمی مهم‌‎ترین نکته‌ای که وجود دارد، این است که هر چه به زمان پرواز نزدیک باشد، یا به عبارت دیگر هرچقدر شما دیرتر بلیط خود را بخرید، بلیط شما گران‌تر می‌شود، با این اوصاف هرچقدر زودتر بلیط سیستمی را خریداری کنید، بلیط شما ارزان‌تر می‌شود.

در مورد هزینه بلیط چارتر در ادامه مفصلا صحبت خواهیم کرد، اما به طور کلی لازم است بدانید، بلیط چارتر عموما ارزان‌تر از بلیط سیستمی است، چراکه کل بلیط‌های یک پرواز به صورت عمده توسط یک شرکت خریداری شده، بنابراین هزینه بلیط ارزان‌تر می‌شود. اما نکته‌ای که در مورد بلیط چارتر وجود دارد، این است که قیمت بلیط متغیر است و معمولا هرچقدر به پرواز نزدیک می‌شود، قیمت آن پایین‌تر می‌شود. (به این نوع خاص از بلیط چارتر بلیط لحظه آخری می‌گویند).

برای مشاهده بلیط‌های چارتر، کافی است به صفحه بلیط چارتر در سایت علی بابا مراجعه کنید.

قیمت‌گذاری بلیط چارتر

و اما حالا وقت آن است که کمی مفصل‌تر به مبحث قیمت‌گذاری بلیط چارتر بپردازیم.

آیا قیمت بلیط چارتر متغیر است؟

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم پرواز چارتر، ریسک ناشی از پر یا خالی بودن پرواز است که به‌طور مستقیم متوجه چار‌ترکننده است. چارترکننده به دلیل این‌که از پیش، هزینه‌ی تک‌تک صندلی‌های پرواز را پرداخته، ترجیح می‌دهد تمام صندلی‌های پروازش پر شوند و تمام بلیط‌های آن پرواز را بفروشد. به همین دلیل برای فروش بلیط چارتر ابزار متنوعی را به کار می‌برد. به‌ویژه وقتی به زمان پرواز نزدیک می‌شویم، برای این‌که تمام بلیط‌هایش را بفروشد، قیمت بلیط را کاهش می‌دهد. در این شرایط خرید بلیط پرواز چارتر برای یک خانواده‌ی شلوغ با تعداد کودکان زیاد (مثلا هفت‌ساله و پنج‌ساله و سه‌ساله)، به صرفه است. اما باز هم راه بی‌مشکل و آسانی نیست، چون ممکن است در فصل پرتردد پروازی باشید و برای مقصدی که مورد نظرتان است اصلا در تاریخ نزدیک پرواز و به آن تعدادی که می‌خواهید، بلیط چارتر گیرتان نیاید.

بهترین زمان خرید بلیط چارتر چه زمانی است؟

با این اوصاف، حتما از خود می‌پرسید چطور باید بلیط چارتر بخریم تا برای‌مان مقرون‌به‌صرفه تمام شود. خوب است بدانید، قیمت بلیط چارتر در زمان‌های پرسفر تفاوت چندانی با قیمت بلیط سیستمی ندارد. در عوض بلیط چارتر در  زمان‌های کم‌سفر سال، ارزان می‌شود. بلیط‌های لحظه آخری که گاهی اوقات قیمت‌شان بسیار ارزان است، نوعی بلیط چارتر هستند که زمان بسیار کمی تا موعد پروازشان باقی مانده است. بنابراین اگر گوش به زنگ باشید و در فصل کم‌سفر و نزدیک به پرواز به سایت خرید بلیط آنلاین مراجعه کنید، می‌توانید بلیط چارتر ارزان قیمت بیابید و بخرید.

مسیرهای پرطرفدار برای بلیط چارتر

بلیط چارتر تقریبا در تمام مسیرها پرطرفدار است، اما بعضی مسیرها طرفداران بیشتری دارند؛ بلیط چارتر مشهد، بلیط چارتر کیش، بلیط چارتر شیراز، بلیط چارتر بندرعباس، بلیط چارتر اصفهان، بلیط چارتر استانبول و بلیط چارتر دبی، از جمله بلیط‌های چارتر محبوب برای مسافران به شمار می‌آیند. شما در علی‌بابا برای تمام این مسیرها می‌توانید بلیط چارتر پیدا کنید.

بهترین زمان خرید بلیط چارتر

بلیط چارتر خارجی

بلیط چارتر به پروازهای داخلی منحصر نمی‌شود بلکه شما می‌توانید برای برخی از مسیرها، بلیط چارتر خارجی نیز بیابید. از مهم‌ترین بلیط‌های چارتر خارجی که در علی‌بابا می‌‌توانید پیدا کنید، بلیط چارتر تهران استانبول، چارتر تهران دبی و چارتر تهران تفلیس اشاره کرد. برای خرید بلیط چارتر خارجی در علی‌بابا، کافی است پس از جستجوی بلیط از فلیترها، گزینه «چارتر» را انتخاب کنید تا بلیط چارتر آن مسیر به نمایش درآید.

چه هواپیمایی‌هایی بلیط چارتر ارائه می‌دهند؟

شاید این پرسش پیش بیاید که کدامیک از ایرلاین‌ها، بلیط چارتر ارائه می‌دهند. می‌توان گفت در تمام ایرلاین‌ها، بلیط چارتر فروخته می‌شود. بلیط چارتر ایران‌ایر، ماهان، تابان، زاگرس، کاسپین، قشم‌ایر، کیش‌ایر و… برای مسیرهای مختلف در دسترس است.

در نهایت

زمان پرواز یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای هزینه سفر است. اگر با یک سفر از پیش برنامه‌ریزی شده مواجه‌اید، و از مدت‌ها قبل برای آن برنامه‌ریزی کرده‌اید، بلیط سیستمی بهترین انتخاب شماست. اما اگر به سفرهای لحظه‌آخری علاقه‌مندید و زمان سفر آنچنان فاکتور تعیین‌کننده‌ای برای شما نیست، بلیط چارتر یک انتخاب مناسب برای شماست.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

43 دیدگاه

 1. داوود می‌گوید

  سلام و وقت بخیر واقعا توضیحات خیلی خوبی رو ارائه دادین. ممنون میشم همیشه با مطالب متنوع درباره پرواز بخش مجله سایت رو اپدیت نگه دارید

 2. سونیا می‌گوید

  سلام من از فلای دبی چهاربلیط به مبلغ ۸۴میلیون تومان خریدم نیم ساعت بعد بنابر مشکلاتی درخواست لغو زدم ولی گفتن بلیط چارتر بوده وامکان کنسلی ندارد باتوجه به اینکه بلیط برای چهل وپنج روز آینده است و در پیامک واژه ی بلیط ثبت نشده نوشته شده رزرو آیا وکیل بگیرم مساله قابل حل شدن هست ؟؟

 3. مهدی می‌گوید

  ممنونم

 4. Hossein می‌گوید

  تشکر

 5. از مرودشت می‌گوید

  ممنونم…………………………………………سپاس

 6. آرمان می‌گوید

  تشکرازتوضیحات کامل ومختصرتون

 7. ابوذر می‌گوید

  توضیحات عالی دمتون گرم خسته نباشید

 8. نرگس می‌گوید

  ممنون . بسیار عالی و ئاضح و کامل توضیح داده بود .

 9. زین العابدین اخلاقی می‌گوید

  سلام. تشکر از توضیحات واضح و کاملتون

 10. مهدی می‌گوید

  سلام من از الان تصمیم گرفتم اواسط بهار تو اردیبهشت برم شیراز چه نوع بلیط و تور هوایی برام بهتره که کامل و جامع باشه؟

 11. سینا خواجه‌زاده می‌گوید

  درود به شما.
  خیلی خوب بود توضیحات شما.

 12. مختار می‌گوید

  بسیار خوب و ساده مردم فهم توضیح دادید
  موفق باشید.

 13. مجتبی تقی‌زاده می‌گوید

  بسیارتوضیح عالی کامل ومبسوط ومفید بود

 14. منصور می‌گوید

  بسیار مفید بود
  ممنون از اطلاعات مفیدتون

 15. امين كريمى می‌گوید

  توضیحات بسیار مفصل و مفید بود پاینده و پویا باشید …

 16. لیلی می‌گوید

  ممنون از توضیحات مفیدتون. کاش در مورد غیرقابل تغییر بودن بلیط هم توضیحاتی می دادید. برای مثال وقتی بلیط تهیه می کنید تحت هیچ شرایطی نمی تونید تاریخ اون رو عوض یا جابجا کنید و در واقع بلیط سوخت میشه.

 17. محمدی می‌گوید

  توضیحات عالی بود .ممنون

 18. مهدی رازقی می‌گوید

  بسیار ممنون از راهنماییتون

 19. فهیمه می‌گوید

  توضیحات عالی .ممنون .

 20. کاظم می‌گوید

  دمتون گرم عالی بود?

  1. avatar-image
   بابک خدادوست می‌گوید

   ممنون از شما 🙂

 21. Hamed می‌گوید

  سپاسگزارم از توضیحات قشنگتون .

  1. avatar-image
   زهرا علی‌دوست می‌گوید

   سلام
   سپاس از شما

 22. بهمن می‌گوید

  خسته نباشید ممنون از راهنماییتان

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سپاس از توجه شما

   1. هادی خان می‌گوید

    هواپیمایی ساها بدترین هواپیمایی کل دنیا. چهار بار سفر با ساها. هر چهار تا هم با تاخیر . مزخرف تر از اینا وجود نداره

 23. نادری می‌گوید

  سلام. وقتی بلیط چارتری رو رزرو کردم و خریدم باید روز پرواز چهمدرکی رو نشون بدم؟
  از صفحه رزروم باید پرینت بگیرم با کارت شناسایی نشون بدم؟

  1. امیر می‌گوید

   فقط کارت شناسایی کافیه

 24. ندا می‌گوید

  سلام من یکماه پیش برای ۱۸نفر بلیط چارتری کوالالامپور گرفتم و هزینه ش رو پرداخت کردم و الان که ۱۰ روز به سفر مونده از دفتر مسافرتی بعد از یکماه زنگ زدن که بلیط گیر نیاوردیم براتون و باید هزینه بیشتری پرداخت کنید یا تاریخ سفرتون رو عوض کنید. امکان جابجایی زمان وجود نداره چون حتی هتل رو هم رزرو کردیم و از ۳ کشور قراره مالزی جمع بشیم و بقیه کاملا آماده سفرن. واقعا نمیدونم آیا دفتر مسافرتی میتونه همچین کاری بکنه و از ما پول بیشتر بخواد؟ حالا اگر دلار ارزونتر شده بود آیا مابالتفاوت رو به من برمیگردوندن؟؟؟؟

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   رفتارشان کاملاً غیرحرفه‌ای است.

 25. میلاد می‌گوید

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما این بلیط خرید پرواز های چارتر با هتل هست یا فقط پرواز خالی؟

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   در اینجا صحبت تنها درباره بلیط است.

 26. مرتضی عبدزاده می‌گوید

  عالی بود . بلاخره از چارتر سردر اوردم افییییش

 27. مهدیار می‌گوید

  عالی
  ممنون❤

 28. کامران مصلحی می‌گوید

  باسلام. مدتی بود که چارتر و اللخصوص بلیط چارتری برایم سوال شده بود. بسیار خوب توضیح دادید ‌. استفاده کردم و لذت بردم. ممنون.

 29. نصیر می‌گوید

  اگر به خاطر شرایط جوی پرواز تاخیر داشته باشد یا کنسل شود هزینه بازپرداخت چطور می شود ؟

  1. avatar-image
   علی‌بابا می‌گوید

   اگر پرواز به دلیل شرایط جوی کنسل شده باشه یا تاخیر زیاد داشته باشه (بیش از دوساعت) می‌تونید بلیط رو بدون جریمه استرداد کنید (پس بدید) و پول بلیط رو بگیرید. اگر از alibaba.ir بلیط خریده باشید، می‌تونید بلیط رو به صورت آنلاین استرداد کنید و پول به حساب بانکیتون برمی‌گرده.

 30. محمدرضارضایی می‌گوید

  از راهنمایی شما متشکرم

 31. پرستو می‌گوید

  توضیحات عالی و بسیار کاربردی و مفید بود با تشکر از شما

 32. فرشاد شفیع می‌گوید

  اطلاع رسانی در مورد نوع پروازها خوب بود مرسی

 33. چلچراغ می‌گوید

  خوب چرا بهش می گن چارتر؟ چرا نمی گن پنجتر یا سه تر؟

  1. دد می‌گوید

   فکر میکنم کلمه انگلیسی هست!!??

 34. امید می‌گوید

  واقعا عالی بود توضیحاتتون. مرسییی