پارک آبشار؛ لنگه جنگلی در تهران

بوی تعطیلات که در هوا می‌پیچد، ذهن همه پر می‌شود از برنامه‌های طبیعت گردی و شمال رفتن. در عین حال، همه به این که چه زمانی راه بیفتند تا به ترافیک نخورند و زود برسند هم فکر می‌کنند. اما برای طبیعت گردی، دیدن آبشار و حتی کوهنوردی نیازی به خروج از تهران ندارید. می‌دانید چرا؟ چون پارک آبشار تهران چیزی بین این دو است: هم داخل تهران و خلوت است و هم پارکی پر از درخت و آب و کوه است.

در این راهنما از مجله گردشگری علی‌بابا قرار است ببینیم که پارک آبشار چطور جایی است، کجاست و چه امکاناتی دارد.

انتهای بزرگراه همت غرب، اتوبان شهید خرازی، خروجی آبشار تهران، پارک آبشار

کافه و رستوران، بوفه، سرویس بهداشتی، پارکینگ، مسجد، نمازخانه

خیر؛ آبشار موجود در پارک آبشار مصنوعی است.

 

پارک آبشار تهران را بهتر بشناسیم

اگر از کسی بخواهید که چند مورد از پارک های کوهستانی تهران را برای شما نام ببرد، احتمال این که اسم پارک آبشار را بین پارک‌های نام‌برده‌شده بشنوید، کم است. می‌دانید چرا؟ چون که این پارک نسبتا تازه‌ساخت است و هنوز خیلی‌ها آن را در بین پارک های تهران نمی‌‍شناسند.

نظر شما چیست؟ این که این پارک خیلی معروف نیست، به نظر ما خوب است. فرض کنید در یک روز تعطیل، وسیله‌هایتان را جمع کرده‌ و به سمت پارک آبشار راه افتاده‎اید. حالا زمانی که به آن‌جا رسیدید، ممکن است با یکی از این دو صحنه مواجه شوید:

 • صحنه اول: یک پارک شلوغ و پر از هیاهو که احتمالا جاهای خوب را گرفته‌اند و برای پیدا کردن یک جای خوب باید کمی بگردید. همچنین اگر دنبال جایی دنج و خلوت هستید، کارتان سخت‌تر هم است.
 • صحنه دوم: پارکی خلوت و آرام که بیشتر از همه چیز، صدای باد لای درختان و آب جاری را می‌شنوید و تقریبا هر جایی که دلتان بخواهد می‌توانید بنشینید.

پارک آّبشار تهران

به همین دلیل می‌گوییم که شاید معروف نبودن پارک آبشار می‌تواند به نفع شما باشد.

احتمالا اسم پارک جمشیدیه را تا به حال شنیده‌اید، اما اطلاعات دقیقی در مورد آن دارید؟

بیایید کمی با حال و هوای پارک آبشار بیشتر آشنا شویم. به این پارک آبشار می‌گویند چون یک آبشار در آن هست، اما این آبشار از آن‌هایی نیست که به صورت طبیعی از دل کوه دربیاید، بلکه بعدا به آن اضافه شده و اصطلاحا، آبشار مصنوعی است.

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید در این پارک انجام بدهید این است که مسیر کوه‌پیمایی آن را طی کنید. جدا از زیبایی‌ها و آب‌وهوای لذت‌بخشی که در طول مسیر تجربه خواهید کرد، بعد از یک جا دیگر چشم‌انداز بسیار خوبی به کل پارک و تهران خواهید داشت.

پارک آبشار در یکی از غربی‌ترین نقاط تهران است و چون کمی از محدوده شهری بیرون قرار گرفته، ساختمان و بناهای بلندی در اطراف آن وجود ندارد و به همین خاطر، هیچ چیزی بین شما و چشم‌اندازی خلوت از پایتخت وجود ندارد.

از آن‌جایی که قرار است مسیری پله‌دار و سربالایی را طی کنید، خستگی یا حتی کم آوردن نفس بسیار طبیعی است. ولی در ساخت و طراحی پارک آبشار این موضوع را مد نظر قرار داده‌اند. از ابتدا تا انتهای مسیری که باید طی کنید، به صورت طبقه‌ای طراحی شده و در هر طبقه، فضای سبز، شیر آب و آلاچیق گذاشته شده است تا نفسی تازه کنید و دوباره ادامه بدهید.

حالا که صحبت از پارک شده، بهترین پارک های آبی ایران را هم بشناسید.

در پارک آبشار چه‌کار کنم؟

اگر قرار است که در یک روز تعطیل خودتان یا با دوستان و خانواده به پارک آبشار از جاهای دیدنی تهران بروید، طبیعی است که بدانید اگر آن‌جا رفتید، چه کارهایی می‌توانید انجام بدهید تا حوصله‌تان سر نرود و خوش بگذرانید، چه چیزهایی قرار است ببینید و این که آیا چیز خاصی لازم است با خودتان ببرید یا نه.

در این بخش می‌خواهیم به شما بگوییم که چه چیزهایی در آبشار تهران منتظر شماست.

پارک آّبشار تهران

 • طبیعت زیبا: همانطور که گفتیم، ساختار این پارک به صورت طبقه‌ای است. در طبقه آخر که مرتفع‌ترین بخش پارک است، آبشار مصنوعی قرار دارد و آبی که از آن جاری می‌شود، در برکه‌های کوچک هر طبقه جمع می‌شود. به همین خاطر هر طبقه، آب و هوا و خنکای خاص خودش را دارد و اگر به طبقه آخر برسید که دیگر زیباترین بخش پارک را دیده‌اید.

البته لازم است این نکته را بدانید: همانطور که گفتیم، آبشار این پارک طبیعی نیست و این یعنی کنترل آبی که از آن جاری می‌شود، دست مسئولان است و هر زمان که نیاز ببینند، می‌توانند آن را تغییر بدهند. اخیرا به خاطر مشکلات کم‌آبی، آبشارِ پارک را همیشه باز نمی‌گذراند.

 • کوه‌نوردی با امکانات: خیلی‌ها دوست دارند که کوه‌نوردی بروند، اما راستش را بخواهید، کوه نسبت به این پارک هم سخت‌تر است و هم این که این امکانات در کوه‌ها وجود ندارد. اما این‌جا همیشه آب، فضای سبز و آلاچیق دارید تا استراحت کنید و این که یک کوه‌پیمایی سالم در آرامش و هوایی روح‌بخش داشته باشید.
 • فضایی برای عکس‌دوست‌ها: اگر دوربین حرفه‌ای دارید و یا اصلا همیشه علاقه دارید که عکس‌های خاصی از خودتان ثبت کنید، پارک آبشار تهران جای شماست. در هر طبقه از این پارک، هم فضای خوبی برای عکس گرفتن وجود دارد و هم این که در افق دید شما، تهران زیرپایتان است، آن هم از زاویه‌ای که هر کسی آن را ندیده است. پس تا این پارک خیلی شلوغ نشده، جز اولین نفراتی باشید که یک لحظه ناب در آن ثبت می‌کنید.
 • ورزش و سرگرمی: اگر اهل ورزش و جنب‌وجوش هستید، وسایل ورزش همگانی در محوطه پارک برای شما مناسب است. یا اگر برنامه دارید که با فرزندان‌تان بروید، یک پارک با وسایل بازی هم برای آن‌ها طراحی شده است تا آن‌ها هم با بازی و سرگرمی از این هوا و محیط خوب لذت ببرند.

بوستان آّبشار تهران

پارک آبشار چه امکاناتی دارد؟

درست است که گفتیم این پارک نسبتا تازه‌تاسیس است، اما به این معنی نیست که امکانات خوبی در آن وجود ندارد. شاید امکانات این پارک به پای پل طبیعت نرسد، اما چندان هم بد نیست و می‌تواند پاسخگوی نیازهای خانواده‌ها باشد.

 • رستوران و کافه: این مکان‌ها در جایی قرار گرفته‌اند که چشم‌انداز خوبی به دریاچه چیتگر دارند و حتی می‌توانید برای صبحانه به آن‌جا بروید.

کافه پارک آبشار تهران

 • بوفه (ساعت 10 صبح به بعد)
 • سرویس بهداشتی (ایرانی و فرنگی)
 • پارکینگ
 • مسجد و نمازخانه

موضوع دیگری که باید بدانید این است که این موارد فقط امکانات فعلیِ بوستان آبشار از پارک های تهران هستند، اما این پارک قرار است در آینده توسعه پیدا کنید. مثلا از مسیرهای کالسکه‌سواری گرفته تا پیست دوچرخه‌سواری و پارکینگ اضافه، همه قرار است به آبشار تهران اضافه شود.

پارک آّبشار تهران

چطور به پارک آبشار بروم؟

در این بخش می‌خواهیم راه دسترسی پارک آبشار را بدانیم. این پارک مثل باغ پرندگان تهران کمی خارج از محدوده شهر است و به همین دلیل متاسفانه هنوز ایستگاه مترو یا اتوبوسی برای آن وجود ندارد و همچنین مسیر تاکسی‌خوری هم ندارد.

آدرس پارک آبشار: انتهای بزرگراه همت غرب، اتوبان شهید خرازی، خروجی آبشار تهران، پارک آبشار

پارک آبشار جایگزین خوبی است؟

این پارک را به عنوان جایگزینی برای سفرهای طولانی، پرهزینه و پرترافیک معرفی کردیم. همچنین پارک ژوراسیک هم از تفریحات نسبتا هیجان‌انگیز برای کودکان است که خانواده‌ها می‌توانند آن را فراهم کنند. به نظر شما چقدر می‌تواند جای آن را پر کند؟ فکر می‌کنید که چنین پارکی به چه امکانات و تفریحات دیگری نیاز دارد؟

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.