جاهای دیدنی سوئد

جاهای دیدنی سوئد

سرزمین وایکینگ‌ها را بهتر بشناسیم

پادشاهی سوئد که در شمال اروپا و شبه جزیره اسکاندیناوی قرار گرفته، یکی از بکرترین مناطق قاره سبز است و سالانه گردشگران میلیونی را از سراسر دنیا به خود جذب می‌کند. علاوه بر این، سیاست‌های ساده مهاجرتی، رفاه مثال‌زدنی و امنیت بالا باعث شده تا سرزمین باستانی وایکنیگ‌ها مقصد بسیاری از مهاجران باشد. در این نوشته کمی از تاریخ و فرهنگ سوئدی می‌گوییم و پس از آن، به جاهای دیدنی سوئد می‌پردازیم. در نتیجه، اگر مسافر این کشور هستید یا به دنبال گزینه‌ای مناسب برای مهاجرت می‌گردید؛ همراهی ما تا انتهای سطرهای پیش رو خالی از لطف نیست.

آشنایی مقدماتی با سوئد

کشور سوئد که امروزه به ثبات و آرامش معروف است همیشه اینگونه نبوده و زمانی با در اختیار داشتن ارتش دریایی عظیم خود، تمامی اروپا را تحت تاخت و تاز قرار می‌داده است. جنگجویان شمالی اروپا که وایکینگ نامیده می‌شدند چند بار به انگلستان و پس از آن فرانسه و ایتالیا حمله کردند و سرزمین‌هایی از این کشورها را به اشغال خود درآوردند.

مکان های دیدنی سوئد

مطالعات تاریخی نشان می‌دهد در بازه‌هایی تا یونان، ترکیه و حتی مرزهای ایران نیز پیشروی داشته‌اند. اگر از این تاریخ پر ماجرا بگذریم، امروزه سوئد جزیره‌ای امن و آرام به حساب می‌آید. دلیل این امر شاید پرهیز از ورود به جریانات سیاسی، تمرکز روی تجارت، اقتصاد و از همه مهم‌تر، موهبت جغرافیایی باشد.

سوئد که به شکل پادشاهی مشروطه اداره می‌شود، در هر دو جنگ جهانی بی‌طرف بوده، عضو ناتو نیست و به همین دلیل در فعالیت‌های نظامی اروپا و آمریکا شراکتی ندارد. به جای این ‌امور، تا حد امکان روی تولیدات صنعتی تمرکز کرده‌ و صادرکننده خودروهای خوشنام نظیر اسکانیا و ولوو، صنایع چوبی و فرآورده‌های شیمیایی به حساب می‌آید.

از نظر جغرافیایی نیز با قرارگرفتن در شمال اروپا از طبیعت، جنگل و دریاچه هدیه گرفته و با همسایگان خود، یعنی کشورهای نروژ، فنلاند و دانمارک؛ صلح، صفا، آرامش و دوستی داد و ستد می‌کند.

با این معرفی کوتاه، زمان بررسی جاهای دیدنی سوئد فرا می‌رسد.

۱. موزه واسا استکهلم (Vasa Museum)؛ یادگاری قرن شانزده میلادی

موزه واسا استکهلم از جاهای دیدنی سوئد

موزه واسا (Vasamuseet) در سال ۱۹۹۰ میلادی بازگشایی شده و از آن زمان تا امروز بیش از بیست میلیون نفر از سراسر دنیا برای دیدن آن به سوئد مراجعه کرده‌اند. جاذبه اصلی این موزه، کشتی جنگی واسا است که به سال ۱۶۲۸ میلادی، برای حمله به لهستان، بندر استکهلم را ترک می‌کند؛ اما گرفتار خشم اقیانوس شده و در اعماق آب‌های سرد فرو می‌رود. برای سه قرن، کسی از سرنوشت واسا اطلاعی نداشت تا اینکه در سال ۱۹۶۱ میلادی، پژوهشگران سوئدی تحت عملیاتی ویژه کشتی را یافتند، از آب بیرون کشیدند، ترمیم کردند و در نهایت به معرض دید عموم گذاشتند. پس از سیصد سال کاوش و سه دهه مرمت، حالا یک کشتی جنگی واقعی از سرزمین وایکینگ‌ها، مشابه روزهای اولیه خود وجود دارد و کمتر کسی در استکهلم می‌تواند در برابر وسوسه حضور و عکس گرفتن با آن مقاومت کند.

۲. موزه اسکانسن (Skansen)؛ چهره سوئد پیش از صنعتی شدن

موزه اسکانسن از جاهای دیدنی سوئد

اسکانسن نام قدیمی‌ترین موزه فضای باز کل دنیا است. اگر دوست دارید بدانید سوئدی‌ها بین سال‌های ۱۷۲۰ تا ۱۹۶۰ میلادی چگونه زندگی می‌کرده‌اند، کافی است در استکهلم سراغ جزیره جورگاردن (Djurgården) را بگیرید و از آنجا عازم اسکانسن شوید.

کلیسا، مدرسه، خانه، مغازه، کتاب‌فروشی، نانوایی، آسیاب و هرآنچه که فکرش را بکنید، به همان شکلی که وجود داشته، از سراسر سوئد به این موزه آورده شده و در قالب یک دهکده، به بازدیدکنندگان نمایش داده می‌شود.

موزه اسکانسن سوئد

نکته مهم این است که برخلاف سایر مجموعه‌های اینچنینی، ابزارآلات موجود در مزرعه، خانه‌ها، مزارع و غیره همه به شکل اجرایی قابلیت بهره‌بردرای دارند و زمانی که درون آن قدم می‌زنید، با افرادی که شبیه همان دوران لباس پوشیده‌اند و کار می‌کنند مواجه خواهید شد. به خصوص اگر در تابستان عازم سوئد باشید، به جز موزه اسکانسن، کافه‌ها، فروشگاه‌ها، فستیوال‌ها و رستوران‌های منطقه جورگاردن خاطره‌ای فراموش نشدنی برایتان رقم می‌زنند.

۳. شهر قدیمی استکهلم (Gamla Stan)

شهر قدیمی استکهلم از جاهای دیدنی سوئد

شهر قدیمی استکهلم از چهار جزیره به هم پیوسته تشکیل می‌شود که قدمت بعضی از بناهای حاضر در آن به قرن سیزده باز می‌گردد. کوچه‌های باریک، خیابان‌های سنگفرش، ساختمان‌های سلطنتی، رنگ‌های شاد، کافه‌های کوچک، غذاخوری‌های دنج، صدای موسیقی و کلیساهای قرون وسطایی از نوع اسکاندیناوی، هدیه گملا ستان یا شهر قدیمی استکهلم به بازدیدکنندگان است.

در ضمن، موزه نوبل نیز در همین محله قرار دارد. به طور کلی، اگر عازم سوئد باشید و بخواهید آزادانه قدم بزنید و به کشف فرهنگ اسکاندیناوی بپردازید، جایی بهتر از شهر قدیمی وجود ندارد.

۴. کاخ سلطتنی (Drottningholm)، زیباترین قصر شمال اروپا

کاخ سلطتنی استکهلم از جاهای دیدنی سوئد

قصر دروتینگهلم یا کاخ سلطتنی سوئد در فاصله یازده کیلومتری استکهلم قرار دارد. اگر بخواهید محل زندگی خانواده‌های سلطتنی سوئد از قرن شانزده تا امروز را مشاهده کنید، باید از استکهلم تا جزیره لوون (Lovön) را با قایق بپیمایید. این سفر آبی چهل و پنج دقیقه‌ به طول می‌انجامد و ثمره‌اش مشاهده باغ‌های سبز، سالن تئاتر، اتاق‌های تزئین شده، سازه‌های چوبی، چادر ترکی و معماری دوره باروک است.

کاخ سلطتنی از دیدنی های سوئد

در آخر اینکه، کاخ سلطتنی سوئد عضو میراث فرهنگی یونسکو به حساب می‌آید و خانواده سلطنتی سوئد هم اکنون در همین قصر سکونت دارند.

۵. مجمع‌الجزایر سوئد (archipelago)

مجمع‌الجزایر سوئد از جاهای دیدنی سوئد

بیشتر جاهای دیدنی سوئد حول استکهلم قرار دارند؛ دلیل این امر، طبیعت ویژه‌ای است که این شهر را به ونیز شمال اروپا معروف کرده. اگر روی نقشه به استکهلم نگاه کنید، در همه جای آن آب وجود دارد و از آن جالب‌تر، قریب به سی هزار جزیره ریز و درشت در گوشه و کنار آن سبز شده‌اند.

این مجموعه جزایر که در زبان سوئدی skärgården نامیده می‌شوند در بسیاری موارد خالی از سکنه بوده و کاملا بکر باقی‌مانده‌اند. اما تعداد محدودی از آن‌ها میزبان تمدن بشری هستند و وقتی به آن‌ها پای بگذارید، کلبه‌های چوبی زیبا قرمز، غذاهای لذیذ و آوای موسیقی شمالی روحتان را نوازش داده و تمامی زیبایی فرهنگ اسکاندیناوی در وجودتان خانه می‌کند.

اگر اهل طبیعت باشید، در بین تمامی جاهای دیدنی سوئد مجمع الجزایر استکهلم نمونه‌ای بی‌نظیر است؛ در جزایر بکر به کشف طبیعت می‌پردازید و با اهالی دیگر جزایر فرهنگ منطقه را مرور می‌کنید.

۶. هتل یخی کیرونا (Kiruna and the Ice Hotel)

هتل یخی کیرونا در سوئد

شهر کیرونا که خوشبختانه ارتباطی با کرونا ندارد؛ در شمالی‌ترین نقطه سوئد قرار گرفته و به دلیل نزدیکی به قطب، از برف و یخ پوشیده شده است. نکته جالب درباره این شهر، همسایگی توامان با نروژ و فنلاند است. اگر در حد فاصل ماه می (May) تا جولای (July) عازم کیرونا شوید، خورشید را در نیمه‌شب مشاهده می‌کنید و تجربه زندگی در شهری همیشه روشن را به دست می‌آورید.

 

اما دلیل اصلی گسترش شهر کیرونا در این ناحیه یخ‌زده از سوئد، یافتن معدن آهن در حوالی کوهLuossavaara  بوده است. سوئدی‌ها معدن آهن را در اوایل قرن نوزده کشف کردند و از آن روز رونق اقتصادی چشم‌گیری در منطقه پدید آمد. از این نکات که بگذریم، شهر کیرونا یک جاذبه مهم دارد که سالانه تا پنجاه هزار نفر را از سراسر دنیا به خود جذب می‌کند و آن، هتل یخی است.

برای رسیدن به این هتل باید هفده کیلومتر از شهر خارج شوید و خود را به روستای یوکشاروی (Jukkasjärvi) برسانید. چیزی که انتظارتان را می‌کشد ۹ سوئیت لوکس است که توسط ۲۵ معمار بین‌المللی از یخ رودخانه ترون (Torne) ساخته شده‌اند. هر سوئیت بار، سونا و گالری مخصوص به خود را دارد و دمای آن روی پنج درجه زیر صفر تنظیم شده است.

به هر حال، اگر در بین تمامی جاهای دیدنی سوئد شهر کیرونا و هتل یخی را انتخاب کردید، بد نیست بدانید که بلندترین کوه سوئد در فاصله نود کیلومتری غرب کیرونا قرار دارد و پارک ملی آبیسکو نیز در همین فاصله، اما جهت شمال غربی شهر واقع شده است. همچنین، در تابستان‌ها ماهی‌گیری، قایق‌سواری و سایر ورزش‌های آبی در رودخانه ترون انجام می‌شود.

۷. کانال یوتا (The Göta Canal)

کانال یوتا از جاهای دیدنی سوئد

از شمال سوئد به قلب آن و رودخانه یوتا می‌رویم؛ جایی که هنر مهندسان سوئدی در قالب یک کانال تجلی کرده و جالب اینکه، سال ساخت آن به اوایل قرن نوزده میلادی باز می‌گردد. معمولا همه افرادی که به سوئد سفر می‌کنند پیمودن کانال ۱۹۰ کیلومتری یوتا را در برنامه‌های خود می‌گنجانند؛ زیرا مسیر مذکور سواحل غربی کشور را به سواحل شرقی آن متصل می‌کند و حدفاصل شهرهای گوتنبرگ و استکهلم به حساب می‌آید.

کانال یوتا

روی این کانال ۴۷ پل بسته شده و بنا به علاقه شما، امکان پیمودن آن با کشتی‌های کروز یا اجاره قایق‌های کوچک شخصی وجود دارد. در بین تمامی جاهای دیدنی سوئد حضور در این کانال اتفاقی ویژه است؛ زیرا طبیعت سوئد را متر به متر کشف می‌کنید و در کشتی دوستان زیادی پیدا خواهید کرد.

۸. ساختمان شهرداری استکهلم (Stockholm City Hall)، آجرهای قرمز

ساختمان شهرداری استکهلم

ساختمان شهرداری استکهلم یکی از مهم و بزرگ‌ترین سازه‌های سوئد است که بین سال‌های ۱۹۱۱ تا ۱۹۲۳ با هشت میلیون قطعه آجر ساخته شده است. ارتفاع برج اصلی ساختمان شهرداری استکهلم بیش از صد متر بوده و شیوه معماری، مثالی درجه یک از فرهنگ طراحی دوره رمانتیسم شناخته می‌شود.

رگنار استبرگ (Ragnar Östberg) معمار بنا، سازه را با الهام از معماری ایتالیایی برپا کرده و از زمان ساخت تا به امروز، این ساختمان محل حضور کارمندان دولت و رتق و فتق امور مملکت است. البته، همه روزه تورهایی تخصصی در بخش‌هایی از این سازه وجود دارد و در آن، به تالار اصلی همایش نوبل نیز ورود می‌شود.

علاوه بر این، شما در بازدید از ساختمان شهرداری استکهلم، اتاق شورای شهر را مشاهده می‌کنید، پرده‌های فرانسوی متعلق به قرن هفده میلادی را از نظر خواهید گذراند و در آخر، با گالری شاهزاده سوئد و سالن طلایی بنا آشنا خواهید شد. در سالن طلایی، تاریخ سوئد با هجده میلیون قطعه کاشی از قرن نه تا ۱۹۲۰ میلادی روایت شده است.

۹. ویزبه گوتلند (Visby, Gotland)، مروارید بالتیک

ویزبه گوتلند از مکان های دیدنی سوئد

ویزبه که در گوتلند سوئد قرار دارد به مروارید بالتیک مشهور است و به همین دلیل در فهرست آثار طبیعی یونسکو به ثبت رسیده است. این شهر به شکلی قابل تامل فاصله خود را از جهان مدرن حفظ کرده و در پیوند با طبیعت صادقانه عمل کرده است. برای لذت بردن از ویزبه به راهنما یا تورلیدر نیازی ندارید، کافی است در آن قدم بزنید و ساختمان‌های قرن هفده و هجده میلادی را به چشم ببینید.

مضاف بر این، برج و دیوارهای دفاعی که هفت قرن پیش شهر را در مقابل هجوم بیگانگان حفظ می‌کرده‌اند، مهم‌ترین دیدنی ویزبه به شمار می‌آیند. برای رفتن به این شهر، هم می‌توانید از فرودگاه استکهلم استفاده کنید و هم کشتی‌های راه آبی در دسترس شما قرار دارند.

۱۰. شهربازی گوتنبرگ (Liseberg Theme Park)، شور کریسمس

شهربازی گوتنبرگ

شهربازی شهر گوتنبرگ که لیسبرگ نام دارد، تم پارکی جذاب است که سالانه سه میلیون گردشگر را به خود جذب کرده و یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی سوئد به حساب می‌آید. تقریبا در تمامی سال، پارک پر است از خانواده‌های سوئدی و گردشگرانی از سراسر دنیا؛ اما بهترین زمان سفر به این شهربازی کریسمس یا شب و روز سال نو مسیحی است. در این ایام علاوه بر چرخ و فلک و زیبایی‌های پارک، بازارهای فصلی، همایش و فستیوال‌های گسترده‌ای در لیسبرگ جریان دارد.

اما اگر با سرما میانه‌ای ندارید، شور و هیجان جاری در روزهای آفتابی گوتنبرگ هم لذت خاص خود را خواهد داشت. اگر به این شهربازی رفتید، برای به دست آوردن بهترین دید از شهر، سوار چرخ و فلک شوید و امتحان کردن غذای رستوران‌های اطراف پارک را فراموش نکنید.

۱۱. پل اورسوند (Oresund Bridge, Malmo)، شاهکار مهندسی

پل اورسوند سوئد

پل اورسوند دو کشور سوئد و دانمارک را به هم متصل می‌کند و ساخت آن در سال ۱۹۹۹ از نظر علم مدیریت و مهندسی آنقدر اتفاق مهمی بوده که فیلم پل (The Bridge) را بر اساس آن ساخته‌اند. پل اورسوند با چهار خط جاده‌ای و دو خط ریلی شهر مالمو سوئد را به جزیره پیرهولم رسانده و از آنجا چهار کیلومتر باقی‌مانده تا کوپنهاگ را به شکل تونلی پیشروی می‌کند.

این پل دوازده کیلومتری طولانی‌ترین پل اروپا است و باعث شده تا اسکاندیناوی و اروپای مرکزی به شکل زمینی به هم متصل شوند. اگر با ویزای شنگن عازم اروپا شده باشید، بدون کنترل پاسپورت از روی پل عبور می‌کنید و در غیر اینصورت، می‌توانید منظره زیبای این شاهکار را از دور نظاره کنید.

۱۲. پارک ملی آبیسکو (Abisko National Park)، شب‌های روشن

پارک ملی آبیسکو در سوئد

به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی، پارک ملی آبیسکو تابستان‌ها برای چند هفته به صورت شبانه روزی روشن بوده و نور خورشید در نیمه شب نیز قابل مشاهده است. به دلیل بافت دست نخورده گیاهی و جانوری، گردشگران تابستان خود را به طبیعت‌گردی و زمستان را به ماجراجویی در این پارک می‌گذرانند.

پارک آبیسکو در فاصله صد کیلومتری شهر کیرونا که پیش از این معرفی شد قرار دارد و اگر در استکهلم باشید، هواپیما، قطار، تاکسی و اتوبوس شما را به پارک می‌رسانند. کوه‌های پر از یخ، سورتمه‌های گوزن، شفق قطبی، رودهای خروشان، دشت‌های سبز، اسنومیبل سواری، رصد آسمان و یک دنیا فعالیت دیگر جاذبه‌های پارک ملی آبیسکو سوئد به شمار می‌آیند.

۱۳. سیگتونا (Sigtuna)، شهر وایکینگ‌ها

سیگتونا از مکان های دیدنی سوئد

سیگتونا نام منطقه‌ای در شمال استکهلم است که برای اولین بار میزبان زندگی شهری در سوئد بوده. همچنین، اهمیت این شهر سنگی در این است که هم دوره آخرین قرن حضور وایکینگ‌ها در سوئد است. به هر حال، اگر دوست داشته باشید در یک شهر خلوت، باستانی، زیبا و منحصربه فرد سوئدی قدم بزنید، سیگتونا انتخابی فوق العاده است.

بد نیست اشاره کنیم که در بازه‌هایی از تاریخ، جمعیت این شهر به چند صد نفر رسیده و همین امروز نیز، کمتر از ده هزار نفر در آن سکونت دارند. پس در این سفر، شما جمعیت بومی و اصیل سوئدی را ملاقات می‌کنید، در کافه کنار آن‌ها قهوه سفارش می‌دهید و به ساختمان‌های چوبی آن‌ها دعوت می‌شود. اگر در استکهلم باشید، با خودرو کمتر از یک ساعت تا سیگتونا فاصله دارید و این شهر از فرودگاه آرلاندا تنها بیست دقیقه راه دارد.

۱۴. کلیسای جامع لوند (Lund Cathedral)

کلیسای جامع لوند سوئد

آخرین مورد از جاهای دیدنی سوئد در این نوشته، متعلق به جنوب اسکاندیناوی و شهر لوند است. کلیسای جامع لوند هزار سال پس از میلاد مسیح ساخته شده و به دلیل معماری رومی و برج‌های دوگانه خود آوازه‌ای بلند در اروپا دارد. از زمان ساخت کلیسا تا قرن‌های دوازده و چهارده، هر بار حکمرانی به دلخواه خود نمای آن را دستخوش تغییراتی کرده و بخش عمده تور این کلیسا، معطوف به معرفی قسمت‌های مختلف و بازه‌های زمانی ساخت آن‌ها است.

در ضمن، ساعت معروف کلیسا روزی دوبار به صدا در می‌آید و اگر بخواهید آن را بشنوید، باید برنامه خود را طوری تنظیم کنید که در روزهای کاری ساعت سه یا دم غروب و در روزهای تعطیل ساعت یک یا سه ظهر در منطقه حاضر باشید.

جمع‌بندی کلام آخر

در این نوشته به طور مختصر جاهای دیدنی سوئد را مرور کردیم. ناگفته پیداست که نوشته‌های اینچنینی توان معرفی تمامی جاذبه‌های کشوری غنی نظیر سوئد را ندارند. پس اگر پیش از این مسافر سرزمین وایکنیگ‌ها بوده‌اید و احساس می‌کنید موردی مهم از قلم افتاده، لطفا آن را با ما در میان بگذارید تا مخاطبین با اطلاعاتی کامل‌تر عازم سفر شوند.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه

 1. ترنم می‌گوید

  هرچی میبینم ایران جاهای دیدنیش بیشتره

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   باید بهشون توجه بشه 🙂