Index photo

راهنمای جامع سفر و زندگی در کشور دانمارک

با کشور دانمارک بیشتر آشنا شوید

کشور دانمارک، زادگاه هانس کریستین آندرسن و کشور مجسمه پری دریایی کوچولو و البته شادترین مردمان دنیاست. ولی به جز این دانستنی‌های زیاد دیگری هم هستند که بسیاری درباره این کشور کوچکِ حوزه اسکاندیناوی نمی‌دانند.

دانمارک کشوری زیبا مملو از مناظر غنی و دل‌فریب طبیعی، ساختمان‌های چوبی، کلبه‌های سنتی، کلیساهای سنگی و کهن، موزه‌ها و گالری‌ها، کاخ‌ها، قلعه‌ها و عمارت‌های باستانی و آثار و بناهای به‌جای مانده از دوران وایکینگ‌ها است و پایتختی پر از افسونِ افسانه‌های کهن با تاریخچه‌ای غنی دارد که همچنان همچون دوران کهن، خاندانی پادشاهی بر آن سلطنت می‌کند. علاوه بر این، دانمارک کشوری است که در اکثر نظرسنجی‌ها درباره دانمارک بهترین کشورها برای زندگی و شادترین مردم جهان در رده‌های بالا قرار می‌گیرد. اما چطور کشوری به این کوچکی با زمستان‌های تاریک و سرد، به چنین مکان‌ فوق‌العاده‌ای برای زندگی و سفر بدل شده است؟ در این مطلب از مجله گردشگری علی بابا قصد داریم به معرفی این کشور بسیار زیبا و پرجاذبه بپردازیم، با ما همراه باشید:

دانمارک چگونه کشوری است؟

دانمارک با نام رسمی پادشاهی دانمارک، کشوری در شمال اروپا است که دو قلمروی برون‌مرزی و خودگردانِ جزایر فارو و گرینلند در اقیانوس اطلس شمالی دارد. جمعیت دانمارک حدود ۵،۷ میلیون نفر است. حکومت پادشاهی دانمارک مشروطه با نظام پارلمانی و دموکراسی نیابتی است که پادشاه دانمارک حکم رئیس رسمی کشور را داشته، اما تنها نقشی تشریفاتی دارد. مهمترین سِمت‌های سیاسی در کشور دانمارک نخست‌وزیر و وزرای کابینه هستند. حتی با دیدن عکس کشور دانمارک می‌توانید به زیبایی این کشور پی ببرید.

البته مارگرته دوم با نام کامل مارگرِته الکساندرینه تورهیلدور اینگرید هم اکنون ملکهٔ دانمارک است که پس از مرگ پدرش شاه فردریک نهم پادشاه دانمارک در ۱۴ ژانویه ۱۹۷۲ به سلطنت رسید.

دانمارک چگونه کشوری است

دانمارک از نظر کارآمدی دولت، پایین‌ترین میزان فساد اداری، کیفیت زندگی و رفاه، مدیریت شهری و زیرساخت‌های مناسب، توزیع عادلانه ثروت و پایداری زیست‌محیطی در میان بهترین کشورهای دنیا جای دارد. البته همان‌طور که در ابتدا هم گفتیم و احتمالا بسیار هم درباره دانمارک شنیده‌اید، دانمارکی‌ها در رتبه‌بندی‌های مختلف همواره در میان شادترین مردمان دنیا قرار می‌گیرند. دانمارک از کشورهای شبه‌جزیره اسکاندیناوی است که با کشورهایی نظیر سوئد و نروژ و همچنین سایر کشورهای شمال اروپا همچون فنلاند و ایسلند روابط اقتصادی و فرهنگی زیادی دارد. اگر دوست دارید همه چیز درباره کشور دانمارک را بدانید باید بگویم دانمارک یکی از اعضای اتحادیه اروپا و پیمان شینگن نیز هست. با این حال، همچنان ارز معاملاتی در این کشور کرون است.

پایتخت دانمارک کجاست؟

کپنهاگ پایتخت و بزرگ‌ترین شهر دانمارک است. این شهر در قرن دهم میلادی بنا شده و طی سده‌های بعد به اهمیت و رونق آن افزوده شده است. کپنهاگ شهری غنی با مناظر تاریخی و طبیعی بکر و دیدنی و مردمانی از سراسر دنیا است. کپنهاگ به لحاظ شاخص‌های کیفیت زندگی و کار و رفاه، همواره در بین بهترین شهرهای دنیا قرار می‌گیرد. کپنهاگ همچنین از هوشمندترین شهرهای دنیا هم به حساب می‌آید.

پایتخت دانمارک کجاست

پایتخت دانمارک که در نیمه‌ی دوم سده‌ بیستم به‌طرز چشمگیری رشد کرد، علاوه بر اینکه مرکز سیاسی و اداری پادشاهی دانمارک است، بلکه در حوزه‌های دیگری همچون آموزش، تجارت، حمل‌ونقل و گردشگری نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. کپنهاگ از شهرهای اروپایی است که برخی از مشهورترین و بهترین مراکز آموزشی قاره‌ی سبز از جمله دانشگاه کپنهاگ، دانشگاه فنی دانمارک، آکادمی هنرهای زیبا و دانشکده‌ بازرگانی کپنهاگ را در اختیار دارد.

علاوه بر این، کپنهاگ طی سال‌های اخیر به یکی از پربازدیدترین و پرجاذبه‌ترین شهرهای دنیا بدل شده و سالانه میلیون‌ها گردشگر از سرتاسر دنیا برای لذت بردن از جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، هنری و طبیعی این شهر راهی شبه‌جزیره اسکاندیناوی می‌شوند. جمعیت پایتخت دانمارک با احتساب حومه‌ی آن حدود ۱،۹ میلیون نفر است. اکثر ساکنان کپنهاگ اصالت دانمارکی دارند. با این حال، مهاجرانی از سرتاسر دنیا از جمله مراکش، پاکستان، لهستان، آلمان، عراق، ترکیه، سوئد، نروژ، انگلیس، آمریکا، ایتالیا و چین هم در این شهر زندگی می‌کنند.

واحد پول دانمارک چیست؟

اگرچه دانمارک از اعضای اتحادیه اروپا است، ولی همچنان در معاملات از ارز ملی خود یعنی کرون (با علامت اختصاری kr و کد ایزوی DKK) استفاده می‌کند. با این حال، می‌توانید در این کشور فروشگاه‌ها، هتل‌ها و رستوران‌هایی را پیدا کنید که علاوه بر کرون دانمارک، یورو هم قبول می‌کنند. اما از آنجایی که واحد پول رسمی کشور دانمارک کرون است، نباید انتظار داشته باشید، تمام پرداختی‌های خود را با یورو انجام دهید.

واحد پول دانمارک چیست

کرون علاوه بر خود دانمارک واحد پول رسمی در استان‌های برون‌مرزی گرینلند و جزایر فارو نیز هست. هر کرون به ۱۰۰ اوره (Øre) تقسیم می‎شود. اسکناس‌های ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰، ۵۰۰ و ۱۰۰ کرونی در دانمارک مبادله می‌شود. سکه‌ها هم در واحدهای ۵۰ اوره و ۱، ۲، ۵، ۱۰ و ۲۰ کرونی وجود دارند. یک کرون دانمارک معادل ۰،۱۶ دلار آمریکا (سپتامبر ۲۰۲۰) است.

دانمارکی‌ها به چه زبانی صحبت می‌کنند؟

دانمارکی زبان رسمی پادشاهی دانمارک است و اکثر مردم این کشور نیز به این زبان صحبت می‌کنند. دانمارکی از زبان‌های ژرمنی شمالی به حساب می‌آید که حدود ۶ میلیون نفر گویش‌ور به طور عمده در دانمارک و همچنین شلسویگ-هولشتاین در شمال آلمان دارد. زبان دانمارکی با توجه به حضور دانمارکی‌ها در سایر نقاط دنیا مانند کانادا، آمریکا، اسپانیا، آرژانتین و برزیل نیز صحبت می‌شود. علاوه بر این، حدود  ۱۵ تا ۲۰ درصد از جمعیت گرینلند نیز به این زبان صحبت می‌کنند.

دانمارکی‌ها به چه زبانی صحبت می‌کنند؟

در حالی که دانمارکی زبان رسمی کشور دانمارک است، ولی برای سفر به آنجا نیازی به یادگیری زبان دانمارکی ندارید. خوشبختانه مردم دانمارک زبان انگلیسی را بسیار خوب و سلیس با ته لهجه‌ی جزئی صحبت می‌کنند. بنابراین جای نگرانی نیست و در صورتی که تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشید می‌توانید به راحتی از عهده امور روزمره خود در این کشور بربیایید. در بخش‌های بعدی همه چیز درباره کشور دانمارک را خواهیم گفت.

زندگی در دانمارک

دانمارک کشوری است که استانداردهایی بالایی برای کار و زندگی دارد. توازن بسیاری خوبی که بین کار و زندگی در این کشور برقرار است، باعث می‌شود که برنامه‌ریزی برای تفریح و سپری کردن اوقات فراغت با خانواده و انجام فعالیت‌ها و تفریحات جمعی به‌راحتی امکان‌پذیر باشد. به همین دلیل و توجه ویژه به کیفیت زندگی و رفاه شهروندان است که دانمارک به کشوری بسیار ایده‌آل برای زندگی تبدیل شده است.

زندگی در دانمارک

بر اساس نتایج پژوهش‌های بین‌المللی، دانمارکی‌ها از خوشبخت‌ترین و خوشحال‌ترین مردمان روی کره زمین هستند. این رضایت از زندگی معمولا با توجه به شاخصه‌های مختلف فرهنگی، امنیت، رفاه، محیط کاری و توزیع عادلانه منابع و موارد دیگر سنجیده می‌شود. دانمارکی‌ها مردمانی بسیار تحصیل‌ کرده و با سواد هستند که ضمن رعایت ادب و حفظ حرمت اجتماعی سایرین، رفتاری بسیاری گرم و خودمانی داشته و بسیار شوخ و بذله‌گو هستند.

دانمارک چگونه کشوری است؟

در سرتاسر کشور دانمارک مدارس بین‌المللی متعددی وجود دارد که از سطح آموزش بسیار بالایی مطابق با استانداردهای جهانی برخوردارند. در حالی که دانش‌آموزان می‌توانند در مدارس دانمارک دروسی به زبان‌های انگلیسی، فرانسه و آلمانی را فراگیرند؛ اما زبان دانمارکی در تمام مدارس کشور اجباری است.

برای دانستن همه چیز درباره کشور دانمارک به این نکته هم اشاره کنیم که مورد دیگری که دانمارک را به کشوری ایده‌آل برای زندگی و سفر تبدیل کرده، مسافت‌های کوتاه آن است. به این ترتیب، می‌توان با سفری کوتاه (خصوصا آخر هفته‌ها) از دلِ شلوغی و هیاهوی شهر به مناظر آرامش‌بخش و زیبای کوهستانی، جنگلی و ساحلی کشور رفت. دانمارک کشوری بسیار سرسبز است که با جنگل‌های انبوه و فراوانی پوشیده شده و همچنین به هر جای کشور سفر کنید، هیچ‌وقت از دریا بیش از ۵۰ کیلومتر فاصله نخواهید داشت! بله با وجود بیش از ۷۰۰۰ کیلومتر خط ساحلی در دانمارک، تعجبی هم ندارد که سفر به مناطق ساحلی، بخش مهمی از برنامه دانمارکی‌ها برای سپری کردن تعطیلات باشد.

مردم دانمارک چگونه هستند؟

نرخ بالای مالیات در دانمارک نیز ناشی از تاکید دولت این کشور بر تعادل کار و زندگی، دموکراسی و به‌طور کلی فراهم کردن استانداردهای بالا در حوزه‌های آموزش و درمان است. در دانمارک تمامی شهروندان به خدمات آموزشی، درمانی، وسایل حمل‌ونقل عمومی و فعالیت‌های فرهنگی به صورت رایگان یا با هزینه‌های بسیار پایین دسترسی دارند.

برای اینکه ببینیم دانمارک چگونه کشوری است این را هم بگویم که وجود امکانات تفریحی متعددی مانند پارک‌ها و فضاهای عمومی موجب بالا رفتن کیفیت زندگی عموم مردم در این کشور شده است. ساختارهای سازمانی مسطح، کار تیمی و تعادل بین زندگی و کار از ویژگی‌های محیط کار دانمارک است. ساختاری سازمانی مسطح در واقع بدین معناست که به عنوان مثال، کارمندان و مدیران یکدیگر را با نام کوچک مورد خطاب قرار داده و بیشتر جلسات مهم در تالارها و سالن‌هایی برگزار می‌شود که کارمندان هم حضور داشته و حق صحبت و اظهارنظرِ برابر را دارند.

کشور دانمارک

علاوه بر این، بر اساس گزارش سال ۲۰۱۸/۲۰۱۹ بانک سرمایه‌گذاری اروپا (یک موسسه سرمایه‌گذاری غیرانتفاعی در سطح اروپا)، دانمارکی‌ها سخت‌کوش‌ترین شهروندان اروپا به حساب می‌آیند. این امر به دلیل ذهنیت شغلی و فرهنگ کاری خاصِ دانمارکی‌هاست که در آن کارمندان از استقلال و توانمندی بالایی در انجام امور کاری خود برخوردارند و همین نیز موجب شده تا شهروندان این کشور بدل به کارمندانی وظیفه‌شناس با مسئولیت‌پذیری بالا شوند.

چنانچه در سطور قبل هم اشاره کردیم، تعادل بین زندگی و کار پایه و اساس فرهنگ کاری در دانمارک است و همین نیز باعث شده تا این کشور به یکی از خانواده دوست‌ترین کشورهای دنیا تبدیل شود. طبق قوانین کشور دانمارک، همه‌ی کارمندان هر ساله ۵ هفته مرخصی دارند. به این جهت، برنامه‌ریزی سفر و تفریح برای شهروندان این کشور بسیار راحت است.

ساعات کاری انعطاف‌پذیر نیز باعث شده تا اکثر زنان و مردان دانمارکی‌ها شاغل باشند. ولی باید بگوییم که دانمارک سخت‌ترین سیاست‌های مهاجرتی را در بین کشورهای اروپایی دارد. با وجود انتقاداتی که از این سیاست‌ها می‌شود، مقامات این کشور از این سیاست خود دفاع کرده و آن را راهی برای محافظت از مردم و حفظ برابری‌های اجتماعی و امنیت و رفاه بالای کشور می‌دانند. نکته دیگر اینکه دانمارک و همچنین سایر کشورهای حوزه اسکاندیناوی مرتبا در بین کشورهای قرار می‌گیرند که در آن شکاف طبقاتی بسیار پایین بوده یا اصلا وجود ندارد.

حداقل هزینه‌های اقامت

هزینه‌های اقامت در دانمارک ممکن است بسیار متفاوت باشد و بستگی به نوع مسکن، منطقه و فصل سفر دارد. اما به طور کلی، می‌توانید انتظار داشته باشید که هزینه‌های مسافرخانه و هتل در دانمارک بالا باشد.

مسافرخانه‌ها (Hostels) معمولاً ارزان‌ترین گزینه برای اقامت در دانمارک هستند. هزینه‌های مسافرخانه‌ها بستگی به امکانات، موقعیت جغرافیایی و تعداد تخت‌ها دارد. در شهرهای بزرگ مثل کپنهاگ، هزینه یک تخت در یک مسافرخانه معمولاً حدود ۲۰-۳۰ یورو در شب است.

کشور دانمارک

برای هتل‌های متوسط و لوکس، هزینه‌ها به طور قابل توجهی بیشتر هستند. هتل‌های متوسط با امکانات راحتی معمولاً حدود ۷۰-۱۰۰ یورو در شب هستند، در حالی که هتل‌های لوکس و مجلل می‌توانند قیمت‌های بالایی تا ۲۰۰ یورو یا بیشتر داشته باشند.

در نهایت، اگر می‌خواهید هزینه‌های اقامت خود را کاهش دهید، می‌توانید به گزینه‌های اقامت اقتصادی‌تر مانند اجاره آپارتمان‌های تعطیلاتی، اجاره خانه یا استفاده از سرویس‌های مبتنی بر فضای مشترک (مثل Airbnb) نیز فکر کنید.

هزینه قطار و اتوبوس شهری در دانمارک

هزینه‌های قطار و اتوبوس شهری در دانمارک ممکن است بستگی به مسافت سفر، نوع خط و منطقه‌ای که در آن سفر می‌کنید، متفاوت باشد. اما به طور کلی، هزینه‌های حمل و نقل عمومی در دانمارک معمولاً بالاست.

کشور دانمارک

برای مثال، هزینه یک بلیط تک راه قطار بین شهری (مانند بین کپنهاگ و آرهوس) ممکن است حدود ۲۰-۵۰ یورو باشد، بستگی به فاصله و نوع قطار دارد. همچنین، هزینه بلیط‌های اتوبوس شهری نیز بستگی به شهر و منطقه مورد نظر دارد، اما به طور معمول حدود ۲-۴ یورو برای یک سفر تک راه است.

در ضمن، در دانمارک معمولاً از کارت‌های حمل و نقل عمومی مانند “Rejsekort” یا “City Pass” استفاده می‌شود که می‌تواند به شما کمک کند هزینه‌های حمل و نقل عمومی را کاهش دهد.

هزینه صرف غذا در دانمارک

هزینه صرف غذا در دانمارک ممکن است بستگی به نوع رستوران یا فروشگاه، منطقه‌ای که در آن هستید و نوع غذا داشته باشد. اما به طور کلی، دانمارک یک کشور گران قیمت است و هزینه‌های صرف غذا نیز معمولاً بالاست.

کشور دانمارک

برای مثال، هزینه یک وعده غذای متوسط در یک رستوران معمولی ممکن است حدود ۱۵-۳۰ یورو باشد، اما این مقدار بستگی به نوع رستوران، شهر و نوع غذا دارد. همچنین، خرید مواد غذایی از فروشگاه‌ها نیز معمولاً گران است و هزینه آن بستگی به نوع محصولات و فروشگاه دارد.

به عنوان یک راه حل برای کاهش هزینه‌های صرف غذا، ممکن است بخشی از غذا را خودتان آماده کنید یا به دنبال رستوران‌ها و فروشگاه‌های ارزان‌تر در منطقه خودتان بگردید.

مردم دانمارک چگونه هستند؟

وقتی به کشور دانمارک سفر کنید و بخواهید همه چیز درباره کشور دانمارک را بدانید، خیلی زود متوجه می‌شوید که دانمارکی‌ها مردمانی قابل اعتماد و حامی و پشتیبان هستند. در حالی که شاید دانمارکی‌ها در ابتدا کمی محتاط و کم‌حرف باشند، اما ذهنی باز، رفتاری بی‌تکلف و البته طبعی شوخ دارند و همیشه در تمامی امور زندگی، نیمه‌ی پر لیوان را می‌بینند. قطعا ورود به یک فرهنگ جدید و مراوده با مردمانی با آداب و سنن و فرهنگی متفاوت دشوار است.

مردم دانمارک چگونه هستند؟

از نظر برخی از مسافران خارجی که برای اولین مرتبه به دانمارک سفر می‌کنند، ممکن است دانمارکی‌ها در ابتدا کمی محتاط به نظر برسند که تا زمانی که از آن‌ها خواسته نشود، تمایلی به ورود به حریم شخصی دیگران ندارند. بهترین توصیه ما به شما این است که خودتان ابتدا پا پیش بگذارید و با یک سلام ساده سر صحبت را باز کنید. پس از آن، خیلی زود متوجه می‌شوید که دانمارکی‌ها رفتار بسیار ساده و دوستانه‌ای دارند.

به صورت خلاصه بگوییم که دانمارکی‌ها:

۱. بسیار وقت‌شناس هستند، اگر با یک دانمارکی ساعت ۶:۳۰ دقیقه قرار ‌گذاشتید، سعی کنید رأس همان ساعت به محل قرار بروید.

۲. دانمارکی‌ها علاقه‌ای به دوپهلو صحبت کردن ندارند و هر آنچه فکر می‌کنند را به زبان آورده و مستقیم سر اصل مطلب می‌روند. رفتار مردم دانمارک با ایرانیان هم به همین شکل بوده و این کار از بروز سوتفاهم‌ها جلوگیری می‌کند.

۳. با وجود حفظ نزاکت و احترام، چندان اهل تشریفات رسمی نیستند و ترجیح می‌دهند در تعاملات اجتماعی کاملا رفتاری دوستانه با یکدیگر داشته باشند.

۴. با وجود زمستان‌های سرد و تاریک و همین‌طور بارندگی‌های مکرر، حتی با کوچک‌ترین نشانه‌ای از سر زدن آفتاب در آسمان، تصمیم به خارج شدن از منازل و قدم زدن، دویدن، دوچرخه‌سواری گرفته یا راهی کافه‌ها، رستوران‌ها یا فضاهای روباز دیگر می‌شوند.

۵. رفتار مردم دانمارک با ایرانیان مانند رفتار آن‌ها با بیشتر گردشگران و مهاجران خارجی بوده و در کل رفتاری دوستانه دارند.

وقتی با دانمارکی‌ها بهتر آشنا شوید و ببینید که دانمارک چگونه کشوری است، متوجه می‌شوید که کاملا راحت درباره تمام مسائل صحبت می‌کنند، چرا  که بحث آزاد یکی از شاخصه‌های اصلی فرهنگ دانمارکی است. در خانه و مدرسه از سوی والدین و آموزگاران از کودکان دانمارکی خواسته می‌شود عقاید و نظرات خود را راحت بیان کنند.

مردم دانمارک و زندگی در دانمارک

هوگه (Hygge) را باید دلیل شادی و خوشبختی دانمارکی‌ها بدانیم. ترجمه هوگه همچون تلفظ آن سخت است، ولی هوگه را می‌توان زندگی در لحظه‌ی کنونی در جا و حالتی گرم و نرم و دِنج دانست. در سبک زندگی هوگه، مواردی مانند حضور در لحظه،‌ کم کردن شتاب زندگی، حسِ راحتی، شادی و امنیت و گرایش به سادگی اهمیت زیادی دارند.

دانمارکی‌ها برای اینکه بتوانند خصوصا در شب‌ها و روزهای تاریک و سرد زمستان لحظاتی شاد را سپری کنند، در خانه‌های خود شمع روشن می‌کنند، نوشیدنی‌ها و غذاهای گرم می‌خورند، از وسایل گرمایشی خصوصا شومینه استفاده می‌کنند، لباس‌های گرم و نرم می‌پوشند و در تنهایی با خواندن کتاب و گوش دادن به موسیقی یا در جمع دوستان لذت ببرند.

هوگه طی سال‌های اخیر طرفداران زیادی در اقصی نقاط دنیا پیدا کرده و کتاب‌ها و مقالات زیادی نیز درباره آن به زبان‌های مختلف نوشته شده، به حدی که هوگه در سال ۲۰۱۶ پس از برگزیت، دومین کلمه‌ی پرجستجو در کشور انگلستان شد. در سایر کشورهای دنیا نیز هوگه به محبوبیت بالایی دست پیدا کرده است. در شبکه اجتماعی پینترست، دکوراسیون هوگه به یکی از داغ‌ترین هشتگ‌ها تبدیل شده و در اینستاگرام و توییتر هم پست‌هایی با تگ هوگه بارها و بارها نشر و بازنشر شده است.

ویزای دانمارک

دانمارک یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و از اعضای کنوانسیون شینگن است. شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌توانند بدون ویزا به کشورهای منطقه شینگن سفر کنند. شهروندان بسیاری از کشورهای قاره آمریکا به همراه استرالیا، نیوزیلند و امارات متحده عربی نیز می‌توانند بدون ویزا به مدت ۹۰ روز در منطقه شینگن سفر کنند. اتباع باقی کشورها هم برای ورود به حوزه شینگن باید ویزای شینگن را اخذ کنند البته اگر با تور دانمارک علی بابا سفر کنید، زحمت اخذ ویزا را بر دوش نخواهید داشت.

ویزای دانمارک

ویزای توریستی دانمارک به دارنده‌ آن این امکان را می‌دهد تا برای مدت زمان کوتاهی در کشور دانمارک یا سایر کشورهای عضو شینگن حضور داشته باشد. متقاضیانی که تمایل دارند زمان بیشتری را در دانمارک بمانند، باید درخواست اجازه اقامت کنند. چنانچه اداره مهاجرت تشخیص دهد که متقاضی قصد ماندن طولانی‌مدت یا غیرقانونی در دانمارک را دارد، درخواست ویزا توسط افسر رد می‌شود.

مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی دانمارک عبارت است از:

 • پاسپوت (با حداقل ۱ سال اعتبار)
 • شناسنامه
 • ۲ قطعه عکس رنگی با ۳،۵ در ۴،۵ با پس‌زمینه سفید
 • اصل و کپی ترجمه‌شده سند ملک
 • گواهی تمکن مالی از بانک و گردش حساب حداقل ۳ ماه آخر
 • بیمه‌نامه تا سقف پوشش ۳۰ هزار یورو

تمامی اسناد و مدارک باید به زبان دانمارکی و انگلیسی بوده و حتما توسط مترجمان رسمی و معتبر ترجمه شده باشند.

درخواست ویزای توریستی دانمارک باید ۳ ماه قبل از تاریخ ورود متقاضی به این کشور ارائه شود. این درخواست باید از کشور محل سکونت متقاضی ارسال شود. متقاضی ملزم است که تمام اطلاعات را به صورت کامل پر کرده و امضا کند. عکس پاسپورت و اثر انگشت متقاضی هم الزامی است. متقاضی باید هزینه حداقل ۶۰ یورو پرداخت کرده و ثابت کند دلیل سفرش به دانمارک توریستی بوده و همچنین متقاضی نیاز به بیمه‌نامه‌ای به ارزش حداقل ۳۰ هزار یورو برای پوشش خدمات درمانی دارد.

ویزای توریستی دانمارک نهایتا ۹۰ روزه و در یک بازه‌ی ۱۸۰ روزه اعتبار دارد. پروسه رسیدگی به درخواست ویزای توریستی دانمارک نیز معمولا بین ۱۰ تا ۱۲ روز طول می‌کشد. متقاضی باید برای دریافت ویزای توریستی دانمارک هزینه‌ای پرداخت کند. این هزینه درخواست ویزای توریستی دانمارک برای بزرگسالان، کودکان بالا و پایین ۶ سال با هم اختلاف درد.

برای مراجعه حضوری به سفارت دانمارک نیز می‌توانید روزهای دوشنبه و پنج‌شنبه از ساعت ۹ تا ۱۲ اقدام کنید.

 • آدرس سفارت دانمارک: خیابان شریعتی، بالاتر از پل صدر، کوچه هدایت، کوچه دشتی، پلاک ۱۰
 • تلفن سفارت دانمارک: ۰۲۱۲۸۱۵۵۰۰۰
 • تلفن: ۰۲۱۲۸۱۵۵۰۰۰
 • ایمیل: thramb@um.dk
 • ایمیل مربوط به امور ویزا: thrambvisa@um.dk

سفر به دانمارک

دانمارک کشور هوگه، ساندویچ روباز و دوچرخه‌هاست. جالب است بدانید که از هر ۱۰ دانمارکی، ۹ نفر دوچرخه دارند و شهروندان این کشور ۲۶ درصد از سفرهای زیر ۵ کیلومتر را با دوچرخه طی می‌کنند. از سال ۱۹۹۳ تاکنون ۱۱ مسیر ویژه دوچرخه‌سواری در این کشور احداث شده است که در کل مسافتی ۴۲۳۳ کیلومتری را شامل‌ می‌شود. در فرهنگ دانمارک احترام به طبیعت جایگاه ویژه‌ای دارد. دانمارک با وجود جذابیت‌های مدرنی که دارد، طبیعتی بِکر و دیدنی، آثار تاریخی و فرهنگی غنی دارد. با این حال، باید بگوییم دانمارک نیز مانند بسیاری از کشورهای حوزه اسکاندیناوی برای گردشگران خارجی گران است البته سفر با تور دانمارک علی بابا به‌صرفه‌تر است.

سفر به دانمارک

بنابراین، چنانچه بودجه مشخصی برای سفر خود به کشور دانمارک در نظر نگرفته باشید، در سفر خود به این کشور، خرج سنگینی روی دست‌تان می‌افتد. بیشترین هزینه‌هایی که باید در زمان اقامت در دانمارک بپردازید، هزینه‌های محل اقامت و غذا هستند. ولی اگر بتوانید به جای هتل در مسافرخانه‌های ارزان قیمت اقامت کرده و غذاهای محلی و ارزان‌ بخورید، می‌توانید تا حد زیادی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

در سفر به دانمارک به کجاها برویم؟

با دیدن عکس کشور دانمارک متوجه می‌شوید که دانمارک جاذبه‌ها و دیدنی‌های زیادی دارد که نمی‌توان همه‌ی آنها را در یک مطلب گنجاند، ولی در اینجا به صورت مختصر به برخی از پرجاذبه‌ترین مکان‌های گردشگری کشور دانمارک می‌پردازیم:

باغ‌های تیوولی

باغ‌های تیوولی همواره در فهرست پربازدیدترین مکان‌های کشور دانمارک قرار می‌گیرد. با توجه به وسعت دانمارک باید بگوییم این پارک تفریحی که قدمت آن به قرن نوزدهم بازمی‌گردد، روبروی ایستگاه مرکزی کپنهاگ قرار گرفته و می‌تواند مکان عالی برای سپری کردن یک بعد از ظهر شاد و مفرح در این شهر تاریخی باشد. وقتی به باغ‌های تیوولی سر زدید، حتما سوار تِرن هوایی و چرخ‌وفلک مشهور این پارک تفریحی شوید. این پارک تفریحی زیبا از اوایل بهار تا اواخر تابستان به روی عموم مردم باز است. بنابراین اگر در این فصل‌ها به دانمارک سفر کرده باشید، حتما باغ‌های تیوولی را هم در فهرست مکان‌های دیدنی کپنهاگ قرار دهید و سری به آنجا بزنید.

باغ‌های تیوولی - جاهای دیدنی دانمارک

قلعه کرونبرگ

قدمت این قلعه تاریخی که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز قرار گرفته، به قرن شانزدهم باز می‌گردد. قلعه کرونبرگ که در امتداد ساحل هلسینگور قرار گرفته، ارزش سفری یک روز از کپنهاگ به آنجا را دارد تا بتوانید از نزدیک شکوهِ این اثر تاریخی را لمس کنید. حتما در بازدید خود از این قلعه دیدنی به‌خوبی در اطراف آن گشت‌وگذار کنید و به سالن‌های و اتاق‌های مجلل آن سربزنید و البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که وقایع نمایشنامه مشهور هملت اثر جاودانه شکسپیر در همین قلعه تاریخی رقم خورده است. ویلیام شکسپیر تمام صحنه‌های تراژدی خود؛ از صحبت کردن روح پدرِ هملت با او تا کشمکش‌های درونی او برای انتقام از عمو و مادرش را همه از این قلعه تاریخی و پرشکوه الهام گرفته است.

قلعه کرونبرگ

شهر راسکیله

اگر می‌خواهید بیشتر با تاریخچه‌ی غنی کشور دانمارک و وسعت دانمارک آشنا شوید، توصیه می‌کنیم حتما به شهر تاریخی راسکیله سفر کنید. خوشبختانه این شهر زیبا فاصله چندانی با کپنهاگ ندارد. راسکیله بین سده‌های دهم تا شانزدهم عنوان پایتخت پادشاهی دانمارک را یدک می‌کشید. بنابراین در حین گشت‌وگذار در این شهر گویی به تاریخِ زنده‌ی دانمارک سفر کرده باشید؛ می‌توانید سری به مدراس قدیمی، کلیساها و عبادتگاه‌ها و موزه‌های جذاب آن با آثاری  به جای مانده از میراث وایکینگ‌ها بزنید.

می‌توانید حین قدم زدن در خیابان‌های سنگفرش‌شده راسکیله از برخی از مکان‌های تاریخی آن از جمله کلیسای جامع شهر بازدید کرده و حس و حال این شهر تاریخی را در دوران شکوهش از نزدیک لمس کنید. اگر ماه ژوئن (خرداد) را برای سفر به دانمارک انتخاب کرده باشید، حتما حواس‌تان باشد که یکی از بزرگ‌ترین جشنواره‌های موسیقی اروپا در این شهر برگزار می‌شود.

اسکله نیهاون

نیهاون یکی از دیدنی‌ترین مکان‌هایی است که می‌توانید در سفر به دانمارک به آن سربزنید. در این اسکله قرن هفدهمی با خانه‌های رنگارنگ و معماری منحصربه‌فرد، می‌توانید سری به قایق‌ها و کشتی‌های چوبی زده و در رستوران‌های محلی غذا بخورید.

اسکله نیهاون دانمارک

دژ کاستلت

گشت‌وگذار در دژ کاستلت می‌تواند برای هر کسی که به تاریخ علاقه دارد، خاطره‌انگیز باشد. این قلعه قرن هفدهمی به شکل یک ستاره با برج و باروهای دیدنی ساخته شده است. دژ کاستلت از دست‌نخورده‌ترین قلعه‌های تاریخی در شمال اروپاست. این قلعه با داشتن موزه، آسیاب‌های بادی و جان‌پناه‌ها و استحکامات خود، مکانی عالی برای گردشی چند ساعته و لذت بردن از برخی برنامه‌های تفریحی و کنسرت‌های رایگان است.

دژ کاستلت دانمارک

نکته دیگر اینکه دژ کاستلت فاصله چندانی با مجسمه مفرغی مشهور «پری دریایی کوچولو» ندارد که به نوعی نماد شهر کپنهاگ نیز به حساب می‌آید، با این تفاسیر این منطقه از پایتخت دانمارک قطعا ارزش دیدن را دارد.

قلعه ویرانه هامرشاس

یکی از جاذبه‌های گردشگری که باید حتما در سفر خود در دانمارک به آن سربزنید، هامرشاس (Hammershus)، بزرگ‌ترین قلعه ویرانه در شمال اروپاست. ویرانه‌های این قطعه پرشکوه در بلندی‌های جزیره برنهلم قرار دارد. می‌توانید همچنان چاه‌های قدیمی و ساختمان‌های آجری سرخ رنگ این قلعه را ببینید. در ورودی این قلعه ویرانه نمایشگاهی برپاست که می‌تواند در آن اطلاعات زیادی درباره دانمارک و پیشینه و فرهنگ مردمان ساکن آن به دست آورید.

قلعه ویرانه هامرشاس دانمارک

موزه دِن گامله بای

دِن گامله بای (Den Gamle By) به معنای «شهر قدیمی»، موزه‌ای رو‌باز است که می‌تواند با بازدید از آن به گذشته سفر کنید. همه ساله بیش از ۵۰۰ هزار گردشگر از سرتاسر دنیا از این موزه‌ی دیدنی در آرهوس دیدن می‌کند. موزه دِن گامله بای در سال ۱۹۱۴ به عنوان اولین موزه‌ی روباز جهان افتتاح شد و تا به امروز یکی از معدود موزه‌های برتر کشور دانمارک بوده است.

موزه دِن گامله بای - دانمارک چگونه کشوری است

این موزه از ۷۵ ساختمان و بنای تاریخی تشکیل شده که تماما از ساکنین محلی خریداری شده‌اند. خانه‌های این موزه دکوراسیونی به سبک قدیم دارد یا اینکه به صورت نمایشگاهی برای نمایش اشیا و آثار باستانی درآمده‌اند.

قلعه روزنبورگ

همان‌طور که احتمالا تا به حال نیز متوجه شده‌اید، فهرست قلعه‌ها، دژها و کاخ‌های کشور دانمارک بسیار بلند بالاست. دانمارک به عنوان یکی از قدیمی‌ترین حکومت‌های پادشاهی جهان، آثار تاریخی بی‌نظیر بسیاری دارد. کاخ روزنبورگ یکی از زیباترین جاذبه‌های تاریخی این کشور است. این بنای تاریخی در مرکز شهر کپنهاگ و باغ زیبای سلطنتی قرار گرفته است. جایی که جواهرات و تاج‌های گرانبهای پادشاهی و همچنین مجموعه‌ای بزرگ از آثار هنری خاندان پادشاهی دانمارک در آن نگهداری می‌شود.

قلعه روزنبورگ - دانمارک

از جمله قلعه‌های دیگری که ارزش سرزدن را دارند، کریستینبرگ و قلعه فردریکسبورگ هستند. کریستینبرگ نیز در کپنهاگ قرار دارد، این کاخ محل استقرار پارلمان دانمارک است و همچنان مورد استفاده خاندان پادشاهی دانمارک قرار می‌گیرد. و اگر دوست دارید بیشتر از تاریخ دانمارک بدانید،‌ نباید فرصت رفتن به قلعه‌ی باشکوه فردریکسبورگ را از دست بدهید. این قلعه دیدنی در میان باغی بسیار زیبا با دریاچه‌ها و برکه‌ها قرار گرفته تا منظره‌ی دل‌فریب و تماشایی را پیش‌روی هر بیننده‌ای قرار دهد.

لگولند بیلوند

لگولند بیلوند (Legoland Billund) یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری دانمارک است که نه تنها مورد علاقه کودکان، بلکه بزرگ‌ترهایی که با اسباب‌بازی‌های لِگو خاطره دارند است. همان‌طور که می‌دانید داستان اسباب‌بازی‌های مشهور لگو از این شهر کوچک در شبه‌جزیره یوتلاند آغاز شده است. هم‌اکنون شهر بیلوند،‌ کارخانه اصلی لگو و شهر بازی لگولند را در خود جای داده است.

لگولند بیلوند - دانمارک چگونه کشوری است

شهر بازی لگولند دلیل اصلی است که سالانه خیل عظیمی از گردشگران به این شهر سرازیر می‌شوند. یکی از دیدنی‌ترین بخش‌های لگولند، مینی‌لند یا سرزمین مینیاتوری است که در آن ماکت‌ برخی از مشهورترین ساختمان‌های دنیا با بلوک‌های لگو بازسازی شده، از جمله‌ی این ماکت‌ها می‌توان از برج خلیفه، برج شانگهای، برج سلطنتی ساعت مکه، مرکز تجارت جهانی و برج تایپه ۱۰۱ اشاره کرد.

موزه هانس کریستین اندرسن در ادنسه

هانس کریستیان اندرسن یکی از نامدارترین شخصیت‌های ادبی دنیا و دانمارک است که در شهر ادنسه متولد شده است. حال، خانه‌ای که او در کودکی در آن زندگی می‌کرد تبدیل به موزه‌ای دیدنی شده که بازدیدکنندگان را با زندگی و آثار این نویسنده شهیر داستان‌های کودکان آشنا می‌کند.

موزه هانس کریستین اندرسن در ادنسه - دانمارک چگونه کشوری است

موزه کشتی وایکینگ در راسکیله

اگر به کشتی‌ و دریانوردی و تاریخچه وایکینگ‌ها علاقه‌مند باشید، قطعا از تماشای آثار متعددی که در موزه کشتی وایکینگ در شهر راسکیله به نمایش درآمده، نهایت لذت را می‌برید. موزه کشتی وایکینگ از جاذبه‌های پربازدید دانمارک است. در این موزه دیدنی می‌توانید اطلاعات زیادی از دریانوردی و کشتی‌سازی به سبک وایکینگ‌ها به دست بیاورید. در این موزه علاوه بر پنج فروند کشتی وایکینگ‌ها، نمونه‌های بازسازی‌شده‌ای از کشتی‌های این جنگجویان سلحشور باستانی نیز به نمایش درآمده است.

موزه کشتی وایکینگ در راسکیله

غذاهای معروف دانمارک

قطعا یکی از بهترین بخش‌های هر سفر خارجی علاوه بر آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم آن، امتحان کردن غذاهای محلی آن یا به اصطلاح دقیق‌تر شکم‌گردی است که بخش‌ جدایی‌ناپذیری از تفریحات هر گردشگری است. دانمارک از کشورهایی است که فرهنگ غذایی بی‌نظیری با غذاهای لذیذ و باب طبع بسیاری از گردشگران دارد. بسیار خوب، اگر اهل شکم‌گردی هستید، در سفر به دانمارک این خوراکی‌های خوش مزه را اصلا از دست ندهید.

شکم‌گردی در دانمارک

اسموربرود

اسموربرود (Smørrebrød) نوعی ساندویچ روباز و مقرون‌به‌صرفه و بسیار لذیذ است که دانمارکی‌ها معمولا به‌عنوان ناهار می‌خورند. در تهیه این ساندویچ بسیار محبوب از موادی مانند شاه‌ماهی یا میگوی خام، قزل‌آلای دودی، تخم‌مرغ آب‌پز، گوشت یا سبزیجات به کار می‌رود.

اسموربرود - غذای دانمارک

فریکادلر

فریکادلر (Frikadeller) نوعی کوفته دانمارکی و از لذیذترین و پرطرفدارترین غذاهای محلی کشور دانمارک است. این غذا از گوشت چرخ‌شده گاو، پیاز، تخم‌مرغ، شیر و آرد سخاری تهیه‌شده و به همراه سیب‌زمینی، سس گریوی و سبزیجات سرو می‌شود. با وجودی که فریکادلر در اکثر مناطق اروپا یافت‌ می‌شود، ولی دستور پخت‌ دانمارکی‌ها کاملا با دیگر کشورها فرق دارد!

فریکادلر - دانمارک

استکت فلسک

استکت فلسک (Stegt Flæsk) این غذای ملی را می‌توانید در هر اغذیه‌فروشی و رستورانی در دانمارک پیدا کنید. استکت فلسک با سرخ کردن تکه‌های چربی با چاشنی نمک و فلفل سرخ‌ پخته می‌شود. این غذای بسیار محبوب دانمارکی معمولا با سیب‌زمینی و سس جعفری سرو می‌شود.

استکت فلسک

پولسر

پولسر (Pølser) نه تنها از سنتی‌ترین غذاهای دانمارکی است، بلکه از محبوب‌ترین غذاهای این کشور نیز به حساب می‌آید. پولسر که همان هات داگ است را می‌توانید در اکثر اغذیه‌فروشی‌های کپنهاگ و شهرهای دیگر دانمارک پیدا کنید. این غذای سنتی  همراه با سس گوجه‌فرنگی، خردل، پیاز سرخ‌شده و خیارشور تهیه و آماده سرو می‌شود.

پولسر دانمارک

بهترین هتل‌های دانمارک

کشور دانمارک هم مانند بیشتر کشورهای اروپایی، هتل‌های باشکوه و معروف زیادی دارد که در سفر به دانمارک می‌توانید اقامتی فراموش‌نشدنی در این هتل‌ها داشته باشید. فقط یادتان باشد که قبل از سفر حتما برای رزرو هتل اقدام کنید.

هتل آنگلتر دانمارک «Angleterre»

این هتل ۵ ستاره که در مرکز شهر کپنهاگ قرار دارد، توانسته با طراحی داخلی و معماری خاص خود و فراهم کردن امکاناتی مانند رستوران، بار، استخر، سونا، اینترنت رایگان، اتاق ها و سوئیت‌های مجلل و… رضایت مهمانان خود را جلب کند.

کشور دانمارک

فرست هتل کنگ فردریک دانمارک «First Hotel Kong Frederik»

این هتل  ۵ ستاره دانمارک در مرکز شهر کپنهاگ و نزدیکی ساختمان شهرداری قرار دارد. اتاق‌های این هتل مجهز به همه وسایل رفاهی بوده و سوئیت‌های آن طراحی خاصی دارد. با وجود قرارگرفتن در بخش پر رفت‌وآمد شهر، این هتل به خوبی توانسته آرامش مهمانان را فراهم کند.

هتل اسکات دانمارک «Ascot»

هتل اسکات هم یکی دیگر از هتل‌های معروف شهر کپنهاگ است که کنار یکی از حمام‌های قدیمی این شهر قرار گرفته است. این هتل معماری کلاسیک و فضای داخلی بسیار زیبایی دارد و امکانات به‌روز و کاملی را برای مهمانان خود آماده کرده است. یکی دیگر از مزایای اقامت در این هتل دسترسی راحت به نقاط مختلف کپنهاگ است.

هتل نیمب دانمارک «Nimb Hotel»

هتل ۵ ستاره نیمب در یک پارک معروف محلی قرار دارد و منظره‌ای جالب را برای مهمانان از اتاق‌های مجهز خود به نمایش می‌گذارد. این هتل‌ هم مثل رقبای ۵ ستاره‌اش رستوران، بار، استخر، سونا، ماساژ، اینترنت رایگان و اتاق‌هایی با طراحی داخلی خاص دارد و در مدت زمان کوتاهی توانست نظر همه را به خود جلب کند.

کشور دانمارک

فرست هتل میفر دانمارک «First Hotel Mayfair»

فرست هتل میفر در بخش داخلی وسترپو قرار دارد و با قرارگیری در در نزدیکی مکان‌های گردشگری مانند تیوولی و پلنتاریوم، گزینه‌ای بسیار خوب برای  گردشگران محسوب می شود. این هتل اتاق‌ها و سوئیت‌های متنوعی دارد که همهگی مجلل و مجهز است.

هتل ادمیرال دانمارک «Admiral»

هتل ادمیرال یکی از هتل‌های ساحلی دانمارک است و  کنار ساختمان‌های تئاتر سلطنتی و اپرای کپنهاگ قرار گرفته و به‌خاطر رستوران ها و غذاهای دریایی و مدرن اسکاندیناوی و فرانسوی‌اش شهرت دارد . استفاده از امکانات رفاهی و تفریحی بدون نقص این هتل ‌هم از دیگر مزایای اقامت در ادمیرال به‌شمار می‌آید.

کشور دانمارک

آب‌وهوای دانمارک چطور است؟

اگر بدانید که دانمارک کجاست متوجه می‌شوید که کشور دانمارک به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص خود که با آب‌های آزاد احاطه شده،‌ آب‌وهوای نسبتا معتدلی دارد و بادهای غربی با هوای گرم خود در اکثر نواحی کشور می‌وزند. علاوه بر این، دمای روز و شب دانمارک نوسان چندانی ندارد، بنابراین اگر قصد سفر به این کشور شمالِ اروپا را داشته باشید، نیازی به تدارک لباس‌های جداگانه برای شب و روز نیستید. طول روز و شب در دانمارک هم با دیگر کشورهای اروپایی متفاوت است.

میانگین دمای دانمارک در سردترین ماه سال فوریه (بهمن) به صفر درجه سانتی‌گراد و در گرم‌ترین ماه سال، ژوئیه (تیر) به ۱۷ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. اگرچه وزش بادهای شدید و تغییر جهت آن می‌تواند در مقطعی از سال موجب تغییر دمای هوا شود. در تمام طول سال در دانمارک بارندگی وجود داشته و هیچ دوره‌ی خشکی در آن وجود ندارد. با این حال، بین ماه‌های سپتامبر تا نوامبر (شهریور تا بهمن) شاهد مرطوب‌ترین فصل سال در این کشور هستیم. متوسط مجموع بارش سالیانه در دانمارک به ۶۵۰ میلی‌متر می‌رسد و در شهر کپنهاگ، پایتخت دانمارک هم معمولا ۱۷۰ روز در سال بارندگی می‌شود.

در زمستان، طلوع آفتاب حدود ساعت ۸ صبح و غروب خورشید در ساعت ۱۵:۳۰ است، ولی در تابستان از ساعت ۳:۳۰ صبح شروع می شود و غروب خورشید تا اواخر ساعت ۲۲:۰۰ است. نا آشنا بودن با طول روز و شب در دانمارک برای تازه واردها و مهاجران باعث تداخل در ساعت خواب آن ها می‌شو ولی به‌مرور یا طول روز و شب در دانمارک سازگار می‌شوند.

 آب‌وهوای دانمارک چطور است؟

بهترین زمان سفر به دانمارک هم بسته به هدف‌تان از سفر و تفریحاتی که در نظر دارید، می‌تواند بین ماه‌های مارس تا مه (اسفند تا خرداد) یا ژوئن تا اوت (خرداد تا شهریور) باشد. تابستان قطعا بهترین فصل برای سفر به دانمارک است، ولی در این فصل با توجه به آب‌وهوای بسیار خوب و برگزاری رویدادها و جشنواره‌های زیاد، کمتر می‌توانید شاهد قیمت‌های مناسب و معقول باشید. در عین حال، بهار می‌تواند فصل ایده‌آلی برای سفر به دانمارک باشد. با فرارسیدن بهار رستوران‌ها، کافه‌ها و اغذیه‌فروشی‌ها در پیاده‌روها به راه می‌افتند و انواع رویدادها و کنسرت‌های موسیقی روباز در شهرهای مختلف دانمارک برگزار می‌شود که حال‌وهوای شهر را پر از پر از شور و نشاط و شادی می‌کند.

با شروع ماه اکتبر (مهر) هم هوای دانمارک رفته‌رفته رو به سرما می‌رود و دوران انزوا و خلوتی زمستان در این کشور شمالی سر می‌رسد. با این حال، در اواخر ماه دسامبر (آذر) و با نزدیک شدن به سال نوی میلادی شور و هیجان زیادی دانمارک را فرا می‌گیرد و شهرها دوباره مملو از گردشگران زیادی می‌شود که برای تماشای مراسم‌ها و جشن‌های تعطیلات سال نو به دانمارک سفر می‌کنند.

دریاهای اطراف دانمارک

با نگاهی به کشور دانمارک روی نقشه متوجه می‌شویم که دانمارک یک کشور کوچک در شمال اروپاست که سواحل زیبا و دریاهای متعددی دارد. در ادامه، بعضی از دریاهای اطراف دانمارک را معرفی می‌کنیم:

دریای شمال

این دریا به‌عنوان یکی از دریاهای اصلی اطراف دانمارک شناخته می‌شود. سواحل آن در شمال دانمارک قرار دارد و این دریا به‌عنوان یکی از مسیرهای حیاتی برای کشتی‌رانی و صید ماهی شناخته می‌شود.

کشور دانمارک

دریای بالتیک

این دریا یکی دیگر از دریاهای اصلی دانمارک است. سواحل آن در شرق و جنوب شرق دانمارک قرار دارد و برخی از جزایر زیبا و شناورهای آن در طول سواحل دیده می‌شوند.

دریای کاتگات

این دریا در جنوب غربی دانمارک قرار گرفته و منطقه‌ای زیبا و پربار برای صید ماهی و تفریح برای دانمارکی‌ها ایجاد کرده است.

کشور دانمارک

دریای سکل

دریای سکل هم در شمال شرق دانمارک واقع شده و منطقه ای زیبا و آرام برای تفریح و خوش‌گذرانی فراهم کرده است.

فورد (Fjord) های دانمارک

حتما در جست‌وجوهای خود و مشاهده عکس کشور دانمارک متوجه شده‌اید که علاوه بر دریاها، دانمارک فوردهای زیبا و منحصر به فردی هم دارد. این فوردها منطقه‌های طبیعی زیبا و محل‌های شناخته‌شده‌ای برای تفریح و کشتی‌رانی هستند. در کل، سواحل زیبا و مناظر طبیعی فراوان، دانمارک را به یک مقاصد گردشگری جذاب برای علاقمندان به تفریح و طبیعت‌گردی تبدیل کرده است. وقتی بدانیم دانمارک کجاست بهتر می‌توانیم برای سفر یا اقامت در این کشور تصمیم بگیریم.

کشور دانمارک

شهرهای مهم دانمارک کدامند؟

احتمالا می‌دانید که دانمارک کجاست و با نگاهی به کشور دانمارک روی نقشه متوجه شدید که این کشور در جنوب نروژ و جنوب غربی سوئد قرار دارد. این کشور شمال اروپا ۴۲،۹۲۴ کیلومتر مربع مساحت دارد و جمعیت کشور دانمارک نیز ۵،۷ میلیون نفر است. اکثر شهروندان دانمارک از درآمد بالا همراه با سطح بالایی از خدمات درمانی و آموزش برخوردار هستند. دانمارک همچنین به لحاظ امنیت‌ اجتماعی، آزادی‌های مدنی و رفاه در زمره‌ی برترین کشورهای جهان است.

شهرهای مهم دانمارک کدامند؟

این کشور پادشاهی در رأس کشورهایی با کمترین فساد اداری قرار داشته و یکی از بالاترین درآمدهای سرانه و بالاترین سطح برابری درآمد را در بین تمام کشورهای دنیا دارد. بنابراین، شهرهای دانمارک از نظر شرایط زندگی، زیرساخت‌ها، امکانات درمانی و آموزشی و سایر شاخصه‌ها از بهترین و پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا به حساب می‌آیند. جمعیت کشور دانمارک هم با استانداردهای آموزش و شغل و مسکن هم‌خوانی دارد.

کپنهاگ

کپنهاگ بزرگ‌ترین شهر و پایتخت کشور دانمارک است که در ساحل شرقی جزیره شیلند قرار دارد. بخش کوچکی از شهر در جزیره آماجر واقع شده است. کپنهاگ در قرن دهم توسط وایکینگ‌ها به عنوان یک دهکده ماهیگیری بنا شد. از آن زمان، این شهر شاهد چندین دوره پرفراز و نشیب بوده تا اینکه خصوصا با رشد چشمگیری که در نیمه‌ی دوم قرن بیستم داشت، تبدیل به یکی از پیشرفته‌ترین و شادترین شهرهای دنیا شود.

کپنهاگ

این شهر میزبان چندین دانشگاه مهم دانمارک مانند دانشگاه کپنهاگ، دانشگاه فنی دانمارک و سایر دانشگاه‌ها و مراکز علمی مهم کشور است. کپنهاک از سرسبزترین شهرهای جهان است که به دلیل محیط مناسبش برای دوچرخه‌سواری نیز مشهور است. فرودگاه کاستروپ در کپنهاگ بزرگ‌ترین فرودگاه در شمال اروپا است. از زیباترین جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان از باغ‌های قلعه روزنبورگ، باغ‌های تیوولی و مجسمه پری دریایی کوچولو نام برد.

آرهوس

آرهوس که در رده دوم شهرهای بزرگ دانمارک قرار دارد، در شرق شبه‌جزیره یوتلاند و در فاصله ۱۸۷ کیلومتری شمال غربی کپنهاگ واقع است. این شهر به عنوان یک شهرک مستحکم وایکینگ‌ها در قرن هشتم تأسیس شد. انقلاب صنعتی منجر به توسعه سریع شهر شد تا امروز به قطب اقتصادی و فرهنگی منطقه تبدیل شود. علاوه بر این، آرهوس یکی از قطب‌های تحقیقاتی و آموزشی کشور دانمارک نیز به حساب می‌آید. این شهر در زمینه موسیقی نیز تاریخچه غنی و پر باری دارد.

آرهوس

ادنسه

سومین شهر بزرگ دانمارک ادنسه است که در جزیره فونن و در فاصله ۱۶۷ کیلومتری جنوب غربی کپنهاگ واقع است. خود شهر و حومه‌ی آن قدمت کهنی دارد و برآورد می‌شود که به مدت بیش از ۴۰۰۰ سال سکنه داشته است. ادنسه شهری صنعتی است که شرکت‌های بزرگ دانمارک را در خود جای داده است. از جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان به کاخ ادنسه، تئاتر ادنسه و موزه هانس کریستین اندرسن اشاره کرد.

ادنسه

آلبورگ

آلبورگ که چهارمین شهر بزرگ دانمارک است، شهری صنعتی و دانشگاهی در شمال شبه‌جزیره یوتلاند و در فاصله ۱۱۸ کیلومتری شمال اورهوس قرار دارد. است. آلبورگ از قرون وسطی یکی از بنادر مهم و صنعتی کشور دانمارک به حساب می‌آمده است. معماری منحصربه‌فرد این شهرها که به‌جای مانده از قرون گذشته، جلوه‌ دیدنی به این شهر زیبا می‌دهد. آلبورگ یک قطب مهم فرهنگی در دانمارک است و چندین موزه، کاخ، سالن‌ تئاتر ارکستر دارد. جشنواره موسیقی آلبورگ که اواخر بهار در این شهر برگزار می‌شود، از بزرگ‌ترین جشنواره‌های منطقه اسکاندیناوی است.

آلبورگ دانمارک

با جشنواره‌های مهم دانمارک آشنا شوید

دانمارک کشوری با مردمانی شاد و پرانرژی و تقویمی پر از رویدادهای مختلف است. پوشش مردم دانمارک مانند بیشتر مردم اروپایی است. رویدادها و تعطیلات دانمارک از جشن‌ها و مراسم‌های مذهبی گرفته تا سلطنتی و ورزشی متفاوت هستند. در این میان، رویدادها و جشنواره‌های مهیج موسیقی جایگاه ویژه‌ای در بین مردمان محلی و البته گردشگران خارجی دارد جشنواره راک روزکیلد و در رده بعدی جشنواره بین المللی جاز کپنهاگ از محبوب ترین و پربازدیدترین جشنواره های موسیقی کشور دانمارک به حساب می آیند.

با جشنواره‌های مهم دانمارک آشنا شوید

جشنواره راک راسکیله

جشنواره راک راسکیله از بزرگ‌ترین رویدادهای عمومی در دانمارک است. حدود ۸۰ هزار نفر برای تماشای کنسرت‌ها و اجراهای زنده‌ی بیش از ۱۷۰ گروه موسیقی محلی و بین‌المللی به این شهر سفر می‌کنند. جشنواره راک راسکیله معمولا در ژوئیه (تیر ماه) برگزار می‌شود و تمامی عواید حاصل از آن وقف امور خیریه می‌شود. شهر راسکیله تنها ۳۵ کیلومتر با کپنهاگ فاصله دارد، بنابراین هر کسی در پایتخت دانمارک می‌تواند در کمتر از ۳۰ دقیقه خود را به این جشنواره تماشایی برساند.

جشنواره راک راسکیله

جشنواره جاز کپنهاگ

یکی از زیباترین زمان‌ها برای سفر به اروپا زمانی است که جشنواره جاز کپنهاگ برگزار می‌شود. این جشنواره تماشایی و بی‌نظیر هر سال در ژوئیه (تیر ماه) برگزار می‌‌شود. پایتخت دانمارک به خودی خود زیباست و تماشایی است،‌ حال برگزاری کنسرت و اجراهای زنده موسیقی در خیابان‌ها، حس و حال کاملا جادویی را برای هر مسافری به وجود می‌آورد.

جشنواره جاز کپنهاگ

جشنواره اسکاندربورگ

جشنواره اسکاندربورگ که دقیقا پس از جشنواره راک راسکیله و در ماه اوت (مرداد ماه) برگزار می‌شود، یکی دیگر از رویدادهای مهیج راک در دانمارک است. جذاب‌ترین جنبه‌ی آن (جدا از گروه‌‌های بزرگ موسیقی که در آن شرکت می‌کنند)، خود محل برگزاری این جشنواره است. در این جشنواره دیدنی کنسرت‌ها و اجراهای زندگی در کنار یک دریاچه و نزدیکی جنگل‌های انبوه شهر اسکاندربورگ برگزار می‌شود تا هنرمندان شاخصی از سرتاسر دنیا با حال و هوای ویژه‌ای به روی صحنه رفته و هنرنمایی کنند.

جشنواره اسکاندربورگ

جشنواره آرهوس

حتی اگر جشنواره راک راسکیله،‌ میزبان بزرگ‌ترین کنسرت دانمارک باشد، آرهوس بزرگ‌ترین جشنواره سالانه در دنیا را میزبانی می‌کند. در این جشنواره ۱۰ روزه که اواخر اوت تا اوایل سپتامبر (شهریور ماه) برگزار می‌شود، بازدیدکنندگان می‌توانند از جاذبه‌ها و دیدنی‌های زیادی از نمایش‌ها و اجراهای موسیقی و رقص محلی گرفته تا نمایشگاه‌های محلی و غذاهای دلپذیر نهایت لذت را ببرند. این جشنواره در اماکن مختلف شهر آرهوس از جمله پارک‌ها و سالن‌های اجتماعات، کلیساها و سایر مکان‌‌های عمومی برگزار می‌شود.

جشنواره آرهوس

شب فرهنگ در کپنهاگ

شب فرهنگ در پایتخت دانمارک می‌تواند برای هر کسی که به تاریخ علاقه‌مند است، تجربه‌ای خاطره‌انگیز و جادویی باشد. شب فرهنگ کپنهاگ، جشنی باشکوه است که در اواسط ماه اکتبر (مهر ماه) برگزار می‌شود. بیش از ۳۰۰ مکان فرهنگی مختلف از کاخ‌ها، کلیساها، سالن‌ها و تئاترها، گالری‌ها و موزه‌ها و غیره درهای خود را به روی عموم مردم باز می‌کنند. برخی از این امکان تنها در این شب بازگشایی می‌شوند.

شب فرهنگ در کپنهاگ

جشن سال نو در کپنهاگ

با وجودی که جشن‌های سال نو در سرتاسر کپنهاگ برگزار می‌شوند، ولی دیدنی‌ترین این جشن‌ها در میدان املی‌بورگ برگزار می‌شود. هزاران نفر از مردم محلی و گردشگران خارجی برای تماشای آتش‌بازی و شرکت در این مهمانی عظیم در فضای باز دور هم جمع می‌شوند. رژه‌ی گارد سلطنتی که جزئی از مراسم جشن سال نو است،‌ می‌تواند ضمن تجربه‌ی بی‌نظیر، فرصتی مغتنم برای آشنایی با خاندان پادشاهی دانمارک و آئین‌ها و مراسم‌های سلطنتی این کشور زیبا باشد.

جشن سال نو در کپنهاگ

جشنواره زمستانی جاز

با شرکت در جشنواره جاز زمستانی که در تعطیلات زمستانی برگزار می‌شود، می‌توانید در دل سرما در جوی گرم و مهیج از شنیدن موسیقی نهایت لذت را ببرید. این جشنواره ۱۰ روزه بین ماه‌های ژانویه و فوریه (دی و بهمن ماه) برگزار می‌شود و ده‌ها شهر میزبانی کنسرت‌ها و اجراهای زنده این جشنواره را برعهده دارند. این جشنواره به قدری محبوبیت‌ رسیده که هم اکنون برخی رویدادهای آن در چندین کشور دیگر منطقه اسکاندیناوی برگزار می‌شود.

جشنواره زمستانی جاز

مشاهیر دانمارک

 1. هانس کریستین آندرسن: نویسنده دانمارکی و نویسنده داستان‌های معروفی مانند “پری‌ها” و “شاهزاده خرچنگ”.
 2.  سورن کیرکگارد: فیلسوف و نویسنده دانمارکی که به عنوان یکی از بزرگترین فیلسوفان از اوایل قرن نوزدهم شناخته می‌شود.
 3. نیلز بور: فیزیکدان دانمارکی که برای کار خود در حوزه مکانیک کوانتومی و دریافت جایزه نوبل فیزیک شناخته می‌شود.
 4. مرگرته اتفل: نقاش دانمارکی که به خاطر آثار خود در زمینه نقاشی و گرافیک شناخته می‌شود.
 5. فدریکسبورگ: شاعر و نویسنده دانمارکی که به خاطر آثارش در حوزه شعر و داستان شناخته می‌شود
 6. لارس فون تریر: کارگردان سینما و تئاتر دانمارکی که به خاطر فیلم‌های معروفی مانند “The Celebration” و “Melancholia” شناخته می‌شود.
 7. هولگر هانسن: نویسنده دانمارکی که به خاطر رمان “حور” (Hunger) شناخته می‌شود.
 8. کارل نیلسن: آهنگساز دانمارکی و یکی از بزرگترین آهنگسازان سمفونیک قرن بیستم.
 9. توربین وایل: بازیگر دانمارکی که در فیلم‌های معروف مانند “Casino Royale” و “The Hunt” به ایفای نقش پرداخته است.
 10. مارگرت II دانمارک: پادشاهه فعلی دانمارک که به عنوان یکی از مشاهیر این کشور شناخته می‌شود.

و در آخر اینکه

دانمارک یکی از زیباترین کشورهای جهان با ساختمان‌های چوبی، کلبه‌های سنتی، کلیساهای سنگی و کهن، موزه‌ها و گالری‌ها، کاخ‌ها، قلعه‌ها و عمارت‌های باستانی و مناظر طبیعی بسیار غنی و خیره‌کننده است که تبدیل به یکی از پربازدیدترین مکان‌های دنیا شده است. علاوه بر این، شهرهای دانمارک بالاترین استانداردها به لحاظ کیفیت زندگی، زیرساخت‌های شهری، توزیع عادلانه و پایداری زیست‌محیطی و سایر شاخصه‌ها در جهان دارد. به‌جز این، شاخصه‌های فرهنگی مانند هوگه هم باعث شده تا نام دانمارک بیش از پیش بر سر زبان‌ گردشگران خارجی بیافتد.

دیدنی های دانمارک

با این تفاسیر و آنچه در این مطلب تقدیم شما کردیم، قطعا سفر به دانمارک می‌تواند با یک برنامه‌ریزی صحیح، به یکی از خاطره‌انگیزترین سفرهای هر مسافری تبدیل شود. بدیهی است که دیدنی‌ها و جاذبه‌ها گردشگری دانمارک بسیار بیشتر از آن‌اند که در یک مطلب مختصر بگنجند. با این حال، در این مطلب سعی ما بر این بود تا ضروری‌ترین اطلاعات لازم برای سفر به کشور دانمارک را برای شما عزیزان فراهم کنیم؛ امیدواریم این مطلب مجله گردشگری علی بابا مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.