Asli2

جاهای دیدنی اسپانیا: کشور سواحل بکر و طبیعتی بی‌نظیر

در این نوشته سراغ شهرهای توریستی اسپانیا می‌رویم و دیدنی‌های سرزمین بی‌غروب اروپا را از نظر می‌گذرانیم. اگر در آینده‌ای نزدیک برنامه سفر به جنوب اروپا را دارید؛ همراهی ما در این نوشته خالی از لطف نیست؛ زیرا سعی کرده‌ایم از مراکز ناشناخته گرفته تا سواحل مشهور و جزایر افسانه‌ای این کشور را در قالب یک سفر مجازی بررسی کنیم و فهرستی فشرده از جاهای دیدنی اسپانیا فراهم آوریم.

آشنایی مقدماتی با اسپانیا

اسپانیا در جنوب غربی اروپا قرار گرفته و به شکل پادشاهی مشروطه اداره می‌شود. اقیانوس اطلس، دریای مدیترانه و جبل الطارق مرزهای آبی این کشور را می‌سازند و در آن‌سوی آب‌ها، مراکش و الجزائر کشورهای آفریقایی مجاور اسپانیا هستند. در خاک اروپا نیز، پرتقال همسایه دیوار به دیوار اسپانیا است و فرانسه پل عبور ماتادورها به مرکز و شمال قاره سبز به شمار می‌آید.

با این تفاسیر، می‌توان انتظار داشت که گردشگران سواحل و طبیعت بکری را در این کشور مشاهده کنند. اما باید در نظر داشت که به دلیل تاریخ پرفراز نشیب، سازه‌های دست بشر و آثار باستانی موجود در اسپانیا، از زیبایی‌های طبیعی آن چیزی کم ندارد.

به بیان دقیق، اسپانیا ویترینی است از تمدن روم باستان تا دوره‌های اسلامی و مسیحی، پس از اگر دوست دارید حضور در سواحل پاک با غروب‌های رویایی و مراکز تاریخی را در یک سفر به صورت یک‌جا تجربه کنید، اسپانیا انتخابی درجه یک و بی‌نظیر است.

با این مقدمه کوتاه، زمان معرفی جاهای دیدنی اسپانیا فرا می‌رسد.


جستجو و رزرو بلیط، هتل و تور در علی بابا


جاهای دیدنی اسپانیا و تفریحات بی‌نظیرش

۱. کلیسا ساگرادا فامیلیا (The Sagrada Familia)

کلیسا ساگرادا فامیلیا از جاهای دیدنی اسپانیا

ساگرادا فامیلیا گل سرسبد جاذبه‌های توریستی اسپانیا است به گونه‌ای که سالانه سه میلیون گردشگر تنها برای حضور در این کلیسا به این کشور سفر می‌کنند. برای مشاهده این بنا باید به شهر بارسلونا در شمال شرقی اسپانیا سفر کنید.

جالب است بدانید که فلسفه ساخت ساگرادا فامیلیا به نوعی دلجویی انسان از خدا به دلیل ارتکاب گناهان جدید در عصر مدرن است و آنتونیو گائودی، معمار بنا، آنقدر غرق در این باور بوده که پانزده سال آخر عمر خود را وقف اتمام کلیسا می‌کند.

ساخت این کلیسا از سال ۱۸۸۲ میلادی کلید می‌خورد و تا به امروز ادامه دارد؛ اما همین بنای نیمه‌کاره به اندازه یک موزه، بازار، چند برج و سالن مرکزی تجمع کلیسا آماده میزبانی از گردشگران بین المللی است.

در فصل‌های سرد از نه صبح و در فصل‌های گرم از هشت صبح تا شش بعد از ظهر امکان بازدید از ساگرادا فامیلیا وجود دارد.

۲. کاخ الحمرا (Alhambra Palace Granada)

کاخ الحمرا از دیدنی های اسپانیا

الحمرا یادگاری حضور هشتصدساله مسلمانان در سرزمین اندلس یا اسپانیا امروزی است. مسلمانان از شمال آفریقا وارد خاک اروپا شده بودند و در بلندی‌های جنوبی اسپانیا کاخی بنا کردند که به شهر گرانادا مشرف باشد.

درون این کاخ از قلعه نظامی، حمام، باغ و کاخ اصلی تشکیل شده است و نکته مهم درباره آن این است که هر بنا در سالی خاص به مجموعه اضافه شده است.

به بیان دقیق، ابتدا قرار بوده از الحمرا به عنوان یک قلعه نظامی استفاده شود، اما به مرور زمان تبدیل به محل زندگی سلطان شده و بارگاه، شبستان و حرم سرا به آن اضافه شده‌اند.

نکته جالب تصویرگری‌هایی است که در این بنای اسلامی به چشم می‌خورد. از آنجا که آن‌ها در اسلام مجاز نیستند و به نوعی مسیحی به شمار می‌آیند، می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که در بازه‌های زمانی خاص، ادیان درهم آمیخته‌اند و برای حاکمان آن ناحیه، خط قرمزی وجود نداشته است.

به هر حال، اگر دوست دارید نسخه اروپایی اسلام را تماشا کنید، می‌توانید بین ساعات هشت صبح و تا هشت شب با بودجه‌ای بین ۷ الی ۱۷ یورو عازم گرانادا در جنوب اسپانیا شوید.

به خاطر داشته باشید که این کاخ به تنهایی از گرانادا شهری توریستی ساخته، پس به حق در فهرست جاهای دیدنی اسپانیا قرار دارد و بازدید از آن فراموش نشدنی خواهد بود.

۳. کاخ سلطنتی مادرید (The Royal Palace Madrid)

کاخ سلطنتی مادرید از جاهای دیدنی اسپانیا

شهر مادرید میزبان یکی از زیباترین کاخ‌های سلطتنی اروپا و کل جهان است. این کاخ بیش از دو هزار اتاق لوکس و تزئین شده دارد که در حدود پنجاه عدد از آن‌ها برای بازدید عموم باز هستند.

نکته جالب اینکه علاوه بر بازدید عموم مردم در مناطق مشخص، کاخ سلطتنی مادرید میزبانی از بازدیدهای رده بالا سیاسی و جشن‌های ملی را به عهده دارد. البته باید در نظر داشته باشید که پادشاه اسپانیا در این کاخ زندگی نمی‌کند و او Zarzuela در بیرون از شهر مادرید را برای زندگی برگزیده است.

به هر حال، اگر دوست دارید با معماری دوره باروک، داروخانه سلطنتی اسپانیا، نقاشی‌هایی از گویا، ولاسکس و منگس، زره پوشان ارتش باستانی و بسیاری دیگر از آثار تاریخی و هنری اسپانیا آشنا شوید، باید با تخصیص بودجه‌ای ۱۰ یورویی، بین ساعات ده صبح تا شش بعد از ظهر، به مرکز شهر مادرید مراجعه کنید.

۴. موزه گوگنهایم بیلبائو (The Guggenheim Museum in Bilbao)

موزه گوگنهایم بیلبائو از دیدنی های اسپانیا

علاوه بر موزه گوگنهایم نیویورک که در سال ۱۹۳۷ میلادی ساخته شده؛ شهر بیلبائو در شمال اسپانیا نیز میزبانی یکی دیگر از موزه‌های بنیاد سلیمان گونگهایم را به عهده دارد. این موزه از نظر معماری یک شاهکار بی‌بدیل است و از نظر غنای آثار، مجموعه‌ای از معروف‌ترین گنجینه‌های هنری باستانی و معاصر را ارائه می‌دهد.

گوگنهایم بیلبائو کار فرانک گری (Frank O. Gehry) معمار پرآوازه کانادایی است و نمای منحنی از جنس فلز تیتانیوم دارد. بازی نور و سایه و خلق مجموعه‌ای که شبیه به هیچ سازه‌ای نیست، سبب شده تا بیلبائو نیز تبدیل به یکی از شهرهای توریستی اسپانیا شود. به جز سه روز اول هفته، موزه گوگنهایم از ساعت ده صبح تا هشت بعد از ظهر باز است.

اگر در سفر خود به اسپانیا برای بازدید از این موزه تا بیلبائو رفتید، حتما شهر قدیمی  بیلبائو یا کاسکو ویه خو (Casco Viejo) که متعلق به قرن ۱۴ میلادی است را نیز در برنامه خود قرار دهید. این محله از هفت خیابان اصلی تشکیل شده که در هر کنج آن یک مغازه، غذاخوری، گالری و سالن تئاتر وجود دارد.

۵. قنات رومی سگوویا (Roman Aqueduct Segovia)

قنات رومی سگوویا از جاهای دیدنی اسپانیا

قنات یا شیوه انتقال آب از طریق کانال علاوه بر ایران در روم نیز به کار گرفته می‌شده است. آن‌ها برای انتقال آب از منبع به حمام‌های عمومی و توالت‌هایی که داشته‌اند قنات می‌ساختند.

یکی از زیباترین نمونه‌های این قنات‌های رومی در شهر سگوویا اسپانیا، واقع در شمال غربی مادرید قرار دارد. هرچند که اطلاعات تاریخی دقیقی در دسترس نیست اما مطالعات باستان شناسی اینطور نشان می‌دهد که قنات از قرن یک تا اولایل نوزده میلادی در شهر مورد استفاده بوده و سپس مستهلک گردیده و امروزه به عنوان یک دیدنی از دوره رومی در اسپانیا، گردشگران را به خود جذب می‌کند.

علاوه بر این قنات، اگر گذرتان به سگوویا افتاد، کلیسای جامع (Catedral de Segovia)، قلعه آلکازار (Alcázar) و کلیسای سن کلمنته (Iglesia de San Clemente) را نیز در برنامه بازدید قرار دهید؛ این جاذبه‌ها روی هم سگوویا را در فهرست شهرهای توریستی اسپانیا قرار داده است.

۶. کلیسا جامع پالما (Palma Cathedral)

کلیسا جامع پالما از جاهای دیدنی اسپانیا

اگر دوست دارید تعطیلات خود را در جزیره مایورکا اسپانیا بگذرانید، علاوه بر سواحل و طبعیت بکر، یک کلیسا جامع تاریخی نیز برای بازدید وجود دارد. ساخت این کلیسا بیش از چهارصد سال طول کشیده و امروزه ورای نقش مذهبی، به واسطه معماری خاص، یک جاذبه گردشگری جذاب به شمار می‌آید.

برای تماشای آن، در فصل‌های سرد بین ده صبح تا پنج بعد از ظهر و در فصل‌های گرم بین ده صبح تا شش بعد از ظهر به پالما، مرکز جزیره مایورکا بروید و یکی از برجسته‌ترین کلیساهای به جامانده از دوره گوتیک را به تماشا بنشینید.

نکته جالب اینکه، در روزهای دو فوریه و یازده نوامبر، در حوالی هشت صبح، خورشید با زاویه‌ای خاص به کلیسا می‌تابد و درخشش بیش از هزار قطعه شیشه رنگی روی دیوارهای کلیسا را رقم می‌زند. به همین دلیل کلیسای جامع پالما به کلیسای جامع نور نیز معروف است.

۷. سن لورنزو ال اسکوریال (San Lorenzo of El Escorial)

سن لورنزو ال اسکوریال از دیدنی های اسپانیا

برای بازدید از سن لورنزو باید حدود پنجاه کلیومتر به شمال مادرید رفته و وارد منطقه سلطنتی ال اسکوریال شوید. ایده برپایی این منطقه توسط فیلیپ دوم (King Philip II) و پس از پیروزی بر قوای فرانسه در سال ۱۵۵۷ میلادی داده شد.

اتمام ساخت سازه سن لورنزو حدود بیست سال به طول انجامید و پس از آن خانه ازلی و ابدی تمامی پادشاهان اسپانیا بوده است. برای بازدید از این جاذبه کافی است از مادرید با قطار حرکت کنید و پس از سفری یک ساعته، برای ورود ده یورو بپردازید. اطمینان داشته باشید حضور در شهر سلطنتی یکی از مهم‌ترین کشورهای اروپا و بازدید از کاخی به این عظمت، ده یورو می‌ارزد.

۸. کوه تیده و پارک تنریف (El Teide Volcano & National Park Tenerife)

کوه تیده و پارک تنریف از جاهای دیدنی اسپانیا

پس از معرفی این همه بنای تاریخی، حالا نوبت به جزایر قناری و معرفی طبیعت بکر جاهای دیدنی اسپانیا است. پیش از هر چیز باید اشاره کنیم که نام جزایر قناری در واقع هفت جزیره در اقیانوس اطلس، نزدیک به کرانه غربی قاره آفریقا را نمایندگی می‌کند که به طور رسمی بخشی از خاک اسپانیا محسوب می‌شوند.

ما در این قسمت تمرکز خود را روی جزیره تنریف قرار داده‌ایم و کوه آتشفشانی تیده در مرکز پارک ملی آن را معرفی می‌کنیم. کوه تیده با ۳۷۱۸ متر بلندترین نقطه اسپانیا و سومین کوه آتشفشانی بلند کل دنیا به حساب می‌آید.

این کوه مهم‌ترین جاذبه طبیعی اسپانیا به حساب می‌آید و به دلیل ظاهر مریخی اطراف آن، سالانه تعداد فراوانی گردشگر را به خود جذب می‌کند. آسمان آبی، رصدخانه‌های موجود در دامنه، تله‌کابین و طبیعت بکر جزیره دلایل اصلی محبوبیت جزیره تنریف از مجموعه جزایر قناری به حساب می‌آیند.

۹. دویدن کنار گاوها (Running with the Bulls Pamplona)

دویدن کنار گاوها از دیدنی های اسپانیا

اسپانیا کشوری است با آداب و رسوم فروان؛ برجسته‌ترین آن‌ها گاوبازی است و به همین خاطر لقب ماتادور را به شهروندان این کشور داده‌اند.

حال اگر بخواهید مثل یک اسپانیایی اصیل کنار گاوها بدوید یا اینکه شبیه به یک تماشاگر پشت فنس‌ها قرار بگیرید؛ کافی است در روزهای ۶ تا ۱۴ ژوئن برای فستیوال سن فرمین به شمال اسپانیا و شهر پامپلونا بروید.

این فستیوال ریشه تاریخی دارد و دلیل اجرای آن ادای احترام به کشیشی است که در دوره رومی‌ها به دلیل تبلیغ مسحیت گردن زده شد و جسد بی‌جانش را گاوی بستند تا در شهر گردانده شود. اما زنی سفید پوش از راه رسید و گاو را آرام کرده و جسد را جدا کرد.

دلیل سفید پوشی مردم در تصاویر نیز همین است. حالا اما مراسم به این شکل برقرار می‌شود که در ساعت هشت صبح، تعدادی گاو مسیری مشخص را طی می‌کنند و مردم در کنار آن‌ها می‌دوند. این کار چند دقیقه ادامه دارد اما با رفتن گاوها جشن و پایکوبی مردم تا صبح روز بعد ادامه می‌یابد. همین فستیوال شهری را پاپمپلونا تبدیل به یکی از شهرهای توریستی اسپانیا کرده است و سالانه بسیاری را از سراسر دنیا به این ناحیه می‌کشاند.

۱۰. بازدید از تم پارک‌های اسپانیا (Spain’s Top Theme Parks)

بازدید از تم پارک‌های اسپانیا از جاهای دیدنی اسپانیا

در فهست جاهای دیدنی اسپانیا تم پارک‌ها جایگاهی ویژه دارند. تم پارک به پارکی گفته می‌شود که فضای آن مطابق با یک داستان، فیلم یا رویدادی خاص ساخته شده باشد.

این نوع پارک برای اولین بار در آمریکا با تم بابانوئل در ایالت ایندیانا ساخته شد و حالا در سراسر دنیا از جمله اسپانیا، نسخه‌های متفاوت و جذابی دارد.

به خصوص اگر سفر شما به اسپانیا خانوادگی است، حتما لیست تم پارک‌های زیر را به خاطر داشته باشید تا بسته به شهری که بازدید می‌کنید؛ سراغ آن‌ها بروید.

تم پارک بنیدروم (Terra Mitica Theme Park): این تم پارک به پنج قسمت تقسیم شده و در هر یک، دوره‌ای خاص از تمدن بشری را نمایش می‌دهد.

تم پارک بارسلونا (Port Ventura): تم پارک بارسلونا یکی از محبوب‌ترین پارک‌های کل اروپا است. این پارک در شش تم مختلف دنیایی از تجهیزات پیشرفته تفریحی را در اختیار بازدیدکنندگان خود قرار می‌دهد.

تم پارک مادرید (Warner Park): تم پارک مادرید برپایه شخصیت‌های سینمایی کمپانی وارنر نظیر تام و جری، بتمن و سوپرمن بنا شده و بازدید از آن خاطره‌ای فراموش نشدنی خواهد بود.

تم پارک سویا (Magica Park): تم پارک سویا به فاصله پنج دقیقه‌ای از مرکز شهر قرار گرفته و محلی فوق‌العاده برای یک تفریح خانوادگی به حساب می‌آید.

۱۱. گشت و گذار در سن سباستین (Explore San Sebastian)

گشت و گذار در سن سباستین از جاهای دیدنی اسپانیا

سن سباستین در شمال اسپانیا قرار گرفته و به دلیل ساحل پاک، بلندی‌های سبز اطراف، رود، کوه و بنادرش یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی اسپانیا به شمار می‌آید.

به طور دقیق، گردشگران برای حضور در ساحل سن سباستین که به La Concha معروف است عازم این شهر می‌شوند اما در نهایت غذاهای متنوع دریایی، معماری منحصربه‌فرد باستانی، پارک‌های سرسبز و پالازا یا میادین وسیع شهری را نیز ملاقات می‌کنند.

در مجموع می‌توان اینگونه گفت که سن سباستین از نظر تنوع دیدنی آنقدر غنی است که می‌تواند به تنهایی یک تعطیلات رویایی را رقم بزند.

۱۲. پیاده‌روی سینت جیمز (The Camino de Santiago – St James Walk)

پیاده‌روی سینت جیمز از تفریحات اسپانیا

آیین‌های فرهنگی و مذهبی برای بسیاری جذابیت دارند. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به عشق آشنایی با این پدیده‌ها سفر می‌کنند، پیاده‌روی سینت جیمز در اسپانیا یک فرصت بی‌نظیر است.

این پیاده‌روی به جز اسپانیا از سراسر اروپا آغاز می‌شود و مقصد نهایی آن کلیسا سینت‌جیمز است. پس می‌توان انتظار داشت که در طول سفر، از هر کجا که آغاز کنید، با تعداد زیادی مسیحی معتقد از ملیت‌های مختلف آشنا شوید. در ضمن، عمر این سنت پیاده‌روی بیش از هزار سال است.

۱۳. میدان سالامانکا (Plaza Mayor Salamanca)

میدان سالامانکا از جاهای دیدنی اسپانیا

سالامانکا به فاصله نود دقیقه از شمال غرب مادرید قرار دارد و میزبان یکی از بزرگ‌ترین میادین یا پلازاهای اسپانیا است. اهمیت این پلازا ریشه در تاریخ و فرهنگ کشور اسپانیا دارد، جایی که مردم باستان برای مشورت، خرید و فروش یا سرگرمی جمع می‌شده‌اند و در این بستر، حیات اجتماعی ویژه‌ای شکل می‌گرفته است.

ورای این میدان زیبا، سالامانکا از قرن سیزده میلادی به عنوان مرکز روشنفکری مطرح بوده و به همین دلیل امروزه یکی از شهرهای توریستی اسپانیا به حساب می‌آید.

اگر این جاذبه در برنامه سفر شما قرار گرفت، پیشنهاد می‌کنیم حتما به یکی از کافه‌های اطراف میدان رفته و نوشیدنی مورد علاقه خود را امتحان کنید. منظره این میدان، غروب احتمالی آفتاب و نشستن بر صندلی کافه‌ای دنج با آوای موسیقی اسپانیایی، چیزی نیست که افراد زیادی پیش از مرگ آن را تجربه کنند.

۱۴. جشنواره مالاگا (Malaga August Feria)

جشنواره مالاگا از تفریحات اسپانیا

جشنواره مالاگا همه ساله بیش از دو میلیون نفر را به اسپانیا می‌کشاند. فستیوال مذکور به شکل ۲۴ ساعتی برپا است و محل برپایی آن از فرودگاه تنها پانزده دقیقه فاصله دارد.

کافی است در اواسط ماه آگوست عازم مالاگا باشید تا مجموعه‌ای از موزیک‌های خیابانی، نمایش، اسب‌سواری، آتش‌بازی و اجراهای متنوع هنری را نظاره کنید.

به هر حال، اگر حال و هوای شهرهای شلوغ، حیات شبانه و جنب و جوش‌های این چنینی را دوست دارید، جشنواره یا فستیوال مالاگا همان چیزی است که به دنبالش می‌گردید.

۱۵. شهر ماربیا (Puerto Banus Marina Marbella)

شهر ماربیا از جاهای دیدنی اسپانیا

در جنوب اسپانیا و مجاورت دریای مدیترانه، شهری ساحلی وجود دارد که به خاطر آب و هوا، مناظر و غذاهای دریایی خاص خود شهرتی جهانی به هم زده و پای خود را به فهرست جاهای دیدنی اسپانیا باز کرده است.

نام این شهر که در منطقه Costa del Sol اسپانیا قرار دارد ماربیا است و زمانی که در خیابان یا ساحل آن قدم می‌زنید، شانس مواجهه با سلبریتی‌ها فوق العاده بالاست.

به بیان دقیق‌تر، ماربیا مقصد محبوب مولتی میلیونرهای سراسر دنیا است و خودروهای گران‌قیمت کوچه و خیابان گاه و بی‌گاه چشم‌ها را به خود خیره می‌کند. البته، نگران نباشید، زیرا قیمت‌های غذا و اقامت در این شهر خیلی نجومی نیست و با بودجه‌های اقتصادی نیز می‌توان از امکانات آن بهره برد.

این شهر به دلیل ساحل زیبا، منطقه شهر قدیمی، پارک لا آلامدا، خیابان دل مار، رستوران‌ها و مراکز خرید سنتی خود در بین شهرهای توریستی اسپانیا جایگاه ویژه‌ای دارد.

۱۶. شهر قدیمی خیرونا (Girona Old Town)

شهر قدیمی خیرونا از جاهای دیدنی اسپانیا

خیرونا یک شهر تاریخی زیبا در فاصله یک ساعتی شمال بارسلونا است. این شهر زیبا معمولا زیر سایه بندر کالیا (Calella) قرار می‌گیرد؛ پس اگر به دنبال مقصدی خلوت در نزدیکی بارسلونا باشید، انتخاب خیرونا هوشمندانه است.

شهر به گونه‌ای ساخته شده که رودی زلال از مرکز آن عبور می‌کند و دو کرانه رود با ساختمان‌های رنگارنگ پوشیده می‌شود. هرچند که قدمت خیرونا به قرون وسطی باز می‌گردد اما امروزه اثری از تاریکی دوران جهل اروپا بر آن باقی نمانده و هرچه که هست، زیبایی آسمان، هوای پاکیزه و رنگ و نور است.

در یک کلام، اگر دوست داشته باشید با فرهنگ اسپانیایی آشنا شوید، در کافه‌هایی که محلی‌ها حضور دارند صندلی بگیرید و با مردم بومی هم‌کلام شوید؛ خیرونا درجه یک و بی‌رقیب است.

۱۷. غذاهای دریایی گالیسیا (Galicia Seafood Fest)

غذاهای دریایی گالیسیا در اسپانیا

در تلاقی شمال و غرب اسپانیا روی نقشه، منطقه‌ای به نام گالیسیا وجود دارد که از نظر غذاهای دریایی در دنیا مشهور و محبوب است.

انواع ماهی، میگو و سایر غذاهایی که نباید نامشان را در این نوشته بیاوریم به علاوه آب زلال سواحل، روستاهای بکر و مناظر شهری بی‌بدیل شهری امکانات و ویژگی‌هایی است که گالیسیا به بازدیدکنندگان خود عرضه می‌کند.

۱۸. موزه پیکاسو (Picasso Museum Malaga)

18Picasso Museum Malaga

اگر این همه راه تا اسپانیا برویم اما شهر مالاگا را انتخاب نکنیم و برای بازدید از موزه پیکاسو برنامه نداشته باشیم، چندان هوشمندانه عمل نکرده‌ایم.

حتما نام پیکاسو، نقاش پرآوازه اسپانیایی پیش از این به گوش شما خورده است. حال اگر دوست دارید بیشتر با آثار او آشنا شوید، باید به مرکز شهر مالاگا بروید و از موزهای که در سال ۲۰۰۳ با ۱۸۰ اثر از این هنرمند آغاز به کار کرده است بازدید کنید.

ورودی تنها ۸ دلار است و موزه از ساعت ۱۰ صبح الی ۶ بعد از ظهر پذیرای مراجعه کنندگان می‌باشد.

جمع بندی و کلام آخر

در این نوشته به تعدادی از جاهای دیدنی اسپانیا پرداختیم. شما بهتر از ما می‌دانید که جاذبه‌های یک کشور به عظمت اسپانیا محدود به چند مورد انگشت شمار بالا نیست و در هر گوشه از این سرزمین پهناور، می‌توان اثری زیبا، منظره‌ای فریبنده یا فرهنگ و فستیوالی جذاب پیدا کرد. پس اگر فکر می‌کنید نمونه‌ای گل درشت از قلم افتاده و باید به لیست بالا اضافه شود، آن را با در میان بگذارید تا مسافر آینده با اطلاعاتی جامع عازم شوند.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.