14 مورد از محبوب‌ترین جاهای دیدنی مادرید اسپانیا در یک نگاه

ممکن است مادرید به اندازه روم و پاریس، جاهای دیدنی نداشته باشد، اما گشت و گذار در پایتخت اسپانیا قطعا تجربه نابی است. از جواهرات تاریخی جا خوش کرده در موزه‌های مادرید، تا غذاهای خوش طعم و اصیل اسپانیایی در رستوران‌های میدان پلازا مایور (Plaza Mayor)، نوید یک سفر پر هیجان به جاهای دیدنی مادرید را می‌دهند. پیاده‌روی‌های طولانی عصرانه در پیاده‌روهای خیابان گران ویا، نوشیدن قهوه در کافه‌های خیابانی و خیره شدن به معماری زیبای ساختمان‌های میدان دروازه خورشید، از جذابیت‌های این شهر پر جنب و جوش است.

تا انتهای این مقاله از علی بابا با ما همراه باشید، تا 14 مورد از جاهای دیدنی‌ مادرید اسپانیا را به شما معرفی کنیم.

 

جاهای دیدنی مادرید

و برویم سراغ لیست دیدنی های مادرید

1- موزه پرادو Prado Museum

مادرید را می‌توان شهر موزه‌ها نامید. این شهر یکی از شهرهای طراز اول دنیا در زمینه فرهنگی است و در سال 1992 به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شد. موزه پرادو یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌ های گردشگری مادرید است. ساختمان زیبای موزه در قرن 18 میلادی توسط معمار اسپانیایی خوان د ویلانوا (Juan de Villanueva) طراحی و ساخته شد.

این موزه در نوامبر 1819 برای اولین بار افتتاح شد و یک بار در سال 2007 بازسازی شده است. پرادو هجدهمین موزه پربازدید دنیاست. در سال 2018 3 میلیون نفر از این موزه بازدید کردند.

موزه های مادرید

در موزه پرادو 10000 اثر هنری که فرهنگ و تاریخ را از قرن 12 تا اوایل قرن 19 در خود جای داده‌اند، وجود دارند.

به طور قطع دیدن همه این اثار در یک روز ممکن نیست. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم، از کلکسیون آثار نقاشان اسپانیایی که شامل گویا، ال گرکو، دِ ریبرا و ولازکز است، دیدن کنید. بدون شک این بخش، بهترین مجموعه آثار از نقاشان اسپانیایی در دنیاست. یکی از معروف‌ترین نقاشی‌های موجود در موزه پرادو، «مسیح مرده» اثر مارکو پالمزانو نقاش ایتالیایی است. او این اثر را در سال 1510 کشیده است.

موزه پرادو

2- پارک رتیرو Retiro Park) Parque del Retiro)

پارک رتیرو یک نماد صلح در قلب شهر و از پرطرفدارترین جاهای دیدنی مادرید است. در بین خیابان‌های شلوغ، این پارک سرسبز 120 هکتاری، جای خوبی برای فرار از هرج و مرج شهر است. پارک رتیرو در سال 1680 میلادی به دستور شاه فیلیپ چهارم و توسط گاسپار از نزدیکان شاه فیلیپ برای استفاده خویشاوندان و خانواده سلطنتی ساخته شد.

استفاده عموم مردم از پارک در سال 1868 آزاد شد. در ضلع شمالی پارک یک دریاچه مصنوعی بزرگ می‌بینید، که می‌توانید قایق‌های کانو و کایاک اجاره کنید. یک بنای یادبود از «آلفونسوی هفتم» در کنار دریاچه قرار دارد. آلفونسو سوار بر اسب در بالای مجسمه است  وشیرهای مرمری در پایین مجسمه جا خوش کرده‌اند.

Prado Museum

در قسمت جنوبی پارک رتیرو یکی از زیباترین جاهای دیدنی مادرید است که هوش از سر شما خواهد برد. باغ گل رز (The Rosaleda) در اوایل قرن بیستم با الهام از باغ رز  Bagatelle در پاریس ساخته شده است. در نزدیکی گل سرخ ها، آب نمای فرشته سقوط کرده، که توسط ریکاردو بیبر (فرشته) و فرانسیسکو خارنیو (پایه آب‌نما) در سال ۱۸۸۵ ساخته شده‌است. چند ساختمان زیبا و گالری‌ها و موزه‌های دیدنی با آثار طراز اول از نقاشان، از دیدنی‌های دیگر پارک رتیرو هستند.

3- کاخ سلطنتی مادرید Royal Palace

بارزترین ویژگی کاخ سلطنتی مادرید، عظمت و بزرگی آن است. این کاخ که برای تحت تاثیر قرار دادن کاخ ورسای فرانسه ساخته شد، بزرگ‌ترین کاخ اروپاست. این کاخ ۱3۵۰۰۰ مترمربع زیربنا دارد و دارای ۳۴۱۸ اتاق است. کاخ سلطنتی مشرف به باغ‌های سرسبز است و از سنگ گرانیت و سنگ سفید کلمنار ساخته شده است. معمار این بنای تاریخی فیلیپو ایووارا بوده و توسط فیلیپ پنجم در قرن هجدهم به بهره‌برداری رسید.

آخرین شاهی که دائما در این کاخ ساکن بود، آلفونسوی سیزدهم بود. مانوئل آزانیا رییس‌جمهور جمهوری دوم اسپانیا، نیز آخرین رییس جمهوری بود که این کاخ را برای اقامت برگزید. فلیپه ششم و خانواده سلطنتی کنونی اسپانیا، در این کاخ زندگی نمی‌کنند. آنها در کاخ سارسوئلا در حومه مادرید که کاخ معمولی‌تری است، اقامت دارند.

با خرید یک بلیت 11 یورویی، می‌توانید از بعضی اتاق‌های کاخ در طول سال دیدن کنید. بعضی روزها هم این اتاق‌ها به صورت رایگان در معرض دید عموم قرار می‌گیرد. در بازدید از ورسای اسپانیایی، آثار هنرمندانی همچون کاراواجو، خوان د فلاندس، فرانسیسکو گویا و دیه‌گو ولاسکس و نقاشی‌های دیواری جامباتیستا تیه‌پولو، کورادو جاکوئینتو و آنتون رافائل منگس را می‌توانید ببینید. مجموعه‌های دیگری از اشیای تاریخی و هنری از جمله موزه سلطنتی سلاح مادرید، چینی، ساعت، مبلمان، وسایل نقره و تنها مجموعه کامل پنج ساز زهی ساخت استرادیواری نیز در این کاخ محفوظند.

کاخ سلطنتی مادرید

4- میدان پلازا مایور Plaza Mayor

میدان اصلی مادرید قرن‌ها تاریخ را در سنگ‌فرش‌های خود نگه داشته است و صحنه بسیاری اتفاقات از تاج‌گذاری گرفته تا گاوبازی، جشن‌ها و آشوب‌ها بوده است. پلازا مایور یک بازار بیرون از شهر بوده است. به دستور شاه فیلیپ دوم قرار به ساختن میدان در این منطقه شد و ساخت آن تا زمان شاه فیلیپ سوم طول کشید و در نهایت در سال 1619 به پایان رسید.

میدان پلازا مایور ابعادی تقریبا به اندازه زمین فوتبال دارد. دور تا دور آن را ساختمان‌های متقارن چوبی ساختند که در آتش‌سوزی‌های سال‌های 1631، 1672 و 1790 به طور کامل سوختند. ساختمان‌های دور میدان در قدیم 5 طبقه بودند که توسط خوان دو ویلانووا معمار، دو طبقه از آنها کم شد. ساختمان‌های سه طبقه‌ای که مجموعا 237 بالکن رو به پلازا مایور دارند و 9 دروازه از میدان برای وارد شدن به این ساختمان‌ها وجود دارد.

وقتی در میدان قدم می‌زنید مجسمه‌ای برنزی از پادشاه فیلیپ سوم در مرکز آن می‌بینید. این مجسمه در سال 1616 به دست  ژان بولگن و پیترو تاکا دو مجسمه‌ساز معروف ایتالیایی ساخته شده است. این مجسمه یک هدیه از دوک فلورانس به پادشاه بود که در سال 1848 برای اولین بار در مرکز میدان پلازا مایور قرار داده شد. این روزها میدان پالازا مایور جای قرارهای عاشقانه، نوشیدن قهوه در کافه‌های روباز، خوردن غذا در رستوران‌های تاپاس محلی و شرکت در جشن‌های عمومی است و یکی از پرطرفدارترین جاهای دیدنی مادرید است.

میدان پلازا در مادرید

5- خیابان گران ویا Gran Via

خیابان گران ویا، خیابانی که هرگز نمی‌خوابد. به دلیل زندگی شبانه و در جریان به آن «لقب برادوی» اسپانیایی داده‌اند. صحبت از یکی از شاهکارترین نقاط دیدنی مادرید است…

گران ویا خیابان کالی دی آلسالا (Calle de Alcalá) در نزدیکی میدان سیبلس (Plaza de Cibeles)  را به میدان اسپانیا (Plaza de España) متصل می‌کند. گران ویا محبوب‌ترین خیابان توریستی شهر مادرید است. هتل‌های بزرگ، سالن‌های سینما و تئاتر و رستوران‌ها و کافه‌های موزیکال شبانه در این خیابان قرار دارند و شکل تفریحی و سرگرمی به آن داده‌اند.

یکی از مکان‌ های دیدنی مادرید در خیابان گران ویا، فروشگاه‌های برندهای مطرح دنیاست. فروشگاه «اِل کورته اینگلس» (El Corte Inglés) یکی از فروشگاه‌ های اصیل اسپانیایی است، که اکثر گردشگران به آن سر می‌زنند. معماری ساختمان‌های خیابان گران ویا خیره کننده است. معروف‌ترین آنها «مترو پلیس» است که با نمای بی‌نظیر و مجسمه‌ زیبای روی گنبد آن، یکی از نمادهای شهر مادرید است.

  • اولین آسمان خراش مادرید، ساختمان Telefónica،  یکی دیگر از ساختمان‌های معروف این خیابان است. این ساختمان در سال 1929 افتتاح شد و در آن زمان بلندترین ساختمان اروپا لقب گرفت.

گشت و گذار در گران ویا، تجربه لذت بخش خرید، تماشای فیلم و تئاتر موزیکال و طعم اصل املت اسپانیایی در رستوران Jamon 55 را به همراه خواهد داشت.

خیابان گران ویا

6- معبد دبود  Temple of Debod

معبد دبود یکی از عجیب‌ترین جاهای دیدنی مادرید است. معبد دِبود (به اسپانیایی: Templo de Debod)، یک پرستشگاه مصری متعلق به ایزیس، الهه مصر باستان است.

بنای اصلی معبد در جزیره فیله در ۱۵ کیلومتری اَسوان در جنوب مصر واقع شده ‌بود. مصر در سال ۱۹۶۸، معبد دبود را به پاس کمک‌های اسپانیا در جابجایی معبد ابوسمبل، به آن کشور هدیه کرد. این معبد اکنون در پارک دِل اوئسته، در نزدیکی کاخ سلطنتی مادرید، بازچینی شده است. معبد دبود یکی از معدود آثار مصر است، که خارج از مرزهای این کشور می‌توان آن را دید.

سعی کنید نزدیک غروب آفتاب از این جاذبه گردشگری مادرید دیدن کنید و شاهد یکی از زیباترین منظره‌های مادرید باشید.

جاهای دیدنی مادرید - معبد دبود

7- میدان سیبلس Plaza de cibeles

یکی از زیباترین جاهای دیدنی مادرید، میدان سیبلس است. این میدان توسط چندین ساختمان با معماری نئوکلاسیک احاطه شده است. کاخ سیبلس یکی از همین ساختمان‌هاست که به یکی از دید تبدیل شده است. یکی از پرطرفدارترین مکان‌ های دیدنی مادرید برای زندگی شبانه است.

این ساختمان سال ۱۹۰۹ توسط معماری به نام «آنتونیو پالاسیوس» ساخته شده است. تا سال‌ها کاربری این ساختمان اداره پست و سپس موزه پست و تلگراف بوده است.اما اکنون محل استقرار شورای شهر مادرید است.

اما شهرت اصلی این میدان به فواره معروف الهه سیبلس است، که بین سال‌های 1777 تا 1782 به دست «ونتورا رودریگز» ساخته شده است. مجسمه مرمری از الهه سیبلس روی ارابه خود که بوسیله دو شیر هدایت می شوند، نشسته است. نورپردازی‌های زیبا در آب‌نما و فواره در شب جلوه زیبایی به میدان سیبلس می‌دهد. این فواره محلی است که تیم فوتبال رئال مادرید پیروزی‌های خود را در آن جشن می‌گیرد. کاپیتان تیم به صورت نمادین، یک پرچم رئال مادرید و یک شال بر روی مجسمه الهه سیبلس قرار می‌دهد.

جاذبه های گردشگری مادرید - معبد دبود

8- میدان دروازه خورشید Puerta del Sol

میدان سول در مرکز مادرید واقع شده است و چهارراهی است که هزاران نفر در شب سال نو، برای استقبال از سال جدید در آن جمع می شوند.این روزها این میدان به عنوان محلی برای گشت‌وگذار در فروشگاه‌های متنوع و صرف غذا و نوشیدنی در کافه‌های خیابانی است. روزانه بیش از 20 هزار نفر در میدان دروازه خورشید رفت و آمد می‌کنند.

میدان دروازه خورشید فاصله کمی با میدان پلازا مایور که بالاتر معرفی کردیم، دارد. این میدان شلوغ، یکی از دروازه‌های قدیمی مادرید بوده که به سمت شرق قرار داشته است و با تصویری از خورشید تزیین شده بود. یک ساعت معروف نیز در میدان سول قرار دارد که هنگام خوردن غذای سنتی دوازده انگور و همچنین شروع سال جدید زنگ آن به صدا در می‌آید.

در ضلع جنوبی میدان، اداره پست قدیمی قرار دارد که در پیاده‌رو جلوی آن لوح سنگی معروف صفر کیلومتر را می‌بینید.  این نقطه صفر شروع شش جاده بین المللی اسپانیا است. یکی از دیدنی‌های مادرید، مجسمه خرس و درخت توت فرنگی که نماد این شهر است، در میدان دروازه خورشید قرار دارد و مکانی محبوب برای گرفتن عکس یادگاری گردشگران محسوب می‌شود. مجسمه ماریبلانکا، مجسمه پادشاه کارلوس سوم، کلیسای سن گینس و شکلات فروشی معروفی به همین نام نیز در نزدیکی میدان دروازه خورشید قرار دارند.

مکان های دیدنی مادرید

9- موزه رینا سوفیا  Museo Reina Sofia

موزه رینا سوفیا (ملکه سوفیا)، موزه ملی هنرهای معاصر اسپانیا است. ساختمان موزه در قرن 18 بیمارستان بوده و در سال 1986 به عنوان مرکز هنری مورد استفاده قرار گرفت و در سال 1988 به عنوان موزه ملی ثبت شد. موزه ملکه سوفیا به شکل امروزی در 10 سپتامبر 1992 به صورت رسمی افتتاح شد و در واقع مکمل هنر مدرن برای موزه پرادو است. ساختمان زیبا و مدرن موزه توسط آنتونیو فرناندز آلبا در دهه 80 میلادی طراحی شده است. سه برج شیشه‌ای معروف آن هم که توسط یان ریچی طراحی شده، هویت معماری این ساختمان را به کلی تغییر دادند.

این موزه عمدتا به هنر اسپانیایی اختصاص دارد. برجسته‌ترین آثار این موزه شامل مجموعه‌های درخشان دو استاد بزرگ قرن بیستم اسپانیا، پابلو پیکاسو و سالوادور دالی است. مطمئنا تابلو گرنیکا (Guernica)، شاهکار پیکاسو که به وحشت ناشی از بمباران دهکده گرنیکا در خلال جنگ داخلی اسپانیا را به تصویر کشیده است، درخشان‌ترین اثر موجود در این موزه است.

با خرید یک بلیط 8 تا ده یورویی و  بازدید از موزه رینا سوفیا، می‌توانید آثاری از خوان میرو، پابلو گارگالو، خولیو گونزالس، لوییس گرودیلو و دیگر هنرمندان بنام دنیا را مشاهده کنید.

موزه های مادرید

10- ورزشگاه سانتیاگو برنابئو Santiago Bernabéu Stadium

خیلی از ما با شنیدن اسم شهر مادرید، یاد تیم کهکشانی رئال مادرید می‌افتیم. خب، این یادآوری خیلی هم بی‌راه نیست. تیم فوتبال رئال مادرید پرافتخارترین تیم اروپا و دنیاست و به همه ما حداقل یک بار اسم آن را شنیده‌ایم.

یکی از جاهای دیدنی مادرید، ورزشگاه متعلق به این باشگاه فوتبال، یعنی استادیوم سانتیاگو برنابئو است. سانتیاگو برنابئو در 14 دسامبر 1947 با ظرفیت بیش از 80 هزار نفر افتتاح شد و به احترام رییس سابق باشگاه سانتیاگو برنابئو یسته، نام‌گذاری شده است. برای یک طرفدار فوتبال ورود به سانتیاگو برنابئو و دیدن چمن سبز آن یک رویاست. با توری که در استادیوم برای گردشگران وجود دارد، شما می‌توانید وارد رختکن شوید، کلکسیون جوایز و افتخارات رئال را ببینید و به اتاق ریاست باشگاه هم سری بزنید.

ورزشگاه سانتیاگو برنابئو

11- بازار سن میگل Mercado de San Miguel

یکی از لذت‌های سفر گشت و گذار در بازارهای محلی و آشنایی با فرهنگ مردم آن شهر است. در نزدیکی میدان پلازا مایور مادرید، بازار مسقف سن میگل قرار دارد که یک مقصد خرید محبوب برای غذاها به خصوص غذاهای محلی است. این بازار که در سال 1916 افتتاح شده و معماری آن ترکیبی از آهن و شیشه است. این بازار در سال 2009 توسط سرمایه‌گذران خصوصی خریداری و بازسازی شد.

30 فروشگاه در بازار سن میگل غذاهای لذیذ اسپانیایی مثل تاپاس، رولت گوشت و مواد خام مثل زیتون مرغوب و نوشیدنی‌های محلی را عرضه می‌کنند. این بازار بهشتی برای عاشقان غذا و شکم گردی است. به خصوص اگر شما به امتحان کردن غذاهای جدید علاقه دارید.

11- بازار سن میگل Mercado de San Miguel

12- موزه ملی باستان شناسی  National Archaeological Museum

مادرید موزه‌های مهم و معروفی دارد. یکی از دیدنی‌ترین آنها موزه ملی باستان شناسی است. موزه ملی باستان شناسی در سال 1867 توسط ملکه ایزابلا دوم تاسیس شد و دارای مجموعه‌ای غنی از آثار باستانی از دوران ماقبل تاریخ تا قرن 19 است. در این موزه یافته‌های باستان شناسی، مردم نگاری، هنرهای تزئینی از دوران باستان و سکه‌های باستانی به چشم می‌خورند.

مجموعه دائمی مومیایی‌ها، یافته‌های باستان‌شناسی اسلامی و سرامیک‌های مودجار موزه ملی باستان‌شناسی، از مهم‌ترین آثار این موزه است. یکی از باارزش‌ترین دارایی‌های این موزه نیم تنه بانوی الچه است.

موزه ملی باستان شناسی

13- دروازه آلکالا Puerta de Alcalá

دروازه الکالا تصویری کارت پستالی از شهر مادرید است. یکی از جاهای دیدنی مادرید که به گفته بسیاری نماد این شهر است.

شاه کارلوس سوم، در قرن 18 میلادی، معمار ایتالیایی فرانچسکو سباتینی را مامور کرد که این دورازه را بازسازی کند. در سال 1778 از دروازه جدید با معماری نئو کلاسیک، رونمایی شد. دروازه آلکالا، با مجسمه‌هایی از هنرمندان معروف روبرتو میشل و  فرانسیسکو گوتیرز تزیین شده است. یک پلاک هم در وسط بنا دیده می‌شود که تاریخ رونمایی از الکالا توسط شاه کارلوس سوم بر روی آن نوشته شده است.

چهار کودکی که بالای دروازه قرار دارند، نماد عدالت، شهامت، ملاحظه کاری و اعتدال هستند. اگر از دروازه آلکالا دیدن کردید، شیرینی فروشی نزدیک این بنا را از دست ندهید. خوش‌طعم‌ترین کوکی‌ها، کلوچه‌ها، هات چاکلت و آب نبات‌ها را در Pastelería Vait میل کنید.

دیدنی های مادرید - دروازه آلکالا

14- موزه سورولا Museo Sorolla

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، موزه‌ها از اصلی‌ترین جاهای دیدنی مادرید هستند. موزه زیبا و جذاب سورولا در واقع خانه مشهورترین هنرمند امپرسیونیست اسپانیایی، خواکین سورولا بوده است. این خانه بعد از فوت همسر این هنرمند، به موزه‌ای برای نمایش آثار او تبدیل شده است. اتاق‌های اصلی دست نخورده باقی مانده‌اند، با همان مبل‌ها، میزها و حتی بوم‌های نقاشی سورولا. اما اتاق‌های دیگر به نمایش آثار سورولا اختصاص داده شده است.

تبحر سورولا در نقاشی پرتره و منظره و آثاری با مضامین تاریخی و اجتماعی بود. جدا از آثار زیبای سورولا، حیاط این موزه هم دیدنی است. حوض و فواره و کاشی‌هایی به سبک آندلس که سرزندگی و نشاط خاصی به موزه سورولا بخشیده‌اند.

موزه سورولا

در آخر…

همان‌طور که دیدید، جاهای دیدنی مادرید زیاد است و دیدن همه آنها در یکی دو روز کار سخت و غیر ممکنی است. بهتر است بر اساس علایق خود و توضیحاتی که از هر کدام از دیدنی‌های شهر مادرید خواندید، الویت بندی کنید. اگر تجربه‌ای از سفر به قلب اسپانیا و جاهای دیدنی مادرید دارید، خوشحال می‌شویم در کانت‌ها با ما در میان بگذارید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.