آب گرم محلات

چشمه آبگرم محلات؛ مقصدی که بیماری‌هایتان را در آن جا می‌گذارید

چشمه آبگرم محلات؛ هم گردش هم سلامتی

به نظر شما انسان‌ها چرا سفر می‌کنند؟ برای رهایی از دغدغه‌های زندگی روزمره؟ برای بازدید از زیبایی‌های طبیعت یا مکان‌های تاریخی؟ حتما شگفت‌زده می‌شوید اگر به شما بگوییم با سفر به چشمه آبگرم محلات علاوه بر همه موارد، می‌توانید بسیاری از بیماری‌های خود را نیز تسکین دهید. از بیماری‌های پوستی، استخوانی و عضلانی گرفته تا کبدی و کلیوی، درمانشان در چشمه‌ های آبگرم محلات پیدا می‌شوند. شش چشمه آبگرم محلات با میانگین حرارت ۴۷ درجه‌ای با آبی بدون رنگ، بدون بو و مزه هر ساله میزبان بسیاری از گردشگران و مسافران است. سایر جاهای دیدنی محلات مثل مکان‌های تاریخی و باغات گل، این سفر را برای شما به‌یادماندنی‌تر می‌کند.

چشمه آبگرم محلات کجاست؟
استان مرکزی، شهرستان محلات، جاده آبگرم محلات
بهترین زمان بازدید از چشمه آبگرم محلات چه موقعی است؟
بهترین زمان بازدید از چشمه آبگرم محلات از ابتدای بهار تا اواخر تابستان است.
کدام جاذبه‌های گردشگری به چشمه آبگرم محلات نزدیک است؟
ستون‌های بنای تاریخی خورهه، کاروان‌سرای دو دهک، آتشکده آتشکوه، باغ‌های گل و پارک سرچشمه.
چشمه آبگرم محلات چه امکانات رفاهی و تفریحی دارد؟
سوئیت‌، استخرهای مردانه و زنانه، حوضچه‌های آبگرم خصوصی، پارکینگ و حمام، ماساژ، مرکز خرید، رستوران و کافی‌شاپ بخشی از امکاناتی است که در اطراف چشمه‌‌های آبگرم محلات به آن دسترسی دارید.
در بازدید از چشمه آبگرم محلات کجا اقامت کنیم؟
مجتمع آب‌درمانی آبگرم محلات و کاروان‌سرای دو دهک دو گزینه بسیار مناسب برای اقامت در چشمه آبگرم محلات است.

مشخصات چشمه آبگرم محلات

چشمه های آبگرم محلات که از معروف‌ترین چشمه‌های آبگرم ایران است که با قدمت چند صد ساله، میزبان گردشگران بسیاری است. آبگرم محلات شش چشمه با خواص فوق العاده با نام‌های حکیم، شفا، دنبه، سودا یا بختیاری، سلیمانیه و روماتیسم دارد. امروزه بسیاری از گردشگران برای مقاصد درمانی به این منطقه سفر می‌کنند و از جاهای دیدنی محلات مثل سد نیم ور، آتشکده آتشکوه، سایت تاریخی خورهه و آبشار گیسو لذت می‌برند.

چشمه آبگرم محلات چگونه شکل گرفته است؟

بیشتر چشمه‌های آبگرم در اطراف آتشفشان‌ها تشکیل شده‌اند؛ اما در بخار آب چشمه‌ های آبگرم محلات، گازی که نشان‌دهنده تماس آب با مواد مذاب آتشفشانی باشد، پیدا نشده است. پس چرا آب این چشمه‌ها گرم است؟ اصلا چرا یک چشمه ساده می‌تواند امراض ما را درمان کند.

چشمه های آبگرم محلات

عکس از: سایت Google Maps

گفته می‌شود که آب چشمه های آب گرم محلات به دلیل دمای بالای لایه‌های زیرین زمین، عمق جوشش و واکنش با املاح و مواد معدنی زیاد می‌شود. و از آنجایی که حلالیت آب گرم بیشتر از آب سرد است، املاح به راحتی در آن حل می‌شوند و بسته به نوع ساختار منطقه و یون‌های آن، خواص متفاوتی پیدا می‌کنند. در نتیجه آب‌های این چشمه دارای املاح و مواد معدنی مختلفی مثل کلسیم، منیزیم، پتاسیم، فلوئور، ید، آهن، سیلیس، آمونیاک، کلر است. بنابراین می‌توانید برای بهبود و تسکین بیماری‌هایی مثل بیماری کبدی، روماتیسمی، صفراوی، گوارش، سیاتیک، کلیوی، پوستی و استخوانی از چشمه‌های آب گرم محلات استان مرکزی استفاده کنید. درست است که چشمه‌ های آبگرم محلات شفابخش هستند؛ اما اگر بیماری زمینه‌ای مثل فشار خون، دیابت و یا مشکلات تنفسی دارید، بهتر است زمان زیادی را در چشمه آبگرم نگذرانید.

چشمه آبگرم محلات کجاست؟

آدرس چشمه آبگرم محلات: استان مرکزی، شهرستان محلات، جاده آبگرم محلات لوکیشن چشمه آبگرم محلات روی گوگل مپ چشمه های آبگرم محلات در در ۱۵ کیلومتری شمال شرق شهر محلات و ۱۱۰ کیلومتری اراک در استان مرکزی واقع شده‌است. شهر محلات از طرف شمال به اراک و از طرف جنوب به اصفهان و گلپایگان، از طرف غرب به خمین از طرف شرق به دلیجان منتهی می‌شود.

چشمه آبگرم محلات

عکس از: سایت Google Maps

می‌توانید از دهستان خورهه و باقر آبادهم در کنار آبگرم محلات بازدید کنید که جاذبه‌های زیر را شامل می‌شوند:

 • روستای چشمه کریم
 • قلعه عباس امیری
 • قنات گلشن‌آباد
 • حیدرآباد
 • قنات میرزا ابراهیم

بهترین مسیر دسترسی به چشمه آبگرم محلات

اگر می‌خواهید از تهران به چشمه آبگرم محلات بروید، ابتدا باید خودتان را به بزرگراه خلیج فارس برسانید، به‌سوی جاده ساوه–سلفچگان در استان قم برانید و در نهایت به جاده آبگرم محلات برسید. می‌توانید از جاده دلیجان-محلات یا جاده قم-اصفهان هم به آبگرم محلات بروید. از کیلومتر ۱۸ محور دلیجان به سلفچگان مسیری وجود دارد که با طی مسافت ۲۲ کیلومتری و پس از گذشتن از نزدیکی دهستان خورهه، به آبگرم می‌رسد.

آبگرم محلات

عکس از: سایت Google Map

همچنین از کیلومتر ۱۲ مسیر محلات به نیم‌ور، از طریق جاده‌ای که از کنار روستاهای لریجان و نخجیروان عبور می‌کند، می‌توانید خود را به چشمه‌های آبگرم برسانید.

بهترین وسیله نقلیه برای بازدید از چشمه آبگرم محلات

بهترین وسیله نقلیه برای بازدید از چشمه آب گرم محلات، خودرو شخصی است. اما شما می‌توانید با اتوبوس، قطار و حتی هواپیما نیز سفر کنید. اگر هواپیما انتخاب شماست، باید به مقصد فرودگاه اراک بلیط بگیرید و از آنجا با تاکسی و اتوبوس خودتان را به چشمه‌های آبگرم برسانید. نزدیک‌ترین ایستگاه قطار به محلات، ۱۱۵ کیلومتر با این شهر فاصله دارد و سپس باید سفرتان را با تاکسی یا اتوبوس ادامه دهید.

آب گرم محلات اصفهان

عکس از: سایت Google Maps

فاصله تهران تا چشمه آبگرم محلات

حدودا ۲۶۰ کیلومتر، ۳ ساعت

فاصله اصفهان تا چشمه آبگرم محلات

حدودا ۲۰۴ کیلومتر، ۲ ساعت و ۳۵ دقیقه

فاصله قم تا چشمه آبگرم محلات

حدودا ۹۶ کیلومتر، ۱ ساعت و ۲۳ دقیقه

فاصله قم تا چشمه آبگرم محلات

عکس از: سایت Google Maps

فاصله کاشان تا چشمه آبگرم محلات

حدودا ۱۰۷ کیلومتر، ۱ ساعت و ۳۵ دقیقه

فاصله اراک تا چشمه آبگرم محلات

حدودا ۱۱۰ کیلومتر، ۱ ساعت و ۳۳ دقیقه

بهترین زمان بازدید از چشمه آبگرم محلات

بهترین زمان بازدید از چشمه آبگرم محلات از ابتدای بهار تا اواخر تابستان است؛ زیرا علاوه بر لذت‌بردن از چشمه آبگرم در هوای بهاری، می‌توانید سری به مزارع گل‌های زینتی و باغ‌های بزنید و از سایر جاهای دیدنی محلات دیدن کنید.

بهترین زمان رفتن به آبگرم محلات

عکس از: سایت Google Maps

حتی اگر برنامه سفرتان به آبگرم محلات در اردیبهشت باشد، می‌توانید در رویدادهای جذابی مثل نمایشگاه گل‌و‌گیاه و بیل‌گردانی هم شرکت کنید. اما خب باتوجه‌به آب‌و‌هوای خوب و برنامه‌های جذاب در بهار، تعداد گردشگران افزایش می‌یابد و ممکن است شلوغی اذیتتان کند. اگر هم از شلوغی فراری هستید و دلتان سکوت و آرامش می‌خواهد، فصل پاییز و زمستان برای سفر مناسب‌تر است. همچنین در تعطیلات نوروز بازدید از این منطقه به اوج خودش می‌رسد و باید شلوغی و رزرو هتل و اقامتگاه را از مدتی قبل انجام دهید.

چشمه آبگرم محلات در بهار

هوای خنک و معتدل بهاری، گل‌هایی که نوید تازه‌شدن فصل را می‌دهد به‌همراه برنامه‌های جذاب مثل نمایشگاه گل‌وگیاه، که می‌توانید با سفر به چشمه آبگرم محلات در بهار تجربه کنید. قطعا قدم‌زدن بین مزارع گل‌های زینتی بعد از یک آب‌تنی حسابی، تجربه‌ای بی‌نظیر را برایتان رقم می‌زند.

شهر محلات

عکس از: سایت Google Maps

چشمه آبگرم محلات در زمستان

از حق نگذریم، آب‌تنی در هوای سرد پاییز و زمستان در چشمه‌ های آبگرم محلات هم بسیار می‌چسبد. تصور کنید بعد از اینکه خستگی‌هایتان را در چشمه آبگرم محلات به دست فراموشی سپردید، لباس‌های گرم را می‌پوشید و برخورد هوای سرد با پوستتان بسیار لذت‌بخش خواهد بود. حتما یادتان باشد اگر می‌خواهید در پاییز و زمستان سفر کنید، لباس‌های گرم زیادی ببرید که سرمای محلات مانع لذت‌بردن از چشمه‌های آبگرم نشود.

معروف‌ترین چشمه های آبگرم محلات

چشمه حکیم

چشمه حکیم که معروف به بهترین چشمه آبگرم محلات است، دمای کمتری نسبت به سایر چشمه‌ها دارد و گردشگران مدت‌زمان بیشتری را می‌توانند در آب بمانند. دمای آب این چشمه بین ۲۸ تا ۳۸ درجه سانتی‌گراد متغیر است. چشمه حکیم در حدود ۱کیلومتری جنوب شرقی چشمه شفا قرار دارد. مظهر این چشمه در دو نقطه کنار یکدیگر است و اطراف آن‌ها با سنگ‌چینی حصار و تبدیل به دو حوض مجزا برای زنان و مردان شده است.

چشمه حکیم محلات

عکس از: سایت Google Maps

چشمه شفا

از معروف‌ترین چشمه‌ های آبگرم محلات، چشمه شفاست که میزان آب آن را در هر ثانیه حدود ۱۲ لیتر تخمین زده‌اند. این چشمه در بالای تپه، مجاور سرچشمه محلات در نزدیکی تخته سنگ‌هاى سخت از دهانه چاه خارج مى‌شود و به حمام‌هاى اطراف می‌رسد. شما می‌توانید از آب این چشمه برای تسکین امراض مفصلی استفاده کنید.

چشمه سودا

چشمه سودا یا بختیاری یکی دیگر از شش چشمه آب گرم محلات است که گردشگران علاقه زیادی به آن دارند. علاوه بر استفاده از چشمه آبگرم امکاناتی مثل استخرهای آب گرم و سرد، سرویس‌های بهداشتی، فضای سبز و فروشگاه‌های محلی و رستوران‌ها در اطراف چشمه سودا قرار دارد که اقامت و تفریح شما را راحت‌تر می‌کند.

چشمه سودا

عکس از: سایت Google Maps

چشمه روماتیسم

اگر شما هم فکر کردید که چشمه رماتیسم جایی است که می‌توانید با بیماری روماتیسم خداحافظی کنید، باید به شما بگوییم درست فکر کردید. اسم این چشمه گویای همه‌چیز است و می‌توانید تا حد زیادی بیماری روماتیسم را در آن بهبود دهید. همچنین افرادی که بیماری‌های مربوط به سیستم عضلانی و اسکلتی دیگر مثل آرتروز، التهاب مفاصل و کمردرد دارند، از خواص این چشمه برای تسکین دردهایشان کمک می‌گیرند. شما در اطراف این چشمه به امکاناتی مثل ماساژ درمانی، استراحتگاه، فضای سبز و رستوران دسترسی دارید.

چشمه سلیمانیه‌

چشمه سلیمانیه از دیگر چشمه‌های معروف آبگرم محلات است و در شمال شرقى چشمه شفا و در حدود ۱کیلومتری آن بر دامنه کوهی قرار دارد. در اطراف آن قهوه‌‌خانه و ساختمانى با دو حمام وجود دارد. آب چشمه سلیمانیه در حدود ۵ لیتر در ثانیه می‌جوشد. سپس در جویى باریک و طبیعى جریان دارد و به دو حمام هدایت مى‌شود. این آب پس از استفاده و خروج از حمام‌ها به طرف «مزرعه تخت» سرازیر مى‌شود. مثل سایر چشمه‌ها اقامتگاه، هتل، رستوران، استراحتگاه و فضای سبز در اطراف چشمه سلیمانیه وجود دارد که سفر شما را دلپذیرتر می‌کند.

چشمه سلیمانیه‌ محلات

عکس از: سایت Google Maps

چشمه دنبه

یکی دیگر از چشمه‌های معروف و محبوب آبگرم محلات، چشمه آبگرم دنبه است که علاقه‌مندان خودش را دارد. این چشمه با تاریخ دیرینه خود و به واسطه چرب‌بودن آب به این اسم معروف شده است و شهرتش را مدیون خواص درمانی اعجاب‌انگیزش است. دمای آب در مظهر چشمه ۶۸ درجه سانتی‌گراد است که با لوله‌کشی مستقیم وارد استخرها و حوض‌های سرپوشیده و بهداشتی می‌شود. امکانات اقامتی و رفاهی مثل سوئیت‌ها، استخرهای مردانه و زنانه، حوضچه‌های آبگرم خصوصی، پارکینگ و حمام را می‌توانید به‌راحتی در اطراف این چشمه پیدا کنید.

مجتمع آب‌درمانی آبگرم محلات

اگر به معروف‌ترین و مجهز‌ترین مجتمع‌های اقامتی آبگرم فکر کنیم، قطعا مجتمع آب‌درمانی آبگرم محلات جزء اولین مکان‌هایی است که به ذهن می‌آید. این مجموعه با ۲۳ ویلا، ۳۵ اتاق و تعداد ۱۷۸ تخت هرساله پذیرای گردشگران و مسافران به‌ویژه در نوروز است.

مجتمع آب‌درمانی آبگرم محلات

عکس از: سایت Cogta

امکانات رفاهی مختلف از رستوران، سفره خانه‌سنتی و کافی‌شاپ گرفته تا استخر، شهربازی کودکان و پارکینگ بخشی از خدماتی است که در این مجتمع دریافت می‌کنید. شما می‌توانید بسته به تعدادتان ویلاهای بزرگ یا اتاق‌های این مجموعه را همراه با صبحانه رزرو کنید. هتل آبگرم محلات به سایر مکان‌های گردشگری و دیدنی شهر محلات ازجمله کاروان‌سرای دو دهک، پارک جنگلی محلات و ستون‌های باستانی آتشکده خورهه دسترسی بسیار خوبی دارد.

جاهای دیدنی اطراف چشمه آبگرم محلات

شهر محلات که به‌خاطر گل‌های زیبایش به «هلند ایران» هم معروف است، جاهای دیدنی زیادی برای گردشگران دارد. ما به بخشی از آن‌ها که در اطراف چشمه آبگرم محلات است، نگاهی کوتاه می‌اندازیم.

ستون‌های بنای تاریخی خورهه

سرزدن به ستون‌های بنای تاریخی خورهه تجربه‌ای بی‌نظیر برای علاقه‌مندان به تاریخ است. ستون‌های تاریخی خورهه روایتگر داستان‌های ایران باستان و جلوه‌ای از عظمت و پیشرفت ایران در آن زمان است. بنای تاریخی خورهه در محوطه‌ای وسیع به وسعت ۳ هزار مترمربع واقع شده است. این بنا شامل سه قسمت اصلی ایوان، بخش شمالی و بخش غربی است. ایوان ۱۲ ستون دارد که متاسفانه امروز تنها ۲ ستون از آن بنای باشکوه باقی مانده است.

ستون‌های بنای تاریخی خورهه

عکس از: سایت Google Maps

فاصله چشمه آبگرم محلات تا ستون‌های بنای تاریخی خورهه حدودا ۲۰ کیلومتر، ۲۲ دقیقه است.

کاروان‌سرای دو دهک

کاروان‌سرای تاریخی دو دهک که قدمتش به زمان صفویان برمی‌گردد، در سال ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است؛ البته گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که معماری این کاروان‌سرا مربوط به دوره سلجوقیان است و این تخمین قدمت بنا را کمی سخت می‌کند.

کاروان‌سرای دو دهک در نزدیکی چشمه آبگرم محلات

عکس از: سایت Google Maps

این کاروان‌سرا در سال‌های اخیر مرمت شده و میزبان گردشگرانی است که مجتمع‌های تاریخی و با اصالت را به هتل‌های مدرن ترجیح می‌دهند. با اقامت در این کاروان‌سرا و با قدم‌زدن در حیاط آن می‌توانید به روزهای دورتر شهر محلات سفری خیالی کنید و با صفویان و سلجوقیان نشست و برخاست کنید. فاصله چشمه آبگرم محلات تا کاروان‌سرای دو دهک حدودا ۱۹ کیلومتر ( ۲۳ دقیقه) است.

آتشکده آتشکوه

آتشکده آتشکوه از بزرگ‌ترین بناهای تاریخی است که در استان مرکزی و محلات وجود دارد. قدمت این بنا به دوران ساسانی برمی‌گردد و تاریخ‌دانان آن را هم‌تراز با ایوان کسری و معبد آناهیتا در کنگاور می‌دانند. این آتشکده از سه قسمت تشکیل شده است:

 • تالار اصلی یا شرقی (محل قرارگرفتن آتشدان و مکان نیایش)
 • تالار غربی
 • راهرو
آتشکده آتشکوه

عکس از: سایت Google Maps

فاصله چشمه آبگرم محلات تا آتشکده آتشکوه حدودا ۳۳ کیلومتر (۳۶ دقیقه) است.

باغ‌های گل

چشمانتان را ببندید و تصور کنید در حال قدم‌زدن در بین مزارع گل‌های مختلف هستید. نفسی عمیق بین این گل‌ها می‌کشید و درحالی‌که آفتاب پوستتان را نوازش می‌کند، در کنار عزیزانتان پیاده‌روی می‌کنید. قدم‌زدن در بین این گلخانه‌ها روح شما را تازه می‌کند و از دغدغه‌های ذهنی دور می‌شوید. تصورش هم زیبا بود، مگر نه؟

باغ‌های گل محلات

عکس از: سایت Niksalehi

باغ‌های گل همان دلیلی است که به محلات لقب «هلند ایران» را داده است. در دهکده گل محلات بیش از ۱۲۰ گونه گیاهی وجود دارد و از حدود ۳۰۰ گلخانه تشکیل شده است که بسیار بزرگ و زیباست. سالانه در این گلخانه‌ها حدود ۲۲ میلیون شاخه گل پرورش و به شهرهای مختلف صادر می‌شود. فاصله چشمه آبگرم محلات تا باغ‌های گل حدودا ۲۵ کیلومتر (۲۵ دقیقه) است.

پارک سرچشمه

پارک سرچشمه که از معروف‌ترین مکان‌های دیدنی شهر محلات است، در بلندترین نقطه شهر از لحاظ ارتفاع، قرار گرفته است و آب آن در بوستان و آبیاری فضای سبز پارک سرچشمه، مصارف کشاورزی و تأمین آب شُرب مردم استفاده می‌شود.

پارک سرچشمه محلات

عکس از: سایت Google Maps

طبیعت زیبا، درختان بید سال‌خورده، هوای تمیز و یک سرچشمه جوشان و زیبا در کنار هم در این پارک قرار گرفتند تا سفر شما را به‌یادماندنی‌تر کنند. در محوطه پایین‌دست آبشار نیز فضایی دل‌نشین برای استراحت فراهم است. در انتها فضای پارک، دریاچه و پلی است تا علاوه‌بر گسترش فضای پارک، محل مناسبی برای پیک‌نیک و چادرزدن مسافران وجود داشته باشد. فاصله چشمه آبگرم محلات تا پارک سرچشمه حدودا ۲۷ کیلومتر (۳۰ دقیقه) است.

اقامت در چشمه آبگرم محلات

برای اقامت در چشمه آبگرم محلات گزینه‌های مختلفی پیش روی شماست. از هتل تا کاروان‌سرا و حتی کمپینگ و شب‌مانی. اقامتگاه‌های مختلفی است که شما می‌توانید بعد از آب‌تنی در چشمه های آبگرم محلات شب را در آنجا بگذرانید. برخی از بهترین گزینه‌ها را برای شما پیدا کردیم و در ادامه معرفی می‌کنیم.

مجتمع آب‌درمانی آبگرم محلات

معروف‌ترین جایی که می‌توانید برای دسترسی به چشمه های آبگرم محلات در آن اقامت داشته باشید، مجتمع آب‌درمانی آبگرم محلات است. این مجموعه اقامتی و آب درمانی استخر آبگرم، سالن ماساژ، سفره‌خانه سنتی، کافی‌شاپ، رستوران، شهربازی کودکان، پارکینگ و سالن همایشی با ظرفیت ۷۰ نفر دارد.

مجتمع آب‌درمانی آبگرم محلات

عکس از: سایت Cogta

آب حوضچه‌ها و استخرهای مجتمع آب‌درمانی آبگرم محلات با دمای ۴۸ درجه سانتی‌گراد خواص بی‌شمار درمانی و بی‌رنگ و بو دارد. این مجموعه سه ستاره ۳۵ اتاق و ۲۳ ویلا برای یک اقامت فراموش‌نشدنی دارد. نکته مهم این است که در شهریور ماه به هیچ عنوان کنسلی و تغییر تاریخ رزرو انجام نمی‌شود؛ پس حتما نسبت به تاریخ سفرتان اطمینان داشته باشید.

کاروان‌سرای دو دهک

کاروان‌سرای تاریخی دو دهک متعلق به دوران صفویه ۱۷ اتاق اقامتی با ظرفیت ۷۰ نفر، ۲ تالار پذیرایی، یک رستوران سنتی و کافه و حمل‌و‌نقل با کالسکه میزبان گردشگران در شهر زیبای محلات دارد. این اقامتگاه با چشمه آبگرم محلات فاصله زیادی ندارد و با حدود ۲۰ دقیقه رانندگی می‌توانید خود را به اقامتگاه برسانید. اگر به مکان‌های تاریخی علاقه دارید و از سفر در زمان لذت می‌برید، به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما کاروان‌سرای دو دهک را در نظر بگیرید.

کمپینگ و شب‌مانی حوالی چشمه آبگرم محلات

اگر هم روحیه ماجراجویانه دارید و نمی‌خواهید از خانه‌ای به خانه‌ای دیگر سفر کنید، کمپینگ و شب‌مانی مناسب شماست. یکی از جاهایی که می‌توانید در آن اقامت کنید پارک سرچشمه است. در این پارک سکوهایی تدارک دیده شده است که به‌راحتی می‌توانید چادرتان را برپا کنید و شب را در امنیت سپری کنید. لوازمی که حتما باید برای کمپینگ با خود داشته باشید شامل چادر، کیسه خواب، زیرانداز، بالش، صندلی، دمپایی، لوازم آشپزی، چراغ قوه، لباس مناسب فصل، وسایل آتش‌زا، جعبه کمک‌های اولیه و آب معدنی با تعداد زیاد است.

شهر آبگرم محلات

عکس از: سایت Google Maps

اقامتگاه‌های بوم‌گردی اطراف آبگرم محلات

 • مجتمع اقامتی محلاتی‌ها (خانه تاریخی آقابهاء)
 • مجتمع اقامتی دیانا
 • اقامتگاه بوم‌گردی خورزن
 • اقامتگاه بوم‌گردی آتشکده کهن

توصیه‌های علی بابا برای سفر به‌یادماندنی در چشمه آبگرم محلات

با رعایت این نکات، خاطره بهتری از سفر به چشمه آبگرم محلات در ذهنتان می‌ماند:

 • لوازم بهداشتی شخصی مثل حوله، شانه، شامپو بدن، شامپو سر و سایر لوازم بهداشتی را اول از همه در کوله‌بار سفرتان بگذارید.
 • اگر بیماری خاصی دارید که ممکن است بدنتان واکنش ناخوشایندی به تماس با املاح معدنی نشان دهد، حتما با پزشک خود مشورت کنید.
 • اگر بیماری تنفسی، دیابت و فشار خون دارید، مدت‌زمان زیادی را در استخر و حوضچه‌های آبگرم نگذرانید.
 • اگر در فصل سرما سفر می‌کنید، حتما لباس گرم به همراه داشته باشید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 دیدگاه

 1. سید می‌گوید

  آتشکده آتشکوه واسه محلات نیست

 2. حمیدطهمورثی می‌گوید

  هر وقت وضع مالیم خوب شد میرم،اگه خدا عمری و پولی داد

 3. Yasamin می‌گوید

  ما چند دفعه رفتیم محلات خیلی جای قشنگیه و پر از گل های رنگیه واقعا زیباست
  جای آرامش بخشیه ♥️😁🌝

 4. دکتر بیتا برنا می‌گوید

  سلام و سپاس

  ترتیب متن و عکس و بیان شیوای این نوشتار مرابه سفری دل انگیز برد و محلات را در ذهن و جانم زنده کرد.

  امیدوارم این زیباییو زیبانمایی تداوم داشته باشد.

  1. حیدر می‌گوید

   سلام و درود …پنج سال در محلات زندگی کردم با دیدن این عکسها دلم گرفت چه جای باصفایی هست با مردمانی مهمان نواز و طبیعتی سرشار از زندگی …..