آبشار طلایی خرم آباد

آبشار طلایی خرم آباد؛ تنها آبشار طبیعی در قلب شهر

ماجراجویی در آبشار طلایی، جاذبه کمتر شناخته شده خرم آباد

آبشار طلایی یکی از جاهای دیدنی خرم آباد است که با اسم آبشار دره گرم هم شناخته می‌شود. وقتی اسم آبشار را می‌شنویم، تصویر طبیعتی بکر آبشاری در دل جنگل یا کوهستان به ذهنمان می‌رسد. اما جالب است بدانید که آبشار طلایی در میان بافت شهر قرار دارد.

همین موضوع سبب شده تا این جاذبه گردشگری لرستان بیشتر مورد‌توجه قرار بگیرد. فکرش را بکنید که در بافت مسکونی، آبشاری طبیعی با پوشش گیاهی طلایی قرار گرفته است. در ادامه با مجله گردشگری علی بابا همراه باشید تا هر چیزی را که باید درباره آبشار طلایی خرم آباد بدانید، به شما بگویم.

آبشار طلایی کجاست؟
آدرس آبشار طلایی در خرم آباد، میدان کیو، خیابان ولی‌عصر (عج)، مخمل کوه است.
چه فصلی از آبشار طلایی خرم آباد بازدید کنیم؟
بهترین زمان بازدید از آبشار طلایی خرم آباد اواسط بهار تا اوایل تابستان است.
چطور از تهران به آبشار طلایی خرم آباد برویم؟
برای رفتن از تهران به آبشار طلایی خرم آباد می‌توانید با هواپیما، قطار، اتوبوس یا خودروی شخصی به شهر خرم آباد بروید.

معرفی آبشار طلایی خرم آباد

آبشار طلایی لرستان که اسم دیگر آن آبشار دره گرم است، یکی از جاهای دیدنی کمتر شناخته‌شده خرم آباد است. این آبشار در دل بافت مسکونی شمال شهر خرم آباد قرار دارد و بزرگ‌ترین بوستان درون‌شهری غرب کشور به نام آبشار طلایی در آنجا در حال ساخت است.

با وجود اینکه آبشار درون شهر است، اما بافت طبیعی آن حفظ شده و همین موضوع باعث اهمیت این جاذبه گردشگری شده است.

آبشار طلایی در خرم آباد

عکس از: سایت Google Maps

برای آب‌تنی، کنار آبشار دره گرم، حوضچه‌ای وجود دارد که می‌توانید وقتی هوا گرم است، برای خنک شدن تنی به آب بزنید. اگرچه این آبشار زیاد شناخته‌شده نیست، ولی با اتمام پروژه ساخت بوستان طلایی که ۴۴ هکتار مساحت دارد، تبدیل به یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی خرم آباد خواهد شد.

آبشار دره گرم

عکس از: سایت Google Maps

شاید بپرسید چرا نام طلایی را روی این آبشار گذاشته‌اند. دلیل انتخاب این اسم برای آبشار، وجود پوشش گیاهی طلایی‌رنگ در این منطقه است. گیاهان اطراف آبشار دره گرم در فصل تابستان طلایی رنگ می‌شوند و جلوه خاصی به این منطقه می‌دهند. همچنین، جلبک‌های اطراف آبشار هم به رنگ طلایی درمی‌آیند.

آبشار طلایی خرم آباد کجاست؟

آبشار طلایی لرستان یا آبشار دره گرم، در شهر خرم آباد قرار دارد. برای رسیدن به آبشار طلایی لرستان باید مسیری را پیاده طی کنید تا به پای مخمل کوه برسید.

وقتی به مخمل کوه رسیدید، باید مسیر کج را به سمت بالا بروید. بعد از بالا رفتن به منطقه ساری سو که به آن سر آستان هم می‌گویند، می‌رسید. چشمه ساری سو یکی از جاهای دیدنی لرستان است که در مسیر رسیدن به آبشار طلایی در خرم آباد می‌توانید آن را ببینید.

آبشار طلایی خرم آباد کجاست؟

عکس از: سایت Google Maps

با دنبال کردن مسیر حرکت آب به اول دره گرم می‌رسید. عبور از دره کمی سخت است، اما ارزشش را دارد. البته مسیر عبور از دره کوتاه است، پس جای نگرانی نیست. این مسیر برای پیاده‌روی و عکاسی مناظر زیبایی دارد و تا آبشار طلایی، اگر در مسیر استراحت و عکاسی کنید، تقریبا ۲ تا ۳ ساعت طول می‌کشد.

لوکیشن آبشار طلایی خرم آباد روی گوگل مپ

راهنمای رفتن به آبشار طلایی خرم آباد از تهران

برای رفتن به آبشار طلایی خرم آباد از تهران می‌توانید از هواپیما، قطار، اتوبوس و خودروی شخصی استفاده کنید. البته برای راحتی هرچه بیشتر در سفر پیشنهاد می‌دهم با تور خرم آباد سفر کنید و یا با خودروی شخصی بروید. وقتی با تور سفر می‌کنید، با برنامه‌ریزی و بدون دردسر به بهترین جاهای دیدنی خرم آباد می‌روید.

اما از خوبی‌های سفر با خودروی شخصی این است که خودتان برنامه‌ریزی می‌کنید، هرجا بخواهید توقف می‌کنید و زمان بیدار شدن از خواب و بازدید از یک جاذبه دست خودتان است.

رفتن به آبشار طلایی لرستان

عکس از: سایت Google Maps

شهر خرم آباد در مسیر تهران به جنوب و حدودا در فاصله ۴۹۰ کیلومتری تهران قرار دارد.

فاصله تهران تا خرم آباد با هواپیما

برای سفر با هواپیما باید بلیط هواپیما خرم آباد را تهیه کنید. مدت زمان پرواز تهران – خرم آباد با توجه به ایرلاین، مدل هواپیما و شرایط جوی حدود ۵۰ دقیقه تا ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. از فرودگاه خرم آباد تا مرکز شهر با ماشین تقریبا ۱۵ دقیقه راه دارید.

طبیعت آبشار طلایی خرم آباد

عکس از: سایت Google Maps

فاصله تهران تا خرم آباد با قطار

یکی دیگر از راه‌های دسترسی به آبشار طلایی، خرید بلیط قطار خرم آباد است. بهتر است بدانید که خرم آباد ایستگاه راه آهن ندارد و آخرین ایستگاه در شهر درود لرستان است. وقتی در ایستگاه قطار درود پیاده شدید، باید با تاکسی یا اتوبوس به خرم آباد بروید. از درود تا خرم آباد با ماشین ۱ ساعت و نیم راه است.

آبشار طلایی خرم آباد

عکس از: سایت Google Maps

فاصله تهران تا خرم آباد با اتوبوس

اتوبوس ارزان‌ترین و دردسترس‌ترین روش سفر به خرم آباد است. با خرید بلیط اتوبوس تهران – خرم آباد می‌توانید هر روزی که خواستید از پایانه جنوب یا پایانه بیهقی تهران به خرم‌آباد سفر کنید. مدت زمان رسیدن از تهران به خرم آباد با اتوبوس حدود ۷ ساعت است.

البته با توجه به شرایط جاده، سرعت رانندگی راننده و تعداد توقف‌ها ممکن است رسیدن به خرم آباد کمی بیشتر یا کمتر طول بکشد.

آبشار دره گرم خرم آباد

عکس از: سایت X

فاصله تهران تا خرم آباد با خودروی شخصی

اگر دوست دارید با خودروی شخصی برای بازدید از آبشار طلایی لرستان بروید، از تهران به خرم‌ آباد سه مسیر دسترسی وجود دارد. مسیرهای رسیدن به خرم آباد از تهران به ترتیب زیر هستند:

 1. آزادراه خلیج فارس، بزرگراه قم – اراک و بزرگراه اراک – بروجرد – خرم‌آباد؛ این مسیر ۴۸۷ کیلومتر است.
 2. آزادراه شهید قاسم سلیمانی و بزرگراه قم – اراک؛ این مسیر به طول ۴۹۱ کیلومتر است.
 3. آزادراه شهید قاسم سلیمانی، جاده همدان – نهاوند و بزرگراه همدان – ملایر؛ این مسیر ۵۴۹ کیلومتر است.
آبشار طلایی در خرم آباد

عکس از: سایت Google Maps

اگر دوست ندارید رانندگی کنید، ولی می‌خواهید با خودروی شخصی به بازدید از جاهای دیدنی لرستان بروید، می‌توانید بلیط قطار درود را تهیه کنید و خودروی شخصی خودتان را هم با قطار ببرید. برای حمل خودرو با قطار، وقتی بلیط قطار تهران – درود را خریدید، باید بلیط حمل خودرو با قطار را هم تهیه کنید.

وقتی به دورد رسیدید، خودروی خود را هم تحویل می‌گیرید و از آنجا با خودروی شخصی خودتان به آبشار طلایی می‌روید.

آبشار طلایی در لرستان

عکس از: سایت X

برای دسترسی به آبشار طلایی لرستان از میدان کیو شهر خرم‌آباد وارد خیابان ولی‌عصر (عج) شده و تا پای مخمل کوه بروید. با حداکثر ۱۰ دقیقه پیاده‌روی از انتهای منطقه پاسدران در شمال دره گرم خرم آباد به اولین تاج آبشار می‌رسید.

آب‌وهوای آبشار طلایی خرم آباد

خرم آباد آب‌وهوای مدیترانه‌ای معتدل و نیمه‌مرطوب دارد و بارندگی در این منطقه زیاد است. آب‌وهوای آبشار طلایی خرم آباد در اواسط بهار معتدل است و آبشار در بهترین شرایط قرار دارد.

آبشار طلایی لرستان

عکس از: سایت Google Maps

بهترین زمان سفر به آبشار طلایی خرم آباد

بهترین زمان سفر به آبشار طلایی خرم آباد از اردیبهشت ماه تا اوایل تابستان است. در این زمان هم هوا در شرایط فوق‌العاده خوبی قرار دارد و هم حجم آب آبشار زیاد است.

تفریحات آبشار طلایی خرم آباد

تفریحات آبشار طلایی در خرم آباد، در دل طبیعت و در فضای باز است. به همین دلیل شب قبل خوب استراحت کنید و هر چیزی را که فکر می‌کنید در طول روز به آن نیاز دارید، با خود ببرید. هیچ تفریحی به اندازه طبیعت‌گردی و گذراندن زمان در طبیعت لذت‌بخش نیست.

آبشار طلایی خرم آباد

عکس از: سایت Google Maps

بهترین تفریحاتی که کنار آبشار طلایی لرستان می‌توانید تجربه کنید به ترتیب زیر هستند:

– پیاده‌روی در طبیعت

یکی از تفریحات موردعلاقه گردشگران، به‌خصوص آن دسته که از کلان‌شهرها به این منطقه سفر می‌کنند، پیاده‌روی در طبیعت است. طبیعت بهترین و سریع‌ترین راه برای تخلیه انرژی‌های منفی و تمدد اعصاب است.

آبشار طلایی خرم آباد

عکس از: سایت Google Maps

پیاده‌روی در طبیعت زیبای آبشار طلایی خرم آباد به کاهش استرس و دور شدن از چالش‌های روزمره زندگی مدرن کمک زیادی می‌کند. استنشاق اکسیژن خالص، هوای خنک، بوی طراوت گیاهان و خاک نم‌دار، گوش دادن به صدای آب و آواز پرندگان بدون شک برای همه لذت‌بخش است.

– عکاسی

اگر به عکاسی در طبیعت علاقه دارید، در آبشار دره گرم عکس‌های خاص و زیبایی می‌توانید بگیرید. آبشار طلایی خرم آباد و طبیعت اطراف آن، مناظر تماشایی چشمگیر و زیبایی دارد که با عکاسی و فیلم‌برداری می‌توانید ثبت کنید. عکس‌ها همیشه یادآور روزهای خوش سفر هستند. به همین دلیل توصیه می‌کنم دوربین عکاسی همراه خود ببرید.

اگر دوربین ندارید با گوشی موبایل هم می‌توانید عکس‌های اینستاگرامی فوق‌العاده‌ای در این منطقه بیندازید. فقط پاور بانک را فراموش نکنید، چون این منطقه بکر است و در آن خبری از پریز برق و شارژر نیست.

آبشار طلایی خرم آباد

عکس از: سایت Google Maps

– آب‌تنی و شنا

یکی از تفریحات لذت‌بخش مسافران در طبیعت، آب‌تنی است. کنار آبشار طلایی خرم آباد، حوضچه‌ای قرار دارد که می‌توانید در آن آب‌تنی کنید. برای آب‌تنی و شنا در کنار آبشار دره گرم بهترین زمان از اواسط بهار تا اوایل تابستان است. اگر قصد آب‌تنی دارید، حتما لباس اضافه و دمپایی همراه خود داشته باشید.

شنا در آبشار طلایی خرم آباد

عکس از: سایت Google Maps

– کمپینگ و شب‌مانی

آبشار طلایی در خرم آباد امکانات مناسبی ندارد، به همین دلیل کمپینگ و شب‌مانی را به شما توصیه نمی‌کنم. بازدید از این آبشار بهتر است از صبح تا قبل از تاریک شدن هوا باشد. البته به زودی قرار است که امکانات موردنیاز بازدیدکنندگان تامین شود و پروژه پارک در دست ساخت است.

تا تمام شدن ساخت پارک بهتر است که فقط برای پیک‌نیک نیم‌روزی به آبشار طلایی خرم آباد بروید و اقامتگاه‌های نزدیک به آبشار طلایی در خرم آباد را برای شب‌مانی انتخاب کنید.

آبشار طلایی خرم آباد

عکس از: سایت Google Maps

جاهای دیدنی نزدیک آبشار طلایی خرم آباد

جاهای دیدنی نزدیک آبشار طلایی در خرم آباد به دو دسته تقسیم می‌شوند: جاهای دیدنی طبیعی و جاهای دیدنی تاریخی لرستان. همانطور که می‌دانید جاهای دیدنی خرم آباد قدمت زیادی دارند. خرم آباد از لحاظ تاریخی و طبیعی مقصدی غنی و منحصربه‌فرد محسوب می‌شود.

اگر به بازدید از آبشار طلایی لرستان رفتید، حتما سری به بهترین جاهای دیدنی نزدیک آبشار طلایی خرم آباد هم بزنید:

– بوستان طلایی

آبشار طلایی خرم آباد در بوستان طلایی قرار دارد. بوستان طلایی آبشار دره گرم دارای ابعادی حدود ۴۴ هکتار است و در حال حاضر فاز دوم آن در حال احداث است. هدف از اجرای پروژه بوستان طلایی خرم آباد، ایجاد فضایی سرسبز در اطراف آبشار و فراهم کردن امکانات مناسب برای بازدیدکنندگان است.

بوستان طلایی خرم آباد

عکس از: سایت Google Maps

با اجرایی شدن فاز دوم پروژه بوستان آبشار طلایی اتصال بین آبشار و دامنه مخمل‌ کوه برقرار می‌شود و امکانات رفاهی برای راحتی گردشگران فراهم خواهد شد. این مجموعه از پل دره گرم شروع می‌شود و تا مخمل کوه ادامه دارد.

– دریاچه کیو

یکی از جاهای دیدنی نزدیک آبشار خرم آباد، دریاچه کیو است. دریاچه کیو که دریاچه‌ای طبیعی است، مثل یاقوتی کبود در شمال غرب خرم آباد می‌درخشد. این دریاچه که از جاهای دیدنی خرم آباد است، ۷ هکتار مساحت و بین ۳ تا ۷ متر عمق دارد.

دریاچه کیو خرم آباد

عکس از: سایت Google Maps

جالب است بدانید که این دریاچه طبیعی داخل شهر قرار دارد و همین موضوع باعث موردتوجه قرار گرفتن دریاچه کیو شده است. آب دریاچه کیو از مخمل کوه و چشمه گلستان و همچنین از اعماق زمین تامین می‌شود.

در زبان لری کیاوو به معنی رنگ آبی کبود است و به خاطر آب زلال و آبی‌رنگی که دارد، به آن دریاچه کیو می‌گویند. تفریحات دریاچه کیو خرم آباد شامل تماشای آبزیان و پرندگان، مناظر طبیعی و شهربازی است. فاصله دریاچه کیو خرم آباد تا آبشار طلایی با ماشین حدود ۱۵ دقیقه است.

– قله مخمل کوه

یکی دیگر از جاهای دیدنی خرم آباد که نزدیک به آبشار طلایی قرار دارد، مخمل کوه است. ارتفاع مخمل کوه به طور تقریبی بیشتر از ۱۹۰۰ متر است و در شمال شرق خرم آباد قرار دارد. قله مخمل کوه بین دو تنگه استراتژیک مهم سربه‌فلک‌کشیده و بخشی از دره تاریخی خایدآلو محسوب می‌شود.

سد مخمل کوه که آب آشامیدنی شهر خرم آباد از آن تامین می‌شود هم در کنار این کوه قرار دارد.

قله مخمل کوه

عکس از: سایت Google Maps

از جاهای دیدنی اطراف مخمل کوه می‌توان به غارهای سنگی با قدمت سکونت چند هزار ساله اشاره کرد. همچنین، روستای قلعه سنگی و غار کلدر که از اولین سکونتگاه‌های انسان در ایران است، از جاهای دیدنی نزدیک مخمل کوه لرستان است.

بافت رسوبی کوه و پوشیده بودن آن با گلسنگ، دلیل نامگذاری این کوه است. وقتی فصل بارندگی شروع می‌شود، گلسنگ‌هایی که به خاطر آفتاب سوختگی سیاه‌رنگ شده‌اند، سرسبز می‌شوند. این کوه به خاطر وجود گلسنگ‌ها در فصول خشک انگار با مخمل سیاه و در فصول بارانی انگار با مخمل سبز پوشیده می‌شود.

فاصله مخمل کوه تا آبشار طلایی خرم آباد با ماشین ۴۰ دقیقه است.

– تنگه شبیخون

تنگه شبیخون در مجاورت پارک جنگلی مخمل کوه و دهکده گردشگری سلامت مخمل کوه قرار دارد. این تنگه در دوران هزاره قبل از میلاد بسیار پر تردد بود و از لحاظ سیاسی و استراتژیکی اهمیت ویژه‌ای برای این منطقه داشت. آب‌وهوای خنک، مناظر سرسبز و چشمه‌های زلال جوشان این منطقه را به مقصدی عالی برای طبیعت‌گردی تبدیل کرده است.

تنگه شبیخون

عکس از: سایت Google Maps

رستوران چیت، آبشار مخمل، آبشار طلایی، دهکده گردشگری مخمل کوه و پارک جنگلی مخمل کوه بعضی از جاذبه‌های اطراف تنگه شبیخون هستند. آدرس تنگه شبیخون در خرم آباد، بین کوه‌های کمرسیاه، مخمل کوه و سفید کوه است. فاصله آبشار طلایی لرستان تا تنگه شبیخون ۱۵ دقیقه است.

بجز موارد گفته شده، می‌توانید به قلعه فلک‌الافلاک، پل شکسته یا پل شاپوری، حمام گپ، سنگ نبشته، پل صفوی، خانه آخوند ابو، مناره آجری و گرداب سنگی هم سر بزنید که از بهترین جاهای تاریخی خرم آباد هستند.

غار اشگفت قمری و غار کنجی هم از جاهای دیدنی طبیعی – تاریخی خرم آباد هستند. اگر به آسمان و ستاره‌ها علاقه دارید، می‌توانید به رصدخانه کاسین که به گفته وبگاه رسمی آن مدرن‌ترین رصدخانه خاورمیانه است، بروید.

اقامت در نزدیکی آبشار طلایی خرم آباد

نزدیک‌ترین اقامتگاه‌های آبشار طلایی لرستان دهکده گردشگری مخمل کوه و اقامتگاه بومگردی کلدر است. قبل از سفر به خرم آباد بهتر است که اقامتگاه خود را رزرو کنید، چون ظرفیت آن‌ها محدود است و اگر می‌خواهید در نزدیکی آبشار اقامت داشته باشید، ممکن است اتاق خالی پیدا نکنید.

همچنین، هتل‌آپارتمان‌ها، خانه‌های بومگردی و سوئیت‌ها با امکانات ساده برای اجاره موجود هستند.

اقامت در نزدیکی آبشار طلایی خرم آباد

عکس از: سایت Google Maps

چند نمونه از بهترین هتل های نزدیک آبشار طلایی خرم آباد:

 • هتل شاپورخواست خرم آباد: ۵ ستاره
 • هتل عطر خرم آباد: ۳ ستاره
 • هتل سالیز خرم آباد: ۳ ستاره
 • هتل رنگین‌کمان خرم آباد: ۳ ستاره
 • هتل جهانگردی خرم آباد: ۲ ستاره
 • هتل آزادی خرم آباد: ۲ ستاره

کمپینگ و شب‌مانی در طبیعت

آبشار طلایی لرستان برای کمپینگ و شب‌مانی در طبیعت مناسب، نیست؛ چون این منطقه هنوز امکانات زیادی ندارد. پارک آبشار طلایی در حال حاضر در دست ساخت است و به زودی قرار است امکاناتی مثل اقامتگاه، پارکینگ، رستوران، سرویس بهداشتی، زمین‌بازی برای کودکان و مواردی از این قبیل راه‌اندازی شود.

این منطقه برق ندارد و خبری از پلیس نیست. به خاطر امنیت و راحتی بیشتر، بهتر است که در اقامتگاه‌ها و هتل‌های اطراف آبشار طلایی بمانید.

آبشار طلایی خرم آباد

عکس از: سایت Google Maps

تجهیزات موردنیاز در سفر به آبشار طلایی خرم آباد

برای سفر به آبشار طلایی خرم آباد به جز لوازم شخصی و لباس‌های مورد‌نیازتان، به وسایل پیک‌نیک هم نیاز دارید. این منطقه امکاناتی ندارد، به همین دلیل با خود چادر، زیرانداز، آب، غذا، خوراکی، پاوربانک، کیسه زباله و هر چیز دیگری که ممکن است لازم داشته باشید، ببرید. آبشار طلایی در لرستان

عکس از: سایت Xکفش راحت بپوشید و یک جفت دمپایی هم ببرید تا اگر خواستید در آب بروید، کفش‌هایتان خیس نشود. کلاه آفتابی، عینک آفتابی و کرم ضدآفتاب را فراموش نکنید. اگر با کودک یا افراد مسن سفر می‌کنید، بازدید از آبشار دره گرم را به شما توصیه نمی‌کنم. چون مسیر رسیدن به آبشار را باید پیاده بروید و هیچ امکاناتی ندارد.

توصیه‌هایی برای سفر به آبشار طلایی خرم آباد

 • برای رفتن به آبشار طلایی خرم آباد بهتر است صبح زود حرکت کنید و صبحانه را کنار آبشار نوش‌جان کنید. صبح زود طبیعت حال‌وهوای بی‌نظیری دارد و پرندگان جور دیگری آواز می‌خوانند.
 • این آبشار هزینه ورودی ندارد و هر روزی که می‌خواهید می‌توانید برای تفریح و طبیعت‌گردی به آبشار دره گرم بروید.
 • آخر هفته‌ها و روزهای تعطیل آبشار خیلی شلوغ می‌شود. اگر شلوغی را دوست ندارید و می‌خواهید عکاسی کنید، بهتر است که روزهای غیرتعطیل را برای بازدید انتخاب کنید.
 • لطفا به طبیعت آسیب نزنید و به‌هیچ‌وجه در طبیعت و یا داخل آب زباله‌ نریزید. حتی پوست میوه و تخمه نیز زمان زیادی طول می‌کشد تا در طبیعت تجزیه شود.
 • کفش و لباس راحت بپوشید و کرم ضدآفتاب بزنید. عینک آفتابی و کلاه نقاب‌دار هم همراه خود ببرید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 دیدگاه

 1. محمدحسین می‌گوید

  پس آبشار یاسوج چی؟ اونم آبشاری طبیعی در مرکز شهر هست که تا بازار شهر با پای پیاده هم کمتر از ۱۰ دقیقه فاصله دارند از هم

 2. محمد نصرالهی نیا می‌گوید

  نام اصلی این آبشار دره شیطان است!

 3. علی می‌گوید

  سلام.
  لطفا توی این آبشار شنا نکنید
  یکی از دوستان بنده زیر صخره گیر افتاد و جنازه اونجا موند بچه ها که دوره غواصی دیده بودن بزور دیدنش و با کپسول اکسیژن درش آوردن