زندگی در کیش

صفر تا صد زندگی در کیش را بشناسید

بررسی هزینه ها و شرایط اقامت در جزیره زیبای کیش

جزیره‌ کیش سال‌هاست که قطب گردشگری ایران است و اکثر مردم به‌خاطر تجارب تکرارنشدنی، آب‌وهوای مطبوع و سواحل مرجانی زیبای آن دوست دارند حداقل یک بار در زندگی به این جزیره سفر کنند. خلاصه اینکه این جزیره بیضی‌شکل زیبا خاطرات زیبایی را برای مردم کشورمان رقم زده و می‌زند. اما زندگی در این جزیره زیبا حرف دیگری است. اگر برای کار، تحصیل یا اقامت قصد دارید به کیش نقل‌مکان کنید، با این مقاله از مجله گردشگری علی‌بابا همراه شوید تا همه‌چیز را درمورد زندگی در کیش بدانید.

هزینه زندگی در کیش چقدر است؟
هزینه زندگی در کیش بیشتر از شهرهای دیگر ایران است. بخش زیادی از آن صرف خرید یا اجاره‌خانه می‌شود. هزینه‌های آب و برق، خوراک و تردد هم در کیش بالاتر از معمول است، چراکه برق و آب توسط شرکت خصوصی ارائه شده و مرغ و گوشت گرم فقط در هایپرمارکت کیش ارائه می‌شود. میوه‌ها و سبزیجات تازه هم باید از خارج جزیره یا خارج ایران وارد شود که باعث قیمت بالاتر آنهاست.
درآمد در کیش چقدر است؟
در کیش با واردات و فروش پوشاک و لوازم آرایش می‌توانید درآمد خوبی داشته باشید. علاوه بر آن همیشه امکان هتل‌داری، کافه‌داری، یا رستوران‌داری هم هست. اگر به عنوان یک کارمند دولتی به کیش نقل مکان کرده‌اید، حقوق شما احتمالا کمی بیشتر از حقوق یک شهر معمولی با همان اندازه است.
آب‌وهوای کیش در طول سال چگونه است؟
فصل گرم کیش از اوایل اردیبهشت شروع می‌شود و تا آخر آبان ادامه دارد. در این فصل دمای هوا تا ۴۵ درجه بالا رفته و شرجی می‌شود. در فصل معتدل سال، بین آذر و آخر فروردین، هوا کمی خنک‌تر است. در این ماه‌ها دمای هوا بین ۲۵ تا ۳۵ درجه بوده و باران‌های فصلی هم می‌بارد. زندگی در کیش در این ماه‌ها می‌تواند بسیار خوشایند باشد.
هزینه اجاره‌خانه در کیش چقد است؟
به طور کلی هزینه خرید و اجاره‌خانه در کیش از سایر شهرها بالاتر است. این میزان ممکن است با برخی محله‌های تهران برابر باشد. اما با شهرستان‌های کوچک هم‌اندازه کیش قابل مقایسه نیست.
هزینه زندگی دانشجویی در کیش چقدر است؟
اگر می‌خواهید با حداقل هزینه در جزیره کیش درس بخوانید می‌توانید در خوابگاه‌های دانشجویی اقامت گزینید. اگر بودجه بیشتری دارید، می‌توانید به تنهایی یا همراه همخانه یک سوئیت دانشجویی اجاره کنید.

آب و هوای کیش چطور است؟

یکی از اولین چیزهایی که قبل از زندگی در کیش باید بدانید، شرایط آب‌وهوای این شهر است. میانگین دمای هوا در جزیره کیش ۲۷ درجه سانتی‌گراد است. این یعنی این شهر از اکثر شهرهای ایران هوای گرم‌تری دارد، درعین‌حال جزیره کیش به‌خاطر نزدیکی به دریا در تبخیر آب به‌شدت مرطوب هم هست. در اکثر ماه‌های سال رطوبت هوا به بیش از ۹۰% می‌رسد و این باعث می‌شود گرمای هوا به‌لطف رطوبت کمی تعدیل شود.

برخلاف سایر نقاط کشور، زندگی در کیش یعنی اینکه در سال فقط دو فصل را تجربه می‌کنید؛ فصل گرم و فصل معتدل. فصل معتدل سال در کیش از اواسط آذر آغاز شده و تا اواخر فروردین ادامه دارد. در این ماه‌ها دمای هوا بین ۲۵ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد است و باد و باران از گرمای هوا می‌کاهند. بین ماه‌های اردیبهشت و آبان دمای هوا بین ۴۰ تا ۴۵ درجه و رطوبت هوا تا بیش از ۹۰% هم می‌رسد.

قبل از اینکه به زندگی در کیش فکر کنید، باید ببینید تحمل این همه گرما و شرجی را دارید یا نه؟ تحمل گرمای خشک معمولا برای اکثر افراد راحت‌تر است؛ اما این درجه از رطوبت باعث می‌شود به‌شدت عرق کنید و لباس‌ به تنتان بچسبد. این وضعیت برای افرادی که عادت ندارند، ممکن است کمی سخت باشد.

زندگی در کیش

جمعیت کیش و فرهنگ آن چه شرایطی دارد؟

جمعیت شهری و روستایی جزیره کیش در سرشماری سال ۱۳۹۵ حدود ۳۹۸۵۳ نفر بوده است. البته اکثر این جمعیت در شهر کیش زندگی می‌کنند و تعداد کمی از افراد در بخش روستای قدیمی سفین ساکن هستند. امروزه تعداد جمعیت بومی جزیره تنها ۲٪ کل جمعیت است.

بومیان جزیره کیش قبل از اینکه این جزیره به قطب گردشگری تبدیل شود، اکثرا صیاد و و دامدار بودند؛ اما امروزه با پیشرفت صنعت گردشگری در این شهر افرادی که به صیادی تمایل داشتند، به دیگر بنادر جنوب کشور مهاجرت کردند. بقیه افراد هم به مشاغل خدماتی و تجاری مشغول شدند.

tb kish 991217افرادی که از سال‌های دور زندگی در کیش را انتخاب کرده‌اند، عمدتا از نژادهای عرب و فارس هستند. این افراد در تمام این سال‌ها درنهایت صلح و آرامش باهم زندگی کرده‌اند و فرهنگ‌های این دو قوم کاملا باهم ادغام شده ‌است. به‌خاطر هوای گرم و شرجی جزیره مردان ساکن کیش که اصطلاحا به آن‌ها کیشوند می‌گویند، دشاشه می‌پوشند. زنان کیشوند هم به‌صورت سنتی ملفغ به تن دارند و روی صورتشان برقع گذاشته‌اند.

بیشتر کیشوندان از مسلمانان اهل سنت هستند، بنابراین اعیاد اصلی آن‌ها اعیاد فطر و قربان است. در این روزها مردم لباس‌های سنتی خود را می‌پوشند و سازهای سنتی منطقه یعنی نی انبونه، حبان و دهل می‌نوازند و البته غذاهای محلی جزیره یعنی  قلیه، هریسه، مضروبه و مجبوس را دور هم می‌خورند.

زندگی در کیش

قوانین جالب زندگی در کیش

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید هنگام زندگی در کیش به‌خاطر داشته باشید، رعایت نظافت و پاکیزگی است. نریختن زباله در شهر، حفظ نظافت در خیابان‌ها و سواحل کیش و… قانونی است که هرگز نباید بشکنید. حتی هرازچندگاهی تعدادی از کیشوندان گروه‌هایی را تشکیل داده، به ساحل می‌روند و زباله‌هایی را که آب با خود آورده یا گردشگران در ساحل رها کرده‌اند، جمع می‌کنند.

زندگی در کیش

به‌علاوه سازگاری با سایر کیشوندان و احترام‌گذاشتن به حقوق آن‌ها از مواردی است که حتما باید مدنظر داشته باشید. به‌عنوان مثال وقتی فردی بخواهد از خیابان عبور کند، حتما باید خودروی خود را نگه دارید تا او رد شود. از این لحاظ قوانین شهری کیش احتمالا با سایر نقاط ایران کمی متفاوت هستند.

یکی دیگر از نکاتی که برای زندگی در کیش باید بدانید، دریافت کارت شهروندی است. وقتی در کیش به شغلی مشغول هستید و حداقل شش ماه در این جزیره زندگی کرده‌اید، می‌توانید برای دریافت کارت کیشوندی اقدام کنید. داشتن این کارت شما را از گردشگران متمایز می‌کند و مزایایی مانند تخفیف در استفاده از رستوران‌ها و سایر امکانات شهری، ورود و خروج خودرو به داخل و خارج جزیره و ورود و خروج لوازم و اثاث منزل و… را در اختیارتان قرار می‌دهد.

زندگی در کیشکارت‌های کیشوندی طبق سابقه زندگی و شغل شما در کیش به رنگ‌های مختلف صادر می‌شوند. برای مثال اگر در جزیره کیش متولد شده‌اید و بومی آنجا محسوب می‌شوید، می‌توانید کارت سبز دریافت کنید. کارت‌های آبی برای خانواده‌ها و کارت‌های زرد برای افراد مجرد ساکن کیش صادر می‌شوند. کارت سفید برای بازرگانان و تجار داخلی و صورتی برای تجار خارجی درنظر گرفته شده ‌است.

با همه این اوصاف تا به حال احتمالا فهمیده‌اید که زندگی در کیش با زندگی در سایر نقاط ایران متفاوت است. زندگی در کیش با هوای پاک و منظره‌های شگفت‌انگیز و خیابان‌های تمیز این جزیره رضایت بی‌نهایتی را به شما القا می‌کند. به‌علاوه کیش منطقه آزاد تجاری است و این یعنی با هزینه‌ای خیلی کمتر می‌توانید بهترین ماشین‌های دنیا را تهیه کرده و از آن‌ها لذت ببرید.

زندگی در کیش

ما به هر حال باید بتوانید با هوای گرم و شرجی و قوانین شاید سختگیرانه شهر هم کنار بیایید. به‌علاوه هزینه‌های زندگی و اجاره یا خرید مسکن در این شهر ممکن است خیلی گران تمام شوند و باید توانایی پرداخت این هزینه‌ها را هم داشته باشید.

اگر به‌عنوان یکی از ساکنان جزیره کیش قصد زندگی به‌صورت مجردی را دارید و هزینه‌های آن برایتان مسئله‌ای نیست، احتمالا عاشق سبک زندگی آن خواهید شد. تفریحات و سرگرمی‌های شبانه کیش کاری می‌کنند هرگز حوصله‌تان سر نرود و احساس کسالت نکنید. فقط کافی ا‌ست شب هنگام کنار ساحل رفته و نور مهتاب و نسیم خنک دریا را روی پوست خود حس کنید. مطمئنا احساس خواهید کرد در گوشه‌ای از بهشت ساکن هستید و هیچ‌جا مثل کیش زندگی دلپذیری ندارد.

حمل‌ونقل در جزیره کیش چطور است؟

حمل‌ونقل عمومی در جزیره‌ کیش ممکن است هزینه‌ زیادی برای شما در بر داشته باشد. تاکسی‌های سفید به‌نوعی دربستی هستند، یعنی خودرو کاملا در اختیار شماست. اگر همراه خانواده قصد جابه‌جایی دارید این خودرو‌ها برای شما بهتر هستند. تاکسی‌های زرد مسیرهای خطر را طی می‌کنند. این تاکسی‌ها در ورودی اکثر مراکز خرید منتظر هستند و شما را در مسیرهای خاص جابه‌جا می‌کنند.

البته می‌توانید با مینی‌بوس هم رفت‌وآمد کنید. خط‌های مینی‌بوس شما را به جاهای مختلف شهر می‌رسانند. هزینه رفت‌‌وآمد با مینی‌بوس تا حد زیادی کمتر از تاکسی است و همراه آن می‌توانید اکثر دیدنی‌های جزیره را ببینید.

تاکسی‌های اینترنتی هم در چند سال گذشته طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. این تاکسی‌ها در کیش هم پیدا می‌شوند. به‌راحتی می‌توانید اپلیکیشن موردنیاز را نصب کرده و هر وقت خواستید تاکسی کرایه کنید.

قوانین رانندگی عجیب

شرایط اقتصاد جزیره کیش؛ گران یا ارزان؟

زندگی در کیش مستلزم این است که مایحتاج روزانه خود را از بازارهای این جزیره تهیه کنید. برای این کار انتخاب‌های زیادی دارید، چون یکی از ویژگی‌های اصلی جزیره کیش داشتن مراکز خرید و بازارهای متعدد است. این انتخاب‌ها محدوده‌های قیمت کاملا متفاوتی دارند و باتوجه‌به بودجه خود می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید.

برای مثال اگر به قصد تفریح به خرید می‌روید، بهترین گزینه برای شما مرکز خرید دامون است. در این مرکز خرید هرآنچه نیاز داشته باشید، پیدا می‌کنید. علاوه‌ بر آن می‌توانید در طبقه دوم این مرکز اسکی روی یخ را تجربه کنید یا یک جا بنشینید و از نوای زیبای پیانو‌نوازی زنده لذت ببرید. مرکز تجاری کیش و مرکز خرید پدیده هم از گزینه‌های لوکسی هستند که برای خرید و تفریح می‌توانید به آن‌ها سر بزنید.

پاساژها و مراکز خرید

برای خرید خواروبار و خوراکی‌های لازم خانه می‌توانید به هایپرمارکت کیش مراجعه کنید. دقیقا کنار هایپرمارک بازار پانیذ هم هست که هر آنچه را نیاز دارید، با قیمتی مناسب در اختیار شما قرار می‌دهد. در بازار پانیذ انواع پوشاک و زیورآلات، موبایل و قهوه و شکلات را می‌فروشند. البته این مرکز یک کافی‌شاپ هم دارد که هر وقت از خرید خسته شدید، می‌توانید دمی در آن بیاسایید.

البته اگر دلتان فضایی قدیمی‌تر و خودمانی‌تر برای خرید می‌خواهد، همیشه می‌توانید به بازار سفین یا بازار عرب‌ها بروید. در این بازار هم هر آنچه بخواهید پیدا می‌شود. از لوازم منزل و پوشاک گرفته تا تنقلات، خوراکی،و لوازم الکترونیک. بد نیست هر از گاهی هم سری به بازار شهر چین بزنید. در این بازار همه فروشنده‌ها چینی هستند و همه اجناس هم از چین وارد شده‌اند. گشت‌وگذار میان لباس‌ها و وسایل رنگی و متنوع چینی می‌تواند روز جالب و درعین‌حال خرید ارزانی را برایتان رقم بزند.

بازار عرب هاهزینه‌های زندگی در کیش چگونه محاسبه می‌شود؟

یکی از معایب بزرگ زندگی در کیش هزینه‌های زیاد آن است. برای مثال شرکت‌های آب و برق در جزیره کیش همه خصوصی هستند. برای همین تعرفه‌های خیلی گران‌تری از شهرهای دیگر برای ارائه خدمات خود دارند. اگر کیش را برای زندگی انتخاب می‌کنید، حتما باید حواستان به مصرف روزانه باشد و حسابی در مصرف آب و برق صرفه‌جویی کنید.

همچنین به‌دلیل دوربودن جزیره کیش از سایر نقاط کشور، هزینه خوراک هم در این شهر به‌مراتب بیشتر از جاهای دیگر است. گوشت، مرغ، برنج و میوه ازجمله موادی هستند که در جزیره کیش قیمت گزافی دارند. برای همین قبل از نقل‌مکان به کیش حتما باید این نکته را مدنظر داشته باشید.

برج های دیدنی

اجاره و خرید خانه در کیش برایتان چقدر آب می‌خورد؟

برای زندگی در کیش مسلما اولین چیزی که باید مدنظر بگیرید، محل زندگی است. منازل مسکونی در کیش عموما به سه دسته تقسیم می‌شوند، شهرک‌های مسکونی، برج‌های مسکونی و مجتمع‌های مسکونی. شهرک‌های صدف و نوبنیاد ازجمله شهرک‌های کیش هستند که قیمتی نسبتا ارزان‌تر از جاهای دیگر دارند؛ اما باید بدانید که به‌طورکلی قیمت آپارتمان در کیش با قیمت آپارتمان در بخش‌های شمالی و غربی تهران برابری می‌کند. پس انتظار پیداکردن آپارتمان ارزان‌قیمت را نداشته باشید.

گران‌ترین خانه‌ها در کیش برای خرید آپارتمان‌های متراژ بالا در برج‌های سایه و ستاره هستند. مسلما هرچه متراژ آپارتمان بالاتر بوده و در طبقه بالاتری واقع باشد، قیمت بالاتری هم دارد.

اجاره‌خانه در کیش هم دست‌کمی از خرید آن ندارد. طبق بودجه و میزان اجاره‌ای که توان پرداخت آن را دارید، می‌توانید بین شهرک‌ها، مجتمع‌ها و برج‌های کیش خانه مناسبی برای خود پیدا کنید. البته باید بدانید خانه‌های اجاره‌ای متراژ خیلی زیادی ندارند و معمولا بین ۳۰ تا ۹۰ متر بیشتر نیستند. البته اگر دانشجو هستید و دنبال سوئیت دانشجویی می‌گردید هم انتخاب‌های خوبی در اختیار شما هستند.

زندگی در کیش

بهتر است رانندگی در کیش را تجربه کنید یا خیر؟

یکی از بهترین تفریحاتی که می‌توانید در کیش داشته باشید، راندن ماشین‌های لوکس خارجی در جزیره است. زندگی در کیش می‌تواند هزینه زیادی برای شما در بر داشته باشد، بخش عمده این هزینه برای تاکسی و سایر وسایل نقلیه عمومی صرف می‌شود. اگر می‌خواهید کمی در این هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید و درعین‌حال لذت راندن یک ماشین لوکس را تجربه کنید، می‌توانید خودرویی را به‌صورت هفتگی، ماهانه یا سالانه اجاره کنید.

اکثر خودروهای مدرن و کلاسیک دنیا به انواع سبک‌ها و سایزها برای اجاره در کیش پیدا می‌شوند. شما می‌توانید طبق نیاز، سلیقه و بودجه خود یکی را انتخاب کرده و برای اجاره آن اقدام کنید. شرکت‌های «رنت‌کار» زیادی در جزیره هستند که این کار را به‌راحتی برای شما انجام می‌دهند.

برای اجاره خودرو باید یک کارت شناسایی معتبر، گواهینامه معتبر، یک برگه چک به نام شخص مستاجر به مبلغ ارزش تقریبی خودرو در وجه شرکت و مبلغی به‌عنوان ودیعه نیاز دارید. این مبلغ تا یک هفته تا ده روز بعد از اتمام مدت اجاره پیش شرکت می‌ماند. بعد از اینکه خلافی خودرو مشخص شد، مبلغ خلافی از ودیعه کم شده و باقی آن به حساب مستاجر باز گردانده می‌شود.

زندگی در کیش

یکی از نکاتی که هنگام زندگی در کیش حتما باید بدانید، این است که قوانین رانندگی در این جزیره کمی با قوانین عادی متفاوت هستند. به‌علاوه این قوانین با سخت‌گیری خیلی بیشتری اعمال می‌شوند. برای همین اگر مراقب نباشید، میزان خلافی خودروی شما ممکن است خیلی زیاد شود. به‌عنوان مثال بستن کمربند ایمنی در انواع خودروها برای تمام سرنشینان اجبار است. بوق‌زدن هم در جای‌جای جزیره ممنوع است. علاوه‌ بر این اگر خودروی شما زیادی کثیف باشد، ممکن است پلیس شما را جریمه کند.

یکی از سخت‌ترین قوانین رانندگی در کیش محدودیت سرعت است که در تمام خیابان‌ها مشخص شده و دوربین‌های کنترل سرعت و گشت نامحسوس مرتبا روی آن نظارت دارند. این یعنی نمی‌توانید در هیچ‌یک از خیابان‌ها نهایت سرعت خودروی سریع خود را امتحان کنید.

سواحل زیبا

استخدام و کار در کیش شدنی است؟

کیش بزرگ‌ترین قطب گردشگری در ایران است. به همین دلیل اکثر کیشوندان در همین حوزه‌ها مشغول کار و فعالیت هستند. جالب است بدانید نرخ بیکاری در کیش بسیار پایین است و کمتر از ۲ درصد از ساکنان جزیره بیکار هستند. اگر در جزیره کیش به دنبال یک کار پردرآمد هستید و سرمایه لازم را هم دارید، بهترین گزینه‌ها برای شما واردات و فروش پوشاک و لوازم آرایشی است.

یکی دیگر از کارهای پردرآمدی که در کیش می‌توانید راه بیندازید، هتل‌داری است. به‌خاطر تعداد بالای مسافران در اکثر ماه‌های سال افتتاح و مدیریت یک هتل یا مرکز تفریحی می‌تواند شغل پردرآمدی برای شما باشد. اگر به کافه، غذاها و نوشیدنی‌های کافه‌ای علاقه‌مند هستید هم می‌توانید یک کافه افتتاح کنید. مردم و مسافران کیش به کافه‌نشینی علاقه خاصی دارند و از این راه هم می‌توانید درآمد خوبی داشته باشید.

همچنین ازآنجاکه اخیرا غذاهای سنتی کیش اهمیت و محبوبیت بیشتری پیدا کرده است، می‌توانید با یک رستوران حرفه‌ای این گروه از غذاها را سرو کنید.

زندگی در کیش

پذیرش در دانشگاه‌های کیش چگونه است؟

تحصیل در کیش یک مزیت خیلی مهم دارد، آن هم این است که در این دانشگاه‌ها امکان تدریس به زبان انگلیسی وجود دارد. در جاهای دیگر کشور تدریس در دانشگاه به زبانی غیر از زبان فارسی ممنوع است؛ ولی به‌خاطر منطقه آزادبودن، کیش از این قانون مستثنا است. در جزیره کوچک کیش ۵ دانشگاه وجود دارد که باتوجه‌به نسبت مساحت به تعداد، کیش دانشگاهی‌ترین شهر کشور محسوب می‌شود.

بهترین دانشگاه‌های کیش پردیس‌های بین‌المللی دانشگاه‌های صنعتی شریف و تهران است. با ثبت‌نام در این دانشگاه‌ها می‌توانید از کیفیت و مزایای تحصیل در بهترین دانشگاه‌های کشور برخوردار شوید. البته باید بدانید که این دانشگاه‌ها فقط دوره‌های شهریه‌پرداز دارند و تحصیل رایگان در جزیره کیش جایگاه چندانی ندارد. اکثر دوره‌های موجود در این دانشگاه‌ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری برگزار می‌شوند.

دانشگاه‌های پیام‌نور و آزاد هم در جزیره کیش شعبه‌هایی دارند که با پرداخت شهریه می‌توانید به آنها وارد شوید. البته هزینه‌ این دانشگاه‌ها در کیش از شهرهای دیگر بیشتر است و به‌علاوه باید هزینه‌ زندگی در کیش را هم به آن اضافه کنید.

زندگی در کیش

اگر هزینه برایتان دغدغه جدی نیست، طبق علاقه خود می‌توانید بین رشته‌های علوم انسانی، مهندسی، علوم تجربی، علوم پایه و پزشکی یکی را انتخاب کنید. یکی از پرطرفدارترین و موفق‌ترین رشته‌های دانشگاه که می‌توانید در کیش به تحصیل در آن بپردازید، دندان‌پزشکی است. فارغ‌التحصیلان در رشته‌های دندان‌پزشکی در کیش حتما در خود جزیره یا سایر نقاط ایران مشغول به کار می‌شوند.

اگر به‌عنوان دانشجو زندگی در کیش را انتخاب کرده‌اید، دو انتخاب دارید یا می‌توانید در خوابگاه‌های دانشجویی زندگی کنید یا به‌صورت مستقل یا گروهی یک سوئیت دانشجویی کرایه کنید. زندگی در خوابگاه سختی‌های خود را دارد، اما ازنظر اقتصادی تا حد زیادی به‌صرفه‌تر است. چون علاوه‌ بر کریه کمتر خوابگاه نسبت به سوئیت، هزینه تهیه لوازم  سرمایشی و سایر وسایل منزل به عهده شما نیست. اما اگر ازنظر مالی مشکلی ندارید، می‌توانید با برنامه‌ریزی مالی درست یک سوئیت نزدیک دانشگاه کرایه کرده و همراه یکی دو تا از دوستانتان در آن زندگی کنید.

از جاذبه‌های زندگی در کیش چیست؟

به‌خاطر گرما و هوای شرجی غیرقابل تحمل جزیره، اکثر کیشوندان ترجیح می‌دهند روزها را در خنکای خانه بمانند و شب‌ها را به تفریح و خوشگذرانی بپردازند. سعی کنید برنامه تفریح خود را طوری بریزید که هنگام غروب آفتاب کنار کشتی یونانی باشید.

بعد از نظاره غروب از افق این کشتی زیبا و اسرارآمیز، می‌توانید زیر نور ماه روی شن‌های گرم ساحل قدم بزنید. بعد شام را در یکی از رستوران‌های ساحل بخورید و بعد یکی از تفریحات شبانه جزیره را برای خوشگذرانی انتخاب کنید.

کشتی یونانی

یکی از کارهایی که شب‌ها می‌توانید در جزیره کیش انجام دهید، بولینگ است. مجموعه بولینگ مریم علاوه‌ بر بولینگ انواع بازی‌های کامپیوتری، بیلیارد، سونا و جکوزی هم دارد. برای همین اگر هوای روی ساحل مورد علاقه شما نیست، این مجموعه می‌تواند شب خوبی برایتان رقم بزند.

یکی از تفریحاتی که در ماه‌های خنک سال می‌توانید داشته باشید شرکت در جنگ‌های شبانه‌ای است که معمولا در مراکز خرید یا روی ساحل برگزار می‌شوند. این جنگ‌ها شامل موسیقی زنده، قرعه‌کشی و جایزه و انواع بازی‌های جالب و سرگرم‌کننده می‌شوند.

نکات مهم برای تجربه زندگی در کیش

اگر می‌خواهید زندگی در کیش را به‌صورت دائمی انتخاب کنید، نکاتی هستند که حتما باید مدنظر داشته باشید. اولین نکته دوری از خانواده و دوستان است. نقل‌مکان به هر شهر جدیدی می‌تواند تجربه‌ای سخت و دل‌تنگ‌کننده باشد. برای همین فکر کنید که فاصله زیاد کیش با شهرهای دیگر چقدر می‌تواند برایتان آزاردهنده باشد.

نکته دیگر درمورد زندگی در کیش بحث کار، درآمد و هزینه‌های گزاف زندگی در کیش است. اگر می‌خواهید در جایی با هوای پاک و روزها و شب‌های بدون سروصدا یا ترافیک زندگی کنید باید به دقت بررسی کنید که چه بودجه ماهیانه‌ای را در اختیار دارید و چه مبالغی برای جنبه‌های مختلف زندگی نیاز دارید.

جنگ های شبانه

نهایتا یکی از چیزهایی که باید با آنها کنار بیایید، هوای گرم و شرجی کیش است. جزیره کیش در تمام ماه‌های سال گرم است. بین ماه‌های آبان و فروردین میزان گرمای هوا کمی کمتر است و می‌توانید انتظار نسیم خنک و باران‌های گاه و بیگاه را داشته باشید. اما بقیه ماه‌های سال هوای کیش آن‌قدر گرم و شرجی است که در اکثر ساعات روز اصلا نمی‌توانید از خانه خارج شوید و سیستم‌های سرمایشی حتما باید شبانه‌روز روشن باشند.

بعد از درنظرگرفتن تمام این جوانب، اگر می‌خواهید از شلوغی و آلودگی شهرهای بزرگ دور شوید و در شهری زندگی کنید که پاکیزگی و سکوت از اولین قوانین شهر هستند، می‌توانید در اولین فرصت مقدمات جابه‌جایی را آماده کنید و عازم سفر شوید.

زندگی در کیش تجربه‌ای است که برای خیلی‌ها بعد از مدتی خسته‌کننده و آزاردهنده می‌شود. اما افرادی که عاشق آرامش و زندگی آرام هستند، هرگز از قدم زدن روی شن‌های ساحل و تنفس در اکسیژن خالص خسته نمی‌شوند.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 دیدگاه

 1. وهب اللات می‌گوید

  من کیشوند هستم و از بومیان کیش هستم . برای شما کیش محل تفریح و استراحته ولی برای ما کیش یعنی خاک پدری و اجدادی . کار و زندگی اینجا حتی در گرمای تابستان هم برای ما لذتبخشه

  1. فرناز می‌گوید

   سلام دوست عزیز چطور میتونم باهاتون حرف بزنم یکم منو راهنمایی کنید

 2. حسن می‌گوید

  من جوشکارم و مدرک نجات غریق درجه دو هم دارم
  آیا کیش برای کار و زندگی و شرایط من مناسبه

 3. R می‌گوید

  به عنوان یک کیشوند که اینجا خونه هم دارم باید بگم که کیش فقط از لحاظ امکانات گردشگری مثل مال های بزرگ و تفریحات خوبه ولی از لحاظ امکانات شهروندی ضعیفه و زندگی کردن اینجا فقط واسه سفر های چند روزه مناسبه .
  اوضاع یجوریه که روزی سه بار ارزوی برگشتن میکنم و مطمئن باشید بعد از یک مدت حتی تفریحات و زیبایی های جزیره واستون عادی میشه البته بستگی داره به محل سکونت الانتون و باید نسبی بسنجید…

 4. عبدالوهاب می‌گوید

  من توی سرزمین اصلی آپارتمان دارم . راحت میتونم خونه تهرانم رو بفروشم بیام کیش خونه بخرم ولی میترسم بعد از یه مدت زندگی توی کیش برام کسل کننده بشه و از مهاجرت به کیش پشیمون بشم .

 5. عبدالحمید می‌گوید

  سلام ، در متن خواندم که اکثریت مردم جزیره کیش اهل سنت هستند ، پس دو عید فطر و قربان را عزیز و محترم می دارند، که به اشتباه نوشته اید اعیاد قربان و غدیر ، در واقع غدیر عید مذهبی اهل تشیع هست و اهل سنت به هیچ عنوان غدیر را به عنوان عید قبول ندارند، لطفاً اصلاح کنید

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام عبدالحمید عزیز 🙂
   ممنون از نکته‌سنجی شما. متن رو اصلاح کردیم.

 6. سانی می‌گوید

  سپاس بسیار مفید بود

 7. رضا ملک می‌گوید

  درود : ایا زندگی برای فرد بازنشسته جای مناسبی برای ارامش هست یاخیر با سپاس

 8. صالح می‌گوید

  تشکر به جهت اطلاعات مفید و ارزشمند شما . بسیار استفاده کردم.

 9. حسین می‌گوید

  من سرمایه ای ندارم و میخام تو کیش کاری پیدا کنم و بقول معروف گذران زتدگی کنم کسی هست که درحال حاظر تو کیش باشه و بتونه راهنماییم کنه؟! واتساپ بهم پیام بدین : ۰۹۱۰۰۹۰۳۸۸۵

  1. z می‌گوید

   بشین تو شهر خودت کار کن

   1. ریگی می‌گوید

    حرف نزنی نمیگن لالی 🙂