جنگل ناهارخوران

جنگل ناهارخوران گرگان و داستانی از یک رویای فراموش‌نشدنی

گشتی در جنگل ناهارخوران و آشنایی با آن

جنگل شاید برای بیشتر مردم آن جایی باشد که آرامش را پس از روزهای طولانی پیدا می‌کنند. جاهای دیدنی گلستان کم نیستند و هر بار که به این استان سفر می‌کنید باید یک جای خاص را ببینید. جنگل ناهارخوران گلستان یکی از آن جاهای زیبایی است که در دل جنگل های هیرکانی شمال قرار گرفته و پناهگاهی امن برای جانوران و گیاهان است. اگر نمی‌دانید ناهارخوران کجاست باید بگویم که این منطقه زیبا در گلستان قرار گرفته و جزو جاهای دیدنی گلستان است.

در این مقاله از مجله گردشگری علی بابا و در میانه این پاییز دلپذیر می‌خواهم شما را به سفری عالی مهمان کنم. سفری که آرامش پس از طوفان را به روزهای شما برمی‌گرداند.

جنگل ناهارخوران کجاست؟
جنگل ناهارخوران در استان گلستان و در ۸ کیلومتری جنوب گرگان قرار دارد.
مسیر جنگل ناهارخوران از تهران چطور است؟
برای رفتن به جنگل ناهارخوران گلستان باید اول به شهر گرگان بروید. وارد شهر که شدید، تابلوهای راهنمایی را می‌بینید که سمت ناهارخوران را نشان می‌دهند. این تابلوها را که دنبال کنید به جنگل می‌رسید.
جاهای دیدنی جنگل ناهارخوران کجاها هستند؟
جنگل النگدره، روستای زیارت، آبشارهای دوقلو، آبشار خال‌دره، قلعه حسن و کاخ موزه گرگان از جمله جاهای دیدنی نزدیک جنگل ناهارخوران هستند.
در بازدید از جنگل ناهارخوران کجا اقامت کنیم؟
در بازدید از جنگل ناهارخوران گلستان می‌توانید داخل جنگل یا هتل‌ها و اقامتگاه‌های اطراف جنگل اقامت کنید. .
بهترین فصل سفر به جنگل ناهارخوران کدام است؟
جنگل ناهارخوران در هر فصلی زیباست و شگفتی خاص خودش را دارد. اما من پیشنهاد می‌کنم، پاییز را انتخاب کنید که هوا خنک و دلپذیر است و درخت‌ها جنگل را رویایی کرده‌اند.

معرفی کلی جنگل ناهارخوران

یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی گلستان، جنگل‌ها و جاهای سرسبزی است که هر موقع از سال، گردشگرهای زیادی را از سراسر کشور به سمت خودش دعوت می‌کند. جنگل ناهارخوران که در نزدیکی گرگان قرار گرفته از زیباترین گردشگا‌ه‌های این استان است. ناهارخوران بخشی از جنگل‌های هیرکانی شمال است که قدمتی حدود ۴۰ میلیون سال دارد. باورش سخت است که درخت‌هایی بلندقامت و قدیمی، سایه‌ای آرامش‌بخش و خنک را ایجاد کرده‌اند و جایی برای زندگی حیوانات مختلف فراهم کرده‌اند.

ناهارخوران

عکس از: سایت Google Maps

جنگل ناهارخوران یکی از جاهای دیدنی گرگان، در ارتفاع حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و به همین دلیل هم آب‌وهوایی خنک و دلچسب دارد. این جنگل ۳۰۰ هکتار وسعت داشته و حدود ۱۶۸ هکتار آن به‌عنوان پارک جنگلی توسط شهرداری گرگان اداره می‌شود.

جنگل ناهارخوران

عکس از: سایت Google Maps

علت نام‌گذاری جنگل ناهارخوران گلستان، داستان جالبی دارد. گفته شده که در گذشته‌های دور وقتی حاجی‌ها برای زیارت به مشهد یا مکه می‌رفتید، در زمان برگشت از کوه‌های جنوب گرگان عبور می‌کردند. خانواده‌های این زائران به استقبال آن‌ها در منطقه جنگلی گلستان می‌رفتند و همان‌جا هم ناهار می‌خوردند. این سنت قدیمی باعث شد تا اسم این منطقه جنگلی را «ناهارخوران» بگذارند.

جنگل ناهارخوران کجاست؟

جنگل ناهارخوران در استان گلستان، ۸ کیلومتری جنوب گرگان قرار دارد. برای رفتن به این جنگل باید از بلوار ناهارخوران استفاده کنید.

جنگل ناهارخوران روی گوگل مپ

بهترین مسیر دسترسی به جنگل ناهارخوران

از گرگان تا جنگل ناهارخوران فقط ۸ کیلومتر در راه هستید. می‌توانید از مسیرهای مختلفی وارد شهر گرگان شوید. از مرکز شهر گرگان وارد بلوار ناهارخوران شده و راه خود را ادامه دهید تا به جنگل برسید. ۳ مسیر مختلف برای دسترسی به جنگل ناهارخوران گلستان وجود دارد که شامل کوه‌پیمایی، گردنه حیران و شهر گلستان هستند. از میان مسیرهای مختلف، بهترین مسیر، دنبال کردن تابلوهای جنگل از داخل شهر گرگان است.

ناهارخوران

عکس از: سایت Imna

دلیل نام‌گذاری این جنگل؟

در گذشته‌های دور، زائرانی که به زیارت مکه و مشهد می‌رفتند در مسیر برگشت، از جنگل ناهارخوران عبور می‌کردند. خانواده این زائران برای استقبال آن‌ها می‌آمدند و در جنگل آن‌ها را می‌دیدند. همین دیدار باعث می‌شد تا در کنار هم ناهار بخورند و بعد راهی خانه شوند. از آنجا بود که نام این جنگل را «ناهارخوران» گذاشتند.

آب‌وهوای جنگل ناهارخوران

آب‌وهوای ناهارخوران گلستان فوق‌العاده است. وجود درختان، رودخانه، آبشار و چشمه باعث شده تا هوای این منطقه مطبوع و دلپذیر باشد. هوای خنک بهار، نسیمی که از لابلای برگ‌های درختان عبور کرده و صورتتان را نوازش می‌کند، در فصل بهار شما را به جنگل فرامی‌خواند.

جنگل ناهارخوران

عکس از: سایت Google Maps

تابستان جنگل ناهارخوران هوا کمی شرجی می‌شود و به همین دلیل هم بهتر است در کنار رودخانه چادر بزنید. پاییز زیباترین‌ها را برای عرضه دارد، درخت‌های تنومندی که حالا رخت تازه تن کرده‌اند، برگ‌هایی که دانه دانه و آرام از روی شاخه‌ها جدا شده و نقش زمین می‌شوند و بادی که برگ‌ها را به رقص درمی‌آورد، جذابیت پاییز را بیشتر می‌کند.

ناهارخوران

عکس از: سایت Google Maps

زمستان سوز سردی می‌آید چون دمای هوای جنگل پایین‌تر است. برف که ببارد و خورشید جان تابیدن نداشته باشد، سرما تا مغز استخوانتان پیشروی می‌کند. اگر در پاییز و زمستان به ناهارخوران گلستان رفتید، حتما با خودتان لباس گرم ببرید.

پوشش گیاهی و جانوری جنگل ناهارخوران

متاسفانه جنگل ناهارخوران هم مثل خیلی از منابع طبیعی دیگر کشور نتوانسته از دست کسانی جان سالم به در ببرد که بدون برنامه، درخت‌ها را می‌برند. تا اندازه‌ای که این کار به جنگل‌زدایی تبدیل شده است. جنگل‌زدایی در کنار توسعه بدون برنامۀ مهندسی شهر گرگان، آسیب زیادی به جنگل ناهارخوران وارد کرده. استفاده نادرست از منابع طبیعی هم خودش به این مشکل دامن زده و پوشش گیاهی و جانوری جنگل ناهارخوران را بر لبه نابودی کشانده است.

جنگل ناهارخوران

عکس از: سایت Google Maps

در سال‌های گذشته، مردم از شهرهای دیگر با جمع‌آوری سرمایه‌ آمده‌اند و زمین‌های جنگلی در جنگل ناهارخوران را خریده و به سرعت خانه می‌سازند. ساختن خانه یعنی قطع درختان، از بین رفتن گونه‌های گیاهی مختلف و محدود و کوچک شدن محل زندگی جانوران جنگل. اگر درخت‌ها و گیاهان و جانوارن ناهارخوران گلستان زبان داشتند، تا حالا هزاران بار از دست انسان‌ها شکایت کرده بودند.

ناهارخوران

عکس از: سایت Google Maps

پوشش جانوری ناهارخوران گلستان شامل گراز، خفاش، راسو، عقاب، موش، سنجاب، قمری، جغد، سهره، چرخ‌ریسک، کلاغ، مامولک جنگلی، صعوه، دارکوب، شاهین و گنجشک است. پوشش گیاهی این جنگل هم به خاطر متراکم بودن پوشش گیاهی جنگل‌های هیرکانی، متنوع و متراکم است. پوشش گیاهی این جنگل از نوع جنگل‌های خزر و معتدل است. از پوشش گیاهی جنگل ناهارخوران این جاهای دیدنی گلستان می‌توانم به بلوط، ممرز، افراپلنت، آزاد، گیلاس وحشی، انجیلی، درختچه‌های تمشک، ازگیل، کوله خاس، کاج، سرو، ماگنولیا، بید مجنون، مینا و شمشاد اشاره کنم.

جنگل ناهارخوران

عکس از: سایت Google Maps

امکانات رفاهی و تفریحی جنگل ناهارخوران

جنگل ناهارخوران به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی گرگان، امکانات رفاهی مختلفی دارد که باعث شده به مکانی جذاب و دوست‌داشتنی برای پیک‌نیک و کمپینگ تبدیل شود.

– پارکینگ سر باز

پارکینگ شاید یکی از مهم‌ترین امکانات رفاهی جنگل ناهارخوران باشد چون خیلی از گردشگرها از شهرهای دور و درازی به سمت گرگان می‌آیند و دنبال جایی هستند که استراحت کنند. جای پارک برای این افراد خیلی مهم است چون با خیال راحت ماشین خودشان را در پارکینگ پارک کرده و به سمت آلاچیق‌ها می‌روند.

ناهارخوران

عکس از: سایت Google Maps

– آلاچیق‌های جنگل ناهارخوران

جنگل ناهارخوران یکی از جاهای دیدنی گرگان است که برای استراحت و پیک‌نیک، آلاچیق ساخته شده. این آلاچیق‌ها در جاهای مختلف هستند و می‌توانید یکی از آن‌ها را برای بر پا کردن چادر انتخاب کنید.

آلاچیق جنگل ناهارخوران

عکس از: سایت Google Maps

– رستوران و کافی‌شاپ

اگر یادتان رفت با خودتان غذا و نوشیدنی ببرید، اصلا نگران نباشید. در جنگل ناهارخوران رستوان و کافی‌شاپ ساخته شده که می‌توانید برای خوردن ناهار و یک کیک و قهوه دلچسب به آن‌جا بروید. فکرش را بکنید که در یک عصر پاییزی سرد و نمور، وقتی همه جنگل را مه گرفته، به سمت کافی‌شاپ می‌روید و یک کیک شکلاتی با قهوه سفارش می‌دهید. بخار از روی فنجان به هوا می‌رود و رنگ و طعم کیک شکلاتی با قهوه قوی‌تر می‌شود.

رستوران-و-کافی-شاپ ناهارخوران

عکس از: سایت Google Maps

– ایستگاه اتوبوس چتری

ایستگاه اتوبوس چتری جنگل ناهارخوران به شکل یک چتر بزرگ ساخته شده و برای همین هم یک فضای زیبا برای عکاسی دارد. اگر به این جنگل رفتید حتما سری به ایستگاه اتوبوس چتری بزنید و در کنار آن عکس بگیرید. مطمئنم خاطره‌ای جذاب برای شما خواهد بود.

ایستگاه-اتوبوس-چتری جنگل ناهارخوران

عکس از: سایت Google Maps

– شهربازی هیجان‌انگیز

تصورش را بکنید که به یک محوطه جنگلی می‌روید که همه چیز برای گذراندن یک روز در کنار خانواده را دارد. شهر بازی جایی است که بچه‌ها از بازی لذت می‌برند و انرژی خود را تخلیه می‌کنند. شما هم با دیدن شادی بچه‌ها خوشحال می‌شود. این شهربازی در ناحیه پارادایز جنگل ناهارخوران قرار گرفته که دسترسی به آن هم خیلی ساده است.

شهربازی ناهارخوران

عکس از: سایت Google Maps

– سایت ورزشی

وقتی می‌گویم جنگل ناهارخوران بهترین امکانات رفاهی و تفریحی را دارد، در واقع از چیزی به اسم سایت ورزشی صحبت می‌کنم. فکرش را بکنید که در میان سرسبزی جنگل‌های هیرکانی ورزش کنید، چقدر این ورزش به دلتان می‌نشیند. این سایت ورزشی تقریبا همه امکانات لازم را دارد.

پیاده‌روی در ناهارخوران

عکس از: سایت Google Maps

– آبشار مصنوعی

در دل جنگل ناهارخوران گلستان، یک آبشار مصنوعی ساخته شده که حدود ۱۵ متر ارتفاع دارد. این آبشار مصنوعی ابعادی حدود ۱۲ در ۱۳ متر داشته و در کنار سرسبزی و درختان تنومند این جنگل، صحنه‌ای زیبا و جذاب ایجاد کرده که چشمان شما را خیره می‌کند. صدای ریزش آب از این آبشار مصنوعی، خوش‌ترین صدایی که می‌توانید بشنوید.

آبشار مصنوعی جنگل ناهارخوران

عکس از: سایت Google Maps

– تپه‌های بابا طاهر و نورالشهدا

تپه بابا طاهر و نورالشهدا در منطقه جنگل ناهارخوران گلستان از جاهای دیدنی گرگان قرار گرفته که اگر بر بالای آن بایستید شهر گرگان را زیر پاهای خود می‌بینید. این تصویر در شب زیباتر است. خانه‌ها چراغ‌ها را روشن‌ کرده‌اند و سو سوی نور چراغ مثل آن است که گروهی از شب‌تاب‌ها کنار هم نشسته‌اند.

-تپه‌های-بابا-طاهر-و-نورالشهدا

عکس از: سایت Irna

جاهای دیدنی نزدیک به جنگل ناهارخوران

جنگل ناهارخوران خودش یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی گلستان است اما وقتی به این منطقه رفتید بد نیست سری هم به جاهای دیدنی اطراف آن بزنید. در نزدیکی‌های ناهارخوران گلستان، روستاها و آبشارهایی هست که ارزش دیدن را دارد. بعد از اینکه ناهارخوران را خوب گشتید سوار ماشین شده و به سمت جاهای دیدنی زیر بروید. حدس من این است که روز شما با بازدید از جنگل و روستا و آبشار به روزی فراموش‌نشدنی تبدیل می‌شود.

– جنگل النگدره

در نزدیکی گرگان و نزدیکی جنگل ناهارخوران، جنگل دیگری به‌نام النگدره هست که به یکی از ۷ منطقه نمونه گردشگری در گرگان تبدیل شده. این پارک جنگلی حدود ۱۸۵ هکتار وسعت داشته و یکی از معروف‌ترین جنگل‌های گرگان است. هوای این جنگل حدود ۱۰ درجه خنک‌تر از جاهای دیگر شهر گرگان است و همین موضوع هم باعث شده تا به جایی عالی برای پیک‌نیک آخر هفته‌ها در تابستان تبدیل شود.

جنگل النگدره در جنگل ناهارخوران

عکس از: سایت Google Maps

در دل جنگل النگدره، چشمه‌ها و آبشارهای زیادی وجود دارند که فضا را زیباتر کرده‌اند. از وسط این جنگل رودخانه «ملاشی» می‌گذرد که جریانی خروشان داشته و صدای آن مانند یک نت موسیقی است. از پوشش گیاهی این جنگل می‌توانم به درختان انجیلی، توسکا، ممرز، بلوط، بید، شیردار و لرگ اشاره کنم.

جنگل النگدره روی گوگل مپ

– روستای زیارت

در فاصله ۱۰ کیلومتری از جنگل ناهارخوران و در دهستان استرآباد جنوبی گرگان، روستایی وجود دارد که در دل‌فریبی گوی سبقت را از همه روستاهای شمال کشور ربوده. روستای ییلاقی زیارت در دامنه یکی از مناطق باستانی گلستان قرار گرفته و دارای چشمه آب‌گرم، طبیعتی خیره‌کننده و مردمی مهمان‌نواز است. این روستا به دلیل ارتفاعی که از سطح دریا دارد دمایی بین ۱۰ تا ۱۵ درجه خنک‌تر از شهر گرگان داشته و یک منطقه ییلاقی است.

روستای زیارت

عکس از: سایت Google Maps

روستای زیارت از سمت شمال به ارتفاعات بندرسر و جنگل ناهارخوران گلستان، از سمت جنوب به کوه‌های زیارت و آبشار زیارت، از سمت شرق به ارتفاعات خال‌دره و از سمت غرب به کوه‌های ادیم، کمر و مازوکش می‌رسد. خانه‌های قدیمی روستای زیارت، ثبت ملی شده‌اند و قدمت بعضی از آن‌ها به دوره قاجار و پهلوی برمی‌گردد. در نزدیکی روستای زیارت چند محوطه تاریخی وجود دارد که حتما باید به آن‌ها سر بزنید. این منطقه‌های تاریخی، «کفترخوسه»، «شهربَت» و «محوطه پشتلام» هستند.

روستای زیارت روی گوگل‌مپ

– آبشارهای دوقلو

آبشارهای دوقلو یکی دیگر از جاهای دیدنی گرگان است که در نزدیکی جنگل ناهارخوران قرار گرفته‌اند. این آبشارها ارتفاعی حدود ۱۵ متر داشته و در پایین‌دست به حوضچه‌ای طبیعی می‌ریزند. وقتی قطرات آب از بالا سرازیر می‌شوند در هوا پخش شده و اگر نور خوشید از میان آن‌ها عبور کند می‌توانید یک رنگین‌کمان زیبا و کوچک را ببینید.

آبشارهای دوقلو در جنگل ناهارخوران

عکس از: سایت Google Maps

به خاطر رطوبت بالای محیط جنگل ناهارخوران روی تخته سنگ‌های اطراف آبشار، خزه و گلسنگ بسته است. خزه‌ها جوری روی سنگ‌ها را پوشانده‌اند که انگار از اول اینجا خانه آن‌ها بوده. در میان خزه‌ها و گلسنگ‌ها می‌توانید حشره‌های کوچکی را ببینید که به دور از چشم هر بیننده‌ای برای خودشان خانه‌ای امن ساخته‌اند.

– آبشار خال دره

آبشار خال دره بعد از آبشارهای دوقلوی زیارت، عنوان زیباترین را به خودش اختصاص داده. این آبشار که با نام «جل‌دُره» هم شناخته می‌شود در قسمت شرقی روستای زیارت و در بین دره‌ای زیبا و چشم‌نواز قرار گرفته است. راه این آبشار راحت نیست و برای بازدید از آن باید با یک راهنمای حرفه‌ای یا محلی سفر کنید.

آبشار خال دره

عکس از: سایت Google Maps

– قلعه حسن جنگل ناهارخوران

قلعه حسن یکی از محله‌های قدیمی گرگان است که در حال حاضر حدود ۱۲۰۰ خانوار در آن زندگی می‌کنند. این منطقه در نزدیکی جاده اصلی گرگان به ناهارخوران گلستان قرار گرفته و فقط ۴ کیلومتر با شهر فاصله دارد.

قلعه حسن گلستان در جنگل ناهارخوران

عکس از: سایت Irna

دلیل اصلی نامگذاری این منطقه، وجود یک قلعه تاریخی و قدیمی به‌نام «قلعه حسن خان» است. این قلعه حالا در زیر خروارها خاک بوده و اثری از آن باقی نمانده است. قلعه حسن، کوچه‌هایی خاکی دارد و امکانات زیادی برای این منطقه در نظر گرفته نشده.

– کاخ موزه گرگان

کاخ موزه گرگان در جنگل ناهارخوران یکی دیگر از جاهای دیدنی گرگان است که با اسم‌های دیگری مثل کاخ سلطنتی گرگان یا کاخ اختصاصی گرگان هم شناخته می‌شود. کاخ موزه گرگان یکی از ۱۲ کاخ دوران پهلوی است که محل اقامت این خانواده در استان گرگان بوده. این کاخ در دوره پهلوی اول ساخته شده و بیست‌وچهارمین موزه تخصصی باستان‌شناسی ایران است.

کاخ موزه گرگان جنگل ناهارخوران

عکس از: سایت Google Maps

در کاخ موزه گرگان تندیس‌هایی از ۳۰ شخصیت برتر و شناخته شده استان گلستان و همین‌طور آثار تاریخی دوره پهلوی نگهداری می‌شود.

لوکیشن کاخ موزه گلستان روی گوگل‌مپ

اقامت در جنگل ناهارخوران

جنگل ناهارخوران دارای امکانات رفاهی زیادی است که یکی از ‌آن‌ها آلاچیق‌ها هستند. در این جنگلریال رستوارن و کافی‌شاپ هم وجود دارد و می‌توانید برای خوردن وعده‌های غذایی مختلف به آنجا بروید. آلاچیق‌ها جای مناسبی هستند برای اینکه چادر بر پا کرده و زیر آسمان آبی استراحت کنید. البته در نزدیکی جنگل اقامت‌گاه‌های مختلفی هم ساخته شده که می‌توانید آن‌ها را رزرو کنید.

ناهارخوران

عکس از: سایت Google Maps

اگر آلاچیق‌ها پُر بودند، یک زمین صاف و هموار پیدا کرده و بساط چادر و پیک‌نیک را راه بیندازید. در کنار چادر آتشی روشن کنید که شما را در میان هوای سرد پاییز گرم کند. اما یادتان نرود که قبل از رفتن، حتما آتش را به خوبی خاموش کنید. شما که نمی‌خواهید آتش را به جان بی‌گناه جنگل ناهارخوران بیندازید.

اقامت داخل جنگل ناهارخوران

برای اقامت داخل جنگل ناهارخوران گلستان به یک چادر مسافرتی نیاز دارید. چون زمین اینجا مرطوب است، بنابراین قبل از برپا کردن چادر، روی زمین یک زیرانداز ضدآب پهن کنید. البته همان‌طور که گفتم آلاچیق‌های زیادی در جاهای مختلف جنگل ساخته شده که می‌توانید داخل آن‌ها چادر بزنید.

جنگل ناهارخوران

عکس از: سایت Google Maps

اقامت در جنگل ناهارخوران آن هم برای شب شاید کار درستی نباشد. چون در جنگل حیوانات مختلفی زندگی می‌کنند که ممکن است برای پیدا کردن غذا به چادر شما نزدیک شوند. این حیوانات شامل شغال و روباه و گرگ هستند. تا زمانی که به آن‌ها کار نداشته باشید، می‌آیند و یه چرخی می‌زنند و می‌روند اما خب احتیاط شرط عقل است. بهترین کار اقامت در کنار جمعی از دوستان است تا از یکدیگر محافظت کنید.

اقامت در هتل‌ها و اقامتگاه‌های نزدیک به جنگل ناهارخوران

در نزدیکی جنگل ناهارخوران اقامتگاه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید برای گذراندن ساعاتی خوش آن‌ها را انتخاب کنید. هتل جهانگردی ناهارخوران گرگان، هتل شهاب گرگان، هتل خیام گرگان و هتل معروف گرگان از جمله بهترین انتخاب‌ها هستند.

– هتل جهانگردی ناهارخوران

هتل جهانگردی ناهارخوران گلستان در سال ۱۳۵۴ افتتاح و در سال ۱۳۸۹ بازسازی شده است. این هتل در فاصله ۸ کیلومتری از مرکز شهر گرگان و در میان جنگل‌های هیرکانی قرار دارد. از این هتل دسترسی خوبی به پارک جنگلی النگدره و روستای توریستی زیارت خواهید داشت.

ناهارخوران

عکس از: سایت Google Maps

– هتل شهاب گرگان

هتل شهاب ناهارخوران در سال ۱۳۹۳ و در یکی از بهترین مناطق گرگان ساخته شده و ۴۳ واحد اقامتی دارد. هتل شهاب نزدیک به جنگل‌های حفاظت‌ شده هیرکانی قرار داشته و به همین دلیل هم طبیعتی زیبا دارد. این هتل در فاصله ۲.۷ کیلومتر جنگل ناهارخوران گلستان بوده و به راحتی به جنگل دسترسی دارید.

– هتل خیام ناهارخوران

هتل خیام در سال ۱۳۶۵ ساخته شده و تقریبا در مرکز شهر قرار دارد. این هتل دسترسی آسانی به بازار سنتی گرگان، موزه‌های تاریخی، پارک شهر، مسجد جامع و مراکز خرید دارد. فاصله هتل خیام ناهارخوران تا جنگل حدود ۱۲.۶ کیلومتر است.

جنگل ناهارخوران

عکس از: سایت Google Maps

بهترین زمان بازدید از ناهارخوران

ناهارخوران گلستان به‌عنوان یکی از زیباترین جاهای دیدنی گرگان، در هر فصلی خیره‌کننده است. در بهار هوا خنک و دلچسب است و همه‌جا را سرسبزی پوشانده است، پرنده‌ها آواز می‌خوانند و درختان میوه وحشی، گل داده‌اند. فصل تابستان زمانی است که تقریبا همه مردم برای سفر به گلستان و گرگان انتخاب می‌کنند. پس در فصل تابستان، جنگل شلوغ است و از طرفی هوا شرجی است. اما به دلیل وجود درختان تنومند و متنوع می‌توانید نسیم خنکی را روی صورت خود احساس کنید.

ناهارخوران

عکس از: سایت Google Maps

فصل پاییز جنگل ناهارخوران چنان عشوه‌گری می‌کند که دلتان می‌خواهد کلبه‌ای وسط جنگل داشتید و برای همیشه آنجا می‌ماندید. هوا خنک بوده و برگ‌های زرد و نارنجی زمین را می‌پوشانند. سایه روشن و نوری که بی‌جان از میان برگ‌های کم درختان عبور می‌کند، زمین نارنجی و زرد جنگل را رویایی می‌کند. فصل زمستان جنگل پوشیده از برف می‌شود. درخت‌ها لباس از تن درآورده و در برابر دانه‌های برف سینه سپر می‌کنند. همه جا سفید است و روشنایی آن چشمانتان را می‌زند. زمستان سرد است و باید با خودتان کلی لباس گرم ببرید.

توصیه‌هایی برای سفر به جنگل ناهارخوران

بهترین ساعات گشت‌وگذار در جنگل ناهارخوران گلستان، صبح زود است. آن موقع که به جنگل بروید می‌توانید تا غروب آنجا بمانید. اینطوری وقت بیشتری دارید تا در محیطی آرام و دوست‌داشتنی باشید. اگر می‌خواستید شب را بمانید و حوصله رفتن تا هتل و مسافرخانه را ندارید، در کنار درختان چادر بزنید. فقط خیلی حواستان به پوشش گیاهی و جانوران باشد. نباید زندگی آن‌ها را مختل کنید. اگر آتش روشن کردید، خیلی احتیاط کنید و حتما آن را به‌خوبی خاموش کنید تا درختان آسیبی نبینند.

جنگل ناهارخوران

عکس از: سایت Google Maps

جنگل ناهارخوران، نم‌نم باران و بوی خاک

برای من و شمایی که بیشتر وقتمان را سر کار هستیم، سفر مانند علاجی برای همه دردهاست. جنگل ناهارخوران گلستان یکی از جاهای دیدنی گرگان است که هر سال جایی امن و آرام برای مسافران از سراسر ایران بوده و با آغوش باز زیبایی‌های خود را عرضه می‌کند. در این جنگل امکانات رفاهی و تفریحی زیادی در دسترس قرار گرفته که می‌تواند بهترین لحظات را برای شما رقم بزند. حالا که هوا خنک و دلپذیر شده و درخت‌ها رختی از رنگ‌های گرم پوشیده‌اند، بهترین زمان برای لذت بردن از شگفتی‌های طبیعت گرگان است.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 دیدگاه

 1. آسو مقتدریان می‌گوید

  میخواهم عکسها رو بفرستم اما نمیدونم از چه طریقی
  لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام آسو عزیز 🙂
   با شما ارتباط می‌گیریم.

 2. آسو مقتدریان می‌گوید

  باسلام
  حدود۴۲سال پیش پدرم عکسهای بسیار زیبا از منطقه ناهار خوران و در فصل زیبای بهار و در ماه گلها (اردیبهشت)گرفته اند
  پدرم ۲۲سال مرحوم شدند
  و آن عکسها یادگارهای خوب واسه ما هستند
  در این سفر با پیکان دولوکس آجری۵۷به شمال آمده بودند همراه با دوستان