جاهای دیدنی بندر ترکمن

بندر ترکمن گلستان؛ همه چیز درمورد بندر زیبای ترکمن

آشنایی با یکی از بندرهای اصیل ایران

استان گلستان، یکی از استان‌های جذاب و دیدنی شمال ایران است که پتانسیل گردشگری بالایی دارد. بندر ترکمن، یکی از معروف‌ترین بندرهای شمال ایران است که درصورت سفر به گلستان، نباید تماشای آن را از دست بدهید. چرا؟ با ما در علی بابا همراه باشید تا گوشه‌هایی از جذابیت‌های بندر ترکمن را به شما نشان دهیم.

بندر ترکمن: بندر استراتژیک شمالی

بندر ترکمن که در گذشته بندر شاه نام داشت، یکی از استراتژیک‌ترین بنادر شمال ایران بود. این بندر که در سال ۱۳۰۶ تاسیس شد، جزو اولین بنادری است که به خطوط راه‌آهن متصل شد. اکثریت جمعیت بندرترکمن را اقوام ترکمن تشکیل می‌دهند که بافت فرهنگی این شهر را تحت تاثیر خود قرار داده‌اند. لباس، غذا، فرهنگ و رسوم متفاوت مردم ترکمن، مهم‌ترین جلوه این بندر زیبای شمالی است. اگر قصد سفر به بندرترکمن دارید، نباید این دیدنی‌های این بندر زیبا را از دست بدهید.

جزیره آشوراده

جزیره آشوراده از جاهای دیدنی بندر ترکمن

اگر تابحال فکر می‌کردید که دریای خزر جزیره ندارد، باید سورپرایزتان کنم. این دریاچه شمالی، جزیره‌ای زیبا و کوچک دارد. آشوراده، تنها جزیره دریای خزر است که در نزدیکی بندر ترکمن واقع شده است. برای رسیدن به آشوراده باید خودتان را به ساحل بندرترکمن برسانید و از آنجا با قایق‌های محلی به جزیره برسید. جزیره آشوراده تا چنددهه گذشته مثل یک شهرکوچک، پر از سکنه بود اما با بالا آمدن سطح آب خزر، همه ساکنین، این جزیره را ترک کردند و دیگر کمتر کسی به فکر زندگی در این جزیره می‌افتد.

مهم‌ترین علت اهمیت آشوراده، پرورش خاویار است. حدود ۴۰ درصد خاویار خزری در آشوراده به‌دست می‌آید. از طرف دیگر، آشوراده یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های حیات وحش جهان است. این جزیره کوچک خزری، سالانه از هزاران پرنده و گونه‌های مهاجر پذیرایی می‌کند. جالب است بدانید که آشوراده تا حدود دهه ۴۰، سکونت‌گاه اصلی ببر مازندران، معروف‌ترین حیوان منقرض شده خطه شمال کشور، هم بود.

روستای قره قاشلی

روستای قره قاشلی از دیدنی های بندر ترکمن

از بندر ترکمن صحبت کنیم و حرفی از اسب‌های ترکمن به میان نیاوریم؟ محال است. اسب ترکمن معروف‌ترین نژاد اسب ایرانی و یکی از معروف‌ترین نژادهای اسب در جهان است. متاسفانه امروزه تعداد اسب‌های ترکمن خالص، بسیار کم شده‌ است و به سختی می‌شود اسب ترکمن خالص پیدا کرد. اما یکی از روستاهای جذاب بندر ترکمن، مهد پرورش اسب‌های اصیل ترکمنی است. احتمالا علاقه‌مندان به اسب و اسب‌دوانی، روستای قره قاشلی را به خوبی بشناسند.

این روستا همه ساله میزبان مسابقات اسب‌دوانی است و علاقه‌مندان زیادی از سرتاسر کشور برای تماشای این مسابقات به روستای قره‌قاشلی می‌روند. بسیاری از محلی‌های روستای قره‌قاشلو در کار پرورش اسب و اسب‌های اصیل ترکمن هستند. اگر عاشق اسب و ورزش‌های مربوط به اسب‌دوانی باشید، حتما عاشق این روستا خواهید شد.

منطقه شکار ممنوع صوفیکم

منطقه شکار ممنوع صوفیکم

یکی دیگر از سکونت‌گاه‌های معروف پرندگان مهاجر در استان گلستان، منطقه شکارممنوع صوفیکم است. این منطقه زیستگاه بیش از ۱۳۰ گونه پرنده است که حداقل ۹ گونه آن، مهاجر هستند. البته در صوفیکم، می‌توانید حیوانات دیگری را هم ببینید. روباه ترکمن یکی از حیوانات معروف این منطقه است. جالب است بدانید که صوفیکم، محل زندگی کوچکترین پستاندارن ایرانی به نام حشره‌خوار کوتوله هم است.

راستی! اگر قصد دارید به صوفیکم بروید، می‌توانید در جاده همین منطقه به سمت اینچه برو بروید و یکی از گل‌افشان‌های استان گلستان را هم ببینید! تعجب کردید؟ استان گلستان هم ماننده سیستان‌ و بلوچستان میزبان چند گل‌افشان است که یکی از آنها اطراف بندرترکمن قرار دارد. گل‌افشان گوبلکچه، جایی حوالی صوفیکم واقع شده‌ است.

اسکله بندر ترکمن

اسکله بندرترکمن

اسکله بندر ترکمن، یکی از زیباترین اسکله‌های واقع شده در اطراف دریای خزر است. این اسکله حدود ۱۵ دقیقه از مرکز شهر فاصله دارد و برای رسیدن به آن باید به سمت غرب بندرترکمن بروید. اهمیت و جذابیت اسکله بندرترکمن، بازارچه مرزی آن است. لباس‌های ترکمنی، صنایع دستی و کالای وارداتی از آن طرف مرزها اسکله بندرترکمن را تبدیل به بازارچه‌ای شلوغ و پررفت‌وآمد کرده‌است که مسافران عاشق خرید را به سمت خود می‌کشاند.

ترکمن صحرا

ترکمن صحرا از جاهای دیدنی بندر ترکمن

اگر به بندر ترکمن رفتید، تماشای منطقه وسیع و زیبای ترکمن صحرا را از دست ندهید. ترکمن صحرا به طور کلی به منطقه‌ای وسیع در گلستان و خراسان شمالی اطلاق می‌شود که شهرهای گنبدکاووس، کلاله، گمیشان، مراوه تپه، بندر ترکمن و آق قلا را دربرمی‌گیرد. یکی از زیبایی‌ها و عجایب ترکمن‌صحرا، منطقه هزاردره است که جاذبه طبیعی بسیار زیبایی به‌حساب می‌آید.

تلاب گمیشان

تلاب گمیشان

کافیست ۲۴ کیلومتر از شمال بندر ترکمن برانید تا به تالاب گمیشان برسید. تالاب گمیشان منطقه‌ای منحصربه‌فرد در مرز ایران و ترکمنستان است که به علت میزبانی از گونه‌های مختلف جانوری مورد توجه قرار گرفته‌ است. بیش از ۸۰ گونه مختلف جانوری در این تالاب بین‌المللی زندگی می‌کنند که فلامینگوها و قوهای فریادکش، یکی از مهمترین انواع آنهاست. منطقه وسیعی از این تالاب، منطقه شکارممنوع است و تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارد. برای بازدید از این تالاب به مجوز سازمان محیط زیست نیاز دارید. پس یادتان باشد که قبل از بازدید از تالاب گمیشان به سازمان محیط زیست بندرترکمن مراجعه کنید.

دوشنبه‌بازار بندر ترکمن

دوشنبه‌بازار بندر ترکمن

جذابیت و تفاوت بندرترکمن غیرقابل انکار است. فرهنگ متفاوت ساکنین بندر ترکمن، غذاهای بومی و محلی و نوع پوشش زیبای آنها، توجه هر مسافری را به خود جلب می‌کند. اما بازارهای محلی هفتگی شهرهای شمال ایران در سرتاسر شمال شهرت زیادی دارند. این بازارهای محلی، فستیوالی از رنگ و بو و مزه‌اند که می‌توانید همه جلوه‌های فرهنگی ساکنین این خطه سرسبز را در آن تماشا کنید.

پیشنهاد ویژه ما برای شما، سر زدن به دوشنبه‌بازار بندر ترکمن است. در این بازار جذاب محلی، می‌توانید علاوه بر آشنایی بیشتر با فرهنگ مردم منطقه و چشیدن طعم غذاهای محلی آنها، صنایع دستی و لباس‌های زیبای ترکمنی را هم بخرید.

بندرترکمن، علاوه بر جاذبه‌های گردشگری مختلف، غذاهای جذاب و متفاوتی دارد که احتمالا مشابه آنها را جای دیگری تجربه نکرده‌اید. پس اگر به بندرترکمن سفر کردید، فکر فست فودها را از سرتان بیرون کنید و به رستوران‌های محلی سر بزنید.

غذاهای سنتی معروف بندر ترکمن

چکدرمه

چکدرمه از غذاهای سنتی بندرترکمن

معروف‌ترین غذای سنتی ترکمن‌ها، چکدرمه است. این غذا از پایه برنج و گوشت و رب و پیاز طبخ میشود، بین آنهایی که طعمش را چشیده‌اند بسیار پرطرفدار است. چکدرمه از آن دست غذاهایی است که با ذائقه اکثر ما ایرانی‌ها جور در می‌آید و بسیاری از ما آن را دوست خواهیم داشت. پس چکدرمه را در صدر لیست غذاهایی که باید در بندر ترکمن تست کنید قرار دهید.

بوروک

بوروک از غذاهای سنتی بندر ترکمن

انصافا بندرترکمن را می‌توان شهر غذاهای خوشمزه دانست. یکی دیگر از این غذاها بوروک است. احتمالا با شنیدن اسم بوروک یاد بورک عرب‌ها افتادید. جالب است بدانید که بوروک هم مانند بورک بر پایه خمیر و فرآورده‌های گوشتی است. تفاوت بوروک و بورک در این است که بوروک برخلاف بورک که مثل دست‌پیچی نازک است، حالت پیراشکی دارد.

باسترمه

باسترمه از غذاهای سنتی بندرترکمن

باسترمه از ماهی ازون برون تهیه می‌شود. شیوه ترکمن‌ها برای طبخ ماهی اوزون برون شیوه متفاوت و جذابی است که نتیجه آن باسترمه است. ترکیب برنج، سیب‌زمینی، دانه‌های انار و ماهی ازون برون، پایه اصلی این غذا را تشکیل می‌دهد.

بولامه

بولامه

بولامه نوعی حلیم ترکمن است که در مراسم‌های خاصی طبخ می‌شود. بااین تفاوت که پایه بولامه، برنج است. معمولا بولامه را در مراسم هفتمین روز تولد نوزادان طبخ می‌کنند.

چوروک‌ها

چوروک‌ها

اگر به بندر ترکمن سفر کردید احتمالا به نان‌های مخصوصی که چوروک نام دارند برخورد خواهید کرد. حتما انواع چوروک‌های ترکمن را امتحان کنید از طعم‌های لذیذ این نان‌ها لذت ببرید. پتیرچوروک، قاول تمالی چوروک و کلچه چوروک از معروف‌ترین چوروک‌های ترکمن هستند..


<h4″>بیشتر بخوانید: زیباترین سواحل ایران که شما را حیرت‌زده می‌کنند


 

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 دیدگاه

 1. علیرضا کوهستانی می‌گوید

  بندر ترکمن مردمان خونگرم شهری آرام دارای مراکز خرید یک از آن در روستا پنج پیکر در فاصله ۵کیلومتری شهر مکانهای اجاره شبانه فراوان نرخ رستوران مناسب بازار ساحلی با اجناس مصرفی به قیمت مناسب در مهر ماه هوا مطبوع نقطه ضعف در خدمات دهی اسکله اشوراده و نحو اطلاع رسانی

 2. زهره می‌گوید

  روز هفتم فروردین ۱۴۰۲ از روستای قره قاشلی دیدن کردیم. از محلیها سوال کردیم همه گفتن اینجا اسب نداریم و برای دیدن اسب و اسب سواری برید بندر ترکمت

 3. مرتضی می‌گوید

  قصد سفر ب بندر ترکمن رو داشتم ک با خواندن این مطالب ارزشمند این سایت و آشنائی با جاذبه های آن مطمئن تر شدم

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام مرتضی عزیز
   سال نوتون مبارک باشه. خوشحالیم که این مقاله تونست براتون مفید باشه. اگه رفتین، حتما از تجربه‌ها و خاطره‌هاتون برامون بگین.

  2. Fatemeh می‌گوید

   نروید بهتره ما پشیمون شدیم که رفتیم

 4. ساری می‌گوید

  عاشق شمال ایران هستم خیلی زیبا هستش

 5. ماهان می‌گوید

  آیا همانند دیگر شهر های ساحلی شمال ایران امکان شنا در سواحل بندر ترکمن هست؟

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام ماهان عزیز 🙂
   حتما از محلی‌ها بپرسید. این قوانین گاهی تغییر می‌کنن و شرایط ثابتی ندارن.

  2. احسان می‌گوید

   سلام دوست عزیز بله می تونید درمحل های تعیین شده شنا کنید

  3. سردار تراب0ه می‌گوید

   سلام شنا چه فایده دارد الان زاینده رود ما بدون اب من خفه کردن میخاهم برم خراسان در حرم یا گرگان گلستان
   اونم به یاد گلستان اصفهان که روصه خانی میکرد بانو ترابی