برج های دبی، تماشای شکوه مدرنیته در خاورمیانه

معرفی زیباترین آسمانخراش‌های دبی

اگر جسارت شکلی هندسی داشت، احتمالا از بعضی زوایا شبیه به بلندترین برج های جهان و سازه‌های عجیب و غریب می‌شد. این برج‌های خوش‌قدوقامت در بسیاری از شهرهای دنیا جا خوش کرده‌اند و بازدیدکنندگان را مجذوب زیبایی و عظمت خود می‌کنند. دبی در امارات متحده عربی سرزمین برج‌های بلندقامت و امکانات مدرن در خاورمیانه است و هر ساله مسافران بسیاری از نقاط مختلف جهان، به این شهر توریستی و خوش‌ساخت سفر می‌کنند. برج های دبی از اصلی‌ترین جاذبه‌های این شهر است و بازدیدکنندگانی بسیار دارد.

در فهرست بلندترین برج های جهان، نام سازه‌های خوش‌قدوقامت دبی بسیار دیده می‌شود. در این مطلب همسفر مجله گردشگری علی‌بابا شوید تا در مرتفع‌ترین برج‌های خاورمیانه ماجراجویی کنیم. به نظرتان اقامت در برج‌هایی هم ارتفاع با ابرها یا بالاتر از آن‌ها چه حسی خواهد داشت؟

برج خلیفه دبی با 828 متر ارتفاع

واحدهای آپارتمان‌، استخر، رستوران، لابی آسمان، پارکینگ و…

امکان اقامت در هفت طبقه زیر آب به سبک آکواریوم در برج العرب

معروف‌ترین برج های دبی چه امکاناتی دارند؟

برج های دبی در امارات متحده عربی، با طراحی خلاقانه، هوش مهندسی و سرمایه‌گذاری‌های کلان، به سازه‌هایی مدرن با کامل‌ترین امکانات رفاهی تبدیل شده‌اند. در میان برج‌های بلندقامت دبی، مرتفع‌ترین سازه‌های دنیا واقع شده‌اند و هر کدام امکانات منحصربه‌فردی دارند که در ادامه آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

1- برج خلیفه؛ بلندترین برج جهان با 828 متر

معرفی برج های دبی را با برج خلیفه آغاز می‌کنیم که با 828 متر ارتفاع، بلندترین سازه در جهان محسوب می‌شود. آخرین طبقات این آسمان‌خراش در امارات متحده عربی، با ابرها همسایه است و در بسیاری از مواقع ابرها کمی پایین‌تر از بلندترین نقطه برج قرار دارند. مدت زمان شروع تا پایان ساخت این سازه خوش‌قدوقامت، 6 سال طول کشید و ژانویه 2010 افتتاح شد. در ابتدا با نام «برج دبی» شناخته می‌شد، اما توسط سیاستمداران کشور به برج خلیفه تغییر کرد تا نمادی از «خلیفه بن زاید آل نهیان» رئیس امارات متحده عربی و حاکم ابوظبی باشد.

طراحی برج خلیفه بر عهده یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های معماری آمریکا به‌نام «اسکیدمور اوینگز مریل» و همچنین یکی از مشهورترین معماران این کشور به‌نام «آدرین اسمیت» بوده است. نمای این برج، شیشه‌ای است و بیش از 24 هزار قطعه شیشه در آن استفاده شده است. برج خلیفه شامل 163 طبقه است و این طبقات شامل واحدهای آپارتمان‌، استخر، رستوران، لابی آسمان، پارکینگ، تاسیسات، سوئیت‌ها، واحدهای اداری، کتابخانه و هتل آرمانی است. جالب است بدانید که طراح این هتل که در طبقه اول برج واقع شده است، طراح مد معروف ایتالیایی، به‌نام «جورجیو آرمانی» است.

زیبایی بلندترین برج آسیا فقط به داخل آن محدود نمی‌شود؛ بیرون برج پارکی با نام خلیفه با سیستم آبیاری مدرن وجود دارد که مساحت آن به 11 هکتار می‌رسد. فواره‌هایی با قدرت پرتاب آب تا ارتفاع 150 متری، از دیگر جذابیت‌های طراحی محوطه برج خلیفه است.

برج خلیفه؛ بلندترین برج جهان با 828 متربرج خلیفه روی گوگل مپ

2- برج العالم، سازه‌ای بلندقامت با ارتفاع 510 متر

برج العالم یکی دیگر از برج های دبی است و ارتفاع آن به 510 متر می‌رسد. کار ساخت این آسمان‌خراش هنوز تمام نشده است، اما بدون شک بعد از اتمام پروژه یکی از شاهکارهای معماری در دبی و امارات متحده عربی محسوب می‌شود. این برج در 108 طبقه طراحی شده است و شمایلی شبیه به گل دارد.

در این طراحی، 74 طبقه اداری، واحدهای آپارتمانی، هتل، حمام ترکی، بام آسمان و… گنجانده شده است. نوامبر 2006 ساخت این سازه خوش‌قدوقامت آغاز شد، اما به دلیل بحران‌های مالی سرمایه‌گذاران، روند آن با تاخیر روبه‌رو شد و ساخت آن در سال 2009 به‌طور ‌رسمی متوقف شد. در سال 2015 برج العالم در فهرست پروژه‌های لغوشده قرار گرفت تا سازوکار آن بررسی شود.

برج العالم، سازه‌ای بلندقامت با ارتفاع 510 متربرج العالم روی گوگل مپ

3- برج مارینا 101 در منطقه لوکس مارینا با 425 متر

برج مارینا یکی دیگر برج های دبی است که می‌توان آن را از بلندترین برج های جهان دانست. دبی مارینا از محله‌های لوکس در دبی و امارات متحده عربی است که با سازوکار منحصربه‌فردی، توسط یک کانال آب مصنوعی، قسمتی از آب خلیج فارس به داخل منطقه‌ خشکی هدایت می‌شود. مسیری که آب طی می‌کند درحدود 3 کیلومتر است و اطراف این بستر آبی مصنوعی، برج‌های مسکونی با امکاناتی مدرن ساخته شده‌اند. مرکز تجاری «دبی مارنینا مال» از امکانات رفاهی این پروژه است.

پروژه دبی مارینا در حال توسعه است و طبق طراحی انجام‌شده، این محله لوکس گنجایش 120 هزار  نفر را خواهد داشت. شرکت معماری «اچ او کی» طراح این پروژه بوده است و این شرکت از بزرگ‌ترین مجموعه‌های معماری و طراحی در آمریکا است. طراحی ساخت محله دبی مارینا، ایده‌ای از منطقه «فالکس کریک» در ونکوور کانادا بوده است.

برج مارینا 101 یکی از سازه‌های بلند قامت این محله است و 425 متر ارتفاع دارد. این سازه سی‌امین برج بلند جهان محسوب می‌شود و در حال حاضر دومین برج بلند دبی و در صوت اتمام پروژه برج العالم، سومین برج این شهر در امارات متحده عربی محسوب می‌شود. هتل پنج ستاره، واحدهای آپارتمانی مسکونی، پنت هاوس دوبلکس، رستوران و… از امکانات این برج 101 طبقه است.

برج های دبیبرج مارینا 101 روی گوگل مپ

4– برج پرنسس یا برج الأمیره با ارتفاع 414 متر

برج پرنسس یا برج الأمیره یکی دیگر برج های دبی است و طراحی بسیار جذابی دارد. همچنین این برج با ارتفاع تقریبی 414 متر در فهرست بلندترین برج های جهان قرار می‌گیرد. برج پرنسس از شاهکارهای معماری منطقه مارینا دبی است و یکی از ساختمان‌های مسکونی بلند در جهان محسوب می‌شود. این برج بیست و پنجمین برج جهان از نظر ارتفاع محسوب می‌شود.

این ساختمان بلندقامت با 101 طبقه شامل 763 واحد، پارکینگ زیرزمینی با گنجایش 957 اتومبیل، 8 فروشگاه، استخر سرپوشیده، سالن بدن‌سازی، سونا، اتاق بخار، زمین بازی کودکان، سالن ضیافت و… است. این ساحتمان در سال 2012 افتتاح شد و در فاصله 2015 تا 2015 عنوان بلندترین ساختمان مسکونی جهان محسوب می‌شد. اما زمانی که آسمان‌خراش 432 خیابان پارک در نیویورک افتتاح شد، این عنوان به این برج 425 متری تعلق گرفت.

برج های دبیبرج پرنسس روی گوگل مپ

5- برج 23 مارینا آسمان‌خراشی مسکونی با ارتفاع 393 متر

در فهرست برج های دبی، ساختمان‌های مسکونی نیز واقع شده‌اند و سکونتی رویایی را برای شهروندان فراهم می‌کنند. برج 23 مارینا یکی از سازه‌های خوش‌قدوقامت دبی در امارات متحده عربی است که 393 متر ارتفاع دارد و در 88 طبقه طراحی شده است. این سازه یکی از ساختمان‌های مسکونی و لوکس دبی است و چشم اندازی فوق‌العاده از منطقه دبی مارینا را پیش روی ساکنان قرار می‌دهد. 289 آپارتمان مسکونی به صورت دو تا چهار خوابه و همچنین دوبلکس در این برج واقع شده است.

آسانسورهای اختصاصی برای هر واحد دوبلکس، 57 استخر، پارکینگ با ظرفیت 586 اتومبیل و… از امکانات رفاهی این سازه مسکونی لوکس است. برج 23 مارینا به باشگاه گلف امارات و همچنین مرکز تجاری دبی مارینا مال دسترسی سریع و مطلوبی دارد.

62 آسانسور پرسرعت با حداکثر سرعت 8 متر بر ثانیه در این برج تعبیه شده است. در واحدهای دوبلکس استخرهای شیرجه‌ای در قسمت بالکن طراحی شده است. با چنین امکانات چشمگیری، برج 23 مارینا بدون شک یک سکونتگاه لوکس در خاورمیانه محسوب می‌شود و لحظه‌هایی رویایی برای ساکنان خلق می‌کند.

برج 23 مارینا آسمان‌خراشی مسکونی با ارتفاع 393 متربرج 23 مارینا روی گوگل مپ

6- برج الیت رزیدنس با 380 متر در محله دبی مارینا

احتمالا مجمع الجزایر مصنوعی و معروف دبی با نام «نخل جمیرا» را می‌شناسید. جزیره‌ای ساخت دست بشر با سازوکاری بی‌نظیر است که از بالا شمایلی شبیه به درخت نخل دارد. در این شهر سه جزیره نخلی‌شکل وجود دارد و جمیرا یکی از این سه جزیره معروف است.

برج الیت رزیدنس خوش‌قدوقامت با ارتفاع تقریبی 380 متر، یکی دیگر از برج های دبی است که چشم‌اندازی دلچسب به جزیره مصنوعی نخل جمیرا دارد و در حاشیه محله دبی مارینا واقع شده است. این سازه در سال 2012 افتتاح شد و شامل 86 طبقه روی زمین و 4 طبقه زیرزمین است. 703 واحد مسکونی مجلل در این سازه واقع شده است و مجموعه‌ای از واحدهای یک تا چهار خوابه و پنت‎‌هاوس سه تا چهار خوابه است.

برج الیت زریدنس در کنار برج مسکونی پرنسس واقع شده است و از شاهکارهای معماری محسوب می‌شود. استخر لوکس، سالن بدن‌سازی با امکانات متنوع، پارکینگ با ظرفیت 788 اتومبیل، 12 آسانسور پر سرعت و… از امکانات رفاهی این برج است. فاصله این سازه با فرودگاه بین‌المللی دبی در حدود  28 دقیقه است.

برج الیت رزیدنس با 380 متر در محله دبی مارینابرج الیت رزیدنس روی گوگل مپ

7- برج ادرس بولوارد دبی، هتلی با ارتفاع 368 متر

سازه بلندقامت آدرس بلوارد یکی دیگر از برج های دبی است در مرکز شهر واقع شده است. این سازه در واقع هتلی پنج ستاره با 196 اتاق است. ارتفاع این برج 368 متر است و شامل 73 طبقه است. این هتل در مارس 2017 افتتاح شده است و یکی از هتل‌های مدرن و لوکس دبی در امارات متحده عربی است.

از جذابیت‌های این هتل، چشم‌انداز فوق‌العاده آن به برج خلیفه و مرکز شهر است. همه اتاق‌ها و سوئیت‌ها با رنگ‌های خنثی رنگ‌آمیزی شده‌اند و معماری زیبا و مدرن آن‌ها از مزیت‌های هتل پنج ستاره آدرس بولوارد دبی است. چشم‌انداز شگفت‌انگیز به شهر، دسترسی مناسب به مراکز تجاری و تفریحی، 3 استخر مدرن، رستوران، سالن ورزشی و… از امکانالت رفاهی و از مزایای اقامت در این هتل پنج ستاره دبی است.

اقامت در این هتل پنج ستاره بدون شک تجربه‌ای جذاب و رویایی برای مسافران امارات خواهد بود و لحظه‌های پر از آرامشی را به خاطرات خود در طول این سفر اضافه خواهند کرد.

برج های دبیبرج ادرس بولوارد دبی روی گوگل مپ

8- برج مشعل مارینا، آسمان خراش مسکونی با 366 متر ارتفاع

در فهرست برج های دبی به برج مشعل مارینا می‌رسیم و این برج در مجموعه دبی مارینا با 366 متر ارتفاع واقع شده است. برج مشعل مارینا دبی یکی از بلندترین برج های جهان محسوب می‌شود و شامل 79 طبقه روی زمین است. روند ساخت این پروژه با 18 ماه تاخیر انجام شد و در نهایت ساخت این پروژه در سال 2011 تمام شد. برج مشعل مارینا در 21 فوریه 2015 و 4 آگوست 2017 دچار آتش‌سوزی و 5 ژانویه سال 2019، درست زمانی که روند ترمیم سانحه‌های قبلی در حال انجام بود، مجدد آتش گرفت.

محله دبی مارینا، منطقه‌ای مسکونی محسوب می‌شود و بیشتر برج‌های این منطقه، کاربرد مسکونی دارند. برج مشعل دبی نیز با 682 واحد مسکونی، در حال حاضر از برج‌های مدرن و لوکس دبی در این محله لاکچری امارات متحده عربی محسوب می‌شود. موقعیت مکانی مناسب در دبی مارینا، دسترسی آسان به محدوده پیاده‌روی دبی مارینا، چشم‌انداز به منظره با شکوه ساحلی، مرکز تناسب اندام، مرکز اسپا و… از امتیازات برج مشعل دبی است.

برج مشعل مارینا، آسمان خراش مسکونیبرج مشعل مارینا روی گوگل مپ

9- برج الماس، از دیگر آسمان‌خراش‌های دبی با ارتفاع 360 متری

برج الماس از دیگر برج های دبی است و ساخت آن از سال 2005 آغاز شد تا سال 2009 طول کشید. این برج قسمتی از پروژه خارق‌العاده «برج‌های دریاچه جمیرا» است. این پروژه منطقه‌ای رویایی است و سکونت در آن تجربه‌ای بی‌نظیر و سراسر آرامش و رفاه خواهد بود. کافه‌ها و رستوران‌ها با منظره‌ی رو به آب، مسیرهای مجهز به سایبان، امکان پیاده‌روی در حاشیه دریاچه، فروشگاه، سالن‌های ورزشی، استخر و سونا، مراکز کنفرانس و… از امتیازات سکونت در برج‌های دریاچه جمیرا است.

برج الماس یکی از زیباترین برج‌های دبی است و با امکانات رفاهی مطلوبی در منطقه جمیرا واقع شده است. این برج شامل 68 طبقه است و بلندای آن به 360 متر ارتفاع می‌رسد. لابی زیبا، سالن کنفرنس، آسانسورهاس سرعت و… از امکانات رفاهی برج الماس است.

برج های دبیبرج الماس روی گوگل مپ

10- برج گیووا هتلی با ارتفاع 356 متر

در فهرست برج های دبی، یکی از مدرن‌ترین هتل‌های خاورمیانه با نام هتل گیووا واقع شده است که با 356 متر ارتفاع یکی از بلندترین برج های جهان محسوب می‌شود. این هتل چهار ستاره در جاده شیخ زاید واقع شده است و بر اساس رکوردهای گینس، برج گیووا بلندترین هتل در دنیا محسوب می‌شود. پیش از ساخت این برج، «جی‌دبلیو ماریوت مارکوییس» از دیگر هتل‌های بلندقامت دبی، رکوردار بلندترین هتل جهان بود.

اکنون اطلاع‌رسانی رکورد گینس به صورت یک پلاک در لابی هتل گیووا نصب شده است. این لابی با طراحی بسیار لوکسی با کمک سنگ مرمر طلایی تزئین شده است. ساخت این هتل 12 سال طول کشید و سرانجام در سال 2018 افتتاح شد. این هتل شامل ساختمان اصلی و ساختمان پارکینگ است.

75 طبقه این هتل شامل 528 اتاق، رستوران، کافه، استخر، لابی، اسپا، مرکز تناسب اندام، پارکینگ و… است. موقعیت جغرافیایی هتل بسیار مناسب است و دسترسی خوبی به مراکز تجاری، ایستگاه مترو، مرکز خرید دبی مال، برج خلیفه و… دارد.

برج گیووابرج گیووا روی گوگل مپ

11- برج جی‌دبلیو ماریوت مارکوییس دبی با ارتفاع 355 متر

هتل جی‌دبلیو ماریوت مارکوییس یکی از بلندترین برج‌های جهان است که در دبی به‌عنوان هتل شناخته شده است. این برج دومین هتل بلند در دنیا محسوب می‌شود و شامل دو سازه قرینه و بلندقامت 355 متری است. سال 2012 ساخت این برج‌های دوقلو بعد از شش سال تمام شد و طراحی مدرن آن به زیبایی‌های لوکس دبی افزود.

طراحی این دو سازه از نخل خرما الهام گرفته شده است و منظره فوق‌العاده‌ای به برج خلیفه و خلیج فارس دارد. برج‌های این هتل شامل 72 است و 1364 اتاق، 240 سوئیت، سالن ضیافت، سالن اجتماعات، استخر شنا، سالن بدن‌سازی، فروشگاه، رستوران، آبگرم و… است.

برج جی‌دبلیو ماریوت مارکوییس دبیبرج‌های جی‌دبلیو ماریوت مارکوییس روی گوگل مپ

12- برج اداری امارات، سازه‌ای در جاده شیخ زاید با 354 متر ارتفاع

آسمان‌خراشی 56 طبقه معروف به برج اداری امارات از دیگر برج های دبی است. این مجموعه شامل دو سازه بلند قامت با ارتفاع تقریبی 354 متر است و از بلندترین برج های جهان محسوب می‌شود. ساخت این دو سازه زیبا در نوامبر سال 1999 تمام شد. از ویژگی‌های این سازه، طراحی مدرن آن است و شبیه به دو مثلث با جلوه‌ای لوکس و مدرن روی خاک امارات خودنمایی می‌کنند.

فروشگاه، رستوران‌های متعدد، کافه، بوتیک، داروخانه، بانک، سالن بدن‌سازی، پارکینگ و… از امکانات این برج است. محوطه اطراف برج از دیگر امتیازات این سازه است و دبی در زمینه طراحی محوطه‌های مصنوعی زیبا شهرت دارد. برج اداری امارات دسترسی خوبی به نقاط اصلی شهر دارد. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو تنها به اندازه 3 دقیقه پیاده‌روی از این سازه‌ها فاصله دارند. دسترسی آسان به فرودگاه و دیگر جاذبه‌های اصلی دبی مانند برج‌های دریاچه جمیرا، دبی مال و برج خلیفه از دیگر امتیازات موقعیت جغرافیایی برج اداری امارات است.

برج های دبیبرج‌های اداری امارات روی گوگل مپ

13- برج العرب، هتل خوش‌طرح دبی با ارتفاع 321 متر

برج العرب یکی از نام‌دارترین هتل‌های هفت ستاره در جهان است که در فهرست برج های دبی واقع شده است. این سازه زیبا با 321 متر یکی از بلندترین برج های جهان محسوب می‌شود و در جزیره‌ای مصنوعی واقع شده است. برج العرب یکی از هتل‌های لوکس و گران جهان است و اتاق‌های آن همگی بزرگ هستند. کوچک‌ترین اتاق این هتل 169 متر مربع مساحت دارد و بزرگ‌ترین آن‌ها به 780 متر مربع می‌رسد!

از دیگر جذابیت‌های شگفت‌انگیز برج العرب، امکان اقامت در زیر دریا است. هفت طبقه از این هتل داخل آب به صورت آکواریوم ساخته شده است. برج العرب طبق استایل حرف V طراحی شده است و یک بازوی آن خمیدگی دارد. از امکانات این سازه می‌توان به باند فرود هلی‌‌کوپتر اشاره کرد که در بالای برج تعبیه شده است. برج العرب در گذشته برای مدتی طولانی نمادی از شهر زیبای دبی بود و معماری خاص این سازه، معرفی از خلاقیت شهرسازی در دبی محسوب می‌شد.

برج العرب، هتل خوش‌طرح دبیبرج العرب روی گوگل مپ

14- برج هتل جمیرا با ارتفاع 309 متر

هتل برج جمیرا امارات، از خوش‌قدوقامت‌ترین برج های دبی و از بلندترین برج های جهان محسوب می‎‌شود. این هتل لوکس شامل 400 اتاق و سوئیت مجلل، رستوران‌های خوشمزه با غذاهای بین‌المللی، استخر، سالن بدن‌سازی و… است و امکاناتی منحصربه‌فرد دارد. ارتفاع این سازه بلند قامت به 309 متر می‌رسد و ساخت آن در آوریل سال 2000 تمام شده است. این هتل با برج اداری امارات ترکیب شده است.

برج هتل جمیرابرج هتل جمیرا روی گوگل مپ

15- برج کیان دبی با ارتفاع 306 متر

برج کیان آسمان‌خراشی 306 متری در میان برج های دبی است و با 75 طبقه در فهرست بلندترین برج های جهان قرار می‌گیرد. این برج با پیچ‌وتاب زیبایی که در ظاهر خود دارد توسط یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های معماری آمریکا به‌نام «اسکیدمور اوینگز مریل» طراحی شده است و این شرکت طراحی برج خلیفه را نیز در کارنامه خود دارد.

برج کیان در سال 2013 افتتاح شد. قسمت بالای این برج نسبت به پایین آن 90 درجه چرخش دارد و به شاهکاری در معماری سازه‌های مدرن دبی تبدیل شده است. طراحی برج پیچ‌درپیچ چالشی بزرگ برای مهندسان این پروژه بود، اما آن‌ها با کمک دانش و خلاقیت موفق شدند، خطرات ناشی از این جسارت را در طراحی مهار کنند و در نهایت اثری شگفت‌انگیز در دبی بنا کنند.

برج کیان دبیبرج کایان روی گوگل مپ

سفر به لوکس‌ترین نقاط مرتفع خاورمیانه

دبی شهری لوکس و رویایی در خاورمیانه است و زیبایی این شهر تنها به سبک معماری مدرن آن وابسته است. این شهر بیابانی ثابت کرده است که هنر دست بشر و هوش و خلاقیت آن می‌تواند کمبودهای اقلیمی و جغرافیایی را جبران کند و هر ساله سیل عظیمی از توریست‌های جهان را برای سفر به بیابانی‌ترین نقطه جهان به قصد گردش و تفریح وسوسه کند. برای آشنایی با دیگر امکانات کشورهای مدرن عربی مجله گردشگری علی‌بابا را دنبال کنید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱ دیدگاه
  1. شاهرخ می‌گوید

    خب که چی؟؟ اینارو میگی که چی بشه؟ که حسرت بخوریم ؟ یا این فکر خوره وار که ما گرفتار ترین مردم جهان هستیم و در جو خفقان آور این کشور نفرین شده لعنتی داریم میپوسیم دوباره بیاد سراغمون؟