فرودگاه پاریس

همه چیز درباره فرودگاه ‌های پاریس؛ از شارل دوگل تا اورلی

پاریس سالانه میزبان بیش از ۳۰ میلیون گردشگر است که این شهر تاریخی و رمانتیک را به یکی از پربازدیدترین شهرهای جهانی تبدیل کرده است. موزه‌ها و آثار تاریخی این قلب فرانسه نیز از پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری در جهان شناخته می‌شوند. برج ایفل، موزه لوور، خیابان شانزه‌لیره، طاق پیروزی، کلیسای نوتردام و… کنار کافه‌ها، رستوران‌ها، تئاترها و سینماها و حتی فرودگاه پاریس همگی گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کنند.

این شهر برای عاشقان هنر و ادبیات تا عاشقان تاریخ و فرهنگ مانند یک معجزه است؛ معجزه‌ای که بازدید از شهر پاریس را به یک هدف شیرین و رویایی تبدیل می‌کند. اگر شماهم از آن دسته افرادی هستید که چنین هدف شیرینی برای خود برنامه‌ریزی کرده‌اید، شاید بد نباشد تا در ابتدا و پیش از سفرتان با فرودگاه‌ های پاریس آشنا شوید. در ادامه همراه باشید تا هر آنچه که در سفر درباره فرودگاه های پاریس باید بدانید را به شما بگوییم.

پیش از سفر به فرانسه، درباره مقدمات سفر به پاریس بخوانید.

شهر پاریس دارای دو فرودگاه است، یکی در شمال شهر و دیگری در جنوب شهر. فرودگاه شارل دوگل پاریس (Charles de Gaulle Airport) در شمال شهر پاریس و فرودگاه اورلی (Orly Airport) در جنوب شهر قرار دارند.

فرودگاه شارل دوگل پاریس (Charles de Gaulle Airport)

فرودگاه شارل دوگل، بزرگترین فرودگاه پاریس و فرانسه است. همچنین به عنوان فرودگاه اصلی شهر پاریس نیز شناخته می‌شود. این فرودگاه دومین فرودگاه بزرگ اروپا است که سالانه بیش از ۶۰ میلیون مسافر (براساس گزارش‌ها در سال ۲۰۰۸) از آن سفر می‌کنند.

این فرودگاه پاریسی دو ترمینال اصلی دارد. ترمینال شماره یک برای پروازهای خارجی مورد بهره‌برداری است و ترمینال شماره دو برای خطوط هوایی فرانسه (Air France) و شرکای تجاری‌اش همچون خطوط هوایی اروپایی و بریتانیایی  (EasyJet) استفاده می‌شود.

این فرودگاه به عنوان بزرگترین فرودگاه پاریس با نام مختصر CDG نیز شناخته می‌شود. نام آن از شارل دوگل رهبر جنبش مقاومت فرانسه در جنگ جهانی دوم گرفته شده است.

فرودگاه شارل دوگل فرودگاه پاریس

مقاصد پرواز فرودگاه شارل دوگل پاریس

این فرودگاه در پاریس با بیش از ۵۰ شرکت هواپیمایی در جهان همکاری می‌کند. شرکت‌های هواپیمایی مختلفی از اروپا، کانادا، مصر، چین، استرالیا، امارات و …  با فرودگاه شارل دوگل پاریس فعالیت دارند.

هتل‌های فرودگاه شارل دوگل پاریس

هتل هیلتون (Hilton)، هتل نووتل (Novotel) و هتل ابیس (Ibis) درست در قلب فرودگاه پاریس شارل دوگل، بین دو ترمینال در منقطه رویسی‌پل (Roissypole) قرار دارند. منقطه رویسی‌پل در فرودگاه CDG مکانی است که ساختمان‌های بسیاری از هتل‌ها تا کافه‌ها و دفاتر اداری در آن واقع شده است.

هتل فرودگاه پاریس شرتون (Paris Airport Sheraton) نیز در ترمینال شماره دو این فرودگاه، بالاتر از ایستگاه‌های قطار مسافربری TGV و RER قرار دارد.

بزرگترین فرودگاه پاریس

اما اگر ترجیح می‌دهید تا از هتل‌هایی خارج از فرودگاه شارل دوگل استفاده کنید، هیچ جای نگرانی نیست؛ چراکه هتل ماریوت (Marriott) در نزدیکی این فرودگاه واقع شده است. این هتل که در زمینی به مساحت پنج هکتار بنا شده است، شاتل مسافربری نیز دارد. پس حتی برای جابه‌جایی از فرودگاه به این هتل هم دغدغه‌ای نخواهید داشت.

هتل هربس فولز (Herbes Folles) نیز در فاصله دو مایلی از ترمینال‌های فرودگاه‌ها قرار گرفته است. این هتل یک ساختمان با معماری قدیمی در میان باغی سرسبز است که بسیار دیدنی خواهد بود.

حمل‌ونقل فرودگاه شارل دوگل پاریس

این فرودگاه چندین وسیله حمل‌ونقلی عمومی برای جابه‌جایی مسافران از فرودگاه به پاریس دارد.

 • قطار در فرودگاه

سیستم حمل‌ونقل قطاری فرودگاه که به PER نیز شناخته می‌شود، دارای دو ایستگاه است. ایستگاه اول مابین دو ترمینال فرودگاه در منقطه رویسی‌پل و ایستگاه دوم در ترمینال شماره دو فرودگاه پاریس قرار دارد. شما می‌توانید به صورت حضوری همان‌جا برای استفاده از این قطار، بلیت تهیه کنید.

این قطار مستقیما به مترو مرکزی پاریس وصل می‌شود. از ایستگاه‌های مرکزی Gare du Nord و Chatelet les Halles می‌توانید خط خود را به سمت مترو مرکزی پاریس تغییر دهید.

پیشنهاد ما:

در این ایستگاه‌های مسافربری فرودگاه پاریس دو نوع قطار تندرو و کندرو خدمت‌رسانی می‌کنند. قطارهای کندرو در تمامی ایستگاه‌ها حتی محله‌های شمالی شهر نگه خواهد داشت اما قطارهای تندرو تنها در ایستگاه‌های مرکزی پاریس همچون Gare du Nord نگه می‌دارد. قطارهای تندرو تا پیش از رسیدن به مرکز پاریس تنها در یک یا دو ایستگاه توقف خواهد داشت و پس از رسیدن به حومه مرکزی شهر در تمامی ایستگاه‌های پاریس نگه می‌دارد.

اگر قصد دارید که مستقیما به مرکز شهر بروید، پیشنهاد می‌کنیم که از قطارهای تندرو استفاده کنید. پیش از سوار شدن به قطاهار حتما برنامه زمانی و نوع قطارها را بررسی کنید. شاید برای سوار شدن به این قطارها مجبور شوید تا چند دقیقه منتظر بمانید. اما باور کنید که ارزشش را دارد.

علاوه بر قطارهای PER نوع دیگری از قطارها نیز در فرودگاه پاریس خدمت‌رسانی می‌کنند که با نام TGV شناخته می‌شوند. این قطارهای سریع‌السیر و تندرو مستقیما شما را از فرودگاه به مرکز پاریس و سایر شهرهای فرانسه همچون لیل، لیون، مارسی، بزانکان و … می‌برد. اگر بار زیادی با خودتان حمل می‌کنید، استفاده از این قطار به جای PER برای رسیدن به پاریس، می‌تواند برای شما مناسب باشد.

 • خطوط اتوبوس‌ در فرودگاه

فرودگاه پاریس

در این فرودگاه، سرویس‌های اتوبوس متفاوتی به مسافران خدمت‌رسانی می‌کنند. Roissybus، Les Cars Air France و EasyBus در این فرودگاه دارای ایستگاه هستند. این شرکت‌های اتوبوس‌رانی همگی شما را به محدوده مرکزی پاریس خواهند برد. فاصله حرکت آن‌ها نیز بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه است. شما می‌توانید در خود اتوبوس‌ها بلیط خریداری کنید.

جالب است بدانید که این اتوبوس‌ها همچون قطارهای فرودگاه پاریس در دیزنی‌لند نیز توقف می‌کنند.

 • خطوط تاکسی‌رانی

در تمامی ترمینال‌های فرودگاه پاریس شارل دوگل، ایستگاه‌های تاکسی وجود دارد. برای رسیدن به مرکز شهر پاریس می‌توانید از این تاکسی‌ها استفاده کنید. باتوجه به ترافیک، مقصد و زمان حرکت هزینه تاکسی برای شما متفاوت خواهد بود.

فری شاپ فرودگاه پاریس شارل دوگل

فری شاپ فرودگاه پاریس شارل دوگل بسیار بزرگ است و شما می‌توانید اجناس متنوعی را از برندهای مختلف بخرید. لوازم آرایشی و بهداشتی، لباس و مد، اکسسوری و جواهرات، ساعت و عطر و حتی غذاهای خوش‌مزه در این فری شاپ پیدا می‌شود. شما تنها با نشان دادن کارت پرواز خود می‌توانید بدون پرداخت هزینه اضافی و مالیات از این فری شاپ خرید کنید.

فرودگاه شارل دوگل روی گوگل مپ

فرودگاه اورلی (Orly Airport)

فرودگاه اورلی در جنوب پاریس واقع شده است. این فرودگاه نیز درست شبیه فرودگاه شارل دوگل با شرکت‌های هواپیمایی متعددی از اروپا تا آسیا همکاری دارد. فرودگاه اورلی دومین فرودگاه بزرگ پاریس است.

تا قبل از افتتاح فرودگاه شارل دوگل، اورلی اصلی‌ترین فرودگاه پاریس بود.

جاذبه های فرودگاه پاریس

پس از افتتاح شارل دوگل اکثر پروازهای خارجی و بین‌المللی به آن منتقل شد. درحال حاضر این فرودگاه با حدود ۳۰ شرکت هواپیمایی همکاری دارد. این فرودگاه همچنین دارای چهار ترمینال است که ترمینال آخر آن امسال (۲۰۱۹) افتتاح شد.

حمل‌ونقل فرودگاه اورلی پاریس

این فرودگاه چندین وسیله حمل‌ونقلی عمومی برای جابه‌جایی مسافران از فرودگاه به پاریس دارد.

 • قطار

سیستم حمل‌ونقل PER‌ نیز از فرودگاه پاریس به مسافران خدمت‌رسانی می‌کند. هرچند این قطار در خود فرودگاه ایستگاه ندارد اما می‌توانید از قطارهای مسافربری خود فرودگاه اورلی استفاده کنید تا به نزدیک‌ترین ایستگاه قطارهای PER برای رفتن به مرکز شهر پاریس برسید. از فرودگاه تا این ایستگاه تنها هشت دقیقه فاصله خواهد بود.

 • هواپیما

اگر پس از استفاده از یک پرواز بین‌المللی به فرودگاه اورلی در جنوب پاریس رسیده باشید، می‌توانید مجددا با یک پرواز اما اینبار داخلی به شمال پاریس یا شهرهای دیگر فرانسه پرواز کنید. برای استفاده از این پروازهای داخلی باید از زمان ورود شما به فرودگاه تا پرواز بعدی‌تان حدود دو ساعت گذشته باشد.

 • تاکسی

از اورلی، دومین فرودگاه پاریس تا مرکز شهر، تاکسی‌های متعددی همچون تاکسی اینترنتی اوبر وجود دارد. هزینه این تاکسی‌ها نسبت به شرایط ترافیکی و مقصد شما متغیر است.

فرودگاه پاریس

 • اتوبوس

شرکت اتوبوس‌رانی Orlybus تنها در محدوده جنوبی پاریس جابه‌جایی خواهد داشت که می‌توانید پس از پیاده شدن در یکی از ایستگاه‌های شهری در جنوب پاریس برای رفتن به مرکز شهر اقدام کنید. شرکت اتوبو‌س‌رانی Le Bus Direct اما مستقیما شما را به مرکز شهر پاریس می‌برد.

هتل‌های فرودگاه اورلی پاریس

داخل این فرودگاه تنها دو هتل وجود دارد. هتل نووتل (Novotel) و هتل ابیس (Ibis) در نزدیکی ترمینال‌های آن واقع شده است. اما هتل سوپریر (Superior) نیز در خارج از فرودگاه در نزدیکی هتل قرار دارد.

هتل فرودگاهی ایبیس فرودگاه پاریس

فری شاپ فرودگاه پاریس اورلی

فری شاپ فرودگاه پاریس اورلی نیز محصولات متنوعی از برندهای مختلف را در خود جای داده است. این فری شاپ همانند سایر فری شاپ‌های فرودگاهی است و شما می‌توانید بدون پرداخت مالیات تنها با نشان دادن کارت پرواز خود، از خرید کردن لذت ببرید.

فرودگاه اورلی روی گوگل مپ

 

در انتها…

اگر قصد سفر به پاریس را دارید؛ حتما پیش از خرید بلیط پرواز، نسبت به مقصد خود بهترین فرودگاه پاریس را انتخاب کنید. فرودگاه‌های پاریس در شمال و جنوب این شهر امکانات متنوعی از هتل تا وسایل حمل‌ونقل را به شما ارائه خواهد دارد. به شما پیشنهاد می‌کنیم که درباره آن‌ها اطلاعات کافی را بدست بیاورید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 دیدگاه

 1. سجادی می‌گوید

  در مورد پاراگراف آخر باید بگم چشم حتما، بابا جان ما نهایت زور زدیم دبی و وانو باتومی رفتیم، پااریس لاکچری کجا بود اخه

 2. سجاد می‌گوید

  سلام خیلی خوب بود

 3. علی می‌گوید

  سلام خوبی