ساحل صخره ای چابهار (ساحل دریا بزرگ)

دروازه ورود به آب‌های آزاد اقیانوس هند...

در حال حاضر یکی از مقاصد گردشگری در جنوب ایران که بسیاری از مسافران داخلی و خارجی را به سمت خود می‌کشاند سفر به چابهار است. مقصدی تفریحی با مناظری متفاوت و جذاب، لحظاتی پرخاطره و زیبا را برای شما و مسافران این منطقه رقم خواهد زد.

تنها بندر ایران که به آب‌های آزاد راه دارد بندر چابهار است و ما را به اقیانوس هند متصل می‌کند. شهر چابهار در جوار سواحل دریای عمان قرار گرفته و این سواحل چابهار، این منطقه را به مقصدی هیجان انگیز در منطقه جنوب ایران تبدیل کرده است.

به دلیل شرایط صخره ای ساحل، شنا در این منطقه خطرناک و ممنوع است.

سیستان و بلوچستان، جاده چابهار، رمین، امتداد خیابان کارگر، مجموعه تفریحی ساحل صخره‌ای یا دریا بزرگ

صخره دریایی یکی از پدیده‌های زمین‌شناختی به شکل ستون‌هایی پرشیب و اغلب عمودی هستند که در دریا یا در نزدیکی ساحل می‌توان آنها را دید. این صخره‌ها بر اثر فرسایش ساحلی به وجود آمد‌اند. صخره‌های دریایی با گذشت زمان توسط آب و باد و فرایندهای ژئومورفولوژی ساحلی شکل می‌گیرند.

همیشه زمانی که از ساحل صحبت می‌کنیم انتظار زمینی شنی در کنار دریا را داریم. این در حالی است که ساحل صخره ای چابهار اصلا شبیه سواحلی که تا کنون در زندگی خود دیده‌اید، نیست.

یکی از زیباترین مراکز تفریحی ساحلی چابهار، ساحل صخره ای چابهار یا ساحل دریا بزرگ است که بخش ویژه‌ای از جاذبه های گردشگری چابهار محسوب می‌شود.

این ساحل زیبا با توجه به قرار گرفتن در حاشیه دریای عمان، جلوه بی‌نظیری از رقص امواج را بدلیل برخورد موج‌های خروشان و سهمگین چندین متری، با دیواره صخره‌ها به نمایش می‌گذارد. ارتفاع این امواج در فصل وزش بادهای موسمی گاهی به 15 متر هم می‌رسد.

ساحل صخره ای چابهارچرا به ساحل صخره ای چابهار ساحل دریا بزرگ می‌گویند؟

ساحل دریا بزرگ محل خودنمایی امواج سرکش دریای عمان است که در آن مسافران شاهد قدرت‌نمایی آب‌های آزاد اقیانوس هند و دریای عمان خواهند بود. این ساحل زیبا که در شرق چابهار قرار گرفته به دلیل ارتباطش با آب‌های اقیانوسی و وصل بودن به این آب‌های بزرگ یا همان مکران، ساحل دریابزرگ نام گرفته و دارای جزر و مدهای زیبایی است که موجهای بزرگی را به وجود می‌آورد.

چرا به ساحل صخره ای چابهار ساحل دریا بزرگ می‌گویند؟پوشش گیاهی و گونه‌های جانوری ساحل صخره ای چابهار چیست؟

از پوشش‌های گیاهی زیبای این منطقه فرش خزه است. خزه‌های زیادی در طول مدت زمان طولانی روی صخره‌ها را به صورت فرش پوشانده‌ و زیبایی جذابی به آن بخشیده‌اند.

پوشش گیاهی و گونه‌های جانوریدر زمان طلوع آفتاب می‌توان شاهد آوازخواني و پرواز مرغان دريايي بر فراز ساحل صخره ای چابهار بود، همچنین در حوالی غروب آفتاب نیز انواع ماهی‌های رنگارنگ در این مکان جمع می‌شوند و منظره‌ای بدیع را پدید می‌آورند.

مسافران هنگام تماشای این ساحل، می‌توانند صدف، حلزون، انواع ماهی‌های کوچک و بزرگ، نهنگ‌ها، خرچنگ‌ها، لاک پشت‌ها و ستاره دریایی نظاره کنند.

دسترسی به ساحل صخره ای چابهار

برای رسیدن به ساحل صخره ای چابهار، می‌توان از بلوار امام خمینی، یا از جاده‌ای که ترمینال اتوبوس‌ها در آن قرار دارد، به سمت میدان هیئت سه نفره حرکت کرد. سپس از بلوار اقیانوس به سمت جنوب رفته تا به فلکه مادر برسید.

در ادامه از فلکه مادر بار دیگر که به سمت جنوب حرکت کرده و به یک فلکه بزرگ می‌رسید. در این قسمت باید وسیله نقلیه را پارک کرده و پیاده به سمت ساحل حرکت کرد. البته این مسیر برای افرادی است که وسیله نقلیه شخصی دارند.

دسترسی به ساحل دریا بزرگاما اگر به وسیله هواپیما، اتوبوس یا قطار به چابهار آمده‌اید، بهترین مسیر دسترسی به ساحل صخره‌ای، استفاده از تاکسی‌های درون شهری خواهد بود. البته از جاده رمین نیز به صورت مستقیم به بلوار ساحلی راه وجود دارد.

همچنین بازدید از این پارک ساحلی به صورت شبانه روزی امکانپذیر است و برای ورود به این پارک نیاز به پرداخت هزینه‌ای نیست.

آدرس: سیستان و بلوچستان، جاده چابهار، رمین، امتداد خیابان کارگر، مجموعه تفریحی ساحل صخره‌ای یا دریا بزرگ

لوکیشن ساحل صخره ای چابهار بر روی گوگل مپ

نحوه شکل‌گیری ساحل صخره ای چابهار

صخره دریایی یکی از پدیده‌های زمین‌شناختی به شکل ستون‌هایی پرشیب و اغلب عمودی هستند که در دریا یا در نزدیکی ساحل می‌توان آنها را دید. این صخره‌ها بر اثر فرسایش ساحلی به وجود آمد‌اند. صخره‌های دریایی با گذشت زمان توسط آب و باد و فرایندهای ژئومورفولوژی ساحلی شکل می‌گیرند. بعضی از مواقع هم کشتی‌های تجاری با این صخره‌ها برخورد می‌کنند.

شکل‌گیری این صخره‌های منفرد دریایی را معمولا می‌توان در لایه‌های افقی سنگ‌های رسوبی یا آتشفشانی و به ویژه بر روی تخته‌سنگ‌های آهکی مشاهده کرد. سختی سنگ‌ها نسبت به فرسایش مقاومت چندانی ندارد.

نحوه شکل‌گیری صخره‌هاسنگ‌های مقاوم‌تر می‌توانند پوش‌سنگ را ایجاد کنند. تخته‌سنگ‌های با مقاومت کمتر مانند رس دچار اسلامپ و فرسایش سریع می‌شوند و نمی‌توانند صخره دریایی را به وجود آورند. این در حالی است که سنگ‌های مقاوم‌تر، مانند سنگ خارا، به شکل‌های متفاوتی فرسایش پیدا می‌کنند.

ساحل دریابزرگ هم با صخره‌های سر به فلک کشیده که طی هزاران سال برخورد با امواج خروشان ایجاد شده است، زیبایی خود را به رخ می‌کشد. همنشینی آب دریا با صخره‌ها، محل زندگی مرجان‌های دریایی و خزه‌ها است که لباسی از خزه بر تن صخره‌ها پوشانده‌اند.

بهترین زمان برای بازدید از ساحل صخره ای چابهار چه موقع است؟

اگرچه مسافرت به مکان‌های دیدنی استان سیستان و بلوچستان بخصوص بندر زیبای چابهار در تمام روزها و فصول سال زیبایی خاص خود را دارد و در هر فصلی می‌توان از زیبایی‌های طبیعی این منطقه دیدن کرد اما اگر قصد دارید زیباترین جلوه‌های طبیعی ساحل دریا بزرگ را ببینید سعی کنید مرداد ماه را برای این موضوع انتخاب کنید.

چابهار به دلیل همسایگی با اقیانوس هند همیشه تحت تاثیر بادهای موسمی قرار دارد که این بادها از شبه قاره هند می‌وزد، بادهایی که به بادهای موسمی معروفند، اما بومیان این منطقه آن را مونسون می‌نامند.

در مرداد ماه وزش بادهای موسمی آغاز شده و موج‌های خروشانی به دیواره صخره‌ها برخورد می‌کنند و موج فشان‌های زیبایی را بوجود می‌آورند. این موج فشان‌ها با صدای برخورد مهیب آب و سنگ و قطرات آبی که ارتفاعی حدود 15 متر دارند، از زیبایی‌های این منطقه جذاب و دیدنی است.

برای دیدن هرچه بهتر و باشکوه تر این پدیده زیبا بهتر است صبح زود و قبل از طلوع آفتاب به ساحل بروید و از برخورد امواج خروشان دریا با پهنه سنگی ساحل لذت ببرید. هنگام طلوع آفتاب نیز پرتوهای تابش نور طلایی خورشید بر ساحل و صخره‌های اطراف این زیبایی ها را دوچندان می‌کند.

دیدن رقص امواج آب با صخره‌های ساحل و پراکنده ‌شدن قطره‌های زلال آن، ساحل صخره ای چابهار را برای همیشه در ذهن گردشگران حک خواهد کرد.

بهترین زمان سفر به چابهار را در این مقاله بخوانید

تفریحات ساحل دریا بزرگ کدامند؟

علاوه بر پیاده‌روی در ساحل صخره‌ای چابهار و دیدن صخره‌ها، موج‌های زیبا، خزه‌ها، ماهی‌های رنگارنگ و دیدنی‌های طبیعی و زیبا، رستوران‌های این ساحل نیز می‌تواند بخشی از تفریحات شما در این منطقه باشد. در منوی این رستوران‌ها انواع غذاهای بومی و ماهی‌های تازه و خوشمزه به چشم می‌خورد. ماهی کبابی را می‌توان در همه رستوران‌هایی که در امتداد ساحل قرار دارند، مشاهده کرد.

تفریحات ساحل دریا بزرگاگر تاکنون ساندویچ کوسه نخورده‌اید برای چشیدن طعم متفاوت این غذا شک نکنید. همچنین می‌توانید انواع خرچنگ‌ها را هم امتحان کنید. غذاهای بومی این منطقه شباهت زیادی به غذاهای هندی دارد با طعمی تند و ادویه‌های گوناگون و قوی. همچنین در امتداد ساحل آلاچیق‌ها و سکوهایی برای اقامت مسافرین ساخته شده است.

حالا چه زمانی به ساحل دریا بزرگ می‌روید؟

هر جای ایران دیدنی‌ها و مناظر خاص خود را دارد. این به علاقه شما بستگی دارد که دوست داشته باشید به کوه و جنگل سفر کنید، یا دریا و ساحل. اگر عاشق ساحل و آرامش دریا هستید، حتما پیشنهاد می‌کنیم در سفر خود به چابهار، سری هم به ساحل صخره ای چابهار بزنید. برای خرید تور چابهار یک کلیک کافی‌ست.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱ دیدگاه
  1. نیما. کریمی می‌گوید

    سلام. اگر به چابهار سفر کردید و به سمت همین ساحل که بالا داره معرفی میکنه رفتید حتما و حتما فقط و فقط از بالای صخرها دریا رو نگاه کنید اگر در وقتی که موج ها زیاد هستن رفتید حتما دقت کنید که به افرادی که پایین کوه نشستن و دارن فیلم میگیرن یا عکس روی صخرها اثلان به این فکر که شما هم میتونید برید اون پایین نی افتید چون واقعا خطرناک هست و پات لیز خورد افتادی تو دریا کسی که نزدیک تو هست حتی دستش رو دراز نمیکنه تو رو بگیره چون میدونه که با موج بعدی تو کیری عقب و اون رو هم میکشی تو دریا و کار هر دو تاتون تمومه. اگر با میل خودت رفتی روی صخره و سالم برگشتی بالا کسی رو با این امید که شما سالم برگشتی نفرست پایین چون خیلی خیلی خطرناک هستش. واقعا میگم بچه ها کسایی که این متن رو میخونن حتی شناگر هم باشید تو این نقطه شنایی شما بدرد و کارآمد نیست چرا. چون با هر موجی که میزنه و شما رو عقب میبره چنان میزنه شما رو به صخرها که تمام استخوان هات تکه تکه میشن. اگر کسی افتاد چکار کنیم. به نظر من فقط طناب یا تور میتونه کمک کنه همین اگر طناب با خودت داشتی میتونی بندازی تو آب و بکشی طرفی که صخرها کمتر هستن و اون بیاد بالا همین و گرنه فقط نظاره گر مردن طرف باشید شما فقط همین کار رو میتونید انجام بدید که براش دعا کنید خدا اون رو ببخشه. با سپاس فراوان. امیدوارم از تجربه من کسی استفاده کند و جون کسی رو نجات دهد.