استعلام ممنوع الخروجی

نحوه استعلام ممنوع الخروجی و دلایل آن

همه چیز درباره قوانین ممنوع الخروجی

استعلام ممنوع الخروجی چگونه انجام می شود؟ چرا کسی ممنوع الخروج می‌شود و برای رفع آن چه باید کرد؟ بدترین اتفاقی که ممکن است حین سفر خارجی برای کسی بیفتد این است که درست لحظه قبل از خروج از گیت، متوجه شود که اجازه خروج از کشور را ندارد یا به اصطلاح ممنوع الخروج شده است.

اتلاف آن همه وقت و هزینه، تنها گوشه‌ای از اثرات جانبی عدم آگاهی از ممنوع الخروج شدن است. اما چطور می‌توان قبل از سفر خارجی از ممنوع الخروج بودن باخبر شد؟ با ما تا انتهای این نوشته در علی بابا همراه باشید تا همه چیز را در این مورد بدانید.

ممنوع‌ الخروج بودن یا نبودن؛ مساله اینست!

فرض کنید برای سفری خارجی از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی کرده‌اید. گرفتن پاسپورت، ویزا و رزرو بلیط و هتل و جور کردن مرخصی را از سر گذرانده‌اید. درست ساعتی قبل از پرواز، وقتی برای خروج از گیت پاسپورت‌تان را به مامور تحویل می‌دهید تا برایتان مهر خروج  کشور بزند، به شما اعلام می‌شود که اجازه خروج از کشور را ندارید. چه حالی به شما دست می‌دهد؟

ممنوع‌ الخروج بودن

صرف هزینه و انرژی زیاد به قصد سفری تفریحی برای چند روز استراحت و جدا از مشغله‌های کاری، وقتی به چنین اوضاعی ختم شود عصبی و کلافه کننده است. البته کاش فقط سفر تفریحی باشد و کاری نباشد! که آنوقت هزینه‌های جانبی دیگری هم بر سر کسی که از ممنوع الخروج بودنش بی‌خبر بوده است آوار می‌شود.

قبل از اینکه از نحوه استعلام ممنوع الخروجی صحبت کنیم، لازم است به این مساله بپردازیم که اصلا چرا افراد ممنوع الخروج می‌شوند.

دلایل ممنوع الخروج شدن

دلایل مختلفی برای ممنوع الخروج کردن افراد از کشور وجود دارد. اما در یک دسته‌بندی کلی، ممنوع‌الخروج کردن افراد می‌تواند چند دلیل عمده داشته باشد.

بدهکاری بانکی

کسانی که بنابر لایحه ۱۳۵۹ به‌عنوان بدهکار بانک شناخته شوند، نمی‌توانند سفر خارجی داشته باشند.

پرداخت مهریه

آقایانی که برای پرداخت مهریه در روند شکایت از سمت همسرشان بوده و برای پرداخت مهریه بدهکار محسوب می‌شوند هم در گروه افراد ممنوع‌ الخروج قرار می‌گیرند.

کشورهای بدون ویزا

محکومیت کیفری

کسانی که بنابر تشخیص مقامات قضایی سفر آن‌ها به خارج از کشور با صلاح و امنیت کشور تداخل داشته باشد هم ممنوع‌الخروج خواهند بود. ممنوعیت خروج از کشور این افراد به‌صورت کتبی به آن‌ها اعلام می‌شود.

سربازی

سربازانی دوره سربازی را نیمه رها کرده‌اند و موفق به دریافت که کارت پایان خدمت نشده‌اند، اجازه خروج از کشور نخواهند داشت.

بانوان متاهل و افراد زیر ۱۸ سال

اگر از سمت همسر (برای خانم‌های متاهل) یا پدر و قیم یا سرپرست (برای افراد زیر ۱۸ سال) اجازه خروج‌تان از کشور صادر نشده باشد یا لغو شده باشد هم ممنوع الخروج خواهید شد.

سوء شهرت

سوء شهرت به تکدی‌گری، دزدی و کلاه برداری در کشورهای خارجی می‌تواند باعث ممنوع الخروج شدن افراد شود.

کشورهای بدون ویزا

در حالت کلی ۴ دسته‌بندی برای علل ممنوع الخروجی مطرح می‌شود:

 • علل قضایی
 • علل کیفری
 • علل مالیاتی
 • علل مربوط به مشکلات در سازمان دارایی

ممنوعیت خروج مالیاتی

ممنوعیت خروج مالیاتی برای کسانی اعمال می‌شود که میزان بدهی مالیاتی آن‌ها بیشتر از حد مجاز شده باشد. این مبلغ سال ۱۴۰۳ برای افراد حقیقی معمولی ۱۰۰ میلیون ریال، افراد حقیقی تولیدی ۲ میلیارد ریال و افراد حقوقی تولیدی تا ۵ میلیارد ریال یا ۲۰ درصد از مقدار اصلی سرمایه است.
البته کسانی که شامل ممنوعیت خروج مالیاتی هستند، می‌توانند یکبار در سال برای سفر زیارتی یا درمانی از کشور خارج شوند و به استعلام ممنوع الخروجی مالیاتی نیاز ندارند.

استعلام اینترنتی ممنوع الخروجی

یکی از سریع‌ترین و راحت‌ترین راه‌های استعلام ممنوع الخروجی، مراجعه به سایت‌های مختلفی است که برای این کار راه‌اندازی شده و در دسترس همه مردم قرار گرفته است. سایت‌هایی مثل، سایت ثبت من برای استعلام ممنوع الخروجی با کد ملی بهترین روش برای مطلع شدن از وضعیت ممنوعیت خروج از کشور است.

سایت ثبت من برای استعلام ممنوع الخروجی

بعد از مراجعه به سایت ثبت من باید اطلاعات هویتی خود مانند نام و نام‌خانوادگی، نام پدر،‌ شماره شناسنامه، کد ملی و تاریخ تولد را وارد کنید تا بتوانید آنلاین استعلام ممنوع الخروجی بگیرید.

اگر ممنوع الخروج شده باشید در این سایت علت آن مشخص می‌شود و درصورت ممنوع‌الخروج بودن قضایی، می‌توانید با مراجعه به سامانه ثنا ابلاغیه مربوطه را مشاهده کنید.

کشورهای بدون ویزا

استعلام ممنوع الخروجی از طریق تلفن

قبل از راه‌اندازی سامانه ثبت من و استعلام ممنوع الخروجی اینترنتی، برای جلوگیری از ازدحام و شلوغی، استعلام ممنوع الخروجی از طریق تلفن امکان‌پذیر شد؛ ولی بعد از شروع فعالیت سامانه ثبت من و سامانه ثنا برای استعلام ممنوع الخروجی، استفاده از تلفن منسوخ شد و حالا راحت‌ترین راه، مراجعه به سایت ثبت من و سامانه ثنا برای استعلام ممنوع الخروجی است.

روش‌ های رفع ممنوع‌ الخروجی

یکی از نکاتی که درباره ممنوع‌الخروجی وجود دارد، اعتبار آن است. به‌طور عمومی اعتبار حکم ممنوعیت خروج از کشور شش ماه است و باتوجه‌به نوع آن، مدت ممنوعیت خروجی ممکن است تمدید شود. همچنین اگر حکم ممنوع‌الخروجی از سوی دادگاه ابلاغ شده باشد، می‌توان تا بیست روز بعد از ابلاغ حکم به آن اعتراض و برای رفع آن اقدام کرد.

اگر ممنوعیت خروج از کشور از نوع مالیاتی باشد، باید بعد از مراجعه به دادستان انتظامی مالیاتی، بنابر قانون میزان بدهی مالیاتی را تسویه کرده یا وثیقه نقدی گرو بگذارد. البته اگر این مبلغ زیاد باشد، اداره مالیات با تقسیط بدهی، ممنوعیت خروج از کشور را رفع می‌کند.

استعلام ممنوع الخروجی سامانه میخک

سامانه میخک برای خدمات رسانی به ایرانیان خارج از کشور راه‌اندازی شده و اشخاصی که مقیم خارج از کشور هستند با استفاده از این سامانه می‌توانند اکور قضایی و حقوقی خود را پیگیری کنند. همچنین سامانه میخک برای استعلام ممنوع الخروجی و برطرف کردن آن برای ایرانیان مقیم خارج از کشور کاربرد دارد.

نحوه استعلام ممنوع الخروجی چگونه است؟

درگذشته استعلام ممنوع الخروجی فرآیندی زمان‌بر و سخت بود. افراد باید برای اطلاع از وضعیت خروج‌شان به اداره گذرنامه مراجعه می‌کردند و استعلام آن طول می‌کشید. اما خوشبختانه این سال‌ها آن پروسه زمان‌بر به روش‌های ساده‌تری تبدیل شده است. همان طور که گفته شد شما برای استعلام ممنوع الخروجی می‌توانید به سادگی به سامانه استعدام ممنوع الخروجی مراجعه کنید.

استعلام ممنوع الخروجی چگونه است؟

این سایت که متعلق به سازمان ثبت اسناد است و فقط مربوط به پرونده‌های دوایر اجرای اسناد رسمی سازمان ثبت است. برای فهمیدن وضعیت اجازه خروج از کشور در رابطه با پرونده‌های قضایی و کیفری، باید به سامانه ثنا مراجعه کنید. در این سامانه تمام ابلاغیه‌های قضایی که ممکن است موضوع آن شما باشید وجود دارد.

برای سایر پرونده‌هایی که ممکن است شما را ممنوع الخروج کنید هم باید شخصا به اداره گذرنامه مراجعه کنید.

اگر ممنوع الخروج شدم چه کاری انجام بدهم؟

حالا که فهمیدید چطور باید از ممنوع الخروج شدن مطلع شوید، سوال این است که بعد از اطلاع از ممنوع الخروجی چه کاری از دست‌تان بر می‌آید؟

در مرحله اول باید به دنبال علت ممنوع الخروج شدنتان باشید. از زمان ابلاغ حکم ممنوع الخروجی، به مدت ۲۰ روز به اعتراض در مورد حکم‌تان وقت دارید. حکم شما به دادگاه تجدید نظر خواهد رفت و مجددا وضعیت شما بررسی خواهد شد.

در کل حکم ممنوعیت خروج از کشور ۶ ماه اعتبار دارد. یعنی از زمانی که دادگاه درخواست ممنوعیت خروج افراد را صادر کند، تا ۶ ماه شخص ممنوع الخروج خواهد بود. درصورت نیاز به تمدید این حکم هم دادگاه باید درخواست آن را صادر کند.

چک کردن پاسپورت

اگر علل ممنوع الخروجی‌تان مالی باشد، رفع ممنوع الخروجی کمی راحت‌تر است. مثلا اگر مشکل ممنوع الخروجی‌تان به خاطر عدم پرداخت مهریه باشد باید به دنبال گرفتن حکم اعسار باشید.

حکم اعسار در مهریه یعنی شما توانایی پرداخت مهریه را ندارید و باعث تقسیط مهریه می‌شود. آنوقت اجازه خروج شما مجددا صادر خواهد شد. درصورت دریافت حکم اعسار از دادگاه می‌توانید مجددا از کشور خارج شوید.

اگر مشکل‌تان مربوط به مسائل مالیاتی است، می‌توانید با پرداخت یکجای وجهی که بدهکار هستید یا سپردن تضمین بانکی، قرار وثیقه یا اخذ حکم شورای عالی مالیات مبنی بر ورشکستگی، به ممنوع الخروجی‌تان پایان دهید.

در سایر موارد هم باید طبق نظر دادگاه عمل کنید.

آیا می‌توان در شرایطی خاص حکم ممنوع‌الخروجی را لغو کرد؟

بله. می‌توان تحت شرایط خاصی حکم ممنوع الخروجی را برای یک بار لغو کرد و از کشور خارج شد. این شرایط خاص شامل موارد زیر هستند:

 • سفر حج تمتع؛ افراد می‌توانند برای به جا آوردن حج تمتع یک بار از دادگاه اجازه خروج از کشور را بگیرند.
 • سفرهای درمانی؛ اشخاصی که درگیر بیماری‌های خاص هستند اجازه دارند یک بار برای انجام امور درمانی از کشور خارج شوند.
 • انجام امور تجاری مربوط به کار؛ درمواری که مشکل ممنو‌ع الخروجی امور مالیاتی باشد و شخص توانایی پرداخت نداشته باشد می‌تواند با اجازه دادگاه یک بار برای انجام امور تجاری و بهبود وضع مالی از کشور خارج شود.

قطعا ممنوع الخروج شدن می‌تواند بسیار اذیت‌کننده و دردسرساز شود. مخصوصا  اگر قبل از پرواز یا روزهای باقی مانده به سفر از آن اطلاع پیدا کنیم. به همین دلیل، توصیه می‌کنیم که حتما چند هفته قبل از سفرهای خارجی، استعلام ممنوع الخروجی انجام دهید و از آن مطلع شوید تا بتوانید قبل از آنکه دیر شود اقدام لازم برای گرفتن اجازه مجدد خروج را انجام دهید.

استعلام ممنوع الخروجی قبل از سفر

از آنجایی که ممکن است حکم ممنوعیت خروج از کشور به شما اعلام نشود، بهتر است از ۲ هفته قبل از سفر و قبل از خرید بلیط هواپیما، برای استعلام ممنوع الخروجی خود اقدام کنید. با این کار فرصت کافی برای بررسی و رفع آن خواهید داشت و از ضرر و زیان هزینه بلیط هواپیما پیشگیری می‌کنید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 دیدگاه

 1. محمد می‌گوید

  سلام الان من استعلام گرفتم زده معتبر بعد وضعیت درخواست اومده روند رسیدگی درخواست تکمیل شده یعنی ممنوع خروجم یا نه

 2. امیر می‌گوید

  سلام روز بخیر
  اگه کسی ممنوع الخروج باشه تمدید گذرنامه براشانجام میشه ؟

 3. پوپک می‌گوید

  سلام من ۲سال ممنوع الخروج هستم از سلیمانیه و میرم برای اداره میگه رای کمیسیون نیومد من میخوام برم کربلا یک هفته پاس منوونمیدن چطوری برم

 4. نیما می‌گوید

  با سلام
  من بخاطر اجرای مهریه از طریق اداره ثبت ممنوع الخروج شده ام و الان چهار سال هست که داره ماهیانه از حقوقم در شرکت مبلغ یک سوم حقوقم کسر میشه و به حساب حضرت عشق واریز میشه. ولی همچنان ممنوع الخروج هستم و همه حساب های بانکیم توقیف پیگیری هم که داشتم چند بار گفتن تا پرداخت نشه نمیشه ممنوع الخروجی را برداشت،نهایتا بشه با گرو وثقیه معادل مبلغ بدهی یکبار اونم به مدت شش ماه رفعش را گرفت. مبلغ بدهی هم چون سکه هست هر لحظه میره بالا. ممکنه بگین واقعا راهی دار باتوجه به اینکه از طریق اداره ثبت برا مهریه اجرای حکم گرفته؟؟!!!

  1. وحید می‌گوید

   به زندگی برگردین😉

 5. حسن گل مهر می‌گوید

  خوبه

 6. مهدی ابراهیمی می‌گوید

  باسلام خواهشمند است راهنمایی فرمایید ” دختر من در خارج از کشور باتفاق شوهرش حدود۲۰ سال است که زندگی میکند ، ولی برای آمدن به ایران بیم دارد که دربرگشت شوهرش اورا ممنوع الخروج کند ، درصورتیکه در خارج کارمند آموزش وپرورش است وضمنا بیماری ام اس هم دارد که در آنجا مشغول معالجه میباشد وپرونده پزشکی دارد که به او کار نیمه وقت داده اند. آیا شوهرش میتواند بعلت اختلافات داخلی اورا در برگشت ممنوع الخروج کند؟

  1. بیتا می‌گوید

   شوهر زمانی میتواند همسر و یا فرزندان خود در ایران را ممنوع الخروج کند که خودش مقیم ایران باشد. در غیر اینصورت نمیتواند ممنوع الخروج کند

   1. محمد حسین می‌گوید

    ممنونم واقعا کمکم کرد ♥️

  2. پوریا می‌گوید

   اگر به کسی وکالت قضایی بده همسرشون نیازی نیست مقیم ایران باشند می تونن ممنوع الخروجشون کنن با مراجعه حضوری توسط وکیلشون. احتیاط کنید.

  3. علی می‌گوید

   اگه می خوابید خیالتون خیلی راحت تر باشه اقوام مقیم خارج رو تو یکی از کشور های همجوار ببینید
   ریسکش از اومدن به ایران کمتره