21 کاری که می توانید در باکو آذربایجان انجام دهید

باکو آذربایجان یکی از بهترین پایتخت‌های جهان است که می‌توانید سفری مقرون‌به‌صرفه به آن داشته باشید. البته که ممکن است سفر به باکو برایتان به اندازه‌ی سفر به پاریس، رم یا دوبی هیجان‌انگیز نباشد، ولی شهرت کمترش به معنی آن نیست که نمی‌توانید تجربه‌های هیجان‌انگیز و جذابی در این شهر داشته باشید.

این شهر شگفت‌انگیز پیشنهادات تفریحی و سیاحتی بسیار زیادی برای شما خواهد داشت، علاوه ‌بر ‌آن موقعیت جغرافیایی باکو که شرق را به غرب متصل می‌کند به تنهایی می‌تواند عامل جذابیت این شهر باشد. درادامه سعی می‌کنیم راهنمای مناسبی در دست شما قرار دهیم تا اگر خواستید به این شهر زیبا سفر کنید، بتوانید بیشترین لذت و استفاده را از جاهای دیدنی باکو ببرید.

کارهایی که می توانید در باکو انجام دهید

سفر به باکو

سلام به مسافران بی‌باک و ماجراجو! اگر در حال مطالع این مقاله هستید یعنی حداقل برای اندکی هم که شده، کشور زیبای آذربایجان توجه شما را به خودش جلب کرده است. اگر چنین است، به سلیقه شما تبریک می‌گوییم. حتما انسان کنجکاو و جالبی هستید.

شهر باکو یا در مقایسی وسیع‌تر، کشور آذربایجان یک مقصد گردشگری کمتر شناخته شده است. و همین موضوع باعث می‌شود تا فضای بکر گردشگری آن توجه خیلی از جهانگردان و مسافران را به خود جلب کند. با‌ این ‌وجود، جمهوری آذربایجان در تلاش است تا رفته‌رفته توجه مسافران بیشتری را به خود جلب کند.

در سال 2018 سخت گیری‌های قانون ویزا در آذربایجان بسیار کمتر شد، به طوری که امروزه ساکنین بسیاری از کشورها می‌توانند به سادگی برای گرفتن یک ویزای آنلاین اقدام کنند. آن هم بدون کمترین درگیری و با‌پرداخت مبلغی اندک! با این روش مسافران از شر صف‌های طولانی جلو سفارت‌خانه‌ها راحت شده‌اند.

اما جدای از سختی یا راحتی رفتن به آذربایجان، واقعا چرا باید به این کشور سفر کرد؟ چه کارهایی می‌توان در باکو انجام داد که یک مسافر مجاب شود تا به آن سفر کند؟! خب راستش، خیلی کارها!

در ادامه با ما همراه باشید تا با جذابیت‌های بی‌بدیل سفر به باکو آشنا شوید.

 

  1. تور رایگان پیاده روی

تور پیاده روی باکو

مثل خیلی از شهرهای دیگر، تورهای پیاده‌روی رایگان، راهی فوق‌العاده برای آشنا شدن با شهر است. این تورها همچنین به شما کمک خواهند کرد تا بفهمید که وقتی در باکو هستید، انجام دادن چه کارهایی ارزش وقتی که صرفشان ‌می‌کنید، را دارد. توصیه ما به شما این است که به راهنمای تورتان اعتماد کنید تا شما را یک ‌دور در شهر بچرخاند و بقیه سفرتان را برایتان آسان‌تر کند.

 

  1. موزه کتاب های مینیاتوری

باکو

این یک اتفاق غیرمنتظره است. چیزی هم نیست که هرجای دیگری از دنیا بتوانید به راحتیِ اینجا آن را پیدا کنید. رفتن به این موزه نه ‌تنها یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید در باکو انجام دهید، بلکه این موزه تنها موزه اختصاصی کتابهای مینیاتوری در سراسر جهان هم هست! این را فقط ما نمی‌گوییم، این ادعا اعتبار خودش را از ثبت شدن در کتاب رسمی رکوردهای گینس می‌گیرد. بیشتر از 6000 کتاب به زبان‌های مختلف در این موزه جای گرفته‌اند. همچنین می‌توانید سه ‌تا از کوچکترین کتاب‌های دنیا در اندازه  2 میلیمتر در 2 میلیمتر را هم در این موزه ببینید. اگر این اندازه به نظرتان خیلی کوچک می‌آید، حق دارید، چون به یک ذره‌بین حرفه‌ای برای دیدن آنها احتیاج خواهید داشت!

رفتن به این موزه در باکو یکی از تجارب منحصر‌به‌فرد و خارق‌العاده برای شما خواهد بود.

آدرس موزه کتاب های مینیاتوری باکو در گوگل مپ

3. برج مایدن

برج مایدن باکو

برج مایدن باکو هزاران قصه از کاربرد و تاریخش برای شما تعریف می‌کند. پایه‌های این برج در اسطوره‌ها و افسانه‌ها گذاشته شده‌اند. هرچه که هست، به نظر می‌رسد این برج در قرن 12 میلادی ساخته شده است. برج مایدن که بخش مهمی از تاریخ آذربایجان را به دوش می‌کشد یکی از جالب‌ترین جاهای دیدنی باکو محسوب می شود. این برج حالا مدتی هست که تحت حمایت یونسکو قرار گرفته است.

آدرس برج مایدن باکو در گوگل مپ

4. مأمن اندیشه در باغ فرماندار (باغ فیلارمونیک)

سفر به باکو

این باغ شگفت‌انگیز در بیرون از دیوارهای شهر باکوی قدیم جای گرفته و بهترین مکان برای آرام نشستن و تماشای گذران جهان است. در این باغ پیرمردهای زیادی را خواهید دید که از بازتاب سکوت در کنج خلوت خود لذت می‌برند. این باغ زیبا مأمن عشاق ترک‌تبار هم هست و همچنین یکی از معروف‌ترین مکان‌ها برای گرفتن عکس‌های عروسی به حساب می‌آید، این خبر شاید اندکی تصور شما را در مورد زیبایی آن روشن‌تر کند.

آدرس باغ فرماندار باکو در گوگل مپ

5. کاخ شیروان‌ شاه

کاخ شیروان شاه باکو

کاخ شیروان ‌شاه باکو، ساخته شده در قرن 15 میلادی، هم یکی دیگر بناهای تاریخی آذربایجان است که تحت حمایت یونسکو قرار گرفته است. این کاخ شامل یک بنای اصلی کاخ، طاق‌های خاکسپاری، مسجد و مقبره است. اگر به آذربایجان سفر کردید حتما توصیه می‌کنیم یک ساعتی را در محوطه‌ این قصر قدم بزنید و از نمایشگاه‌های کوچک داخل آن دیدن کنید.

آدرس کاخ شیروان شاه باکو در گوگل مپ

6. در باکو به ونیز بروید!

ونیز باکو

باکو سهم خود از اروپا را با درست کردن یک ونیزکوچک گرفته است. مجموعه‌ای کوچک ازکانال‌ها که در نزدیکی تفرجگاه‌های دریای خزر قرار دارند، جایی که می‌توانید یک گوندولا (قایق تفریحی) کرایه کرده و در کانال حرکت کنید. هرچند آنقدرها هم شبیه ونیز نیست، اما چیز دیگری است که می‌توانید آن را ببینید و از آن لذت ببرید. این مکان های دیدنی باکو است که حتما شما را راضی می‌کند.

آدرس ونیز باکو در گوگل مپ

7. موزه فرش

موزه فرش باکو

اگر در باکو ساختمانی دیدید که شبیه فرش علاءالدین است، آنجا حتماً موزه فرش است! در این موزه بزرگترین کلکسیون آذربایجان از فرش‌های سراسر جهان را خواهید دید. وقتی در این موزه هستید، می‌توانید در مورد تکنیک‌های مختلف فرش‌بافی اطلاعات خوبی کسب کنید و فرش‌های زیبا و خیره کننده‌ای ببینید. تکنیک‌های فرش‌بافی آذربایجان هم توسط یونسکو به عنوان ” شاهکاری از میراث نامشهود” به ثبت رسیده است.

آدرس موزه فرش باکو در گوگل مپ

8. دیدن شهر قدیمی

شهر قدیمی باکو

در داخل دیوار شهر، می‌توانید به راحتی در کوچه‌های سنگفرش و پر‌پیچ‌ و‌خم شهر قدیمی قدم بزنید. ساختار پر‌پیچ وخم شهر قدیمی برای تقویت عناصر دفاعی در دوران گذشته بوده است. این پیچ‌درپیچی معبرها بسیار برای مهاجمین گیج کننده بوده و کار دفاع از شهر را برای ساکنین بسیار راحت‌تر می‌کرده است. چراکه خودشان تمام پیچ و شکن‌ها را می‌شناختند. همین مسئله باعث شده ماشین‌های در حال تردد شتاب سرعتشان را کم کنند و رانندگی ایمن‌تری داشته باشند. مخصوصا که سنگفرش خیابان هم اجازه‌ سرعت بالا را به راننده نمی‌دهد. شهر قدیمی از جمله جذاب‌ترین جاذبه های توریستی باکو است.

آدرس شهر قدیمی باکو در گوگل مپ

9.     برج های شعله باکو

برج های شعله باکو

اگر چند ‌روزی در آذربایجان مانده باشید غیرممکن است که برج‌های شعله را ندیده باشید. این برج‌ها به خاطر اینکه روی تپه‌ باکو ساخته شده‌اند، به نظر بلندتراز آنچه که هستند می‌آیند. جاهای زیادی در باکو نیستند که نتوانید از آنجا این برج‌های باابهت را ببینید. این برج‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که نماد درهم‌تنیدگی فرهنگ آذربایجان با آتش باشند. یکی از برج‌های شعله مأمن مسافران گردشگر، و هتلی به نام فرمانت است. منظره‌ای که طبقات بالای این برج رو به شهر قدیمی و تمام این سرزمین دارند شگفت‌انگیز است.

برای کشف یک منظره‌ فوق‌العاده، سرتان را به سمت شهر قدیمی بچرخانید تا بتوانید تقابل جدید و قدیم و درکنارهم، در بافت شهر باکو ببینید.

آدرس برج های شعله باکو در گوگل مپ

10. غروب پارک هایلند باکو

پارک هایلند باکو

پارک هایلند در بالادست باکو، و رو‌به‌روی یکی از برج‌های شعله جا‌ خوش کرده است. در حالی که این پارک پر از بناهای تاریخی، فضاهای باز و میدان‌هاست، نقطه‌ای فوق‌العاده برای تماشا کردن خورشید در حال غروب باکو است. با منظره‌ای که رو به دریای خزر، شهر قدیمی و برج‌های شعله دارد، می‌توانید به راحتی به پشتتان تکیه بدهید و از یک غروب دل‌انگیز لذت ببرید.

آدرس هایلند پارک باکو در گوگل مپ

11. نمایش‌های شبانه برج‌های شعله را از دست ندهید

باکو

اگر برای تماشا کردن غروب خورشید به پارک هایلند رفته‌اید، شاید بهتر باشد کمی بیشتر در آنجا بمانید. در اوایل شب برج‌های شعله به یک نمایش از انواع الگوها و افکت‌های نوری زیبا تبدیل می‌شود.

از بازی نور و تکان دادن پرچم آذربایجان تا شعله‌های آبی درخشان، یک نمایش تماشایی و زیبا پیش روی شما اجرا می‌شود. این منظره را از هر زاویه‌ای که ایستاده‌اید تماشا کنید و لذت ببرید. این اجرا نورانی حدودا 10 دقیقه به طول می‌انجامد.

نکته  در هنگام نمایش سعی نکنید به برج‌ها نزدیک شوید، تماشای این نمایش از دور بسیار زیباتر است.

12. سوار تله‌کابین شوید

تله کابین باکو

بالا رفتن ازتپه‌ای که پارک هایلند روی آن است کار تقریبا دشواری است. مگر اینکه دوست داشته باشید یک ورزش هوازی سنگین را تجربه کنید. در عوضِ این کار می‌توانید تنها با پرداخت 1 منات (واحد پول آذربایجان) سوار تله‌کابین بشوید. تله‌کابین شما را از نزدیکی موزه ‌فرش سوار می‌کند، از شیب تند تپه می‌گذراند و پایین پارک هایلند پیاده می‌کند.

13. میدان آبشار

باکو

این میدان میزبان برند‌های بین‌المللی مختلف و رستوران‌های رنگارنگ است. اگر قصد خرید کردن دارید، میدان آبشار همان‌جایی است که باید به آن بروید. این محله پر از مجسمه‌های گوناگون، خیابان‌های سنگفرش و فضاهای سبز است. اما بیش از هرچیز مکانی ایده‌آل برای خریداران به حساب می‌آید. فضای جذاب و متنوع مغازه ها، میدان آبشار را به یکی از بهترین جاهای دیدنی باکو مبدل کرده است.

آدرس میدان آبشار باکو در گوگل مپ

14. بلوار باکو

بلوار باکو

در حالی که نصف باکو رو به دریای خزر است، قدم زدن در تفرجگاه عریضی که بلوار باکو نام دارد هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد. در این بلوار عریض خانواده‌هایی را می‌بینید که برای هواخوری آمده‌اند، پیرمردانی‌ که با هم شطرنج بازی می‌کنند و کودکانی که دور‌و‌اطراف می‌دوند و بازی می‌کنند. این بلوار در موزه‌‌فرش به اتمام می‌رسد و منظره‌ای چشم نواز از برج‌های شعله دارد.

آدرس بلوار باکو در گوگل مپ

15. به دیدن موزه حیدر‌علی‌اف بروید

موزه حیدر علی اف باکو

وقتی دارید از فرودگاه باکو وارد شهر می‌شوید، از کناراین ساختمان عبور خواهید کرد. به شما قول می‌دهیم وقتی از کنارش می‌گذرید سرتان را می چرخانید و به آن زل می‌زنید، به‌طوری که دیگر نمی‌توانید سرتان را برگردانید. واژه یگانه و تک برای توصیف تفاوت و چشم‌نوازی این ساختمان کافی نیست. هرچند که واقعا بی همتا و منحصر‌به‌فرد است، درست مانند ترکیبی آب شده و وارفته از کاشی‌های سفید. اگر دور ساختمان قدم بزنید، هر‌بار با صورت و چهره جدیدی از آن رو‌به‌رو می‌شوید. در بعضی از بخش‌ها حتی متوجه می‌شوید که ناخواسته دارید روی ساختمان قدم بر‌می‌دارید!

این سازه تاثیرگذار میزبان موزه‌ای با نمایشگاه‌های گردان است. همانقدر که نمای بیرون آن تحسین‌برانگیز است، مطمئن باشید که آنچه در داخل آن هم می‌بینید تحسین شما را با خود به همراه خواهد داشت.

آدرس موزه حیدر علی اف باکو در گوگل مپ

16. به معبد آتشگاه باکو بروید

آتشگاه باکو

دین زرتشتی در گذشته دین اصلی و غالب آذربایجان بود، و این معبد نمادی از آن دوران است. همانگونه که گفتیم، آتش نقش مهمی در تاریخ آذربایجان ایفا کرده است. این معبد یکی از جالبترین جاذبه‌‌های گردشگری آذربایجان به شمار می‌رود. معبد آتشگاه با جزئیات نشان می‌دهد که زرتشتیان آذربایجان، در گذشته دور چگونه آتش را ستایش می‌کردند و این عنصر جادویی چه نقش مهمی در آیینشان داشته است. شعله‌های هنوز سوزان این معبد شما را حتی در روزهای سرد زمستانی هم گرم می‌کنند.

معبد آتشگاه در فاصله 30 کیلومتری باکو قرار گرفته است.

آدرس معبد آتشگاه باکو در گوگل مپ

17. از کوه آتش یا یانارداغ باکو دیدن کنید

کوه آتش باکو

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری باکو که در دسته جاذبه‌های منحصر‌به‌فرد جای می‌گیرد، کوه آتش است که در فاصله 30 دقیقه‌ای با باکو قرار گرفته است. وقتی در حال عبور از این منطقه هستید چاه‌های نفت و گاز بی پایانی را خواهید دید. آذربایجان ذخایر قابل توجهی از نفت و گاز دارد. خیلی‌ها اعتقاد دارند که همین منابع سرشار نفت و گاز دلیل اصلی موفقیت اقتصادی آذربایجان به شمار می‌روند.

پیدا شدن این منابع هم به نوبه  خود داستان جالبی دارد. در دهه 60 میلادی، کشاورزی سیگارش را روی زمین انداخت و باعث شد تا زمین کل آن منطقه آتش بگیرد! به خاطر همین رویداد بود که مسئولین متوجه وجود منابع گازی فراوان در این ناحیه شدند. امروزه این چاه‌های نفت و گاز شبانه روز، در برف و باران می سوزند و شعله‌ورند.

شما می‌توانید با یک سفر چهار‌ساعته هم کوه آتش یانارداغ و هم معبد آتشگاه را ببینید. تازه در این بین می‌توانید از بازارهای محلی هم دیدن کنید.

آدرس کوه آتش باکو در گوگل مپ

18. سری به مسجد محمد بزنید

مسجد محمد باکو

مسجد محمد که در شهر قدیمی واقع شده، کهن ترین مسجد آذربایجان است که هنوز هم سالم مانده است. تاریخ ساخت این مسجد به سال 1078 میلادی برمی‌گردد. مسجد محمد همچنین بخشی از شهر است که تحت حمایت یونسکو قرار گرفته است. جالب است بدانید که مناره این مسجد در سال 1723 آسیب دید. دیدن اثر این تخریب روی مناره آسان است. مسجد محمد یکی از شگفت‌انگیزترین مکان‌های دیدنی باکو است.

آدرس مسجد محمد باکو در گوگل مپ

19. برج تلویزیون باکو

برج تلویزیون باکو

برج تلویزیون خیلی شبیه برج‌هایی است که نمونه هایش را در اروپا شرقی زیاد می‌توانید ببینید. اما ارتفاعش به قدری است که به شما اجازه می‌دهد یک منظره فوق‌العاده از باکو را تجربه و تماشا کنید. البته رستورانی هم در طبقه آخر برج وجود دارد که برای استفاده از آن باید از قبل رزرو داشته باشید.

آدرس برج تلویزیون باکو در گوگل مپ

 

20. حتما دلمه باکو را امتحان کنید

غذای باکو

تا‌به‌حال 19 دلیل برای سفر کردن به باکو را به شما معرفی کردیم، و دیگر وقتش رسیده که کمی هم در مورد غذاهای باکو با شما صحبت کنیم. امتحان کردن غذاهای محلی باکو که بسیار لذیذ و خوشمزه هستند، یکی دیگر از کارهایی است که می‌توانید در این شهر انجام دهید. غذاهای آذربایجان در فرهنگش غوطه می‌خورند و طعم خاص خودشان را دارند. اگرچه ممکن است دلمه را در کشورهای دیگری هم خورده باشید، اما دلمه باکو غذایی است که آذری‌ها به آن افتخار می‌کنند! این دلمه‌های بادمجانی بسیار لذیذ و خوش‌طعم هستند.

هرچند هریک از رستوران‌های آذربایجان دلمه مخصوص به خود را دارد، اما ما به شما توصیه می‌کنیم که برای چشیدن طعم بهترین دلمه به میدان آبشار و یکی از رستوران‌های “فیروزه” یا “رستوران دلمه” بروید.

آدرس رستوران فیروزه باکو در گوگل مپ

21. مسابقات بزرگ فرمول یک را از دست ندهید

فرمول 1 باکو

شهر باکو افتخار دارد تا هرساله میزبانی مسابقات بزرگ فرمول یک را برعهده داشته باشد. و این رویداد به تنهایی یکی از مهم‌ترین جاذبه‌ های گردشگری آذربایجان و باکو به حساب می‌آید. در باکو می‌توانید بنرها، بیلبوردها و پوسترهای زیادی را روی دیوارهای شهر ببینید که خبر فرارسیدن این مسابقات را نوید می‌دهند. مسابقات فرمول یک واقعا رویدادی بزرگ است.

اگر قصد سفر به باکو را دارید چرا نباید به تماشای این مسابقات اتوموبیل‌رانی بین‌المللی فوق‌العاده جذاب بروید؟ مسابقات فرمول یک سال 2019 در ماه آوریل برگزار شد. و در سال آینده هم در همین ماه برگزار خواهد شد. پس از همین حالا برنامه‌هایتان برای سفر به باکو در آوریل 2020 هماهنگ کنید.

آذربایجان، تجربه‌ای جدید و فراموش‌نشدنی

کشور آذربایجان و شهر باکو مقصدی ایده‌آل برای مسافرت‌های خارجی شما است. چون علاوه بر جذابیت‌های گردشگری، سواحل باکو و مکان‌های دیدنی، این شهر مقصدی بسیار ارزان‌قیمت هم هست. همچنین نزدیکی آذربایجان به ایران و آسانی دسترسی به آن، چه از طریق هوایی و چه از طریق هوایی، این کشور را به گزینه‌ای مطلوب جهت مسافرت های بین المللی شما تبدیل می‌کند. درحالی که این روزها همه برای سفرهای خارجیشان کشورهایی مثل ترکیه یا گرجستان را انتخاب می‌کنند، شما می توانید با سفر به باکو تجربه‌ای متفاوت و تکرارنشدنی را برای خود رقم بزنید.

منبع: Our Passion For Travel

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.