فرودگاه باکو؛ شروع سفری دلپذیر به آذربایجان

آذربایجان زیبا با طبیعتی سرسبز و آب و هوایی دلپذیر، یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در میان ایرانیان است. کشور آذربایجان، سرزمینی کوچک اما سرشار از جذابیت است. بی‌شک دیدنی ها و سواحل باکو، خاطره‌ای شیرین در ذهن شما باقی می‌گذارند. اگر سفر زمینی به باکو، انتخاب شماست، هزینه‌های سفرتان کمتر خواهد شد. اما اگر برای رفاه بیشتر سفر هوایی مد نظرتان است، بیایید فرودگاه باکو را با هم بشناسیم.

فرودگاه باکو یا فرودگاه بین‌المللی حید علی اف، یکی از پنج فرودگاه برتر کشور آذربایجان است. گفته می‌شود این فرودگاه سالانه میزبان 3 میلیون نفر است. اگرچه فرودگاه باکو در مقایسه با فرودگاه هایی نظیر آتاتورک یا فرودگاه جدید استانبول، ظرفیت کمتری دارد، اما انتظار می‌رود تعداد مسافران این فرودگاه روند افزایشی داشته باشد.

طراحی داخلی و معماری فرودگاه باکو توسط یک شرکت ترکیه‌ای انجام شده است. استفاده از چوب در بخش‌های مختلف فرودگاه از ویژگی‌های این طراحی جذاب است. ضمنا شکلی شبیه به کلاه مردان اروپایی را در این فرودگاه زیاد می‌بینید.


جستجو و خرید بلیط هواپیما باکو در علی بابا


فرودگاه باکو در کجا واقع شده است؟

آدرس فرودگاه باکو

فرودگاه بین المللی باکو، در شمال شرق این شهر واقع شده است. از این فرودگاه تا مرکز شهر را با ماشین می‌توان در زمانی حدود 30 دقیقه طی کنید. بنابراین در سفر به باکو، باید حداقل نیم ساعت زمان بگذارید تا از فرودگاه به هتل محل اقامتتان برسید.

آدرس فرودگاه باکو در گوگل مپ:

دسترسی از فرودگاه باکو به مرکز شهر چگونه است؟

برای اینکه از فرودگاه باکو به مرکز شهر بروید، از وسایل نقلیه متفاوتی می‌توانید استفاده کنید. برای این مسیر تاکسی، مترو، اتوبوس و مینی ‌بوس در دسترس است.

اتوبوس فرودگاه باکو

اتوبوس فرودگاه باکو

شما برای ترک فرودگاه و رسیدن به نقاط مختلف شهر، می‌توانید از اتوبوس استفاده کنید. اتوبوس های فرودگاه باکو، با عنوان آئرو اکسپرس (Aero Express) شناخته می‌شوند. این اتوبوس‌ها هر نیم ساعت فرودگاه را ترک می‌کنند. البته این زمان نسبی است و با توجه به وضعیت ترافیک و شرایط آب و هوایی ممکن است کمی تغییر داشته باشد. اتوبوس های فرودگاه باکو، از شما پول نقد قبول نمی‌کنند. برای پرداخت هزینه باید از قبل باکو کارت خریده باشد. باکو کارت را می‌توانید از کیوسکی که بیرون ترمینال 1 فرودگاه واقع شده، خریداری کنید.

مترو فرودگاه باکو

ایستگاه مترو نیز در نزدیکی فرودگاه باکو وجود دارد. شما می‌توانید با مترو نیز به مرکز باکو برسید. مترو باکو از ساعت 6 صبح حرکت می‌کند. از ایستگاه چهارم تا ششم مترو است که کم کم به شهر می‌رسید.

[irp posts=”11782″ name=”اولین بارتان است که فرودگاه می‌روید؟ همه چیز را از قبل بدانید”]

مینی‌ بوس فرودگاه باکو

مینی بوس وسیله نقلیه دیگری است که در فرودگاه باکو، برای انتقال مسافران به مرکز شهر درنظر گرفته شده است. مینی بوس های فرودگاه که با عدد 116 شناخته می‌شوند، هر نیم ساعت یک بار فرودگاه را ترک می‌کنند.

تاکسی فرودگاه باکو

تاکسی های فرودگاه باکو

اگر می‌خواهید راحت‌تر باشید، می‌توانید برای رفتن به مرکز شهر از فرودگاه باکو، تاکسی بگیرید. ایستگاه تاکسی در محوطه بیرون از ترمینال 1 فرودگاه باکو واقع شده است. از آنجایی که هزینه جابه‌جایی با تاکسی زیاد است، بهتر است از سایر وسایل حمل و نقل عمومی برای رسیدن به مرکز شهر بهره ببرید.

پارکینگ فرودگاه باکو

در صورتی که مسافران، ماشین داشته باشند، می‌توانند ماشین خود را در پارکینگ فرودگاه باکو پارک کنند. این پارکینگ در حال حاضر ظرفیت 600 ماشین را دارد.

امکانات فرودگاه باکو

ترمینال های فرودگاه باکو

فرودگاه باکو 2 ترمینال دارد. در این ترمینال ها، امکانات رفاهی و خدماتی مناسبی برای آسایش مسافران در نظر گرفته شده است. در ادامه به این خدمات اشاره می‌شود:

خدمات به مسافران با نیازهای خاص

طراحی داخلی فرودگاه باکو یا همان فرودگاه بین‌المللی حید علی اف به گونه‌ای است که مانعی بر سر راه افراد معلول، وجود ندارد. ضمنا این خدمات هم به این گروه ارائه می‌شود:

  • حمل و نقل افرادی که مشکلات حرکتی دارند
  • فراهم آوردن ویلچر برای جابه‌جایی این دسته از مسافران در ترمینال و تا پای پرواز
  • رساندن مسافر با بالابرهای مخصوص تا داخل هواپیما.

علاوه بر این اگر نیاز به آماده‌سازی خاصی پیش از پرواز دارید، 8 ساعت قبل از زمان پرواز، این موضوع را به فرودگاه اطلاع دهید.

[irp posts=”11526″ name=”بهترین جاهای دیدنی باکو در آذربایجان”]

خدمات کودک

کودک فرودگاه باکو

برای کودکان هم امکانات مناسبی در فرودگاه بین المللی باکو در نظر گرفته شده است. از جمله این امکانات می‌توان به اتاق کودک اشاره کرد. این اتاق با وسایل مورد نیاز نوزادان تجهیز شده است. آب گرم و سرد، مبل، میز و محل استراحت بزرگسال از جمله وسایل این اتاق است.

زمین بازی کودکان نیز در طبقه سوم ترمینال 1 فرودگاه وجود دارد. تنها مسافرانی که مرحله نشان دادن پاسپورت را پشت سر گذاشته‌اند به این زمین دسترسی دارند. برای استفاده از محل بازی کودکان، یکی از والدین یا یک بزرگسال دیگر، باید کودک را همراهی کند.

از دیگر امکانات موجود در فرودگاه باکو برای کودکان می‌توان به میز تعویض پوشک کودک و صندلی کودک اشاره کرد.

خدمات پزشکی

اگر در فرودگاه باکو، احساس کردید که شرایط جسمی مناسبی ندارید، سری به درمانگاه کوچک و جمع و جور فرودگاه بزنید. این فرودگاه در ترمینال 1، طبقه 3 و کنار رستوران لذت واقع شده است. در این مکان امکانات و تجهیزاتی برای مراقبت‌های اولیه در دسترس است.

امور مالی و بانکی

بانک فرودگاه باکو

در فرودگاه باکو، طیف گسترده‌ای از خدمات بانکی به مسافران ارائه می‌شود. از جمله این خدمات می‌توان به باز کردن حساب‌هایی جدید با پول آذربایجان و ارز خارجی و انتقال پول اشاره کرد.

علاوه بر این در فرودگاه صرافی و دستگاه ATM نیز وجود دارد.

اجاره ماشین

اگر از آن دسته افرادی هستید که دلتان می‌خواهد در سفر مستقل باشید، می‌توانید ماشین اجاره کنید. امکان اجاره ماشین در فرودگاه باکو برای مسافران فراهم شده است. محل استقرار نماینده کمپانی‌های اجاره خودرو، سالن خروجی ترمینال 1 فرودگاه باکو است.

اسپا و زیبایی

سالن زیبایی فرودگاه باکو

اگر از پرواز خسته‌اید و نیاز به استراحت دارید، یا می‌خواهید پیش از پرواز به آرامش برسید، ماساژی دلپذیر در انتظار شماست. در سالن اسپا، پرسنل حرفه‌ای با انواع ماساژهای آرام‌بخش، خستگی را از جسم و جانتان می‌گیرند.

لانژ

شاید در میان اصطلاحات فرودگاهی، اصطلاح لانژ را شنیده باشید. اما لانژ دقیقا چیست؟ لانژ به معنای محل استراحت است. در بسیاری از فرودگاه های جهان لانژ برای استراحت مسافران وجود دارد. البته لانژ فرودگاهی عمدتا در اختیار مسافران کلاس‌های بالای پروازی استفاده می‌شود. مسافران پروازهای بیزینس و فرست کلاس می‌توانند زمان انتظار خود پیش از پرواز را در این محل سپری کنند.

فرودگاه باکو، چندین لانژ دارد. لانژ (AZAL) مخصوص پروازهای بیزینس کلاس هواپیمایی آذربایجان است. دیگر لانژ این فرودگاه یعنی لانژ بیزینس کلاس را سایر ایرلاین‌ها مورد استفاده قرار می‌دهند. دیگر لانژهای فرودگاه باکو، لانژ سلام، لانژ آبشِرون و باکو کلاب هستند.

اینترنت رایگان

فرودگاه باکو هم مثل بسیاری از فرودگاه های جهان، مجهز به اینترنت وای‌فای است. شما در زمان انتظارتان می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی سرگرم شوید یا به کارهای عقب‌مانده‌تان برسید.

رستوران و کافه فرودگاه باکو

رستوران فرودگاه بین المللی باکو

زمانی که از پرواز پیاده می‌شوید، ممکن است گرسنه باشید. از سوی دیگر پیش از بازگشت هم احتمالا وقت غذا خوردن نداشته‌اید. در هر صورت نگران نباشید. در فرودگاه باکو تعداد زیادی کافه و رستوران وجود دارد که با غذاهای لذیذ و متنوع از شما پذیرایی می‌کنند. مک‌دونالد، کافه ایلی، اسکای کافه و رستوران لذت از جمله رستوران‌ها و کافه‌های معتبری هستند که در فرودگاه باکو، شما را به یک غذا یا میان‌وعده لذیذ دعوت می‌کنند.

با ورود به فرودگاه باکو، سفر به آذربایجان شما شروع می‌شود. پس از پایان سفر، نیز باز هم به این فرودگاه بازمی‌گردید. امید که در این فاصله، حسابی به شما خوش بگذرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.