پول ترکیه

برای سفر به استانبول، چه پولی با خود ببریم؟

لیر یا دلار، مساله این است!

استانبول یکی از زیباترین و جذاب‌ترین شهرهای جهان است. این کلان‌شهر با بهره‌مندی از موقعیت جغرافیایی ایده‌ئال، آب و هوایی مطلوب و دلپذیر دارد. بسیاری از گردشگران در تمام طول سال به‌خصوص در بهار و تابستان، به این شهر شگفت‌انگیز سفر می‌کنند. در استانبول هر چه می‌خواهید هست؛ مکان‌های تاریخی، مناظر طبیعی، سرگرمی و مکان‌های تفریحی و درنهایت مراکز خرید رنگارنگ. اگر شما هم اهل خرید و پاساژگردی هستید و می‌خواهید از برندهای معروف ترکیه خرید کنید، باید در سفر به استانبول، جیبتان پر از پول باشد. اما برای سفر به استانبول چه پولی باید با خود به‌همراه داشته باشید؟ واحد پول ترکیه چیست؟ و… برای پاسخ به این پرسش‌ها آنچه در ادامه می‌آید را بخوانید.

واحد پول ترکیه

واحد پول ترکیه لیر و معادل ۱۰۰ قروش است. بنابراین در سفر به استانبول باید لیر با خود به‌همراه داشته باشید. در سال‌های گذشته به‌دلیل تورم بالا ۶ صفر از اسکناس‌ها و سکه‌های ترکیه حذف شد. با این اقدام و البته عوامل متعدد دیگر، درحال‌حاضر اقتصاد ترکیه حال و روز مناسب‌تری دارد.

درحال‌حاضر سکه های ترکیه ۱، ۵، ۱۰، ۲۵ و ۵۰ قروشی و ۱ لیری هستند. اسکناس های ترکیه نیز در مبالغ ۵ لیر، ۱۰ لیر، ۲۰ لیر، ۵۰ لیر، ۱۰۰ لیر و ۲۰۰ لیر عرضه می‌شود. بنابراین پول رایج استانبول همین سکه‌ها و اسکناس‌هاست که در سفرتان با بخش عمده‌ای از آن‌ها آشنا خواهید شد.

در سفر به استانبول چه ارزی ببریم؟ دلار یا لیر؟

حال سوال این است که در سفر به استانبول کدام ارز را با خود ببریم؛ دلار یا لیر؟ ازآنجایی‌که دلار یک ارز بین‌المللی است، بهتر است از ایران دلار بخرید. از سوی دیگر اگر تعدادی از دلارهای شما از خریدهای فراوان در امان ماندند، در بازگشت به ایران، راحت‌تر می‌توانید آن‌ها را به ریال تبدیل کنید.

مراکز خرید ارزان استانبولشما می‌توانید در استانبول پول مورد نیاز خود یعنی لیر را از صرافی‌های سطح شهر تهیه کنید. ضمن اینکه در بسیاری از هتل‌ها هم صرافی وجود دارد و می‌توانید در آنجا دلارتان را با لیر مبادله کنید.

ارزش لیر چقدر است؟

ارزش هر لیر ترکیه در بازار تهران (یکم شهریور ۱۴۰۰) حدود ۳۲۰۰ تومان است.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.