مجله گردشگری علی‌بابا

شرایط گرفتن و تمدید پاسپورت + هزینه‌ ها

صفر تا صد تمدید پاسپورت

همان‌طور که خودتان می‌دانید برای ورود به خاک کشور دیگر به پاسپورت نیاز داریم. پاسپورت، در واقع نوعی مجوز برای ورود تبعه یک کشور به کشور دیگر است. برای ورود به بعضی از کشورها علاوه‌بر پاسپورت، داشتن ویزا هم الزامی است. برای اخذ ویزا، برچسب‌های مهرداری در صفحات مخصوص پاسپورت چسبانده می‌شوند.

اگر قصد خروج از کشور داشته باشید احتمالا درباره مراحل دریافت گذرنامه، مدارک لازم برای گرفتن پاسپورت و هزینه‌های آن سوالات زیادی داشته باشید. نگران این جزییات نباشید، فرقی ندارد که قصد مهاجرت داشته باشید یا سفرتان تفریحی یا کاری باشد، در هر صورت به پاسپورت نیاز دارید و ما قرار است در این مقاله از مجله گردشگری علی بابا هر آنچه لازم است درباره نحوه اخذ پاسپورت ایرانی و هزینه‌های آن بدانید به‌طور کامل در اختیار شما قرار خواهیم داد..

تمدید پاسپورت، اقدامی حیاتی برای سفر خارجی

شاید تصور کنید پس از خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل، تنها خرده‌کاری‌هایی مانند بستن چمدان باقی می‌ماند. اما اگر حواستان به تاریخ گذرنامه‌تان نباشد، تمام حساب و کتاب‌هایتان به هم خواهد ریخت.

اگر پاسپورت شما به مدت شش ماه پس از زمان خروج از کشور اعتبار نداشته باشد، سفر خارجی خود را کنسل‌شده بدانید. البته این مورد بیشتر در سفر به کشورهایی پیش می‌آید که نیاز به ویزا ندارند؛ چرا که وقتی برای دریافت ویزا به کنسولگری‌ها مراجعه می‌کنید، اعتبار پاسپورت توسط آن‌ها کنترل می‌شود.

شرایط گرفتن پاسپورت

حالا این سوال پیش می‌آید که برای تمدید گذرنامه چه کار باید کرد و شرایط تمدید پاسپورت چیست؟ برای این کار باید تمام مدارک مورد نیاز را تهیه کنید و به یکی از دفاتر پلیس+ ۱۰ ببرید. با توجه به اینکه دفاتر خدمات الکترونیکی پلیس+۱۰ معمولا شلوغ هستند، بهتر است برای صرفه‌جویی در زمان خود، نزدیک‌ترین دفتر پلیس+۱۰ به محل کار یا منزل را از طریق سایت دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی جستجو و پیدا کنید.

مدارک را به همراه فرم‌هایی که تکمیل کرده‌اید به افسر گذرنامه تحویل دهید. در رابطه با مدت زمان صدور پاسپورت باید به شما بگوییم که معمولا طی دو تا سه روز پاسپورت از طریق پست به دست متقاضی می‌رسد، اما با توجه به تاخیر در روند ارسال یا مشکلات دیگر، این زمان ممکن است نهایتا تا ۱۰ روز طول بکشد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت، تمدید و تعویض گذرنامه یکسان است که در ادامه به شرح کامل آن می‌پردازیم:

مدارک مورد نیاز برای اخذ یا تمدید پاسپورت

مدارک لازم برای گرفتن پاسپورت شامل یک سری موارد مشترک میان بانوان و آقایان(برای کلیه متقاضیان) و یک سری مدارک جداگانه برای هرکدام از این دسته است. بنابراین تهیه موارد مشترک و مدارک اختصاصی مربوط به بانوان و آقایان برای گرفتن پاسپورت ضروری است. توجه داشته باشید که هنگام ارائه مدارک در دفتر پلیس +۱۰، حضور شخص متقاضی (صاحب گذرنامه) در همه گروه‌های سنی الزامی است.

 • اصل شناسنامه و کارت ملی و یا تاییدیه ثبت احوال برای کلیه متقاضیان دریافت پاسپورت
 • ارائه اصل آخرین گذرنامه (در صورتی که هنوز معتبر است.)
 • تصویر بیومتریک که در دفاتر پلیس+۱۰ انجام می‌شود. (موارد مربوط به تصویر بیومتریک در بخش بعدی به‌طور کامل شرح داده شده است.)
 • برای افراد زیر ۱۸ سال، اجازه محضری از سوی پدر و یا قیم قانونی ضروری است.
 • افراد بالای ۱۵ سال ضمن حضور در دفتر، می‌باست شناسنامه عکس‌دار ارائه دهند.
 • افراد زیر ۱۵ سال، برای اخذ پاسپورت باید دفترچه بیمه، گواهی اشتغال به تحصیل و یا گذرنامه عکس‌دار خود را تحویل ماموران صدور دهند.
 • بازنشستگان نظامی که ۵ سال تمام از بازنشستگی آن‌ها نگذشته است، باید از حفاظت یگان خود اجازه کتبی به همراه داشته باشند.
 • بازنشستگان نظامی که ۵ سال تمام از بازنشستگی آن‌ها گذشته می‌گذرد، می‌بایست اصل و کپی کارت کانون بازنشستگان را ارائه دهند. (نیازی به ارائه گواهی از سازمان متبوع نیست.)
 • نظامی‌هایی که هنوز مشغول کار هستند، باید نامه موافقت حفاظت یگان مربوطه را ابتدا به دبیرخانه اداره گذرنامه ارائه و پس از ثبت به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ارائه کنند.
 • برای متولدین خارج از کشور، ارائه مدرک نحوه ورود الزامی است.

اخذ پاسپورت

الزامات تصویر بیومتریک یا عکس پاسپورت

در حال حاضر تمام دفاتر پلیس+۱۰، جهت عکس‌برداری بیومتریک از چهره و اثر انگشت مطابق با استانداردهای پلیس، مجهز شده‌اند. برای اینکه به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتوانید از کیوسک‌های پیشرفته دفاتر استفاده کنید، باید به نکات زیر توجه کنید.

توجه داشته باشید که مدت انقضای تصویر چهره اخذ شده در دفاتر خدمات الکترونیکی سه سال است و در صورت مراجعه پس از سه سال، باید تصویر جدید تهیه کنید.

در صورت مراجعه برای دریافت یک خدمت بیش از یک بار در عرض کم‌تر از سه سال، تصویر چهره قبلی منقضی شده و باید تصویر جدید تهیه شود.

رعایت وضعیت ظاهری استاندارد برابر با اصول اعلام‌شده از طرف نیروی انتظامی جمهوری اسلامی در درگاه خدمات الکترونیک انتظامی که عبارت است از:

شرایط اختصاصی خانم‌ها برای تصویر بیومتریک

 1. حجاب کامل (عدم نمایش تار و ریشه مو)
 2. بدون آرایش غیر متعارف
 3. بدون عینک
 4. استفاده از مقنعه یا روسری بدون طرح و نقش (رنگ آن سفید و سبز تیره یا روشن نباشد)
 5. مشخص بودن گردی کامل صورت شامل گوشه ابروها، گونه‌ها، چانه و پیشانی
 6. عدم استفاده از وسایل تزئینی در چهره (مانند نگین روی بینی و دندان)
 7. در خدمت گذرنامه حجاب کامل برای بانوان بالای ۵ سال الزامی است
 8. در خدمت گذرنامه لباس دختران زیر ۵ سال باید پوشیده و گوش ها کاملاً نمایان باشد

اخذ گذرنامه

شرایط اختصاصی آقایان برای تصویر بیومتریک

 1. بدون آرایش
 2. بدون عینک
 3. بدون کلاه
 4. بدون کروات
 5. بدون گردنبند
 6. بدون وجود نوشته یا برچسب روی لباس
 7. عدم استفاده از لباس سفید و رنگ سبز (تیره یا روشن)
 8. عدم استفاده از لباس های یقه باز و یا کاپشن‌های یقه بلند
 9. نمایان بودن تمام اجزا صورت بخصوص هردو گوش
 10. عدم استفاده از وسایل تزئینی در چهره
 11. عدم استفاده از مدل موی سر غیر متعارف
 12. محاسن باید مطابق عرف جامعه به گونه‌ای که لبها پیدا باشد (ریش پروفسوری جهت کارت پایان خدمت یا معافیت قابل قبول نیست)
 13. لباس روحانیت و عمامه برای روحانیون قابل قبول است.

گم شدن پاسپورت

استثنائات شرایط اخذ چهره برای تصویر بیومتریک

افرادی که شامل موارد زیر می‌شوند نمی‌توانند از کیوسک‌های دفاتر استفاده کنند و می‌بایست در زمان مراجعه به دفاتر، عکسی مطابق با استاندارد‌های ذکر شده را همراه خود داشته باشند.

 1. نوزادان زیر ۳ سال
 2. افراد دارای جراحت از ناحیه سر
 3. شفاجویانی که شیمی درمانی می شوند
 4. افرادی که جراحی زیبایی روی صورت داشته اند و هنوز دوره درمان کامل نشده است.
 5. اقلیت مذهبی با محاسن خاص

مدارک اختصاصی مورد نیاز برای اخذ گذرنامه توسط آقایان

 • ارائه اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت صرفا هوشمند (کارت معافیت‌های قدیمی فاقد اعتبار هستند.) و یا مجوز رسمی از سازمان وظیفه عمومی برای مشمولین

کسانی که برای تعویض کارت پایان خدمت یا معافیت قدیمی به هوشمند اقدام کرده باشند، بعد از گذشت ۲۴ ساعت از درخواست تعویض، می‌توانند با ارائه برگه ثبت درخواست تعویض کارت به افسران گذرنامه مستقر در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی، درخواست صدور یا تعویض گذرنامه دهند.

افراد بالای ۵۰ سال نیازی به همراه داشتن کارت پایان خدمت ندارند.

 • آقایان دانشجو یا دانش‌آموز برای خروج از کشور می‌بایست نامه از محصل تحصیل خود دریافت و به سازمان نظام وظیفه عمومی تحویل دهند.

گرفتن پاسپورت

مدارک اختصاصی مورد نیاز برای اخذ گذرنامه توسط خانم‌ها

 • بانوان متاهل باید اجازه کتبی و محضری از همسر خود به همراه داشته باشند.

بانوان مقیم خارج در صورتی که همسر خارجی داشته باشند، دیگر به اجازه محضری همسر نیازی ندارند، همچنین اقامت با گذرنامه ایرانی قابل قبول است.

بانوانی که همسر خود را از دست داده‌اند، باید اصل گواهی فوت و یا اصل شناسنامه باطل شده همسر خود را نیز به همراه داشته باشند.

خانم‌هایی که از همسر خود جدا شده‌اند، برای اخذ گذرنامه باید اصل طلاق‌نامه خود را تحویل دهند.

اخذ پاسپورت

برای اخذ پاسپورت چقدر باید بپردازیم؟

گذراندن مراحل اداری به منظور اخذ گذرنامه یکی از مراحل دریافت گذرنامه است. کسی که قصد گرفتن پاسپورت با تمدید آن را دارد، باید به دفاتر دفاتر الکترونیکی نیروی انتظامی یا پلیس+۱۰ مراجعه کند. انجام هرکدام از مراحل دریافت گذرنامه در این دفاتر شامل هزینه‌های مختلفی است که طبعا مبلغ آن سالانه دچار تغییر می‌شود. در حال حاضر هزینه پاسپورت در ۱۴۰۰  شامل موارد زیر است:

 1. هزینه صدور گذرنامه: ۳,۸۵۰,۰۰۰ ریال
 2. هزینه عوارض شهرداری: ۶۲,۵۰۰ ریال
 3. خدمات گذرنامه: ۷۳۱,۵۲۰ ریال
 4. هزینه عکاسی و احراز هویت که در کیوسک‌های مستقر در دفاتر به صورت جداگانه انجام می‌شود: ۴۳۰,۰۰۰ ریال

لازم به ذکر است که پرداخت مبالغ نام برده تنها از طریق دستگاه کارتخوان مستقر در پلیس +۱۰ امکان‌پذیر است و واریز از طریق اینترنت، فیش واریزی بانک و یا عابربانک به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

هزینه های پاسپورت

ایران و پاسپورت آن

در ایران نیز، پاسپورت برای خروج از کشور صادر می‌شود. صدور پاسپورت بر اساس ارکان مربوط به قوانین گذرنامه تنها در صورتی امکان‌پذیر است که شخص مربوطه اسنادی برای اثبات هویت ایرانی خود ارائه کند. همان‌طور که می‌دانید خروج از کشور بدون پاسپورت با قانون مغایرت دارد. بنابراین برای تایید و صدور پاسپورت می‌توانید به پلیس گذرنامه مراجعه کنید. این افراد از جانب وزارت امور خارجه برای این کار انتخاب شده‌اند تا امور مربوط به ورود و خروج از کشور را بر عهده بگیرند. طبق اصل ۵ و ۱۴ قانون گذرنامه که در سال ۱۳۵۱ تصویب شد، پاسپورت افراد هنگام ورود و خروج از کشور باید توسط ماموران مربوطه بررسی شود. در ضمن افرادی که پاسپورت نداشته باشند، حق ورود به خاک ایران را ندارند.

چند نوع گذرنامه داریم؟

در حال حاضر مطابق قانون، گذرنامه‌های ایران به سه دسته‌بندی کلی تقسیم‌ می‌شوند که در ادامه به معرفی آن‌های می‌پردازیم:

پاسپورت گردشگری

گذرنامه گردشگری یا توریستی همان گذرنامه عادی است که برای هر فردی از یک کشور صادر می‌شود. این پاسپورت برای سفر، تجارت و تحصیلات خارج از کشور کارایی دارد. پاسپورت گردشگری در خارج از کشور به وسیله ماموران کنسولی وزارت امور خارجی و در داخل کشور توسط ماموران نیروی انتظامی صادر می‌شود.

پاسپورت دیپلماتیک

همانطور که از نام آن پیداست، این نوع گذرنامه به دیپلمات‌ها و مسئولین سیاسی کشورها اختصاص پیدا می‌کند. معمولا قوانین صدور این نوع پاسپورت‌ها با سایر پاسپورت‌ها اندکی تفاوت دارد.

پاسپورت خدمت

پاسپورت خدمت برای کارمندان دولت صادر می‌شود تا به راحتی بتوانند به سفرهای کاری بروند. شرایط گرفتن پاسپورت خدمت هم قوانینی شبیه پاسپورت سیاسی دارد. در قانون ۱۴ گذرنامه آمده که افراد عادی باید گذرنامه‌های خود را از شهربانی کل کشور دریافت کنند. از سوی دیگر نیز کارمندان کنسولی یا سیاسی خارج از کشور باید کارهای مربوطه را انجام دهند.

انواع پاسپورت

چه کسانی شرایط گرفتن پاسپورت را ندارند؟

اخذ گذرنامه به قوانین مربوطه بستگی دارد، اما صدور آن به شرایطی وابسته است. به همین خاطر افرادی که در ادامه می‌گوییم، شرایط گرفتن پاسپورت را ندارند:

 • افرادی که طبق دستور کتبی مسئولین قضایی، اجازه ندارند از ایران خارج شوند.
 • افرادی که سوءپیشینه داشته باشند، اجازه خروج از کشور را ندارند. (افراد ۲ سال پس از زمان سوءپیشینه‌شان می‌توانند پاسپورت بگیرند.)
 • کسانی که خروجشان از کشور بنا بر نظر مسئولین به حکومت آسیب می‌رساند.
 • کسانی که مالیات و مبالغی را به دادگستری و ثبت اسناد بدهکار باشند.

چه کسانی شرایط گرفتن پاسپورت را دارند؟

تمام افرادی که مشکلات فوق را نداشته باشند، می‌توانند با ارائه مدارک لازم برای گرفتن پاسپورت به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنند. علاوه‌براین صدور گذرنامه برای کودکان زیر ۱۸ سال با اجازه ولی کودک مانعی ندارد. افراد مشمول خدمت سربازی نیز تنها در صورت داشتن دستور کتبی از اداره وظیفه عمومی می‌توانند از کشور خارج شوند.

همان طور که پیشتر اشاره شد، خانم‌های متاهل هم برای خروج از کشور به اجازه رسمی و کتبی همسرشان نیاز دارند. البته لازم به ذکر است که افراد در شرایط حاد و بحرانی می‌توانند با تهیه مجوز از دادگستری شهر خود، اقدام به خروج از کشور کنند.

شرایط گرفتن پاسپورت

پاسپورت برای افراد زیر ۱۸ سال

در حال حاضر برای تمام شهروندان و بدون هیچ‌گونه محدودیت سنی، پاسپورت مستقل صادر می‌شود اما گرفتن پاسپورت برای افراد زیر ۱۸ سال با اجازه کتبی ولی امکان‌پذیر است.

پاسپورت چقدر اعتبار دارد؟

تمام مدارکی که نشان‌دهنده هویت ما باشد یک تاریخ انقضا دارد. پاسپورت نیز از این قاعده مستثنی نیست. طبق قوانین مربوط به گذرنامه، هر پاسپورت تا ۵ سال معتبر است. پس از اتمام این دوره پنج ساله، فرد باید با توجه به شرایط تمدید پاسپورت و با ارائه مدارک مورد نیاز، گذرنامه خود را تمدید کند. با اینکه می‌توانید با پاسپورت خود به کشورهای بی‌شماری سفر کنید؛ اما در صورت عدم اجازه ورود به برخی از کشورها از طرف دولت، سفر شما امکان پذیر نخواهد بود.

اگر پاسپورت خود را گم کردیم چه کنیم؟

چنانچه پاسپورت خود را گم کردید یا دفترچه پاسپورتتان به هر علتی مخدوش شد باید از پلیس+۱۰ کمک بگیرید. اگر در تهران ساکن باشید، ابتدا باید گزارش مفقودی پاسپورت خود را به اداره گذرنامه تهران واقع در خیابان مطهری، خیابان کوه نور، ارائه دهید، در صورتی که ساکن سایر استان‌ها هستید، باید گزارش مفقودی را به اداره گذرنامه استان خود اعلام کنید.

تبصره: اگر اعتبار گذرنامه شما به اتمام رشده و مفقود یا مخدوش شده است، احتیاجی به اعلام مفقودی نخواهید داشت و فقط کافی است به دفاتر مراجعه کنید، بعد از اعلام مفقودی هم، باید همان روند گرفتن گذرنامه را برای صدور مجدد طی کنید.

گرفتن پاسپورت

شرایط گرفتن پاسپورت برای مشمولان خدمت وظیفه عمومی

قوانین و شرایط گرفتن پاسپورت برای افرادی که مشمول خدمت وظیفه عمومی هستند، نسبت به افرادی که کارت پایان خدمت دارند کمی متفاوت‌تر است. بنابر قوانین، مردانی که به سن قانونی رسیده باشند مشمول خدمت وظیفه خواهند بود. حال ممکن است فرد کارت معافیت از خدمت وظیفه دریافت کند یا مشمول معافیت تحصیلی شود، در غیر این صورت مشمول خدمت خواهند بود.

شرایط کلی مشمولان برای خروج از کشور

 • مشمول فاقد غیبت باشد.
 • دارای معافیت تحصیلی بوده و وضعیت تحصیلی مشخصی داشته باشد.
 • در سنوات اولیه تحصیلی و یا سنوات ارفاقی (دارای مجوز سنوات ارفاقی) باشند.
 • مشمولانی که تحصیل آنان به اتمام رسیده است و در مهلت معرفی یکساله باشند. (فارغ‌التحصیل، انصرا، اخراج و ترک تحصیل منجر به اخراج)
 • برای مراجعت به موقع به کشور وثیقه مورد نیاز را بسپارند.
 • ارائه گواهی اشتغال‌به‌تحصیل برای دانش‌آموزان و درخواست مجوز خروج موقت از کشور برای دانشجویان

فرآیند رسیدگی به درخواست خروج از کشور مشمولین

 1. دانشجویی: از طریق سایت سازمان وظیفه عمومی بخش خدمات الکترونیک به صورت اینترنتی
 2. دانش‌آموزی: ارائه اشتغال به تحصیل به همراه وثیقه سفر مربوطه به وظیفه عمومی محل استقرار دانشگاه یا سکونت مشمول و سپس صدور و ارسال مجوز خروج از کشور توسط سامانه وظیفه عمومی به پلیس گذرنامه ناجا. در نهایت برای صدور گذرنامه یا تمدید آن به اداره گذرنامه ناجا مراجعه شود.

اخذ پاسپورت

مدت زمان سفرهای مطالعاتی برای مشمولان خدمت

افرادی که به منظور تحصیل به خارج از کشور سفر می‌کنند، می‌توانند بر اساس مدرک خود دوره‌ای را در خاک کشور دیگر بمانند. این دوره برای کارشناسی ارشد ۶ ماه و برای دانشجویان مقطع دکتری ۱۲ ماه است. پس از آن نیز می‌توانند به محل وظیفه عمومی خود بازگشته و مبلغ پرداختی خود را دریافت کنند.

این مشمولان می‌توانند برای سفرهای ورزشی، علمی، کاری و… از کشور با شرایطی خاص خارج شوند. یکی از شرایط گرفتن پاسپورت برای این افراد این است که باید متناسب با سفری که در پیش دارند، مبلغی به عنوان وثیقه به بانک پرداخت کنند. این مبلغ که از پیش تعیین شده است، برای سفرهای پژوهشی، تفریحی و زیارتی متفاوت است و معمولا مبلغ وثیقه سفرهای تفریحی از سایر سفرها کم‌تر است.

اخذ گذرنامه

در انتها

تمام قوانین و شرایط گرفتن پاسپورت که در این مقاله گفته شد، همگی مربوط به پاییز ۱۴۰۰ است. پس ممکن است در گذر زمان، برخی از قوانین در این زمینه، دچار تغییرات شود. بنابراین برای گرفتن پاسپورت قبل از هر اقدامی به پلیس +۱۰ مراجعه کنید تا از تمام جزئیات مطلع شوید.

همچنین اگر علاوه بر پاسپورت به ویزا هم نیاز دارید، می‌توانید روی کمک تیم ویزای علی‌بابا حساب کنید. برای دریافت مشاوره کافیست با شماره ۰۲۱۴۳۹۰۰۴۳۹ تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

163 دیدگاه
 1. ندیمی می‌گوید

  سلام تقاضا گذرنامه جهت تمدید انجام دادم آیا قبل از انتظار تحویل به اداره پست میتوانم به اداره گذرنامه مراجعه کنم که قبل از موعد دریافت کنم چون دو هفته دیگه پرواز دارم

  1. علی رضا می‌گوید

   سلام پاسپورت به موقع رسید میخواستم ببینم چند روزه پاس پورت چند روزه اوکی میشه ؟

 2. دالائی می‌گوید

  من ۲هفتس تمدید کردم پاسپورتو هنوز نیومده ؟! برای تمدید مگر چقدر زمان میبره ؟

  1. محمد می‌گوید

   متاسفانه کسی پاسخگو نیست و دفاتر پلیس +۱۰ میگن مشکل کاغذ و چاپ دار ن و تا دو ماه طول میکشه تا دستتون برسه !!!

 3. حسام می‌گوید

  سلام.منظور از سوءپیشینه چه جرمهایی هست؟ و دو سال بعد از سوءپیشینه منظورش از تاریخی که حکم صادر شده یا بعد از اتمام حبس حساب میشه؟

 4. محمد شیری می‌گوید

  سلام و دورود بنده بعد از رسیدن به سن ۱۸سال کارت پایان خدمتم رو هم گرفتم شناسنامم عکس دار هستش
  فقط کارت ملی هوشمند مونده که اونم اقدام کردم واسش
  ولی چون خیلی طول میکشه راهی هست که بدون اون یا حد اقل تا زمانی که میاد پاسپورت رو بگیرم؟

 5. علیرضا می‌گوید

  موقع پرداخت وثیقه باید تاریخ ورود و خروج رو دقیق بنویسیم؟؟خوب شاید تاریخ سفر مشخص نباشه یا تغییر کنه؟اگه دیر تر از موعد برگردیم چی؟چطوریه

 6. امیر می‌گوید

  بسیار مفید بود متشکرم

 7. ام گلثوم نوری می‌گوید

  سلام وقت شما بخیر ؛
  چطور میتونم شارژ حساب کاربری خود را واریز به حساب بانکیم کنم؟

 8. بستان می‌گوید

  در جایی خبری دیدم که قراره از پایان تیرماه امسال قیمت صدور و تمدید گذرنامه یک میلیون تومان بشه،آیا این خبر صحت داره؟

  1. محمد می‌گوید

   شک نکن

  2. هادی می‌گوید

   نه موقعی که نزدیک اربعین میشه
   پول بیشتر میگیرن برای اینکه زودتر کار پاسپورتت رو انجام بدن

 9. سارا می‌گوید

  سلام برای دختران بالای ۱۸ سال نیاز به اجازه و رضایت پدر چه برای خروج از کشور چه برای پاسپورت هست؟

  1. شبنم می‌گوید

   برای خانم های متاهلی که جدا نشدند ولی همسرشان نیز با آنها زندگی نمیکند باز اجازه لازم است؟

   1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

    سلام شبنم عزیز 🙂
    چون قانونا همسر دارن، بله.

 10. زهرا می‌گوید

  سلام خسته نباشید ایا می‌توان پاسپورت را در خارج از کشور تمدید کرد؟

 11. مهدی می‌گوید

  سلام خسته نباشید
  امیدوارم سلامت باشید
  بنده ۱۸ سالمه و میخوام برای گرفتن پاسپورت اقدام کنم،کارت ملی ندارم،مشکلی نداره؟

 12. علیرضا می‌گوید

  کارمندان آموزش و پرورش که کارت پایان خدمت ندارن و مدت تعهد ۸ساله خدمت شون تموم نشده،برای سفر خارجی فقط گرفتن نامه اجازه از اداره کافیه یا وثیقه هم باید بذارن؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام علیرضای عزیز 🙂 بله نیاز به وثیقه هم هست. مبلغ وثیقه هم برای سفرهای زیارتی و تفریحی متفاوت است.

 13. صبا می‌گوید

  سلام من متاسفانه متوجه شدم که تاریخ انقضای پاسپورتم تموم شده و هفته بعد پرواز دارم. آیا راهی برای تمدید سریع هست؟

 14. فرزاد می‌گوید

  سلام من الان مشمول غایب هستم برای سفر به کربلا میتوانم بروم

 15. امیر می‌گوید

  سلام من ۱۴ سال و ۵ ماه سنم هست
  میخوام برم کربلا
  برای اینکار باید پدرم در ورقه ای رضایت خودش رو بنویسه یا نه باید بریم پلیس +۱۰ بهمون ورقه رضایت رو بدن پر کنه پدرم بعد اون رو نشون بدم به مامور های مرزی

  و همچنین وقتی میخایم برگردیم به کشور خودمون باید همون نامه رو نشون بدم

 16. مصطفی می‌گوید

  سلام لطفا قیمت رو به روز رسانی کنید من به تازگی گذرنامه تمدید کردم ۳۸۵۰۰۰تومان گرفتن

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام مصطفی عزیز 🙂
   ما هم درباره قیمت همین مبلغ رو نوشتیم.

 17. علیرضا همتی می‌گوید

  ممنون بابت این مطلب مفید . توضیحات برای مشمولان خیلی کامل و مفید بود

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام علیرضای عزیز 🙂
   خوشحالیم که براتون مفید بود.

 18. امیر می‌گوید

  سلام خسته نباشید
  امیدوارم سلامت باشید
  بنده ۱۸ سالمه و میخوام برای گرفتن پاسپورت اقدام کنم،کارت ملی ندارم،مشکلی نداره؟

 19. MarzieEftekhariana@gmil.com می‌گوید

  سلام
  خسته نباشید مطالب بسیار روشن وسریع بیان شد. وکاملا واضح آینده ای روشن وموفق برایتان آرزومندیم

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام مرضیه عزیز 🙂
   خوشحالیم که براتون مفید بوده. پیشنهاد می‌کنیم این مطلب رو با دوستانتون هم به اشتراک بذارین.

 20. بهار می‌گوید

  سلام تاریخ پاس من تموم شده و الان دارم میام ایران میخام از ایران اقدام کنم برا تمدید ولی همسرم بام نمیاد، آیا اجازه ایشون ضروریه در صورتی که مقیم این کشور هستند و منم پاسم ذو قبل از ازدواج با ایشون گرفتم؟

 21. محبوبه می‌گوید

  سلام اگر فردی پاسپورت ایرانیش منقضی شده و خارج از کشور زندگی کنه و بخواد ایران بیاد ، مشکلی پیش میاد یا میتونن بدون مشکل وارد ایران بشن و اینجا تقاضا برای تمدید کنن?

  1. Ali Modiri می‌گوید

   با درود به شما,
   هیچ اشکالی نداره, برو سفارت ایران راحت براتون تمدید میکنند۔ من خودم الان ۳۱ ساله که از طریق سفارت پاسمرو تمدید میکتم سه روزه اماده میشه۔ ۱۰۰ یورو

 22. mj.nasir می‌گوید

  از نظر بنده اشکالی نداره

 23. مسعود مهمدی می‌گوید

  مفید بود ممنون

 24. غلام حضرت سیفی می‌گوید

  سلام من شیراز هستم اتباع هم هستم جلو عید قربان وقت ویزای پاسپورتم تموم میشه آیا پدرم کافیه بره برای تمدید وقت ویزا ولی من نرم چون مریض هستم پام هم شکسته

 25. پگاه می‌گوید

  سلام.همراه با پاسپورت یک برگه که داخلش نوع اجازه خروج نوشته شده بهم دادن.آیا داشتن اون برگه در فرودگاه لازمه؟

  1. Fatimah می‌گوید

   لازم نیست فقط پاسپورت برای خروج از کشور و ویزا به کشور مقصد مورد نیاز هست

 26. پوریا می‌گوید

  ممنون از اطلاع رسانیتون عالی بود

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام پوریا عزیز 🙂
   خوشحالیم که همراهتون هستیم.

 27. سپهر می‌گوید

  با سلام و خسته نباشید
  ببخشید پاسپورت من تقریبا هشت ماهی اعتبار دارد
  میخواستم بدونم میتونم تمدیدش کنم یا خیر
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. Fatimah می‌گوید

   میتونید اقدام کنید و هیچ مشکلی نداره چون عملا پاسپورت شما فقط ۲ ماه وقت داره و زمان زیادی برای استفاده ندارید

 28. مهدی می‌گوید

  با سلام
  گذرنامه با اعتبار کمتر از شش ماه ب چ درد میخوره؟
  چهار سال و شش ماه اعتبار برای گذرنامه خیلی کمه و یعنی یک برنامه ریزی دقیق برای دریافت پول هر چهار سال و شش ماه از ملت مستضعف

 29. Nima می‌گوید

  سلام از کجا میتونم وضعیت صدور پاسپورت رو پیگیری کنم؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂 می‌تونین با اداره گذرنامه صحبت کنین.

 30. Zhrw می‌گوید

  سلا م من ۱۸ سالمه و هنوز کارت ملیم اکی نشده شناسنامه هم متاسفانه عکس دار نیست امکان داره اقدام کنم برای پاسپورت ؟ تا چند ماه اینده هر دو اکی میشه ولی برای پذیرش باید این تایم اقدام کنم و به پاسپورتم نیاز دارم

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂 معافیت تحصیلی دارین؟

 31. امیر حسین می‌گوید

  من پاسورتم اعتبارش به پایان رسیده ولی متاسفانه کارت ملی وشناسنامم مفقود یا دزدیده شدند.آیا برای تمدید پاسپورت میشه فقط پاسپورتم باشه چون اصلا زمان ندارم برای پیگیریه باقی مدارک

 32. ژاله می‌گوید

  قبلاً تمدید گذرنامه میکردن با هزینه کمتر و صدور گذرنامه..حالا بخاطر اینکه پول بیشتری از مردم بگیرن تمدید بی تمدید …هزینه تمدید مانند صدور گذرنامه هست …علی برکت ا…

 33. سید سجاد می‌گوید

  ۱_برای پسر های بالای ۱۸سال هم نوشتید امضای محضری و… که نیار نیست
  ۲_متولید خارج کشور رو یه استثنا بزارید براش اشخاصی که کارت ملی و شناسنامه ایرانی دارند مجوز ورود نمیخوان شخص ایرانیه فقط متولد خارج خواهر من متولد سیدنیه برای تمدید پاسش مجوز ورود تاحالا نخواستن ملیتش ایرانیه با کارت ملی و… تاحالا هم شیش تا پاسپرت گرفتیم براش ۲۵سالشه

 34. حسن شادمانی می‌گوید

  اعتبار ۵ سال برای گذرنامه، بسیار کم است.

  1. قلی می‌گوید

   جدی میگی؟
   چرا ب فکر خودشون نرسیده واقعا…😅

 35. Amir می‌گوید

  اگه پاسپورت خارج از کشور گم کردم چیکار کنم

 36. ابراهیم می‌گوید

  سلام
  کارت ملی جدید که پارسال براش اقدام کردم هنوز نیمده، با همون برگه ای که بصورت کارت ملی موقت دادن میشه اقدام کرد برای پاسپورت؟

  1. احمد می‌گوید

   بله میشه اون کد رهگیری رو برگه هست کفایت میکنه

 37. محمد می‌گوید

  سلام ببخشید من سابقه کیفری داشتم و زندانم رو کشیدم آیا میتوانم پاسپورت بگیرم

 38. سینا می‌گوید

  سلام میسه بگید صفر تا صد ماری که باید انجام بدم چی هست ۱۷سالمه و مدرسه هم میرم

 39. سحر می‌گوید

  سلام خسته نباشید بانوان بالای ۱۸ سال که مجردن نیاز به اجازه و .. ندارن رای پاسپورت؟

 40. امید می‌گوید

  یک مورد مهم که متاسفانه در گذرنامه ایرانی رعایت نمی‌شود.. این است که
  کدملی فقط به زبان فارسی است و به لاتین نوشته نشده که متاسفانه ممکن است در کشورهای دیگر اگر مشکلی پیش بیاید ..نتواند مشکل را حل کند

 41. امیر می‌گوید

  سلام خسته نباشید من میخام برای پاسپورت اقدام کنم و دانشجو هستم چه مدرکی باید ارائه بدم به پلیس +۱۰که پاسپورت من صادر بشه

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂 در مرحله اول باید برین پلیس به‌اضافه ۱۰ و یک کدی به اسم «کد سَخا» بگیرین. بعدش وارد سایت نظام وظیفه بشین و درخواستتون رو ثبت کنین. اونجا تمام مدارک مورد نیاز رو نوشته.

 42. حمید می‌گوید

  برای پاسپورت رفتم پلیس مثبت۱۰ از من اثر انگشت نگرفت الان دیدم تو فرمش نوشته عدم وجود دو دست این برای صدور پاسپورت مشکلی ایجاد نمیکنه ؟فامیلی هم اشتباه نوشته یک او نذاشته من خواستم از طرف خانوادم برایم ویزا ارسال بشه الان فامیلیم اشتباه ثبت شده خود کاربرش گفت فرقی بین ثبت یک او در فامیلی نیست درحالیکه فامیلی خانوادم یک او اضاف رو داره

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂 این مساله براتون مشکل‌ساز میشه.

  2. علی می‌گوید

   سلام ببخشید من سابقه کیفری داشتم و زندانم رو کشیدم آیا میتوانم پاسپورت بگیرم

 43. توحید محمدی می‌گوید

  سلام
  وقت بخیر
  در قسمت مدارک اضافه کنید که برای آقایان کارت پایان خدمت هم نیاز هست چه برای اخذ گذرنامه و یا تعویض آن.

 44. مصطفی می‌گوید

  سلام.
  بنده کارت ملی هوشمند دارم ولی شناسنامه قدیمی دارم. البته شناسنامه کاملا سالم و غیر مخدوشه.
  آیا برای تمدید گذرنامه احتیاجی به تعویض شناسنامه هست؟

  1. فريد می‌گوید

   سلام تاریخ انقضای پاسپورتم ١۴٠١/۶/٣٠
   برای خروج ب مرز زمینی وان میگن ۶ماه باش درست
   😔

 45. m.atef1349@gmail.com می‌گوید

  بسیار عالی و نیاز افرادی چون من.
  ممنون و سپاسگزار از راهنمایی خوب شما.

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   خوشحالیم که براتون مفید بوده 🙂

 46. مامان فاطمه می‌گوید

  سلام
  برای دختر ۵ ماهه باید اول پدرش بره محضر و اجازه بده؟ پلیس +۱۰ انجام نمیشه؟ عکس هم باید جدا بگیریم؟
  یه سوال دیگه اینکه از کرج اقدام کنیم یا تهران روی زمان رسیدن پاسپورت تاثیر داره؟
  با تشکر

 47. بهرام می‌گوید

  سلام
  جسارتا چرا سوال و کامنت های من پاک میشه؟؟؟؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام بهرام عزیز 🙂 کامنت شما در چه مورد بوده؟

   1. بهرام می‌گوید

    سلام
    مرسی واقعا
    در خصوص تمدید پاسپورت و جواب سوال سمیه خانم

 48. بهرام می‌گوید

  سلام و عرض ادب
  پاسپورت من چندین ماه هست که اداره مهاجرت آلمانه جهت صدور ویزا و الان دیگه کمتراز ۶ ماه اعتبار داره و هنوز ویزا صادر نشده. ایا میتونم بدون وجود پاسپورت قبلی ، درخواست پاسپورت جدید با تاریخ اعتبار بدم؟( صرفا جهت صرفه جویی در وقت) یا اینکه بعد از صدور ویزا و اینکه پاسپورت به دستم رسید میتونم برای تمدیدش اقدام کنم؟
  البته به پلیس +۱۰ مراجعه کردم گفتن که اگه پاسپورت جدید برات صادر کنیم از اونجایی که شماره پاسپورت قبلی باطل میشه و ممکنه توی پروسه صدور ویزا باشی به مشکل بخوری! آیا این موضوع صحت داره یا راه حلی داره؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  ممنون از شما

 49. حسام می‌گوید

  سلام وقت بخیر،من برای صوور گذرنامه زیارتی درخواست دادم و از اونجایی که الکترونیک شده صدور مجوز از نظام وظیفه با دانشگاه مربوطه..
  میخاستم ببینم حدودا چقدر طول میکشه این مکاتبه دانشگاه با نظام وظیفه طول میکشه

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام حسام عزیز 🙂
   بهتره از مراکز مربوطه این سوال رو بپرسید و پیگیری کنید.

 50. سمیه می‌گوید

  سلام
  من توی پاسپورتم ویزای تحصیلی دارم و بلیط برگشت به اروپا دارم، پاسپورتم کمتر از ۶ ماه اعتبار داره و‌میخوام تعویضش کنم، تکلیف ویزا و بلیط برگشت که با شماره پاسپورت قبلی ثبت شده چیه؟

  1. بهرام می‌گوید

   سلام
   پاسپورت قبلی شما فقط صفحه اول یاهمون جلدش پانچ میشه و به شما برگردونده میشه ولی همچنان ویزای شما تا تاریخ اعتبار ویزا معتبر خواهد بود. پاسپورت جدید هم به شما داده میشه و شما باید هردو پاسپورت رو همراه داشته باشید تا زمانی که قصد تمدید ویزا داشته باشید. اونوقت دیگه روی پاسپورت جدید، ویزا تمدید میخوره . ویه توصیه : حتما پاسپورتتون رو ایران تمدید کنید به دلیل وجود تراشه الکترونیکی که توی جلدش هست ولی ظاهرا پاسپورتی که غیر از ایران بهتون داده میشه این تراشه رو نداره و ممکنه توی سفرهای حوزه شینگن به مشکل بخورید.
   البته جهت صحت این موضوع بهتره کسایی که بیشتر اطلاع دارند توضیح بدن
   موفق باشید

  2. بهرام می‌گوید

   و یه مورد دیگه شما باید تصویر پاس جدید رو به دفتری که بلیط گرفتید ازش ارسال کنید و بهشون اطلاع بدید

 51. elmira می‌گوید

  سلام وقت بخیر
  من برای دیدن خانواده ام میخواستم برم ایران و از اونجایی که پاسپورتم انقضاش نزدیکه خواستم پاسپورتمم تمیدید کنم اما همسرم نمیتونن با من بیان
  ایا بدون حضور همسرم میتونم پاسپورتم رو تمدید کنم؟

  1. سمیه می‌گوید

   همسرتون میتونند برند سفارت ایران در همون کشوری که هستید و از همونجا اجازه کتبی برای صدور پاسپورت شما صادر میشه که با اون برگه میتونید بیاید ایران و پاسپورتتون رو تمدید کنید. البته اگه زمان داشته باشید از سفارت همون کشوری که هستید هم براتون مجدد صادر میکنند.

 52. مریم می‌گوید

  سلام ما اگر خدا بخواد چند وقت دیگه قرار بریم فرانسه این وسط من پاسپورت ندارم

  مادر و پدرم سال ۹۶ از هم جدا شدن مادرم مهریه اش رو بخشید و من رو گرفت داخل یه برگه از طرف دادگاه هم نوشته الان من میتونم بدون رضایت پدرم پاسپورت بگیرم

  راستی پدر من جایی کار نمیکنه ، نفقه نمی‌ده

  بنظرتون میشه 🦋🧸

 53. ابراهیم ولیپوری می‌گوید

  سلام ازکجابفهمیم که مشکل خروج ازکشورراداریم

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام ابراهیم عزیز 🙂
   سامانه استعلام ممنوع الخروجی رو در گوگل جست‌وجو کنید.

 54. بهرام جابری می‌گوید

  سلام
  برای درخواست ویزای تحصیلی در برخی کشورها باید پاسپورت حداقل ۶ماه بیش از دوره تحصیل اعتبار داشته باشد. فرض بر اینکه پاسپورت من چند ماه کمتر اعتبار دارد. چه باید کرد؟ امکان تمدید پاسپورت وقتی چند سال اعتبار دارد وجود دارد؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂 بهنام عزیز اگه پاسپورت شما کمتر از ۶ ماه اعتبار داره حتما اعتبارش رو تمدید کنین.

 55. هدیه می‌گوید

  سلام وقت بخیر
  اگر یک سال تا پایان انقضای پاسپورتم مونده باشه، میتوانم تمدیدش کنم؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂 بله

 56. حسین می‌گوید

  ۳۱۴۲۵۰۵۹۰۰۱

  1. سیروس می‌گوید

   سلام آیا برای تمدید گذرنامه زنان شوهردار باید مجددا” اجازه نامه محضری همسر را تهیه کرد؟با تشکر

   1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

    سلام 🙂 بله

 57. قربانی می‌گوید

  پسر من قبل از پایان ۱۸ سالگی از کشور خارج شده و قصد امدن ندارد. پاسپورتش رو چگونه میتونیم تمدید اعتبار کنیم. سه سال است که در کشور کانادا اقامت دارند و در مقطع کارشناسی درس میخوانند. دیپلم کانادایی گرفتند.

  1. کایلی می‌گوید

   خوش به حالش. پاس ایرانی میخواد چکار؟ مگه به درد جایی هم میخوره؟
   ولی فکر کنم باید همونجا بره سفارت یا بره ترکیه سفارت ایران تمدید کنه.

   1. maryam می‌گوید

    سلام .اگر کسی بخواد پاسپورت بگیره ولی هنوز کارت ملیش نیومده باشه ا ن برگه که بجای کارت ملی میدن تا کارهای اداره راه بیفته کافی است یا خیر؟

 58. koko می‌گوید

  سلام
  اگر اسم خو را به تازگی عوض کرده و در پاسپورت به اسم قبلی باشد باید پاسپورت را تعویض کرد؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام دوست عزیز 🙂
   بله

 59. جمشید می‌گوید

  کلمه شهربانی اشتباه هست کو دیگه شهربانی ؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂 در اون بخش، از واژه‌بندی قانون اصلی استفاده شده.

 60. بهار می‌گوید

  تو مدارک لازم برای دریافت پاسپورت،کارت واکسن کرونا هم هست ؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   خیر 🙂

 61. سامان شاه حسینی می‌گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید
  پاسپورت من تا ۳ سال دیگر اعتبار دارد ولی برای اینکه میخوام ویزا ۵ ساله کانادا بگیرم آیا میتونم همین الان پاسپورتم تمدید کنم و اینکه چه مدارکی و به کجا باید بروم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. eli می‌گوید

   اگر پاسپورت بیشتر از یکسال اعتبار داشته باشد باید جهت اخذ پاسپورت جدید از اداره گذرنامه نامه دریافت بکنید و به پلیس +۱۰ بدهید.

 62. فرزانه می‌گوید

  با سلام و عرض ادب
  توضیحات کامل و جامع بود.
  متشکرم

 63. mmm می‌گوید

  یعنی با ۳۰۰ هزار تومن میشه پاسپورت گرفت؟

 64. فریدون امیری فرد می‌گوید

  توضیحات بسیار شفاف و مفید بود..

 65. علی می‌گوید

  سلام من پاسپورتمو قبل ۱۸ سالگی گرفتم و الان مشمول هستم و پاسپورتم ۹ ماه تاریخ داره میتونم خارج شم

 66. asieh1373ghasri96@gmail.com می‌گوید

  سلام ببخشید تور برای بزرگسالان خریداری میشه برای کودک زیر۵ سال هم هزینا تور کامل گرفته میشه؟؟؟

 67. علی می‌گوید

  سلام.متعهدین خدمت به آموزش و پرورش که تعهد ۸ساله شون تموم نشده و درنهایت از سربازی معاف هستن اما کارت پایان خدمت ندارن چیکار باید بکنن؟

 68. سپیده می‌گوید

  سلام.
  من شوهرم ایرانی نیست و از کشور افغانستان هست،آیا باید اجازه محضری داشته باشم برای گرفتن پاسپورت؟

  1. متین می‌گوید

   شوهر ایرانی کن

  2. محمد می‌گوید

   فرق نمیکنه باید بیا محضر وکالت مجوز خروج بده

 69. HamidReza می‌گوید

  مشمولانی که تحصیل آنان به اتمام رسیده است و در مهلت معرفی یکساله باشند. (فارغ‌التحصیل، انصرا، اخراج و ترک تحصیل منجر به اخراج)

  برای این افراد به چه صورت هستش؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   برای اقدام به دریافت پاسپورت دانشجویی باید نامه اشتغال به تحصیل داشته باشین.

 70. امیر می‌گوید

  سلام من ۱۸ سالم هست و میخوام پاسپورت بگیرم دانش اموز هستم و خدمت سربازی هم نرفتم و کارت پایان خدمت ندارم امکا گرفتن پاسپورت برای من هستش یا خیر؟

  1. متین می‌گوید

   ارع

  2. رضا می‌گوید

   بله در صورتی که از معافیت تحصیلی یک ساله استفاده نکرده باشید میتوانید اقدام کنید

 71. امیر می‌گوید

  سلام
  میخواستم بپرسم بالاخره عکس بیرون بگیرم یا اجبارا بایستی در داخل پلیس +۱۰ گرفته شود
  با تشکر

  1. مو می‌گوید

   سلام در پلیس ۱۰+ عکس گرفته میشه

  2. Asi می‌گوید

   داخل پلیس بگیرید بهتره دیگه ایرادی نمیگیرند

 72. حامد می‌گوید

  سلام میخواستم بدونم پسرم ۱۴سالشه می‌تونه پاسپورت بگیره تنها بره. به کشور های خارج من هنوز کارت خدمت ندارم و ۴۳سالم امکان پذیر هست برای خارج شدن از کشور برای پسرم . .

 73. نوری می‌گوید

  سلااام خسته نباشید من اتباع هستم و کارت آمایش دارم بخوام با تور برم استانبول چ جوریه؟؟؟؟ ممنون میشم جواب بدین

 74. دانش می‌گوید

  سلام اگر تاریخ پاسپورت منقضی شود ولی ویزاىى که در آن هست تاریخ اعتبار داشته باشد
  چه میشود ؟

  1. هدیه می‌گوید

   چجوری ویزاتونو بیشتر از انقضای پاسپورتتون دادن؟ خوش بحالتون😅

   1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

    🙂

 75. عیسی می‌گوید

  سلام من پاسپورتم اومده و یک کاغذ همراهش هست توش نوشته فقط برای یکبار از مرزهای مجاز کشور می توانید خارج شوید برای دفعه دیگه که خواستم برم خارج از کشور باید دوباره ببرم اداره گذرنامه درستش کنم لطفان راهنمای کنید دلیلش چیه

 76. سهیل می‌گوید

  درورد.
  گذرنامه رو خارج از کشور تمدید بکنیم بعد وارد ایران بشیم برای خروج لازم هست کاری بکنیم مثل تایید توسط اداره گذرنامه ؟

  1. علیرضا می‌گوید

   سلام اگه پاسپورت با شرایط مشمول بگیرم و برم خارج به قصد مهاجرت و تا زمان گرفتن تابعیت دوم نیاز به تمدید پاسپورت باشه چی میشه چیکار باید کرد

   1. مهدی می‌گوید

    سلام با این شرایط اگر برگردی ایران باید یا بری سربازی یا معافیت بگیری وگرنه نمیتونی بری خارج از کشور -پس همونجا بمون تا تابعیت دومت رو بگیری بعد اگر یه روزی خواستی بیای ایران باید اول بری سربازی اگر خواستی تابعیتت رو عوض کنی.

  2. مهدی می‌گوید

   سلام شما بعد از برگشت به ایران باید با مدارک و کارت معافیت یا پایان خدمتت بری پلیس بعلاوه۱۰ که بهت بگن چکار کنی که به احنمال بسیار زیاد پاس جدید میدن بهت.

 77. مژگان می‌گوید

  به اژانس ایران تور مراجعه کردم پاس گرفت و بلیط صادر کرد بعداز چند ساعت زنگ زد نمی تونید برید چون ۴ماه اعتبار داره پولم بر نمی گردانن چه کنم

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام مژگان عزیز 🙂
   از اونجا که بلیط رو از علی‌بابا تهیه نکردی، در این مورد باید با آژانس فروشنده بلیط گفتگو کنی تا به موضوع رسیدگی کنن.

 78. محمدحسین می‌گوید

  سلام وقت بخیر
  میشه با برگه موقت معافیت پاسپورت گرفت؟
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. مهدی می‌گوید

   سلام، میشه ،ولی همون هزینه رو میدید و بهت پاس موقت یک ساله میدن دوباره باید بری همون هزینه ها رو بکنی و پاسپورت دایم بگیری که مگر در شرایط خاص توصیه نمیشه

 79. mary می‌گوید

  سلام.عذر میخوام میشه به صورت غیر حضوری از طریق سایت پلیس+۱۰ یا اپ پلیس من یا از سایت egozar.epolice.ir برای تمدید پاسپورت اقدام کرد؟

 80. پژمان می‌گوید

  نوشته اید: واریز از طریق اینترنت، فیش واریزی بانک و یا عابربانک به هیچ عنوان قابل قبول است.
  اصلاح بفرمایید که «نیست.»

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام پژمان عزیز 🙂
   ممنون از نکته‌سنجی شما
   اصلاح شد.

 81. مهدی می‌گوید

  سلام وقت بخیر
  اگر مشمول باشی و با معافیت دانش آموزی و وثیقه ۳۰ میلیونی از ایران خارج بشی “به قصد مهاجرت”

  و اگر بعد از حدودا ۵ سال با پاسپورت یک کشور دیگه و ملیت جدید ، یعنی عملا به عنوان یک فرد خارجی وارد ایران بشی ممکنه مشکلی پیش بیاد، مثلا به محض ورود اتفاق خاصی بیفته یا اجازه خروج ندن و…؟!؟

  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام مهدی عزیز 🙂
   به طور کل پیشنهاد می‌کنیم چنین خطراتی رو برای خودتون ایجاد نکنید.

   1. ساحل می‌گوید

    سلام وقتتون بخیر
    پاسپورت اگه تاریخ انقضاش رو به اتمام باشه، میشه برای تمدیدش اقدام کرد؟ حدود ۵ ماه دیگه منقضی میشه.

   2. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

    سلام ساحل عزیز 🙂
    پاسپورت باید از تاریخ برگشت بلیط حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشه.

  2. مهدی می‌گوید

   اگر به ایران بر نگردی طی مدتی که توی قرارداد وثیقه ذکر شده وثیقه ضبط میشود و اگر با ملیت کشور دیگر یعنی با شهروندی و اقامت اون کشور وارد ایران بشی که معمولا کسی این کار رو نمیکنه اگر با حالت پناهندگی رفته باشی یجوره اگه یا حالت قانونی و ویزا رفته باشی مثال بهت میگن اگر میخوای دوباره شهروند ایران بشی اگه پسر باشی حتما باید به محض ورود دفترچت روپست کنی و بری سربازی که بهت شناسنامه و ویزای ایرانی بدن دوباره که گفتم معمولا هیچکی این کار رو نمیکنه ولی من چون کسی رو تو سربازی دیده بودم که دقیقا مثل مورد شما بود و دلش واسه ایران تنگ شده بود گفت که بهم گفتن باید اول مستقیم بری سربازی و خوب مسلما هر چی وثیقه گذاشتی هم ضبط میشه که اصلا اسم وثیقه یعنی همین..یا علی مدد

 82. یلدا می‌گوید

  من اقامت ترکیه رو دارم و الان برای تمدید اقامتم باید پاسپورتمو تمدید کنم.اگر بیام ایران و تمدید کنم بجز مدارکی که گفتید مدارک دیگری هم لازم داره؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام یلدا عزیز 🙂
   این موارد در شرایط کلی و عمومی هست.

 83. Sina می‌گوید

  سلام من ۱۷ سالمه و ۱۶ سالگی پاسپورت گرفتم.
  در پاسپورت نوشته شده که مدت اعتبار تا ۵ سال و تا ۲۰۲۵ اعتبار داره پاسپورتم.
  خواستم بدونم من در ۱۸ سالگی پاسپورتم باطل میشه؟
  و دیگه نمیتونم برم سفر های خارجی؟

  1. مهدی می‌گوید

   دقیقا ,,مگر اینکه معافیت یا پایان خدمت رو ببری با مدارک شناسایی ،پلیس بعلاوه ۱۰ محلتون

  2. مهدی می‌گوید

   و یا اینکه نامه از دانشگاهتون می‌بری مبنی بر موافقت به سفر به اون کشور که معمولا سفر های زیارتی جزو اونا میشود

 84. روزبه راور می‌گوید

  سلام .من سوال داشتم از زمان ارائه مدارک تا دریافت پاسپورت چقدر زمان میبره تا پاسپورت را دریافت کنیم؟! یعنی با پست به دستمون برسه

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام روزبه عزیز 🙂
   برای هر فرد با شرایط خاص خودش کمی تفاوت داره/

 85. هانیه می‌گوید

  سلام وقت بخیر ،من داداشم ۱۸سالشه و براش دعوت نامه فرستادم که به المان بیاد ،الان مشغول تحصیل هستش،سوم دبیرستان .
  آیا امکان داره ویزا رو بهش ندن یا چه چیزایی که الزامی هستش و باید شرایطش رو‌ به دست بیاره .ممنونم میشم راهنماییم کنید .

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام هانیه عزیز 🙂
   برای چین مواردی، شرکت‌های مهاجرتی بهتر می‌تونن به شما کمک کنن.

 86. سپهر می‌گوید

  آیا با پاسپورت منقضی شده میشه وارد ایران شد؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام سپهر عزیز 🙂
   پاسپورت ایرانی؟

  2. سپهر می‌گوید

   سلام بله پاسپورت ایرانی

   1. مهدی می‌گوید

    سلام باید واسه برگشتن به ایران پاسپورت ۶ماه انقضا داشته باشه که اگر که نداشته باشه باید به کنسولگری ایران تو اون کشور یری فورییییی و واست تمدید بزنم و بتونی که بلیط برگشت بگیری و اگر پلیس اون کشور شک کنه بهت و پاست انقضا شده باشه میتونم دستگیری کنن پس زودتر برو کنسولگری ایران تو اون کشور و کاراشو انجام بده .یا علی

   2. مریم می‌گوید

    سوال منم بود .فکنم ایران راه میده با پاس منقضی ولی اون کشور اجازه خروج نمیده از کشورش

  3. محمد حسنی می‌گوید

   با پاس منقضی که حتی نمیشه بلیط گرفت… پس هیچ جایی نمیشه باش رفت.

 87. صدرا می‌گوید

  سلام من زیر ۱۸ هستم و کارت ملی ندارم میتونم برای پاسپورت اقدام کنم ؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام دوست عزیز 🙂
   تا زمانی که زیر سن قانونی باشید، برای داشتن پاسپورت باید از والدینتون اجازه کتبی با اعتبار قانونی داشته باشید.

   1. شیرین می‌گوید

    سلام
    من پاسپورتم یکسال وقت داره ولی الان باید عوضش کنم چون زمان سفرم جوریه که بعد از ورود به اون کشور کمتر از شش ماه اعتبار خواهد داشت. الان میتونم اینکارو انجام بدم؟

   2. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

    سلام 🙂 بله

 88. رقیه می‌گوید

  عکس رو تو همون دفاتر پلیس +۱۰ میگیرن. هفته قبل مدارک رو پرسیده بودیم و عکس هم تو مدارک گفته شده بود حتی از اینترنت هم سرچ کردیم و مدارک رو آماده کردیم کم و کسری نداشته باشه و صبح مراجعه کردیم دفتر پلیس +۱۰ و مدارک رو دادیم به مسئولش و منتظر موندیم. ما تو این کرونا ۲ ساعت تو صف موندیم که گفتن همینجا عکس میگیریم! و هنوز آماده نبودم که عکس گرفت خورد تو ذوقم، هم بخاطر اینکه چندروز پیش عکس گرفته بودم و هم اینکه صبح عجله‌ای با یه شال نامناسب رفته بودم و هم یه عکس عجله‌ای ازم گرفتن! فکر کن ۲ ساعت تو صف باشی آخرشم این بشه. تازه ساعت ۸ و ربع تو دفتری بودیم که شروع به کارش ۸ بوده.

  1. یاسین قاسمی می‌گوید

   اینجا ایران است!

  2. حانیه می‌گوید

   یعنی نمیخواد بریم اتلیه عکس بگیریم دیگه؟؟
   خودشون میگیرن‌اونجا؟

   1. کیوان می‌گوید

    بله
    عکسم داشته باشید ممکنه تایید نکنن و خودشون بگیرن