نکاتی برای سفر خارجی با اتوبوس

تهیه بلیط اتوبوس و سفر خارجی با اتوبوس، گاهی اوقات جذاب‌تر از سفر با هواپیما یا قطار است. اگر چه سفر به کشورهای خارجی با اتوبوس زمان بیشتری می‌گیرد، اما جذابیت‌های خودش را دارد. امکان تماشای طبیعت و آشنا شدن با مردم شهرهای مختلفی بخشی از محاسن سفر خارجی با اتوبوس است. ضمن اینکه سفر با اتوبوس هزینه کمتری از سفر با هواپیما و قطار هم دارد. بنابراین اگر محدودیت زمانی ندارید، اتوبوس انتخاب مناسبی برای یک سفر خارجی کم‌هزینه است. سفر خارجی با اتوبوس به ترکیه، ارمنستان و گرجستان در ایران بسیار متداول است. برای آنکه سفر به کشورهای خارجی با اتوبوس، به شما سخت نگذرد، باید برخی نکات را رعایت کنید.

به فکر استراحت‌تان باشید

 سفر خارجی با اتوبوساز آنجایی که احتمالا سفر خارجی با اتوبوس، زمان زیادی طول می‌کشد، برای استراحت خود در طول سفر فکر کنید. اگر فرد خوش‌ خوابی هستید، مشکل چندانی نخواهید داشت و با کمترین امکانات هم می‌خوابید. فقط کافی است اتوبوسی که برای سفر انتخاب می‌کنید، از امکانات اولیه برخوردار و صندلی‌هایش سالم باشد.
در غیر این صورت به همراه داشتن بالش‌های کوچک مخصوص سفر، تا حد زیادی کمک‌تان می‌کند. اگر احتمال می‌دهید در طول روز می‌خواهید بخوابید و نور اذیت‌تان می‌کند، چشم‌بند مخصوص خواب به همراه داشته باشید.

 

 سرگرمی هم لازم است

 سفر خارجی با اتوبوساما خب تمام مدت را که نمی‌توانید بخوابید! هر قدر هم که بیرون را تماشا کنید یا با همسفرتان صحبت کنید، باز هم ممکن است زمان اضافه بیاورید. بنابراین برای سفر خارجی با اتوبوس وسایل سرگرمی با خود ببرید. نوع این وسایل کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. اگر اهل جدول حل کردن هستید، چند جدول از نشریات مختلف و یک مداد برای شما کافی است.
اما اگر دلتان می‌خواهد در طول مسیر موسیقی گوش بدهید یا فیلم تماشا کنید، موسیقی یا فیلم مورد علاقه‌تان را در گوشی تلفن ذخیره کنید. حتما با خودتان هدفون هم داشته باشید تا تماشای فیلم یا گوش دادن موسیقی شما دیگران را آزاد ندهد. علاوه بر این می‌توانید یک رمان جذاب با خود ببرید و در مسیر رفت و برگشت، به طور کامل آن را مطالعه کنید.

لباس مناسب داشته باشید

 سفر خارجی با اتوبوسشاید زمانی که از مبدأ راه می‌افتید، آب و هوا کاملا عادی باشد. اما در طی مسیر چند صد کیلومتری، احتمالا شرایط به همین ترتیب نمی‌ماند. بنابراین ممکن است در مسیر هوای سرد یا گرم آزارتان بدهد. حتی اگر اتوبوس به سیستم‌های سرمایی و گرمایی مجهز باشد، باز هم کافی نیست. زیرا به هر حال شما احتمالا در توقف‌ها، از اتوبوس پیاده می‌شوید. در این توقف‌ها هم ممکن است سرما یا گرما آزارتان بدهد. و همین دمای نامناسب می‌تواند آغاز یک بیماری و اختلال جدی در سفر شما باشد.
بنابراین پیش از سفر خارجی با اتوبوس، آب و هوای مسیر و مقصد را بررسی کنید و لباس مناسب با خود ببرید. بهتر است حداقل بخشی از این لباس‌ها در دسترس‌تان باشد و داخل بار نگذارید تا به راحتی از آنها استفاده کنید. اگر احتمال می‌دهید که لباس برای سرما کفایت نمی‌کند، یک پتوی سبک هم با خود ببرید.

 


بیشتر بخوانید: نکاتی برای سفر راحت‌تر با اتوبوس همراه کودکان


درباره فرهنگ جاده‌ای کشورها بدانید

 سفر خارجی با اتوبوسعبور از شهرهای مختلف کشور خودتان و کشور یا کشورهای دیگر، در سفر با اتوبوس کاملا طبیعی است. علاوه بر این در بخش‌هایی از جاده توقف خواهید داشت؛ و همین توقف‌ها برخورد شما با مردم بومی را اجتناب‌ناپذیر می‌سازد. بنابراین بهتر است پیش از سفر خارجی با اتوبس درباره فرهنگ مردم این نواحی اطلاعاتی داشته باشید.
منظور از این اطلاعات، آگاهی عمیق از آنها نیست. مثلا اینکه بدانید چه رفتارهایی باعث ناراحتی یا دلخوری آنها می‌شود کافی است. گاهی اوقات لحن صحبت کردن، نگاه کردن، پوشش و … می‌تواند برخی از افراد بومی را آزار دهد. بنابراین به این موارد دقت کنید.

پرسش‌های‌تان را مطرح کنید

اگر اطلاعات کافی درباره مقصد ندارید، پرسش‌های‌تان را از قبل بپرسید و به پاسخ برسید. افرادی مانند تور لیدرها، کارمندان آژانس و حتی گاهی اوقات راننده‌های اتوبوس‌های خارجی می‌توانند پاسخگوی شما باشند. شما با چند پرسش ساده پیش از سفر خارجی با اتوبوس، می‌توانید سفرتان را لذت‌بخش‌تر سازید.

 


بیشتر بخوانید: در سفرهای طولانی با اتوبوس چه کنیم؟


از قبل برنامه‌ریزی کنید

 سفر خارجی با اتوبوسبرای اینکه پس از سفر خارجی با اتوبوس و رسیدن به مقصد هم به شما خوش بگذرد، بهتر است از قبل برنامه‌ریزی کنید. در واقع همان زمان حضور در اتوبوس فرصت بسیار مناسبی برای برنامه‌ریزی است.
داشتن اینترنت در گوشی تلفن همراه و یک کتاب راهنما مقصد به شما کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی خوبی داشته باشید. شما می‌توانید روی گوگل‌مپ محل اقامت‌تان و مکان‌های گردشگری را بیابید و فاصله میان آنها را حساب کنید.

 

 

خوراکی‌های سالم با خود داشته باشید

 سفر خارجی با اتوبوسدر مسیرهای طولانی ممکن است رستوران‌های چندان مناسبی پیدا نکنید. علاوه بر این، پس از عبور از مرز و وارد شدن به کشور دیگر، خوراکی‌ها هم تغییر می‌کنند. بنابراین سعی کنید کمی خوراکی و غذاهای سالم با خود داشته باشید. ضمنا غذاهایی را انتخاب کنید که طی چندین ساعت خراب نشود و مسموم‌تان نکند. رعایت این نکته به سلامت شما در تمام طول سفر کمک می‌کند.

 

 

 

 

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.