نکاتی برای سفر راحت‌تر با اتوبوس همراه کودکان

سفر، حتی اگر سفر تفریحی هم نباشد، می‌تواند حسابی خوش بگذرد، البته اگر به یک سری نکات دقت کنیم. نکاتی که با رعایت آنها هم خودمان از سفرمان لذت می‌بریم و هم همسفران‌مان. سفر با اتوبوس هم از این قاعده مستثنا نیست. اما خرید بلیط اتوبوس به تنهایی سفر خوش شما را تضمین نمی‌کند. احترام به سایر مسافران اتوبوس، آرام صحبت کردن با اتوبوس، رعایت بهداشت و نظافت شخصی و معطل نکردن سایرین در توقف‌های اتوبوس از جمله این موارد است.

علاوه بر این سفر با اتوبوس همراه با کودکان و نوزادان هم پیچیدگی‌های خودش را دارد. گاهی اوقات با چند تکنیک ساده می‌توانید مانع از سر و صدا و گریه کودکان در اتوبوس شوید. در ادامه به نکاتی درباره سفر با اتوبوس همراه با کودکان اشاره می‌شود.

ایمنی در اتوبوس

 سفر کودکان با اتوبوساگر کودک‌تان به سنی رسیده که می‌تواند به تنهایی روی صندلی اتوبوس بنشیند، برای او بلیط اتوبوس جداگانه بخرید. پس از اینکه سوار اتوبوس شدید، او را روی صندلی‌اش مستقر کنید.

در صورتی که صندلی‌های اتوبوس مجهز به کمربند ایمنی هستند، حتما کمربند ایمنی کودک را ببندید.

تا حد امکان اجازه ندهید که در طول سفر، کودک‌تان از صندلی‌اش بلند شود و در راهرو اتوبوس راه برود. بنابراین در فواصل زمانی که اتوبوس متوقف می‌شود، از فرصت استفاده کنید. به همراه کودک‌تان از اتوبوس خارج شوید و کمی قدم بزنید تا حوصله‌اش سر نرود.


بیشتر بخوانید: در سفرهای طولانی با اتوبوس چه کنیم؟


آب فراموش نشود

 سفر کودکان با اتوبوسنوشیدن ‌آب برای کودکان بسیار مهم است. این موضوع در سفر و به اصطلاح آب به آب شدن، اهمیت بیشتری هم پیدا می‌کند.

بنابراین زمانی که عازم سفر می‌شوید، برای کودک‌تان آب به همراه داشته باشید. بسیاری اوقات یک بطری آب به همراه یک لیوان نشکن کوچک مانع از سر و صداها و نق‌ زدن‌ها کودک می‌شود.

البته این نکته را در خاطر داشته باشید که کودک در نوشیدن آب افراط نکند. چرا که امکان رفتن به توالت در سفر با اتوبوس محدود است.

خوراکی‌های خوشمزه

 سفر کودکان با اتوبوس

بسته به نوع بلیط اتوبوس، در این وسیله نقلیه با خوراکی‌های مختلف از شما پذیرایی می‌شود. برخی از اتوبوس‌ها، برای میان‌وعده مسافران‌شان، میوه در نظر می‌گیرند. میوه‌ها می‌توانند خوراکی‌های مفیدی برای کودکان شما باشند.

در غیر این صورت خودتان به فکر باشید تا خوراکی‌ها و تنقلات سالم برای کودک‌تان به همراه داشته باشید. گاهی اوقات خوراکی‌های کوچک علاوه بر رفع گرسنگی، کودک را سرگرم هم می‌کنند.

خوراکی‌هایی مانند انواع آجیل، میوه‌های خشک و غذاهای سبک، برای این منظور مناسب‌اند.

 

سرگرمی در اتوبوس

 سفر کودکان با اتوبوساگر سفرتان با اتوبوس طولانی است، به فکر سرگرمی کودک‌تان در طول مسافرت باشید. گاهی اوقات بهتر است بلیط اتوبوس را برای ساعات شب بخرید تا حداقل بخشی از سفر، کودک خواب باشد. اسباب‌بازی‌ها هم می‌توانند مانع از کلافگی کودک‌تان بشوند.

اسباب‌بازی‌های کوچک و سرگرم‌کننده و البته مورد علاقه کودک را با خود به همراه داشته باشید. یک دفتر نقاشی کوچک، چند مدادرنگی، تبلت، عروسک و… از جمله اسباب‌بازی‌هایی هستند که می‌توانند کودک شما را سرگرم کنند.

عوض کردن پوشک کودک در اتوبوس

 سفر کودکان با اتوبوسیکی از نکاتی که باید در سفر با اتوبوس مورد توجه قرار دهید، رعایت حقوق سایر مسافران است. از این رو از انجام کارهایی مانند تعویض پوشک کودک در اتوبوس به طور جدی خودداری کنید. اما برای آنکه کودک‌تان آسیب نبیند و بتوانید پوشکش را به موقع عوض کنید، در توقف‌های اتوبوس از فرصت استفاده کنید.

 

 

 تنظیم خواب کودک

 سفر کودکان با اتوبوسهمان طور که اشاره شد بهتر است بلیط اتوبوس را برای ساعات شب بخرید تا کودک‌تان در اتوبوس بخوابد.

برای آنکه کودک خوابش ببرد، بهتر است پیش از سفر کمی او را خسته کنید. مثلا نگذارید صبح روز سفر زیاد بخوابد، یا بعد از ظهر روز سفر چرت نزند.

با این روش‌ها هم می‌توانید خواب کودک را تنظیم کنید هم مانع از کلافگی او در طول سفر خواهید شد. و به طور جدی از خوراندن داروهای خوب‌آور به کودک خودداری کنید.

حالت تهوع کودک در اتوبوس

 سفر کودکان با اتوبوس

بسیاری از کودکان (و البته برخی از بزرگسالان) در سفر با ماشین و اتوبوس دچار حالت تهوع می‌شوند. بهترین کار برای جلوگیری از تهوع کودکان در سفر با اتوبوس استفاده از قرص‌های تهوع است. این قرص‌ها بی‌ضرر هستند با این حال بهتر است پیش از مصرف با پزشک‌تان مشورت کنید.
علاوه بر این اگر کودک‌تان در سفر با اتوبوس یا ماشین دچار تهوع می‌شود، بهتر است نگذارید به صفحات کتاب، تبلت و… خیره شود.

 

 

فرصت تماشای طبیعت

 سفر کودکان با اتوبوسسفر با اتوبوس، فرصت بسیار مناسبی است تا کودک شما بتواند از نزدیک طبیعت را تماشا کند. بنابراین سعی کنید در اتوبوس موانعی مانند پرده اتوبوس را کنار بزنید تا کودک‌تان بیرون را ببیند. زمانی هم که اتوبوس متوقف می‌شود، همراه با کودک در همان نزدیکی‌ها کمی قدم بزنید. اگر برای‌تان ممکن است هنگام خرید بلیط اتوبوس، اتوبوس‌های دوطبقه را در اولویت قرار دهید تا کودک از کمی بالاتر، فضای بیرون را ببیند.

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.