زیباترین خیابان های تهران برای پیاده روی و قدم زدن

کم‌کم فصل بهار از راه می‌رسد و روزهای بلند و هوای دل‌انگیز دست به دست هم می‌دهند تا از خانه برون بزنیم و در خیابان‌ها قدم بزنیم. آیا زیباترین خیابان های تهران برای پیاده روی را می‌شناسید؟ تهرانی‌های عزیز بشتابید. فرصت خوبی برای شناسایی بهترین مکان‌های پیاده‌ روی در شهر برایتان فراهم شده است. با ما در این مقاله علی بابا همراه باشید تا با زیباترین خیابان های تهران آشنا شویم.

بیایید زیباترین خیابان های تهران را با هم گز کنیم

خیابان های هر شهر، تاریخ مصور آن شهر هستند. خیابان های کوچک و بزرگی که هرکدامشان اتفاقات ریز و درشتی را در تاریخ یک شهر شاهد بوده‌اند. همه با خیابان های شهر و روستایمان خاطره‌های زیادی داریم. همیشه خیابان هایی هستند که از بین سایر خیابان‌ها برایمان عزیزتر و خاطره‌انگیزترند.

در این میان تهران، پایتخت کشور عزیز ما، با خیابان های کوچک و بزرگش جایگاه ویژه‌ای دارد. در صدسال گذشته اتفاقات مهمی در این شهر افتاده‌اند که هرکدامشان برای تاریخ عصر ما اهمیت ویژه‌ای دارند و خیابان های تهران، شاهدان همیشگی و قدیمی این اتفاقات بوده‌اند. جدا از ارزش تاریخی و اجتماعی خیابان های تهران، بعضی از آن‌ها گزینه‌های بسیار ایده‌آلی برای پیاده‌روی و گشت‌وگذار به حساب می‌آیند.

عصر روزهای بهاری و پاییزی، جان می‌دهند برای اینکه از خانه بیرون بیاییم و در شهر قدم بزنیم. هوای مطبوع، رنگ‌های زیبای روی درختان و تماشای جنب و جوش عابران پیاده لذتی وصف‌ناپذیر دارد. لذتی که برای تجربه آن نیاز به پرداخت هزینه‌ای خاص نداریم. کافیست شال و کلاه کنیم و به خیابان برویم. در ادامه بهترین خیابان های تهران برای پیاده روی و  قدم زدن را به شما معرفی خواهیم کرد.


جستجو و رزرو تور در علی بابا


شماره یک، خیابان ولیعصر

ولیعصر از زیباترین خیابان های تهران برای پیاده روی

نمی‌شود از خیابان های تهران حرف زد و اسمی از خیابان ولیعصر نیاورد. خیابان ولیعصر، طولانی‌ترین خیابان خاورمیانه و احتمالا یکی از زیباترین آنها است. این خیابان زیبا، داستان و تاریخی طولانی دارد. شاید آن روزها که رضاشاه پهلوی هوس کرد که کاخ مرمر در جنوب تهران را به کاخ تابستانی‌اش یعنی سعدآباد وصل کند، کمتر کسی فکر می‌کرد که روزی این خیابان ولیعصر نام بگیرد و تبدیل به یکی از خاطره‌انگیزترین خیابان های تهرانی ها شود.

این خیابان در ابتدا خیابان پهلوی نام داشت و مسیر مخصوص دربار و اشرافیان بود. این یعنی عموم مردم حق تردد در آن را نداشتند. اما بعد از مدتی تردد در این خیابان، عمومی شد.

خیابان ولیعصر به طول 18 کیلومتر، طولانی‌ترین خیابان خاورمیانه است. این خیابان زیبا که شمال و جنوب تهران را به هم متصل می‌کند، با چنارهای بلند و جوی‌های آب اطرافش شناخته می‌شود.

این خیابان دوست‌داشتنی که یکی از محبوب‌ترین مسیرهای پیاده روی در تهران به حساب می‌آید، دیدنی‌های زیادی در مسیر خود دارد. از پارک‌های متعدد و کافه‌های شلوغ تا فروشگاه‌های ریز و درشت.

اگر روزی هوس کردید از میدان راه‌آهن تا تجریش را پیاده بروید، یادتان نرود که این خیابان تاریخ زنده شهر تهران است. خیابانی که روزهای تلخ و شیرین زیادی را به خود دیده است.

شماره دو، بلوار کشاورز

بلوار کشاورز

بلوار کشاورز هم از آن خیابان های دل‌انگیز پایتخت است که زیبایی‌اش هرکسی را سرذوق می‌آورد. این بلوار که قبلا بلوار الیزابت نام داشت، بعدها به خاطر قرار گرفتن در مجاورت وزارت جهاد کشاورزی به بلوار کشاورز تغییر نام داد.

بلوار کشاورز 2.2 کیلومتر طول دارد و از سمت غرب به خیابان دکتر قریب و از سمت شرق به میدان ولیعصر ختم می‌شود.

این خیابان در گذشته یکی از اصلی‌ترین تفرجگاه‌های تهران بوده است. وجود محوطه سبز و درختان زیبا در میان بلوار و نهری که از میانه بلوار عبور می‌کند، زیبایی خاصی به این خیابان بخشیده است.

بلوار کشاورز از آن خیابان های تهران است که علاوه بر زیبایی، موقعیت خاصی هم دارد. قرار گرفتن در میانه شهر و دسترسی به خیابان های مهمی مانند خیابان فلسطین، خیابان کارگر شمالی، خیابان ولیعصر، خیابان جمالزاده و خیابان وصال از یک طرف و قرارگیری چند اداره و وزارتخانه مهم از طرف دیگر به اهمیت این خیابان افزوده است.

نهر پرآب بلوار کشاورز و نیمکت‌های دوطرف این نهر که زیر سایه درختان بنا شده‌اند، مجالی برای تنفس و درکردن خستگی به عابران پیاده می‌دهد. از طرفی قرار گرفتن پارک لاله در ضلع غربی بلوار، به زیبایی این منطقه افزوده است.

شماره سه، بلوار میرداماد

بلوار میرداماد از زیباترین خیابان های تهران

یکی از زیباترین و عریض‌ترین خیابان های تهران که جان می‌دهد برای پیاده‌روی، بلوار میرداماد است. خیابان میرداماد در منطقه سه تهران واقع شده است. این خیابان که جهت شرقی-غربی دارد، از یک سو به خیابان ولیعصر و از سوی دیگر به خیابان شریعتی ختم می‌شود.

درختان سربه‌فلک کشیده اطراف خیابان، جوی پر آب و عریض و صدای پرندگان در فصل بهار از خیابان میرداماد یک خیابان ایده‌آل برای پیاده‌روی ساخته است. خیابان میرداماد سه تقاطع معروف دارد که به زیبایی معروف هستند. تقاطع جردن-میرداماد، تقاطع محسنی-میرداماد و تقاطع مدرس-میرداماد، از زیباترین تقاطع‌های این خیابان هستند که به آن شهرت بخشیده‌اند.

شماره چهار؛ خیابان جانبازان

خیابان جانبازان

نمی‌شود از خیابان های زیبای تهران صحبت کرد و اسمی از محله‌های شرقی نبرد. محله‌های شرقی که بعضی‌هایشان جزو اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین محلات تهران به حساب می‌آیند، با خیابان‌های سرسبزشان شناخته می‌شوند.

اگر ساکن شرق تهران هستید و دنبال یک خیابان ایده‌آل برای پیاده‌روی و گشت‌وگذار می‌گردید، خوب است که خیابان جانبازان را انتخاب کنید. خیابان جانبازان یا همان خیابان گلبرگ سابق، یکی از خیابان های معروف شرق تهران است که محلات شرقی را به هم متصل می‌کند.

این خیابان بین تهران‌پارس و نارمک قرار دارد. درختان زیبای خیابان گلبرگ سرسبزی و طراوت خاصی به این خیابان بخشیده است.

شماره پنج؛ خیابان سی تیر

خیابان سی تیر

بدون شک یکی از جذاب‌ترین و خاطره‌انگیز خیابان های تهران، خیابان سی تیر است. این خیابان قدیمی تهران، با سنگفرش‌های دیدنی‌اش حال و هوای سال‌های دور پایتخت را برای هر رهگذری تداعی می‌کند.

قدیم‌ترها به این خیابان، خیابان قوام‌السلطنه می‌گفتند که بعدا به نام سی‌تیر تغییر پیدا کرد. این خیابان شمالی-جنوبی از خیابان امام خمینی به جنوب می‌رسد و تا خیابان میرزاکوچک خان در شمال امتداد می‌یابد. خیابان سی تیر یکی از مراکز تاریخ و فرهنگ پایتخت است. در این خیابان می‌توانید کنیسه حییم، کلیسای سنت پطروس، بنیاد سینمایی فارابی، موزه آبگینه و سفالینه و موزه علم‌وفناوری را پیدا کنید.

نکته متمایز کننده خیابان سی‌تیر میان سایر خیابان‌های تهران، زیست شبانه این خیابان است. کافه‌های خیابانی و فست فودهای متعدد در این خیابان، شب‌های خیابان سی‌تیر را تبدیل به شب‌های روشن کرده‌اند. خیابان سی‌تیر یکی از جذاب‌ترین خیابان های تهران برای پیاده روی و گشت‌وگذار شبانه به حساب می‌آید.

شماره شش؛ خیابان عودلاجان

خیابان عودلاجان

جنوب میدان بهارستان، میزبان خیابان و محله‌ای قدیمی دیگری است که گنجینه‌ای از تاریخ پایتخت را در خود جا داده است.

این خیابان جذاب، یکی از سوژه‌های بی‌نظیر پایتخت برای عکاسی است. خیابان های قدیمی، بازارهای سنتی، خانه‌های سنتی که اکنون تبدیل به موزه شده‌اند  همه و همه یادگاری از تاریخ گذشته این شهر هستند.

اگر از عاشقان تاریخ و بناهای قدیمی هستید، اگر دوست دارید در خیابانی قدم بزنید که وجب به وجبش تاریخی را در خود جا داده است و اگر دوست دارید سوژه‌های ناب برای عکاسی داشته باشید، سوار متروی تهران شوید و از ایستگاه پانزده خرداد یا بهارستان، راهی این محله زیبا شوید.

راستی اگر گذرتان به عودلاجان افتاد، تماشای قدیمی‌ترین چنار تهران را که کنار امامزاده یحیی قرار دارد، از دست ندهید.

در آخر

تهران پر از خیابان های زیبا و بکر است که باید کشف شود. هرکسی با خیابانی از تهران خاطره دارد و آن را بیشتر از بقیه دوست دارید. شما چه خیابانی را در تهران بیشتر از بقیه خیابان‌ها دوست دارید؟ خوشحال می‌شویم اگر تجربه خودتان را از خیابان گردی در تهران با ما به اشتراک بگذارید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.