شرایط زندگی در اسپانیا

همه چیز درباره شرایط زندگی در اسپانیا

راهنمای کاربردی هزینه‌ها

ده‌ها یا شاید صدها دلیل می‌تواند وجود داشته باشد که شما را به مهاجرت به اسپانیا تشویق کند. تاریخ غنی، شهرهای زیبا و اسطوره‌ای، سواحل و کوهستان‌های جذاب، فیستوال‌های شاد و بسیاری جذابیت‌های دیگر. اسپانیا کشوری سنتی و در عین حال مدرن است. هنوز هم می‌توانید روستاهای قدیمی با خانه‌های سنگی را در حاشیه شهرهای مدرن آن پیدا کنید. اما در این مطلب نمی‌خواهیم در مورد جذابیت‌های اسپانیا به‌عنوان مقصد مهاجرت صحبت کنیم. فرض بر این گرفته شده که تصمیم خود را گرفته‌اید و قصد مهاجرت به اسپانیا را دارید و می‌خواهید از شرایط زندگی در اسپانیا اطلاعات داشته باشید. شرایطی از جمله هزینه زندگی در اسپانیا، هزینه ماهیانه زندگی در اسپانیا، سرمایه گذاری در اسپانیا، معایب زندگی در اسپانیا و بسیاری جزییات دیگر که به‌عنوان مهاجر باید از آن مطلع باشید. تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

چرا اسپانیا؟

شرایط زندگی در اسپانیا

اسپانیا کشوری تقریبا وسیع و متنوع است و هوای فوق‌العاده‌ای دارد. اسپانیا را کشوری آفتابی می‌دانند اما نه این که همیشه گرم باشد. اما به طور میانگین ۱۳۷ روز از سال هوا آفتابی است.

فرهنگ اسپانیا غنی و جذاب است. غذاهای اسپانیایی خوشمزه و دیدنی‌های اسپانیا بی‌شمار هستند. اسپانیایی‌ها مردمی خون‌گرم و کنجکاوند و به شدت مشتاق به اشتراک گذاشتن فرهنگ خود با دیگران هستند.

اسپانیا پس از سقوط مالی گذشته کمی از نظر اقتصادی افت داشته ولی از سال ۲۰۱۵ اقتصاد آنها رو به رشد است و سطح زندگی متعادلی دارند. البته حداقل دستمزد‌ها و متوسط حقوق در مقایسه با کشورهای اروپایی دیگر کمی پایین‌تر است. اما اسپانیا کشوری ارزان برای اقامت در اروپا است. چون ارزش پولی بالایی دارد. مثلا یک بازنشسته در اسپانیا می‌تواند هزینه‌های طبیعی ماهانه خود را داشته باشد و در عین حال کمی پس‌انداز کند.

در اسپانیا به خانواده و آرامش زندگی اهمیت بسیاری داده می‌شود. سیستم سلامت عمومی اسپانیا خاص و ویژه است. به همین دلیل در سال ۲۰۱۹ اسپانیا به‌عنوان سالم‌ترین کشور جهان معرفی شد.

سبک زندگی در اسپانیا

هزینه زندگی در اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا و زندگی کردن در این کشور به معنی تغییر کامل شیوه زندگی است. به طور قطع یک مهاجر نمی‌تواند از سبک زندگی گذشته خود در کشوری جدید مثل اسپانیا استفاده کند.

در اسپانیا زندگی کمی کند است. شاید به‌عنوان یک مهاجر این نکته برای شما یکی از معایب زندگی در اسپانیا باشد. صبح‌ها مغازه‌ها دیر شروع به‌کار می‌کنند. با کوچک‌ترین دلیل همه جا تعطیل می‌شود. به همین دلیل شاید انجام یک کار کوچک وقت‌گیر شود و به موقع انجام نشود. مثلا در ماه آگوست (اواسط تیر تا اواسط شهریور) اسپانیا کلا به تعطیلات می‌رود و اسپانیایی‌ها را می‌توانید در سواحل پیدا کنید نه در محیط کارشان. اما بعد این تعطیلات یک ماهه تابستانی، زندگی دوباره به روال سابق خود بر می‌گردد.

اگر قصدتان سفر تفریحی به این کشور است، بد نیست با جاهای دیدنی اسپانیا آشنا شوید.

البته زمان زیادی طول نمی‌کشد که خودتان را با شرایط زندگی در اسپانیا سازگار خواهید کرد. بعد از گذر مدتی، تغییرات مثبتی را در سبک زندگی‌تان خواهید دید.

استانداردهای زندگی در اسپانیا

هزینه ماهیانه زندگی در اسپانیا

شاخص زندگی در اسپانیا در موارد گوناگون شرایط زندگی در اسپانیا، متفاوت است. به‌عنوان مثال شاخص کار، زندگی، مسکن، بهداشت اجتماع و ایمنی بالاتر از حد متوسط است، اما از نظر درآمد، اشتغال، آموزش و کیفیت محیط زیست کمی ضعیف است. دلیل ضعف درآمدی، کم بودن حقوق در رابطه با تورم کشور است. متوسط درآمد در اسپانیا ۲۰۴۶۸ یورو (۳۰۳.۹۴۹.۸۰۰ تومان) در سال است، بسیار پایین‌تر از میانگین جهانی ۲۷۰۴۷ یورو (۴۰۱.۶۴۷.۹۵۰ تومان) است.

نکته: تمام نرخ‌ها بر اساس قیمت ارز در بازار آزاد بهمن ۹۸ است. (نرخ روز یورو ۱۴.۸۵۰ تومان)

با کیفیت‌ترین شهر از نظر کیفیت شرایط زندگی در اسپانیا، بارسلونا است که در رتبه ۴۳ در بین کشورهای جهان قرار دارد و بعد از آن مادرید در رتبه ۴۹ قرار گرفته است. این رتبه‌بندی بر اساس کیفیت‌سنجی جهانی مرسر (Mercer) است.

بررسی کلی هزینه زندگی در اسپانیا در مقایسه با شهرهای بزرگ جهان

بر اساس تحقیقات کیفیت‌سنجی مرسر هزینه زندگی در شهرهای اسپانیا با بعضی از شهرهای بزرگ جهان مقایسه شده است.

هزینه زندگی در مادرید به مراتب منطقی‌تر از بسیاری از پایتخت‌های دیگر است. پایتخت اسپانیا در سال ۲۰۱۸ در رتبه ۶۴ هزینه زندگی مرسر قرار گرفته و این نشان می‌دهد که ارزان‌تر از لندن و گران‌تر از برلین است. این هزینه‌های بررسی شده شمال هزینه غذا،مسکن لباس، حمل و نقل، سلامت و سرگرمی هستند. هزینه‌های زندگی در بارسلونا در رتبه‌بندی مرسر در مکان ۷۹ قرار گرفته است.

درصد ارزان‌تر بودن هزینه زندگی در اسپانیا با برخی شهرهای جهان بر اساس کیفیت‌سنجی مرسر
شهرنیویورکلندنلس آنجلسمونیخبروکسل
مادرید۴۳ %۳۹ %۳۴ %۱۴%۵ %
بارسلونا۴۴%۴۱%۳۵%۱۷%۸%
ولنسیا۵۰%۴۶%۴۱%۲۴%۱۶%
سویل۵۵%۵۲%۴۸%۳۲%۲۵%

 

هزینه زندگی در والنسیا اسپانیا از مادرید و بارسلونا هم ارزان‌تر است.

سویل چهارمین شهر بزرگ اسپانیا است که هزینه زندگی در اسپانیا در این شهر نسبت به سه شهر دیگر آن مقرون به‌صرفه است.

۱۱ کاری که در سویل باید انجام دهید، را هم بخوانید.

مسکن و هزینه‌های آن در اسپانیا

هزینه ماهیانه زندگی در اسپانیا

با توجه به شرایط زندگی در اسپانیا، برای خرید مسکن در اسپانیا عجله نکنید. بهتر است ابتدا ملک را اجاره کنید و با منطقه و شهر آشنا شوید و بعد نسبت به خرید اقدام کنید. وقتی تصمیم به خرید گرفتید مطمئن شوید که با تمام قوانین حقوقی خرید ملک آشنا هستید یا از افراد متخصص کمک بگیرید. برای اطلاع از شرایط زندگی در اسپانیا و شرایط مسکن، با بازار املاک اسپانیا آشنا شوید با جلوی تمام مشکلات احتمالی را بگیرید.

قیمت ملک در شهرهای مختلف اسپانیا متفاوت است. قیمت مسکن در مادرید و بارسلونا و شهرهای ساحلی گران‌تر از شهرهای دیگر است.

اگر شرایط زندگی در اسپانیا به شما اجازه خرید ملک را نمی‌دهد و به دنبال اجاره خانه هستید باید انتظار داشته باشید که به طور متوسط در مادرید برای هرمترمربع ۱۱ تا ۲۱ یورو (۱۶۳.۳۵۰ تا ۳۰۶.۱۸۰ تومان) در هر ماه و در بارسلونا ۱۵ تا ۲۲ یورو (۲۲۲.۳۰۰ تا ۳۲۶.۷۰۰ تومان) در هر ماه پرداخت کنید. میزان پرداختی شما ارتباط مستقیمی با محلی که قصد اقامت در آن را دارید، دارد. در سویل و والنسیا اجاره‌ها ارزان‌تر هستند.

اگر قصد خرید خانه را دارید میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان در بارسلونا حدود ۴۵۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو (۶۶.۸۲۵.۰۰۰ تا ۸۹.۱۰۰.۰۰۰ تومان) و برای مادرید۴۳۰۰ تا ۶۰۰۰ یورور (۶۳.۸۵۵.۰۰۰ تا ۸۹.۱۰۰.۰۰۰ تومان) است. خانه‌های ویلایی در مناطق اختصایی قیمتی بین ۶۰۰.۰۰۰ تا ۷۰۰.۰۰۰ یورو ( ۸.۹۱۰.۰۰۰.۰۰۰ تا ۱۰.۳۹۵.۰۰۰.۰۰۰ تومان) دارند.

ارزان‌ترین مناطق برای زندگی با توجه به شرایط زندگی در اسپانیا Estremadura، Aragon، Navarre و Castile-La Mancha هستند و گران‌ترین مکان‌های زندگی در اسپانیا جزایر بالئاریک – ایبیزا، مایورکا و منورکا است، که متوسط ​​قیمت خانه‌های لوکس آنها به ۱۰۰۰،۰۰۰ یورو (۱۴.۸۵۰.۰۰۰.۰۰۰) می‌رسد.

هزینه خدمات و ارتباطات در اسپانیا

سرمایه گذاری در اسپانیا

برخی از خدمات اسپانیا در مقایسه با کشورهای اتحادیه اروپا از قیمت مناسب برخوردار هستند، با این حال، هزینه برق و گاز طبیعی در اسپانیا از بالاترین قیمت در اتحادیه اروپا است.

صورت‌حساب برق به طور متوسط ​​بین ۶۰ تا ۸۰ یورو (۸۹۱.۰۰۰ تا ۱.۱۸۸.۰۰۰ تومان) در ماه در تابستان بسته به نوع سیستم خنک‌کننده متغیر است، اما اگر سیستم گرمایشی در زمستان برقی باشد به ۱۰۰ یورو (۱.۴۸۵.۰۰۰ تومان) هم می‌رسد.

هزینه گاز به طور متوسط در صورتی که برای پخت و پز و سیستم گرمایشی به‌کار رود حدود ۳۵ تا ۴۰ یورو (۵۱۹.۷۵۰ تا ۵۹۴.۰۰۰ تومان) در ماه است.

هزینه اینترنت، تلوزیون و تلفن برای یک قرارداد اولیه ۱۲ ماهه حدود ۲۰ تا ۵۰ یورو (۲۹۷.۰۰۰ تا ۷۴۲.۵۰۰ تومان) در ماه خواهد بود. و یک دقیقه مکالمه داخلی با موبایل به طور میانگین ۱۵/۰ یورو  (۲.۲۲۷ تومان) هزینه دارد.

هزینه حمل و نقل عمومی در اسپانیا

معایب زندگی در اسپانیا

در اسپانیا سیستم حمل و نقل عمومی گسترده‌ای در تمام شهرها وجود دارد و در صورتی که قصد کاهش هزینه‌ ماهیانه زندگی در اسپانیا را دارید می‌توانید از گزینه‌های ارزان قیمتی مثل مترو، اتوبوس و تاکسی استفاده کنید. کرایه اتوبوس بسته به مسیری که طی می‌کنید بین ۱ تا ۲ یورو (۱۴.۸۵۰ تا ۲۹.۷۰۰ تومان) است. می‌توانید از بلیط‌های ماهانه استفاده کنید که تخفیف در هزینه اتوبوس و مترو قائل می‌شوند.

یکی از مواردی که شرایط زندگی در اسپانیا را برای سالمندان مناسب می‌کند کارت طلایی است. افراد بالای ۶۰ سال می‌توانند از کارت طلایی با هزینه سالانه ۶ یورو (۸۹.۰۰۰ تومان) استفاده کند و بسته به زمان و نوع سیستم حمل و نقلی که استفاده می‌کنند بین ۲۵ تا ۴۰ در صد تخفیف به آنها تعلق می‌گیرد.

هزینه خورد و خوراک در اسپانیا

غذای اسپانیایی

خرید از سوپر مارکت‌ها هزینه بالایی ندارند. مواد غذایی اساسی مثل شیر، نان و تخم مرغ همه قیمتی زیر یک یورو (۱۴۸۵۰ تومان) دارند. سرو غذا در یک رستوران متوسط در حدود ۴۰ یورو (۵۹۴.۰۰۰ تومان) هزینه خواهد داشت. البته مک دونالد استثنا است و هفت تا هشت یورو (۱۰۳.۹۵۰ تا ۱۱۸.۸۰۰ تومان) هزینه دارد.

هزینه تحصیل در اسپانیا

شرایط زندگی در اسپانیا

هزینه تحصیل در مدارس دولتی اسپانیا از طریق مالیات تامین می‌شود. می‌توانید از این مدارس به رایگان استفاده کنید با این شرط که در مدرسه منطقه مسکونی خودتان ثبت‌نام کنید. هیچ شهریه‌ای بابت تحصیل گرفته نمی‌شود به‌جز هزینه مربوط به کتاب‌ها و گاهی کمک‌های مالی به مدارس. تمام دروس در مدارس به زبان اسپانیانی تدریس می‌شود.

اگر ترجیح می‌دهید فرزندان‌تان را در مدارس دو زبانه خصوصی ثبت‌نام کنید شهریه این مدارس بسته به شهر و شهرت مدرسه متغییر است. این بستگی به شما و شرایط زندگی در اسپانیا دارد که چه مدرسه‌ای را انتخاب می‌کنید. بعضی از این مدارس نیمه خصوصی هستند و یارانه از دولت دریافت می‌کنند و هزینه سالانه تحصیل در آنها ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو  (۱۰.۳۹۵.۰۰۰ تا ۱۱.۸۸۰.۰۰۰ تومان) است.

مدارس بین‌المللی در اسپانیا فراوان هستند ولی هزینه بالایی دارند. بین ۴۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو (۵۹.۴۰۰.۰۰۰ تا ۱۱۸.۸۰۰.۰۰۰ تومان) در سال. این مدارس بر اساس الگوی مدارس آمریکا، انگلیس، فرانسه و چند کشور دیگر، تدریس می‌کنند.

بخش شهریه دانشگاه در هزینه زندگی در اسپانیا به طور میانگین در دانشگاه‌های دولتی و برای مدرک کارشناسی (لیسانس) بین ۶۸۰ تا ۱۲۸۰ یورو (۱۰.۰۹۸.۰۰۰ تا ۱۹.۰۰۸.۰۰۰ تومان) در سال است. دانشگاه‌های خصوصی بخش بیشتری از هزینه زندگی در اسپانیا را به خود اختصاص می‌دهند. حدود ۵۵۰۰ تا ۱۸۰۰۰ یورو (۸۱.۶۷۵.۰۰۰ تا ۲۶۷.۳۰۰.۰۰۰ تومان) در سال.

برای یادگیری زبان اسپانیانی هم با توجه به سطح مورد نظرتان و شرایط زندگی در اسپانیا، باید در هر دوره بین ۱۵۹ تا ۴۰۰ یورو (۲.۳۶۱.۱۵۰ تا ۵.۹۴۰.۰۰۰ تومان) هزینه کنید.

هزینه سلامت و مراقبت‌های بهداشتی در اسپانیا

هزینه زندگی در اسپانیا

سیستم بهداشتی اسپانیا یکی از بهترین‌های جهان است و عموماً از کیفیت بالایی برخوردار است. اسپانیا دارای پرسنل پزشکی ماهر است و شبکه خوبی از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دارد که برخی از آنها در بین بهترین‌های جهان قرار دارند. در سیستم بهداشت عمومی امکان تحت پوشش قرار دادن همسر، فرزندان، خواهر و برادر زیر ۲۶ سال وجود دارد.

به‌عنوان مهاجر، می‌توانید با توجه به شرایط زندگی در اسپانیا از خدمات درمانی خصوصی و عمومی بهره‌مند شوید. سیستم بهداشت و درمان عمومی عمدتا رایگان است. اگر به‌عنوان ساکن و شهروند اسپانیا ثبت‌نام کرده‌اید و دارای شماره تأمین اجتماعی اسپانیا هستید، شما مجاز خواهید بود به طور رایگان به برخی از خدمات مراقبت‌های بهداشتی اسپانیا دسترسی داشته باشید. در مورد برخی از درمان‌ها، باید سهم خود را پرداخت کنید. لازم است با توجه به شرایط زندگی در اسپانیا انتخاب کنید که از کدام خدمات می‌خواهید استفاده کنید اگر در این موارد با تردید روبه رو هستید با Sistema Nacional de Salud) SNS)، که مراقبت‌های بهداشت عمومی در اسپانیا را تنظیم می‌کند، مشورت کنید. چون خدمات رایگان در مناطق مختلف اسپانیا متفاوت هستند.

اگر می‌خواهید طیف گسترده‌ای از درمان‌های پزشکی شما تحت بیمه باشد باید از بیمه‌های خصوصی استفاده کنید. هزینه بیمه‌های خصوصی برای جوانان بین ۲۰ تا ۳۰ سال حدود ۳۰ تا ۵۰ یورو (۴۴۵.۰۰۰ تا ۷۴۲.۵۰۰ تومان) است و با افزایش سن این هزینه‌ها افزایش می‌یابند.

از معایب زندگی در اسپانیا در بخش درمان مدت زمان بالای انتظار برای جراحی و معالجات اساسی در اسپانیا است. میانگین زمان انتظار برای جراحی ۹۸ روز است و برای چشم پزشکی ۶۴ روز است. در خدمات بهداشت عمومی امکان انتخاب پزشک متخصص به شما داده نمی‌شود و باید پزشک مورد تایید بهداشت اسپانیا را قبول کنید.

هزینه مراقبت از کودکان در اسپانیا

هزینه ماهیانه زندگی در اسپانیا

سن اجباری برای رفتن به مدرسه در اسپانیا از ۶ سال است. تا قبل از آن والدین شاغل لازم است بر اساس شرایط زندگی در اسپانیا از مهدکودک، پیش‌دبستانی و یا پرستار استفاده کنند. پیش‌دبستانی‌های دولتی به طور رایگان از کودکان بین سه تا پنج سال را نگهداری می‌کنند. برای استفاده از خدمات دولتی حتما باید اقامت اسپانیا و شماره تامین اجتماعی اسپانیا را داشته باشید. مهدکودک‌های ایالتی با هزینه وعده غذایی حدود ۲۵۰ یورو (۳.۷۱۲.۵۰۰ تومان) در هر ماه هزینه می‌گیرند.

مهد کودک‌های خصوصی و پرستارهای کودک به طور معمول بخش بیشتری از هزینه ماهیانه زندگی در اسپانیا را شامل می‌شوند. هزینه آنها معمولا حدود ۴۵۰ تا ۹۰۰ یورو (۶.۶۸۲.۵۰۰ تا ۱۳.۳۶۵۰۰۰ تومان) در ماه است.

برای کودکان سه سال استخدام پرستار نیمه وقت به‌صرفه خواهد بود هزینه پرستار تمام وقت همراه با غذا حدود ۱۲۰ یورو (۱.۷۸۲.۰۰۰ تومان) در هفته است و برای پرستار نیمه وقت حدود یا ساعتی به طور متوسط نه تا ۱۵ یورو (۱۳۳.۶۵۰ تا ۲۲۲.۷۵۰ تومان) در ساعت باید هزینه پرداخت کنید.

هزینه مالیات در اسپانیا

سرمایه گذاری در اسپانیا

مهاجرانی که بیش از ۱۸۳ روز در اسپانیا زندگی می‌کنند، باید مالیات اسپانیا را بپردازند. حداقل میزان در آمد برای ثبت اظهارنامه مالیاتی در اسپانیا ۲۲۰۰۰ یورو (۳۲۶.۷۰۰.۰۰۰ یورو) در سال برای درآمد جهانی شما است. اگر کمتر از این درآمد کسب کنید، نیازی به ارائه اظهارنامه مالیاتی ندارید، مگر اینکه سرمایه گذاری در اسپانیا انجام داده باشید و خوداشتغالی داشته باشید و اگر درآمد شما از این محدودیت‌ها بیشتر باشد. اگر درآمد سالانه حاصل از اشتغال ۲۲۰۰۰ یورو، سود و درآمد سرمایه گذاری و پس انداز ۱۶۰۰ یورو (۲.۳۷۶.۰۰۰ تومان) و درآمد اجاره ۱۰۰۰ یورو (۱۴.۸۵۰.۰۰۰ تومان) بیشتر باشد.

در سال ۲۰۱۹، آستانه مالیات بر درآمد شخصی در اسپانیا بر اساس میزان درآمد‌ها عبارتند از:

در آمد حداکثر ۱۲.۴۵۰ یورو (۱۸۴.۸۸۲.۵۰۰ تومان): ۱۹٪

۱۲.۴۵۰ تا ۲۰.۲۰۰ یورو (۱۸۴.۸۸۲.۵۰۰ تا ۲۹۹.۹۷۰.۰۰۰ تومان): ۲۴٪

۲۰.۲۰۰ تا ۳۵.۲۰۰ یورو (۲۹۹.۹۷۰.۰۰۰ تا ۵۲۲.۷۲۰.۰۰۰ تومان): ۳۰٪

۳۵.۲۰۰ تا ۶۰.۰۰۰ یورو (۵۲۲.۷۲۰.۰۰۰ تا ۸۹۱.۰۰۰.۰۰۰ تومان): ۳۷٪

بیش از ۶۰.۰۰۰ یورو (۸۹۱.۰۰۰.۰۰۰ تومان): ۴۵٪

هزینه تأمین اجتماعی و بیمه بازنشستگی در اسپانیا

معایب زندگی در اسپانیا

مهاجران شاغل در اسپانیا می‌توانند درخواست بیمه بازنشستگی و تامین اجتماعی داشته باشند. هزینه این نوع بیمه‌ها به طور مستقیم از حقوق ماهانه محل کار شما کسر می‌شود و شما را از نظر بیکاری، مرخصی زایمان و مرخصی استعلاجی و بازنشستگی تحت پوشش قرار می‌دهد.

با توجه به شرایط زندگی در اسپانیا در صورتی که به سرمایه گذاری در اسپانیا پرداخته‌اید یا خوداشتغالی دارید بخشی از مالیات شما به تامین اجتماعی قرار می‌گیرد و بازنشستگی شما را پوشش می‌دهد. اگر می‌خواهید از خدمات بهتر تامین اجتماعی استفاده کنید باید شخصا مبلغ بیشتری به‌صورت ماهانه بپردازید.

متوسط هزینه ماهیانه زندگی در اسپانیا

هزینه کلی زندگی در اسپانیا به صورت ماهیانه در شهرهای مختلف متفاوت است. به طور کلی زندگی در شهرهای جنوبی اسپانیا ارزان‌تر از شهرهای شمالی است.

شرایط زندگی در اسپانیا

شهرهزینه ماهانه برای یک نفر (یورو)هزینه ماهانه برای خانوده چهار نفره (یورو)
بیلبائو۷۰۵

(۱۰.۴۶۹.۲۵۰ تومان)

۲،۵۰۰

(۳۷.۱۲۵.۰۰۰ تومان)

پالما دی مایورکا۶۷۰

(۹.۹۴۹.۵۰۰ تومان)

۲،۳۷۵

(۳۵.۲۶۸.۷۵۰ تومان)

مادرید۶۶۰

(۹.۸۰۱.۰۰۰ تومان)

۲،۳۱۰

(۳۴.۳۰۳.۵۰۰ تومان)

بارسلونا۶۶۵

(۹.۸۷۵.۲۵۰ تومان)

۲،۳۲۵

(۳۴.۵۲۶.۲۵۰ تومان)

گرانادا۵۹۵

(۸.۸۳۵.۷۵۰ تومان)

۲،۰۷۵

(۳۰.۸۱۳.۷۵۰ تومان)

والنسیا۵۷۵

(۸.۵۳۸.۷۵۰ تومان)

۲.۰۰۰

(۲۹.۷۰۰.۰۰۰ تومان)

آلیکانته۵۶۰

(۸.۳۱۶.۰۰۰ تومان)

۲،۰۱۵

(۲۹.۹۲۲.۷۵۰ تومان)

سویل۵۶۰

(۸.۳۱۶.۰۰۰ تومان)

۱.۹۲۰

(۲۸.۵۱۲.۰۰۰ تومان)

مالاگا۵۳۵

(۷.۹۴۴.۷۵۰ تومان)

۱،۸۹۰

(۲۸.۰۶۶.۵۰۰ تومان)

سانتا کروس د تنریفه۵۲۵

(۷.۷۹۶.۲۵۰ تومان)

۱.۸۸۰

(۲۷.۹۱۸.۰۰۰ تومان)

ریز هزینه ماهانه در اسپانیا را در سایت زیر می‌توانید مشاهده کنید.

https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Spain

زندگی در اسپانیا اقتصادی است یا نه؟

زندگی در کشوری جدید کمی ترسناک به نظر می‌رسد با این حال اگر انتخاب درستی داشته باشید و دانش کافی در اختیارتان باشد می‌توانید بهترین شرایط زندگی در اسپانیا را برای خودتان فراهم کنید.

می توانید به اطلاعات این مطلب استناد کنید و برنامه‌ریزی درست برای زندگی‌یتان داشته باشید ولی سعی کنید اطلاعات کامل‌تری به‌دست آورید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه

  1. مطهره شجاعی می‌گوید

    کافیه هر چیزیو فقط بخوای و‌من مطمئنم ‌‌ندکی در اسپانیا رو تجربه میکنم

    1. مهدیار می‌گوید

      منم همینطور مطهره، منم همینطور 🙂