جاهای دیدنی روسیه؛ در روسیه به کجاها برویم؟

روسیه، کشور شگفتی‌ها و زیبایی‌هاست. جایی که دیدن جاذبه‌های بی‌همتایش برای هرکسی لازم است. این کشور پهناور با وجود طبیعتی بی‌نظیر، معماری خارق‌العاده در ساختمان‌ها و تاریخ پربارش، بزرگ‌ترین کشور در جهان شناخته می‌شود. روسیه می‌تواند هر گردشگری را جادو کند. مسکو و سن پترزبورگ شهرهای بزرگی هستند که بیشترین جاهای دیدنی روسیه را در خود دارند. اگر شما هم دوست دارید با جاذبه های گردشگری روسیه آشنا شوید، در این مقاله مجله علی بابا همراه ما باشید.

سرفصل‌های مقاله نمایش

راهنمای سفر به روسیه هم پیش از سفر به دردتان می‌خورد.

 

موزه فضانوردی (Museum of Cosmonautics)

دیدنی های کشور روسیه

کشور روسیه در زمینه علم هوافضا همیشه سرآمد بوده است. در این موزه می‌توانید تمامی دستاوردها و کارهای فضانوردان بزرگی همچون گاگارین را مشاهده کنید. در این موزه تصاویر و کلیپ‌های اسرارآمیزی از دنیای ستارگان وجود دارد که شما را حسابی شگفت‌زده می‌کند.

 

آدرس موزه فضانوردی مسکو در گوگل مپ

کلیسای جامع سنت باسیل (St. Basil’s Cathedral)

مکان های دیدنی روسیه

یکی از جاهای دیدنی روسیه که دیدن آن می‌تواند برای هرکسی خاطره‌انگیز باشد، کلیسای سنت باسیل است. این کلیسا در سال 1552 به فرمان ایوان ساخته شد. وی به خاطر پیروزی در مقابل مغول‌ها و باز پس گیری شهر قازان آن را ساخت. جالب است بدانید که در زمان استالین، حکمران دیکتاتور، دیدن این کلیسا ممنوع اعلام شده بود و تا حدی از این بنا بیزار بود که دستور تخریب آن را هم داده بود.

راهنمای سفر به مسکو را هم بخوانید.

براساس اسناد تاریخی قدمت این کلیسا به 450 سال می‌رسد. جالب است بدانید که این کلیسا ابتدا مریم مقدس نام داشته است. ساختمان این کلیسا از چند سقف قطره‌ای شکل رنگ و وارنگ ساخته شده که بسیار دوست‌داشتنی است. امکان دارد با دیدن ظاهر جالب این کلیسا به یاد قصرهای دنیای دیزنی بیفتید. رنگ‌های زیبایی که روی نمای این بنا مشاهده می‌کنید، 200 سال پیش به کلیسا زده شده است. این کلیسا آنقدر محبوب است که گردشگران بسیاری هر ساله برای دیدن آن روانه مسکو می‌شوند.

 

آدرس کلیسای جامع سنت باسیل در گوگل مپ

کلیسای کاتولیک مریم مقدس

(Rimsko-Katolicheskiy Kafedral’nyy Sobor Neporochnogo Zachatiya Presvyatoy Devy Marii)

جاذبه های گردشگری روسیه

یکی از جاهای دیدنی روسیه کلیسای کاتولیک مریم مقدس است. این کلیسا را می‌توان بزرگ‌ترین مکان مذهبی روسیه دانست. این کلیسا در سال‌های 1901 تا 1911 در مسکو ساخته شد. معماری به کار برده شده در این کلیسا از سبک کلیسای میلان و وست مینستر لندن الهام گرفته است. بیش از هر چیز رنگ قرمز و ظاهر اسرارآمیز این کلیسا جالب توجه است.

آدرس کلیسای کاتولیک مریم مقدس در گوگل مپ

کلیسای جامع کازان (قازان) (Kazan Cathedral)

دیدنیهای روسیه

یکی از جاهای دیدنی روسیه که داستان بسیار جالبی دارد کلیسای جامع قازان است. طبق اسناد تاریخی مردم لهستان و لیتوان به مسکو حمله کرده بودند و مردم روسیه به فرماندهی شاهزاده خود موفق به شکست دادن آنها شده بودند. در آن زمان شاهزاده معتقد بود که بانوی مقدسی به نام کازان آنها را در جنگ از کمک‌های ماورایی خود بهره‌مند کرده است. به همین خاطر این کلیسا را بنا نهاد.

آدرس کلیسای جامع کازان در گوگل مپ

کلیسای جامع بشارت (Cathedral of the Annunciation)

مناطق دیدنی روسیه

یکی دیگر از دیدنیهای روسیه که نشان از رنگ و بوی مسیحیت ارتودوکس دارد، کلیسای جامع بشارت است. این کلیسا بر تپه بروویتسکی ساخته شده است. بنای اصلی این کلیسا در سال 1397 میلادی به فرمان دوک بزرگ واسیلی اول بنا نهاده شد. سایر بخش های کلیسا از سال 1484 به کلیسا اضافه شد.

آدرس کلیسای جامع بشارت در گوگل مپ

موزه هنر پوشکین (The Pushkin State Museum of Fine Arts)

جاهای دیدنی روسیه

موزه هنر پوشکین در قلب مسکو و در مجاورت کاخ کرملین واقع شده است. این موزه در سال 1912 تأسیس شد و از آن تاریخ به بعد به محلی برای برگزاری نمایشگاه‌های جهانی تبدیل شد. گفتنی است که این موزه دارای مجموعه‌های نفیس از شاهکارهای هنری است و در طول سال بالغ بر یک میلیون نفر بازدیدکننده دارد.

آدرس موزه هنر پوشکین در گوگل مپ

موزه صندوق الماس (Almazny Fond)

دیدنی های کشور روسیه

اگر عاشق جواهرات و سنگ‌های قیمتی هستید، حتما سری به موزه صندوق الماس بزنید. این موزه واقعا یکی از جاهای دیدنی روسیه است که دولت وظیفه دارد در آن به خوبی از این جواهرات و فلزات با ارزش محافظت کند. تمام این لوازم با ارزش قدمت تاریخی زیادی دارند. این موزه در قرن هجدهم و به دستور شاه پیتر اول افتتاح شد. لازم به ذکر است که این مکان دیدنی از آن دسته موزه‌های کمیابی است که تاج جواهرات در آن نگهداری می‌شود.

آدرس موزه صندوق الماس در گوگل مپ

موزه تاریخی و معماری کولومنسکویه (Kolomenskoye)

مکان های دیدنی روسیه

در روسیه هیچ جایی که بتوان از تاریخ و معماری آن به خوبی سر درآورد، بهتر از موزه کولومنسکویه وجود ندارد. این موزه در سال 2005 بنا شد و سه قسمت دارد. یکی از این قسمت‌ها مجموعه آثار تزار را در بردارد. آثار تاریخی این بخش در لیست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده است. قسمت دوم نیز مجموعه آثار هنری که از چوب ساخته شده‌اند را در بر می‌گیرد. قسمت سوم نیز از باغ‌ها و پارک‌هایی تشکیل می‌شود که قدمت زیادی دارد و هرکدام دارای شگفتی‌های بی‌شماری هستند. پس در لیست جاهای دیدنی روسیه موزه کولومنسکویه را فراموش نکنید.

آدرس موزه تاریخی و معماری کولومنسکویه در گوگل مپ

موزه تسلیحات کرملین (Armoury Chamber kremlin)

جاهای دیدنی روسیه

این ساختمان در کاخ کرملین به دست کنستانتین تون و در سال 1851 ساخته شد. همانطور که از نام این موزه پیداست، می‌توانید انواع اسلحه‌ها را در آن مشاهده کنید. در زمان‌های دور این بنا جایی برای ساخت اسلحه‌هایی از جنس نقره و طلا بوده است.

آدرس موزه تسلیحات کرملین در گوگل مپ

موزه گولاگ (GULAG history museum)

جاذبه های گردشگری روسیه

این موزه در سال 2004 افتتاح شد. موزه گولاگ یک موزه تاریخی تمام عیار است که آثار دوران دیکتاتوری استالین را در خود حفظ کرده است. این موزه تاریخ پرفراز و نشیب روسیه را از ساخت اردوگاه‌های اجباری تا پیاده شدن سیستم گولاگ، اخراج و تبعید آلمانی ها را به خوبی روایت می‌کند.

آدرس موزه گولاک در گوگل مپ

کلیسای ناجی در خون (ناجی خون ریخته شده) (Savior of the Spilled Blood)

 دیدنیهای روسیه

طبق تاریخ، ناپلئون بناپارت می‌خواست کل جهان را تحت حکمرانی بگیرد. در این بین تصمیم می‌گیرد که روسیه را تصرف کند. از آنجایی که روسیه کشور بسیار بزرگی است، پس تصرف آن کار فوق‌العاده سختی بود. بنابراین ناپلئون شکست بدی می‌خورد و دست از پا درازتر از روسیه خارج می‌شود.

مردم روسیه بر این عقیده بودند که حضرت مسیح در شکست ناپلئون و حفظ کشورشان نقش داشته است. بدین ترتیب دولت روسیه دستور ساخت کلیسای مسیح ناجی را داد. ساخت این کلیسا 40 سال زمان برد. تا اینکه استالین روی کار آمد و فرمان داد تا کلیسا را منفجر کنند. پس از سقوط وی نیز مردم در سال 1995 کار مرمت این کلیسا را دست گرفتند. به همین خاطر است که اکنون نام این کلیسا در لیست جاهای دیدنی روسیه می‌درخشد.

آدرس کلیسای مسیح ناجی در گوگل مپ

صومعه نوودویچی (Novodevichy Convent)

مناطق دیدنی روسیه

اگر به دنبال یک فضای شگفت‌انگیز و در عین حال زیبا و باشکوه می‌گردید، بهترین مکان برای شما صومعه نوودویچی است. این بنای زیبا به فرمان پرنس واسیلی سوم ساخته شد و بر طبق اسناد تاریخی، ساخت آن در قرن شانزدهم انجام شده است. در واقع صومعه ناوادویچی در سال 1524 ساخته شده یکی از جاهای دیدنی روسیه است که حتما باید آنها را ببینید. وقتی روسی‌ها در سال 1514 در مقابل لهستانی‌ها و لیتوانی‌ها پیروز شدند، این بنا را به عنوان یادبود ساختند. به همین خاطر این صومعه آرامگاه بسیار از افراد شجاع و مشهور است.

این صومعه در معماری خود حرف تازه‌ای برای گفتن دارد. صومعه نوودویچی با یک منظره بکر و دلچسب احاطه شده که زیبایی این ساختمان را چندین برابر می‌کند. ناگفته نماند که در ضلع جنوبی این صومعه آرامگاهی وجود دارد که به دستور ایوان ساخته شد. ویژگی‌های خاص این صومعه باعث شده است که در بین دیدنی های کشور روسیه در مقام سوم قرار بگیرد.

آدرس صومعه نوودویچی در گوگل مپ

صومعه دانیلوف (Danilov Monastery)

جاهای دیدنی روسیه

بر طبق اسناد تاریخی بنای اصلی این کلیسای قدیمی در سال 1282 ساخته شده است. اما از سال 1983 به بعد بود که به عنوان یک کلیسای ارتودوکسی تأیید و مشهور شد. دانیلوف نام شاهزاده دانیل پسر الکساندرا نوسکی بود. او بود که این کلیسا را ساخت، به همین خاطر نام دانیلوف را بر این کلیسا نهادند.

آدرس صومعه دانیلوف در گوگل مپ

صومعه نووسپاسکی (Novospassky Monastery)

دیدنی های کشور روسیه

قدمت این کلیسای کهن به قرن چهاردهم بر می‌گردد. در سال 1491 بود که صومعه دانیلوف به محل قرارگیری صومعه نووسپاسکی منتقل شد. در این زمان بود که ایوان کبیر فرمان داد و صومعه نووسپاسکی را به حاشیه رود مسکوا منتقل کردند. امروزه این کلیسا را با نام ناجی هم می‌شناسند.

آدرس صومعه نووسپاسکی در گوگل مپ

صومعه ناوادویچی

این صومعه که در سال 1524 ساخته شده است یکی از جاهای دیدنی روسیه است که حتما باید آن را ببینید. وقتی روسی ها در سال 1514 در مقابل لهستانی ها و لیتوانی ها پیروز شدند این بنا را به عنوان یادبود ساختند. به همین خاطر این صومعه آرامگاه بسیار از افراد شجاع و مشهور است.

کلیسای جامع دورمیشن (Dormition Cathedral)

مکان های دیدنی روسیه

این کلیسا همیشه در لیست بهترین جاهای دیدنی روسیه جای دارد. برای دیدن این کلیسا باید به محله کرملین بروید. بیش از هر چیزی گنبدهای زرین این کلیسا توجه شما را به خود جلب می‌کند. دیوارهای درون کلیسا نیز طراحی‌هایی دارد که سرگذشت حضرت مریم را به تصویر می‌کشد. این تصاویر به قدری زیبا هستند که محو تماشای آنها خواهید شد.

آدرس کلیسای جامع دورمیشن در گوگل مپ

مسجد جامع مسکو (Moscow Cathedral Mosque)

جاهای دیدنی روسیه

شاید برایتان جای تعجب داشته باشد، اما در مسکو مسجدی با نام مسجد جامع ساخته شده است. بنای اولیه این مسجد در سال 1904 به دست نیکولای ژوکوف که معمار ماهری بود، ساخته شد. پس از آن نیز بخش‌هایی به مسجد افزوده شد و برخی از قسمت‌های آن ترمیم شد.

این مسجد که در مرکز شهر قرار دارد، با گنبد و گلدسته‌های زرین خود به یکی از جاهای دیدنی روسیه تبدیل شده است. چون در گذشته‌های دور این مسجد مورد حملات قوم تاتار قرار گرفته بود، امروزه برخی آن را با نام تاتار هم می‌شناسند.

آدرس مسجد جامع مسکو در گوگل مپ

دانشگاه ایالتی مسکو (Lomonosov Moscow State University)

جاذبه های گردشگری روسیه

این بنای مشهور مرتفع‌ترین ساختمان جهان است که با معماری خاصش می‌تواند نظر هر گردشگری را به خود جلب کند. ساختمان دانشگاه از چند برج تشکیل شده است که بلندترین آنها با ارتفاع 240 متری بیشتر خودنمایی می‌کند. تعداد اتاق‌های این ساختمان آنقدر زیاد است که به گفته گردشگران برای دیدن همه آنها به 18 سال زمان نیاز دارید!

آدرس دانشگاه ایالتی مسکو در گوگل مپ

پارک و موزه تساریتسینو (Tsaritsyno Museum-Reserve)

دیدنیهای روسیه

این موزه برعکس موزه‌های دیگر برای نمایش آثار تاریخی خود از فضای بسته استفاده نمی‌کند. در حقیقت این موزه یک ساختمان سلطنتی است که از یک پارک بزرگ، گذرگاه‌های سر پوشیده، برکه، چشمه‌ها و … تشکیل شده است. لازم به ذکر است که مساحت این موزه 405 هکتار است. قدمت این پارک و موزه به قرن 18 بر می‌گردد.

آدرس پارک و موزه تساریتسینو در گوگل مپ

خیابان اولیتسا واروارکا (Ulitsa Varvarka)

مناطق دیدنی روسیه

اگر دوست دارید علاوه بر قدم زدن روی سنگ‌فرش‌های زیبای مسکو، گشتی هم در تاریخ باستان این شهر بزنید، بد نیست که یک سر به خیابان اولیتسا واروارکا بروید. با اینکه این خیابان محدوده وسیعی ندارد؛ اما کلیساها، بناهای تاریخی و کهن آن می‌تواند قدرت پلک زدن را از شما بگیرد. این خیابان نیز در محله زریاد در میدان سرخ واقع شده است. لازم به ذکر است که در این مکان می‌توانید از فروشندگان دوره‌گرد صنایع‌دستی خریداری کنید.

آدرس خیابان اولیتسا واروارکا در گوگل مپ

خیابان تورسکایا (tverskaya street)

خیابان توارسکایا یکی از مهم‌ترین دیدنی های روسیه است که هر ساله پذیرای گردشگران زیادی از گوشه و کنار دنیاست. این خیابان که در بخش شمالی میدان سرخ قرار دارد، پر از فروشگاه‌های مدرن و البته گران است. کلیساها و بنای باشکوهی در این خیابان وجود دارد که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. ناگفته نماند که خیابان توارسکایا یکی از کهن‌ترین خیابان‌های مسکو در روسیه است.

آدرس خیابان تورسکایا در گوگل مپ

میدان سرخ (Red Square)

دیدنی های کشور روسیه

از دیگر جاهای دیدنی روسیه می‌توانیم به میدان سرخ اشاره کنیم. این میدان در روسیه بسیار مشهور است. مردم روسیه این میدان را با نام کروسنایا پلوشاد هم می‌شناسند. میدان سرخ به دو جهت برای روسیه حیاتی است. یکی اینکه شکل و رنگ سرخش آن را به مرکزی‌ترین نقطه شهر تبدیل کرده است و دوم اینکه به تمام خیابان‌های اصلی این میدان راه دارد.

آدرس میدان سرخ در گوگل مپ

خیابان بولشا نیکیتسایا (اولتسیا) (Bolshaya Nikitskaya Ulitsa)

مکان های دیدنی روسیه

در زمان‌های دور یک کلیسا در این خیابان وجود داشت که نام آن نیکیتسایا بود. به همین خاطر این خیابان هم نام کلیسا را با خود یدک می‌کشد. البته امروزه دیگر خبری از این کلیسا نیست و به جای آن مترو ساخته شده است. این خیابان به این دلیل در لیست جاهای دیدنی روسیه جای گرفته که با قدم زدن در آن می‌توانید از مشاهده بناهای دانشگاه دولتی و کاخ یاکوف براسیل لذت ببرید.

آدرس خیابان بولشا نیکیتسایا در گوگل مپ

خیابان نیکولاس کایا (Nikolskaya Street)

جاذبه های گردشگری روسیه

این خیابان خط ارتباطی میان کلیسای کازان و میدان سرخ است. در این خیابان یک صومعه یونانی با نام نیکولاسکایا هم قرار دارد؛ به همین خاطر نام خیابان هم نیکولاسکایا است. این صومعه در سال 1390 ساخته شده است. از معماری ساختمان‌های این خیابان که بگذریم، قدم زدن روی سنگ فرش‌های زیبایش بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

آدرس خیابان نیکولاس کایا در گوگل مپ

خیابان آربات (Arbat Street)

جاهای دیدنی روسیه

خیابان آربات جزو آن دسته از جاهای دیدنی روسیه است که دیدن آن برای هر گردشگری حسابی مهم و ضروری است. در این خیابان نمایشگاه‌های متعددی برگزار می‌شود. این خیابان که از سال 1986 تا به امروز ورود وسایل نقلیه در آن ممنوع شده، پر از مردمی است که در آن صنایع دستی می‌فروشند. مردم این نواحی علاوه بر کسب درآمد خوب از این راه، سعی می‌کنند به خوبی فرهنگ بومی خود را به گردشگران بشناسانند.

آدرس خیابان آربات در گوگل مپ

خیابان کوزنتسکی موست (Kuznetsky Most Street)

دیدنیهای روسیه

یکی دیگر از جاهای دیدنی روسیه خیابان کورنتسکی موست است که در آن می‌توانید علاوه بر قدم زدن در پیاده‌روهایش از دیدن لباس‌های مد روز هم لذت ببرید. علاوه بر پوشاک اعلا می‌توانید کتاب‌های اعلایی را هم در کتابخانه‌هایش بجویید. البته تمام این کتاب‌ها با زبان روسی نگارش شده‌اند.

آدرس خیابان کوزنتسکی موست در گوگل مپ

میدان مانژ (Manege Square)

مناطق دیدنی روسیه

بعد از میدان سرخ دومین میدان مهم در روسیه میدان مانژ است. این میدان نیز از آن جهت اهمیت دارد که چندین موزه هنری و علمی در آن ساخته شده است. پیش از ساخت این میدان یک صومعه در این محل بود. امروزه این میدان 70 ساله به محل مناسبی برای برگزاری مناسبات نظامی و … تبدیل شده است.

آدرس میدان مانژ در گوگل مپ

میدان سبرنایا (Sobornaya Square)

جاهای دیدنی روسیه

میدان سبرنایا با نام میدان کلیسای اعظم نیز شناخته می‌شود. این میدان در مرکز شهر کرملین قرار دارد. در این میدان یک دروازه قرار دارد که راه ورودی به موزه است. این دروازه در گذشته به کلیساهای مهم همچون کلیسای بشارت و آرچانگل میخائیل راه داشت.

آدرس میدان سبرنایا در گوگل مپ

میدان پوشکین (Pushkinskaya ploschad)

دیدنی های کشور روسیه

این میدان کهن در محله تورسکوی و در شمال غربی کرملین قرار دارد. در گذشته به این میدان استراسنای گفته می‌شد. پس از آن در تاریخ 1937 برای یادبود الکسنادرا پوشکین شاعر روسی، پوشکین نام گرفت. گفتنی است در ایام مختلف سال جمعیت زیادی از گردشگران در این میدان تردد می‌کنند.

آدرس میدان پوشکین در گوگل مپ

 بنای یادبود فتح فضا در روسیه (آسمان خراش مسکو) (Monument to the Conquerors of Space)

مکان های دیدنی روسیه

یکی دیگر از جاهای دیدنی روسیه که ارتفاع و عظمت آن زبانزد خاص و عام است، آسمان خراش مسکواست. این بنا که در سال 1964 ساخته شده یک بنای 110 متری است. جالب است بدانید که جنس این بنای بی‌نظیر از تیتانیوم است و درون آن هم یک موزه فضایی افتتاح شده که می‌تواند ساعت‌ها شما را سرگرم کند. این ساختمان با شکوه در مجاورت پارک VDNK قرار دارد؛ جایی پر از شگفتی‌های روسیه که می‌توانید از دیدن آنها حسابی لذت ببرید.

آدرس آسمان خراش مسکو در گوگل مپ

آسمان‌خراش هفت خواهر جوزف استالین (moscow seven sisters Jozef Stalin)

جاهای دیدنی روسیه

آسمان‌خراش هفت خواهر به دلیل ظاهر متفاوتی که دارد، در لیست مناطق دیدنی روسیه جای گرفته است. در نمای آنها می‌توان تلفیقی از سبک گوتیک و باروک را دید. البته آسمان‌خراش هفت خواهر از چندین آسمان‌خراش تشکیل شده که امروزه به محلی برای کارهای فرهنگی و تحصیلی تبدیل شده است. همچنین یکی از این آسمان‌خراش‌ها خانه نخست وزیر است.

آدرس آسمان خراش هفت خواهر جوزف استالین در گوگل مپ

 

آسمان‌نمای مسکو (The Moscow Planetarium)

جاذبه های گردشگری روسیه

در روسیه چندین آسمان‌نما وجود دارد که در میان آنها آسمان نمای مسکو مهم‌ترین آنها تلقی می‌شود. ساخت این آسمان‌نما از سال 1927 آغاز شد و دو سال بعد به اتمام رسید. این آسمان‌نما که 9 بخش دارد، می‌تواند شما را با دنیای ستارگان و کهکشان راه شیری آشنا کند. پس اگر دوست دارید از اسرار آسمان‌ها سر در بیاورید، حتما سری به این مکان دیدنی روسیه بزنید.

آدرس آسمان نمای مسکو در گوگل مپ

آب‌نمای دروژیانارودوف (Fountain Druzhba Narodov)

دیدنیهای روسیه

آب‌نمای دروژیانارودوف یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی روسیه است که در سفرتان حتما باید آن را ببینید. این آب نمای باشکوه و زیبا با آن طراحی منحصر به فردش در دنیا نظیر ندارد. این آب نما 24 متر ارتفاع دارد و دیدن آن در شب می‌تواند شما را جادو کند. آب‌نمای دروژیانارودوف با آن مجسمه‌های طلایی رنگش در حقیقت نشان از صلح میان مردم دارد.

آدرس آب نمای دروژیانارودوف در گوگل مپ

عمارت کوسکووا (Kuskovo Estate)

مناطق دیدنی روسیه

قدمت این سرای بزرگ و بی‌نظیر به قرن هجدهم بر می‌گردد. معماری این بنا در نوع خود بهترین است. عمارت کوسکووا در زمان‌های دور محلی برای تفریح خاندان‌های سلطنتی بوده است. سراسر این عمارت از زیبایی چشم‌گیری بهره برده و در کنار منظره‌ای چشم‌نواز می‌تواند هر بیننده‌ای را جادو کند.

آدرس سرای کوسکووا در گوگل مپ

دریاچه بایکال (Lake Baikal)

جاهای دیدنی روسیه

دریاچه بایکال در میان شهرهای ایرکوتسک و بوریاتیا و در دل سیبری قرار گرفته است. این دریاچه آب شیرین یکی از زیباترین جاهای دیدنی روسیه است و به دلیل قدمت زیادی که دارد، در لیست میراث فرهنگی یونسکو هم به ثبت رسیده است. دریاچه بایکال اهمیت زیادی در اکوسیستم دارد؛ چرا که محل زندگی گونه‌های کمیاب و خاص جانوری است. مساحت این دریاچه 31500 کیلومتر مربع است و حدودا 20 درصد از آب شیرین جهان در آن موجود است.

آدرس دریاچه بایکال در گوگل مپ

لوبنوی مستو (Lobnoye Mesto)

یدنی های کشور روسیه

لوبنوی مستو در اصل یک تپه سنگی بلند است که در مجاورت کلیسای سنت باسیل قرار گرفته است. تاریخ ساخت این تپه به سال 1598 بر می‌گردد. این تپه در زمان‌های دور به عنوان مکانی برای اعدام گناهکاران و محلی برای سخنرانی مردم به کار می‌رفته است.

آدرس لوبنوی مستو در گوگل مپ

 

دره آب‌فشان‌ها (Valley of Geysers)

مکان های دیدنی روسیه

این دره که در شبه جزیره کامچاتکا قرار دارد، مجموعه‌ای از آب‌فشان‌های زیادی در خود دارد. تعداد آب‌فشان‌های آن به 90 عدد می‌رسد که طول هرکدام 6 کیلومتر است. علاوه بر این تعداد زیادی چشمه آب گرم در این دره وجود دارد. این دره در سال 1941 توسط یک دانشمند به نام تاتیانا اوستینووا کشف شد. راه این دره بسیار صعب‌العبور است و برای رفتن به آن باید سوار هلی‌کوپتر شوید. پس حسابی تجربه هیجان‌انگیزی خواهید داشت.

آدرس دره آب فشان ها در گوگل مپ

مجسمه یادبود مادر میهن (The Motherland Calls)

جاذبه های گردشگری روسیه

این مجسمه که نماد یک زن است در دهه 50 برای زنده نگه داشتن افرادی که در جنگ جهانی دوم کشته شدند ساخته شد. جالب است بدانید که از مجسمه به عنوان بلندترین مجسمه از یک بانو در کتاب گینس ثبت شده است.

آدرس مجسمه یادبود مادر میهن در گوگل مپ

کاخ کرملین (The Moscow Kremlin)

جاهای دیدنی روسیه

کاخ کرملین از آن دسته جاهای دیدنی روسیه است که همه از سیاستمدار گرفته تا گردشگر عادی دوست دارند از آن بازدید کنند. کاخ کرملین به دستور شاه نیکلای اول و بین سال‌های 1838 تا 1849 تأسیس شد. محدوده این کاخ بزرگ 25 هزار مترمربع است و 18 برج دارد.

با توجه به تاریخ ساخت این بنا می‌توان گفت که کرملین از آن ساختمان‌های کهنی است که امروزه هم در زمینه امور دولتی روسیه کاربرد دارد. البته شما می‌توانید با رفتن به کاخ کرملین یک تیر و چند نشان بزنید. یعنی این که می‌توانید علاوه بر دیدن بنای کرملین از سایر جاذبه‌های اطراف آن هم دیدن کنید.

آدرس کاخ کرملین در گوگل مپ

ستون‌های سنگی (Man-Pupu-Ner)

دیدنیهای روسیه

یکی از مرموزترین و اعجاب‌انگیزترین جاهای دیدنی روسیه ستون‌های سنگی است که در محله کومی قرار دارد. جالب است بدانید که این ستون‌ها طبیعی هستند و هیچ بشری در ساخت آنها دخیل نبوده است. شاید باورش برایتان سخت باشد ولی این ستون‌های 42 متری حدودا 200 میلیون ساله هستند. اما با این حال این یک سن تخمینی است؛ چون اطلاعات دقیقی از ساخت این سنگ‌ها در دسترس نیست. شما می‌توانید به این مکان دیدنی بروید و عکس های فوق‌العاده‌ای بگیرید.

آدرس ستون های سنگی در گوگل مپ

کوه البروس (Mount Elbrus)

مناطق دیدنی روسیه

کوه البروس بین چندین کشور قرا دارد و قله‌های آن با شمال فلات ایران و رشته کوه قفقاز همسایه است. می‌توان گفت که نام البروس با نام البرز از یک ریشه هستند. ارتفاع این کوه 5600 متر است و گردشگران زیادی در آن به تفریحات زمستانه مشغول می‌شوند و حسابی خوش می‌گذرانند.

آدرس کوه البروس در گوگل مپ

مترو مسکو (Moscow Metro)

جاهای دیدنی روسیه

این مترو که یکی از عمیق‌ترین متروهای دنیاست و حال و هوای تاریخی دیگری دارد. ظاهر مجلل و زیبای آن با سنگ‌های گران قیمت و طرح‌های خیره‌کننده آذین شده است. شما با دیدن این متروهای زیبا یاد قصرهای با شکوه می‌افتید. نکته قابل توجه در مورد این متروها این است که تأخیری در کار آنها وجود ندارد.

آدرس مترو مسکو در گوگل مپ

گالری ترتیاکوف (Tretyakov)

دیدنی های روسیه

این گالری هنری زیبا توسط میخایلوویچ پدید آمد. وی یک تاجر بود و علاقه زیادی به جمع‌آوری آثار هنری داشت. بنای این گالری توسط خانواده ترتیاکوف خریداری شد و سپس توسط این تاجر با ذوق به گالری تبدیل شد.

آدرس گالری ترتیاکوف در گوگل مپ

نقطه صفر مسکو (Moscow’s zero point)

مکان های دیدنی روسیه

نقطه صفر جایی میان میدان سرخ و کلیسای ایبریان واقع شده است. این نقطه دقیقا در وسط مسکو قرار دارد. روسی‌ها به کمک این نقطه فواصل مسکو را تخمین می‌زنند. البته به عقیده برخی از مردم این محل مکان خوبی برای آرزو کردن است.

آدرس نقطه صفر مسکو در گوگل مپ

تالار تئاتر بلشوی (Bolshoi Theatre)

جاهای دیدنی روسیه

یکی دیگر از جاهای دیدنی روسیه تئاتر بلشوی است. تاریخ ساخت بنای این تئاتر به سال 1776 باز می‌گردد. مکانی که هنر و فرهنگ از در و دیوارش می‌ریزد. این ساختمان برای مردم روسیه بسیار محترم است تا جایی که بسیاری از کنسرت‌های اپرا و رقص باله در آن برگزار می‌شود.

آدرس تالار تئاتر بلشوی در گوگل مپ

شاه زنگ مسکو (Tsar bell)

جاذبه های گردشگری روسیه

شاه زنگ مسکو یکی عجیب‌ترین جاذبه های گردشگری روسیه است. این شاه زنگ که با نام ناقوس تزار نیز شناخته می‌شود بین سال های 1725 تا 1733 به دست حرفه‌ای‌ترین‌ها ساخته شد. این زنگ یازده تنی در پی حادثه آتش سوزی از جای خود کنده شد. به گفته مردم روسیه صدای این زنگ تا 50 کیلومتر آن طرف‌تر هم شنیده می‌شود.

آدرس شاه زنگ مسکو در گوگل مپ

شاه توپ مسکو (Tsar cannon)

دیدنی های روسیه

شاه توپ توسط آندری چوخوف و برای ترساندن دشمنان ساخته شد. این ابزار جنگی 40 تن وزن و 890 قدرت کالیبره دارد. امروزه این شاه توپ به یکی از مکان های دیدنی روسیه تبدیل شده است که در کرملین قرار دارد.

آدرس شاه توپ مسکو در گوگل مپ

برج ناقوس ایوان مخوف (Ivan the Great Bell-Tower)

مناطق دیدنی روسیه

برج ناقوس ایوان مخوف هم یکی از جاهای دیدنی روسیه است که مانند ستاره‌ای پرفروغ در میان آسمان کرملین است. ارتفاع این برج به 80 متر می‌رسد. این بنا به دست مارکو بونو ساخته شده است. جالب است بدانید که در طی 400 سال گذشته برج ناقوس بلندترین بنایی بود که در روسیه وجود داشت. آخرین مراسم عید پاک در سال 1918 در همین برج برگزار شد و از آن به بعد دیگر صدای ناقوس به صدا درنیامده است.

آدرس برج ناقوس ایوان مخوف در گوگل مپ

آرامگاه لنین (Lenin’s Mausoleum)

جاهای دیدنی روسیه

یکی دیگر از جاهای دیدنی روسیه که دیدن آن لطف دیگری دارد، همین آرامگاه لنین است. اگر به دیدن مومیایی علاقه‌مند باشید، می‌توانید از جسد مومیایی شده حاکمان شوروی مثل ولادیمیر پوتین دیدن کنید. با رفتن به میدان سرخ می‌توانید از این مقبره پر آوازه هم دیدن کنید.

آدرس آرامگاه لنین در گوگل مپ

کاخ سفید مسکو (Moscow White House (Bely Dom))

دیدنی های کشور روسیه

ممکن است تا به امروز نام کاخ سفید را تنها برای آمریکا شنیده باشید. اما در مسکو هم یک کاخ سفید وجود دارد که خانه دولت و محل کار نخست وزیر روسیه است. پروژه ساخت این ساختمان بسیار بزرگ در سال 1965 کلید خورد. اما این ساختمان در سال 1981 کامل شد.

آدرس کاخ سفید مسکو در گوگل مپ

پارک گورکی (Gorky Central Park of Culture and Leisure)

مکان های دیدنی روسیه

اگر به دنبال تفریح و سرگرمی هستید، پارک گورکی می‌تواند مکان خوبی برای شما باشد. این پارک با هدف آموزش ورزش‌های مختلف، اجرای کنسرت‌های موسیقی و هنر طراحی شده است. شما می‌توانید در این پارک اسکیت روی یخ کنید و حسابی هیجان‌زده شوید. یا این که به رصدخانه پارک سری بزنید و از تجهیزات مدرن و تلسکوپ‌های ویژه آن دیدن کنید و از تماشای ستاره‌های آسمان لذت ببرید. در ضمن می‌توانید در فروشگاه‌ها و کافه‌های موجود در این پارک وقت بگذرانید. لازم به ذکر است که این پارک در سال 1928 ساخته شده است.

آدرس پارک گورکی در گوگل مپ

پارک ودنخا مسکو (VDNKH Park)

جاهای دیدنی روسیه

پارک ودنخا یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی روسیه است که در گذشته یک بازارچه محلی بوده است. در حال حاضر این محوطه برای اجرای موسیقی‌های کلاسیک و فاخر روسی اختصاص داده شده است. پارک ودنخا با فواره‌های زیبا تزئین شده که توجه گردشگران را حسابی به خود جلب می‌کند. فقط اینها نیست؛ شهربازی فوق‌العاده زیبا و مجهز، آکواریوم بزرگ و یک مرکز خرید شیک و مدرن هم در نزدیکی این پارک قرار دارد که آن را به یک مرکز تفریحی تمام عیار تبدیل کرده است.

آدرس پارک ودنخا مسکو در گوگل مپ

اقامتگاه کولومنسکو (Kolomenskoye)

جاذبه های گردشگری روسیه

یکی از آثار تاریخی رنگ و وارنگ روسیه اقامتگاه کولومنسکو است که از جذابیت زیادی برخوردار است. این اقامتگاه زیبا در دل منطقه‌ای سرسبز و در کنار رودخانه‌ای پر جنب و خوش قرار گرفته است. این بنای چوبی و خوش آب و رنگ در سال 1667 ساخته شد. این خانه تابستانی در گذشته محلی بود که سزار میخائیل و ایوان در آن وقت می‌گذراندند و حالا تبدیل به جایی برای برگزاری فستیوال‌های فضای باز شده است. از این رو بسیاری از اهالی مسکو هم برای شرکت در این برنامه‎های جذاب به سمت این اقامتگاه می‌روند.

آدرس اقامتگاه کولومنسکو در گوگل مپ

باغ وحش مسکو (Moscow Zoo)

دیدنیهای روسیه

باغ وحش مسکو یکی از محشرترین جاهای دیدنی روسیه است. چون این باغ وحش محل زندگی حیوانات ریز و درشت بسیاری است که می‌توانید به تماشای آنها بنشینید و حسابی لذت ببرید. این باغ وحش 21.5 هکتاری در سال 1846 تأسیس شد. جالب است بدانید که این باغ وحش در اوایل سال تأسیس خود 286 نوع گونه جانوری داشته است.

آدرس باغ وحش مسکو در گوگل مپ

برج مخابراتی اوستانکینو (Ostankino Television Tower)

مناطق دیدنی روسیه

اگر به سرتان زد در روسیه شبگردی کنید، می‌توانید به برج مخابراتی اوستانکینو بروید. این برج یکی از جاذبه های گردشگری روسیه است که دیدن آن در شب لطف دیگری دارد. برج مخابراتی اوستانکینو با داشتن 540 متر ارتفاع یازدهمین برج مرتفع اروپا است. اگر دوست دارید کل شهر را از بالا ببینید و از ارتفاع نمی‌ترسید، می‌توانید به بالای این برج بروید و یک تصویر فوق‌العاده از تمام شهر داشته باشید.

آدرس برج مخابراتی اوستانکینو در گوگل مپ

در نهایت …

هرچه جاهای دیدنی روسیه را بگردید، باز هم وقت کم می‌آورید. این کشور واقعا بی‌نظیر است و هر اهل سفری را حسابی سر ذوق می‌آورد. در این مقاله بیشتر جاذبه‌ها و دیدنی‌های مسکو را به شما معرفی کردیم. اگر دوست دارید با جاهای دیدنی سن پترزبورگ هم آشنا شوید، سری هم به این مقاله بزنید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.