شاخص 2

با جاهای دیدنی سن پترزبورگ آشنا شوید

سن پترزبورگ شهری است که حقیقتا غنی از جاذبه‌ های گردشگری و تجارب جالب برای مسافران است. از قصرهای مجلل تماشایی گرفته تا موزه‌های جذاب و عجیب، از قایق‌سواری در رودخانه‌های باشکوه و کانال‌های شهر تا قدم گذاشتن بر جای‌پای بزرگان و مشاهیر هنری و ادبی سن پترزبورگ. همه این موارد را قرار است در مقاله جاهای دیدنی سن پترزبورگ بشناسیم.

در‌ واقع جاهای دیدنی سن پترزبورگ به‌ قدر‌ کافی زیاد هستند که بتوانند مسافران و گردشگران را برای هفته‌ها یا حتی ماه‌ها سرگرم کنند. دیدنی های سن پترزبورگ به‌اندازه‌ای زیادند که یکی از چالش‌های گردشگران این است که به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند تا بتوانند همه این مکان‌های دیدنی را در مدت اقامتشان ببیند، خاصه آن‌که سن پترزبورگ یکی از بزرگ‌ترین شهرهای اروپایی محسوب می‌شود و تا کیلومترها مربع مملو از جاذبه‌هایی است که در نواحی اطراف آن قرار دارند. برای اینکه راهنمایی مناسبی در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید برنامه‌ریزی خوبی از مدت اقامتتان در سن پترزبورگ داشته باشید، سال‌ها تجارب مسافران و گردشگران این شهر باشکوه را در این مطلب گرد‌ هم‌ آورده‌ایم تا بتوانید بیشترین استفاده را از تجربه حضورتان در این شهر را ببرید.

 

در ادامه به ۲۰ عدد از بهترین مکان ‌های دیدنی سن پترزبورگ و جاذبه‌های گردشگری آن اشاره می کنیم.‌

به نظرتان چطور می‌توان ویزای روسیه را به راحتی گرفت؟

موزه ارمیتاژ یا کاخ زمستانی

بدون شک معروف‌ترین جاذبه گردشگری سن پترزبورگ که به‌خاطر گنجینه‌ها و آثارباستانی‌اش شهرت جهانی دارد موزه مشهور ارمیتاژ است. این موزه به‌قدری مهم است و طرفدار دارد که خیلی از گردشگران فقط برای دیدن آن به سن پترزبورگ می‌‎روند!

هرچند موزه ارمیتاژ امروزه بخش‌های زیادی دارد، اما اغلب توریست‌ها بیشتر به خاطر دیدن کلکسیون اصلی کاخ زمستانی است که به آنجا می‌روند. دیدن این کلکسیون شگفت‌انگیز جز اجتناب‌ناپذیر برنامه‌ سفر به سن پترزبورگ است. در این کلکسیون نه تنها می‌توانید قرن‌‌ها آثار هنر اروپا و آثار‌ باستانی روم و یونان را ببینید، بلکه می‌توانید فضای حیرت‌انگیز قرن هجده و نوزدهمی اتاق‌های قصر خانواده سلطنتی روسیه را نیز از نزدیک حس کنید.

جاهای دیدنی سن پترزبورگ

از تابستان سال ۲۰۱۴ اکثر آثار‌هنری مشهور امپرسیونیستی و پست‌امپرسیونیستی این کلکسیون (که از نظر کیفیت هنری، بدون‌شک نقطه اوج این مجموعه هستند) به میدان کاخ در ساختمان عمومی ستاد منتقل شده‌اند. بنابراین اگر دلیل اصلی‌تان برای رفتن به موزه ارمیتاژ دیدن این آثار‌ هنری است، باید طوری برنامه‌ریزی کنید که وقت کافی جهت جا‌به‌‌جایی بین این دو نقطه را داشته باشید. این مجموعه به عنوان یکی از بهترین دیدنی های سن پترزبورگ آنقدر بزرگ و شگفت‌انگیز است که برای رفتن به بخش دوم آن به زمان استراحت نیاز خواهید داشت.

آیا با واحد پول روسیه آشنا هستید؟

تئاتر مارینسکی سن پترزبورگ

یکی‌دیگر از بنا‌های فرهنگی مشهور سن پترزبورگ که دیدنش برای بعضی از گردشگران حتی از موزه ارمیتاژ هم مهم‌تر است، تئاتر مارینسکی است. این تئاتر که در سال‌های اخیر از آشفتگی‌‌های مالی و افت خلاقیت تئاتر موسکو نهایت استفاده را برده، امروزه به برترین تئاتر موزیکال بلامنازع روسیه تبدیل شده است.

این تئاتر که به انضباط بی‌عیب‌و‌نقص و تعهدش به سنت‌های باله مشهور است، مفتخر به حضور جناب والری گِرگیِف می‌باشد که یکی از دقیق‌ترین و بهترین رهبران‌ ارکستر موزیک‌های کلاسیک امروزی در سطح جهان به شمار می‌رود.

در کنار رهبر‌ ارکستر مشهورش، ستارگان معروف و بین‌المللی اپرا و باله همچون اولیانا لوپاتکین، دیانا ویشنوا و آنا نتربکو نیز در تئاتر مارینسکی مشغول به کارند که همین موضوع ماریسنکی را به یکی از بزرگ‌ترین و بهترین سالن‌های اپرا، باله و موسیقی ارکسترال جهان تبدیل کرده است.

جاهای دیدنی سن پترزبورگ

در سال‌های اخیر تئاتر مارینسکی پا را از خانه تاریخی‌اش، یعنی سالن اپرای قرن نوزدهمی “کیک عروسی” در میدان تئاتر، فراتر گذاشته و در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۳ به ترتیب سالن‌های کنسرت مارینسکی و صحنه باله دومی به نام مارینسکی ۲ را نیز تأسیس نموده است.

اگرچه بیشتر بازدیدکنندگان دوست دارند فضاش غنی سالن اصلی را تجربه کنند، اما دو سالن جدید هم به زیبایی طراحی شده‌اند و از نظر آکوستیک و تکنولوژی‌های صحنه‌ای می‌توانند تجارب لذت بخشی را به حضار موسیقی دوستشان ارائه کنند.

مراکز خرید سن پترزبورگ را از دست ندهید.

سیر کردن در رودخانه‌ها و کانال‌های سن پترزبورگ با قایق

چنانچه قصد دارید بین ماه‌های اردیبهشت تا مهر به سن پترزبورگ بروید از طرق مختلفی می‌توانید در شهر با قایق به گشت‌زنی بپردازید. از کرایه کردن یک قایق هیدروفویل برای دیدن قصر‌های خارج‌ شهر و پارک‌ پیترهوف گرفته تا لذت بردن از شام و موسیقی جَز زنده در غروبی دلپذیر روی عرشه یک کروز بر روخانه نوا.

اگر هوا خوب بود اکیدا به شما توصیه می‌کنیم که هیچ شانسی برای تجربه قایق‌سواری در سن پترزبورگ را از دست ندهید. مخصوصا اگر در تابستان به سن پترزبورگ می‌روید سفر‌ با قایق در رودخانه‌‌ها و کانال‌های این شهر تجربه‌ای تکرار نشدنی را برای شما رقم خواهد زد.

جاهای دیدنی سن پترزبورگ

پیشنهادات زیادی برای قایق‌سواری در اسکله‌های مختلف ، مخصوصا نزدیک خیابان نوسکی به شما خواهد شد. شما می‌توانید یک تور قایق‌سواری با پذیرایی روی عرشه را انتخاب کنید یا اینکه قایق‌هایی کوچک‌تر را به صورت دربست و به‌ شکل ساعتی کرایه کنید. در این‌ صورت آزاد خواهید بود تا راهتان را خودتان انتخاب کنید و غذا و نوشیدنی‌های خودتان را به قایق بیاورید.

همه مسیر‌های آبی مرکزی، بخشی از رودخانه‌های فونتانکا و مویکا و قسمتی از کانال‌های کریاکوف و گربویدوف را دربرمی‌گیرند. البته بعضی از آن‌ها هم هستند که به رودخانه نوسکی منتهی می‌شوند، جایی که در میانه‌ شب بسیاری از قایق‌های شهر به شما پیشنهاد می‌دهند که بالا رفتن پل معلق نوا را از روی آب تماشا کنید.

فرقی ندارد کدام مسیر آبی را انتخاب کنید، سفر کردن روی قایق راهی فوق‌العاده برای دیدن شهر سن پترزبورگ از زاویه‌ای متفاوت است. شاید هم این کار بهترین راه برای لذت بردن حقیقی از معماری حیرت‌انگیز شهر و تحسین زیبایی رمانتیک آن باشد که همه‌شان بخشی از جاهای دیدنی سن پترزبورگ هستند.

دیدن پارک پیترهوف

وقتی صحبت از جاذبه‌ های گردشگری سن پترزبورگ می‌شود، این شهر علاوه‌ بر اینکه به خاطر موزه‌ها و قصر‌های مرکزی‌‌اش معروف است، به‌ جهت قصر‌های مجلل و پارک‌های حومه‌اش هم شهرت دارد.

در میان جاهای دیدنی سن پترزبورگ، توصیه می‌کنیم پارک پیترهوف که شهرتی جهانی دارد را از‌دست ندهید. به خصوص در فصل تابستان که این پارک شگفت‌انگیز به کلکسیونی فوق‌العاده از رقص فواره‌ها تبدیل می‌شود.

پیتر‌ کبیر بیش از یک دهه وقت گذاشت و آزمون‌ و‌ خطا کرد تا بالاخره موفق شد جایگاه مناسبی برای ییلاق تابستانی خود بسازد. هرچند بخشی از این پارک به سبک‌ و‌ سیاق ورسای طراحی شده، اما بیشتر بخش‌های آن بازتاب‌ دهنده‌ سلیقه و علایق خاص خود پیتر‌ کبیر هستند. پارک پیترهوف بعدها توسط دختر پیتر‌ کبیر، ملکه الیزابت گسترش یافت تا بتواند بر عظمت معماری همپایان فرانسوی سابقش پیشی بگیرد.

دیدنی های سن پترزبورگ

اگرچه کاخ پیترهوف کمتر از قصر کاترین در دهکده تزار‌ها حیرت‌انگیز است، اما با‌ این‌ وجود قصر پیترهوف از نظر تنوع جاذبه‌هایش بر رقیبش برتری دارد. از ساختمان‌های دلربای باروک دوره پترینایی‌اش گرفته تا آبنمای فوق‌العاده طلاکاری شده‌اش.

جذابیت‌های این پارک از انواع سبک‌های متنوع باغبانی در بخش بالایی و پایینی پارک تا موزه‌های بیشماری که در محدوده‌ آن قرار دارند شما را مسحور خواهند کرد تا با خاطره‌هایی تکرارنشدنی از جاهای دیدنی سن پترزبورگ برگردید.

کلیسا جامع ستوندار سن آیزاک

افق تاریخی سن پترزبورگ خود را با گنبد طلایی کلیسا جامع سن آیزاک بر شهر غالب می‌کند. این کلیسا که بهترین اثر‌ هنری تمام عمر معماری فرانسوی به نام آگوستی ‌مونفراند است بزرگ‌ترین و اعجاب‌آورترین بنای مذهبی در سن پترزبورگ به‌ حساب‌ می‌آید.

ساخت و دکوراسیون بنای کلیسای سن آیزاک که در سال ۱۸۵۸ ساخته شد، بیش از ۴۰ سال کشید. سبک معماری نما و ستون‌های خشک اروپایی این بنا با گرانیت‌های کارلیایی سرخ‌رنگش ظاهری منحصر‌به‌فرد پیدا کرده، در حالی که معماری داخلی‌اش نمایانگر سنت‌های اورتودکس با تاثیرات کاتولیکی و افراط‌‌کاری در انتخاب مصالح ساخت است.

مکان های دیدنی سن پترزبورگ

انواع مختلفی از گوهر‌های نیمه‌گرانبها از سراسر روسیه در ستون‌ها و دیوار‌های داخلی این بنا کار شده‌اند، در‌حالیکه تعداد زیادی از آثار‌ هنری و مجسمه‌های اصیل، فضای خالی صحن کلیسا را می‌پوشانند. صحنی که طراحی شده تا گنجایش ۱۴۰۰ نفر را داشته باشد.

علاوه بر خریدن بلیط برای دیدن فضای داخلی کلیسا، بازدیدکنندگان می‌توانند یک بلیط اضافه تهیه نمایند تا ۳۰۰ پله بالا رفته و خود را روی ستون‌های بنا ببییند. از آنجا می‌توانید بعضی از بهترین منظره‌ های سن پترزبورگ را تجربه کنید.

قلعه پیتر و پاول در سن پترزبورگ

این قلعه جایی است که شهر سن پترزبورگ از آنجا شروع می‌شود. هرچند قلعه پیتر و پاول هرگز رنگ فعالیت‌‌های نظامی به خود ندیده، اما در طول سه‌ قرن تاریخش استفاده‌های گوناگونی از آن شده است. از محل خاکسپاری تقریبا تمام امپراطورها و ملکه‌های رومانوف گرفته تا زندان سیاستمداران بدنام یا حتی محل بخشی از آزمایشات کلیدی شوروی برای دست یافتن به تکنولوژی موشکی!

جاهای دیدنی سن پترزبورگ

تمام این ابعاد گوناگون تاریخی قلعه پیتر‌ و پاول در نمایشگاه‌ها متنوع ساختما‌ن‌هایش قابل رویت هستند.این موزه‌های متعدد چیزی از جذابیت عظمت خود سن پترزبورگ کم ندارند و می‌توانند یکی از به‌یادماندنی‌ترین تجربه‌های سفر به سن پترزبورگ باشند.

کلیسا معروف منجی غرق در خون

هرچند‌ که جذابیت اصیل کلیسا سن باسیل موسکو را ندارد، اما با‌ این‌ حال کلیسا منجی غرق در خون، هنوز هم یکی از جذاب‌ترین مکان های دیدنی سن پترزبورگ محسوب می‌شود. این کلیسا که مکانی شاخص و معروف در سن پترزبورگ است با معماری پر نقش‌ و‌ رنگ روحانی‌اش تضاد آشکاری با معماری ظریف نئوکلاسیک موزه ملی روسیه به‌ وجود آورده که در نزدیکی آن واقع شده است.

جاهای دیدنی سن پترزبورگ

این بخش خاص از جذابیت این کلیسا در آن است که همواره به بیننده یادآوری می‌کند که علی‌رغم ظرافت ایتالیایی بیشتر مثلث‌های طلایی که می‌بیند، قطعا در روسیه ایستاده. یکی از خارق‌العاده‌ترین حقایق درباره این کلیسا آن است که این بنای رنگ وارنگ به عنوان یادبودی برای حادثه تراژیک قتل الکساندر دوم ساخته شده.

دهکده تزارها (پوشکین)

این دهکده میزبان نه یکی، بلکه دوتا از بزرگترین قصرهای قرن هجدهمی است که با منظره‌های زیبایی از پارک‌های پر از انواع مختلف بناها و آثار تاریخی احاطه شده است. دهکده تزارها شاهدی بر ثروت عظیم و ولخرجی‌های خاندان سلطنتی رومانوف است. مشهورترین جاذبه گردشگری این مجموعه قصر کاترین با معماری روکوکو است که توسط بارتلومئو راسترلی، به عنوان خواهر کاخ زمستانی در مرکز شهر ساخته شد.

جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ

جالب‌ترین بخش این قصر اتاق امبر است اما بخش‌های جذاب زیاد دیگری هم برای دیدن وجود دارند. تقریبا هر یک از معماران بزرگ قرن ۱۸ و ۱۹ سن پترزبورگ نقشی در ساختن قسمتی از این دهکده‌ حیرت‌انگیز داشته‌اند. دیدن این قصر را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مکان های دیدنی سن پترزبورگ از دست ندهید.

تماشای باز شدن پل‌‌‌‌ها

رودخانه نوا دریاچه لادوگا را به دریای بالتیک متصل می‌‌‌کند. در فصل تابستان ده‌‌‌‌‌ها کشتی باربری هر روز از این مسیر تردد می‌نمایند و همین امر باز شدن پل‌های معلق رودخانه نوا در سن پترزبورگ مرکزی را ضروری می‌کند. این اتفاق معمولا بعد از نیمه شب و معمولا در شب‌های سفید سن پترزبورگ می‌افتد.

جاهای دیدنی سن پترزبورگ

یک سنت قدیمی هست که مردم جمع می‌شوند تا بازشدن پل‌ها را ببینند. باز‌شدن طاق پل کاخ سن پترزبورگ یکی از زیباترین و مشهورترین منظره‌های این شهر را می‌سازد، اما علاوه بر منظره خود پل، فضا شاداب و رضایت‌بخشی که گرگ و میش ایجاد می‌کند هم در منحصر‌به‌فرد بودن این تجربه نقش اساسی دارد.

خیابان نوسکی

” هیچ جا بهتر از خیابان نوسکی نیست. حداقل نه در سن پترزبورگ”

نیکلای گوگو، نویسنده  شهیر روسی داستانش از خیابان اصلی سن پترزبورگ را با این جمله آغاز می‌کند. هرچند آن داستان با ناامیدی و سرخوردگی تمام می‌شود، ولی با این حال هنوز هم هیچ شکی نیست که نوسکی با طولی ۴.۵ کیلومتری از اداره نیرودریایی در غرب تا صومعه الکساندر نوسکی در شرق، یکی از بزرگ‌ترین و خارق‌العاده‌ترین خیابان‌های جهان است.

به سختی می‌توانید در خیابان نوسکی ساختمانی را پیدا کنید که تاریخ ساختش برای بعد از سال ۱۹۱۷ باشد. از جمله شاخص‌ترین بناهایی که در این مکان دیدنی سن پترزبورگ قرار دارند می‌توان به ساختمان آرنوو، کاخ باروک استروگانف، کلیسا جامع کازان با آن ستون‌های نئوکلاسیک منحنی‌اش، مجسمه مربی اسب روی پل آنیچکف و ساختمان قرن هجدهمی که در واقع مراکز خرید هستند اشاره کرد.

جاهای دیدنی سن پترزبورگ

این روزها بیشتر مراکز خرید سن پترزبورگ در بخش شرقی خیابان نوسکی، بعد از میدان وستانیا قرار گرفته‌اند. همان‌اندازه که این خیابان پر از مراکز خرید لوکس و بناهای زیبای تاریخی است، مملو از از انرژی و زندگی شهری نیز هست، به خصوص در فصل تابستان که همیشه و در هر‌ ساعت از روز شلوغ می‌شود.

اما نگران نباشید، فضای مناسب و عریض خیابان به قدری وسیع هست که به شما اجازه دهد تا از زندگی پویای این خیابان شگفت‌انگیز نهایت لذت را ببرید. خاصه که کافه‌ها و رستوران‌های آنجا اجازه ندارند صندلی‌هایشان را در فضای بیرون و پیاده‌رو قرار دهند، که همین امر موجب شده خیابان فضای بازتری داشته باشد.

مجسمه مشهور سوار برنزی

مشهورترین یادبود تاریخی شهر سن پترزبورگ مجسمه سوارکاری پیتر کبیر است، که نه تنها یکی از معروف‌ترین سمبل‌های سن پترزبورگ به‌شمار می‌رود، مثل مجسمه آزادی در نیویورک یا برج ایفل در پاریس، بلکه سوژه یکی از بزرگ‌ترین اشعار در زبان روسی، یعنی شعر «مجسمه سوار برنزی: داستانی از سن پترزبورگ»، اثر الکساندر پوشکین هم هست.

جاهای دیدنی سن پترزبورگ

این مجسمه در سال ۱۷۸۲ کامل شده و ساختنش ۱۲ سال از عمر مجسمه ساز فرانسوی، اتین ماوریس فالوکنت را گرفته است. کسی که توسط شخص دنیس دیدرو به کاترین کبیر معرفی و توصیه شد. پایه این مجسمه یاد بود که به “سنگ آذرخش” معروف است، ظاهرا بزرگترین قطعه سنگ یک‌تکه‌ای است که تا‌به‌حال انسان توانسته آن را جا‌‌به‌جا کند!

بازدید از موزه دولتی روسیه

هرچند گالری ترتیاکوف در موسکو به لطف مکان‌های زیبا و مجموعه غنی‌اش از آثار هنری قرن بیستم، بدون‌ شک بهترین کلکسیون از آثار‌هنری روسی در سراسر جهان است، اما تقریبا تمام آثار نقاشی‌اش از انقلاب اکتبر در موزه دولتی روسیه هم وجود دارند.

مجموعه اصلی موزه دولتی روسیه که در محل سابق کاخ میخائیلوفسکی قرار گرفته، گنجینه باارزشی از آثار‌هنری روسیه از ادوار مختلف، شامل پیکره‌ها و آثار قرون وسطایی، نقاشی‌های ژانر فضایی قرن نوزدهمی و شاهکارهای مدرنیستی متعدد است.

جاهای دیدنی سن پترزبورگ

دیدن تمام و کمال مجموعه اصلی کاخ میخائیلوفسکی دو تا سه ساعت زمان می‌برد. اگرچه دیدن ساختمان‌های اعجاب‌آور و کلکسیون قصر ماربل، در کنار مجموعه آثار بین‌المللی کلکسیون پیتر لودویگ هم خالی از لطف نخواهد بود.

از آنجایی که موزه دولتی روسیه یکی از باارزش‌ترین و بهترین جاهای دیدنی سن پترزبورگ است، با دیدن آن انگار به دیدن گاری ترتیاکوف موسکو رفته‌اید. چون بسیاری از آثار این دو مجموعه شباهت‌های بسیار زیادی به هم دارند و ورژن‌های مختلف یک اثرند.

تجربه کردن سن پترزبورگ داستایوفسکی!

از‌ آنجایی که تقریبا هر ادیب بزرگ روسی زمانی را در سن پترزبورگ به سر برده، داستان‌های خیلی از آثار این ادیبان در فضای این شهر اتفاق می‌افتند. اما داستان‌های هیچ کدام از نویسندگان مثل رمان‌های داستایوفسکی فقید با جغرافیا و فضای سن پترزبورگ پیوندی ناگسستنی پیدا نکرده است. برای خیلی از گردشگران خواندن آثار داستایوفسکی است که انگیزه اصلی سفر به سن پترزبورگ را می‌سازد، حتی با وجودی که توصیفات نویسنده از این شهر اغلب هیولا‌وار و ممنوعه است.

از‌ آنجایی که مراکز تاریخی سن پترزبورگ در قرن بیستم تقریبا دست نخورده باقی مانده‌اند، بسیاری از بخش‌های شهر که داستایوفسکی آن‌ها را توصیف کرده همچنان هم قابل مشاهده و تجربه‌ کردن هستند. به خصوص مناطق میدان سنایا و ولادیمیرسکایا که مملو از مناظری هستند که با زندگی داستایوفسکی گره خورده‌اند.

جاهای دیدنی سن پترزبورگ

اگر بخواهید سن پترزبورگ را از نگاه داستایوفسکی ببیند و سری هم به موزه یادبود او بزنید، باید حدود چهار ساعت وقت داشته باشید.

برای دیدن جایی که داستایوفسکی در آن زندگی می‌کرد می‌توانید فقط به موزه یادبود او سر بزنید. اگر بخواهید فقط از این موزه بازدید کنید لازم نیست بیشتر از یک ساعت وقت صرف نمایید.

جزیره شمشیر سن پترزبورگ (Strelka)

جزیره شمشیر یک دماغه کوچک در بخش شرقی جزیره واسیلوسکی است که درست در میان دلتای رودخانه نوا قرار گرفته است. این جزیره مناظر فوق‌العاده‌ای از همه طرف دارد که شامل کاخ زمستانی، پل‌های تثلیث، قلعه پیتر و پاول و کلیسا جامع سن آیزاک می‌شود. این بخش مدت‌هاست که به عنوان یکی از زیباترین مکان‌ها برای برگزاری مراسم عروسی و همچنین توقف‌گاهی توریستی برای گرفتن عکس‌های زیبا مشهور است.

جدای از مناظر رو‌ به‌ بیرونش، جزیره شمشیر سن پترزبورگ دیدنی‌های خاص خودش را هم دارد. از جمله ستون‌های شگفت‌آور شاخک‌داری که چراغ‌های گازیشان را در تعطیلات و جشن‌های سالانه روشن می‌کنند. این جزیره همچنین جایگاه ساختمان کلاسیک و باظرافت بورس سن پترزبورگ هم هست که تمام بناهایش آثاری از معمار فرانسوی‌الاصل، توماس تومون است.

جاهای دیدنی سن پترزبورگ

اگر بخواهید به بازدید از جزیره واسیلوسکی بروید، توصیه می‌کنیم حتما به دیدن جزیره شمشیر هم بروید. چون هم زیبایی‌ها و هم مناظرش قطعا ارزش زمان شما را دارد، و هم بازدید‌ کردن از آن به اختصاص زمانی جداگانه احتیاج ندارد.

مرکز هنری پوشکین‌ اسکایا

این مکان در سال ۱۹۸۹ به عنوان پاتوق و پایگاهی برای هنرمندان مستقل، موزیسین‌های آلترناتیو و دیگر انواع هنرهای زیرزمینی تاسیس شد. پوشکین‌ اسکایا مرکزی برای هنر و اجراهای متفاوت و مستقل است که در حقیقت تنها یک آپارتمان قدیمی است. جایی که می‌توانید به سادگی با پای پیاده از خیابان نوسکی به آنجا بروید.

پوشکین‌ اسکایا که جایگاهی متشکل از فضاهای استودیویی و نمایشگاهی است که به شکل حیرت‌آوری به هم متصل شده‌اند، می‌تواند تجربه‌ای منحصربه‌فرد را برای بازدیدکنندگان به ارمغان بیاورد. هرچند که بیشتر فضاهای این خانه هنر به دلایل غیرقابل توضیحی بسته است، اما قطعا ارزش آن را دارد که بتوانید در آن‌جا نگاهی به فرهنگ لنینگراد قدیم و فضای هنری مخالفینش بیندازید.

جاهای دیدنی سن پترزبورگ

بهترین زمان برای بازدید از پوشکین‌اسکایا در اوایل شب است. البته باید امیدوار باشید که گالری‌هایش باز باشند. در آن‌جا می‌توانید در کنسرت‌های جذاب زیرزمینی سن پترزبورگ شرکت کنید.

اگر می خواهید نگاهی کلی به فضای هنر زیرزمینی سن پترزبورگ در پوشکین‌ اسکایا بیندازید، این کار بیشتر از ۱۵ دقیقه از شما وقت نخواهد گرفت.

دیدن سن پترزبورگ از چشمان کارلو رُسی

کارلو رُسی، معمار ایتالیایی‌الاصل که خارج از روسیه چندان او را نمی‌شناسند، یکی از اصلی‌ترین نیروهای‌ خلاقه پشت طراحی شهری و بناهای بخش مرکزی سن پترزبورگ بود. کارلو رُسی بیشتر به خاطر طراحی میدان‌های اصلی شهر با آن بناهای ستوندار و گچ کاری‌های زرد سفیدشان مشهور است.

شاخص‌ترین بناهایی که این معمار بزرگ ساخته عبارتند‌ از ساختمان عمومی ارتش در میدان کاخ، تئاتر آلکساندرینسکی، ساختمان سنا و کاخ میخائیلوفسکی (موزه دولتی روسیه). نمی‌توانید در مرکز تاریخی سن پترزبورگ که موسم به مثلث طلایی است، قدم بردارید، اما هر چند دقیقه یک‌بار یکی از آثار معماری رُسی را نبینید! یادتان باشد که ساختمان‌های زرد و سفید، سبک معماری کارلو رُسی هستند.

جاهای دیدنی سن پترزبورگ

اگر بخواهید قدم بزنید و آثار معماری رُسی را ببینید باید چیزی در حدود سه ساعت وقت صرف کنید.

وقتی به موزه ارمیتاژ می‌روید یا موزه دولتی روسیه، وقتی به دیدن مجسمه سوار برنزی می‌روید یا به طور کلی در مناطق مرکزی سن پترزبورگ فدم برمی‌دارید، می‌توانید آثار معماری رُسی را در جای‌جای آن مشاهده کنید.

کانست‌ کامرا یا موزه مردم شناسی و قوم شناسی

قدیمی‌ترین موزه سن پترزبورگ، موزه کانست‌ کامرا است که در سال ۱۷۱۸ توسط خود شخص پیتر کبیر بنیان گذاشته شد. این موزه یادبودی برای تلاش‌های بی‌وقفه و علایق شخصی مؤسس فوق‌العاده شهر سن پترزبورگ است. این موزه که بنایی به سبک باروک دارد در جزیره واسیلوسکی قرار گرفته.

جاهای دیدنی سن پترزبورگ

کلکسیون‌های این موزه بیشتر شامل نمایشگاه‌هایی از آثار قوم شناسانه هستند اما بیشتر بازدیدکنندگان معمولا محو تماشای کلکسیون خود پیتر کبیر می‌شوند. مجموعه‌ای متشکل از تعداد زیادی جنین انسان و موجودات عجیب‌و‌غریب که در شیشه‌های الکل نگه داری می‌شوند. بخش دیگر این موزه که البته کمتر جلب توجه می‌کند نمایشگاه آثاری است که به دانشمند بزرگ روس، یعنی میخائیل لومونوسُف تقدیم شده‌اند.

این موزه عجیب یکی از شگفت‌آور‌ترین جاهای دیدنی سن پترزبورگ است.

میدان پیروزی و خیابان موسکوفسکی: نمایی از سن پترزبورگ شوروی

معروف است که بخش مرکزی و تاریخی سن پترزبورگ در قرن بیستم دچار کمی تغییر در معماری شده. در‌واقع مسئولین روی کار دولت شوروی تمایل داشتند از بخش‌های تاریخی شهر فاصله بگیرند تا بلکه خاطرات سیستم سلطنتی گذشته را در ذهن مردم کمرنگ کنند و شهر جدیدی در بخش جنوبی، اطراف خیابان موسکوفسکی پدید بیاورند.

اغلب بازدیدکنندگان در مسیری که از فرودگاه پولکوف طی می‌کنند تنها این بخش از شهر را می‌بینند، اما همین بخش هم نمونه‌های شگفت‌آوری از معماری دوره استالینی را در خود جای داده که ارزش دیدن دارند. از جمله بنای‌ یادبود خانه شوروی‌ها و پارک و میدان پیروزی که یادآور اعمال میهن‌پرستانه روسیه شوروی است.

جاهای دیدنی سن پترزبورگ

این میدان بعدها خانه مجسمه یادبودی به نام مدافعان قهرمان لنینگراد شد که موزه‌ای هم در زیر خود دارد که با جزئیات دفاع جانانه آن‌ها از شهر را به نمایش می‌گذارد.

ارزشش را دارد که بخواهید چند ساعتی را به گشت‌و‌گذار در نواحی جنوبی خیابان موسکوفسکی بگذرانید. می‌توانید از طریق مترو پیروزی یا Pobedy به این بخش از شهر دسترسی داشته باشید و به دیدن موزه زیر مجسمه مدافعان قهرمان لنینگراد بروید.

چنانچه وقت زیادی ندارید دلیلی وجود ندارد که بخواهید بخشی از برنامه‌سفرتان را برای دیدن این نواحی صرف کنید. چون می‌توانید در راه برگشت به فرودگاه گشت کوتاهی در آن بزنید.

تئاتر میخائیلوفسکی

هرچند جایگاه تئاتر مارینسکی به عنوان تئاتر اول سن پترزبورگ برای دیدن باله و اپرا انکارناپذیر است، اما با این حال دیدن دومین تئاتر تاریخی سن پترزبورگ در خیابان ایسکاستِو هم خالی از لطف نیست. این تئاتر به عنوان یکی از جالب‌ترین جاهای دیدنی سن پترزبورگ نه‌تنها در دهه گذشته موفقیت مالی و شکوفایی هنری بزرگی را تجربه کرده، بلکه از نظر اقتصادی هم خریدن بلیط آن برای دیدن نمایش باله در سن پترزبورگ ارزان‌تر است.

جاهای دیدنی سن پترزبورگ

این ارزانی بلیط به‌خصوص در طول جشنواره شب‌های سفید که بلیط تئاتر مارینسکی بسیار گران می‌شود، اهمیت زیادی پیدا می‌کند. کیفیت اجراهای این سالن تا به حال چندین جایزه مهم برایش به ارمغان آورده و باعث شهرت بین‌المللی آن شده است.

اگر طرفدار دیدن باله و اپرا در یکی از شکوهمند‌ترین مراکز این نمایش‌ها در جهان یعنی سن پترزبورگ هستید، توصیه می‌کنیم علاوه‌ بر دیدن یک اجرا در مارینسکی، حتما دیدن یک باله در تئاتر میخائیلوفسکی را هم تجربه کنید.

جزیره یلاگین

اگر از مرکز شهر با مترو حدود ۲۰ دقیقه سفر کنید، به جزیره یلاگین  می‌رسید (البته نام دوران شوروی این چزیره پارک تفریحی فرهنگی کیرف بوده است، که هنوز هم به این نام مشهور است). اگرچه گردشگران معمولا زیاد به این جزیره نمی‌روند، اما جاذبه‌های گردشگری آن قطعا ارزش دیده شدن را دارند.

چراکه نه‌تنها می‌توانید تعدای از قصرهای باشکوه طرح کارلو رُسی را در آن ببینید، بلکه فضای سبز پارک، دریاچه قایق‌سواری در تابستان و فضای مناسب برای اسکیت در زمستان در کنار موزه عجایب هنر شیشه، آن را به یکی از جذاب‌ترین و البته بکرترین جاهای دیدنی سن پترزبورگ تبدیل کرده است.

جاهای دیدنی سن پترزبورگ

از آنجایی که در جزیره یلاگین هیچ ماشینی اجازه تردد ندارد و همچنین برای داخل شدن به آن مبلغ کمی به عنوان ورودی دریافت می‌شود، می‌توانید در آنجا فضایی آرامش‌بخش را تجربه کنید و در میان شهر شلوغ سن پترزبورگ درجایی سرسبز با هوای تازه قدم بزنید و اوقات خوشی را پشت‌سر بگذارید.

رفتن به جزیره یلاگین  مخصوصا در تابستان را حتما به شما توصیه می‌کنیم، مخصوصا که در فصول گرم برخی از رویدادهای جذاب هنری مانند برگزاری فستیوال‌های موسیقی هم در آن زیاد اتفاق می‌افتند. این طور دیگر جاهای دیدنی سن پترزبورگ را به نوع دیگری خواهید دید.

سخن آخر

سن پترزبورگ یک مقصد رویایی برای گردشگران است. این شهر آنقدر پر از جاذبه‌های گوناگون است که هرگز شما را خسته نمی‌کند. از قایق‌سواری در رودخانه و قدم‌زدن در پارک‌های سرسبز گرفته تا معماری حیرت‌انگیز شهر یا حتی تفریح در شهربازی سنت پترزبورگ. مطمئن باشید به محض ورودتان به این شهر خارق‌العاده دیگر نمی‌خواهید از آن دل بکنید.

علاوه بر همه این‌ها آسانگیری سال‌های اخیر در صدور روادید برای مسافران ایرانی هم بیش از پیش سفر به سن پترزبورگ را ممکن کرده. اگر دوست دارید تجربه‌ای تکرار نشدنی و فوق‌العاده از یک سفر خارجی ایده‌آل را داشته باشید، به شما توصیه می‌کنیم حتما سری به عروس واقعی اروپا بزنید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.