آمار مهاجرت از ایران

نگاهی به آمار مهاجرت از ایران

جمعیت مهاجران ایرانی در دنیا

همانطور که می‌دانید به خاطر بحران‌های اقتصادی چند سال اخیر، تحریم‌های بی‌سابقه و شرایط نامطلوب اجتماعی و رفاهی، آمار مهاجرت دانشجویان ایرانی و کلا مهاجرت تحصیلی و کاری ایرانی ها به طرز قابل‌توجهی بیشتر شده و این رشد همچنان ادامه‌دار است. در ادامه مقاله نمودار آمار مهاجرت ایرانی ها (مهاجرت تحصیلی، کاری و…) را بررسی می‌کنیم.

در نمودار فوق جمعیت مهاجران ایرانی در دنیا و آمار مهاجرت از ایران در سال ۹۹ را ملاحضه می‌کنید که از سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۲۰ میلادی رشد زیادی داشته است.

آمار مهاجرت از ایراندلایل مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور

رتبه ایران در مهاجرت به دلایل پیشرفت شغلی و مالی، خانوادگی، تحصیلی، پناهندگی و… است. در نمودار ۱ آمار ایرانیانی را می‌بینیم که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ میلادی تصمیم به مهاجرت گرفتند.

دلایل مهاجرت ایرانیان به خارج از کشورمدت مجاز اقامت ایرانیان در اتحادیه اروپا

در نمودار ۲ می‌توانیم زمان مجاز برای اقامت ایرانیان در اتحادیه اروپا را ببینیم که آمار مهاجرت در سال ۹۸ را هم نشان می‌دهد.

آمار مهاجرت از ایرانروند و فرایند ویزا گرفتن در اروپا، اتحادیه اروپا و ترکیه

در این بخش، آمار اخذ ویزا برای مهاجرت از ایران در بخش‌های آمریکا، ترکیه و اتحادیه اروپا را می‌بینید که بخش قابل توجهی از آن مربوط به آمار مهاجرت نخبه ها از ایران است.

روند و فرایند ویزا گرفتن در اروپا، اتحادیه اروپا و ترکیهرتبه مهاجرت در ایران در ۱۰ کشور برتر سال ۲۰۱۹

به نظر بهترین کشورها برای گرفتن اقامت ایرانی ها کدام است؟ در این تصویر می‌توانید کشورهای میزبان مهاجرت ایرانی ها را ببینید.

آمار مهاجرت از ایراندر ادامه مقاله شکل ۱ را می‌بینید که رتبه مهاجرت، پخش جمعیت و آمار مهاجران ایرانی در کشورهای مختلف دنیا را نشان می‌دهد.

 1. امارات متحده عربی: ۴۵۴.۰۰۰؛
 2. ایالات متحده آمریکا: ۴۰۳.۱۳۶؛
 3. کانادا: ۱۶۴.۴۶۳؛
 4. آلمان: ۱۲۷.۱۷۷؛
 5. بریتانیا: ۸۹.۷۹۴؛
 6. ترکیه: ۸۳.۱۸۳؛
 7. سوئد: ۷۹.۳۰۸؛
 8. استرالیا: ۷۳.۰۰۲؛
 9. رژیم صهیونیستی: ۵۰.۸۸۱؛
 10. کویت: ۴۶.۴۱۹.

در نمودار ۴، نمودار مهاجرت دانشجویان ایرانی به ترکیه، کانادا، فرانسه، ایالات متحده آمریکا، ایتالیا، استرالیا و بریتانیا را از سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۸ میلادی می‌توانید ببینید که مهاجرت ایرانی‌ها به ایالات متحده آمریکا از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸ رشد چشم‌گیری را تجربه کرده است.

رتبه مهاجرت در ایران در 10 کشور برتر سال 2019آمار مهاجرت دانشجویان ایرانی

آمار مهاجرت تحصیلی از ایران هم رو به رشد است. در این تصویر می‌توانید ببینید که کدام کشورها بیشترین میزبانی را برای دانشجویان ایرانی داشتند.

 1. آمار مهاجرت دانشجویان ایرانیایالات متحده آمریکا: ۱۲.۱۴۲؛
 2. ترکیه: ۶.۹۰۰؛
 3. آلمان: ۴.۸۴۶؛
 4. ایتالیا: ۴.۲۶۵؛
 5. کانادا: ۳.۸۸۴؛
 6. مالزی: ۳.۱۰۹؛
 7. استرالیا: ۲.۴۳۸؛
 8. امارات متحده عربی: ۱.۱۶۹؛
 9. هند: ۱.۵۵۸؛
 10. اتریش: ۱.۴۶۶.

جدول آمار مهاجرت از ایران در سال ۹۹

کشورهای ایالات متحده آمریکا در رتبه اول، کانادا در رتبه دوم و آلمان در رتبه سوم قرار دارد.

آمار مهاجرت از ایران در سال 99آمار مهاجرت از ایران در سال 99

در نمودار ۴۲، آمار مهاجرت از ایران در سال ۹۹ به آمریکا را ملاحظه می‌کنید.

آمار مهاجرت ایرانی ها از کشورنمودار مهاجرت در ایران به کانادا

این روزها مهاجرت به کانادا برای خیلی‌ها گزینه مناسبی شده اما پیشنهاد می‌کنیم قبل از اقدام، نگاهی به آمار مهاجرت ایرانی ها به کانادا انداخته و ببینید که در کدام دسته قرار می‌گیرید.

نمودار مهاجرت در ایران به کاناداجمعیت ایرانیان در کانادا براساس جنسیت

هر ساله تعداد زیادی آقا و خانم برای مهاجرت به کانادا اقدام می‌کنند؛ این نمودار نشان می‌دهد که تقریبا نصفی از این جمعیت آقا و نصف دیگر خانم است.

جمعیت ایرانیان در کانادا براساس جنسیتمجوز اقامت موقت و دائم داده شده و آمار مهاجرت از ایرانیان در سال ۹۸

آیا هر کسی که برای مهاجرت از ایران به کانادا اقدام می‌کند قبول می‌شود؟ قطعا نه؛ در این بخش از آمار مهاجرت از ایران می‌توانید تعداد مجوزهای موقت و دائم صادرشده برای اقامت ایرانی ها در کانادا را مشاهده کنید.

آمار مهاجرت از ایرانآمار مهاجرت از ایران

دلایل مهاجرت

به تمام این اوصاف، می‌دانید مهم‌ترین مهاجرت در ایران چیست؟ شاید در نمودار ۵۸ به دلایل مهاجرت ایرانیان به فرانسه، ایتالیا، سوئد، بریتانیا و آلمان پی ببریم.

دلایل سفر از ایرانمهاجرت به ۵ کشور برتر اروپایی

رتبه ایران در مهاجرت در ۵ کشور برتر اروپایی از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۱۸ میلای بیشتر در کشورهای هلند، سوئد، بریتانیا، ایتالیا و آلمان بوده است.

کشورهای برتر اروپاییرتبه ایران در مهاجرت و درخواست ایرانیان برای ویزای شنگن از سال ۲۰۱۴ تا سال ۲۰۱۹۲ میلادی در ۱۰ کشور برتر اروپایی را به بلژیک، یونان، سوئیس، اتریش، هلند، سوئد، فرانسه، ایتالیا و آلمان اختصاص داده است.

درخواست ویزای شنگن در ۱۰ کشور برتر

آمار و نمودار پذیرش و درخواست شهروندی برای ایرانیان در بریتانیا از سال ۲۰۱۰ میلادی تا سپتامیر ۲۰۱۹ را می‌توانید در نمودار ۶۸ مشاهده کنید.

ویزای شنگنآمار پذیرش و درخواست شهروندی در بریتانیا

الان دیگر بریتانیا (مخصوصا انگلستان) یکی از بهترین مقاصد مهاجرت برای ایرانیان است. در این نمودار می‌توانید ببینید که هر سال، چند نفر درخواست شهروندی بریتانیا را داده و در نهایت چند نفر موفق به دریافت شهروندی بریتانیا می‌شوند.

درخواست شهروندی در بریتانیاراستی تفاوت بین بریتانیا و انگلیس را می‌دانید؟ بریتانیا شامل کشور انگلستان و مستعمره‌های نزدیک آن (مثل اسکاتلند، ولز، ایرلند و…) می‌شود.

دلایل مهاجرت ایرانیان به بریتانیا

دلایلی که باعث می‌شود آمار مهاجرت در ایران و آمار مهاجرت دانشجویان ایرانی در بریتانیا به طرز قابل‌توجهی افزایش پیدا کند، تحصیل، خانواده، کار و سایر اهداف به عیر از رفت و آمد و گردشگری را شامل می‌شود.

درخواست شهروندی در بریتانیانمودار ۷۴، نمودار مهاجرت در ایران و جمعیت ایرانیان (متولد ایران) در آلمان را نشان می‌دهد که از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۹ میلاد رشد چندانی داشته است.

آمار مهاجرت از ایران به آلمان

در این بخش از آمار مهاجرت ایرانیان به آلمان، افرادی را می‌بینید که متولد ایران هستند اما به آلمان مهاجرت کرده‌اند.

آمار مهاجرت از ایران به آلماناقامت نامحدود و محدود ایرانیان

در نمودار ۷۷، محدودیت اقامت ایرانیان در آلمان را مشاهده می‌کنید که محدودیت اقامت در نمودار مهاجرت از ایران افزایش پیدا کرده است.

اقامت نامحدود و محدود ایرانیانانواع جواز اقامت

در نمودار ۷۸، سهم جواز اقامت و آمار مهاجرت در ایران بر اساس نوع جواز در آلمان از سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ میلادی را می‌توانید در نمودار فوق مشاهده کنید.

انواع جواز اقامتجمعیت ایرانیان متولد ایران در ترکیه

در نمودار ۸۷، آمار مهاجرت از ایران در سال ۹۹ و جمعیت ایرانیان در ترکیه را مشاهده می‌کنید که در سال ۲۰۱۹ رشد زیادی داشته است.

جمعیت ایرانیان متولد ایران در ترکیهخرید خانه در ترکیه

در نمودار ۹۱، آمار خانه‌هایی را مشاهده می‌کنید که ایرانیان برای اقامت در ترکیه خریداری کرده‌اند.

خرید خانه در ترکیهجدول جمعیت ایرانیان در ۱۰ کشور برتر آسیایی

در جدول زیر، جمعیت ایرانیان در ۱۰ کشور برتر آسیایی و آمار مهاجرت از ایران را از سال ۱۹۶۰ تا سال ۲۰۱۷ مشاهده می‌کنید.

جدول جمعیت ایرانیان در 10 کشور برتر آسیاییجمعیت ایرانیان بر اساس محل تولد در استرالیا

رتبه ایران در مهاجرت و آمار مهاجرت از ایران در سال ۹۸ به استرالیا در نمودار زیر قابل مشاهده است.

جمعیت ایرانیان بر اساس محل تولد در استرالیافشار اقتصادی، تحریم، کسب و کار

در نمودار زیر می‌توانید فشار بحران اقتصادی و تاثیر تحریم‌های آمریکا علیه ایران را ببینید که برای استارتاپ‌ها و کسب و کارهای متوسط و کوچک مشکل ساز شده؛ تا حدی که روی مواردی چون توانایی روبه‌رو شدن با نیازهای اولیه تا امید به آینده این کسب و کارها تاثیرگذار بوده است.

فشار اقتصادی، تحریم، کسب و کارنمودار ۱۰۹، فشار تحریم‌ها و تحولات ارزی را عامل اصلی شکل‌گیری شروع استارتاپ‌ها و رونق کسب و کارهای متوسط و کوچک دانسته است.

فشار اقتصادی، تحریم، کسب و کارمهاجرت دانشجویان ایرانی در سال ۲۰۱۷

آمار مهاجرت دانشجویان ایرانی در نمودار ۱۱۵ به خوبی نشان می‌دهد که ایرانیان در سال ۲۰۱۷ کشورهای ایالات متحده آمریکا، ترکیه، آلمان، ایتالیا، کانادا، مالزی، استرالیا، امارات متحده عربی، هند، اتریش، فرانسه، مجارستان و بریتانیا را برای مهاجرت انتخاب می‌کردند.

مهاجرت دانشجویان ایرانی در سال 2017عامل مهاجرت از دیدگاه ۴۰۸ نفر

قبل از مهاجرت از ایران، چقدر در مورد مقصدتان اطلاعات دارید؟ از ۴۰۸ نفر که از کشورشان مهاجرت کردند، پرسیده شده که چه اطلاعاتی قبل از مهاجرت به کشور داشته‌اند. شما جواب آن‌ها را می‌توانید در نمودار زیر ملاحظه کنید.

عامل مهاجرت از دیدگاه 408 نفرآمار مهاجرت دانشجویان ایرانی از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۱۷ در بریتانیا را در نمودار ۱۲۰ ببینید که در سال ۲۰۱۱ بیشترین رشد و از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۱۷ میلادی کمترین رشد را داشته است.

آمار دانشجویان ایرانی در کشورهای مختلف

خیلی از ایرانیان با گرفتن ویزای تحصیلی در حال تحصیل در کشورهای دیگر هستند.

آمار دانشجویان ایرانی در بریتانیا

نمودار مهاجرت از ایران به استرالیا را می‌توانید از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۸ میلادی ببینید که در این‌جا هم ایرانیان در سال ۲۰۱۱ بیشترین مهاجرت را به استرالیا داشته‌اند.

آمار دانشجویان ایرانی در استرالیاآمار دانشجویان ایرانی در استرالیا

جمعیت و آمار مهاجرت دانشجویان ایرانی از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ میلادی در آلمان به ترتیب رو به افزایش بوده است.

آمار دانشجویان ایرانی در استرالیاآمار دانشجویان ایرانی در آلمان

آمار مهاجرت تحصیلی به آلمان هم در سال‌های اخبر خیلی زیاد شده. حالا در این نمودار آمار دانشجویان ایرانی در آلمان را ببینید.

آمار دانشجویان ایرانی در آلمانآمار دانشجویان ایرانی در فرانسه

آمار مهاجرت دانشجویان ایرانی به فرانسه از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۱۷ میلادی رتبه ایران در مهاجرت را بیشتر می‌کند.

آمار دانشجویان ایرانی در فرانسهآمار دانشجویان ایرانی در کانادا

نمودار مهاجرت در ایران و تعداد دانجشویان ایرانی در کانادا در سال ۲۰۱۳ بیشترین میزان را داشته که در سال ۲۰۱۷ تعداد آن کمتر شده است.

آمار دانشجویان ایرانی در کانادارتبه ایران در مهاجرت در نمودار ۱۲۵، تعداد دانشجویان ایرانی در ترکیه را از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷ میلادی نشان می‌دهد که بیشترین رشد را در سال ۲۰۱۷ داشته است.

آمار دانشجویان ایرانی در ترکیه

آمار مهاجرت تحصیلی به ترکیه دارد روز به روز زیاد می‌شود. سفر به ترکیه برای دانشجویان و خانواده‌هایشان بسیار آسان و کم‌هزینه است. همچنین برای سفرهای کوتاه، ترکیه از کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان هم به حساب می‌آید و همه این موارد باعث شده که آمار مهاجرت از ایران به ترکیه بیشتر شود.

آمار دانشجویان ایرانی در ترکیهآمار دانشجویان ایرانی در ایتالیا

نمودار مهاجرت در ایران از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷ در ایتالیا را در نمودار ۱۲۷ مشاهده می‌کنید در سال ۲۰۱۷ رشد زیادی نسبت به سال‌های قبلی‌اش داشته است.

آمار دانشجویان ایرانی در ایتالیاآمار مهاجرت از ایران چقدر به دردتان خورد؟

با این جداول و نمودارها سوالی که پیش می‌آید این است که مهم‌ترین دلیل مهاجرت از ایران چیست؟ شاید بخش مهمی از این مهاجرت را می‌توان در بازگشت تحریم‌ها، بحران اقتصادی، بی‌کفایتی برخی مسئولین و مدیران دید که با سوءمدیریتی‌هایشان باعث می‌شود آمار مهاجرت در سال ۹۸ و آمار مهاجرت از ایران در سال ۹۹ بیشتر شود.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 دیدگاه

 1. مریم می‌گوید

  ممنونم از اطلاعاتی که از ا مار گرفتم’،دیدگاه ام به مهاجرت گسترده تر شد ،ایمانم قوی تر که منم میتونم جز این ا مار باشم و کارم را درکشورهای پیشرفته گسترش میدم

 2. محمود صانعی پور می‌گوید

  ایران در حال از دست دادن نیروها ی خبره ونحبه وسرمایه دار ان است آیا برای پایدارای حکومت نیازی به به سرمایه انسانی نیست وآیا کشورهای مهاجر پذیر از این سرمایه برضد ایران استفاده نمی کنند

 3. رها می‌گوید

  سلام وقتتون بخیر ببخشید من میخواستم از داده های آماریتون استفاده کنم برای پرزنتیشنم، و نیاز به فایل اکسل داده ها دارم چون میخواهم به انگلیسی آن را ترجمه کنم و در اسلایدهایم قرار دهم ، ممنون میشوم اگر کمکم کنید

 4. مهدی می‌گوید

  درحال حاضر آمریکا با یک میلیون وپنصدهزار ایرانی مقام اول رو داره و بعد اروپا و بعد ترکیه به نظر شما چرا مردم از کشور ایران کوچ میکنند درحال حاضر حدود پنج میلیون ایرانی درخاج از کشور زندگی میکنند چون وضع اقتصادی ایران خراب شده

  1. دانا می‌گوید

   عزیز چرا امار اشتباه میدید.بیشترین ایرانی در امارات ساکن هستن و بعد انقلاب خیلی کمتر در ایالات متحده به دلیل قوانین بسیار سختش.

 5. نا شناس می‌گوید

  واقعا براشون متاسفم اگه همین نخبه ها در کشور خودشون فعالیت می‌کردند، ایران قطعا آینده ی بهتری خواهد داشت و میتونست مثل کشور های برتر دنیا باشه
  ایران، یعنی همین مردم و نخبه ها که کشور را می سازند

  امیدوارم که دانش و علم خود را درخدمت به و طنشان به کار ببندند

  1. محمد می‌گوید

   باید زمان بگذره تا ببینیم این شعر درست درمیاد یا نه
   هر کسی کو دور ماند از اصل خویش … باز جوید روزگار وصل خویش

   1. avatar-image
    تحریریه علی‌بابا می‌گوید

    جالبه 🙂

   2. امین می‌گوید

    اگه بمونن که بدبخت میشن / اونجا میتونن پیشرفت کنن / آرامش داشته باشن

  2. 47 می‌گوید

   وقتی در کشور خودشون مورد حمایت دولت و مردم نیستند و امکانات لازم رو ندارند باید این کار رو کرد

  3. ناشناس می‌گوید

   برای مهاجران متأسف نباش ، برای حکومت متأسف باش که عمدتاً یا سهواً باعث فرار مردم بخصوص نخبگان و متخصصان می‌شود .