اقامت اسپانیا

از چه راهی برای گرفتن اقامت اسپانیا اقدام کنم؟

گرفتن اقامت اسپانیا مانند هر کشور دیگری در اروپا با چالش‌ها و سختی‌‎هایی ریز و درشتی همراه است؛ ولی از آن جایی که این کشور مزیت‌های زیادی برای افراد به همراه دارد، خیلی‌ها تصمیم می‌گیرند برای تحقق بخشیدن به رویاهایی که در سر دارند مهاجرت کنند. اگر شما هم می‌خواهید برای ادامه زندگی به اسپانیا مهاجرت کنید، پیشنهاد می‌کنیم در این مقاله مجله علی بابا همراه ما باشید تا تمام راه‌ها و زیر و بم انجام این کار را به شما بگوییم.

بیایید کمی بیشتر درباره اسپانیا بدانیم

شرایط جدید اقامت در اسپانیا

اسپانیا، یک کشور پادشاهی چند فرهنگی است و گرفتن اقامت اسپانیا به دلایل مختلفی برای بسیاری از افراد می‌تواند جذاب باشد. در این کشور مردم آزادانه می‌توانند به دین و مذهب و امورات فرهنگی خود بپردازند. به همین خاطر است که اقلیت‌های دینی و مذهبی در اسپانیا به راحتی افکار، ایده‌ها و ارتباطات خود را با جوامع مختلف فرهنگی بیان می‌کنند، آن هم بدون آن که توجه به قوانین کشور و هنجار‌های مرسوم جامعه داشته باشند!

سایر مردم اسپانیا نیز با اقشار جامعه رابطه دوستانه‌ایی دارند. پس اصلا نگران این نباشید که با گرفتن اقامت اسپانیا شهروند درجه ۲ می‌شوید. چون به هیچ وجه با شما رفتاری نمی‌شود که آرامش‌تان را به خطر بیندازد. ضمنا سرزمین ماتادورها، در اروپا و حوزه شنگن واقع شده و این یکی از حسن‌های ویزای اسپانیا است. به بیان ساده‌تر شما با داشتن اقامت اسپانیا به کل اروپا دسترسی خواهید داشت.

محبوب‌ترین شهر‌های مهاجرتی اسپانیا هم بارسلونا و مادرید هستند. مادرید بزرگ‌ترین شهر اسپانیا است که بیش از ۳ میلیون نفر جمعیت دارد و سالانه مهاجرین زیادی را می‌پذیرد. بارسلونا کمی کوچک‌تر است و جمعیت آن حدودا یک و نیم میلیون نفر است؛ اما به لحاظ گردشگری از مادرید محبوب‌تر است. اما به همان میزان مهاجرین کمتری بارسلونا را نسبت به مادرید برای اقامت در اسپانیا انتخاب می‌کنند.


جستجو و خرید بلیط هواپیما مادرید در علی بابا


راه و روش‌های گرفتن اقامت اسپانیا

2 spain visa

قبل از هر چیزی باید بدانیم چند راه برای مهاجرت و گرفتن اقامت اسپانیا وجود دارد:

 • اقامت اسپانیا از طریق کار
 • اقامت اسپانیا از طریق تحصیل
 • اقامت اسپانیا از طریق سرمایه گذاری
 • اقامت اسپانیا از طریق ازدواج
 • اقامت اسپانیا و اخذ تابعیت از طریق تولد
 • اقامت اسپانیا از طریق پناهندگی

بنابراین شما عزیزان می‌توانید با یکی از این روش‌ها برای گرفتن اقامت اسپانیا اقدام کنید و مهاجرت به اسپانیا را آغاز کنید. اما نگران نباشید. در ادامه هریک از این روش‌ها را به طور کامل برایتان توضیح می‌دهیم و شرایط جدید اقامت در اسپانیا را بررسی می‌کنیم.


جستجو و رزرو هتل اسپانیا در علی بابا


اخذ اقامت اسپانیا از طریق کار

اسپانیا اقامت

مهاجرت کاری به اسپانیا برای افرادی که می‌خواهند برای مدتی در این کشور حضور داشته باشند، بسیار مناسب است. زیرا درآمد اسپانیا در صورتی که بتوانید کاری به دست آورید، بسیار خوب است.  برای دریافت مجوز اقامت اسپانیا از طریق کار شما می‌بایست به کنسولگری اسپانیا در شهر خود مراجعه کنید و درخواست بدهید. در صورتی که موفق به دریافت ویزای کار شوید، این ویزا به شما اجازه می‌دهد به عنوان کارمند یک شرکت واقع در اسپانیا مشغول به کار شوید.

برای دریافت این ویزا بعد از این که درخواست خود را ثبت کردید، باید کارفرما و شغل موردنظرتان را پیدا کنید و به همین صورت کارفرما نیز باید برای شما از وزارت امور خارجه فرم اجازه کار دریافت کند. سپس آنها را برایتان ارسال کند و شما شروع با پر کردن آن و تهیه تمامی مدارک مورد نیاز، برای دریافت ویزای کار اقدام کنید.

جالب است بدانید که شرکت‌های کشور‌های اروپایی برای گرفتن مجوز استخدام نیرو از کشوری به غیر از کشورهای اروپایی باید قوانین خاصی را دنبال کنند. کاریابی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا کار ساده‌ای نیست؛ چرا که شرکت‌ها برای جذب کارمند از کشورهای غیر اتحادیه اروپا باید ثابت کنند که تخصص و الزاماتی که نیاز دارند، در هیچ گزینه داخلی یا حتی عضو اتحادیه اروپا پیدا نکرده‌اند و با دلایلی استخدام شما را توجیه کنند.

علاوه بر شرایط کار، بد نیست درباره شرایط زندگی و هزینه‌ها در اسپانیا نیز اطلاع داشته باشید.

از اشتباهات رایجی که باعث می‌شود شما در مصاحبه‌های کاری این کشور رد شوید، این است که فرم‌های زیر به درستی پر نمی‌شوند:

 • پیشنهاد کار تمام وقت
 • دلایل توجیهی انتخاب شما به عنوان خارجی
 • پیشنهاد یک سال کار قراردادی

مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت کاری به اسپانیا

اقامت اسپانیا

یک قطعه عکس رنگی با پس زمینه سفید

فرم درخواست ویزای ملی

کارت شناسایی

پاسپورت (باید حداقل ۱۲۰ روز اعتبار داشته باشد) کپی از تمام صفحات

اجازه کار و اقامت اسپانیا توسط وزارت کار

قرارداد کار توسط اداره مهاجرت در اسپانیا تایید و مهر شود

گواهی عدم سابقه کیفری

گواهی پزشکی

هزینه ویزا ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو است که باید به صورت نقدی همزمان با درخواست پرداخت شود.

مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل

اقامت اسپانیا

اقامت اسپانیا از طریق تحصیل در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری می‌تواند صورت گیرد. تحصیل در این مقاطع در دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی انجام می‌شود که تفاوت این دو نوع دانشگاه در مخارجی هست که ملزم به پرداخت آن هستید. مسلما دانشگاه‌های دولتی اسپانیا مبلغ بسیار کمتری را از شما برای تحصیل دریافت می‌کنند و در صورت بورس تحصیلی نیز امکانات دولتی خوبی به شما خواهد رسید. اما مشکل عمده دانشگاه‌های دولتی این است که افرادی قصد تحصیل در دانشگاه‌های دولتی دارند، باید به زبان اسپانیایی تحصیل کنند.

حال در این قسمت می‌خواهیم توضیحاتی درباره مقاطع مختلفی که می‌توانید تحصیل کنید، را با شما در میان بگذاریم.

تحصیل در اسپانیا برای مقطع لیسانس

اقامت اسپانیا بدون سرمایه گذار

دوره‌ تحصیلی لیسانس به طور کلی ۴ ساله است و به این ترتیب به شما برای ۴ سال در اسپانیا اقامت داده می‌شود. سپس می‌توانید در رشته‌های مدیریت، بازاریابی، اقتصاد و … تحصیل کنید. اقامت اسپانیا و هزینه‌های تحصیل در این مقطع در دانشگاه‌های دولتی ۶۰۰ یورو تا ۱۵۰۰ یورو متغیر است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی از ۵۰۰۰ یورو تا ۱۸۰۰۰ یورو متفاوت است البته این موضوع را در نظر داشته باشید امکانی به نام بورسیه تحصیلی یا فاند را می‌توانید دریافت کنید که از طریق آن دیگر نیازی به پرداخت پول نداشته باشید.

دانشگاه‌های کسب و کار که در مقطع لیسانس و فوق لیسانس در رشته‌های اقتصاد، مارکتینگ، مدیریت کسب و کار از پر رونق‌ترین رشته‌های اسپانیا است.

تحصیل در اسپانیا برای مقطع فوق لیسانس

اقامت اسپانیا بدون سرمایه گذاری

این مقطع تحصیلی به طور کلی ۲ ساله است که در اکثر رشته‌هایی از جمله مدیریت، کسب و کار و … می‌توانید ادامه تحصیل دهید. دقت داشته باشید تفاوت این مقطع تحصیلی با لیسانس این است که در اکثر رشته‌ها می‌توانید به زبان انگلیسی تحصیل کنید. اگر بخواهیم حدود هزینه این مقطع را تخمین بزنیم، باید بگوییم هزینه تحصیل در مقطع ارشد از ۶۰۰۰ یورو شروع می‌شود. در ضمن امکان بورس و فاند در این مقطع نیز وجود دارد و به مراتب بیشتر نیز هست.

تحصیل در اسپانیا برای مقطع دکترا

اقامت در اسپانیا

در این مقطع شما باید مدارک تحصیلی خود را در مقطع فوق لیسانس نیز ارائه دهید. یا در صورتی که در کشور دیگری تحصیل کرده باشید، باید آن را معادل سازی کرده و ترجمه کنید. در این مقطع شما باید با یک استاد راهنما در دانشگاه مدنظرتان صحبت کرده تا رزومه شما را بررسی کرده و در ادمه استاد راهنمای شما باشد. این مقطع با توجه به گرایشی که انتخاب می‌کنید، بین ۳ سال تا ۵ سال است. نکته حائز اهمیت این است که هزینه تحصیل در مقطع دکترا عملا رایگان است. در واقع هزینه تحصیل دکترا بین ۲۰۰ تا ۷۰۰ یورو است. خوشبختانه در این مقطع می‌توانید به زبان انگلیسی تحصیل کنید.

شرایط مهاجرت به اسپانیا با بورسیه تحصیلی

اخذ اقامت اسپانیا

به طور کلی برای دریافت بورسیه تحصیلی در هر کشوری رزومه‌ای قوی می‌خواهید و در کشور اسپانیا نیز شرایط به همین ترتیب است. توجه داشته باشید که داشتن معدل بالای ۱۶، مقالات ISI، مدارک زبان، رزومه معتبر کاری و … برای اخذ بورسیه الزامی است.

در صورتی که بخواهید در حالت بورسیه اقامت اسپانیا را بگیرید، بهتر است این نکته را هم بدانید که مجوز اقامت اسپانیا از طریق تحصیل به شما اجازه می‌دهد تا به صورت پاره وقت یا موقتی ۲۰ تا ۳۰ ساعت در هفته کار کنید. شرکتی که شما را استخدام می‌کند، مجوز کار شما را از اداره امور خارجه دریافت می‌کند. دقت داشته باشید که قرارداد استخدامی شما نمی‌تواند از طول مدت ویزای شما بیشتر باشد؛ البته امکان تغییر ویزای شما نیز وجود دارد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ اقامت اسپانیا از طریق تحصیل

اقامت اسپانیا

 • ارائه مدارک تحصیل مورد نیاز (آخرین مدرک تحصیلی)
 • مدرک زبان
 • شناسنامه و کپی از تمام صفحات
 • پاسپورت و کپی از تمام صفحات
 • عکس مورد تایید سفارت
 • ارائه پذیرش از دانشگاه اسپانیا
 • بیمه نامه
 • تمکن مالی (هزینه یک سال زندگی و تحصیل)
 • بیمه نامه برای افراد زیر ۱۸ سال که نیاز به قیم دارند.

مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری در این کشور راهی دیگری است که از طریق آن می‌توانید در اسپانیا اقامت بگیرید. اما این روش را می‌توان به چند دسته مختلف تقسیم کرد که آنها را به طور مفصل در ادامه برایتان شرح می‌دهیم.

اخذ اقامت اسپانیا از طریق خرید

اقامت اسپانیا

خرید ملک در این کشور یکی از شرایط جدید اقامت در اسپانیا است. شما می‌توانید با خرید ملک با ارزش حداقل ۱۰۰ هزار یورو تا ۴۹۹ هزار یورو یک اقامت یک ساله را در ابتدای کار دریافت کنید، که این روند در سال دوم هر دو سال یک بار تمدید می‌شود. در پایان سال چهارم یعنی بعد از پنج سال با گذراندن مراحل قانونی می‌توانید اقامت دائم اسپانیا را بگیرید.

این روش سرمایه‌گذاری شرط حضور هم ندارد. یعنی شما می‌توانید به کسی یا شرکتی وکالت بدهید تا این کار را برایتان انجام دهد. در ضمن حواستان باشد که در اسپانیا تورم زیادی وجود دارد، پس پیشنهاد می‌کنیم در هنگام خرید خانه دقت زیادی کنید و از نفرات مقیم آمار بگیرید که دچار ضرر نشوید.

اخذ اقامت اسپانیا از طریق گلدن ویزا

این روش برای گرفتن اقامت اسپانیا به ویزای سرمایه‌گذاری طلایی معروف است.   Golden Investor Visa Spain  در این روش به سرمایه حداقل ۵۰۰ هزار یورو نیاز دارد. تفاوت این روش با روش قبلی در این است که ویزای اولیه ۵ ساله به شما داده می‌شود؛ پس از آن در صورت رعایت تمام قوانین لازم به شما اقامت دائم داده می‌شود.

دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

شرایط جدید اقامت در اسپانیا،

همانطور که از عنوان این روش پیداست، دریافت اقامت به این صورت است که باید با توجه به درآمد‌هایی که یک فرد سرمایه‌دار در اسپانیا دارد، تصمیم‎گیری شود. البته مدت زمان این نوع اقامت مشابه حالات قبل نیست و از همان موقع که تصمیم‌گیری انجام شد به شما پاسپورت این کشور داده می‌شود.

به این نکته توجه داشته باشید که ویزای تمکن مالی محدودیت سنی ندارد و افراد بالای ۱۸ سال تا زمانی که ازدواج نکرده باشند، می‌توانند تحت پوشش والدین قرار گیرند. اخذ ویزای تمکن مالی بدون مدرک زبان هم امکان‌پذیر است. دقت داشته باشید در این روش شما اجازه کار برای کسی یا شرکتی را ندارید؛ ولی خودتان می‌توانید کار راه‌اندازی کنید و اشتغال‌زایی داشته باشید. به پیشنهاد ما در صورت داشتن تمکن مالی در حال حاضر این روش یکی از بهترین روش‌ها برای اخذ اقامت اسپانیا است. جالب است بدانید که در اکثریت موارد از این طریق می‌توانید به اسپانیا مهاجرت کنید.

اقامت اسپانیا از طریق ثبت شرکت

گرفتن اقامت اسپانیا

در این روش شما می‌توانید یک شرکت در اسپانیا تاسیس کنید. یا به سمت کارآفرینی نوآورانه و خلاقانه و یا اجرای پروژه‌های تجاری با مبلغ بیش از یک میلیون یورو بروید؛ در این صورت بعد از مدت ۵ سال می‌توانید اقامت اسپانیا را به دست آورید. روش کار به این صورت است که:

 • اولا کسب و کار شما بتواند کارآفرینی و اشتغال‌زایی ایجاد کند.
 • دوما در اسپانیا تاثیر اقتصادی داشته باشد.
 • سوما منفعت عمومی و یا نوآوری تکنولوژیکی و علمی داشته باشد.
 • حداقل یک نفر اسپانیایی در آن استخدام شود.

سرمایه‌گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

در اسپانیا می‌توان با سرمایه‌گذاری در بخش خرید اوراق قرضه دولتی به مبلغ ۲ میلیون یورو اقامت دریافت کرد. دولت اسپانیا جهت انجام پروژه‌های عمرانی شهری از همه سرمایه‌گذاران مشارکت می‌پذیرد.

مدارک لازم برای اقامت اسپانیا از طریق سرمایه‌گذاری

14 money visa spain

 • مدارک شغلی
 • ۴ قطعه عکس
 • پاسپورت
 • شناسنامه
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • مدارک مورد‌نیاز جهت اثبات تمکن مالی برای نشان دادن مدت زمان لازم
 • گواهی سلامت
 • گواهی که فرد ثابت کند فرد هیچ بدهی ندارد
 • اسناد مدارک و دارایی‌ها
 • سند ازدواج (در صورت اقدام همسر در کنار متقاضی)
 • اظهارنامه مالیاتی در فعالیت‌های اقتصادی (سه سال گذشته)

تمامی موارد باید به زبان اسپانیایی ترجمه رسمی شود و مورد تایید سفارت اسپانیا باشد.

دریافت اقامت اسپانیا از طریق ازدواج

قوانین مهاجرت اسپانیا

اقامت اسپانیا از طریق ازدواج به این صورت است که شما باید با یکی از طبعه‌ این کشور ازدواج کنید، سپس می‌توانید اقامت این کشور را به دست آورید. البته به این موضوع دقت داشته باشید که پروسه حقوقی آن باید طی شود. این موضوع نیز در نظر گرفته می‌شود که شخص اصلی باید منبع درآمد مشخصی داشته باشد که ثابت کند می‌تواند از نظر مالی طرف مقابل را حمایت کند. برای اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج باید با فردی که سیتیزن اسپانیا است حداقل ۵ سال زندگی کنید تا ثابت شود ازدواج شما واقعی است. بعد ۵ سال می‌توانید اقامت اسپانیا را کسب کنید و سپس درخواست پاسپورت کنید.

مدارک مورد نیاز جهت گرفتن اقامت اسپانیا از طریق ازدواج به شرح زیر است:

 • پاسپورت
 • نامه عدم سوءپیشینه
 • ارائه ویزا و کارت اقامت (در صورت داشتن اقامت در اسپانیا)
 • گواهی سلامت پزشکی
 • سند طلاق، گواهی فوت (در صورت وجود) به زبان اسپانیایی ترجمه شود.

در مورد هزینه آن هم این موضوع را بیان کنیم که هزینه فرم اپلیکیشن اقامت اسپانیا از طریق ازدواج بین ۶۰ تا ۱۰۰ یورو است. در صورت رد ویزا این مبلغ غیر قابل بازگشت خواهد بود.

اقامت اسپانیا و اخذ تابعیت از طریق تولد

مهاجرت به اسپانیا

گرفتن تابعیت از طریق تولد هم یکی از روش‌های مهاجرت به اسپانیا است. توجه داشته باشید که به واسطه فرزند، والدین نمی‌توانند اقامت اسپانیا را بگیرند، به جز در حالتی که خودشان ۵ سال ویزای اقامت اسپانیا را داشته باشند.

مدارک موردنیاز جهت گرفتن اقامت اسپانیا از طریق تولد شامل:

 • گواهی ازدواج (پدرو مادر)
 • گواهی بیمارستانی که فرد به دنیا آمده
 • مدارکی که به اثبات تولد فرد در اسپانیا کمک می‌کند.
 • پاسپورت
 • چند قطعه عکس
 • عدم سوءپیشینه
 • تکمیل نامه درخواست

اخذ اقامت اسپانیا از طریق پناهندگی

اسپانیا اقامت

از طریق پناهندگی هم می‌توان اقامت اسپانیا را به دست آورد. به این دلیل که اسپانیا جزو کشورهایی است که پناهنده می‌پذیرد. در واقع فردی که قصد مهاجرت از طریق پناهندگی را دارد، باید دلیل واقعی و منطقی برای این کار ارائه دهد. مثلا این که از نظر مذهب، نژاد، ملیت، عقاید سیاسی، جنسیت یا گرایش جنسی در کشور خودش مورد آزار و اذیت قرار گرفته است. به بیان دیگر به طور موجه از کشور خودش ترس داشته باشد و ترسش واقعی بوده باشد.

به این موضوع توجه داشته باشید که این روش غیرقانونی است. اگرچه در ظاهر هزینه کمتری دارد؛ اما خطرات ناشی از اقدام به پناهندگی و مشکلاتی که در مسیر راه و بعد از آن وجود دارد کم نیست. بنابراین باید تبعات آن را بپذیرید. مثلا ممکن است هزینه‌های مالی و معنوی و حتی آسیب‌های جانی بسیاری را تجربه کنید. برای مثال می‌توانیم به عدم توانایی بازگشت به وطن خود، عدم توانایی کاری و استفاده بالقوه از تحصیلات و تخصص تا زمان اخذ تابعیت، خطرات سفرهای قاچاقی و غیر قانونی اشاره کنیم.

در نهایت …

دوستان عزیز اگر واقعا به فکر مهاجرت به اسپانیا هستید، به شما توصیه می‌کنیم که همه راه‌ها را بررسی کنید و بهترین روش را برای اخذ اقامت اسپانیا انتخاب کنید. اگر از تمکن مالی خوبی برخوردار هستید می‌توانید از روش سرمایه‌گذاری استفاده کنید. در غیر این صورت روش‌های دیگری برای گرفتن اقامت اسپانیا بدون سرمایه گذاری هم وجود دارد که در همین مقاله به آنها اشاره کردیم. برای تک تک شما عزیزان آرزوی موفقیت و سربلندی داریم.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.