با کمشچه شهر نان و برکت ایران بیشتر آشنا شوید

از اصفهان به‌سمت اردستان یا بالعکس که حرکت کنید، میانه‌های راه به شهری می‌رسید که به شهر نان و برکت معروف است؛ نام این شهر کمشچه و زادگاه من است. اگر دوست دارید با شهری که نان‌هایش زبان‌زد عام و خاص است و در گینس نیز ثبت شده است آشنا شوید در ادامه با مجله علی بابا همراه باشید.


جستجو و رزرو بلیط، هتل و تور در علی بابا


کمی بیشتر در مورد کمشچه

کمشچه شهر در شمال اصفهان قرار واقع شده و حدود 7 الی 8 هزار نفر جمعیت دارد. چرخ زندگی مردمان این شهر  از نوجوانان گرفته تا بزرگسالان با نانوایی و پخش نان می‌چرخد. بعد از نانوایی نیز مردم شهر به شغل بستنی فروشی در جای‌جای ایران مثل اهواز شمال و بنایی مشغول هستند. به لطف وجود نانوایی‌ها کمشچه جز معدود شهرهای ایران است که جمعیت بیکاران آن صفر است. وجود نانوایی‌ها باعث شده تا افراد کوچک و بزرگ از اوقات فراغت خود استفاده کرده و با پرداختن به نانوایی کسب درآمد داشته باشند.

کمی بیشتر در مورد کمشچه

کمشچه از نظر آب‌وهوا گرم و خشک است. میزان بارش باران در این منطقه بسیار کم است و سهم بیشتر بارش‌ها به بارش‌های فصلی در اواخر زمستان و فصل بهار تعلق دارد. تابستان‌های کمشچه گرم و خشک و زمستان‌های آن نیز نسبتا سرد است. اطراف شهر پر شده از باغات کشاورزی که منبع آب ریززمینی اکثر آن‌ها  بر اثر خشکسالی خشک شده است.

درمورد کمشچه

علاوه‌بر مزارع کشاورزی، مناطق کوهستانی زیادی نیز اطراف این شهر وجود دارد؛ بخش‌هایی از این کوهستان‌ها استفاده تجاری دارند، سایر بخش‌ها نیز مناطق بکر و دست نخورده برای تفریح هستند و روزهای جمعه به پاتوق مردمان کمشچه برای گذران وقت در طبیعت تبدیل می‌شوند.

طبیعت کمشچه

کمشچه دارای سه آثار تاریخی شامل مسجد جامع و برج کناری آن و خانه قدیمی آخوندی‌هاست. هر سه این بناها به قوت خود باقی هستند و موقع سفر به این شهر می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید. البته خانه قدیمی آخوندی‌ها فعلا حالت شخصی داشته و با هماهنگی افراد این طایفه امکان بازدید از آن وجود دارد.

تاریخ کمشچه

تلفظ صحیح کمشچه چیست و اصلا کمشچه به چه معناست؟

کُمشِچِه یا به انگلیسی (Komshecheh) تلفظ صحیح کمشچه است. برای کمشچه معانی مختلف ذکر کرده‌اند، بزرگان شهر نیز هر کدام نظر خاص خود را دارند؛ برای مثال برخی دلیل نام گذاری کمشچه به این نام را عدم انسجام مردمان این شهر در گذشته در انجام کارهایشان می‌دانند. برخی دیگر کمشچه را قنات کوچک معنی می‌کنند؛ اما نظری که محققان و اکثریت آن را قبول دارند، شکارگاه و اقامتگاه شاهان است. بنابراین کمشچه در اصل شکارگاه و اقامتگاه شاهان بوده است.

قدمت پخت نان در کمشچه چقدر است و چرا به کمشچه شهر نان و برکت می‌گویند؟

قدمت پخت نان در شهر کمشچه

به نقل از مادربزرگ 90 ساله‌ی شهر کمشچه، پخت نان در کمشچه به زمان‌های خیلی دور برمی‌گردد؛ تاجایی که حتی مادربزرگ 90 ساله شهر نیز دقیقا نمی‌داند از چه سالی مردم این شهر نانوا بوده‌اند، اما از صحبت‌هایش آن طور که مشخص است، قدمت نانوایی در این شهر حداقل یک صده است.

قدمت پخت نان در شهر کمشچه

دلیل نامگذاری کمشچه به شهر نان و برکت

تا تقریبا 2 دهه پیش کمشچه صرفا کمشچه بود و تقریبا هیچ کسی آن را به شهر نان و برکت نمی‌شناخت، اما یک حرکت هوشمندانه و ابداعی توسط مردمان همین شهر بود که کمشچه را به شهر نام و برکت تبدیل کرد و آوازه آن را به گوش جهان نیز رساند؛ تاجایی که نانوایان این شهر بزرگ‌ترین نان دنیا را پخته و عنوان بزرگ‌ترین نان دنیا را از آن خود کردند.

حرکتی که از آن نام بردیم صنعتی‌سازی نان کمشچه بود، مردم کمشچه در گذشته تقریبا هر کدام یک تنور گلی در خانه‌های خود داشته و نان مورد نیاز خانواده خود را پخت می‌کردند و گاها اضافه پخت خود را به‌فروش می‌رساندند. همین موضوع باعث شده بود تا مردم این شهر مجبور باشند برای گذران زندگی به اموراتی همچون کشاورزی نیز بپردازند. دلیل این موضوع نیز واضح است چون تنورهای گلی بازدهی کمی دارند و به نسبت صرف زمان خروجی آن‌ها کم است، تولید انبود عملا امکان‌پذیر نبود.

وقتی نانوایی‌های صنعتی پا به عرصه گذاشتند، این مشکل حل شده و کم کم مردمان شهر به فکر تولید انبوه نان و ارسال آن به شهرهای اطراف افتادند. این حرکت هم فال بود و هم تماشا، مردمان شهر دیگر نیازی به کارهای متفرقه برای تامین نیازهای خود نداشتند، با راه اندازی یک واحد نانوایی صنعتی هم میراث مردم شهر که نان باکیفیت است حفظ می‌شد و هم زندگی مردم شهر روی غلطک می‌افتاد.

قدمت پخت نان در شهر کمشچه

این روال از دو دهه پیش تاکنون ادامه پیدا کرده و بر تنوع نانوایی‌ها نیز اضافه شده است؛ به‌طوری‌که این روزها تقریبا در هر کوچه و خیابانی بوی نان به مشام می‌رسد و می‌توانید واحدهای نانوایی صنعتی، سنتی و نان خشکه رژیمی را مشاهده کنید.

دلیل محبوبیت نان‌های کمشچه در چیست؟

محبوبیت نان‌های کمشچه به ماندگاری بالا و طعم آن بر می‌گردد. تقریبا همه نان‌های کمشچه اگر در شرایط دمایی مناسب نگهداری شوند تا مدت زمان نسبتا زیادی طراوت خود را داشته و طعم خود را از دست نمی‌دهند. برای مثال نان نرم کمشچه چه نان نرم سنتی و چه نان نرم صنعتی چنانچه فریز شود تا نزدیک دو هفته عطر و طعم اولیه خود را داشته و بیات نمی‌شود.

کمشچه چند نوع نان دارد؟

نان‌های کمشچه به سه دسته سنتی، صنعتی و رژیمی تقسیم می‌شوند:

۱. نان‌های سنتی کمشچه

نان‌های سنتی همان نان‌های اصیل کمشچه است که از گذشته تاکنون وجود داشته و دستخوش تغییر نشده است. این نان‌ها از نظر ابعادی فوق‌العاده بزرگ هستند و طول آن‌ها به حدود یک متر می‌رسد. از نظر ارزش غذایی نیز این دست از نان‌های کمشچه ارزش غذایی بالایی دارند؛ به‌طوری‌که خوردن بخشی از آن‌ها برای سیری کامل کافیست.

نان‌های سنتی کمشچه شامل دو نوع نان نرم و خشک می‌شوند و هر دو مدل با آرد سبوس‌دار پخت می‌شوند. البته ناگفته نماند که نان‌های سنتی با آرد صنعتی نیز پخت می‌شوند، اما کیفیت و طعم آن‌ها کمی ضعیف‌تر نان سنتی است که با آرد سبوس‌دار پخته می‌شود.

قدمت پخت نان در شهر کمشچه

۲. نان‌های صنعتی کمشچه

نان‌های صنعتی تقریبا بیش از دو دهه است که به سبد محصولات شهر کمشچه اضافه شده و خود سه نوع نان را شامل می‌شود که عبارتنداز: نان صنعتی نرم، نان صنعتی خشک و نان طرح سنگگ. همه این نان‌ها با آرد گندم صنعتی و تزئین گندم، شنبلیله و… پخت می‌شوند و به‌لحاظ ارزش غذایی، در جایگاه پایین‌تری نسبت به نان‌های سنتی قرار می‌گیرند.

نان‌های رژیمی کمشچه

۳. نان‌های رژیمی کمشچه

این دسته از نان‌های کمشچه نسبت به همه نان‌ها به استثنا نان طرح سنگگ، از قدمت کمتری برخوردار هستند، اما فوق‌العاده پرطرفدار هستند. مشتریان عمده نان رژیمی کمشچه مردمان پایتخت هستند. در ترکیب این نان از سبوس گندم و آرد جو استفاده می‌شود. همان‌طور که از نام این نان‌ها مشخص است مصرف رژیمی دارند.

نان‌های رژیمی به‌صورت خشک پخته می‌شوند و دارای تزئینات مختلف مثل کنجد، شوید و شنبلیله هستند.

نان‌های رژیمی کمشچه

چطور نان کمشچه را تهیه کنیم؟

برای تهیه نان کمشچه می‌توانید همه روزه به‌جز روزهای تعطیل به شهر کمشچه سفر کنید یا به‌صورت اینترنتی از فروشگاه یک نانوا که جز فروشگاه‌های اینترنتی این شهر است خرید کنید. در مراجعه حضوری نکته‌ای که باید مد نظرتان باشد این است که حتما صبح به کمشچه بروید، چون بعدازظهرها فقط نانوایی کنار جاد اصفهان-اردستان نان پخت می‌کنند و نمی‌توانید سایر نان‌های شهر خاصه نان اصیل کمشچه را خریداری کنید.

چطور نان کمشچه را تهیه کنیم؟

کمشچه دقیقا کجاست و چطور باید به آنجا رفت؟

برای رسیدن به کمشچه لازم است وارد استان اصفهان شده، به سمت زینبیه حرکت کنید. سپس از زینبیه به‌سمت اردستان اصفهان را ترک کنید. پس از گذر از شهرهای علی‌آباد و حبیب‌آباد درست در 25 کیلومتری اصفهان به شهر کمشچه می‌رسید.

اگر یک گشت و گذار کوتاه در کمشچه داشته باشید به سادگی می‌توانید نان مورد نظرتان را تهیه کنید. در هر کوچه‌ای از این شهر نانوایی وجود دارد، از مردم شهر نیز سوال کنید، شما را راهنمایی خواهند کرد.

کمشچه دقیقا کجاست

فقط نکته‌ای که باید یادتان باشد این است که اگر دنبال خرید نان اصیل کمشچه هستید (نان‌های سبوس‌دار یک متری) باید از یک روز قبل سفارش خود را ثبت کرده و روز بعد برای خرید به شهر سفر کنید.

کمشچه در گوگل مپ

حرف آخر

اگر از شهرهای دور قصد سفر به کمشچه و خرید نان معروف این شهر را دارید، یادتان باشید این شهر فاقد مسافرخانه است. بنابراین لازم است که به اصفهان رفته در اقامتگاه های اصفهان اقامت کنید و یک روز صبح برای خرید نان به کمشچه سفر کنید.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد، اگر تجربه سفر به شهر نان و برکت یعنی کمشچه را دارید آن را با ما و سایر کاربران مجله علی بابا درمیان بگذارید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 دیدگاه
 1. نعیمه می‌گوید

  عالی بود آقای جعفری،ممنون که مارا با این شهر بیشتر آشنا کردین🙏🙏🙏

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   خوشحالیم که خوشتون اومده 🙂

 2. حسین می‌گوید

  سپاس فراوان

 3. mahdi می‌گوید

  من هم کمشه ای ام این نون ها کمشه تا اروپا و امریکا رفته اسمش

 4. محمد حسین می‌گوید

  قلم خیلی خوبی دارید اقای جعفری ، ممنون از مطلب زیباتون

 5. ارتباطات مبین نت می‌گوید

  مطالب خیلی خوبی داشتی عالی بود من هرروز به سایت شما سر میزنم که آخرین مطالب سایت شمارو بررسی کنم واقعا عالیه