10 شهر زیبای هند

ده شهری که باید در هند ببینید!

جای تعجبی ندارد اگر که وقتی به سفر­کردن فکر می‌کنیم، هند همیشه به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی مطرح می‌شود. باید بدانیم که هند کشوری پهناور است که نمی‌توان ظرف مدت مثلا یک هفته، تمام جاهای دیدنی‌اش را دید. شما حتی اگر بخواهید بهترین شهرهای هند برای بازدید را انتخاب کنید و خیلی هم گزیده‌کارانه رفتار کنید، باز هم سفرتان می‌تواند به راحتی برای ماه‌ها به طول بیانجامد و تنها قسمتی کوچک از زیبایی‌های هند را دید‌ه ‌باشید.

به همین‌خاطر، در ادامه لیست شهرهایی را برایتان آورده‌ایم که هر مسافری به هند، حتما در برنامه سفرش باید آنها را لحاظ کند. این شهرها از شهرتی بی‌حد و ­اندازه برخوردارند و هر سال هم توسط میلیون‌ها بازدیدکننده از سراسر جهان دیده شده‌اند.

خواندن راهنمای سفر به هند هم خالی از لطف نیست.

 

شهرهای زیبای هند

۱- آگرا

اولین و بدون‌شک قطعی‌ترین مقصد در هند و یکی از بهترین شهرهای هند آگرا خواهد‌بود، شهر تاج‌محل افسانه‌ای! آگرا شهری‌ است که روزانه بیش از سی‌و­پنج هزار بازدید­کننده را به این مقبره ساخته‌شده از مرمر سفید در خود پذیرا می‌شود، و این در­حالیست که آگرا علاوه‌بر این بنا که دیدنش ارزش هر سختی را دارد، نقاط قابل‌توجه دیگری را هم برای بازدید شامل می‌شود.

خوب است بدانید که آگرا در زمان شکوفایی امپراطوری مغول پایتخت آن بوده‌است و بقایای این دوره که شامل دژ و قلعه باشکوه آگرا می‌شود را هنوز در خود جای داده‌است. این ساختمان خیره‌کننده که از ماسه قرمزرنگ و سنگ مرمر ساخته شده­است، جزو اولین بناهای هند است که در آثار جهانی یونسکو ثبت شده‌ است.

آگرا همچنین جایگاه مقبره‌های بسیاری است که همواره به شلوغی مراکز خرید، بازدیدکننده دارند. بنابراین پس از بازدید از تاج‌محل، دیدن سایر نقاط جذاب و دیدنی شهر آگرا را از دست ندهید.

شهرهای هند

۲- دهلی

پایتخت هند، شهری‌ست که بر روی باقیمانده‌های شهرهای پیش‌ازخود ساخته شده‌است. حداقل هشت شهر تاریخی بر دهلی کنونی مقدم بوده‌اند، که هرکدام بر روی و یا درکنار خرابه‌های شهر قبلی برساخته شده‌اند. دهلی اکنون شهری‌ست مدرن با آثار تاریخی بی‌نظیری که در جای‌جای آن قرار دارد.

قسمت فوق‌العاده، قدیمی و بی‌نظم شهر دهلی از مغازه‌های پر ازجمعیت و معابد بی‌نظیری تشکیل‌شده و همچنین بزرگ‌ترین و چشم‌گیرترین مسجد هند را که مسجد جامع نام دارد، در خود جای داده‌است.

هر چه به سمت جنوب دهلی برویم، دهلی‌نو شامل مرکز شهری مدرن و کامل و ساختمان‌های دولتی و خیابان‌های وسیع و پهناور می‌شود.

دهلی یکی از سه شهر مثلث طلایی هند و از بهترین شهرهای هند محسوب می‌شود، بنابراین می‌توانید به‌راحتی چند روزی را در آن به گشت‌وگذار بپردازید و ادامه سفر به هند را در آگرا و جایپور پی بگیرید.

شهرهای هند - دهلی

۳- جایپور

با توجه به رنگ صورتی دیوارها و ساختمان‌ها که ریشه‌ای تاریخی دارند، جایپور به شهر صورتی نیز معروف است. مکان‌های تاریخی و قلعه‌های چشم‌گیر از بزرگ‌ترین جاذبه‌های جایپور محسوب می‌شوند که به عنوان یادآوری‌های خیره‌کننده‌ای از میراث سلطنتی جایپور عمل می‌کنند.

کاخ باشکوه شهر که تلفیقی از معماری مغولی و راجستانی‌ست، مجموعه­ایست متشکل از حیاط‌ها، ساختمان‌ها و باغ‌های باشکوه. این کاخ هم‌اکنون نیز محل زندگی خانواده سلطنتی‌ست. سایر نقاطی که در جایپور نباید از قلم‌ انداخت، قلعه و دژ عامر، قصر هوامحل و رصدخانه جانترمانتر هستند.

به عنوان یکی از شهرهای مثلث طلایی، می‌توان گفت که هیچ لیستی از بهترین شهرهای هند بدون در نظرگرفتن این شهر فوق‌العاده زیبا کامل نخواهدبود.

جایپور - بهترین شهرهای هند

۴- اودایپور

با واقع‌شدن در کنار دریاچه آرام پیکولا (Pichola) و رشته‌کوه‌های سبز آراوالی (Aravalli)، اودایپور شهری‌ست که به دو نام شهر دریاچه‌ها و ونیز ­شرق معروف است.

از جمله دیدنی‌های مشهور اودایپور که تماشای یک غروب بی‌نظیر را برایتان به­ ارمغان می‌آورد، می‌توان به کاخ ­مونسان (Moonson palace) اشاره کرد، جایی که خانواده ­سلطنتی در طی فصل تابستان در آن اقامت دارند. این کاخ که بر بالای بلندترین تپه اودایپور واقع­ است، منظره‌ای استثنایی از شهر را شامل می‌شود. همچنین در طی روز می‌توانید از قصر مرکزی شهر، موزه‌ها، معابد و بسیاری مکان‌های دیدنی­ دیگر، بازدید کنید.

اودایپور - شهرهای هند

۵- واراناسی

واراناسی از جمله قدیمی‌ترین شهرهای جهان است که همواره سکونتی دائم را تجربه کرده‌است و این به خاطر انشعاب‌های فراوانی است که رودخانه گنگ (Gang River) دارد. این شهر همچنین به عنوان یکی از مقدس‌ترین شهرهای هند برای پیروان آیین هندوئیسم و آیین­جِین محسوب می‌شود.

آداب و رسوم صمیمی زندگی و مرگ در این شهر همچنان جریان دارد که برای مثال مردم از نقاط مختلف هند به این شهر سفر می‌کنند تا گناهانشان را در رودخانه گنگ بشویند.

قدم‌زدن در کنار رودخانه و تماشای غروب آفتاب بر ­روی قایق‌های شناور بر رودخانه ­گنگ، ازجمله دیگر مواردی‌ست که رفتن به واراناسی به عنوان یکی از بهترین شهرهای هند را، به یک باید تبدیل می‌کند.

واراناسی

۶- فاتح‌پورسیکری

فاتح‌پورسیکری که یکی از بزرگ‌ترین شهرهای باستانی هند محسوب می‌شود، اولین‌بار در اواخر قرن شانزده توسط امپراطور اکبر­مغول کشف شد. این شهر که به عنوان یک شاهکار هندواسلامی شناخته می‌شود، برای مدت چهارده‌سال پایتخت امپراطوری مغول بوده‌است.

فاتح‌پورسیکری که در میراث‌ جهانی یونسکو ثبت شده‌است، در طی قرن‌ها به خوبی حفظ‌ شده و ویترینی استثنایی از معماری مغولی را عرضه می‌کند. از امپراطوراکبر سه کاخ برجا مانده‌است که هرکدام را برای یکی از همسرانش ساخته بوده‌است و همچنین یک مسجد جامع که هنوز مورد استفاده‌است.

بازدیدکننده‌های فاتح‌پورسیکری معمولا ابتدا از دروازه بلند شهر بازدید می‌کنند که با پنجاه‌و­چهار­ متر ارتفاع، علاقه‌مندان به معماری را مجذوب خود می‌کند.

فاتح‌پورسیکری - دیدنی های هند

۷- کلکته

پایتخت سابق هندِبریتانیا، کلکته با اینکه نقاط دیدنی جهانی مانند آگرا ندارد، کاخ یادبود ویکتوریا را درخود جای‌داده و شهری‌ست که شما می‌توانید تجربه لذت‌بخش و هیجان‌انگیز روبرو­شدن با زندگی روزمره مردم هند را داشته‌ باشید.

از نقطه‌نظر هنری، کلکته پایتخت فرهنگی و مردمی هند محسوب می‌شود، شهری که گالری‌ها، فستیوال‌های موسیقی کلاسیک هندی و تئاتر بنگالی را در خودش جا داده‌است. همچنین در هرنقطه از این شهر که به‌عنوان یکی از بهترین شهرهای هند شهره‌است، می‌توانید غذاهای خوشمزه و مزه‌های متفاوت بنگالی را امتحان کنید.

کلکته - نقاط دیدنی هند

۸- مادورای

مادورای که به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جنوب آسیا شناخته می‌شود، زمانی با رم‌‌باستان تجارت و دادوستد می‌کرده ‌است. از زمان اولین تمدن‌های ساکن در جنوب هند براساس شاخه‌های رودخانه وایگای (Vaigai River)، مادورای به عنوان یکی از مراکز اصلی تجارت و خداپرستی شناخته می‌شده‌است.

از جمله مکان‌های دیدنی در مادورای، معبد میناکشی‌ست (Meenakshi Temple) که ساختمانی استثنایی به همراه مجسمه‌های رنگارنگ اساطیری دارد و از قدیمی‌ترین دست‌ساخت‌های بشر در جنوب آسیاست که روزانه بیش از پانزده‌هزار نفر را مجذوب یکی از بهترین شهرهای هند می‌کند.

شهرهای زیبای هند

۹- امریتسار

امریستار که شهری تاریخی‌ست و در ایالت پنجاب قرار دارد، شهرت جهانیش را مدیون قصرطلایی یا دربار صاحب است که زیارتگاه اصلی پیروان آئین سیک محسوب می‌شود.

جدا از این، امریستار به عنوان یکی از بهترین شهرهای هند،‌ موزه‌های بسیار، معابد، باغ‌ها و باغ ­معروف جلیان‌والا را در خود جای داده‌است. همچنین دیوار برلین هند که مرز واهگه نام دارد، مرز میان دو کشور هند و پاکستان است که تماشای پرچم این دو کشور بر فراز این دیوار در هنگام غروب، از جمله لذت‌هایی‌ست که مشابهش در کمتر نقطه‌ای از دنیا پیدا می‌شود.

امریتسار - دیدنی های هند

۱۰- جودپور

جودپور که قدمتش به قرن پانزده­‌ میلادی بازمی‌گردد، شهری زیبا و دیدنی‌ست که بر لبه بیابان تار (Thar Desert) در راجستان قرار دارد. به دلیل اینکه اغلب ساختمان‌های این شهر در تضاد با خشکی اطرافش به رنگ آبی‌ست، جودپور به شهرآبی نیز شناخته می‌شود.

شهر قدیمی جودپور با دیواری سنگی به ضخامت ده‌کیلومتر احاطه شده‌است و به‌واسطه قلعه مهرآنگاره (Mehrangarh) پوشش داده می‌شود. این قلعه شگفت‌انگیز که بر­ روی صخره‌های سنگی ساخته شده‌است، هنوز تحت تسلط خانواده سلطنتی قراردارد.

از دیگر دیدنی‌های جودپور، می‌توان به برج ‌ساعت در قسمت قدیمی شهر، پرسه‌زنی در کوچه‌های قدیمی و لذت اکتشاف طعم‌ها، غذاها، صنایع‌دستی و سوغاتی‌های هندی اشاره‌کرد.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.