جاهای دیدنی ایلام

جاهای دیدنی ایلام ۲۵ جایی که کمتر کسی می‌شناسد

راهنمای سفر به جاذبه‌های گردشگری ایلام

واژه‌هایی همانند عروس زاگرس یا شهر کوهستان‌های سبز، بدون شک ذهن هر شنونده‌ای را به سمت استان ایلام سوق می‌دهد. شهر ایلام مرکز استان ایلام بوده و در نیمه غربی کشور قرار گرفته است. وجود چشم‌اندازهای طبیعی و طبیعت بکر و دست‌نخورده ایلام موجب شده که این شهر مکان مناسبی برای سفر باشد. فهرست بلندبالایی از جاهای دیدنی ایلام وجود دارد که هر کدام در نوع خود خاص و تماشایی هستند. همراه ما در علی بابا باشید تا شما را با جاهای دیدنی ایلام آشنا کنیم.

معرفی جاهای دیدنی ایلام

شهر ایلام میان کوه‌ها و ارتفاعات جنگلی قرار گرفته و دارای طبیعتی بسیار ناب و حیرت‌انگیز است. شاید کمتر جایی را دیده باشید که ارتفاعات هموار و همیشه سبز داشته باشد، اما این ویژگی کاملا درباره شهر ایلام صدق می‌کند. آب‌وهوای این شهر معتدل کوهستانی و بهاری بوده و مردمانی بسیار خونگرم و مهمان‌نواز دارد.

جالب است بدانید که ایلام بر روی بقایای تمدن ساسانی بنا نهاده شده و مردمان آن به زبان کردی صحبت می‌کنند. لازم به ذکر است که از صنایع موجود در شهر ایلام می‌توان به پالایشگاه گاز و پتروشیمی آن اشاره کرد. در ادامه به معرفی جاهای دیدنی ایلام پرداخته و اطلاعات مورد نیاز درباره آن‌ها را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

۱- کوه پرشکوه قلاقیران

مهم‌ترین و بهترین کوه ایلام را می‌توان کوه قلاقیران معرفی کرد که طبیعت زیبای آن واقعا غیرقابل وصف است. این کوه در ۳ کیلومتری شمال شهر ایلام قرار گرفته و ارتفاع آن به ۲۱۵۲ متر می‌رسد. منظره چشم‌نواز کوه قلاقیران بر هیچ کس پوشیده نیست و طبیعت بکر آن چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند.

جاهای دیدنی ایلام

قلاقیران لقب استواری و نماد شهر ایلام را به خود اختصاص داده و یکی از بهترین نقاط کوهستانی این شهر به شمار می‌رود. جالب است بدانید که بر اساس گفته‌ها، طرح زیبای میدان آزادی تهران از شکل ظاهری این کوه نشات گرفته است. کسانی که به مناطق کوهستانی علاقه دارند و از وقت گذراندن در این نواحی لذت می‌برند، حتما در سفر خود به ایلام، از این کوه عظیم از جاهای دیدنی ایلام دیدن کنند و عکاسی در کنار کوه قلاقیران را از یاد نبرند.

لوکیشن کوه قلاقیران روی گوگل مپ

۲- دریاچه دوقلو سیاه گاو

تنها دریاچه دوقلوی کشور را تنها در شهرستان آبدانان استان ایلام مشاهده می‌کنید که به یک جاذبه گردشگری منحصر‌به‌فرد در سطح جهان تبدیل شده است. عبور رودخانه سیاه گاو از میان صخره و دره‌ها به دو دریاچه تبدیل شده که اولی با اختلاف اندکی در قسمت بالایی دریاچه دوم قرار گرفته است.

دریاچه دوقلو سیاه گاو از جاهای دیدنی ایلام

این دو دریاچه توسط یک کانال ۱۰ متری به هم متصل شده و چیزی در حدود ۳ متر عمق دارند. عرض توسعه این دو دریاچه تقریبا ۸ متر بوده و طول آن ۷۰ متر است. قدمت این پدیده طبیعی نادر، هزاران سال بوده و تماشای آن واقعا چشم‌نواز است.

دریاچه دوقلو سیاه گاو از آب زلالی برخوردار بوده و جلوه خاصی به استان ایلام بخشیده است. در سفر خود به ایلام، حتما از این دریاچه بی‌نظیر و منحصر‌به‌فرد که یکی از جاهای دیدنی ایلام به شمار می‌رود، دیدن کنید.

لوکیشن دریاچه دوقلو سیاه گاو روی گوگل مپ

۳- تنگ کافرین از جاهای دیدنی ایلام

یکی از مناطق مهم گردشگری و جاذبه‌های تفریحی استان ایلام که در شهرستان بدره واقع شده است، تنگ کافرین نام دارد. طبیعت بکر این تنگ بسیار حیرت‌انگیز بوده و تماشای آن واقعا لذت‌بخش است. تنگ کافرین از چندین چشمه و کوه‌های مرتفع کبیرکوه تشکیل شده و آب‌های جاری که از آن نشات می‌گیرند، وارد رودخانه سمیره می‌شوند.

تنگ کافرین از مکان های دیدنی ایلام

طول تنگ کافرین از جاهای دیدنی ایلام ۲ کیلومتر بوده و با سطح دریا تقریبا ۷۰۰ متر فاصله دارد. زیبایی تنگ کافرین به اندازه‌ای زیاد و دیدنی است که اگر تصویر آن را مشاهده کنید، تصور خواهید کرد که یک نقاشی بوده یا به یکی از کشورهای مدرن اروپایی مربوط است، اما این تنگ تماشایی در استان کوهستانی ایلام قرار گرفته است.

از نقاط گردشگری که در اطراف این تنگ قرار دارند، می‌توان به برکه آب زمزم و زیارتگاه جابر اشاره کرد. متداول‌ترین تفریحی که در این منطقه انجام می‌شود، قایق سواری بوده که باید حتما آن را امتحان کنید، زیرا تجربه یک حس تکرارنشدنی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

لوکیشن تنگ کافرین روی گوگل مپ

۴- منطقه جنگلی ششدار

منطقه جنگلی ششدار را می‌توان یکی دیگر از مناطق گردشگری و جاهای دیدنی ایلام به حساب آورد که در ۵ کیلومتری شهر ایلام و نزدیکی کوه قلاقیران (در مسیر جاده ایلام به کرمانشاه) قرار گرفته است. منطقه جنگلی ششدار که با نام «پارک جنگلی ششدار» هم شناخته می‌شود، دارای یک طبیعت کاملا دست‌نخورده و طبیعی بوده و از منظره دیدنی و بکر برخوردار است.

منطقه جنگلی ششدار از جاهای دیدنی ایلام

جالب است بدانید که نام اصلی این منطقه در حقیقت شیش دار به معنای جنگل انبوه بوده که در گذر زمان به ششدار تغییر یافته است. این پارک جنگلی یک مکان دنج و باصفا برای استراحت بوده و یکی از تفرجگاه‌های محبوب ایلام به شمار می‌رود.

زیبایی ششدار در فصل بهار دوچندان شده و سرسبزی طبیعت در کنار عطر شکوفه درختان این ناحیه بسیار لذت‌بخش است، البته فصل پاییز هم به دلیل تنوع زیاد رنگ، جلوه خاصی به این منطقه جنگلی بخشیده است. در سفر خود به ایلام حتما از پارک جنگلی ششدار دیدن کرده و عکاسی در این مکان را از یاد نبرید.

لوکیشن منطقه جنگلی ششدار روی گوگل مپ

۵- کوه اهوران از جاهای دیدنی ایلام

یکی از کوه‌های باصلابت و همیشه سرسبز استان ایلام که در فاصله ۸۳ کیلومتری شمال شرق شهر ایلام واقع شده، کوه اهوران نام دارد. این کوه از دره جزمان رود در غرب آغاز شده و در کوه‌های کولیته و کازه‌تر ختم می‌شود.

کوه اهوران از جاهای دیدنی ایلام

ارتفاع کوه اهوران در حدود ۲۱۲۰ متر بوده و یکی از جاهای دیدنی ایلام به شمار می‌رود. کسانی که به مناطق کوهستانی و کوه علاقه دارند و از وقت گذراندن در این نواحی لذت می‌برند، حتما از کوه اهوران که یکی از شناخته‌شده‌ترین کوه‌های ایلام محسوب می‌شود، دیدن کنید.

لوکیشن کوه اهوران روی گوگل مپ

۶- دره ارغوان و طبیعت ناب

تماشایی‌ترین و چشم‌نوازترین جاذبه گردشگری ایلام را می‌توان دره ارغوان آن به حساب آورد که در فاصله ۳ کیلومتری شمال شرق شهر ایلام قرار گرفته است. چشم برداشتن از طبیعت بکر دره ارغوان با وجود درختچه‌های خوش‌رنگ و بوی ارغوان واقعا غیرممکن است.

دره ارغوان از جاهای دیدنی ایلام

دره ارغوان در فصل بهار به ویژه ماه اردیبهشت کاملا به رنگ صورتی درآمده و حس زیبایی را در اختیار شما قرار خواهد داد. شاید کمتر کسی باشد که ایلام را جزء الویت‌های سفر خود قرار دهد و این مسئله به عدم اطلاع ازجاهای دیدنی ایلام مربوط می‌شود، زیرا اگر افراد مطلع باشند که این استان کوهستانی از چه مناطق دیدنی و جاذبه‌های گردشگری برخوردار است، قطعا با دید وسیع‌تری به آن نگاه خواهند کرد.

دره ارغوان مملو از ارغوان‌های زیبا و جذاب بوده و به طور حتم چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. توصیه می‌کنیم در سفر خود به ایلام، حتما از دره اغوان دیدن کنید.

لوکیشن دره ارغوان ایلام روی گوگل مپ

۷- آبشار اما از جاهای دیدنی ایلام

جاهای دیدنی ایلام بسیار متنوع هستند و در این میان آبشارها از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند. یکی از آبشارهای زیبا و جذاب استان ایلام را می‌توان آبشار اما معرفی کرد که در فاصله ۲۵ کیلومتری جنوب شهر ایلام قرار دارد.

آبشار اما از مکان های دیدنی ایلام

ارتفاع این آبشار در حدود ۲۰ متر بوده و از این نظر جلوه خاصی به این ناحیه بخشیده است. جاذبه طبیعی آبشار اما در شهرستان ملکشاهی استان ایلام واقع شده و سالانه پذیرای مسافران و گردشگران زیادی است، البته به دلیل داشتن فضای سبز و دشت‌های وسیع برای استراحت، بسیاری از اهالی این منطقه هم در روزهای تعطیل در کنار این آبشار وقت می‌گذرانند.

بهترین فصل برای سفر به آبشار اما از جاهای دیدنی ایلام را می‌توان فصل بهار دانست، زیرا در این فصل آب‌و‌هوای بسیار دلچسبی انتظار شما را خواهد کشید.

لوکیشن آبشار اما روی گوگل مپ

۸- روستای بانقلان با میزبانان مهربان

بانقلان نام یکی از روستاهای زیبا و درجه یک بخش مرکزی ایلام بوده که در دهستان ده پایین قرار گرفته است. روستای بانقلان سرسبزی خود را مدیون کشتزارها، مزارع کشاورزی و باغ‌های گردو بوده که بسیار شگفت‌انگیز است.

روستای بانقلان از جاهای دیدنی ایلام

جالب است بدانید که بانقلان روی قلعه تاریخی توت قرار گرفته و یکی از روستاهای قدیمی ایلام به شمار می‌رود. پیشنهاد می‌کنیم در سفر خود به ایلام، حتما از این روستای تاریخی و زیبا بازدید کنید.

لوکیشن روستای بانقلان روی گوگل مپ

۹- قلعه اسماعیل خان

قلعه اسماعیل خان از جاهای دیدنی ایلام در ارتفاعات انبار آب و بر روی صخره‌هایی مرتفع قرار گرفته و ظاهری دایره‌ای شکل دارد. این قلعه از سنگ و ملات گچ ساخته شده و بسیار مستحکم است. قلعه اسماعیل خان در منطقه‌ای کاملا کوهستانی قرار گرفته و در قسمت شمالی شهر ایلام واقع شده است.

قلعه اسماعیل خان از جاهای دیدنی ایلام

لوکیشن قلعه اسماعیل روی گوگل مپ

۱۰- قلعه والی از جاذبه های ایلام

یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی و جاذبه‌های گردشگری ایلام را می‌توان قلعه والی دانست که در سال ۱۳۲۶ هجری قمری ساخته شد. این قلعه به دستور «غلامرضا خان والی» و در محله‌ای به نام «حسین آباد فیلی» که به آن «ده بالا» گفته می‌شود، بنا نهاده شد.

قلعه والی از جاهای دیدنی ایلام

مساحت این قلعه در حدود ۴۶۸۷ مترمربع و زیربنای ساختمان آن تقریبا ۱۴۶۴ مترمربع است. مصالح به کار رفته در ساخت این قلعه تاریخی شامل سنگ، آجر، کاشی، گچ و چوب بوده و از دوام بالایی برخوردار است. قلعه والی در سال ۱۳۶۷ الی ۱۳۶۹ مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و در سال ۱۳۸۵ موزه مردم شناسی ایلام در آن احداث شد.

موزه مردم‌شناسی را می‌توان در زمره مهم‌ترین و تاریخی‌ترین اماکن گردشگری ایلام به حساب آورد که طرفداران بسیاری دارد و گردشگران زیادی از آن بازدید می‌کنند. بد نیست بدانید که این بنای قاجاری بر روی تپه چغامیرگ و در خیابان پاسداران از جاهای دیدنی ایلام قرار دارد. در سفر خود به ایلام، حتما بازدید از قلعه والی خان را در برنامه خود قرار دهید.

لوکیشن قلعه والی روی گوگل مپ

۱۱- پارک ملت ایلام

پارک ملت را می‌توان در زمره قدیمی‌ترین و زیباترین پارک‌های ایلام به شمار آورد که در بلوار جمهوری شهر ایلام قرار گرفته است. پارک ملت که با نام «پارک سراب» هم شناخته می‌شود، دارای بیش از ۱۵۰ درخت کهنسال بسیار زیبا و سر به فلک کشیده بوده و از وجود جوهای آب روان هم بهره‌مند است.

پارک ملت از جاهای دیدنی ایلام

این پارک از جاهای دیدنی ایلام طبیعت بسیار دلپذیر و آرامش‌بخشی برخوردار بوده و مورد استقبال مسافران و گردشگران زیادی قرار می‌گیرد. بهترین فصل برای وقت گذراندن و لذت بردن در پارک ملت، فصل تابستان است. در سفر خود به ایلام، از پارک ملت ایلام دیدن کنید.

لوکیشن پارک ملت ایلام روی گوگل مپ

۱۲- پارک کودک ایلام

پارک کودک که از آن با نام بوستان کودک هم یاد می‌شود، در مرکز شهر ایلام واقع شده است. این پارک در انتهای خیابان ولایت این شهر قرار گرفته و از امکانات متعددی همانند وسایل ورزشی، وسایل بازی و کتابخانه برخوردار است.

پارک کودک از جاهای دیدنی ایلام

تماشای درختان پارک کودک که یکی از جاهای دیدنی ایلام محسوب می‌شود، واقعا چشم‌نواز بوده و وقت گذراندن و استراحت در آن واقعا لذت‌بخش است. این پارک در همه فصل‌های سال زیباست، اما توصیه می‌کنیم فصل بهار و پاییز آن را به هیچ عنوان از دست ندهید.

لوکیشن پارک کودک ایلام روی گوگل مپ

۱۳- مسجد صاحب‌ الزمان (عج) ایلام

می‌گویند یکی از پرزائرترین مسجد ایران پس از مسجد جمکران قم، مسجد صاحب الزمان نام دارد که در سال ۱۳۵۱ ساخته شد. این مسجد در میدان مخابرات شهر ایلام واقع شده و از اهمیت و جایگاه بسیار ویژه‌ای برخوردار است.

مسجد صاحب‌ الزمان (عج) از مکان های دیدنی ایلام

روزهای چهارشنبه هر هفته، بسیاری مردم از گوشه و کنار ایلام، وارد این مکان مقدس می‌شوند و دست به دعا و حاجت برمی‌دارند. حتما در سفر خود به ایلام، از مسجد صاحب الزمان بازدید کرده و به راز‌ و نیاز بپردازید.

لوکیشن مسجد صاحب‌ الزمان روی گوگل مپ

۱۴- تنگ رازیانه

در ۵۰ کیلومتری جاده ایلام –  بدره یکی از پدیده‌های زمین‌شناسی ایلام به نام تنگ رازیانه قرار دارد. این تنگ بسیار زیبا در یک ناحیه کاملا سرسبز واقع شده و یک رود روان از میان آن عبور می‌کند. تنگ رازیانه که یکی از جاهای دیدنی ایلام به شمار می‌رود، بسیار زیبا و منحصر‌به‌فرد بوده و این مسئله نظر بسیاری از مسافران و گردشگران را به خود جلب کرده است.

تنگ رازیانه از جاهای دیدنی ایلام

جالب است بدانید که در این تنگه آثار تاریخی متعددی از دوران‌های مختلف وجود دارد، از این رو شرایط تحقیق و پژوهش را برای علومی همانند محیط زیست، علوم زمینی و هیدرولوژی فراهم می‌کند. تنگ رازیانه در سال ۱۳۸۸ به عنوان آثار طبیعی و ملی ایران به ثبت رسید.

لوکیشن تنگ رازیانه روی گوگل مپ

۱۵- کاخ فلاحتی از جاهای دیدنی ایلام

کاخ فلاحتی یکی از آثار تاریخی و جاهای دیدنی ایلام بوده که به دوران قاجاریه مربوط می‌شود. این بنا در سال ۱۳۲۶ هجری قمری، توسط شخصی به نام «غلامرضا خان والی» ساخته شد. کاخ فلاحتی در محدوده اداری سازمان جهاد کشاورزی و در زمینی به مساحت ۸۱۰ مترمربع قرار گرفته است.

کاخ فلاحتی از جاهای دیدنی ایلام

زیربنای ساختمان این کاخ در حدود ۳۳۷ مترمربع بوده و از معماری بسیار زیبایی برخوردار است. سردر و ستون کاخ فلاحتی دارای تزیینات خاصی بوده و دارای طراحی شکیل و جذابی است.

فرم چوبی در و پنجره‌های این بنا، به کاخ هلالی فلاحتی جلوه خاصی بخشیده و تاثیر بسزایی در زیبایی نمای آن داشته است. این کاخ از ۵ اتاق و یک ایوان مستطیل شکل برخوردار بوده و در خیابان آیت الله عبدالرحمن حیدری ایلامی قرار گرفته است.

لوکیشن کاخ فلاحتی روی گوگل مپ

۱۶- طاق شیرین و فرهاد

یکی از بناهای تاریخی و اصیل استان ایلام که به دوره ساسانیان تعلق دارد، طاق شیرین و فرهاد است. علت نامگذاری این طاق بنا بر روایات افراد محلی، ساخت آن در نصف روز توسط فرهاد برای شیرین است، البته بسیاری از قدیمی‌ترها این طاق را به نام «طاق شیرین» می‌شناسند.

طاق شیرین و فرهاد از مکان های دیدنی ایلام

طاق شیرین و فرهاد به شکل مربع بوده و در دامنه کوه قرار گرفته است. طول این بنا ۳۲۰ سانتی‌متر، عرض آن ۲۹۰ سانتی‌متر و ارتفاع آن ۲۲۰ سانتی‌متر است. جالب است بدانید که این طاق به طور کامل از سنگ‌های تراش داده شده و بدون هیچگونه ملاتی ساخته شده است و سقف آن مسطح است.

برای بازدید از این طاق زیبا باید وارد شهرستان ایوان استان ایلام شوید و بعد گذر از بخش رزنه، وارد روستای چهل زرعی و نهایتا تنگ کوشک شوید. بد نیست بدانید که طاق شیرین و فرهاد در سال ۱۳۸۱ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

لوکیشن طاق شیرین و فرهاد روی گوگل مپ

۱۷- نقش برجسته گل گل

دایره آثار قدیمی و تاریخی ایلام بسیار گسترده بوده و از این میان نقش برجسته گل گل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. سنگ نوشته گل گل در روستایی به همین نام و در دیواره کوه قرار دارد. این اثر تاریخی به دوره آشوریان مربوط می‌شود، بنابراین چیزی در حدود ۳ هزار سال قدمت دارد.

نقش برجسته گل گل

بر روی این سنگ، نقشی از یک سرباز آشوری با کلاه‌خود و یک تیر در دستش وجود دارد و یک ماه و ستاره هم در بالای آن کشیده شده است. ابعاد این سنگ نوشته، ۱۳۵ در ۹۰ سانتی‌متر بوده و در قسمت پایینی آن چندین جمله با خط میخی نوشته شده است.

نقش برجسته گل گل در ۲۵ کیلومتری ایلام واقع شده و در سال ۱۳۵۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

لوکیشن گل‌گل روی گوگل مپ

۱۸- آبشار گچان

یکی دیگر از آبشارهای شگفت‌انگیز و زیبای ایلام، آبشار گچان شناخته می‌شود که در ابتدای جاده ایلام به سرابله و ۱۵ کیلومتری شهر ایلام واقع شده است. اطراف این آبشار مملو از درختان بلوط و گردو بوده که منظره‌ای تماشایی را مقابل چشمان شما به تصویر می‌کشد.

آبشار گچان از جاهای دیدنی ایلام

آب آبشار گچان برای مصرف اهالی این منطقه و آبیاری باغات مورد استفاده قرار می‌گیرد. وقت گذراندن در کنار آبشار گچان به عنوان یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی ایلام بسیار لذت‌بخش است. دسترسی به این آبشار آسان بوده و در همه فصل‌های سال پذیرای گردشگران است.

لوکیشن آبشار و چشمه گچان روی گوگل مپ

۱۹- روستای کُلم از جاهای دیدنی ایلام

یکی از روستاهای زیبا و خوش آب‌و‌هوای ایلام را می‌توان روستای کلم معرفی کرد که از توابع شهرستان بدره بوده و در فاصله ۱۲۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر ایلام قرار گرفته است. طبیعت این روستا بسیار زیبا و دلپذیر بوده و حس تازه‌ای را در شما زنده می‌کند.

روستای کُلم از جاهای دیدنی ایلام

روستای کلم در میان کوه‌ها و ارتفاعات کبیرکوه قرار گرفته و در فصل بهار و تابستان دارای آب‌وهوای معتدل است، اما زمستان‌های سردی دارد. این روستا از قدمت بالایی برخوردار بوده و دارای مناظر بسیار چشم‌نواز و خیره‌کننده‌ای است. «بقعه جابر انصاری» و «بنای سید تاج الدین» هم در نزدیکی این روستا قرار دارند که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید.

لوکیشن روستای کلم روی گوگل مپ

۲۰- موزه تاریخی طبیعی ایلام

اگر به تاریخ علاقه‌مند هستید، حتما در سفر خود به ایلام از موزه تاریخی طبیعی آن دیدن کنید. این موزه از بهترین جاهای دیدنی ایلام به شمار رفته و مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار دارد.

موزه تاریخی طبیعی در ایلام

در موزه تاریخی طبیعی ایلام، انواع مختلفی از گونه‌های جانوری، گیاهی و حتی فسیل‌های گوناگون از دوره‌های مختلف زمین‌شناسی در کنار حیوانات تاکسیدرمی شده، وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید. لازم به ذکر است که این موزه در انتهای بلوار مدرس شهر ایلام قرار گرفته است.

۲۱- غار کناتاریکه با پیچ‌وخم‌های زیاد

تعداد جاذبه‌های طبیعی در استان ایلام بسیار گسترده بوده و غار کناتاریکه یکی از مهم‌ترین آن‌ها به شمار می‌رود. این غار در ارتفاعات سیوان کوه و در فاصله ۳۵ کیلومتری ایلام – دره شهر قرار دارد. ورودی غار بسیار تنگ بوده و دمای آن بسیار پایین است، بنابراین هیچ جانور یا موجود زنده‌ای در آن زندگی نمی‌کند.

غار کناتاریکه از جاهای دیدنی ایلام

در داخل غار، تالارها، دهلیزها، چاه‌ها و دالان‌های متعددی وجود دارد که تماشای آن‌ها بسیار هیجان‌انگیز است. جالب است بدانید که ارتفاع غار در برخی قسمت‌ها به ۱۲ متر هم خواهد رسید. در سفر به ایلام، بازدید از غار کناتاریکه را به عنوان یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی ایلام در برنامه خود قرار دهید.

۲۲- آبشار وه‌ریز از جاهای دیدنی ایلام

یکی دیگر از آبشارهای استان ایلام که در نزدیکی روستای چشمه کبود و ۵ کیلومتری جنوب ایلام واقع شده است، آبشار وه ریز نام دارد. از ویژگی‌های این آبشار که به آن جلوه خاصی بخشیده است، می‌توان به وجود صخره‌ای هلالی شکل در راس آن اشاره کرد.

آبشار وه ریز از جاهای دیدنی ایلام

ارتفاع آبشار وه ریز در حدود ۱۰ متر بوده و از ارتفاعات کبیرکوه سرچشمه می‌گیرد. اطراف این آبشار محلی مناسب برای استراحت و تفریح مسافران است و بهترین زمان برای رفتن به آن، فصل تابستان به شمار می‌رود.

۲۳- پارک جنگلی چغاسبز

پارک جنگلی چغاسبز را می‌توان در زمره یکی از بزرگترین و زیباترین جاهای دیدنی ایلام برشمرد که از فضای بسیار آرام و دلنشینی برخوردار است. مساحت این پارک در حدود ۴۰۰۰ هکتار بوده و از امکانات به کار رفته در آن می‌توان به وجود نمایشگاه‌ها، شهر بازی و زیستگاه پرندگان کمیاب اشاره کرد.

پارک جنگلی چغاسبز

جالب است بدانید که این پارک مملو از درختان پسته، بلوط و زالزالک بوده، اما نهال‌هایی همانند گردو، بادام، کاج، اقاقیا و سرو هم در آن به چشم می‌خورند. شما می‌توانید با رفتن به این منطقه تفریحی، خاطره‌ای خوش را برای خود و اعضای خانواده‌تان رقم بزنید. برای دسترسی به این پارک زیبا باید وارد بزرگراه امام خمینی شهر ایلام شوید.

لوکیشن پارک جنگلی چغاسبز روی گوگل مپ

۲۴- شهر تاریخی دره شهر

دره شهر یک شهر سرسبز و خوش آب‌وهوا در استان ایلام بوده که در فاصله ۱۴۲ کیلومتری شهر ایلام واقع شده است. وجود دشت، آبشار و آبراهه‌های فراوان در این شهر، منظره بسیار زیبا و جذابی را مقابل چشمان شما به تصویر می‌کشد و وقت گذراندن در آن بسیار لذت‌بخش است. در سفر خود به استان ایلام حتما از شهر تاریخی دره شهر که یکی از بهترین جاهای دیدنی ایلام به شمار می‌رود، دیدن کنید.

جاهای دیدنی ایلام

این دره شهر تاریخی از جالب‌ترین دیدنی‌های جاهای دیدنی ایلام است. برای آن‌هایی که طرفدار جاذبه‌های تاریخی مرموز هستند، سفر به این منطقه می‌تواند یک تجربه متفاوت باشد.

لوکیشن دره شهر روی گوگل مپ

۲۵- دریاچه سد

یکی دیگر از بهترین جاهای دیدنی ایلام که در سال‌های اخیر وظیفه تامین آب شرب شهر ایلام را بر عهده دارد، دریاچه سد است. این دریاچه زیبایی خاص و منحصر‌به‌فردی داشته و همواره یک مکان تفریحی برای مسافران و گردشگران به شمار می‌رود. پیشنهاد ما به شما این است که حتما بازدید از دریاچه سد ایلام را در برنامه خود قرار دهید تا لحظات ناب و خاطره‌بخشی را برای خود و اعضای خانواده‌تان ثبت کنید.

شهر تاریخی دره شهر از جاهای دیدنی ایلام

این سد که از جاهای دیدنی ایلام محسوب می‌شود، شاید امکانات رفاهی و تفریحی عجیبی نداشته باشد، اما طبیعت خیلی جذابی دارد که باعث شده خیلی از گردشگران و طبیعت‌گردها از گشت‌وگذار در آن حال خوبی داشته باشند.

لوکیشن دریاچه سد روی گوگل مپ

جمع‌بندی

شاید در نگاه اول کمتر کسی استان ایلام را به عنوان یک مقصد مسافرتی در نظر بگیرد و این مسئله می‌تواند به دلیل عدم‌آگاهی از وجود جاهای دیدنی ایلام باشد. پدیده‌های طبیعی و جاذبه‌های گردشگری ایلام بسیار متنوع و گسترده هستند، بنابراین می‌توانند یک سفر جذاب و رویایی را برای شما رقم بزنند.

در این مقاله شما را با ۲۵ مورد از جاهای دیدنی ایلام آشنا کردیم، اما باز هم جاهای دیدنی بسیاری در این استان وجود دارد که آبشار سرطاف، دربند، تپه خرگوشان، غار زینه‌گان، سنگ نوشته تخت خان، کوه سرخ خانی، روستای خوران، منطقه ییلاقی میشاخص، رودخانه سمیره، غار خفاش، تالاب سیاب درپوش و تپه ورکبود نمونه‌هایی از آن‌ها به شمار می‌روند.

اگر در سفر خود به ایلام، تجربیات خاصی کسب کرده‌اید، لطفا آن را با ما و همه کاربران علی بابا به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

24 دیدگاه

 1. الهام می‌گوید

  طبیعت ایلام بینظیره 🤩

 2. آرین می‌گوید

  سلام
  ویژدرون ، غار زینگان، تنگه های بهرام چوبین ،شمشه، زرانگوش،و میش خاص ، سد و رودخانه سیمره ، امام زاده علی صالح و… ، ..

 3. ماهان می‌گوید

  همش گفته ایلام ایلام ایلام تمام پارکای ایلامو نام برده اما مناطق دیدنی دهلرانو نه

 4. Hossein می‌گوید

  مسجد صاحب الزمان واقع در خیابان صاحب الزمان است

 5. امید می‌گوید

  با سلام و احترام خدمت تماام عزیزان
  بنده ساکن روستای کُلم هستم
  این روستای زیببا و تاریخی اما از یاد رفته از امتیازات خااصی برخوردار است اما متاسفانه به دلیل پیگیری نکردن مسئولین روستا و شهرستان به یک ویرانه تبدیل شده در صورتی که اگر به این روستای بینظیر کمی توجه میشد میتوانست سالانه ۱۰۰ میلیارد درامد برای ساکنان و بخش آن شود. اینجانب جوانی هنرمند ،خلاق و ورزشکار هستم که مجوز چندین پیست ورزشی باگی، کارتینگ، کراس را گرفته و قادر به ثبت صخره های ۷۰۰ متری آن و هزاران ایده دیگر در زمینه های گردشگری و ورزشی بوده اما از هیچ اداره ای پیگیر بنده نشده اند. امیدوارم این متن را چه مسئولین و چه عزیزانی که مایل به سرمایه گذاری مطمئنی هستند ببینند و این مکان تاریخی و خاص را در کشور و خارج از کشور دوباره به سر زبانها بیندازیم.شراکت در این سرمایه گذاری بصورت درصدی است تا هیچ طرفی از تلاش کم نگذارد
  در همین خصوص آگهی در برنامه شیپور با شماره ۴۳۱۹۰۲۰۳۴منتشر کرده ام
  با تشکر

 6. سپهر می‌گوید

  سلام.بابت گردآوری و معرفی جاهای دیدنی ایلام به نوبه خودم سپاسگذارم .اما همانگونه که تعدادی از عزیزان از شهرستانهای مختلف به مکان‌های دیدنی شهرهای مختلف ایلام اشاره کردند حتی به یک پنچم از نقاط و مکانهای دیدنی ایلام اشاره نشده است .از ایوان .روستای خوران .چشمه های هفت قلو سیاهکل. آتشکده سیاهکل. تنگه کوشک از زیباترین و یادگار دوران دفاع مقدس اشاره ای نشده است

 7. قدمی می‌گوید

  سلام،از سری زیبایی های دیگه ای که ایلام داره شهرستان زیبای ملکشاهی هستش.

 8. علیرضا می‌گوید

  آبشار تختان نزدیک میمه زیباترین آبشار ایلامه

 9. علیرضا می‌گوید

  آبشار گچان کجا بود؟!!!!!!! یه چشمه کوچکه تازه یکی دوساعت پیاده روی باید بکنی تا به اونجا برسی همه آب را بردن برای مصارف کشاورزی با لوله و عملا آبشاری دیده نمی شود

 10. نرگس می‌گوید

  سلام ممنون از اطلاعات خوبتون خیلی استفاده کردیم..روستای خوران ایوان با جاذبه های گردگشگری بسیار از جمله اردوگاه خوران با‌چشمه های آب فراوان و کباب ماهی و شهربازی در خدمت عموم میباشد..منطقه زیارتی تفریحی امامزاده سیدعبداله ..روستای سیه‌گل ایوان با آبشار و چشمه سارهای بسیار و باغهای انگور و امکان شنا برای بازدیدکنندگان عزیز.و منطقه تعل و‌گیلانه وطاق شیرین و فرهاد و بسیاری جاهای دیدنی دیگه رو دوست داشتم ب دوستان عزیزمعرفی کنم .ان شالله بیاین و لذت ببرین.

 11. عارف می‌گوید

  شاید به جرات بگم مناطقی که گفتید ۵۰ درصد جاذبه های این استان هم نبودن.
  هیچ اسمی از شهرستان چرداول نیاوردید.
  که به تنهایی بالای ده جاذبه توریستی داره از جمله؛
  منطقه چریور
  قلعه گم گم
  کوه لنه
  کوه بانکول
  پشته وامرز
  تنگه قیر
  تنگه شمشه و….

 12. علی می‌گوید

  هر به ژی خاک دالکی خوم ایلام سه ربه رزم

 13. میثم می‌گوید

  سلام مرسی عالی بود معلومه که کارشناسای خوبی برای معرفی ایلام در خدمت دارید
  جاهای دیگه ای هم میتونید اشاره کنید مثل:
  ۱-تفرجگاه منجل در ۱۰ کیلومتری شهر ایلام
  ۲-آبگرم دهلران که خاصیت درمانی داره
  ۳- تفرجگاه تخت خان در ۲۰ کیلومتری ایلام
  ۴- زیبایی های طبیعی جاده حمیل – ایلام
  ۵- تنگه زیبای بهرام چوبین دره شهر

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام میثم عزیز 🙂
   ممنون که زیبایی‌های ایلام رو برای ما به تصویر می‌کشید.

 14. حسین می‌گوید

  ان شاءاللہ ماه آینده شرایط مهیا شود تابتونیم بیام به این بهشت زیبا

 15. نگین می‌گوید

  همچنین غار خفاش ،چشمه قیر،کویر ابوغویر ومجتمع گردشگری ابگرمه دهلران

 16. امین می‌گوید

  باسلام
  تا کی میخواهید حق مردم دهلران را بخورید تا کی میخواهید اسم دهلران را مخفی کنید ولی این را بدانید هیچ گاه ماه پشت ابر نمی ماند
  هرچی پارک و مسجد در ایلام هست را وارد کردید ولی اسمی از تپه تاریخی علی کش که نه هزار سال قدمت دارد را نیاوردید

  1. مسعود می‌گوید

   🌺👏🔥

  2. مسعود می‌گوید

   🌺👏🔥
   باریکلا به شما ایرانی اصیل

  3. علیرضا می‌گوید

   خودتو ناراحت نکن

 17. عسل می‌گوید

  ایلام یک بهشت گم شده است

 18. امیر حسین می‌گوید

  سلام
  سال نو مبارک
  ممنونم از شما بابت انتخاب خوبتون و معرفی استان ایلام
  میخواستم در رابطه با شهرستان دره شهر در ایلام چندتا نکته اضافه کنم
  ۱.پل تاریخی گاومیشان
  ۲.قلعه تاریخی میر غلام هاشمی
  ۳.قلعه تاریخی شیخ مکان
  ۴.تنگه بهرام چوبین
  ۵.روستای چمکلان
  ۶.شهر تاریخی ماداکتو
  ۷.آتشکده چهارتاقی باستانی
  همگی ثبت شده در میراث فرهنگی قطعا در فصل بهار خاطرات و لحظات بسیار خوبی برای بازدیدکنندگان رقم خواهند زد
  با تشکر از علی بابا

 19. زهره می‌گوید

  استان ایلام مکان های گردشگری خیلی زیاد و با زیبایی هایی بی نظیره داره که تو این مقاله جا افتادن مکان هایی مثل تنگه بهرام چوبین دره شهر چشمه قیر دهلران قلعه شیاخ زرین اباد ابشاران روستای خربزان از توابع شهرستان دهلران دریاچه ابگرم دهلران غار خفاش دهلران کوه چپی راستی با درختان میوه و رودخونه جذابش که در نزدیکی روستای تختان واقع شده دشت میانوار در نزدیکی شهر دره شهر و…..این استان قابلیت اینو داره که به راحتی به یکی از قطب های گردشگری تبدیل بشه از بس بکر و جدابه

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام زهره عزیز
   ممنونم که مقاله مارو خوندین و به کامل‌تر شدنش کمک می‌کنین. حتما این موارد رو فهرست می‌کنیم و توی برنامه کارمون قرار می‌دیم 🙂