shakhes 3

آبشار اما ایلام؛ کنج خلوت در دل طبیعت

آبشار اما ایلام؛ جاذبه‌ای شگفت‌انگیز

در هر نقطه از طبیعت استان ایلام، شگفتی خاصی انتظار شما را می‌کشد و یکی از این جاذبه‌های طبیعی آبشار اما در ایلام است. این آبشار در دره‌ای قرار گرفته و از ارتفاع زیادی پایین می‌ریزد.

اگر دوست دارید به این آبشار از جاهای دیدنی ایلام سفر کنید، بد نیست کمی درباره آن در مجله گردشگری علی‌بابا بخوانید.

آبشار اَمّا در یک نگاه

شاید میزان آبی که از آبشار اما پایین می‌ریزد، در مقایسه با دیگر آبشارهای ایران زیاد نباشد؛ اما ارتفاع آن به حدود ۲۰ متر می‌رسد.

این ارتفاع واقعا قابل توجه است و باعث می‌شود، گردشگران زیادی از استان ایلام یا دیگر استان‌ها به دیدن آبشار اما بروند. به خصوص اینکه کنار این آبشار، فضای سبز و پارک مانندی وجود دارد که برای پیک‌نیک خانواده مناسب است.

آبشار اما

این جاذبه طبیعی به شماره ۲۳۷ به ثبت میراث طبیعی ملی ایران رسیده است. خوب است بدانید آب آبشار اما به سمت دریاچه سد ایلام جریان دارد. بنابراین کنار بازدید از این آبشار می‌توانید زمانی را هم به بازدید از مسیر جریان آب و در نهایت سد ایلام اختصاص دهید که خود بسیار دیدنی است و کنار پیچ‌وخم‌های جاده، چشم‌انداز بسیار دل‌نشینی دارد.

آبشار اما کجاست؟

آبشار اما نزدیکی روستای اما در فاصله ۲۵ کیلومتری جنوب ایلام و در قسمت پشتی دریاچه سد ایلام واقع شده است. برای رسیدن به این آبشار باید از ایلام به سمت شهر ملکشاهی حرکت کنید و پس از گذر از روستای چشمه کبود خود را به این آبشار زیبا برسانید.

آبشار اما روی گوگل مپ

مسیر دسترسی به آبشار اما

اگر با خودروی شخصی سفر می‌کنید، برای اینکه به پای آبشار که داخل دره قرار گرفته برسید، بعد از این که خودرو خود را در جای مناسبی پارک کردید، باید از داخل فضای سبز عبور کنید و از یک مسیر پاکوب پایین بروید.

یادتان باشد این مسیر به سمت آبشار اما کمی شیب دارد اما آنقدر طولانی نیست. اگرچه مسیر کوتاه است، اما به همراه داشتن کفش مناسب طبیعت‌گردی کمک زیادی به شما خواهد کرد.

آبشار اما

البته آبشار زیبای اما از قسمت‌های بالاتر هم قابل رویت است و نیازی نیست که حتما از شیب پایین بروید، اما دیدن آن از نزدیک، لطف دیگری دارد و نباید فرصت را از دست بدهید.

اگر از چند قدم عقب‌تر به مسیر دسترسی نگاه کنید، باید گفت این آبشار از دیدنی‌های طبیعت شهرستان ملکشاهی به شمار می‌رود. برای رفتن به استان ایلام می‌توانید از راه‌های مختلفی مثل خطوط هوایی و یا زمینی اقدام کنید.

در صورتی که بخواهید در هزینه‌های سفر صرفه‌جویی کنید، می‌توانید با انواع اتوبوس و سواری به این شهر سفر کنید. متاسفانه استان ایلام در حال حاضر خطوط ریلی ندارد و نمی‌توانید از قطار استفاده کنید.

تفریحات حوالی آبشار اما

یکی از تفریحات رایج مردم در این قسمت، آن است که زیر آب آبشار بروند و آب‌تنی کنند. اگرچه میزان آب بستگی زیادی به بارش‌های هر زمان و هر فصل دارد، ولی در کل عمق حوضچه آب زیر آبشار در حدی نیست که بتوانید به راحتی در آن شنا کنید. بیشتر می‌توانید مثل یک دوش طبیعی از ریزش آب لذت ببرید.

آبشار اما

البته باید جوانب احتیاط را رعایت کنید، چرا که ممکن است شدت جریان آب فشار زیادی به سر، گردن یا کمرتان وارد کند، بنابراین پیش از آنکه کاملا زیر جریان آب بروید، حتما از مناسب بودن شدت آن اطمینان حاصل کنید.

این شدت آب در آبشار اما ممکن است به ویژه برای کودکان اصلا مناسب نباشد. به علاوه، به دلیل سردی آب بهتر است زمانی زیر آبشار بروید که بعد از آب‌تنی، امکان خشک شدن زیر نور خورشید را داشته باشید. البته اگر لباس اضافه به همراه داشته باشید می‌توانید تجربه لذت‌بخش‌تری برای خود رقم بزنید.

کنار آبشار اما و به خصوص سمت راست آن هم می‌توانید پوشش گیاهی جالبی مثل انجیر کوهی، انگور و همچنین بلوط را ببینید که بر زیبایی‌ طبیعت اطراف آبشار اما اضافه کرده است.

همچنین اگر به روستاگردی علاقه‌مند باشید، می‌توانید از روستاهای نزدیک به این آبشار هم بازدید کنید که خالی از لطف نخواهد بود.

در کل، بازدید از آبشار اما حدود یک ساعت از زمان شما را می‌گیرد، اما اگر بخواهید آب‌تنی کنید، به زمان بیشتری احتیاج خواهید داشت. پس طبق برنامه سفرتان زمان‌بندی را تنظیم کنید تا به تاریکی هوا برنخورید.

بهترین زمان بازدید از آبشار اما

مثل بسیاری از دیگر دیدنی‌های طبیعت ایلام، بهترین زمان بازدید از آبشار اما هم اواخر زمستان و اوایل بهار است. البته در هر فصلی که به این منطقه سفر کنید، زیبایی خودش را خواهد داشت، اما اگر قصد آب‌تنی هم دارید، بهتر است زمانی را در نظر بگیرید که هوا خیلی سرد نباشد.

بنابراین شاید برای خیلی از شما طبیعت‌گردها تابستان فصل جذاب‌تری برای سفر و بازدید از آبشار اما باشد.

آبشار اما

امکانات رفاهی نزدیک آبشار اما

در زمان نوشتن این مقاله، امکانات رفاهی خاصی در نزدیکی این آبشار وجود نداشته است. اگر قصد سفر به این منطقه را دارید، بهتر است خوراکی‌های لازم، آب، دارو و دیگر وسایل ضروری را به همراه داشته باشید. هرچند ممکن است در زمان سفر شما این شرایط تغییر کرده باشد.

با این حال احتیاط کنید و وسایل ضروری را با خودتان بردارید که در طول سفر به دردسر نیفتید.

اقامت در نزدیکی آبشار اما

شما می‌توانید هم در طبیعت زیبای استان ایلام، حوالی آبشار اما در جای مناسبی کمپ کنید، هم در هتل‌های داخل شهر ایلام اقامت کنید. همه چیز به سبک سفر و بودجه خودتان بستگی دارد.

در بعضی از روستاهای این استان هم اقامتگاه‌های بوم‌گردی برای پذیرایی از گردشگران وجود دارد که بسته به برنامه سفر خودتان و در نظر گرفتن فاصله بین جاذبه‌های مورد نظر و اقامتگاه می‌توانید به صورت تلفنی و یا آنلاین اتاقی برای خود رزرو کنید.

توصیه‌هایی برای سفر به یادماندنی به آبشار اما

در آخر یادتان باشد در سفر به دل طبیعت حتما حق همسایگی را در نظر بگیرید و با بومی‌ها و افراد محلی با احترام برخورد کنید. ملاحظه زندگی و آرامش ساکنان اصلی هر منطقه را داشته باشید و یادتان نرود این شما هستید که در آن منطقه مهمان شده‌اید.

خرید از بومی‌ها می‌توانید به بهبود اقتصاد منطقه کمک کند. همچنین حفظ طبیعت و محیط زیست، نریختن زباله، بلند نکردن صدا و… از قوانین اولیه طبیعت‌گردی چه در آبشار اما و چه هر طبیعت دیگر هستند.

اگر شما هم به آبشار اما در استان ایلام سفر کرده‌اید، نظر و تجربه خودتان را با مخاطبان مجله علی بابا به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.