کلاس نرخی پرواز و تاثیر آن بر قیمت بلیط هواپیما

اگر کمی اهل سفر باشید، احتمالاً می‌دانید که قیمت بلیط هواپیما، در حالت کلی و به غیر از موارد خاص، از سایر وسایل حمل و نقل شهری و بین‌المللی گران‌تر است. اما آیا تا به حال این سوال برای‌تان به وجود آمده که بلیط هواپیما چه طور قیمت‌گذاری می‌شود یا سازوکار تعیین قیمت چگونه است؟ آنچه در ادامه می‌آید به شما کمک می‌کند تا اطلاعاتی در زمینه قیمت‌گذاری بلیط ایرلاین‌های داخلی به دست بیاورید.

جستجو و خرید بلیط هواپیما در علی بابا

معیارهای تعیین قیمت بلیط هواپیما

برای تعیین قیمت بلیط سیستمی هواپیما، سه معیار اصلی وجود دارد که عبارتند از مسیر پرواز، کلاس پروازی و شناسه یا کلاس نرخی.
مسیر پرواز مفهومی روشن است و نیاز به توضیح ندارد. موضوع دیگر کلاس پروازی است، کلاس پروازی در ایرلاین‌های داخلی شامل 2 کلاس می‌شود؛ کلاس اکونومی و بیزینس کلاس.

آن طور که تجربه نشان داده، در پروازهای مختلف ایرلاین‌های داخلی، کلاس اکونومی و بیزینس کلاس تفاوت چندانی با هم ندارند. و مزیت بیزینس کلاس به اکونومی این است که عموماً صندلی‌های راحت‌تری دارند و فاصله‌شان با صندلی‌های جلویی بیشتر است، در نتیجه مسافران فضای پای بیشتری دارند. اما شاید اصطلاح کمتر آشنا شناسه نرخی یا کلاس نرخی است.

بیشتر بخوانید: بوئینگ یا ایرباس؛ کدام یک برای پرواز مناسب‌ترند؟

شناسه نرخی چیست؟

 

زمانی که بلیط هواپیما می‌خرید، عنوان شناسه نرخی یا کلاس نرخی را در بلیط مشاهده می‌کنید که مقابل آن یک حرف انگلیسی نوشته شده است. در واقع این شناسه‌ها تنها باعث تمایز در قیمت بلیط می‌شوند. مثلاً ممکن است که بلیط هواپیما در شناسه نرخی N در یک ایرلاین ارزان‌تر از شناسه نرخی Q باشد. در واقع ایرلاین‌ها از این شناسه‌های نرخی در قیمت‌گذاری بلیط‌های سیستمی استفاده می‌کنند تا بتوانند قیمت‌های مختلفی را (با توجه به موقعیت زمانی و شرایط، ارزان‌تر یا گران‌تر) برای بلیط‌های‌شان ارائه دهند.

 

ضمناً بر اساس قوانین، قیمت این شناسه‌های نرخی ثابت است مگر اینکه به دنبال تغییر سالانه، 1 بار در سال افزایش یابند. شرایط داخل هواپیما برای تمام مسافران شناسه‌های نرخی متفاوت یکسان است و فرقی در کیفیت امکانات و خدمات داخل هواپیما ندارد اما در زمینه‌های دیگر بین شناسه‌ها یا کلاس‌های نرخی تفاوت‌هایی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌شود.

تفاوت شناسه‌های نرخی

حتماً برای‌تان پیش آمده که هنگام خرید بلیط هواپیما، خصوصاً خرید آنلاین، متوجه تفاوت قابل توجه در قیمت بلیط‌های یک پرواز شده‌اید. این تفاوت قیمت به غیر از کلاس اکونومی و بیزینس کلاس، به شناسه نرخی پروازها بازمی‌گردد. اما هنگام خرید آنلاین بلیط هواپیما یا در خرید حضوری، دقت داشته باشید که تنها معیارتان قیمت بلیط نباشد و نیم‌نگاهی هم به شناسه نرخی داشته باشید.

یکی از تفاوت‌های شناسه‌های نرخی، قوانین کنسلی آنهاست. در واقع در بیشتر موارد، ایرلاین‌ها از بلیط‌های ارزان‌تر، پس از کنسلی جریمه بیشتری کم می‌کنند و پول کمتری به شما بازمی‌گردانند. دیگر نکته‌ای که درباره شناسه‌های نرخی متفاوت اعمال می‌شود، میزان بار مجاز است. بر اساس قوانین ایرلاین‌ها، میزان بار شناسه‌های نرخی مختلف با هم فرق دارند. برای اطلاع دقیق‌تر درباره اینکه هر یک از ایرلاین‌ها چه قدر جریمه کنسلی برای شناسه‌های نرخی مختلف در نظر می‌گیرند و هر کدام چه میزان باری را برای این شناسه‌ها مجاز می‌دانند، می‌توانید به صفحه قوانین و مقررات علی‌بابا سپس صفحه پرواز داخلی در این  آدرس  مراجعه کنید. در نتیجه شما می‌توانید با توجه به اطلاعات این صفحه بلیط هواپیما را با آگاهی بیشتر خریداری کنید.

در نتیجه اگر هنگام خرید آنلاین بلیط هواپیما قیمت‌های مختلفی برای بلیط یک پرواز می‌بینید تا حدی زیادی این اختلاف قیمت به شناسه‌های نرخی بلیط برمی‌گردد. همانطور که گفتیم شناسه نرخی در تعیین قیممت بلیط پروازهای سیستمی نقش دارد و قیمت بلیط  هواپیما چارتر از این قائه پیروی نمی‌کند. برای پیدا کردن بلیط ارزان هواپیما هم بیشتر می‌توان روی بلیط لحظه آخری و بلیط چارتر حساب کرد. اینکه بلیط چارتر و لحظه آخری چیست و چه تفاوت‌هایی با بلیط سیستمی دارند  را می‌توانید در این مقاله بخوانید.

بیشتر بخوانید:

اگر بلیط هواپیمای شما کنسل شد…

اما و اگرهای خرید بلیط چارتر

از خانه تا فرودگاه، با اتومبیل شخصی یا تاکسی‌؟

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه
 1. هادی جوادیان می‌گوید

  با سلام و خدا قوت
  ببخشید چرا قیمتهای ویژه در خرید بلیط هواپیما حذف شده است.

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام هادی عزیز 🙂
   به محض اینکه بتونیم قیمت‌های ویژه‌ای برای بلیط هواپیما ارائه کنیم، مجدد نمایش داده خواهد شد.