از خانه تا فرودگاه، با اتومبیل شخصی یا تاکسی‌؟

یکی از دغدغه‌هایی که پیش از سفر به ذهن‌مان می‌رسد این است که برای رفتن به فرودگاه با اتومبیل شخصی‌مان برویم یا از تاکسی‌های اینترنتی استفاده کنیم. اگر کاهش هزینه‌های سفر برای شما مهم است و می‌خواهید بدانید هزینه‌های پارکینگ فرودگاه به‌صرفه‌تر است یا کرایه تاکسی‌های اینترنتی، این مقاله را از دست ندهید.


جستجو و خرید بلیط هواپیما در علی‌بابا


مقایسه هزینه‌ پارکینگ فرودگاه مهرآباد و تاکسی‌های اینترنتی

هزینه پارکینگ فرودگاه مهرآباد

شاید در سال‌های گذشته، همراه بردن اتومبیل شخصی به فرودگاه‌ها بسیار منطقی و به‌صرفه به نظر می‌رسید؛ اما با تغییراتی که طی سال‌های اخیر در هزینه پارکینگ‌ها به وجود آمده، باید با تردید بیشتری به این موضوع نگاه کرد.

بنا بر اطلاع‌رسانی فرودگاه مهرآباد، اگر توقف در این پارکینگ ساعتی باشد (مثلاً یکی از نزدیکان مسافر را به فرودگاه برساند و پس از ساعتی بازگردد) و این توقف به 24 ساعت نرسد، تنها باید هزینه ورودی فرودگاه یعنی 1900 تومان را پرداخت کنید. اگر مدت حضورتان در فرودگاه چندان طولانی نباشد، هزینه دیگری از شما دریافت نمی‌شود.

برای 24 ساعت توقف در این پارکینگ هم باید  23 هزار تومان بپردازید.

هزینه تاکسی‌های اینترنتی تا فرودگاه مهرآباد

باید ببینیم هزینه رفتن به فرودگاه مهرآباد با تاکسی‌های اینترنتی چه قدر تمام می‌شود. این که شما از کدام نقطه شهر به فرودگاه مهرآباد می‌روید یا چه ساعتی قصد رفتن دارید، در هزینه تاکسی‌های اینترنتی تأثیر دارد، اما بنا بر نرخ‌های فعلی کمترین هزینه سفر به فرودگاه مهرآباد، حدود 13 هزار تومان و بیشترین مقدار آن کمتر از 30 هزار تومان است. و اگر همین حدود قیمت برای بازگشت هم صدق کند در مجموع هزینه رفت و برگشت‌تان بین 30 تا 60 هزار تومان و حتی کمتر تمام می‌شود.

با توجه به نرخ‌هایی که از سوی فرودگاه مهرآباد برای پارکینگ‌ها اعلام شده، هزینه تاکسی‌های اینترنتی معادل توقف 2 تا 3 روز در پارکینگ خواهد بود. بنابراین اگر سفرتان این قدر کوتاه است، می‌توانید به ماشین شخصی هم فکر کنید اما با توجه به آرامش کامل برای رسیدن به فرودگاه و نداشتن استرس رانندگی، ریسک پارک کردن ماشین در پارکینگ روباز، و احتمال کمتر بودن هزینه تاکسی‌های اینترنتی، استفاده از ماشین شخصی را کمی زیر سوال می‌برد؛ با این حال این شما هستید که انتخاب می‌کنید.

آدرس فرودگاه مهرآباد

فرودگاه مهر آباد در بخش غربی تهران واقع شده است و به تعداد منطقه‌ها و محله‌های مختلف تهران، مسیرهای دسترسی به فرودگاه مهرآباد متفاوت است. آدرس فرودگاه مهرآباد روی گوگل مپ را در پایین می‌بینید:

هزینه‌ پارکینگ فرودگاه امام خمینی

پارکینگ امام خمینی

در صورتی که به قصد عزیمت به خارج از کشور دارید و باید به فرودگاه بین‌المللی امام خمینی بروید نرخ‌ها تفاوت دارد؛ هم نرخ پارکینگ و هم نرخ تاکسی‌های اینترنتی. بر اساس اطلاعات به دست آمده پارکینگ طبقاتی فرودگاه امام خمینی 5 هزار تومان بابت ورودی دریافت می‌کند. هر ساعت توقف در این پارکینگ هم 2 هزار تومان هزینه دارد.

پارکینگ محوطه باز فرودگاه امام خمینی هم ارزان‌تر است؛ ورودی این پارکینگ 3500 تومان است. نرخ هر ساعت توقف در این پارکینگ هم 1500 تومان تعیین شده است. هر شبانه‌روز توقف در این پارکینگ هم 20 هزار تومان هزینه دارد.

از سوی دیگر، تاکسی‌های اینترنتی بین 50 تا 70 هزار تومان برای رساندن شما به فرودگاه (یا بازگرداندن‌تان) دریافت خواهند کرد. بنابراین اگر بخواهید با ماشین شخصی به فرودگاه بروید و آن را در پارکینگ طبقاتی فرودگاه امام خمینی بگذارید، هزینه رفت و برگشت‌تان با تاکسی‌های اینترنتی به 3 روز توقف در این پارکینگ هم نمی‌رسد، البته کمی بعید است که مدت یک سفر خارجی 3 روز باشد. حال اگر خطر گذاشتن ماشین در پارکینگ روباز را بپذیرید، با هزینه رفت و برگشت‌تان (در صورت اینکه دورترین نقطه شهر نسبت به فرودگاه قرار دارید و در ساعت شلوغی به فرودگاه می‌روید و برمی‌گردید) می‌توانید ماشین‌تان را تقریباً یک هفته در فرودگاه بگذارید.

آدرس فرودگاه امام خمینی

فرودگاه امام خمینی در جنوب تهران قرار گرفته است و آدرس دقیق آن تهران، بزرگراه خلیج فارس، کیلومتر ۳۰، فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) است. مسیرهای دسترسی به فرودگاه امام خمینی بسته به اینکه مقصد شما کجا باشد متفاوت است. اپلیکیشن‌های رهیابی مثل ویز یا گوگل مپ مناسب‌ترین گزینه برای پیدا کردن سریع‌ترین راه برای مقصد هستند. ادرس فرودگاه امام خمینی روی گوگل مپ را در زیر می‌بینید.

رزرو اینترنتی پارکینگ فرودگاه امام خمینی و مهرآباد

در حال حاضر اپلیکیشن‌هایی هستند که امکان رزرو اینترنتی پارکینگ در نقاط مختلف تهران را فراهم کرده‌اند اما فعلا سامانه‌ای برای رزرو اینترنتی پارکینگ در فرودگاه امام خمینی و فرودگاه مهرآباد راه اندازی نشده است. هزینه پارکینگ فرودگاه امام را در این مقاله به جزئیات برایتان گفتیم اما شما می‌توایند یا شماره تلفن پارکینگ فرودگاه امام خمینی یه شماره ٥١٠٠٧١٩٩ ٠٢١ تماس بگیرید و اطلاعات جزئی‌تر را دریافت کنید.

اتومبیل شخصی یا تاکسی؟

بر اساس آنچه تا به حال گفته شد، به نظر می‌رسد استفاده از تاکسی‌های اینترنتی منطقی‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر است؛ زیرا حداکثر هزینه تاکسی‌های اینترنتی (دورترین فاصله و شلوغ‌ترین ساعت روز) را در نظر گرفته‌ایم. از سوی دیگر کمترین هزینه پارکینگ مربوط به پارکینگ‌های روباز است؛ گذاشتن ماشین در پارکینگ روباز حتی اگر آسیبی به ماشین‌تان نرساند، می‌تواند نگرانی‌های سفرتان را بیشتر کند.

اما با این حال، اولویت‌های شما در انتخاب‌تان اهمیت دارد. به عنوان مثال اگرچه بسیاری از ما ترجیح می‌دهیم در ساعت‌های نزدیک به سفر فعالیت جدی چندانی نداشته باشیم و خودمان تا فرودگاه رانندگی نکنیم اما برخی دیگر دل‌شان می‌خواهد همه کارها تحت کنترل‌شان باشد و خودشان همه کارها را انجام دهند. این دسته از افراد ترجیح می‌دهند خود مسیر تا فرودگاه را رانندگی کنند و هزینه بالای پارکینگ را هم به راحتی می‌پردازند. پس اولویت‌های‌تان را لیست کنید تا انتخاب درستی داشته باشید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

34 دیدگاه
 1. تهرانی می‌گوید

  باسلام
  ببخشید در مورد پارکینگ زائر قم میخواستم بپرسم ……
  آیا محدودیت توقف نداره یعنی میشه برا چند شپ ماشین رو اونجا زد . با تشکر از علی بابا

 2. milad می‌گوید

  سلام میخواستم بدونم پارکینگ مهرآباد چه مسئولیتی قبول میکنه بابت پارکینگ ؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   بهتره از روابط عمومی فرودگاه اطلاعات بگیرین

 3. مهرداد میرداودی می‌گوید

  هزینه سوخت و استهلاک خودرو شخصی رو به هزینه پارکینک اضافه کنید. اون موقع متوجه میشد استفاده از تاکسی اینترنتی خیلی به صرفه تره

  1. زهرا علی‌دوست می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   سپاس. کاملاً حق با شماست

 4. عباس می‌گوید

  مطلب مفیدی بود
  برای سایر فرودگاه های مهم کشور نیز بررسی شود خیلی عالی است . البته شاید کسانی که از شهر های نزدیک هر فرودگاهی به انجا میروند وسیله شخصی مناسب تر باشه

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام
   سپاس از توجه شما
   بله سوژه جالبی است.

 5. اسماعیل می‌گوید

  واقعا تاکسی خیلی به صرفه تره… من دوسال پیش یک ماه برای سفر رفتم کشور انگلستان و خبر از هزینه زیاد پارکینگ نداشتم و موقع برگشت حدود ۴۰۰تومن پول پارکینگ دادم و در جاده هم خابم برد و ماشین خورد به کوه و کلی خسارت مالی دیدم …درصورتی که اون موقع اگر با تاکسی کل مسیر از ساری تا فرودگاه میرفتم و برمیگشتم به ۳۰۰تومن نمیرسید… و این اشتباه بزرگ هرگز تکرار نمیکنم

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام
   سپاس که تجربه خودتان را با ما به اشتراک گذاشتید
   با آرزوی سفرهایی بهتر و دلپذیرتر برای شما

 6. همايون ر می‌گوید

  ممنون از مطلب مفيدتون
  بنده چند بار كه ماشينمو تو پاركينگ روباز فرودگاه امام گذاشته بودم در مراجعت(حدود يك هفته بعد ) ماشين استارت نميخورد. از نگهبانى زنگ ميزدن و دو دقيقه بعد يه نيسان وانت با كابل و تجهيزات ميومد و حدود پنجاه هزار تومن ميگرفت و ماشينو روشن ميكرد.يعنى هر بار هزينه ى باترى به باترى رو هم بايد به پول پاركينگ اضافه ميكردى. الان چند ساليه كه با آژانس ميرم و با تاكسياى فرودگاه برميگردم خونه. اين در حاليه كه حتى وقتى ماشينمو توى محوطه رو باز محل كارم براى بيشتر از دو هفته هم ميذارم با تك استارت روشن ميشه. پيدا كنين پرتقال فروشو…

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   سپاس از اینکه تجربه خودتان را با ما به اشتراک گذاشتید
   و البته متاسفیم

 7. لیلا ابراهیمی می‌گوید

  عالی بود ممنونم

  1. Yousef می‌گوید

   سپاس از توجه شما