سفری به قلب موزه گوگنهایم اسپانیا

آشنایی با تاریخچه و دیدنی‌های موزه معروف اسپانیا

موزه گوگنهایم اسپانیا در سرزمین باسک، منطقه خودمختار کشور اسپانیا، واقع شده است. مردمان باسکی در دامنه کوه‌های زیبای پیرنه، زندگی می‌کنند. این منطقه بیش از ۲ میلیون نفر جمعیت دارد که بیشتر آن‌ها در شهر بزرگ بیلبائو زندگی می‌کنند. بیلبائو چهره جدید و مدرن سرزمین باسک و قلب تپنده این منطقه محسوب می‌شود. در واقع باسک خانه موزه جهانی گوگنهایم است. این شهر توانسته فرهنگ و سنت پر قدمت خود و فضای مدرن و رو به آینده را با هم بیامیزد و ترکیبی استثنائی بوجود آورد.

بیلبائو مقصد توریستی عاشقان هنر و طراحی پیشرو به شمار می‌آید. دورتادور این شهر خیره‌کننده را تپه‌های سر سبز و جنگل‌های انبوه فراگرفته است. همچنین این جا نزدیک ساحلی زیبا و آرام قرار گرفته که لذت سفر به این منطقه را دوچندان می‌کند.

در این مقاله از مجله گردشگری علی بابا شما را به سفری در دل شهر پر جاذبه بیلبائو می‌بریم و همه چیز درباره موزه گونگنهایم اسپانیا را به تصویر می‌کشیم.

سرگذشت پر تکاپوی شهر توریستی بیلبائو، اسپانیا

بیلبائو یکی از زیباترین و جذاب ترین شهرهای اسپانیا است که با رونق صنعت فولاد، حمل‌ونقل، کشتی‌سازی و بانکداری به سرعت مسیر صنعتی‌شدن را طی کرد؛ اما در دهه ۱۹۷۰، این شهر به یک دودکش خاکستری تبدیل شده بود و بحران جدی اقتصادی، فرا رسیده بود. اما این شهر دوباره ایستاد، کمر همت به بازسازی و احیای خود بست و سفری دوباره به سمت آبادانی را شروع کرد.

در این مسیر مجتمع‌های صنعتی قدیمی در امتداد رودخانه نروین خراب شد و پروژه‌های جدیدی برای بهبود زیرساخت‌ها و رشد کلی شهر شکل گرفت. در ادامه موزه خیره‌کننده و پر عظمت گوگنهایم توسط معمار معروف، فرانک گری، طراحی و ساخته شد.

یک سیستم ریلی بی‌انتها نیز توسط طراح، سر نورمن فاستر، طراحی و در تمام شهر احداث شد. فرودگاهی کاملا مشابه معماری کهن اسپانیایی و یک مرکز اجتماعات توسط سانتیاگو کالاتراوا و فیلیپ استارک طراحی شد و به مرحله اجرایی رسید. لیست این احیاها و بازسازی‌ها همینطور ادامه داشت تا چهره‌ای جدید، برای شهر دیدنی بیلبائو خلق شد.

با دانستن این سیر تاریخی پویا و رو به جلوی بیلبائو، می‌توان تصور کرد که موزه دیدنی گوگنهایم، به عنوان نمادی از فرهنگ و هنر پیشرو اسپانیایی چقدر اهمیت دارد.

اگر به بیلبائو سفر کنید؛ شهری را تجربه خواهید کرد که در عین پویایی از استرس و نا‌آرامی فارغ است. نمی‌توانید قدم در بیلبائو بگذارید و ساختمان عظیم و خیره‌کننده موزه گوگنهایم، برایتان جلب توجه نکند. این موزه برای هر سن و هر قشری دیدنی و فراموش‌نشدنی خواهد بود.

اما این را هم بدانید که جاذبه‌های شهر بیلبائو به موزه معروف و جهانی گوگنهایم ختم نمی‌شود. شما شانس این را دارید که بناهای تاریخی بسیاری را ببینید و از غذا، بازارها، زندگی شبانه و تفریحات خاص باسکی لذت ببرید.

موزه گوگنهایمموزه گوگنهایم بیلبائو، اسپانیا

The Guggenheim Museum Bilbao

اگر تشنه شناخت هنر و فرهنگ جهان هستید؛ این موزه از جاهای دیدنی اسپانیا و یکی از برترین موزه‌های مدرن جهان است. اسپانیا به‌طور کلی، مقصد دوست‌داران هنر است. این کشور بناهای خیره‌کننده‌ای همچون موزه‌ها، کاخ‌ها و کلیساهای بسیار منحصربه‌فردی را در دل خود جای داده است. یکی از دلایل اصلی این پرباری، به تاریخ فرهنگی-هنری غنی اسپانیا بر می‌گردد.

هنر اسپانیایی تاثیرات بسیاری از هنر جهان گرفته و هنرمندان در آثار خود، ترکیبی منحصر‌به‌فرد از هنر منطقه‌ای و جهانی را خلق کرده‌اند. موزه گوگنهایم در شمال‌شرقی اسپانیا، گل سر سبد موزه‌های اسپانیاست. این منطقه خودمختار که برای استقلال خود مبارزه کرده، هنرمندان خوش‌قریحه بسیار زیادی را پرورده است.

شهر بیلبائو، دو موزه معروف به نام‌های موزه گوگنهایم و موزه هنرهای زیبا (Museo de Bellas Artes de Bilbao)  دارد.

موزه گوگنهایم

موزه هنرهای زیبا، طیف متنوعی از آثار هنری را به نمایش می‌گذارد. قدمت آثار آن به قرن ششم قبل از میلاد مسیح می‌رسد که آثاری از گذشته تا به امروز را به نمایش می‌گذارد. شما می‌توانید قطعاتی از آلبرشت دورر، رامبراند، پیرانسی، فورتونی، سزان، پیکاسو، هاکنی، بیکن و آثار ده‌ها هنرمند دیگر را در این موزه تماشا کنید.

اما این موزه گوگنهایم است که به عنوان پربازدیدترین و مشهورترین موزه منطقه شناخته می‌شود. ساختمان گوگنهایم، به تنهایی، یک شگفتی معماری و یک نقطه عطف جهانی است.

موزه گوگنهایم

طراحی خیره‌کننده ساختمان موزه گوگنهایم

شاید اول از هر چیز به ذهن خیلی‌ها خطور کند که بنای این موزه بیش از آثار به نمایش در آمده در این موزه معروف شده است! این گفته چندان هم ناروا نیست، اما در واقع باید گفت بنای این موزه همچون آثار به نمایش‌درآمده آن، یک اثر هنری محسوب می‌شود. این بنا که در سال ۱۹۹۷ ساخته شد؛ یک قطعه عظیم هنری در جهان تبدیل محسوب می‌شود.

معمار كانادایی، فرانک گری، از صخره‌ها، شکل کشتی‌ها، بال‌ ماهی‌ها و برج‌های این منطقه، برای طراحی  پلان موزه گوگنهایم بیلبائو، الهام گرفته است. گری ساختمان این موزه را با توجه به بافت تاریخی و جغرافیایی باسکی، در ذهن خود طراحی کرد.

این محل در ابتدا محل زباله‌های صنعتی بود. در واقع بخشی از انبار فرسوده و پوسیده بیلبائو در سواحل ریا دل نروین بود. گری توانست با الهام از صنایع پر قدمت کشتی‌سازی و ماهی‌گیری شهر، این بنای غول‌آسا را با استفاده از متریال و مصالح این صنایع منطقه‌ای طراحی کند. کاشی‌های تیتانیومی ساختمان همچون یک شاه ماهی بزرگ است که نور‌ خورشید را در ساعات مختلف با رنگ‌های متنوع انعکاس می‌دهد. گری این طراحی را با جذابیتی کودکانه، از تجارت ‌ماهی‌گیری بیلبائو، الهام گرفته شده است.

موزه گوگنهایم

آثار هنری غول‌آسا در محوطه موزه گوگنهایم

هنرمندان دیگر نیز توانسته‌اند با قریحه هنرمندانه خود، به زیبایی گوگنهایم اضافه کنند. فوجیکو ناکایا میان بافت شیشه‌ای دهلیز مرکزی، یک استخر طراحی کرده که مهی سبک روی پنجره‌ها شکل می‌دهد. با این کار، او توانسته فضای خاص و رازآلود خلق کند.

نزدیکی استخر آب، لوییز یک حجم بزرگ اسکلت‌ مانند به نام مامان ساخته است. این پیکره همچون یک سایبان عنکبوتی است که گفته می‌شود نمادی از آغوش محافظ است.

دیدنی های موزه اسپانیا

در محوطه باز غربی موزه، مجسمه چشمه قرار دارد که مورد علاقه کودکان است. این مجسمه به صورت ناگهانی آب‌ را همچون آتش‌بازی، به هوا پرتاب می‌کند و حسابی وجد‌آور است.

جف کونز یک پیکره عظیم بچه سگی را به ارتفاع ۱۲ متر خلق کرده است. این پیکره از هزاران گل بگونیا ساخته شده است. این پیکره یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های توریستی در جهان است.

منتقد نیویورکر، کالوین تامکینز، بنای این موزه را با عنوان «کشتی رویایی عایق‌بندی شده در لباس تیتانیوم» توصیف کرده است.

موزه گوگنهایمفضای داخلی موزه گوگنهایم

علاوه‌بر فضای منحصر‌به‌فرد بیرونی، فضای داخلی موزه گوگنهایم نیز حرف‌های بسیار برای گفتن دارد! این موزه ۱۹ گالری هنر مدرن و معاصر دارد که در سه طبقه و یک دهلیز مرکزی واقع شده‌اند.

فضای داخلی موزه هم بسیار وسیع و دلباز است. دهلیز مرکزی همچون کلیسای جامع است و بیش از ۴۵ متر ارتفاع دارد. صفحات شیشه‌ای ساختمان توانسته رقصی از نور خورشید را در فضا بسازد.

نمایشگاه‌های دائمی در طبقه همکف قرار دارند. از جمله مجسمه‌های پر پیچ‌وخم، مرتفع و فولادی سر ریچارد که فضای دیدنی و متفاوتی به وجود آورده است. 9 ستون LED نیز از جنی هولزر در طبقه همکف قرار دارد. این ستون‌ها عبارات و تکه‌هایی از متون مختلف انگلیسی، باسکی و اسپانیایی را به نمایش می‌گذارند.

جاذبه های گردشگری اسپانیاافتتاح و اولین آثار در موزه گوگنهایم

موزه گونگنهایم از جاذبه‌های گردشگری اسپانیا در دوران رونق سبک ساختارگرایی ساخته شده است. این موزه به نوعی نماد هنر قرن ۲۰ و۲۱ جهان است. به همین دلیل تلاش کرده آثاری را گردآوری کند که نماینده راستین هنر معاصر و پیشرو باشند. این موزه چراغ درخشانی برای منطقه بندری رو به زوال سابق بیلبائوست.

مأموریت موزه گوگنهایم بیلبائو جمع‌آوری، حفظ و تحقیق در زمینه آثار هنری مدرن و معاصر بود. این موزه با هدف نمایش هنر زمانه، برای مخاطبان در سنین مختلف، در ۱۹ اکتبر ۱۹۹۷ افتتاح شد.

۱۰۰ میلیون دلار توسط دولت باسک برای ساخت این موزه اختصاص داده شده است و همچنین ده‌ها میلیون دلار هزینه گردآوری آثار هنری موزه شده است. این موزه علاوه‌بر نمایشگاه‌های ثابت، نمایشگاه‌های موقت برگزار می‌کند و آثار معروف موزه‌های دیگر را به نمایش می‌گذارد.

در ابتدا، در سال ۱۹۹۷ پادشاه اسپانیا به نام خوان کارلوس اول، نمایشگاهی از ۲۵۰ اثر هنری معاصر را در این موزه به نمایش گذاشت.

شما می‌توانید نقاشی‌ها و چاپ‌هایی از ویلم دی کونینگ، مارک روتکو، کلیفورد استیل، باسکویات، ایو کلین، یوکو اونو و اندی وارهول و… را در این موزه تماشا کنید. همگی این هنرمندان از چهره‌های بزرگ هنر معاصر جهان هستند.

دیدنی های موزه اسپانیاکالکشن ثابت موزه گوگنهایم

موزه گوگنهایم میزبان آثار هنرمندان قرن ۲۰ و ۲۱ است. آثاری که توسط هنرمندان اسپانیایی و همچنین بین‌المللی خلق شده‌اند.

اگر به هنر مدرن علاقه‌مند هستید؛ آثار واسیلی کاندینسکی، پابلو پیکاسو، جکسون پولاک و ویلم د کونینگ در این موزه وجود دارد. حتی اگر از طرفداران بزرگ موزه‌ها نیستید؛ باید بگویم که موزه گوگنهایم، شبیه هیچ موزه دیگری نیست. در این موزه خبری از سکوت و کندی خسته‌کننده نیست. این موزه می‌تواند برای هر کسی، بسیار سرگرم‌کننده باشد.

با دیدن آثار متفاوت، ذهن شما به روی تکنیک‌ها و رویکردهای جدید هنری باز می‌شود. گویی نشانتان می‌دهد که می‌توان به شکل تازه‌ای به زندگی نگاه کرد. حتی کودکان هم می‌توانند از این موزه لذت ببرند.

هفت اثر بسیار معروف موزه گوگنهایم

هرچند همه آثار این موزه بسیار دیدنی هستند، اما 7 مورد از برترین آثار آن به شرح زیر است.

1. «بی نام» اثر مارک روتکو (“Untitled” by Mark Rothko)

این قطعه کلاسیک را مارک روتكو، بین سال‌های ۱۹۵۲ تا ۱۹۵۳ نقاشی کرده است. این اثر روی یک تابلوی عظیم‌الجثه و با رنگ‌های روشن ثبت شده است. روتکو یک هنرمند آمریکایی‌تبار است و یکی از چهره‌های اصلی مکتب و سبک نيويورک به حساب می‌آید. به گفته خود هنرمند، این قطعه احساسات ابتدایی انسانی، تراژدی، الهام، عذاب و… را ممنوع می‌کند. قطعه بی‌نام برای اولین بار در انستیتو هنری شیکاگو به نمایش در آمده است.

موزه گوگنهایم2. سفارشات معروف شب اثر آنزلم کیفر

The Renowned Orders Of The Night” by Anselm Kiefer

کیفر کمی قبل از جنگ جهانی دوم در آلمان متولد شده است. بسیاری از کارهای او ملهم از جنگ و فاشیسم است. در این قطعه خود هنرمند را در حالی که روی زمینی خشک و بایر دراز کشیده و به آسمان پر ستاره خیره شده، می‌بینید. جالب است بدانید که در کارهای بعدی، کیفر خود را غرق آسمان‌های شب می‌کند و آثار متعددی برای کشف زیبایی‌های شب خلق می‌کند.

جاهای دیدنی اسپانیا3. نه خطابه بر کومودوس اثر سی تومبلی

Nine Discourses On Commodus” by Cy Twombly

تومبلی یک نقاش آمریکایی بوده و این اثر در واقع یک مجموعه ۹ تایی است. موضوع این آثار به وحشیگری و جنون و در نهایت قتل امپراتوری رم باز‌می‌گردد. نقاشی‌های این هنرمند کیفیتی همچون هنر گرافیتی دارد. تومبلی در این مجموعه نقاشی‌ها، سیر تبدیل فضای آرام به خشونت شدید را به تصویر کشیده است.

جاهای دیدنی اسپانیا4. مسئله زمان اثر ریچارد سررا

  (The Matter of Time” by Richard Serra)

این اثر عجیب‌وغریب بین سال‌های ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۵، در یک مجموعه هشت‌تایی توسط ریچارد سرر ساخته شده است. این احجام از جنس فولاد هستند.

فرم‌های فولادی از بیضی ساده شروع می‌شوند و تا مارپیچ‌های پیچیده و کره‌های بی‌نقص تکامل می‌یابند. گشت‌وگذار میان این فرم‌ها و تماشای تغییر و تکامل هنرمندانه‌ آن، معنای گذر زمان را برای شما ملموس خواهد کرد.

جاهای دیدنی اسپانیا5. بارگ اثر روبرت راشنبرگ

Barge” by Robert Rauschenberg

این قطعه بین سال‌های ۱۹۶۲ تا ۶۳ خلق شده است. در آن زمان راشنبرگ تحت تاثیر اندی وارهول بوده است. او اثر خود را با روغن و سیلک اسکرین بروی بوم خلق کرد. در این اثر از عکس‌های خود هنرمند و منابع تصویری رسانه‌های آن زمان استفاده شده است. راشنبرگ با الهام از وارهول، نقشه‌ها، متون روزنامه‌ها و مجله‌ها را درون اثر خود آورده است.

موزه گوگنهایم6. هوا چقدر ژرف است اثر ادواردو چیلیدا

How Profound Is The Air” by Eduardo Chillida

این قطعه منحصر‌به‌فرد در سال ۱۹۹۶ توسط هنرمند باسکی، چیلیدا، خلق شده است. او هنرمند اسپانیایی بسیار معروف قرن بیست است. چیلیدا، ابتدا به سراغ معماری رفت و بعد نقاشی را دنبال کرد تا در نهایت به هنر مجسمه‌سازی رسید. بیشتر مجسمه‌های او دنبال کشف فرم و فضا هستند. همچنین او آثاری نمایانگر سنت‌های باسک در کشاورزی، معماری و صنعت را خلق کرده است.

موزه گوگنهایم7. مناظر دریایی “توسط گرهارد ریشتر

Seascape” by Gerhard Richter

گرهارد از عکس‌های شخصی خود برای سال‌های متمادی استفاده می‌کرد و آن‌ها را مبنای نقاشی‌های خود می‌کرد. این نقاشی نیز براساس عکسی كه در جزیره تنریفه در جزایر قناری اسپانیا ثبت کرده، کشیده است.

موزه گوگنهایمچه روزها و ساعاتی می‌توانید به موزه گوگنهایم بروید؟

موزه گوگنهایم سه شنبه تا یک‌شنبه از ۱۰ صبح تا ۸ شب باز است. موزه تنها در ماه‌های جولای و آگوست دوشنبه‌ها هم باز می‌کند.

قیمت بلیط ورودی موزه گوگنهایم چقدر است؟

قیمت بلیط موزه نسبت به نوع بازدیدی که انتخاب می‌کنید و فصل بازدید متغیر است. همچنین ورود بچه‌های زیر ۱۲ سال رایگان است.

خوبی تهیه بلیط از این موزه این است که برای یک روز کامل است. شما می‌توانید از موزه خارج شوید، کمی استراحت کرده یا غذا میل کنید و بعد دوباره به موزه برگردید و بازدید از آثار را ادامه دهید.

جاهای دیدنی اسپانیاسه تور خصوصی و مهیج موزه گوگنهایم

برای بازدید از این موزه می‌توانید از راه‌های زیر اقدام کنید.

1. تور شهر بیلبائو و موزه گوگنهایم

شما در این سفر نیم‌روزه شانس این را دارید که از شهر زیبای بیلبائو بازدید کنید و برای دو ساعت به موزه گوگنهایم بروید. این تور از استاندارد جهانی برخوردار است . شما شانس این را دارید که همراه تور به خیابان‌های قدیمی بیلبائو بروید و شناختی عمیق‌تر از مردمان باسکی به دست آورید. این سفر کوتاه اما مفرح از سان سباستین آغاز می‌شود.

2. تور دوساعته کاملا خصوصی موزه گوگنهایم

اگر از طرفداران بسیار جدی هنر آوانگارد و به طور کلی هنر هستید؛ انتخاب تور خصوصی بهترین گزینه است. همراهی با یک راهنمای تور، به تنهایی، این فرصت را به شما می‌دهد که از حداکثر وقتتان استفاده کنید. تا جای ممکن آثار بیشتری ببینید و از سرگذشت موزه و هنرمندانش بیشتر مطلع شوید. این تور به مدت دو ساعت است و شما یکی از شاهکارترین موزه‌های جهان را حسابی خواهید شناخت.

3. تور کوچک گروهی (بیلبائو، گوگنهایم و گازتلوگاتچه)

شما می‌توانید کشور باسک را با این تور بسیار فراتر از بازدید از یک موزه تجربه کنید. این تور یک روز کامل است و برای ناهار شما به یک غذاغوری بسیار دلنشین محلی خواهید رفت. از بناهای تاریخی متعددی بازدید می‌کنید. پس از آن برای رسیدن به موزه گونگهایم یک پیاده‌روی دلنشینی کنار رودخانه خواهید داشت. اگر با این تور همراه شوید، یک روز کامل را در دل فرهنگ مردمان باسکی خواهید گذراند.

جاهای دیدنی اسپانیاقبل از بازدید از موزه گوگنهایم باید بدانید که…

  • گردشگران می‌توانند با تورهای گروهی موزه که به زبان اسپانیایی است، همراه شوند. همچنین می توانید برای شرکت در تورهای خصوصی به زبان انگلیسی اقدام کنید. راه دیگر این است که راهنمای صوتی رایگان انتخاب کنید که به چندین زبان موجود است. جالب است بدانید که راهنمای صوتی برای کودکان جداگانه مهیا شده است.
  • برای افرادی که اختلال شنوایی دارند هم راهنمایی ویدئویی مهیا شده است. این موزه امکانات رفت‌وآمد در موزه با ویلچر را نیز فراهم کرده و حتی می‌توانید ویلچر کرایه کنید.
  • تور‌های متعددی برای بازدید از داخل و بیرون موزه وجود دارد. بهتر است ابتدا تمام تورها را بررسی کنید و بعد مناسب شرایط خود، یک تور انتخاب کنید. شما می‌توانید از بخش پذیرش موزه در این مورد اطلاعات مفیدی کسب کنید.
  • در ماه‌های تابستان هوای بیرون بسیار گرم است، اما در فضای داخلی موزه سیستم سرمایشی موجود است و هوا بسیار خنک است. پس گول آب‌وهوای بیرون را نخورید و همراه خود یک لباس گرم‌تر داشته باشد.
  • شما اجازه ندارید کوله‌های بسیار بزرگ با خود به داخل موزه بیاورید. سعی کنید که تنها وسایل ضروریتان را در یک کیف دستی کوچک همراه خود ببرید.
  • موزه گوگنهایم در مرکز شهر بیلبائو واقع شده است. از مرکز شهر شما می‌توانید به راحتی پیاده به موزه بروید. همچنین می‌توانید با ترم یا مترو بروید که برای موزه گوگنهایم ایستگاه مشخص دارد.
  • موزه گوگنهایم در اخر هفته بسیار شلوغ است و بهتر است شما اوایل هفته از این موزه بازدید کنید.
  • منطقه باسک روزهای بارانی بسیاری را در طول سال تجربه می‌کند. شما می‌توانید در این روزهای بارانی به موزه بروید که کاملا سرپوشیده است و باران مشکلی برای ماجراجوییتان بوجود نمی‌آورد.

جاهای دیدنی اسپانیادر آخر  باید گفت که تعریف موزه و موزه‌گردی روز‌به‌روز در حال تغییر است. موزه‌های بزرگ و معروف همچون موزه گوگنهایم در تلاشند تا فضایی پویاتر در موزه خلق کنند. این موزه‌ها شما را فعالانه درگیر آثار می‌کنند.

موزه‌گردی می‌تواند فرصتی باشد برای تمرین شناختن چیزهای تازه… گویی شما تنها آثار مشخصی را نمی‌بینید، بلکه ذهن و احساس خود را به روی چیزهای تازه باز می‌کنید… شاید سفر‌کردن خود همین معنا را دارد… ماجراجویی و تلاشی برای تجربه دنیاها و مفهوم‌های کاملا جدید… گویی فرصت چندین زندگی متفاوت را تنها با یکبار زندگی‌کردن برای خود می‌سازید…

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.