سه شنبه بازار املش

سه شنبه بازار املش و زندگی میان رنگ‌ها و عطرها

از گذشته‌های بازار در شکل‌گیری شهرنشینی و شهرها، نقش موثر و تعیین‌کننده‌ای داشته است. با پدید آمدن شهرها و روستاهای گیلان بازارهای محلی هم در گیلان رواج پیدا کرد. جالب است بدانید بازارهای هفتگی مثل سه شنبه بازار املش فقط جنبه اقتصادی ندارند، بلکه روستایی‌ها در روز بازار علاوه‌بر دیدار دوستان و آشنایان، از اخبار روز و رویدادهای منطقه هم باخبر می‌شوند.

بازارهای هفتگی مثل همین سه شنبه بازار املش از جاهای دیدنی گیلان در روزهای مختلف هفته تشکیل شده و معمولا با نام همان آن روز هم شناخته می‌شوند. سه‌شنبه بازار املش یکی از همان بازارهای محلی و باصفاست که در آن محصولات کشاورزی، تولیدات زراعی، دامی، صنایع‌دستی و سایر فرآورده‌های روستایی به فروش می‌رسد.

اگر به بازارهای هفتگی گیلان علاقه‌مند هستید، برای آشنایی با سه‌شنبه‌بازار املش با من در مجله علی‌بابا همراه باشید.

در سه شنبه بازار املش چه محصولاتی می‌فروشند؟
تخم‌مرغ، تربچه نقلی‌های قرمز، سینی‌های پر از سیر، هویج، گل کلم، شیشه‌‌های مربا و ترشی، ماهی‌های شور و دودی، محصولات لبنی و مانند آن، در سه شنبه بازار املش به فروش می‌رسند.
در آخرین سه‌شنبه بازار در این بازار چه می‌گذرد؟
بازار هفتگی در آخرین سه‌شنبه سال کهنه، مملو از هیاهوی زندگی و حضور مردم مشتاقی است که هم برای خرید و هم برای تفریح و تماشا به بازار آمده‌اند. در این روزها بساط بازی‌ها و آیین‌های محلی و پهلوانی گرم است. بساط گروه‌های مختلفی از تعزیه‌خوانان، نقالان، معرکه‌گیران، ریسمان‌بازان، مارگیران و شعبده‌بازان هم در این مراسم برپاست.
شکم‌گردی در سه شنبه بازار املش چطور است؟
سماورهای جوشان و قوری‌های چینی گلدار با عطر خوش‌شان در استکان‌های کمرباریک قدیمی، عابران و خریداران بازار محلی را به سوی خود جذب می‌کند. در قهوه‌خانه‌های سه شنبه بازار املش می‌توانید چای تازه‌دم داغ و همچنین صبحانه و ناهار محلی را با طعم متفاوتی تجربه کنید.

املش، شهری کوهپایه‌ای

املش با موقعیت کوهپایه‌ای، دو ناحیه جلگه‌ای و کوهستانی دارد که در جهت جنوبی دو شهرستان لنگرود و رودسر در استان گیلان واقع شده ‌است. آب‌وهوای این شهر، تحت‌تاثیر دو عامل دریا و کوهستان، معتدل و مرطوب نیمه‌کوهستانی است.

سه‌شنبه بازار املش سابقه‌ای طولانی دارد و در آن روز، شهر حال‌وهوایی متفاوت را تجربه می‌کند. در این روزها شهر یک‌پارچه شور و هیجان است.

سه شنبه بازار املش

عکس از: سایت Flicker

وقتی از دور به دستفروشان شاد و بشاش و چادرهای برپاشده نگاه کنید، ازدحام و هیاهوی بازار در جمع زنان و مردان پرتلاش این شهر شما را به سوی خود می‌خواند. با هر قدم به سمت بازار حس‌های ملموسی از زندگی شما را به آغوش می‌کشد. بازار در غوغایی پرشور زنده است و هرکسی در سه شنبه بازار املش به روشی سعی در بازارگرمی و فروش اجناس خودش دارد.

بوی خوش تازگی در سه شنبه بازار املش

سه شنبه بازار املش یکی از پررونق‌ترین بازارهای محلی گیلان است که از گذشته تا به امروز مورد توجه گردشگران و محلی‌ها بوده است.

در روز بازار، چادرهایی در گوشه‌وکنار بازار برپا می‌شود و محصولات محلی مختلف در برابر چشم مشتریان و شرکت‌کنندگان در بازار پهن شده و جلب‌نظر می‌کند. این چادرها، هنگام غروب و بعد از پایان زمان بازار هفتگی، جمع می‌شود و مکان بازار شکل همیشگی خود را پیدا می‌کند.

سه شنبه بازار املش

عکس از: سایت Flicker

سه شنبه بازار املش به طور کلی بازار شلوغ و پر رفت‌وآمدی است. به محض ورود به آن، بوی سبزی تازه، مشام‌تان را نوازش می‌دهد و گوش هر رهگذری پی آهنگ مرغ، خروس، جوجه و بوقلمون می‌دود. سه شنبه بازار املش به عنوان یک بازار محلی یعنی همین صداهای درهم طبیعت، رنگ‌ها و عطرهای تازه!

در این بازار پر هیاهو، گویی رنگین‌کمان رنگ‌ها، بازار را در دست گرفته‌اند، از نارنجی پرتقال و نارنگی تا سرخی سیب، از سبزی باطراوت صیفی‌جات تا زردی لیموهای خوش‌آب‌ورنگ و عطرآگین!

سه شنبه بازار املش

عکس از: سایت Flicker

زنبیل‌های بزرگ پر از تخم‌مرغ، دسته‌های مرتب تربچه نقلی‌های قرمز، سینی‌های پر از سیر، هویج، گل کلم، شیشه‌‌های مربا و ترشی، ماهی‌های شور و دودی، محصولات لبنی و مانند آن، فروشندگان خونگرم و مهربانی دارد که مشتری‌های خود را بعد از خرید، با لهجه زیبایشان دعا می‌کنند. این بازارهای محلیِ از تولید به مصرف، کلی حس مثبت و خوب دارد که لذت خرید را چند برابر می‌کند.

در سه شنبه بازار املش محصولاتی بومی مثل برنج، چای، عسل، فراورده‌های دامی، مرکبات، فندق، گل‌گاوزبان، گردو و صنایع دستی عرضه می‌شود. بازار در صبح رونق بیشتری دارد، چراکه گروه قابل‌توجهی از فروشندگان و مشتریان را روستاییان و کوهپایه‌نشینان املش تشکیل می‌دهند. آن‌ها تا ظهر خرید و فروش خود را انجام داده و بعد از سه شنبه بازار املش به آبادی خود برمی‌گردند.

سه شنبه بازار املش

عکس از: سایت Flicker

حوالی عصر و با نزدیک شدن زمان تعطیلی بازار، فروشندگان محلی این بازار، شتاب بیشتری پیدا می‌کنند و به همین دلیل می‌توانید اجناس آن‌ها را به نسبت صبح با قیمت کمتری تهیه کنید. حال‌وهوای شاد و بومی سه شنبه بازار املش با صدای دستفروشان و اجناس متنوع و محلی این بازار از جاذبه‌های دیدنی این منطقه است.

یک استکان چای تازه‌دم در دل بازار هفتگی

قهوه‌خانه‌ها هم در سه شنبه بازار املش رونق بسیاری دارند و محل تجمع خریداران و فروشندگان شهری و روستایی هستند.

در روزهای بازار تعداد مشتریان قهوه‌خانه‌ها بیشتر است. سماورهای جوشان و قوری‌های چینی گلدار با عطر خوش‌شان در استکان‌های کمرباریک قدیمی، عابران و خریداران بازار محلی را به سوی خود جذب می‌کند. در قهوه‌خانه‌های سه شنبه بازار املش می‌توانید چای تازه‌دم داغ و همچنین صبحانه و ناهار محلی را با طعم متفاوتی تجربه کنید.

سه شنبه بازار املش

عکس از: سایت Google Map

بعضی قهوه‌خانه‌ها، ثابت و دائمی هستند و جزو مغازه‌های همیشگی سه شنبه بازار املش محسوب می‌شوند. در این قهوه‌خانه‌ها کاسب‌کاران و بازاریان می‌نشینند و ضمن نوشیدن چای، درباره اوضاع بازار با هم صحبت می‌کنند؛ اما قهوه‌خانه‌های سیار هم تنها در روزهای بازار هفتگی برپا می‌شوند و با برپایی سایبان از مشتریان خود پذیرایی می‌کنند.

سه شنبه بازار املش یعنی جایی برای دیدار

سه‌شنبه بازار املش جای برای دیدار گروه‌های مختلف اجتماعی هم است. اکثر خریداران و فروشندگان در املش یکدیگر را می‌شناسند و در روز بازار دیداری تازه می‌کنند و به گپ و گفت می‌نشینند. بازار هفتگی برای مردم مکانی است تا مشکلات و مسائل پیش آمده بین خود را نیز حل و فصل کنند.

سه شنبه بازار املش

عکس از: سایت Google Map

سه‌شنبه بازار املش، فرصت مناسبی برای گرفتن خبر، دید و بازدید، تفریح و مبادلات کالاست. بسیاری از مردم منطقه جز در روزهای بازار یکدیگر را نمی‌بینند و این مکان به دلیل فضای اجتماعی قوی که ایجاد می کند؛ محل برخورد گروه‌های بسیاری است که خود را پایبند به رفتن به بازار در این روز می‌دانند. مردم در بازار، گاهی پای درددل یکدیگر می‌نشینند و مسائل و مشکلاتشان را با هم درمیان می‌گذارند و این همدردی و ابراز احساسات، آن‌ها را به هم نزدیک‌تر می‌کند.

سه شنبه بازار املش

عکس از: سایت Google Map

اجرای آیین‌ها و بازی‌های محلی و پهلوانی در بازار

در املش گاهی بازارهای خاصی با مناسبت‌هایی مثل کشتی گیله‌مردی، لافندبازی (طناب‌بازی) و آتش‌بازی برگزار می‌شود. بازارهای مذهبی به مناسبت علم واچینی هم در محرم با تعزیه‌خوانی در مراکز مذهبی و امامزاده‌ها برقرار است.

اما بازارهای فصلی که به مناسبت عید نوروز و سایر عیدها برگزار می‌شود، رونق خاصی دارد. سه شنبه بازار املش در روزهای پایان سال مثل اسفندماه در آستانه سال نو، با بازی‌ها و آیین‌هایی مختلفی همراه است.

سه شنبه بازار املش

عکس از: سایت Google Map

بازار هفتگی در آخرین سه‌شنبه سال کهنه، مملو از هیاهوی زندگی و حضور مردم مشتاقی است که هم برای خرید و هم برای تفریح و تماشا به بازار آمده‌اند. در این روزها بساط بازی‌ها و آیین‌های محلی و پهلوانی گرم است که در جای خود حرکتی اجتماعی و فرهنگی محسوب می‌شود.

بساط گروه‌های مختلفی از تعزیه‌خوانان، نقالان، معرکه‌گیران، ریسمان‌بازان، مارگیران و شعبده‌بازان هم در این مراسم گرم است. آن‌ها با اجرای برنامه‌های سرگرم‌کننده‌شان، بازار را به جنب‌وجوش وامی‌دارند. پیر و جوان، زن و مرد به صورت دایره‌وار، دورتادور آن‌ها جمع شده و با سوت و کف آن‌ها را همراهی می‌کنند.

سه شنبه بازار املش

عکس از: سایت Google Map

در بازارهای محلی املش مثل همین سه شنبه بازار املش از گذشته تا حال، نمایش‌های پهلوانی اجرا می‌شود. پهلوانان میان تشویق‌ها و دعای خیر مردم، با پاره کردن زنجیر و انجام کارهای غیرمتعارف، شور و شوقی در نظاره‌‌کنندگان ایجاد کرده و در پایان از آن‌ها چشم‌روشنی و پول هدیه می‌گیرند.

اگر تا به حال به سه شنبه بازار املش رفته‌اید، تجربیات و حس و حال حضورتان در این بازار محلی هفتگی را در بخش دیدگاه‌های این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.