بهترین موزه های بروسل

موزه های بروکسل: بازدیدی فراموش‌نشدنی

نمی‌توان به شهری سفر کرد، اما از تاریخ و هنرمندان و سنت‌های به یادگار مانده‌اش چشم‌پوشی کرد. شهر بروکسل چیزی فراتر از بناها و سرگرمی‌های رنگارنگ است؛ شهری بکر و اصیل که تاریخ و قدمتی دیرینه دارد. بنابراین دیدن موزه‌ های بروکسل جذابیت‌های زیادی دارد؛ من در این مقاله سعی کردم موزه‌هایی کاملا متفاوت معرفی شود تا بتواند هر سلیقه ای را پوشش دهد.

 

قبل از بازدید از موزه های بلژیک به این نکته توجه کنید

اگر قصد بازدید از موزه‌های شهر بروکسل را دارید، به شما پیشنهاد می‌دهم که‌ Brussels Card Pass خریداری کنید که هم سفرتان را آسان‌تر می‌کند و هم می‌توانید پول کمتری صرف گشت‌وگذار در موزه‌های باورنکردنی شهر بروکسل کنید. بواسطه این کارت‌ها شما می‌توانید با خیال راحت و رایگان از ۳۹ موزه بازدید و از حمل‌و‌نقل عمومی رایگان استفاده کنید و فرصت های بی‌شمار دیگر که با خرید این کارت‌ها به شما داده‌می شود. کارت شما از اولین بازدید، فعال می‌شود و شما بسته به برنامه سفر خود، می‌توانید کارت‌های ۲۴، ۴۸ و یا ۷۲ ساعته بخرید. و حالا برویم سراغ موزه‌ها.

۱۱ موزه دیدنی در بروکسل بلژیک

۱- موزه‌ سلطنتی هنر‌های زیبای بروکسل (Brussels’ Royal Museums of the Fine Arts)

تعداد بیشماری از آثار بزرگ تاریخ هنر جهان را، همچون روبنس، وان دایک، رمبرانت، مگریت، گوگن و بروگل را می‌توانید در این موزه بزرگ ببینید. گالری ها را به سه قسمت جدا تقسیم کرده‌اند:

  • موزه بزرگان قدیم (از قرن ۱۵ تا ۱۸ میلادی)
  • موزه پایان قرن (از قرن ۱۹ تا اوایل قرن ۲۰ میلادی)
  • موزه مگریت

بطور کلی، این موزه با ۲۰۰۰۰ اثر، یکی از کامل‌ترین و بزرگ‌ترین کالکشن هنر هلند، بلژیک، لوکزامبورگ و همچنین بخش هایی از شمال فرانسه (Low Countries) است. هر چند آوازه این موزه به پای موزه لوور یا موزه دورسای نمی‌رسد، اما شما هم با دیدنش متوجه می‌شوید که می‌تواند با مجموعه آثار متنوع خود، متحیرتان کند و بخصوص به هنر کشور بلژیک علاقه‌مندتان کند. برای کسانی که با وجود تحسین آثار قدما، آثار پاپ آرت و یا سوریال را ترجیح می‌دهند؛ قسمت رنه مگریت این موزه عظیم، بهترین انتخاب می‌تواند باشد.

موزه رویال بلژیک

۲- موزه ویرتز Wiertz museum

این موزه با نقاشی‌های غول‌آسا و موضوعات عجیب خود لحظاتی بسیار تکان‌دهنده و تکرار‌نشدنی برای شما رقم می‌زند. شما می‌توانید اینجا بزرگترین نقاشی‌های جهان، ساخته شده توسط دست انسان، کیفیت بیان و احساس عصر رنسانس و باروک را تحسین کنید!

موزه Wiertz در خانه و استودیوی اصلی هنرمند آنتوان ویرتز واقع شده است. صحنه‌های رمانتیسیسم و ​​ایجاد ترس، فضایی عجیب شکل داده‌ است که جهان این نقاش، مجسمه‌ساز و متفکر بلژیکی است.  این موزه به آنتوان ویترتز(۱۸۰۶-۱۸۶۵)، یک شخصیت هنری تا حدودی بحث برانگیز جنبش رمانتیک بلژیک اختصاص یافته است. ویتز عاشق بوم‌های غول پیکر بود. مشهورترین نقاشی او احتمالاً «دو دختر» (La Belle Rosine) است که در آن زن جوانی با اسکلت روبرو شده‌است و منعکس‌کننده توجه این هنرمند به مرگ و شکنندگی زندگی انسان است. اگر عاشق دیدن تصاویر مرموز و پر‌ابهت هستید که شما را به فکر وا‌می‌دارند، دیدن این موزه را حتماً پیشنهاد می‌کنم.

بهترین موزه های بروسل - ویرتز

۳- موزه Kunstberg – Mont des Art

موزه کانستبرگ با تاریخی پر فراز و نشیب، تبدیل به یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی بروکسل شده‌ است. موزه‌های مشهور مانند موزه‌های رویال هنرهای زیبا، موزه سازهای موسیقی، کاخ رویال و غیره، درست در فاصله‌ای کم از این مکان واقع شده‌اند که به همین دلیل “محله موزه” نامیده ‌شده‌است. به دلیل اهمیت این موزه بد نیست کمی از تاریخ آن را که با تاریخ سلطنتی بلژیک گره ‌خورده‌است؛ برایتان بگویم.

در قرن یازدهم میلادی، Counts of Louvain یک قلعه کمی بالاتر از منطقه Coudenberg ساختند. این تصمیم بخاطر رقابت بین قسمت‌های “بالا” و “پایین” شهر گرفته ‌‌شده‌بود. بالای تپه، یک مکان شکل گرفته‌شد به نام «دادگاه دربار» که همزمان دو منطقه کاملاً متفاوت را هم پیوند داده و در عین‌ حال از هم جدا کرده‌بود. در سال ۱۷۳۱ قصر قدیمی در اثر آتش سوزی ویران شد. این مکان به مدت ۴۰ سال رها شد و به عنوان “دادگاه سوخته” شناخته شد.

اما پادشاه لوئوپولد دوم بود که تصمیم گرفت کل منطقه را به Mont des Arts تبدیل کند. پادشاه آرزو داشت که بروکسل را به پایتختی مدرن و فرهنگی و Mont des Arts گنج کشور خود تبدیل کند و شاهد تاریخ بلژیک باشد و در Mont Mont Arts بود که اولین حاکمیت بلژیک در سال ۱۸۳۱ بیش از ۱۷۵ سال پیش سوگند یاد کرد.

موزه مونت دآرت

۴- موزه سازهای موسیقی (Brussels Musical Instruments Museum)

در موزه ساز‌های موسیقی (که بیشتر با نام اختصاری‌اش «میم» شناخته می‌شود) مجموعه‌ای از ساز‌های باستانی تا امروزی را می‌توان یافت. در این موزه ۷۰۰۰ قطعه موسیقی وجود دارد که با گذاشتن هدفون روی گوشتان، می‌توانید بشنوید که هر کدام از این ساز ها چه صدایی دارند. گویی سفریست درون هزاران آوا که شما را در زمان های مختلف می‌برد و به جای دیدن تاریخ، آن را می‌شنوید. این موزه از سال ۱۹۹۲ جزیی از موزه سلطنتی به‌شمار آمده‌ است، اما آغاز بوجودآمدن این مجموعه سازهای موسیقی به خیلی قبل‌تر بر می‌گردد که از دو مجموعه‌دار، در اواخر قرن ۱۸ و اوایل قرن ۱۹ گرد هم می‌آیند. مجموعه‌ای متعلق به François-Joseph Fétis و Rajah Sourindro Mohun Tagore. این موزه دو بخش دارد:

۱- موسیقی کهن

۲- موسیقی قرن ۱۹ و۲۰و موسیقی مردمی‌-‌‌‌سنتی

این دو بخش در یک بنای انگلیسی قدیمی و زیبا قرار دارند. هر توریستی مشتاق دیدار این موزه می‌تواند باشد؛ چرا‌که موزه میم بسرعت جهانی و ویژه شده‌است؛ آن هم نه تنها بخاطر تعدد سازها بلکه بخاطر تنوع ناباورانه، کیفیت و کمیابی این سازهاست.

موزه موسیقی بروکسل بلژیک

۵- موزه هورتا (Horta Museum, Brussels)

ویکتور هورتا یک معمار آرت‌نوو معتبر بود؛ او خانه خود را به نمادی از هنر خود تبدیل کرد و گویی معبد و زیارتگاهی ساخت برای مکتب آرت‌نوو. در قرن ۱۹ میلادی، بروکسل یکی از مراکز طراحی آوانگارد به‌شمار می‌آمد و روز‌به‌روز بیشتر پرو‌بال می‌گرفت. معماران برای برآورده کردن نیازهای تازه سر‌ بر‌آورده، سبک و شیوه‌های جدیدی بنا کردند که به “eclectic style” معروف است. در سال ۱۸۹۳، ویکتور هورتا استایلی جدید خلق کرد که بعد‌تر آرت نوو نامیده‌شد که پر بود از خطوط طبیعی و کاملا روان، پیچیده با آهن فرفورژه و شیشه رنگ‌آمیزی‌شده، موزائیک، نقاشی دیواری و کارهای چوبی ظریف. هورتا نهایت و اوج نبوغ خود را در این سبک روی خانه اش پیاده کرد که امروزه تبدیل به موزه هورتا شده است. به محض اینکه شما وارد ساختمان شوید، رنگ‌های زرد گرم و قهوه‌ای چوب ماهوگونی و خاکستری آمریکایی از شما استقبال می کند. این را هم اضافه کنم که این موزه بسیار به متروی شهری نزدیک است و شما می‌توانید سری به متروی بروکسل بزنید و در ایستگاه جانسون پیاده شوید و بعد از کمی پیاده‌روی، به این موزه برسید.

موزه های بروکسل - هورتا

۶- موزه کمیک آرت (Comics Art Museum, Brussels)

تین تین شاید مشهورترین بلژیکی در جهان باشد، اما این قهرمان کمیک‌استریپ تنها یکی از صدها کاراکترهای خلق شده‌ بلژیک در قرن اخیر است. کمیک‌استریپ را هنر نهم می‌نامند. جالب است بگویم که در بیش از ۵۰ نقطه از بروکسل شما می‌توانید قهرمانان کمیک استریپ را پیدا کنید. برای خیلی‌ها تبدیل به یک بازی یا سرگرمی شده‌است تا در ماجراجویی‌های خود بدنبال این کاراکترهای کمیک‌‌استریپ در شهر بگردند.

اما اگر این هم برایتان کافی نبود، شما می توانید سری به موزه کمیک ‌آرت بزنید. در آنجا، تاریخ این فرم هنری بیان می شود و نشان داده‌ می‌شود که چطور ساخته می‌شوند، چه سازندگانی هنرمندانه دست به خلق دنیای کمیک‌استریپ زده‌اند و می‌توانید قهرمانان قصه‌های کمیک‌استریپ را تماشا کنید که چطور پله‌پله ساخته و پرداخته شده‌اند. این موزه در قلب شهر بروکسل واقع شده‌است. برنامه‌های هیجان‌انگیز موزه شما را با جنبه‌های مختلف تولید کمیک ‌استریپ آشنا می‌کند. دیدن قهرمانان کمیک ‌استریپ بزرگ و کوچک نمی‌شناسد، اما قطعا اگر فرزند دارید با خیال راحت با خودتان به این موزه ببرید چرا که جاذبه این موزه می‌تواند بچه‌ها را نیز ساعت‌ها با خود همراه کند. تین تین و دیگر کاراکترهای کمیک استریپ دری به روی ماجراجویی‌های بیشتری باز کرده‌اند؛ جایی که خلاقیت و قصه‌های نو هیچ محدودیتی برای زاده شدن ندارند و فرصت خوبی است که  با دیدن آن‌ها خیال ما نیز همچون دوران کودکی بتواند پر و بال بگیرد.

موزه کمیک آرت بلژیک

۷- موزه خانه مگریت (Magritte House Museum)

موزه خانه رنه مگریت، خانه هنرمند سوریالیست بلژیکی است که نزدیک به ۲۴ سال در آنجا دست به خلق آثار هنری زده‌ است. طبقه همکف محل زندگی این نقاش است که از سال ۱۹۳۰ تا ۱۹۵۴ در آن زندگی می‌کرده‌. نمایشگاه بیوگرافی این هنرمند در طبقه دوم قرار‌ دارد. خانه‌ای که درش بروی عموم باز است و شما می‌توانید قدم به خانه هنرمندی بگذارید که آثارش را احتمالا جایی دیده‌اید، حتی اگر نامش را نمی‌دانستید. حواستان باشد که این موزه را با موزه مگریت در موزه سلطنتی اشتباه نگیرید . متاسفانه اکثر آثار مشهورش در خانه او یافت نمی‌‌بینید، اما به شما قول می‌دهم دیدن این خانه که از دلش تصاویر عجیب و خواب‌گونه‌ای خلق شده، تنها جایی است که به شما نشان می‌دهد رنه مگریت چطور زندگی و کار می‌کرده است.

موزه خانه مگریت

۸- موزه دنیای قطارها (Train World Museum)

طرفداران پر ‌و ‌پا‌ قرص ترامواها و لوکومتیوها می‌توانند در این موزه قدیمی‌ترین لوکوموتیوهای اروپایی را از نزدیک لمس کنند. محل تجمع آن‌ها از سال ۲۰۱۵ ایستگاه حفاظت شده Schaerbeek است، یک بنای آجری سنگی که ورود شما به موزه را فراهم می‌کند و درک کاملی از نقش پیشگام بلژیک در صنعت راه‌آهن اولیه را برایتان رقم می‌زند. موزه دنیای قطار یک تجربه ریلی منحصر‌به‌فرد است که شما را از اولین لوکوموتیوهای بخار به قطارهای پر سرعت سوق می‌دهد! این جهانی است که همه حواس را فرا می‌خواند که راه آهن را در ابعاد مختلف آن درک کند. مکانی دوست‌داشتنی برای همه سنین. در میان لوکوموتیوها قدم بزنید، درون قطارهای ۱۰۰ ساله قدم بزنید، از یک خانه راه‌آهن کوچک بازدید کنید و از یک پل واقعی راه‌آهن عبور کنید. شما حتی می‌توانید تجربه رانندگی با قطار را تجربه کنید.

موزه دنیای قطارها بلژیک

۹- موزه ون بورن (Van Buuren Museum)

موزه ون بوورن با تمام زیبایی در دکوراسیون داخلی Art Deco ، نتیجه حمایت طولانی مدت دو فرد است. دیوید و آلیس وان بورن سه دهه از قرن گذشته را صرف کردند تا خانه اوکل را با پیانو اریک ساتی، نقاشی های ون گوگ و “باغ قلبها”به یک اثر هنری کامل تبدیل کنند.

موزه وان بورن در سال ۱۹۲۸ توسط دیوید ون بورن و همسرش ساخته شد. خانه‌ای که به مجموعه‌های هنری اختصاص یافته‌است. در اینجا می‌توان مجموعه گسترده‌ای از نقاشی‌ها و آثار باستانی از برخی از مشهورترین هنرمندان قرن شانزدهم تا بیستم را مشاهده‌کرد. همچنین، یک باغ گل رز بزرگ Art Deco با چشم‌اندازهای شگفت‌انگیز وجود دارد. در دکوراسیون داخلی خانه، طراحی “آرت دکو” کاملا مشهود است که توسط طراحان بلژیکی ، فرانسوی و هلندی شکل گرفته‌است. باید گفت ون بورن ویلای خود را به یک آکادمی زنده تبدیل کرده‌است با مبلمان نادر، فرش، شیشه های رنگ آمیزی، مجسمه‌ها و شاهکارهای بین‌المللی. این خانه شخصی مطابق با وصیت‌نامه آلیس ون بورن در سال ۱۹۷۵به موزه تبدیل شد که در مرکز بروکسل واقع شده‌است و در تمام طول سال قابل بازدید است.

موزه ون بورن

۱۰- موزه شهر (City Museum)

اگر می‌خواید با سنت های شهر رازآمیز بروکسل بلژیک آشنا شوید؛ این موزه را در سفر خود از قلم نیاندازید. موزه شهر بروکسل در سال ۱۸۸۷ در Maison du Roiwhich، بنایی واقع در Grand Place -که به عنوان میراث جهانی یونسکو معرفی شده است- افتتاح شد. موزه شهر، سفر و سنت‌های بروکسل را در تمام سال‌های قرون باستان، قرون وسطایی و مدرن از طریق نقاشی، مجسمه سازی، ملیله، حکاکی، عکس و مدل به تصویر کشیده است. شما می‌توانید برخی از مدلهای شگفت انگیز شهر بروکسل را از سال ۱۵۰۰ را مشاهده کنید. در این موزه اتاقی وجود دارد که در آن ۷۵۰ لباس مجسمه به نمایش گذاشته ‌شده‌است.

موزه شهر بروکسل بلژیک

۱۱- موزه لباس و توری (Museum of Costume and Lace)

اگر شما هم یکی از طرفداران فشن و مد هستید این موزه می تواند بسیار برای شما دوست داشتنی و دیدنی باشد. موزه لباس و توری در Rue de la Violette قرار دارد و لباس‌های مختلف، روتختی، توری های عتیقه، پارچه‌های گلدوزی و لوازم جانبی مد، از قرن ۱۸ تا امروز را در خود جای داده‌است. توری‌های بروکسل در سراسر جهان مشهور است و در دنیای مد مورد تحسین همه است. جالب است بدانید هنرمندان و دانشجویان رشته‌های پارچه فرصتی برای نمایش آثار خود در یک سالن نمایشگاه موقت موزه می‌گیرند. شما علاوه بر دیدن پارچه‌های رنگارنگ از دهه‌های مختلف، می‌توانید سبک و سیاق دنیای مد نسل امروز را هم ببینید.

موزه لباس بلژیک

کلام آخر

نمی‌شود انکار کرد که صحبت از موزه‌های دیدنی شهر بروکسل تمامی ندارد! این شهر با پشتوانه تاریخی پر‌شکوهش، می‌تواند روزها شما را سرگرم دیدنی‌های هنری-تاریخی خود کند و حرف‌ تازه‌ای برای گفتن داشته باشد. پس خیالتان راحت باشد. اگر بعد از دیدن این موزه‌ها هنوز هم مشتاق دیدن چیزهایی بیشتر از  گنجینه تاریخ و هنر اروپا هستید، می‌توانید موزه‌های بیشتری در شهر کوچک اما پر قصه  بروکسل  پیدا کنید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.