خاص‌ترین جاهای دیدنی آمستردام را بشناسید

امروز می‌خواهیم با هم سری به شهر هنر و زادگاه گل‌های زیبا بزنیم. بله درست متوجه شدید، منظورمان آمستردام، پایتخت هلند است. این شهر زیبا از گذشته‌های دور به خاطر جاذبه‌های تاریخی بی‌نظیر و طبیعت بی‌همتایش پذیرای گردشگران زیادی از گوشه و کنار دنیا بوده است. برای افرادی هم که به هنر علاقه‌مند هستند، آمستردام مانند یک بهشت بزرگ است. چرا؟ خب به خاطر این که در جای جای این مرز و بوم معماری و هنر، حرف تازه‌ای برای گفتن دارد. اگر با خواندن این جملات برنامه سفر به آمستردام را در ذهن خود می‌چینید، دست نگه دارید و تا آخر با ما همراه باشید تا با جاهای دیدنی آمستردام هم آشنا شوید.

سرفصل‌های مقاله نمایش

کلیسای غربی – The West Church

کلیسای غربی - جاهای دیدنی آمستردام

یکی از جاهای دیدنی آمستردام کلیسای غربی است که در سال ۱۶۳۰ بنا شد و معماری‌اش رنگ و بوی دوره رنسانس را دارد. چیزی که بیش از هر چیزی نظر شما را جذب خواهد کرد، نقاشی‌های گوتیک روی در و دیوار کلیساست. در سال ۱۹۰۶ هم به احترام رامبرانت یک ستون که با سنگ‌های مرمری آذین شده بود، به بنای کلیسا اضافه کردند. جسم بی جان رامبرانت هم درون کلیسا دفن شده است. درون کلیسا یک پیانو وجود دارد که به گفته مورخان در سال ۱۶۲۲ ساخته شده است.

بومی‌های هلند این کلیسا را به نام لانگر جان هم صدا می‌زنند. جالب است بدانید برج جان قدبلند بنابر یادبود امپراطور اتریش ساخته شده است. وی در سال ۱۴۸۹ در حالی که سخت بیمار بود به آمستردام آمد. پس از مدتی حال او رو به بهبودی رفت و برای تشکر، از مرزهای آمستردام دفاع کرد. دوستان عزیز اگر دلتان برای دیدن یک بنای قدیمی و تمام عیار لک زده، فرصت دیدن این کلیسای فوق‌العاده را از دست ندهید.

آدرس کلیسای غربی در گوگل مپ

کلیسای دِ اود کرک – De Oude Kerk

کلیسای دِ اود کرک آمستردام هلند

این کلیسا در سال ۱۳۰۶ میلادی بنا شده است و تا به امروز شاهد تمام حوادث تاریخی آمستردام بوده است. کلیسای د اود کوک امروزه محل برگزاری مناسک مذهبی مسیحیان است. ابتدا این کلیسای زیبا به مسیحیان کاتولیک تعلق داشت؛ اما پس از گذشت زمان و اعمال برخی قوانین این کلیسا به مسیحیان پروتستان تعلق گرفت.

آدرس کلیسای دِ اود کرک در گوگل مپ

عبادتگاه سیناگوگ پرتغالی – Synagogue The Portuguese

عبادتگاه سیناگوگ پرتغالی - جاهای دیدنی آمستردام

سیناگوگ پرتغالی مکانی است که در آن می‌توانید نشانه‌هایی از آداب و رسوم و معماری پرتغالی را به تماشا بنشینید. بنابر اسناد تاریخی در قرن ۱۷ کشور پرتغال دچار رکود اقتصادی و مشکلات متعددی شد. از این رو عده‌ای از بومی‌های آن کشور به آمستردام آمدند و به تدریج فرهنگ خود را در این کشور به تصویر کشیدند که بنای سیناگوگ نمونه بارز این فرهنگ است.

آدرس عبادتگاه سیناگوگ پرتغالی در گوگل مپ

 

کانال بلت – Built The Canal

کانال بلت - مکان های دیدنی آمستردام

کانال بلت یکی از ۴ کانال آبی آمستردام است که به دلیل تسریع و تسهیل آبرسانی شهری بسیار محبوب است. نام این کانال در لیست آثار جهانی یونسکو نیز به چشم می‌خورد. کانال بلت یکی از زیباترین جاهای دیدنی آمستردام است که با خانه‌هایی تاریخی محاصره شده است. بنابر اسناد تاریخی عمر این کانال به قرن ۱۷ میلادی باز می‌گردد.

اگر دوست داشته باشید، می‌توانید خودتان را هنگام غروب به این کانال برسانید تا رنگ سرخ و نارنجی خورشید را تماشا کنید. در ضمن می‌توانید سوار قایق‌ها شوید و لحظات خوشی را برای خود و عزیزانتان رقم بزنید.

آدرس کانال بلت در گوگل مپ

 

کاخ سلطنتی آمستردام – Royal Palace Amsterdam

کاخ سلطنتی آمستردام

این کاخ سلطنتی را انبوهی از لاله‌های رنگارنگ احاطه کرده است. محوطه کاخ به قدری چشم‌نواز است که حتی دوست ندارید لحظه‌ای پلک بزنید. بنای این ساختمان قبلا به عنوان اداره شهرداری آمستردام مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ اما پس از آن به محل استراحت و سکونت شاه تبدیل شد. مساحت این کاخ بسیار زیاد است، تا جایی که برای ساخت آن از ۱۳۶۵۹ ستون استفاده شده است. جالب است بدانید که این کاخ در سال ۱۸۰۸ محل سکونت پادشاهانی همچون ناپلئون بناپارت، پادشاه فرانسه و لوئیز بناپارت بوده است.

این کاخ که در سال ۱۶۴۸ ساخته شد به خوبی معماری و هنر رم را به تصویر کشیده است. طراحی‌های زیبای این کاخ به دست شاگردان نقاش مشهور رامبراند انجام شده است. داخل قصر نیز با پیکرها و سنگ‌های قیمتی آذین شده است. اگر عاشق مبلمان کلاسیک هستید، می‌توانید انواع مجلل مبلمان را در این عمارت به تماشا بنشینید. با اینکه این کاخ اتاق‌های بسیاری دارد؛ اما چشمگیرترین اتاق مربوط به اتاق جلسات است که با سنگ‌های قیمتی و مبلمان بی‌نظیری تزئین شده است. خلاصه این که در میان جاهای دیدنی آمستردام این کاخ سلطنتی مانند یک نگین می‌درخشد، پس فرصت دیدن آن را از دست ندهید.

آدرس کاخ سلطنتی آمستردام در گوگل مپ

وندلا پارک – Vondelpark

وندلا پارک - مکان های دیدنی آمستردام

هرگاه نام پارک آورده می‌شود یعنی وقت تفریح و خوشگذرانی رسیده است. یکی از جاهای دیدنی آمستردام که در میان دو محله اود وست (Oud-West) و اود زوید (Oud-zuid) قرار دارد، وندلا پارک است. این پارک در سال ۱۸۵۰ ساخته شد و زیربنای آن تقریبا ۴۷ هکتار است.

این پارک امکانات تفریحی زیادی مانند چندین زمین بازی، محل اجرای نمایش، مناظر زیبا و چندین کافی شاپ دارد. می‌توانید در میز و صندلی‌هایی که در جوار منظره‌ای زیبا چیده شده‌اند، دسر خود را میل کرده و لذت ببرید. درختان بلند و سر به فلک کشیده این پارک نیز زیبایی وصف‌ناپذیری به آن بخشیده‌اند.

آدرس وندلا پارک در گوگل مپ

 

کانال جردان – Jordaan

کانال جردان - جاهای دیدنی آمستردام

یکی دیگر از جاهای دیدنی آمستردام کانال جردان است. آمستردام ۴ کانال آبی دارد که در آبرسانی شهری و روستایی نقش مهمی را ایفا می‌کند. اگر در امتداد این کانال حرکت کنید به روستای گرینویچ خواهید رسید. این کانال از شرق به کانال پرنسس و از غرب به کانال Lijnbaansgracht منتهی می‌شود.

آدرس کانال جردان در گوگل مپ

 

کانال پرنسس – Prinsengracht

کانال پرنسس آمستردام هلند

کانال پرنسس در میان ۴ کانال آبی آمستردام از همه طولانی‌تر است. خانه‌های طرح رنسانسی اطراف کانال به قدری زیبا و دوست‌داشتنی هستند که این منطقه را به یکی از پربازدیدترین جاهای دیدنی آمستردام تبدیل کرده‌اند. اگر هنگام پیاده‌روی در حاشیه کانال پرنسس، هوس خوردن یک خوراکی خوشمزه را کردید، کافیست در کافه‌های کناری کمی توقف کرده و یک غذای دلچسب را نوش جان کنید.

آدرس کانال پرنسس در گوگل مپ

 

محله بیگیونف – Begijnhof

محله بیگیونف آمستردام

اگر می‌خواهید عکس‌های خیره‌کننده‌ای در آمستردام بگیرید، حتما یک سر به محله بیگیونف بروید. در این محله خانه‌های زیبایی از جنس چوب و درهای بزرگی همچون درهای قصر وجود دارد که جلوه دیگری به عکس‌های شما می‌بخشد.

آدرس محله بیگیونف در گوگل مپ

 

میدان سد – Square Dam

میدان سد آمستردام هلند

در قرن سیزدهم بومی‌های حاشیه رودخانه مستدل دست به کار بزرگی زدند. آنان بخش شمالی رودخانه را برای ساخت بناهایی انتخاب کردند و این اقدام آنها بعدها منجر به ظهور میدان شد و سپس کاخ شاه آمستردام، ساختمان ملی آمستردام و بناهای شناخته شده دیگری شد.

آدرس میدان سد در گوگل مپ

 

نمایشگاه دنیای بدن – Body World: The Happiest project

نمایشگاه دنیای بدن - جاهای دیدنی آمستردام

یکی از هیجان‌انگیزترین نمایشگاه‌هایی که در تمام عمرتان می‌توانید ببینید همین نمایشگاه دنیای بدن است. در این نمایشگاه پیکره‌هایی از انسان همراه با ماهیچه‌ها و شریان‌ها در حالات گوناگون به نمایش گذاشته شده است. حدودا ۲۰۰ عکس و پیکره طبیعی در این نمایشگاه وجود دارد که هر ساله گردشگران بسیاری را به آمستردام می‌کشاند. البته هدف اصلی از برگزاری این نمایشگاه نشان دادن تأثیرات شادی بر جسم ماست. پس اگر دوست دارید بیشتر درباره شگفتی‌های بدن انسان بدانید، در بازدید از جاهای دیدنی آمستردام این نمایشگاه را از قلم نیندازید.

آدرس نمایشگاه دنیای بدن در گوگل مپ

 

باغ گیاه شناسی دِ هورتوس بوتانیکاس – De Hortus Botanicus

باغ گیاه شناسی دِ هورتوس بوتانیکاس

یکی از باحال‌ترین جاذبه های آمستردام همینجاست که از کهن‌ترین باغ‌های گیاه شناسی دنیا هم محسوب می‌شود. این باغ در قرن ۱۷ برای پرورش گیاهان دارویی استفاده می‌شد. اما امروزه بیش از ۶۰۰۰ گونه گیاهی در آن پرورش داده می‌شود. پس اگر عاشق گل و گیاه هستید، حتما به این باغ سر بزنید. طبیعت زیبایی منتظر شماست.

آدرس باغ گیاه شناسی دِ هورتوس بونیکاس در گوگل مپ

 

سالن تئاتر پته توچینسکی – Tuschinski Pathe

سالن تئاتر پته توچینسکی

سالن تئاتر پته توچینسکی هم از مشهورترین جاهای دیدنی آمستردام است که نام و نشانی از هنر دارد. این سالن به زیبایی هرچه تمام‌تر طراحی شده است. با اینکه سالن را به سبک سنتی ساخته‌اند؛ اما نشانه‌هایی از سنت مدرن نیز در گوشه گوشه‌اش به چشم می‌خورد.

آدرس سالن تئاتر پته توچینسکی در گوگل مپ

 

باغ گیاه شناسی آمستردام – Amsterdamse Bos

باغ گیاه شناسی آمستردام

یکی دیگر از جاهای دیدنی آمستردام که مخصوص علاقه‌مندان به گل و گیاه ساخته شده است، باغ گیاه‌شناسی Amesterdam Bos است. در این باغ ۱۰۰۰ هکتاری حدودا ۲۰۰ نوع گل و گیاه پرورش داده می‌شوند. این باغ گیاه‌شناسی را می‌توانید در قلب آمستردام پیدا کنید.

آدرس باغ گیاه شناسی آمستردام در گوگل مپ

 

برج آدام تورن – Torn A’DAM

برج آدام تورن - جاهای دیدنی آمستردام

برجی با ظاهری مدرن و اعجاب‌انگیز در ضلع شمالی ساحل دریای آمستردام وجود دارد. این برج که با نام برج آدام تورن شناخته می‌شود، در سال ۲۰۱۶ افتتاح شد. در طبقات این برج مشاغل گوناگونی فعالیت دارند. به علاوه بهترین کافه‌ها و رستوران‌ها را هم می‌توان در این برج پیدا کرد، به شرط اینکه کمی سر کیسه را شل کنید. هیجان‌انگیزترین بخش این برج تاب معلقی است که می‌توانید بر آن سوار شوید و حسابی لذت ببرید.

آدرس برج آدام تورن در گوگل مپ

 

باغ وحش ناتورا ماگیسترا – Artis Magistra Natura

باغ وحش ناتورا ماگیسترا

اگر دوست دارید یک راز بقای واقعی را از نزدیک ببینید، می‌توانید در بین جاهای دیدنی آمستردام این بار به باغ وحش ناتورا ماگیسترا بروید. قدمت این باغ وحش بالغ بر ۲۰۰ سال است. باغ وحش ناتورا ماگیسترا در میان بومی‌ها با نام «آتریس» نیز شناخته می‌شود و پر از گونه‌های ریز و درشت جانوری است. در ضمن اگر به دیدن ماهی‌های زینتی و بزرگ علاقه‌مند باشید، می‌توانید از آکواریوم آن هم دیدن کنید.

آدرس باغ وحش ناتورا ماگیسترا در گوگل مپ

 

آسیاب‌های بادی – Zaanse Schans

آسیاب‌های بادی - جاهای دیدنی آمستردام

از گذشته‌های دور هلند را کشور آسیاب‌های بادی می‌نامیدند. از این رو می‌توان گفت که یکی از جذاب‌ترین مناطق دیدنی آمستردام روستای Marken و Volendam است که توسط آسیاب‌های بادی محاصره شده‌اند. جالب است بدانید که در مناسبت‌های خاص این آسیاب‌های بادی را غرق در تزئینات و تاج گل‌های رنگارنگ می‌کنند که واقعا تماشایی می‎شود.

آدرس آسیاب های بادی آمستردام در گوگل مپ

 

موزه ون گوگ – Museum Van Gogh

موزه ون گوگ

آمستردام پر از موزه‌هایی است که به درد دوستداران نقاشی و هنر می‌خورد. یکی از جاهای دیدنی آمستردام که شما را به شدت برای دیدن آن تشویق می‌کنیم موزه ون گوگ است. آثار این هنرمند قرن نوزدهمی به صورت پراکنده در موزه های آمستردام دیده می‌شود؛ اما موزه ون گوگ تمام آثار وی را شامل می‌شود.

موزه ون گوگ در سال ۱۹۷۳ بازگشایی شد. در این موزه حدود ۷۰۰ نقاشی و ۷۰۰ دست‌نوشته از ون گوگ وجود دارد. بعلاوه می‌توانید با شرکت در همایش‌هایی که دائما برگزار می‌شود، از سرگذشت ون گوگ بزرگ مطلع شوید. جالب است بدانید که این موزه پربازدیدترین موزه کشور هلند است تا جایی که از نظر جمعیت در رتبه دوم بازدید کننده جای گرفته است. البته در این موزه تحقیقات مهم فرهنگی و علمی هم صورت می‌گیرد و همین امر باعث شهرت بیشتر آن شده است.

آدرس موزه ون گوگ در گوگل مپ

 

موزه گل لاله – Amsterdam Tulip Museum

موزه گل لاله آمستردام هلند

همانطور که می‌دانید کشور هلند زادگاه گل‌های رنگارنگ و زیباست. از همین رو آمستردام هم پذیرای گل‌های خوش رنگ و بویی است که تماشای آنها شما را مدهوش می‌کند. یکی از جاهای دیدنی آمستردام که بازدید از آن به هر شخصی توصیه می‌شود موزه گل لاله است. شما در این موزه انواع گوناگونی از گل‌های زیبا را خواهید دید و جالب‌تر این که از نحوه پرورش و کاشت آن نیز اطلاعاتی به دست خواهید آورد. اما یادتان باشد که این گل‌ها برای فروش نیستند، اگر دوست داشتید گل بخرید، باید به بازار گل آمستردام بروید.

آدرس موزه گل لاله در گوگل مپ

 

موزه آن فرانک – Anne Frank House

موزه آن فرانک - مکان های دیدنی آمستردام

موزه آن فرانک از آن دسته جاهای دیدنی آمستردام است که حرف‌های زیادی از گذشته برای گفتن دارد. جالب است بدانید این موزه در زمان جنگ جهانی دوم، محل سکونت خانواده آن فرانک بوده است. اما متاسفانه در آن زمان افراد این خانواده یک یه یک به جرم یهودی بودن شکنجه شدند و برخی از آنها نیز در زندان هولوکاست جان باختند. آن فرانک تنها بازمانده این خانواده بود که پس از اتمام جنگ خاطرات خود را در قالب کتاب بین همگان مطرح کرد.

در حقیقت این خانه یکی از غم‌انگیزترین بخش‌های توریستی در میان جاهای دیدنی آمستردام است. آن فرانک هم مدت کوتاهی بعد از جنگ در حالی که یک نوجوان غمگین بود چشم از جهان فروبست. این موزه عبرت‌آموز را می‌توانید در مجاورت کانال پرینسنگراخت که یکی از چهار کانال آبی مهم آمستردام است؛ پیدا کنید.

آدرس موزه آن فرانک در گوگل مپ

 

موزه اشتدلیک – Museum Amsterdam Stedelijk

موزه اشتدلیک آمستردام هلند

اگر در آمستردام به دنبال جایی هستید که در و دیوارش بوی هنر بدهد، بهترین جا موزه اشتدلیک است. قدمت این موزه هنری که با نام موزه شهرداری هم شناخته می‌شود به ۱۰۰ سال می‌رسد. موزه اشتدیک یکی از دیدنی های آمستردام است که انواع نقاشی‌های جدید و کهن را در خود حفظ کرده است. حتی آثار هنرمند زبردستی همچون ون گوگ هم در این موزه به چشم می‌خورد. به جز نقاشی پیکره‌هایی زیبا در این موزه قرار دارد که به دست مجسمه سازان مشهوری همچون رنوار، کارل ویسر، آگوست رودن و … تراشیده شده‌اند.

آدرس موزه اشتدلیک در گوگل مپ

 

موزه فیلم چشم – Film museum EYE

موزه فیلم چشم - مکان های دیدنی آمستردام

در آمستردام هلند فقط یک بنا با ظاهری شگفت‌انگیز و نوین وجود دارد که محلی برای فیلم دیدن است. در این سینما چندین سالن تماشای فیلم وجود دارد که هرکدام به نوبه خود منحصر به فرد و نوین هستند. اما اگر فیلم دیدن را هم دوست ندارید، می‌توانید به درون این موزه خارق‌العاده بروید و خودتان را سرگرم کنید.

آدرس موزه فیلم چشم در گوگل مپ

 

موزه خانه رامبراند – Rembrandt House Museum

موزه خانه رامبراند

موزه خانه رامبراند را می‌توان در شهر یهودی نشین جودنبراسترات پیدا کرد. ساخت این کلیسا که به کلیسای جنوب مشهور است، از سال ۱۶۰۳ شروع شد و در سال ۱۶۱۱ به انتها رسید. رامبراند نقاش برجسته‌ای بود که در جوار آب‌های کانال این شهر نقاشی‌های چشم‌نوازی می‌کشید. رامبرانت و همسرش برای ۲۰ سال در این خانه سکونت داشتند. از این رو حکاکی‌های زیبایی روی در و دیوار این خانه بر جای مانده است. رامبراند سه فرزند داشت که در کلیسایی در نزدیکی خانه‌اش دفن شده‌اند. تمام اسباب و وسایل موجود در این خانه شما را یک سفر به دوران قرن ۱۷ می‌برد. مطمئن باشید دیدن این موزه در کنار بازدید از جاهای دیدنی آمستردام برایتان خالی از لطف نخواهد بود.

آدرس موزه خانه رامبراند در گوگل مپ

موزه میکروب – Micropia

موزه میکروب آمستردام

در دل باغ وحش آرتیس یکی از بزرگ‌ترین جاذبه های گردشگری آمستردام نهفته است که موزه میکروب نام دارد. چرا موزه میکروب؟ خب برای این که در این موزه بیش از هزاران هزار میکروب نگهداری می‌شود و شما می‌توانید در آن با روند زندگی و تکثیر میکروب‌ها آشنا شوید. بیش از هر چیز تکنولوژی‌های به کار برده شده در این موزه نظر شما را به خود جلب می‌کند.

آدرس موزه میکروب در گوگل مپ

 

موزه تاریخ یهودیت – Joods Historisch Museum

موزه تاریخ یهودیت

موزه تاریخ یهودیت از چهار عبادتگاه تشکیل شده است. در این بین گروت قدیمی‌ترین عبادتگاهی است که بنابر اسناد تاریخی در سال ۱۶۷۰ ساخته شده است. در این موزه می‌توانید کهن‎ترین نسخه از تورات را ببینید که روی برگه‌های نقره‌گون نوشته شده‌اند. عبادتگاه کوچکی در این موزه ساخته شده که از جنس مرمر است.

عبادتگاه بعدی اوبن سول است که در آن آشپزهایی مشغول پخت غذاهایی هستند که در دین یهودیت مجاز به خوردن هستند. در جوار این بخش از موزه یک بنا با نام داکر ساخته شده است. تاریخ ساخت این بنا که به دلیل بزرگداشت اعتصاب کارگران در مقابل تبعید یهودی‌ها در مقابل حکومت وقت انجام شده بود، برمی‌گردد.

عبادتگاه بعدی هم که در ادامه این مقاله توضیح مفصل‌تری درباره آن می‌دهیم، عبادتگاه پرتغالی‌ها نام دارد. قدمت این کلیسا به قرن ۱۷ بازمی‌گردد و کتابخانه‌ای با نام اتس هایم در آن وجود دارد که کهن‌ترین کتاب‌ها را در خود حفظ کرده است.

آدرس موزه تاریخ یهودیت در گوگل مپ

 

موزه هرمیتاژ آمستردام – hermitage museum

موزه هرمیتاژ آمستردام

یکی دیگر از بناهایی که آثار هنری و تاریخی را در خود محفوظ داشته، موزه هرمیتاژ است. جالب است بدانید که این موزه یکی از شعبات موزه هرمیتاژ سنت پترزبورگ است. بنابر اسناد تاریخی این موزه در سال ۱۶۸۱ میلادی مثل همتای سنت پترزبورگی خود در مجاورت آب‌های رودخانه Amstel بنا شد. اگر از دیدن آثار فاخر هنری باقدمت زیاد حسابی هیجان‌زده می‌شوید، این موزه را در لیست جاهای دیدنی آمستردام از قلم نیندازید.

آدرس موزه هرمیتاژ آمستردام در گوگل مپ

 

موزه ملی دریانوردی – The National Maritime Museum

موزه ملی دریانوردی

یکی از جاهای دیدنی آمستردام که به دریا مربوط می‌شود و شما را به یاد انیمیشن سیاره گنج بیندازد موزه ملی دریانوردی است. در جای جای این موزه کشتی‌های کهنی را می‌بینید که قدمت آنها به قرن ۱۷ باز می‌گردد و دیدن آنها حسابی شما را سر ذوق می‌آورد. همچنین می‌توانید با گوش دادن به داستان‌های دریانوردان با آنها به گذشته برگردید و در یک سفر دریایی همراه با ملوانان شجاع شرکت کرده و حسابی ماجراجویی کنید.

آدرس موزه ملی دریانوردی هلند در گوگل مپ

 

 

موزه ریکس – The Rijksmuseum

موزه ریکس - آمستردام هلند

ساختمان زیبای موزه ریکس مشهورترین موزه آمستردام هلند است که با نام موزه امپراطوری هم شناخته می‌شود. این موزه در سال ۱۸۰۹ بازگشایی شد. به گفته مورخان حدودا هفت میلیون اثر هنری از هنرمندان برجسته‌ای همچون رامبرانت، ورمیر و ون گوگ در آن نگهداری می‌شود. این موزه ۲۵۰ بخش دارد که می‌توان از کتاب‌های کهن و فلاسفه هم در کنار نقاشی‌های زیبا دیدن کرد.

در نهایت …

حالا که حسابی با جاهای دیدنی آمستردام آشنا شدید، می‌توانید برای سفرتان یک برنامه عالی و هیجان‌انگیز بریزید؛ بدون این که نگران از قلم افتادن چیزی باشید. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.