‌جاهای دیدنی هلند: سفر به سرزمین حیرت‌انگیز آسیاب‌های بادی

هلند را به نام کشور آسیاب‌های بادی، کانال‌ها و لاله‌ها می‌شناسیم، چون به راستی مناظری که در سفر به هلند خواهید دید از خیره‌کننده‌ترین مناظر اروپا هستند. اما فقط این نیست، معماری خاص هلند، موزه‌های بی‌شمار آن، هنر اصیل و هنرمندان مشهور آن و قلعه‌ها و مناظر شهری جذاب آمستردام و شهرهای دیگر هلند باعث می‌شوند دلتان بخواهد در اولین فرصت بار سفر را ببندید و به سمت هلند روانه شوید. اما قبل از آن با این مقاله از مجله گردشگری علی بابا همراه شوید تا ببینید در آمستردام و دیگر شهرهای هلند باید به دنبال چه باشید.

هلند کجاست؟

هلند کشوری کوچک با جاذبه‌های گردشگری متعدد در غرب اروپا ست. این کشور در همسایگی آلمان از سمت شرق و بلژیک از سمت جنوب است و دریای شمال آن را از بریتانیا جدا می‌کند. مسلما اولین جایی که سفر خود را از آن آغاز می‌کنید آمستردام پایتخت هلند است. اما باید بدانید که شهرهای اطراف هلند هم جاهای بی‌نظیری برای دیدن دارند و نباید از آنها غافل باشید. یکی از مزایای سفر در هلند این است که به خاطر اندازه کوچک این کشور سفر کردن بین شهرها خیلی آسان است و ظرف تنها چند ساعت می‌توانید از یک سمت کشور به سمت دیگر آن بروید. در ادامه می‌بینید از کجا باید شروع کنید و به کجا بروید.

۱. کانال‌های آمستردام

خُب اول کجا برویم؟ طبیعی است که اولین کاری که باید در سفر خود به هلند انجام دهید این است که در شهر کشت و گذاری کنید. بیشتر قسمت‌های شهر آمستردام روی آب قرار دارد و طبیعی است که جای جای این شهر هم با شبکه‌ای از کانال‌های زیبا به هم متصل شده ‌باشد.

این آبراه‌های زیبا از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری آستردام هستند، اگر حوصله پیاده‌روی دارید می‌توانید در امتداد آنها پیاده بروید، اگر هم خسته شدید تاکسی‌ آبی و تور‌های روی قایق شما را در اکثر کانال‌های شهر می‌گردانند.

در این گشت و گذارها حتما راهتان به محله جردن می‌‌خورد. محله‌ جردن اوایل قرن ۱۷ برای اسکان دادن کارگران و مهاجران ساخته شد. هنگام قدم زدن در حاشیه کانال جردن به دیدن خانه‌باغ‌های کنار کانال‌ها بروید که هافیوز (hofjes) نام دارند و حیاط‌های دنج خانه‌های هلندی را به تماشا بنشینید.

یکی دیگر از محله‌هایی که برای پیاده‌روی روزانه‌ شما عالی هستند محله گراختن‌خویدول (Grachtengordel) است. این محله با پل‌های کوچک دل‌انگیز قرن هفدهمی و خانه‌های اطراف کانال واقعا دیدنی است. خیابان‌های محله گراختن‌خویدول همگی ۴۰۰ ساله هستند و معماری‌ خانه‌ها، بوتیک‌ها، کافه‌ها و باغ‌های اطراف کانال نفس‌تان را بند می‌آورند. به علاوه خانه‌های قایقی که تک و توک کنار کانال پارک شده‌اند هم توجهتان را به خود جلب خواهند کرد.

اگر ده دقیقه دیگر راه بروید به میدان دام (Dam Square) میرسید. این یکی از بخش‌های آمستردام است که حتما باید به آن سربزنید. به علاوه اگر گرسنه شدید کافه‌ها و رستوان‌های زیادی در این محله هستند که می‌توانید در آنها دمی بیاسایید و قهوه‌ای بنوشید و کیکی بخورید.

۲. موزه آن فرانک (The Anne Frank Museum)

حتما آن فرانک را می‌شناسید، اگر نه می‌توانید قبل از رفتن به هلند فیلم آن را ببینید یا کتاب آن را بخوانید. خلاصه کلام اینکه آن فرانک دختر کوچک یهودی بود که سال‌ها در اتاق زیرشیروانی خانه‌ای از دست ماموران آلمان نازی پنهان شده بود. سالها بعد دفتر خاطرات او و نقاشی‌های دیواری او در آن اتاق پیدا شدند.

آن اتاق زیر شیروانی بعد از جنگ جهانی دوم به موزه تبدیل شد و حالا یکی از مقاصد اصلی گردشگران در آمستردام است. حالا دیگر خود خانه را بازسازی کرده‌اند، اما اتاق آن و خانواده‌اش همان طور باقی مانده. در این اتاق خاطرات تکان‌دهنده شهر آمستردام از جنگ جهانی دوم و زخم‌هایی که از جنایت‌های آلمان نازی بر بدن این کشور باقی مانده را می‌توانید با چشمان خود شاهد باشید. این بخشی از هویت هلند است که اگر به آنجا رفتید حتما باید با آن روبرو شوید.

۳. موزه‌های آمستردام

حالا قبل از اینکه آمستردام را ترک کنیم و به کشت و گذار در شهرهای دیگر هلند برویم بهتر است یکی دوتا موزه هم ببینیم. می‌دانیم که هنر نقاشیو معماری در رگ و ریشه هلند جریان دارد و هنگام سفر خود به هلند حتما باید با آنها آشنا شویم.

برای همین بهتر است اول به موزه ملی آمستردام یا موزه ریکس (Rijksmuseum) برویم. این موزه از سال ۱۸۰۹ مشغول جمع‌آوری آثار هنری و قدیمی نادر بوده و مجموعه‌ی آثار آن امروزه به نقریبا ۷ میلیون اثر می‌رسد.

فراموش نکنید که خود ساختمان موزه هم یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین آثار معماری هلند است و صنایع دستی هلندی، مجسمه‌های قرون وسطی و آثار هنری مدرن اطراف ساختمان را حتما باید ببینید. پس عجله نکنید و تمام روز را در راهرو‌های قدیمی و شکوهمند موزه، یا باغ‌های بی‌نظبر آن بگذرانید.

بعد از اینکه حسابی از دیدن آثار موجود در موزه ملی سیر شدید و کمی با نام‌های مهم هنر نقاشی آشنایی پیدا کردید، وقت آن است به سراغ مهم‌ترین نقاش اهل هلند یعنی ون‌گوگ بروید. موزه‌ی ون‌گوگ هر سال تقریبا یک و نیم میلیون بازدید کننده را به خود جذب می‌کند و بعد از موزه ملی دومین موزه‌ مهم آمستردام است.

همان طور که احتمالا می‌دانید ون‌گوگ یکی از پرکارترین نقاشان بود ولی حتی یکی از آثارش در زمان حیات فروخته نشدند. برای همین موزه ون‌گوگ حالا خانه‌ بیش از ۲۰۰ نقاشی، ۵۰۰ طراحی و ۷۰۰ نامه دست‌نویس ون‌گوگ شده است. برخی از آثار همدوره‌ای‌های ون‌گوگ را هم می‌توانید در این موزه پیدا کنید.

۴. باغ کوکنهاف (Keukenhof)

اگر به هلند می‌روید حتما سعی کنید سفرتان را برای بهار برنامه ریزی کنید، چون هلند بهاری شگفت‌انگیزتر و دلرباتر از چیزی‌ست که بتوانید تصور کنید. باغ کوکنهاف گوشه‌ای از بهشت گل‌های لاله‌ی رنگین است که حتما باید یک روز تمام از سفرتان را به آن اختصاص دهید. این باغ خیلی از آمستردام دور نیست و سال‌هاست لقب بزرگ‌ترین باغ گل جهان را به دوش می‌کشد.

این را از قبل هم می‌دانستید که هلند کشور لاله‌هاست و باغ‌های آن معروف هستند. اما این علم به این حقیقت شما را برای روبرو شدن با ۷ میلیون شاخه گل لاله آماده نمی‌کند. البته زیبایی‌های باغ کوکنهاف تمام طول سال در اختیار گردشگران نیست و باید تا ماه‌های آوریل و مه صبر کنید تا درب‌های این باغ بهشتی روی شما باز شوند.

باید بدانید که لاله تنها گلی نیست که در این باغ خودنمایی می‌کند، گل‌های دیگری از جمله سنبل، ارکیده، رزهای رنگی، میخک، نیلوفر و زنبق هم هر سال در این باغ کاشته می‌شوند. هر کس در ماه آوریل به کوکنهاف رفته می‌گوید دیدن آن همه گل حس این را دارد که در دریایی خوش‌عطر و زیبا غوطه‌ور شده‌اید. پس هر طور که شده در زمان درست خودتان را به هلند برسانید و این تجربه‌ی ارزشمند را از دست ندهید.

اما این تمام ماجرا نیست. یک جشنواره سالیانه گل هم در کوکنهاف برگزار می‌شود که در آن ماشین‌ها و کامیون‌های بیشماری با گل‌های رنگی تزئین شده و در خیابان‌ها به راه می‌افتند. هر سال تقریبا یک میلیون نفر از هلند و سرتاسر جهان در این جشنواره شرکت می‌کنند.

روز شنبه ۲۵ آوریل کاروان عظیم جشنواره گل از ساعت ۹.۳۰ دقیقه در بلوار نوردویک (Noordwijk) آغاز شده و از میان چندین روستا می‌گذرد تا در ساعت ۹ شب به هارلم (Haarlem) برسد. فاصله این این دو نقطه ۴۲ کیلومتر است و در تمام این مسیر در اطراف جاده می‌توانید دشت‌های گل و مردم ایستاده در کنار جاده را ببینید. روز بعد، یعنی یکشنبه اصل ماجرا در هارلم آغاز می‌شود، تمام طول روز این کاروان در شهر می‌ماند و شما می‌توانید از نزدیک تزئینات جالب آن را تماشا کنید.

حالا چطور به باغ کوکنهاف و جشنواره گل برسیم؟ کوکنهاف در شهر لیس (Lisse) قرار دارد، شهری مابین آمستردام و هیگ ( The Hague) در قلب جایی که جشنواره برگزار می‌شود قرار دارد. برای رسیدن به آن از آمستردام جاده A4 را انتخاب کرده و علامت‌های « Keukenhof» را دنبال کنید.

اگر ماشین در اختیار ندارید هم نگران نباشید چون وسایل نقلیه عمومی در آمستردام ارزان و راحت هستند. خود پارک از اول مارس تا ۹ می هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۷.۳۰ عصر باز است، البته صندو‌ق‌های تسویه حساب از ساعت ۶ تعطیل می‌شوند.

۵. روتردام (Rotterdam)

وقت آن رسیده آمستردام را ترک کنید و به دیدن شهر رقیب آن بروید. رقابت دو شهر آمستردام و روتردام سال‌هاست که در جریان است به طوری که مردم روتردام می‌گویند «هر چه آمستردام دارد، ما به آن نیازی نداریم». روتردام دومین شهر بزرگ آمستردام و بزرگ‌ترین و شلوغ‌ترین بندر دنیاست. این شهر در غرب هلند واقع شده و به خاطر معماری مدرن و اهمیت تجاری معروف است.

شهر روتردام آنقدر تنوع دارد که چه سفرتان رمانتیک و دونفره باشد، چه مجردی و چه به همراه خانواده جاذبه‌هایی برای شما اینجا پیدا می‌شود. ترکیب روتردام از تاریخ، فرهنگ غنی و جاذبه‌های یک شهر مدرن و بزرگ باعث می‌شود مردم از سرتاسر جهان به این شهر بیایند. خوب حالا کجای روتردام را ببینیم؟

هلند همیشه مهد معماری بوده، چه باستانی و چه مدرن. روتردام هم از این قائده مستثنا نیست. برای همین هم اولین جایی که باید ببینید بازار روتردام و معماری عجیب و غریب آن است. مارکتال (Markthal) ترکیب جالبی از بازار و ساختمان اداری است. ساختمان آن شبیه یک نیمه‌دایره‌ی بزرگ بوده که از یک طرف یک پنجره بزرگ دارد. داخل بازار یکی از زیباترین آثار تقاشی آرنو کونن (Arno Coenen) است که میوه‌ها، گیاهان، حشرات و گل‌های رنگارنگ را به تصویر می‌کشد. تقریبا ۷۰ فروشگاه و دکه‌ی فروش خوراکی و نوشیدنی‌های مختلف در این بازار وجود دارد و آنقدر سرگرم‌کننده و جذاب است که تمام صبح را می‌توانید در آن گشت بزنید.

بعد از بازار روتردام اگر هنوز می‌خواهید باقی جاهای دیدنی این شهر را هم ببینید توصیه می‌کنیم از یکی از تورهای روی قایق کمک بگیرید. بنادر و لنگرگاه‌های روتردام آنقدر بزرگ هستند که پیاده دیدن آنها واقعی منطقی نیست. قایق‌هایی برای همین منظور تعبیه شده‌اند که کارتان را حسابی راحت کنند. این تورها تقریبا ۷۵ دقیقه طول می‌کشند، بسته به وضعیت آب و هوا می‌توانید روی صندلی‌های داخلی یا خارجی قایق بنشینید و از مناظر شگفت انگیز ساحل روتردام لذت ببرید.

حالا اگر باز هم دلتان معماری عجیب غریب می‌خواهد خانه‌های مکعبی را هم ببینید. این خانه‌ها که هر کدام با زاویه ۴۵ درجه به سمت پایین خم شده‌اند را معمار معروف پیت بلوم (Piet Blom) طراحی کرده. دیدن این خانه‌ها واقعا باعث می‌شود از خودتان بپرسید مردمی که در آنها زندگی می‌کنند چطور با زاویه‌های عجیب دیوارها و پنجره‌ها کنار می‌آیند. نگران نباشید، یکی از این خانه‌ها برای بازدید عموم آزاد است و خودتان می‌توانید بروید از نزدیک ببینید.

۶. آسیاب‌های بادی کیندردایک (The Old Windmills of Kinderdijk)

خوب حالا که کانال‌ها و لاله‌های هلندی را دیدیم، حالا وقت آن رسیده که به دیدن یکی دیگر از جاذبه‌های این کشور برویم: آسیاب‌های بادی هلندی. این آسیاب‌ها در قرن هجدهم ساخته شده‌اند و امروزه از میراث جهانی یونسکو محسوب می‌شوند. یک دلیل دیگر برای اینکه در بهار و در ماه آوریل به دیدن این آسیاب‌ها بروید این است که در این ماه می‌توانید چرخش زیبای پره‌های آن را هم ببینید.

البته به جز آسیاب‌های بادی دلایل دیگری هم هست که شما را به روستای کیندردایک می‌کشاند. این روستا نمونه‌ی کاملی است از روستاهای هلندی، با جاده‌های دوچرخه‌رو، کانال‌های آب و پیاده‌روهای زیبا مسلما اوقات خوشی را سپری خواهید کرد.

اگر اهل دوچرخه‌سواری هستید می‌توانید در روستا یک دوچرخه کرایه کنید و سرتاسر مسیر آسیاب‌ها را با دوچرخه طی کنید. اگر نه تورهای مخصوص دیدن آسیاب‌های بادی روی رودخانه هم هستند. در روستا به بازار محلی بروید و پنیر و ماست محلی را امتحان کنید، جشنواره‌ها و کنسرت‌هایی هم هستند که برای دریافتن زمان دقیق آنها می‌توانید به وبسایت کیندردایک مراجعه کنید. البته فراموش نکنید که برای ناهار به یکی از رستوران‌های روستا بروید و طعم تازه غذاهای محلی آنجا را هم پچشید.

اگر از آمستردام می‌خواهید به کیندردایک بروید راه مختلفی دارید. اما راحت‌ترین آنها قطار و اتوبوس است. پس با قطار از آمستردام به روتردام بروید، بعد از آنجا متروی روتردام-زویدپلین (Zuidplein) را سوار شوید و نهایتا با اتوبوس شماره ۱۵۴ تا روستای کیندردایک بروید. البته اگر بین ماه‌های آورین و اکتبر در روتردام هستید، مسیر قایق سواری تا روستا هم برای شما باز است. قایق‌ها از پومپیسکید (Boompjeskade) راه می‌افتند و از روتردام تا آنجا مسیر کوتاهی است که اتوبوس هم دارد.

۷. هاگ (The Hague)

هاگ به نام شهر سلطنتی کنار دریا شناخته شده‌، بیشتر به این خاطر که هاگ مقر دولت هلند است. شهر هاگ در جنوب هلند واقع شده برای همین هم هوای معتدلی دارد، زمستان‌ها خیلی سرد نیست و تابستان‌ها هم خیلی گرم نمی‌شود. در ماه‌های گرم‌تر سال گردشگران دوست دارند به این شهر بیایند و تعطیلات خود را کنار دریا بگذرانند. فرهنگ، تاریخ و مخصوصا هنر غنی این شهر را می‌توانید در موزه‌ها و جاذبه‌های این شهر ببینید.

شهر هاگ موزه‌های زیادی دارد و احتمالا در یک روز نمی‌توانید تمام آنها را ببینید. برای همین بهتر است سلیقه خود را ببینید و طبق آن انتخاب کنید. اگر هنر معاصر دوست دارید می‌توانید به دیدن نمایشگاه آثار ام سی اشر (M.C. Escher) بروید. اشر در میانه قرن بیستم یکی از معروف‌ترین طراحان گرافیک هلندی بود، شهرت او بیشتر به این خاطر بود که ریاضیات و هندسه را با کارهای گرافیکی خود همراه کرده و در نتیجه آثار او از تعادل خاصی برخوردار هستند. اگر می‌خواهید نقاشی‌ مشهور ورمیر (Vermeer) به نام دختری با گوشواره مرواریدی را ببینید به موزه ماریتشویس (Mauritshuis) بروید.البته نقاشی‌های معروف دیگری هم در این موزه هستند که ارزش دیدن دارند. اگر یک روز دوشنبه به موزه بروید می‌توانید به سخنرانی کارشناسان نقاشی در مورد یکی از آثار موجود در موزه هم گوش بدهید. و اما اگر عاشق ماشین‌های قدیمی هستید به موزه لومان (Louwman) بروید. این موزه یکی از قدیمی‌ترین کلکسیون خصوصی ماشین‌های عتیقه را در جهان دارد. تقریبا ۲۵۰ خودرو در این نمایشگاه هستند که قدیمی‌ترین آنها به سال ۱۸۸۶ می‌رسد.

خوب حالا که یکی از موزه‌های مورد علاقه خود را دیدید دلتان می‌خواهد تمام جاهای دیدنی هلند را به صورت مینیاتوری ببینید؟ پس به پارک مدرودام (Madurodam) بروید. اکثر قلعه‌ها، قصرها، ساختمان‌های عمومی و پروژه‌های صنعتی هلند با ابعاد ۱:۲۵ ساخته‌شده اند. پس خیلی راحت بدون اینکه خیلی خسته شوید می‌توانید تمام هلند را ببینید و در میان خیابان‌های آن گشت و گذار کنید. از زمان افتتاح آن در سال ۱۹۵۲ تا به حال بیش از ۵۰ میلیون نفر از این پارک بازدید کرده‌اند.

۸. لیدن (Leiden)

حالا وقت آن رسیده کمی وقت خود را در طبیعت گذرانده و به میان گل و گیاهان زیبای هلندی باز گردیم. برای این کار به کجا برویم بهتر از لیدن؟ باغ گیاه‌شناسی لیدن اولین بار در سال ۱۵۹۰ آغاز به کار کرد برای همین هم لقب قدیمی‌ترین باغ گیاه‌شناسی جهان را به آن داده‌اند. بیش از ۱۰ هزار گونه گیاهی در این باغ یافت می‌شود، همچنین چندین گونه پرنده هم از نقاط مختلف دنیا به ایجا آورده شده‌اند تا در این باغ زیبا به زندگی خود ادامه دهند.

اگر به باغ گیاه‌شناسی لیدن رفتید حتما سری به باغ باستانی کلاسیاستین (Clusiustuin) بزنید. این باغ نسخه بازسازی شده اولین باغ گیاه‌شناسی قرینه است. نسخه اصلی آن پشت دانشگاه لیدن ساخته شد، جایی که گل لاله نماد هلند را برای اولین باز از کشور ترکیه وارد کرده و در هلند کاشتند.

به علاوه اگر به گیاهان عجیب علاقمند هستبد باغ زمستان (Winter Garden) را هم ببینید. کلکسیون سرخس‌ها و گیاهان گوشتخوار، یک نارنجستان بزرگ و زیبا ساخت سال ۱۷۴۴، یک باغ گل و یک باغ ژاپنی از جمله دیدنی‌هایی هستند که در باغ زمستان خواهید دید. اگر تور انگلیسی زبان برای بازدید از این مجموعه نیاز دارید می‌توانید از قبل تماس گرفته و هماهنگ کنید و هر وقت هم خسته یا گرسنه شدید می‌توانید در کافه مجموعه استراحت کرده و چیزی بخورید.

حرف آخر

سفر به هلند قطعا یکی از شگفت‌انگیز‌ترین و جذاب‌ترین سفرهای عمرتان خواهد بود. اول به خاطر معماری خاص این کشور که در هر دو نوع تاریخی و مدرن حقیقتا جذاب است، و دوم به خاطر آب و هوا و طبیعت هلند که به راستی چیزی از بهشت کم ندارد. پس سفر خود را طوری برنامه‌ریزی کنید که به همه‌ی این نقاط برسید و وقت دوچرخه سواری در شهرها و امتحان کردن غذاها و شیرینی‌های محلی این کشور را هم داشته باشید. سفر به سلامت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.